Қазақстан Республикасы Жол қорының мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 1 шiлде N 623. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.12.31. N 1381 қаулысымен. ~P981381
"Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 8 маусымдағы Заңына Z980231_ сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Жол қорының қаражатын қалыптастыру туралы ереже;
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағындағы республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесi бекiтiлсiн.
3. "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 21 ақпандағы N 221 P960221_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 9, 63-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1-тармақтың күшi жойылған деп танылсын:
3-тармақта:
екiншi абзац "кәсiпорындары" деген сөзден кейiн "Алматы қаласы жол қорының қаражатын - қаланың әкiмi өзi белгiлеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзац алынып тасталсын;
4-тармақ "әкiмдерiне" деген сөзден кейiн "Алматы қаласы жол қорының қаражатын пайдалануға жауапкершiлiк - Алматы қаласының әкiмiне" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ төртiншi абзацы алынып тасталсын;
аталған қалуының 2-қосымшасында:
1-тармақ "шаруашылық автомобиль жолдары" деген сөздерден кейiн "қалалар мен өзге де елдi мекендердiң көшелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 жаңа тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қалалар мен өзге де елдi мекендердiң көшелерi жергiлiктi атқарушы органдардың балансында болады.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Қалалар мен өзге де елдi мекендер көшелерiнiң ұзындығы ретiнде тиiстi қалалар мен елдi мекендер шекараларының шегiндегi қашықтық алынады.";
4. Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы
органдары, сондай-ақ ведомстволары Жол қоры мәселелерi бойынша бұрын
қабылданған өз актiлерiн "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 8 маусымдағы
Заңына және осы қаулыға сәйкес келтiрсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және
жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 1 шiлдедегi
N 640 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Жол қорының
қаражатын қалыптастыру туралы
ЕРЕЖЕ

Вопросы Дорожного фонда Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. N 623. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 декабря 1998 г. N 1381 ~P981381
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июня 1998 г. Z980231_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О Дорожном фонде" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования средств Дорожного фонда Республики Казахстан.
2. Утвердить перечень автомобильных дорог общего пользования
республиканского значения на территории Республики Казахстан согласно
приложению.
3. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 21
февраля 1996 г. № 221
P960221_
"О реализации Указа Президента Республики
Казахстан, имеющего силу Закона, "О Дорожном фонде" (САПП Республики
Казахстан, 1996 г., № 9, ст. 63) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 признать утратившим силу;
в пункте 3:
абзац второй дополнить словами "дорожного фонда города Алматы - акиму
города в установленном им порядке";
абзац третий исключить;
пункт 4 дополнить словами "дорожного фонда города Алматы - на акима
города Алматы";
абзац четвертый пункта 5 признать утратившим силу;
в приложении 2 к указанному постановлению:
пункт 1 дополнить словами "улицы городов и иных населенных пунктов";
дополнить новым пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Улицы городов и иных населенных пунктов находятся на балансе
местных исполнительных органов.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Под протяженностью улиц городов и иных населенных пунктов принимается расстояние в пределах границ соответствующих городов и населенных пунктов.".
4. Центральным и местным исполнительным органам, а также ведомствам Республики Казахстан привести свои ранее принятые акты по вопросам Дорожного фонда в соответствие с Законом Республики Казахстан от 8 июня 1998 г. "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О Дорожном фонде" и настоящим постановлением.
5. Настоящее постановление вступает в силу с момента подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. № 623
ПРАВИЛА
формирования средств Дорожного фонда
Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына және "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Жол қорының кiрiстерiн қалыптастырудың көздерi мыналар болып табылады:
1) автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары;
2) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiру, шығу және транзитпен жүрiп өту ақысы;
3) бензиннен және дизель отынынан алынатын алым;
4) ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарымен жүргенi үшiн ақы;
5) мыналар кiретiн өзге түсiмдер:
автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiне сервис және жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн ақы;
рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүруi үшiн ақы;
шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының аумағынан тасымал жасағаны үшiн ақы;
Автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдалану ережелерiн бұзғаны үшiн жол шаруашылығына келтiрiлген зиянды өтеудiң есебiне өндiрiп алынған қаражаттар.
Басқа түсiмдердiң құрамына енгiзiлген ақылар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн ставкалар бойынша алынады.
2. Республикалық Жол қорына мыналар есептеледi:
автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының 50 процентi;
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiру, шығу және транзитпен жүрiп өту үшiн ақының 100 процентi;
бензин мен дизель отынынан алынатын алымның 100 процентi;
республикалық маңызы бар ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдары бойынша жүргенi үшiн ақының 100 процентi;
республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiне сервис және жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн ақының 100 процентi.
3. Облыстық жол қорына мыналар есептеледi:
автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының 50 процентi;
жергiлiктi маңызы бар мемлекеттiк ақылы автомобиль жолдары бойынша жүргенi үшiн ақының 100 процентi;
жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiне сервис және жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн ақының 100 процентi.
4. Рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп өтуi үшiн ақы, шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының аумағынан тасымалдауды орындағаны үшiн ақы, сондай-ақ Автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдалану ережелерiн бұзғаны үшiн жол шаруашылығына келтiрген зиянды өтеудiң есебiне өндiрiп алынған қаражаттар автомобиль жолдарының маңызына қарай республикалық және облыстық жол қорларына есептеледi.

