Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 17 наурыздағы N 201 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 31 желтоқсан N 1878. Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 12 тамыздағы N 846 қаулысымен ~P040846
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Жұмысшылар мен қызметшiлерге еңбек мiндетiн атқаруына байланысты мертiгiп қалған жағдайда немесе денсаулығына басқаша зақым келгенде олардың шеккен зиянын меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың өтеуi жөнiндегi Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 17 наурыздағы N 201  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 8, 97-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
атауы мен мәтiнiндегi "кәсiпорындардың, мекемелердiң" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ "Еңбек" деген сөзден кейiн "және халықты әлеуметтiк қорғау" деген сөздермен толықтырылсын;
аталған қаулымен бекiтiлген Жұмысшылар мен қызметшiлерге еңбек мiндетiн атқаруына байланысты мертiгiп қалған жағдайда немесе денсаулығына басқаша зақым келгенде олардың шеккен зиянын меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың өтеуi жөнiндегi Ережеде:
атауындағы "кәсiпорындардың, мекемелердiң" деген сөздер алынып тасталсын;
мәтiнiндегi "кәсiпорын, кәсiпорындар, кәсiпорынның, кәсiпорындарда" деген сөздер "ұйым, ұйымдар, ұйымның, ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "кәсiпорындар, мекемелер" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақтың екiншi абзацындағы "Еңбек министрлiгiмен бiрге Денсаулық сақтау министрлiгi мен Халықты әлеуметтiк жағынан қорғау министрлiгi" деген сөздер "Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен бiрлесе отырып Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын;
"5. Зардап шеккен адамға айрылған жалақысына қатысты зиянын өтеудiң мөлшерi оның кәсiптiк еңбек қабілетiн жоғалту дәрежесiне байланысты болады және осы жоғалту дәрежесi бойынша орташа айлық жалақысына проценттiк қатынаста есептеледi.
Егер еңбекте мертiгуiне, кәсiптiк науқасына байланысты зардап шеккен адамға мүгедектiгi бойынша мемлекеттiк жәрдемақы тағайындалса, онда зиянды өтеу мөлшерi осы жәрдемақының сомасына төмендетiледi.
Айрылған жалақысына қатысты зиянды өтеу жөнiндегi сома зардап шеккен адамның алатын жалақысына, стипендиясына және өзге кiрiстерiне қарамастан төленедi";
7-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi, үшiншi және төртiншi абзацтармен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 марта 1993 г. N 201
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1997 г. N 1878. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 12 августа 2004 г. N 846 (P040846)
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 марта 1993 г. N 201 P930201_  "Об утверждении Правил возмещения предприятиями, учреждениями, организациями всех форм собственности ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 97) следующие изменения и дополнения:
в названии и в тексте слова "предприятиями, учреждениями" исключить;
в пункте 2 после слов "Министерству труда" дополнить словами "и социальной защиты населения";
в Правилах возмещения предприятиями, учреждениями, организациями всех форм собственности ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, утвержденных указанным постановлением:
в названии слова "предприятиями, учреждениями" исключить;
в тексте слова "предприятие, предприятия, предприятий" заменить словами "организация, организации, организаций";
в пункте 1 слова "Предприятия, учреждения" исключить;
в абзаце втором пункта 4 слова "Министерством здравоохранения и Министерством социальной защиты населения совместно с Министерством труда" заменить словами "Министерством образования, культуры и здравоохранения совместно с Министерством труда и социальной защиты населения";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Размер возмещения ущерба пострадавшему в части утраченной заработной платы зависит от степени утраты им профессиональной трудоспособности и исчисляется по степени этой утраты в процентах к среднемесячной заработной плате.
Если в связи с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием пострадавшему назначено государственное пособие по инвалидности, то размер возмещения ущерба снижается на сумму этого пособия.
Сумма по возмещению ущерба в части утраченной заработной платы выплачивается независимо от получаемых пострадавшим заработной платы, стипендии и иных доходов";
пункт 7 дополнить абзацами вторым, третьим и четвертым следующего содержания:

"Зардап шеккен адамның кiнәлiлiк дәрежесiн осы жазатайым жағдайды тексеретiн комиссия Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 15 желтоқсандағы N 1414  қаулысымен  бекiтiлген Еңбекшiлердiң өндiрiсте денсаулығы зақымдануын және басқа жазатайым жағдайларды есепке алу мен зерттеп-тексеру жөнiндегi ережеде белгiленген тәртiппен белгiлейдi.
