Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Авторлық құқықтар жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 9 сәуiр N 310. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.25. N 846 қаулысымен. ~P990846
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 45, 410-құжат) және "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын жүзеге асыру мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 P971551_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгiнiң Авторлық құқықтар жөнiндегi агенттiгi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгi Авторлық құқықтар жөнiндегi агенттiгiнiң құрылымы
бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Энергетика,
индустрия және сауда министрлiгiмен бiрлесiп белгiленген тәртiппен
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы
қаулыға сәйкес келтiру туралы ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 сәуiрдегi
N 310 Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және
сауда министрлiгiнiң Авторлық құқықтар жөнiндегi
агенттiгi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Қазақстан Республикасының авторлық құқық пен сабақтас құқықтар
саласындағы саясатын жүзеге асыру.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Авторлық құқықтар жөнiндегi агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) Қазақстан Республикасының авторлық құқық пен сабақтас құқықтар саласындағы мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
2. Агенттiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Аппаратты ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң аппаратын ұстауға арналып көзделген қаражаттың есебiнен жүзеге асырылады.
4. Агенттiк заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
II. Басымдықтары

Вопросы Агентства по авторским правам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1998 г. N 310 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 25 июня 1999 г. N 846 ~P990846
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 45, ст. 410) и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. № 1551 "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение об Агентстве по авторским правам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
структуру Агентства по авторским правам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
2. Министерству юстиции совместно с Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном порядке внести предложение о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1998 г. N 310
ПОЛОЖЕНИЕ
ОБ АГЕНТСТВЕ ПО АВТОРСКИМ ПРАВАМ
МИНИСТЕРСТВА ЭНЕРГЕТИКИ, ИНДУСТРИИ И ТОРГОВЛИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
МИССИЯ
Осуществление политики Республики Казахстан в области авторского права
и смежных прав.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Агентство по авторским правам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Агентство) является государственным органом управления Республики Казахстан в области авторского права и смежных прав.
2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Финансирование расходов на содержание аппарата осуществляется за
счет средств республиканского бюджета, предусмотренных на содержание
аппарата Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
4. Агентство является юридическим лицом, имеет печать с изображением
Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на
государственном языке.
II. ПРИОРИТЕТЫ

5. Агенттiктiң басымдықтары:
қазақстандық авторлар мен сабақтас құқық иелерiнiң құқықтарын шетелдерде тиiмдi қорғау;
Қазақстан Республикасының аумағында шетелдiк авторлар мен сабақтас құқықтар иелерiнiң құқықтарын бара-бар қорғау;
авторлық құқық пен сабақтас құқық объектiлерiн заңсыз пайдалануға қарсы күресу;
авторлық құқық пен сабақтас құқықтар саласындағы халықаралық конвенцияларға қосылуды қамтамасыз ету болып табылады.
III. Агенттiктiң мiндеттерi
6. Агенттiктiң мiндеттерi:
Қазақстан Республикасында авторлық және сабақтас құқықтардың сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыру;
ғылым, әдебиет және өнер туындыларын, орындауларды, қойылымдарды, фонограммаларды және хабарларды ТМД мемлекеттерiнде және шетелдерде пайдалану кезiнде қазақстандық және шетелдiк авторлар мен сабақтас құқықтар иелерiнiң, олардың мирасқорларының авторлық және сабақтас құқықтарының сақталуын қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi шаралар қолдану;
авторлық құқық пен сабақтас құқықтар саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру жөнiнде ұсыныстар жасауға қатысу;
өзге мемлекеттiк органдарға өз құзыретiндегi мәселелер бойынша ғылыми-әдiстемелiк көмектер көрсету болып табылады.
IV. Агенттiктiң функциялары мен құқықтары
7. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
шығармаларды пайдаланушылар авторлық құқық пен сабақтас құқықтардың нормаларын сақтауына және авторлық және сабақтас құқықтарды қорғау саласындағы халықаралық келiсiмдердiң атқарылуына бақылау жасауды жүзеге асырады;
авторлардың құқықтарын басқаратын ұйымдар мен ұжымдық негiздегi сабақтас құқықтар иелерiнiң қызметiне бақылау жасауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасында авторлық және сабақтас құқықтар туралы заңдарды жетiлдiрудi қамтамасыз етедi, қазақстандық авторлар мен сабақтас құқықтар иелерiнiң үздiк шығармаларын, орындауларын, қойылымдарын, фонограммаларын, эфирде және кабельдiк хабар тарату ұйымдарының хабарлар (бұдан әрi - хабарлар) шет елдерде насихаттауға жан-жақты жәрдем көрсетедi, шығармаларды орындауға арналған құқықтардың импорты мен экспортын ұйымдастыруға ықпал етедi;
авторлық құқық пен сабақтас құқықтар саласындағы заңдардың қолданылу практикасын, оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi қорытады және белгiленген тәртiппен қорытудың нәтижелерiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзедi, сондай-ақ тиiстi орталық атқарушы органдармен бiрге шығармаларды, орындауларды, қойылымдарды, фонограммаларды, хабарларды пайдалану туралы нормативтiк құқықтық актiлердi дайындауға қатысады;
құқықтардың иелерi мен олардың пайдаланушы мирасқорларына берiлген лицензиялық шарттарды тiркейдi;
белгiленген тәртiппен авторлық және сабақтас құқықтарды өзара қорғау туралы халықаралық келiсiмдер мен шарттарды дайындауға және жасасуға қатысады, мұндай келiсiмдер мен шарттарға қол қояды;
азаматтар мен ұйымдарға авторлық құқық пен сабақтас құқықтар мәселелерi бойынша консультация бередi;
ғылым, әдебиет және өнер туындыларының қолжазбаларын сақтауға қабылдайды;

