Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнiң геология және жер қойнауын қорғау комитетi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1785. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.08.13. N 1158 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қаулы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.08.13. N 1158
қаулысымен. P991158_
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына және "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын жүзеге асыру мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 P971551_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң (заңды тұлға құқығындағы) құрылымы;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар
министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң қарауындағы
мекемелер мен ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи ресурстар
министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын қорғау және пайдалану комитетi
туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997
жылғы 17 шiлдедегi N 1124 қаулысының (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 33, 299-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1785 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар
министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын
қорғау комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Қазақстан Республикасының теңгерiмдi
минералдық-шикiзат базасын құру
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi (бұдан әрi - Комитет) жер қойнауын геологиялық зерделеу, қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттiк басқару органы болып табылады. Комитет арнайы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ салааралық үйлестiру мен мемлекеттiк басқарудың iшкi саласына басшылықты дербес жүзеге асырады.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

Об утверждении Положения о Комитете геологии и охраны недр Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. № 1785. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 13 августа 1999 г. N 1158 ~P991158.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.08.1999 № 1158.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. № 1551 "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Комитете геологии и охраны недр Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
структуру Комитета геологии и охраны недр Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
перечень организаций и учреждений, находящихся в ведении Комитета геологии и охраны недр Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 1997 г. № 1124 P971124_ "Об утверждении Положения о Комитете геологии, охраны и использования недр Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 33, ст. 299).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. № 1785
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете геологии и охраны недр
Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МИССИЯ
Создание сбалансированной минерально-сырьевой базы Республики
Казахстан.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Комитет геологии и охраны недр Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом управления в области геологического изучения, охраны и использования недр. Комитет автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также межотраслевую координацию и руководство подотраслью государственного управления.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. Комитеттi ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгiн ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
4. Комитет заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары, фирмалық бланкi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
II. Тапсырмалары
5. Комитеттiң өз қызметiнiң саласындағы негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасының жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық
зерделеу, қорғау және пайдалану жөнiндегi қатынастарды мемлекеттiк
реттеу;
жер қойнауын қорғауды тұрақты жақсартуды және оны теңгерiмдi
пайдалануды қамтамасыз ету;
мемлекеттiк геологиялық зерделеу, минералдық ресурстарды ұтымды
және кешендi пайдалану және жер қойнауын қорғау бағдарламаларының
негiзгi бағыттарының ұсыныстарын әзiрлеу;
Комитет құзыретiнiң шегiнде жер қойнауының жай-күйi мен
мониторингiне және жер қойнауын пайдалануға бақылау жасауды
қамтамасыз ету;
салааралық үйлестiру мен мемлекеттiк басқарудың iшкi саласына
басшылықты жүзеге асыру.
III. Функциялары
6. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
жер қойнауын ұтымды пайдалану және қорғау саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзедi және мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
мемлекеттiк және аумақтық геологиялық бағдарламаларды әзiрлеудi ұйымдастырады және оның орындалу барысын бақылайды;
жер қойнауын пайдаланудың экономикалық тетiгiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныс енгiзедi;
ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды қоса алғанда, мемлекеттiң мұқтажы үшiн геологиялық зерделеулер жүргiзуге мемлекеттiк тапсырысшының функцияларын және оларды жүзеге асыру кезiнде бақылау функцияларын жүзеге асырады;
жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеудi, жер қойнауының мониторингiн, жер қойнауын қорғауды жүзеге асыру және Үкiмет белгiлейтiн басқа да мақсаттар үшiн қажеттi мемлекеттiк бюджеттiк қаражаттың көлемiн негiздейдi;
жер қойнауының, жер қойнауын пайдаланудың мониторингiн жүзеге асырады;
жер қойнауы туралы республикалық және аумақтық геологиялық ақпарат қорларының жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi;
жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы сандық ақпараттың бiрыңғай жүйесiн құрады және оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен геологиялық, геофизикалық, геохимиялық, гидрогеологиялық, инженерлiк-геологиялық, геоэкологиялық мазмұндағы мемлекеттiк карталарды жасау, шығару жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
белгiленген тәртiппен пайдалы қазбалардың қорларына, пайдалануға берiлетiн жер қойнауы учаскелерi туралы геологиялық және экономикалық ақпаратқа, жер қойнауын геологиялық зерделеу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге арналған жобалық сметалық құжаттамаларға мемлекеттiк сараптаманы жүзеге асырады;
пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын, кен орындары мен пайдалы қазбалар көрiнiстерiнiң, зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды көмудiң және қалдық суларды жер қойнауына ағызудың мемлекеттiк кадастрын жасауды және жүргiзудi ұйымдастырады, қорларды мемлекеттiк балансқа қоюдың, сондай-ақ оларды есептен шығарудың тәртiбiн белгiлейдi;
заңдарға сәйкес жер қойнаулары туралы геологиялық ақпаратты алудың және пайдаланудың тәртiбiн айқындайды және ұйымдастырады;
пайдалы қазбаларды алғашқы ашушылыққа байланысты мәселелердi қарайды;
өз қызметiнiң саласында заңдарды қолданудың практикасын талдайды және қорытады, оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныс әзiрлейдi, заң және өзге де нормативтiк актiлердiң жобаларын дайындауға қатысады, оларды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзедi;
өз өкiлеттiктерiнiң шеңберiнде ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға
атқарылуы мiндеттi тапсырмалар бередi;
өз құзыретiнiң шегiнде халықаралық ұйымдарда республиканың
мүддесiн бiлдiредi, халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын
дайындауға қатысады;
комитетке заңдармен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге
асырады.
IV. Құқықтары

3. Финансирование расходов на содержание Комитета осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Комитет является юридическим лицом, имеет счета в банке, фирменный бланк, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке.
II. ЗАДАЧИ
5. Основными задачами Комитета в сфере его деятельности являются:
государственное регулирование отношений по государственному геологическому изучению, охране и использованию недр Республики Казахстан;
обеспечение стабильного улучшения охраны недр и сбалансированного их использования;
разработка предложений основных направлений государственных программ геологического изучения, рационального и комплексного использования минеральных ресурсов и охраны недр;
в пределах компетенции Комитета обеспечение контроля за состоянием и мониторинг недр и недропользования; осуществление межотраслевой координации и руководство подотраслью государственного управления.
III. ФУНКЦИИ
6. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
проводит государственную политику и осуществляет государственный контроль в области рационального использования и охраны недр;
организует разработку и контролирует ход выполнения государственных и территориальных геологических программ;
вносит предложения по совершенствованию экономического механизма недропользования;
осуществляет функции государственного заказчика на проведение геологических исследований для государственных нужд, включая научно-исследовательские, опытно-конструкторские работы и контрольные функции при их реализации;
обосновывает объем государственных бюджетных ассигнований, необходимых для осуществления государственного геологического изучения недр, мониторинга недр, охраны недр и других целей, определяемых Правительством;
осуществляет мониторинг недр, недропользования;
обеспечивает функционирование республиканского и территориальных фондов геологической информации о недрах;
создает и обеспечивает функционирование единой системы цифровой информации о недрах и недропользовании;
организует работы по составлению, изданию в установленном порядке государственных карт геологического, геофизического, геохимического, гидрогеологического, инженерно-геологического, геоэкологического содержания;
осуществляет в установленном порядке государственную экспертизу запасов полезных ископаемых, геологической и экономической информации о предоставляемых в пользование участках недр, проектно-сметной документации на проведение работ по геологическому изучению недр;
организует составление и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых, захоронение вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра, устанавливает порядок постановки запасов на государственный баланс, а также их списание;
определяет и организует, в соответствии с законодательством порядок и условия получения и использования геологической информации о недрах;
рассматривает вопросы, связанные с открытием полезных ископаемых;
анализирует и обобщает практику применения законодательства в сфере своей деятельности, разрабатывает предложения по его совершенствованию, в пределах своей компетенции участвует в подготовке проектов законодательных и иных нормативных актов, вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан;
в рамках своих полномочий дает подведомственным организациям обязательные для исполнения поручения;
представляет интересы республики в международных организациях в пределах своей компетенции, участвует в подготовке проектов международных договоров и соглашений;
осуществляет иные функции, возложенные на Комитет законодательством.