Комиссияның шешiмiн қайта қарау туралы өтiнiш болған кезде зардап шеккен адамның кiнәлiлiк дәрежесiн айқындау туралы мәселенi Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Еңбектi қорғау және еңбек жағдайлары жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясы не оның жергiлiктi жерлердегi бөлiмшелерi қарайды.
Еңбектегi мертiгуiне байланысты бiр жолғы жәрдемақыны төлеу және қосымша шығыстарды өтеу кезiнде зардап шеккен адамның кiнәлiлiк дәрежесi есепке алынбайды";
12-тармақтағы "Еңбек министрлiгi" деген сөздер "Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта:
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы медициналық және тұрмыстық күтiмге мұқтаж зардап шеккен адамға, шығыстары күтiм көрсетудiң әрбiр түрi бойынша, бұл күтiмдi кiмнiң жүзеге асыратынына қарамастан кемiнде бiр айлық есептi көрсеткiш тұрғысындағы есеп бойынша өтеледi";
төртiншi абзац алынып тасталсын;
22, 23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Әртүрлi жұмыс берушiлерде (екi және одан көп) жұмыс iстеген кезде душар болған кәсiптiк науқасынан еңбек қабiлетiнен тұрақты айрылғаны анықталғанда және оны МӘСК жиынтықтап белгiлегенде зиянды өтеу үлестiк принцип бойынша, осы жұмыс берушiлерде жұмыс iстеген уақытына бара-бар жүргiзiледi.
Еңбек қабiлетiнен тұрақты айрылғаны анықталған кезде жұмыс берушiлердiң бiрi таратылған жағдайда зиянды өтеу қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүргiзiледi.
23. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге (ТМД мемлекеттерi) тұрғылықты тұруға кететiн адамдарға зиянды өтеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 мамырдағы N 2303  Жарлығымен  бекiтiлген Қызметкерлерге еңбек мiндеттерiн атқаруына байланысты мертiгуiмен, кәсiптiк науқасымен не денсаулығын басқадай зақымдауымен келтiрiлген зиянды өтеуге деген құқықтарды өзара тану туралы келiсiмге сәйкес реттеледi.
24. Осы Ереженiң шарттарына сәйкес зиянды өтеу жөнiндегi белгiленген сомалардың мөлшерiн қайта қарау мынадай жағдайларда:
еңбекақы мөлшерi өзгерген кезде;
қайтыс болған адамның отбасы мүшелерiнiң құрамы өзгерген кезде;
зардап шеккен адамның кәсiптiк еңбек қабiлетiнен айрылу дәрежесi өзгерген кезде жүзеге асырылады.
Зиянды өтеу мөлшерiн қайта қарау бұрын бұл мөлшер белгiленген орташа айлық жалақыны, оны зиянды өтеудi қайта есептеу алдындағы дәл сол немесе соған ұқсас жұмыс орнындағы сәйкес бiлiктiлiгi бар жұмыскердiң еңбекақы төлеудiң қалыптасқан деңгейiне бара-бар жағдайға келтiрудiң негiзiнде, қайта есептеу жолымен жүзеге асырылады. Ұйымда бұл жұмыс орындарына төленетiн жалақының деңгейi әртүрлi болғанда есепке олардың ұйымдағы орташа айлық жалақысы алынады, ал жұмыс орны болмаған жағдайда саладағы ұқсас кәсiптiң және бiлiктiлiктiң орташа айлық жалақысы алынады";

"Степень вины пострадавшего устанавливается комиссией, расследующей данный несчастный случай, в порядке, определяемом Положением о расследовании и учете несчастных случаев и иных повреждений здоровья трудящихся на производстве, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 декабря 1994 г. N 1414.
При наличии заявления о пересмотре решения комиссии вопрос об определении степени вины пострадавшего рассматривается Государственной инспекцией охраны и условий труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан либо его подразделениями на местах.
При выплате единовременного пособия и компенсации дополнительных расходов в связи с трудовым увечьем степень вины пострадавшего не учитывается";
в пункте 12 слова "Министерством труда" заменить словами "Министерством труда и социальной защиты населения";
в пункте 13:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Пострадавшему, нуждающемуся в специальном медицинском и бытовом уходе, расходы возмещаются из расчета не менее одного месячного расчетного показателя по каждому виду ухода независимо от того, кем этот уход осуществляется";
абзац четвертый исключить;
пункты 22, 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"22. При установлении стойкой утраты трудоспособности от профессионального заболевания, полученного при работе у разных работодателей (двух и более), и определяемый МСЭК в совокупности, возмещение ущерба производится по долевому принципу пропорционально отработанному времени у этих работодателей.