5. Приоритетами Агентства являются:
эффективная охрана прав казахстанских авторов и обладателей смежных
прав за рубежом;
адекватная охрана прав зарубежных авторов и обладателей смежных прав
на территории Республики Казахстан.
борьба с незаконным использованием объектов авторского права и смежных
прав;
обеспечение присоединения к международным конвенциям в области
авторского права и смежных прав.
III. ЗАДАЧИ АГЕНТСТВА
6. Задачами Агентства являются:
осуществление контроля за соблюдением авторских и смежных прав в
Республике Казахстан;
принятие необходимых мер по обеспечению соблюдения авторских и смежных прав казахстанских и иностранных авторов и обладателей смежных прав, их правопреемников при использовании произведений науки, литературы и искусства, исполнений, постановок, фонограмм и передач в государствах СНГ и за рубежом;
участие в выработке предложений по осуществлению государственной политики в области авторского права и смежных прав;
оказание научно-методической помощи иным государственным органам по вопросам своей компетенции.
IV. ФУНКЦИИ И ПРАВА АГЕНТСТВА
7. Агентство в соответствии с возложенными на него задачами:
осуществляет контроль за соблюдением норм авторского права и смежных прав пользователями произведений и исполнением международных соглашений в области охраны авторских и смежных прав;
осуществляет контроль за деятельностью организаций, управляющих правами авторов, и обладателей смежных прав на коллективной основе;
обеспечивает совершенствование законодательства об авторских и смежных правах в Республике Казахстан, всемерно содействует пропаганде лучших произведений, исполнений, постановок, фонограмм, передач организаций эфирного и кабельного вещания (далее - передачи) казахстанских авторов и обладателей смежных прав за рубежом, способствует организации импорта и экспорта прав на использование произведений;
обобщает практику применения законодательства в области авторского права и смежных прав, разработку предложений по его совершенствованию и вносит результаты обобщения в установленном порядке на рассмотрение Правительства Республики Казахстан, также участвует в подготовке с соответствующими центральными исполнительными органами нормативных правовых актов об использовании произведений, исполнений, постановок, фонограмм, передач;
регистрирует лицензионные договоры, выданные обладателями прав и их правопреемниками пользователям;
участвует в установленном порядке в подготовке и заключении международных соглашений и договоров о взаимной охране авторских и смежных прав, подписывает такие соглашения и договоры;
консультирует граждан и организации по вопросам авторского права и смежных прав;
принимает на хранение рукописи произведений науки, литературы и искусства.

