Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi жүйесiнiң ұйымдарын басқаруды жетiлдiру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 24 наурыздағы N 256
Мемлекеттiк ұйымдар жүйесiн басқаруды жетiлдiру, ұтымды ету және бюджет қаражатын тиiмдi пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Заңдарда белгiленген тәртiппен мыналар:
1) қосу арқылы:
М.Ж.Дулати атындағы Жамбыл университетi, Жамбыл технологиялық жеңiл және тамақ өнеркәсiбi институты, Жамбыл гидромелиоративтiк құрылыс институты М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттiк университетi болып;
Қорқыт Ата атындағы Қызылорда гуманитарлық университетi, Ы.Жақаев атындағы Қызылорда политехникалық институты Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттiк университетi болып;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан гуманитарлық университетi мен Оңтүстiк Қазақстан техникалық университетi М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетi болып;
Ы.Алтынсарин атындағы Қазақ бiлiм проблемалары институты, Оқу және әдiстемелiк әдебиет жөнiндегi республикалық баспа кабинетi Ы.Алтынсарин атындағы Қазақ бiлiм академиясы болып;
Гигиена және кәсiптiк аурулар жөнiндегi ғылыми-зерттеу институты мен Қазақстан эпидемиология, микробиология және жұқпалы аурулар жөнiндегi ғылыми-зерттеу институты Гигиена және эпидемиология ғылыми орталығы болып;
Радиациялық медицина және экология жөнiндегi ғылыми-зерттеу институты (Семей қаласы) мен Аймақтық емдеу-диагностика орталығы (Курчатов қаласы) Семей қаласындағы Радиациялық медицина және экология жөнiндегi ғылыми-зерттеу институты болып қайта құрылсын;
2) бөлiп шығару арқылы:
құрамынан Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi Бiлiм комитетiнiң жанындағы Бiлiм берудiң мемлекеттiк стандарттары жөнiндегi республикалық орталық бөлiп шығарылып Бiлiм берудегi жаңа технологиялар жөнiндегi республикалық ғылыми-әдiстемелiк орталық;
құрамынан Атырау мұнай және газ институты бөлiп шығарылып, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетi;
құрамынан Қазақстан Республикасының Бiлiм және денсаулық сақтау министрлiгi Бiлiм комитетiнiң жанындағы "Дарын" республикалық ғылыми-практикалық орталығы бөлiп шығарылып, Республикалық Оқушылар сарайы қайта ұйымдастырылсын.
2. Қазақ мемлекеттiк әлем тiлдерi университетi Абылай хан атындағы Қазақ мемлекеттiк халықаралық қатынастар және әлем тiлдерi университетi болып қайта аталсын.
3. Заңдарда белгiленген тәртiппен мыналар құрылсын: Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi Мәдениет комитетiнiң жанындағы Қазақтың мәдениет және өнертану ғылыми-зерттеу институты;
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi Бiлiм комитетiнiң жанындағы бiлiм берудi информатикаландырудың республикалық ғылыми-әдiстемелiк орталығы;
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi Туризм және спорт комитетiнiң жанындағы Спорт резервiн дайындау жөнiндегi республикалық оқыту-жаттықтыру орталығы;
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi Туризм және спорт комитетiнiң жанындағы Спортшылардың допингке қарсы республикалық зертханасы;
Ақмола облысының Қаражар поселкесiнде Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия университетiнiң биостанциясы.

О дополнительных мерах по совершенствованию управления организациями системы Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 марта 1998 года № 256
В целях совершенствования управления, рационализации сети государственных организаций и эффективного использования бюджетных средств Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать в установленном законодательством порядке:
1) путем слияния:
Жамбылский университет имени М.Х.Дулати, Жамбылский технологический институт легкой и пищевой промышленности, Жамбылский гидромелиоративный строительный институт в Таразский государственный университет имени М.Х.Дулати;
Кызылординский гуманитарный университет имени Коркыт-Ата, Кызылординский политехнический институт имени И.Жакаева в Кызылординский государственный университет имени Коркыт-Ата;
Южно-Казахстанский гуманитарный университет имени М.Ауэзова и Южно-Казахстанский технический университет в Южно-Казахстанский государственный университет имени М.Ауэзова;
Казахский институт проблем образования имени И.Алтынсарина, Республиканский издательский кабинет по учебной и методической литературе в Казахскую академию образования имени И.Алтынсарина;
Научно-исследовательский институт гигиены и профзаболеваний и Научно-исследовательский институт эпидемиологии, микробиологии и инфекционных болезней в Научный центр гигиены и эпидемиологии;
Научно-исследовательский институт радиационной медицины и экологии (г. Семипалатинск) и Региональный лечебно-диагностический центр (г.Курчатов) в Научно-исследовательский институт радиационной медицины и экологии в г. Семипалатинске;
2) путем выделения:
Республиканский научно-методический центр новых технологий в образовании, выделив из его состава Республиканский центр государственных стандартов образования при Комитете образования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан;
Атырауский университет имени Х.Досмухамедова, выделив из его состава Атырауский институт нефти и газа;
Республиканский Дворец школьников, выделив из его состава Республиканский научно-практический центр "Дарын" при Комитете образования Министерства образования, культуры и здравоохранения.
2. Переименовать:
Казахский государственный университет мировых языков в Казахский государственный университет международных отношений и мировых языков имени Абылай хана.
3. Создать в установленном законодательством порядке:
Казахский научно-исследовательский институт культуры и искусствознания при Комитете культуры Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан;
Республиканский научно-методический центр информатизации образования при Комитете образования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан;
Республиканский учебно-тренировочный центр по подготовке спортивного резерва при Комитете туризма и спорта Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан;
Республиканскую антидопинговую лабораторию спортсменов при Комитете туризма и спорта Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан;
биостанцию Евразийского университета имени Л.Н.Гумилева в поселке
Каражар Акмолинской области.

4. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi заңдарда белгiленген тәртiппен:
Республикалық ана мен бала денсаулығын қорғау жөнiндегi ғылыми-зерттеу орталығының;
Республикалық емхананың;
Қазақтың кардиология ғылыми-зерттеу институтының;
Б.Жарбосынов атындағы урология ғылыми орталығының;
Қазақтың өкпе аурулары ғылыми-зерттеу институтының;
Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институтының;
Қазақ көз аурулары ғылыми-зерттеу институтының;
Н.Сызғанов атындағы хирургиялық ғылыми-зерттеу орталығының;
Терi-венерологиялық ғылыми-зерттеу институтының;
Педиатрия және балалар хирургиясы ғылыми орталығының;
Ескерту. 4-тармақа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1999.11.10. N 1678 қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi:
2 ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия университетiнiң базасын дамыту жөнiнде ұсыныс және тиiстi шешiмнiң жобасын енгiзсiн;
заңдарда белгiленген тәртiппен:
N 1 жөндеу-құрылыс басқармасын;
Республикалық мәдениет проблемалары ғылыми орталығын;
Бiлiм берудегi жаңа технологиялар республикалық
ғылыми-әдiстемелiк орталығын;
Республикалық дене тәрбиесi және спорт басқармасын таратсын.
6. Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң қарауына республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен қаржыландырылатын етiп:
"Әзiрет Сұлтан" мемлекеттiк тарихи-мәдени қорық-мұражайы;
Отырар мемлекеттiк археологиялық қорығы;
"Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығы;
Абай атындағы "Жидебай-Бөрлi" мемлекеттiк тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық қорық-мұражайы;
Маңғыстау мемлекеттiк тарихи-мәдени қорығы;
"Ұлытау" ұлттық тарихи-мәдени және табиғат қорығы;
"Көне Тараз ескерткiштерi" мемлекеттiк тарихи-мәдени қорық-мұражайы берiлсiн.
7. Жану проблемалары ғылыми-зерттеу институты Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк ұлттық университетiнiң қарауына берiлсiн.
8. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi осы қаулыда көрсетiлген шараларды 1998 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражаттың есебiнен жүзеге асыратын болсын.
9. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
10. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Мәдениет проблемаларының республикалық ғылыми орталығын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 ақпандағы  N 113 қаулысы;

4. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке создать филиалы:
Республиканского научно-исследовательского центра охраны здоровья матери и ребенка;
Республиканской поликлиники;
Казахского научно-исследовательского института кардиологии;
Научного центра урологии имени Б. Джарбусынова;
Казахского научно-исследовательского института туберкулеза;
Казахского научно-исследовательского института онкологии и радиологии;
Казахского научно-исследовательского института глазных болезней;
Научного центра хирургии имени Н. Сызганова;
Научно-исследовательского кожно-венерологического института;
Научного центра педиатрии и детской хирургии. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 ноября 1999 г. N 1678   P991678_  .
5. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан:
в 2-месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения и проект соответствующего решения по развитию базы Евразийского университета имени Л.Н. Гумилева;
ликвидировать в установленном законодательством порядке:
ремонтно-строительное управление N 1;
Республиканский научный центр проблем культуры;
Республиканский научно-методический центр новых технологий в образовании;
Республиканское управление физического воспитания и спорта.
6. Передать в ведение Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан с финансированием за счет средств республиканского бюджета:
Государственный историко-культурный заповедник-музей "Азрет-Султан";
Отрарский государственный археологический заповедник;
Национальный историко-культурный заповедник "Ордабасы";
Государственный историко-культурный и литературно-мемориальный заповедник-музей имени Абая "Жидебай-Борлы";
Мангистауский государственный историко-культурный заповедник;
Национальный историко-культурный и природный заповедник "Улытау";
Государственный историко-культурный заповедник-музей "Памятники древнего Тараза".
7. Передать в ведение Казахского государственного национального университета имени Аль-Фараби Научно-исследовательский институт проблем горения.
8. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан указанные в настоящем постановлении мероприятия осуществлять за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на 1998 год.
9. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
10. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 113 "О создании Республиканского научного центра проблем культуры";

"Ы.Алтынсарин атындағы Қазақ бiлiм проблемалары институтын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 11 тамыздағы  N 1244 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 36, 346-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 24 наурыздағы
N 256 Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар
Ескерту. Өзгерiстер мен толықтырулар күшін жойды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.

постановление Правительства Республики Казахстан от 11 августа 1997 г. N 1244 "О реорганизации Казахского института проблем образования имени И.Алтынсарина" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 36, ст. 346).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 марта 1998 г. N 256
Изменения и дополнения,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства Республики Казахстан
Сноска. Изменения и дополнения утратили силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.