В случае ликвидации одного из работодателей к моменту установления стойкой утраты трудоспособности возмещение ущерба производится в соответствии с действующим законодательством.
23. Порядок возмещения ущерба лицам, выезжающим на постоянное место жительства за пределы территории Республики Казахстан (Государства СНГ), регулируется в соответствии с Соглашением о взаимном признании прав на возмещение вреда, причиненного работникам увечьем, профессиональным заболеванием либо иным повреждением здоровья, связанные с исполнением ими трудовых обязанностей, ратифицированным Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 1995 г. N 2303.
24. Пересмотр размеров назначенных сумм по возмещению ущерба согласно условиям настоящих Правил осуществляется в следующих случаях:
при изменении размера оплаты труда;
при изменении состава членов семьи умершего;
при изменении степени утраты профессиональной трудоспособности пострадавшего.
Пересмотр размера возмещения ущерба осуществляется путем перерасчета среднемесячной заработной платы, из которой этот размер ранее был определен, на основе приведения ее в сопоставимые условия со сложившимся уровнем оплаты труда перед перерасчетом возмещения ущерба у работника соответствующей квалификации на данном или аналогичном рабочем месте. При наличии в организации этих рабочих мест с разным уровнем заработной платы для расчета принимается их среднемесячная заработная плата в организации, а при отсутствии рабочего места берется среднемесячная заработная плата аналогичной профессии и квалификации в отрасли";

мынадай мазмұндағы VI бөлiммен және 27, 28-тармақтармен толықтырылсын:
"VI. Ұйым қайта ұйымдастырылған, таратылған (банкрот болған) жағдайда зиянды өтеу
27. Заңды тұлға таратылған (банкрот болған), қайта ұйымдастырылған (бiрiккен, қосылған, бөлiнген, бөлiнiп шыққан, қайта құрылған) кезде зиянды өтеудiң тәртiбi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгiленедi.
Азаматтардың өмiрiне немесе денсаулығына зиян келтiрiлгенiне байланысты талаптары заңды тұлғаны тарату (борышкердi банкрот деп тану) туралы шешiм қабылданған күнi есептелген немесе төленген тиiстi уақыттық төлемдердi капиталдандыру жолымен қанағаттандырылады. Зиянды өтеуге арналған қаражат капиталдандыруға жатады.
Егер таратылған (банкрот деп танылған) ұйымның құқықтары мен мiндеттерi құқықтық мұрагерге немесе жаңадан пайда болған заңды тұлғаға көшпейтiн болса, онда тарату комиссиясы (конкурстық басқарушы) зиянды өтеу үшiн төленуге тиiстi капиталдандырылған уақыттық төлемдердiң сомаларын зардап шеккендерге немесе асыраушысының қайтыс болуына байланысты зиянды өтеп алуға құқығы бар адамдарға олардың банктегi дербес шоттарына аударады.
28. Осы Ереженiң қағидалары Чернобыль АЭС-ындағы аварияны жоюға қатысқандарға қолданылмайды".
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

дополнить разделом VI и пунктами 27, 28 следующего содержания:
"VI. Возмещение ущерба в случаях реорганизации, ликвидации (банкротства) организаций
27. При ликвидации (банкротстве), реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении, преобразовании) юридического лица порядок возмещения ущерба определяется в соответствии с действующим законодательством.
Требования граждан за причинение вреда жизни или здоровью удовлетворяются путем капитализации соответствующих повременных платежей, исчисленных или выплачиваемых на день принятия решения о ликвидации юридического лица (признания должника банкротом). Капитализации подлежат средства, предназначенные для возмещения ущерба.
Если права и обязанности ликвидируемой (признанной банкротом) организации не переходят к правопреемнику или вновь возникающему (возникающим) юридическому лицу, то ликвидационная комиссия (конкурсный управляющий) суммы капитализированных повременных платежей, подлежащих выплате в возмещение ущерба, перечисляет пострадавшим или лицам, имеющим право на возмещение ущерба в связи со смертью кормильца, на их лицевые счета в банке.
28. Положения настоящих Правил на участников ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС не распространяются".
Премьер-Министр
Республики Казахстан