8. Агенттiкке мынадай өкiлеттiктер берiлген:
ұжымдық негiзде авторлардың мүлiктiк құқықтарын басқаратын ұйымдардың қызметiне бақылау жасауды жүзеге асырады;
авторлық құқық пен сабақтас құқықтардың объектiлерiн пайдаланатын заңды және жеке тұлғалардың қызметiне бақылау жасауды жүзеге асырады;
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша авторлық және сабақтас құқықтарды өзара қорғау туралы халықаралық келiсiмдер мен шарттарды дайындауға және оларға қол қоюға қатысады;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша авторлық құқық пен сабақтас құқықтар мәселелерi жөнiндегi халықаралық конференциялар мен кеңестерде елдi бiлдiредi және олардың жұмысына қатысады;
белгiленген тәртiппен авторлық құқық пен сабақтас құқықтарға жататын нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын дайындауға қатысады;
шетелдiк авторлық-құқықтық ұйымдармен келiсiмдер жасасады.
9. Агенттiктiң өз құзыретiнiң шегiнде:
белгiленген тәртiппен мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан және азаматтардан авторлық құқық пен сабақтас құқықтардың объектiлерiн пайдалану фактiлерi, оларды пайдалануға байланысты алынған кiрiстер туралы ақпараттар сұратуға және алуға, оларды белгiленген тәртiппен қозғау және қарау үшiн авторлық құқық пен сабақтас құқықтар саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасауға;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға олар қабылдаған авторлық құқық пен сабақтас құқықтар туралы заңдарды бұзатын актiлердi тоқтату немесе өзгерту туралы ұсыныс енгiзуге;
заңдардың бұзылуын жою мақсатында сотқа талап-арыз беруге,
оларды қарауға қатысуға, сондай-ақ үшiншi тұлғалардың
талап-арыздарын қолдауға;
авторлық құқық пен сабақтас құқықтарды қамтамасыз ету
мәселелерiне арналған кiтаптар, бюллетендер, әдiстемелiк құралдар,
жарнамалық және ақпараттық материалдар шығаруға;
белгiленген тәртiппен Агенттiкке жүктелген мiндеттердi орындау
үшiн меншiк нысандарына қарамастан ұйымдарда болуға құқығы бар.
V. Агенттiк пен оның лауазымдық тұлғаларының
жауапкершiлiгi
10. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттердiң уақытылы және сапалы
орындалуы үшiн жауапкершiлiкте болады.
Агенттiктiң директоры Агенттiктiң өзiне жүктелген мiндеттердi
орындауы үшiн дербес жауапкершiлiкте болады.
VI. Агенттiктiң қызметiн ұйымдастыру
11. Агенттiктi Директор басқарады.
Агенттiктiң директорын Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Агенттiк директорының оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын орынбасары болады.

8. Агентство наделено следующими полномочиями:
осуществлять контроль за деятельностью организаций, управляющих имущественными правами авторов на коллективной основе;
осуществлять контроль за деятельностью юридических и физических лиц, использующих объекты авторского права и смежных прав;
в установленном порядке по поручению Правительства Республики Казахстан принимать участие в подготовке и подписании международных соглашений и договоров о взаимной охране авторских и смежных прав;
по поручению Правительства Республики Казахстан представлять страну и участвовать в работе международных конференций и совещаний по вопросам авторского права и смежных прав;
участвовать в установленном порядке в подготовке проектов нормативных правовых актов, относящихся к авторскому праву и смежным правам;
заключать соглашения с зарубежными авторско-правовыми организациями.
9. Агентство в пределах своей компетенции имеет право:
запрашивать и получать в установленном порядке информации от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан о фактах использования объектов авторского права и смежных прав, полученных доходах в связи с их использованием;
составлять протоколы об административных правонарушениях в сфере авторского права и смежных прав для возбуждения и рассмотрения их в установленном порядке;
вносить предложения в центральные и местные исполнительные органы об
отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих законодательство об
авторском праве и смежных правах;
обращаться в суд с исками, участвовать в их рассмотрении, а также
поддерживать иски третьих лиц с целью устранения нарушений законодательства;
издавать книги, бюллетени, методические пособия, рекламные и
информационные материалы, посвященные вопросам обеспечения авторского права
и смежных прав;
посещать в установленном порядке организации, независимо от форм
собственности, для выполнения возложенных на Агентство задач.
V. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ АГЕНТСТВА И ЕГО ДОЛЖНОСТНЫХ ЛИЦ
10. Агентство несет ответственность за своевременное и качественное
выполнение возложенных на него задач.
Персональную ответственность за выполнение Агентством возложенных на
него задач несет Директор Агентства.
VI. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ АГЕНТСТВА
11. Агентство возглавляет Директор.
Директор Агентства назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
Директор Агентства имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Министром энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по его представлению.

