Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық авиация қызметi жөнiндегi комитетiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 26 ақпан N 151. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.12.07. N 1249 қаулысымен. ~P981249
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық авиация қызметi жөнiндегi комитетi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi
Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық авиация қызметi жөнiндегi
комитетiнiң құрылымы бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар
министрлiгi жанындағы Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық авиация
қызметi жөнiндегi комитет туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996 жылғы 19 желтоқсандағы N 1563
P961563_
қаулысының 2,
4-тармақтарының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 52,
500-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 26 ақпандағы
N 151 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар
министрлiгiнiң Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық
авиация қызметi жөнiндегi комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Экономика мен қоғамның әуе тасымалдауларына деген өскелең мұқтаждықтарын қанағаттандыру және Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын дамыту үшiн жағдайлар жасау.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар жөнiндегi министрлiгiнiң Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық авиация қызметi жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) өзiне жүктелген мiндеттерi мен функцияларды дербес орындайтын, әуе кеңiстiгiн пайдалану және Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы мен эксперименттiк авиациясы саласындағы мемлекеттiк басқару, реттеу, үйлестiру және бақылау органы болып табылады.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, халықаралық шарттар мен келiсiмдердi, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитеттiң қызметiн қаржыландыру республикалық бюджетке Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiн ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.

Вопросы Комитета по использованию воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 1998 г. N 151. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 7 декабря 1998 г. N 1249 ~P981249
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Комитете по использованию воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
структуру Комитета по использованию воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу пункты 2, 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1996 г. № 1563 P961563_ "О Комитете по использованию воздушного пространства и деятельности гражданской авиации при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 52, ст. 500).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 1998 г. N 151
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по использованию воздушного пространства
и деятельности гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Миссия
Создание условий для удовлетворения возрастающих потребностей экономики и общества в воздушных перевозках и развития гражданской авиации Республики Казахстан.
I. Общие положения
1. Комитет по использованию воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет) является органом государственного управления, регулирования, координации и контроля в области использования воздушного пространства и деятельности гражданской и экспериментальной авиации Республики Казахстан, автономно выполняющим возложенные на него задачи и функции.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, международными договорами и соглашениями, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Финансирование деятельности Комитета осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

4. Комитет заңды тұлға болып табылады, банк мекемелерiнде
шоттары, өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған Қазақстан
Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi, сондай-ақ
тиiстi бланкiлерi мен мөртаңбалары бар.
II. Басымдықтары
5. Қазақстан Республикасының әуе көлiгiнде тиiмдi мемлекеттiк
реттеудi ұйымдастыру.
6. Әуе кеңiстiгiн пайдалану, әуе қозғалысына қызмет көрсету және
азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында нормативтiк
база жасау.
7. Әуе көлiгiн дамыту үшiн жағдайлар жасау.
8. Ұшуларды қауiпсiз жүргiзу және басқару жөнiндегi талаптар
кешенiнiң орындалуын қамтамасыз ету.
III. Мiндеттерi, функциялары мен құқықтары
9. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi:
әуе тасымалдаулары мен әуе көлiгi қызметiн көрсетулер рыногын қалыптастыру, әуе көлiгiнде мемлекеттiк экономикалық және қаржы саясатын жүргiзу;
азаматтық және эксперименттiк авиацияның қызметiн, әуе кеңiстiгiн пайдалану мен әуе қозғалысын ұйымдастыруға мемлекеттiк басқаруды, реттеудi үйлестiру мен бақылауды жүзеге асыру;
азаматтық және эксперименттiк авиацияның қызметiн, әуе кеңiстiгi мен әуе қозғалысын реттейтiн, халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн нормативтiк құқықтық база жасау болып табылады.
10. Комитеттiң негiзгi функциялары:
азаматтық және эксперименттiк авиацияның қызметiн, әуе кеңiстiгiн пайдалану мен әуе қозғалысын ұйымдастыруды мемлекеттiк басқару, реттеу, үйлестiру мен бақылау;
азаматтық және эксперименттiк авиацияның қызметiн, әуе кеңiстiгi мен әуе қозғалысын реттейтiн нормативтiк құқықтық база әзiрлеу;
өз құзыретiнiң шегiнде әуе көлiгi саласында мемлекетаралық және халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
әуе кеңiстiгiн пайдалану мен азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында заңдардың сақталуын бақылау болып табылады.
11. Жүктелген мiндеттерге сәйкес Комитеттiң:
әуе көлiгiнiң қызметiн мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыруға (нормалар мен нормативтер белгiлеу, сертификаттар, лицензиялар мен арнаулы рұқсаттарды ұйымдастыру, беру, сондай-ақ олардың шарттарының сақталуын бақылау) және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тиiстi шаралар қолдануға;
белгiленген тәртiппен мемлекеттiк кәсiпорындарға қатысты
уәкiлеттi мемлекеттiк басқару органының функциясын жүзеге асыруға,
сондай-ақ әуе көлiгiнде шаруашылық жүргiзушi серiктестiктердiң
мемлекеттiк үлестерi мен акцияларының пакеттерiн иелену және
пайдалану жөнiндегi функцияны жүзеге асыруға;
өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн
барлық пайдаланушылар, сондай-ақ азаматтық авиацияның шаруашылық
жүргiзушi субъектiлерi үшiн мiндеттi ведомстволық актiлер шығаруға
құқығы бар.
IV. Жауапкершiлiгi