IV. ПРАВА

7. Комитеттiң:
өз құзыретiнiң шегiнде барлық органдардың, ұйымдардың, лауазымды тұлғалар мен азаматтардың орындауы мiндеттi шешiмдер қабылдауға;
белгiленген тәртiппен жер қойнауын геологиялық зерделеу, пайдалану және қорғау ережелерiнiң бұзылуын жою жөнiнде шаралар қабылдауға;
заңдарда белгiленген тәртiппен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзудi тоқтатуға, тоқтата тұруға немесе шектеуге;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тәртiп бұзушыларды жауаптылыққа тарту және айыппұлдар салу арқылы атқарушы органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың заңдар мен оларды қорғау және ұтымды пайдалану бөлiгiнде жердi пайдаланудың белгiленген тәртiбiнiң талаптарын сақтауына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға;
белгiленген тәртiппен жергiлiктi атқарушы органдардан, сондай-ақ меншiк нысандарына қарамастан ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан және азаматтардан жер қойнауын пайдалану қатысты құжаттар, қорытындылар, анықтамалар және барлық қажеттi материалдар мен ақпараттарды сұратуға және алуға;
өзiне белгiленген тәртiппен берiлген өкiлеттiктерге сәйкес мемлекеттiк меншiгiндегi мүлiкке иелiк етудi, пайдалануды жүзеге асыруға;
өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасы мен басқа да елдердiң ұйымдарымен келiссөздер жүргiзуге және келiсiмдер жасасуға;
ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асыруға;
мемлекеттiк кәсiпорындар құру, оларды қайта ұйымдастыру және
тарату жөнiнде ұсыныс енгiзуге, оларға қатысты мемлекеттiк құқық
субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыруға;
заңдарда көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға
құқығы бар.
V. Мiндеттерi
8. Қазақстан Республикасының жер қойнауын қорғау саласындағы
заңдарын бұзушыларға тиiстi ықпал ету шараларын қолдану.
9. Жер қойнауын қорғау бөлiгiнде Қазақстан Республикасының
табиғат қорғау заңдарының сақталуын қамтамасыз ету.
10. Елдiң минералдық-шикiзат базасының жай-күйi объективтi
бағалауды қамтамасыз ету және Министрлiктiң басшылығын осы мәселелер
жөнiнде хабардар ету.
11. Елдiң аумағын жоспарлы түрде геологиялық зерделеудi
қамтамасыз ету.
12. Жер қойнауын ұтымды пайдалану саясатын әзiрлеу.
VI. Жауапкершiлiгi
13. Жер қойнауын қорғаудың жай-күйi туралы ақпараттың ақиқаттығы
үшiн.
14. Елдiң аумағын мемлекеттiк геологиялық зерделеудiң толықтығы
мен жер қойнауларындағы пайдалы қазбалардың бекiтiлген қорларының
анықтығы үшiн.
15. Мемлекеттiк геологиялық зерделеуге бөлiнген қаражаттардың
ұтымды пайдаланылуы үшiн.
16. Пайдалы қазбалар қорларының объективтi сараптамасы үшiн.
VII. Қызметiнiң ұйымдастырылуы
17. Комитеттi Экология және табиғи ресурстар министрiнiң ұсынуы
бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және
қызметтен босататын Төраға басқарады.

7. Комитет имеет право:
принимать в пределах его компетенции решения, обязательные для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами;
принимать в установленном порядке меры к устранению нарушений правил геологического изучения, пользования и охраны недр;
прекращать, приостанавливать или ограничивать проведение операций по недропользованию в установленном законодательством порядке;
осуществлять контроль и надзор за соблюдением исполнительными органами и недропользователями требований законодательства и установленного порядка пользования недрами в части их охраны и рациональной эксплуатации с привлечением к ответственности и наложение штрафов на нарушителей в соответствии с действующим законодательством;
запрашивать и получать в установленном порядке от местных исполнительных органов, а также организаций, независимо от форм собственности, должностных лиц и граждан документы, заключения, справочные и все необходимые материалы и информации, касающиеся недропользования;
осуществлять владение, пользование имуществом, находящимся в государственной собственности, в соответствии с полномочиями, делегированными ему в установленном порядке;
вести переговоры и заключать соглашения с организациями Республики Казахстан и других стран в пределах своей компетенции;
осуществлять общее руководство деятельностью подведомственных организаций;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации
государственных предприятий, осуществлять в отношении них функции субъекта
права государственной собственности;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством.
V. ОБЯЗАННОСТИ
8. Принимать адекватные меры воздействия на нарушителей законов
Республики Казахстан в области охраны недр.