12. Агенттiктiң директоры:
Агенттiктiң жұмысына жалпы басшылықты ұйымдастырады және жүзеге асырады;
Директордың орынбасары мен құрылымдық бөлiмшелер басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiгiнiң дәрежесiн айқындайды;
Агенттiктiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және босатады;
Агенттiктiң қызметкерлерiне тәртiптiк жаза қолданады;
Агенттiктiң функциялары мен мiндеттерiнiң орындалуына бақылау жасауды қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен заңды және жеке тұлғалармен қатынастарда
Агенттiктi бiлдiредi. Агенттiктiң атынан келiсiмдер, шарттар және
өзге де мәмiлелер жасасады;
заңдарда белгiленген тәртiппен Агенттiктiң құрылымдық
бөлiмшелерiн құрады және таратады;
Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ереженi бекiтедi;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Агенттiктiң атынан заңды және
жеке тұлғаларға талаптар мен талап-арыздар ұсыну туралы шешiм
қабылдайды;
мемлекеттiк органдарда, қоғамдық және басқа да қазақстандық
және шетелдiк ұйымдарда Агенттiктi бiлдiредi;
қолданылып жүрген заңдардың сақталуын қамтамасыз етедi;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлермен өзiне
берiлген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
13. Агенттiктiң директоры болмаған жағдайда оның өкiлеттiгiн
орынбасары жүзеге асырады.
14. Агенттiк заңдарда белгiленген тәртiппен таратылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 сәуiрдегi
N 310 Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және
сауда министрлiгi Авторлық құқықтар жөнiндегi агенттiгiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Интеллектуалдық меншiк объектiлерiн пайдалану кезiнде Қазақстан
Республикасының мемлекеттiк саясатын қамтамасыз ету жөнiндегi
және аймақтармен жұмыс жөнiндегi бөлiм
Ұйымдардың, ведомстволардың қызметiн үйлестiру және
шығармаларды сақтауға беру бөлiмi
Авторлық және сабақтас құқықтардың сақталуына бақылау
жасау бөлiмi
Агенттiктiң iшкi қызметiн қамтамасыз ету бөлiмi

12. Директор Агентства:
организует и осуществляет общее руководство работой Агентства;
определяет обязанности и степень ответственности заместителя Директора и руководителей структурных подразделений;
назначает и освобождает от должности работников Агентства;
налагает дисциплинарные взыскания;
обеспечивает контроль за выполнением функций и задач Агентства;
представляет в установленном порядке Агентство в отношениях с
юридическими и физическими лицами. Заключает соглашения, договоры и иные
сделки от имени Агентства;
образует и упраздняет структурные подразделения Агентства в
установленном законодательством порядке;
утверждает положения о структурных подразделениях Агентства;
в соответствии с действующим законодательством принимает решения о
предъявлении от имени Агентства претензий и исков к юридическим и физическим
лицам;
представляет Агентство в государственных органах, общественных и
других казахстанских и иностранных организациях;
обеспечивает соблюдение действующего законодательства;
в пределах своей компетенции издает приказы;
осуществляет иные полномочия, предоставленные ему нормативными
правовыми актами Республики Казахстан.
13. В случае отсутствия Директора Агентства его полномочия осуществляет
заместитель.
14. Агентство ликвидируется в установленном законодательством порядке.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1998 г. № 310
СТРУКТУРА
Агентства по авторским правам Министерства энергетики,
индустрии и торговли Республики Казахстан
Руководство
Отдел по обеспечению государственной политики Республики
Казахстан при использовании объектов интеллектуальной
собственности и по работе с регионами
Отдел координации деятельности организаций, ведомств и депонирования
произведений
Отдел контроля за соблюдением авторских и смежных прав
Отдел обеспечения внутренней деятельности