4. Комитет является юридическим лицом, имеет счета в учреждениях
банков, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан
со своим наименованием на государственном языке, а также соответствующие
бланки и штампы.
II. Приоритеты
5. Организация эффективного государственного регулирования на
воздушном транспорте Республики Казахстан.
6. Создание нормативной базы в области использования воздушного
пространства, обслуживания воздушного движения и деятельности гражданской
и экспериментальной авиации.
7. Создание условий для развития воздушного транспорта.
8. Обеспечение выполнения комплекса требований по безопасному
производству и управлению полетами.
III. Задачи, функции и права
9. Основными задачами Комитета являются:
формирование рынка воздушных перевозок и авиатранспортных услуг, проведение государственной экономической и финансовой политики на воздушном транспорте;
осуществление государственного управления, регулирования, координации и контроля за деятельностью гражданской и экспериментальной авиации, использованием воздушного пространства и организацией воздушного движения;
создание соответствующей международным стандартам нормативной правовой базы, регулирующей деятельность гражданской и экспериментальной авиации, использование воздушного пространства и организацию воздушного движения.
10. Основными функциями Комитета являются:
государственное управление, регулирование, координация и контроль за деятельностью гражданской и экспериментальной авиации, использованием воздушного пространства и организацией воздушного движения;
разработка нормативных правовых актов, регулирующих деятельность гражданской и экспериментальной авиации, использование воздушного пространства и организацию воздушного движения;
осуществление, в пределах своей компетенции, межгосударственного и международного сотрудничества в области воздушного транспорта;
контроль за соблюдением законодательства в области использования воздушного пространства и деятельности гражданской и экспериментальной авиации.
11. В соответствии с возложенными задачами Комитет имеет право:
осуществлять государственное регулирование деятельности воздушного транспорта (установление норм и нормативов, организация, выдача сертификатов, лицензий и специальных разрешений, а также контроль за соблюдением их условий) и применять соответствующие санкции согласно действующему законодательству;
в установленном порядке осуществлять функции уполномоченного органа государственного управления по отношению к государственным предприятиям, а также осуществлять функции по владению и пользованию государственными долями и пакетами акций хозяйствующих товариществ на воздушном транспорте;
издавать, в пределах своей компетенции, ведомственные акты, обязательные для всех пользователей воздушного пространства Республики Казахстан, а также хозяйствующих субъектов гражданской авиации.
IV. Ответственность

12. Комитет осы Ережеде көзделген мiндеттер мен функциялардың
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тиiстi түрде орындалуы үшiн
жауапкершiлiкте болады.
V. Комитет қызметiнiң ұйымдастырылуы
13. Комитеттi Комитет Төрағасы басқарады.
14. Комитет Төрағасын Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
15. Комитет Төрағасының оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары болады.
16. Комитет Төрағасы дара басшылық негiзiнде Комитеттiң жұмысын ұйымдастырады және басқарады және Комитетке жүктелген мiндеттердiң iске асырылуы және оның өз функциясының орындалуы үшiн жеке жауап бередi.
17. Комитет Төрағасы осы мақсатта:
Комитеттi орталық және жергiлiктi атқарушы органдарда және
халықаралық ұйымдарда бiлдiредi;
өз орынбасарларының мiндеттерiн, өкiлеттiктер шеңберiн және
жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
Комитет аппаратының қызметкерлерi мен Комитеттiң құрылымдық
бөлiмшелерiнiң басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен
босатады;
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы Ереженi және Комитет
аппараты қызметкерлерiнiң лауазымдық нұсқаулықтарын бекiтедi;
өзiнiң өкiлеттiктерiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады және
нұсқаулар бередi, олардың орындалуын бақылайды.
18. Комитет өзiнiң қызметiн қамтамасыз ететiн басқармалар мен
бөлiмдерден тұрады.
19. Комитеттiң штат кестесiн Қазақстан Республикасының Көлiк
және коммуникациялар министрi бекiтедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 26 ақпандағы
N 151 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Көлiк және
коммуникациялар министрлiгi Әуе кеңiстiгiн
пайдалану және азаматтық авиация қызметi комитетiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Азаматтық авиация қызметiн реттеу басқармасы
Халықаралық қатынастар бөлiмi
Нормативтiк-құқықтық қамтамасыз ету бөлiмi

12. Комитет несет ответственность за надлежащее выполнение предусмотренных настоящим Положением задач и функций в соответствии с действующим законодательством.
V. Организация деятельности Комитета
13. Комитет возглавляет Председатель Комитета.
14. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
15. Председатель Комитета имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Министром транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
16. Председатель Комитета организует и руководит работой Комитета на основе единоначалия и несет персональную ответственность за реализацию возложенных на Комитет задач и выполнение им своих функций.
17. В этих целях Председатель Комитета:
представляет Комитет в центральных и местных исполнительных органах и международных организациях;
определяет обязанности, круг полномочий и степень ответственности своих заместителей;
назначает на должность и освобождает от должности работников аппарата Комитета и руководителей структурных подразделений Комитета;
утверждает Положения о структурных подразделениях Комитета и должностные инструкции работников аппарата Комитета;
в пределах своих полномочий издает приказы и указания, контролирует их исполнение.
18. Комитет состоит из управлений и отделов, обеспечивающих его деятельность.
19. Штатная численность Комитета утверждается Министром транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 1998 г. N 151
СТРУКТУРА
Комитета по использованию воздушного пространства
и деятельности гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Руководство
Управление регулирования деятельности гражданской авиации
Отдел международных отношений
Отдел нормативно-правового обеспечения