9. Обеспечивать соблюдение природоохранного законодательства
Республики Казахстан в части охраны недр.
10. Обеспечивать объективную оценку состояния минерально-сырьевой базы
страны и информирование руководства Министерства по данным вопросам.
11. Обеспечивать планомерное геологическое изучение территории страны.
12. Разрабатывать политику рационального использования недр.
VI. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
13. За достоверную информацию о состоянии охраны недр.
14. За полноту государственного геологического изучения территории
страны и достоверность утвержденных запасов полезных ископаемых в недрах.
15. За рациональное использование средств, выделяемых на
государственное геологическое изучение.
16. За объективную экспертизу запасов полезных ископаемых.
VII. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
17. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра экологии и природных ресурсов.

18. Комитет ведомстволық бағыныстағы аумақтық органдарға, мекемелер мен ұйымдарға басшылықты жүзеге асырады.
19. Комитеттiң штат кестесiн, сондай-ақ лауазымдарды иелену тәртiбiн Министр бекiтедi.
20. Комитеттiң төрағасы Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыру үшiн жеке жауаптылықта болады.
21. Төраға өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес Комитеттiң қызметiн ұйымдастырады:
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауаптылық дәрежелерiн белгiлейдi;
барлық мемлекеттiк органдарда Комитеттiң мүддесiн бiлдiредi,
шарттар жасасады, банктерде есеп айырысу және басқа да шоттар ашады;
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық органдары
туралы ережелердi бекiтедi;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
бекiтiлген сметаның шегiнде үстемақылардың, қосымша ақылардың,
сыйақылардың және ынталандыру сипатындағы басқа да төлемдердiң
мөлшерлерiн дербес белгiлейдi;
Комитеттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметінен
босатады;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша
шешiмдер қабылдайды.
22. Комитеттi қайта ұйымдастыру мен тарату Қазақстан
Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1785 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи
ресурстар министрлiгi Геология және жер қойнауын
қорғау комитетiнiң (заңды тұлға құқығындағы)
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Минералдық-шикiзат базасын талдау, болжау, биологиялық зерделеу
және дамыту басқармасы
Жер қойнауын қорғау басқармасы
Ұйымдастыру-құқықтық сектор
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1785 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи
ресурстар министрлiгi Геология және жер
қойнауын қорғау комитетiнiң қарауындағы
мекемелер мен ұйымдардың
ТIЗБЕСI
Пайдалы қазбалар қорлары жөнiндегi мемлекеттiк комиссия (ҚМК)
"Қазмемжерқойнауы" минералдық ресурстарының бас басқармасы
Жер қойнауын қорғау және пайдалану жөнiндегi аумақтық басқарма
Жер қойнауын қорғау және пайдалану жөнiндегi облыстық
инспекциялар
Мамандандырылған гравиметрикалық кәсiпорын

18. Комитет осуществляет руководство подведомственными территориальными органами, учреждениями и организациями.
19. Штатное расписание Комитета, а также порядок замещения должностей утверждаются Министром.
20. Председатель Комитета несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
21. Председатель организует деятельность Комитета в соответствии с возложенными на него задачами:
определяет обязанности и степень ответственности руководителей структурных подразделений Комитета;
представляет интересы Комитета во всех государственных органах, заключает договоры, открывает в банках расчетные и другие счета;
утверждает положения о структурных подразделениях Комитета и его территориальных органах;
в пределах своей компетенции издает приказы;
самостоятельно устанавливает размеры надбавок, доплат, премий и других выплат стимулирующего характера в пределах утвержденной сметы;
назначает на должность и освобождает от должности работников Комитета;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
22. Реорганизация и ликвидация Комитета производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. № 1785
Структура
Комитета геологии и охраны недр Министерства
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Руководство
Управление анализа, прогнозирования геологического изучения и развития
минерально-сырьевой базы
Управление охраны недр
Организационно-правовой отдел
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. № 1785
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций и учреждений, находящихся в ведении
Комитета геологии и охраны недр Министерства
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Государственная комиссия по запасам полезных ископаемых (ГКЗ)
Главное управление минеральных ресурсов "Казгоснедра"
Территориальные управления по охране и использованию недр
Областные инспекции по охране и использованию недр
Специализированное гравиметрическое предприятие
_