1. Общие положения
1. В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим
силу Закона, "О Дорожном фонде" и Законом Республики Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу
Закона, "О Дорожном фонде" источниками образования доходов Дорожного фонда
служат:
1) отчисления пользователей автомобильных дорог;
2) плата за въезд, выезд и транзитный проезд по территории Республики
Казахстан;
3) сбор с бензина и дизельного топлива;
4) плата за проезд по платным государственным автомобильным дорогам;
5) прочие поступления, включающие в себя:
плату за размещение в полосе отвода автомобильных дорог объектов
сервиса и рекламы;
плату за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты;
плату за выполнение перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан;
средства, взысканные в счет возмещения причиненного дорожному хозяйству ущерба за нарушение Правил пользования автомобильными дорогами и дорожными сооружениями.
Плата, включенная в состав прочих поступлений, взимается по ставкам, устанавливаемым Правительством Республики Казахстан.
2. В республиканский Дорожный фонд зачисляются:
50 процентов отчислений пользователей автомобильных дорог;
100 процентов платы за въезд, выезд и транзитный проезд по территории Республики Казахстан;
100 процентов сбора с бензина и дизельного топлива;
100 процентов платы за проезд по платным государственным автомобильным дорогам республиканского значения;
100 процентов платы за размещение в полосе отвода автомобильных дорог республиканского значения объектов сервиса и рекламы.
3. В областные дорожные фонды зачисляются:
50 процентов отчислений пользователей автомобильных дорог;
100 процентов платы за проезд по платным государственным автомобильным дорогам местного значения;
100 процентов платы за размещение в полосе отвода автомобильных дорог местного значения объектов сервиса и рекламы.
4. Плата за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты, плата за выполнение перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан, а также средства, взысканные в счет возмещения причиненного дорожному хозяйству ущерба за нарушение Правил пользования автомобильными дорогами и дорожными сооружениями зачисляются в республиканский или областные дорожные фонды в зависимости от значимости автомобильных дорог.

5. Заңды және жеке тұлғалар (төлемшiлер) республикалық және облыстық жол қорларына төлемдердi жеке төлем тапсырмаларымен, қолма-қол ақшаны енгiзуге жеке хабарландырулармен немесе қолма-қол ақшамен жүргiзедi.
Жол қорының қаражаты Қазынашылық органдарының тиiстi банктiк шотында, республикалық Жол қорының ақшасы - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң тиiстi ағымдағы шотында, облыстық жол қорының қаражаты - автомобиль жолдары қазыналық кәсiпорындарының тиiстi ағымдағы шоттарында жинақталады.
Ағымдағы жылы жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын салуға, қайта жаңартуға, жөндеуге және ұстауға, сондай-ақ олардағы құрылыстарға пайдаланылмаған қаражат келесi жылы өзiнiң мақсатты арналуын сақтайды.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi Жол қорына қаражаттарды енгiзудiң уақытылығына, толықтығына және дұрыстығына бақылау жасайды.
7. Республикалық Жол қорына ақша оның облыстардағы субшоттарынан әр айдың 5, 15 және 25-күндерi Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң тиiстi банктiк шотына аударылады.
8. Бензин мен дизель отынынан алынатын алымның 30 процентi республикалық Жол қорынан облыстық жол қорлары мен Алматы қаласының жол қорына мiндеттi аударылуға жатады.
9. Заңдарда белгiленген тәртiппен Алматы қаласында тiркелген төлемшiлерден республикалық Жол қорына түсетiн тиесiлi төлемдердi Алматы қаласының жол қорына есептеу осы төлемдердi бөлудiң Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген тетiгiне сәйкес жүргiзiледi.
10. Жол қорына төлемдер енгiзу үшiн жауапкершiлiк:
осы Ережеде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде төлемдердi тиiстi жол қорларына есептеудiң дұрыстығы мен төлеудiң уақытылғын қамтамасыз етуге;
төлем құжаттарында төлемнiң арналуы мен төлеу кезеңiн көрсетуге;
тиiстi салық органдарының қызметкерлерiне Жол қорына төлемдердi есептеу мен төлеудiң дұрыстығын тексеруге рұқсат етуге, олардың талап етуi бойынша қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi ұсынуға;
өзiнiң орналасқан жерiндегi салық органына есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15 күнiне дейiн Жол қорына төлеуге жататын және iс жүзiнде енгiзiлген төлемдер сомаларының есебiн белгiленген нысандар бойынша ұсынуға;
банктiк реквизиттерi өзгерген кезде ол туралы Жол қорына қаражаттардың енгiзiлуiнiң толықтығына, дұрыстығына және уақыттылығына бақылауды жүзеге асыратын салық органдарына уақтылы хабарлауға мiндеттi төлемшiлерге жүктеледi.

5. Юридические и физические лица (плательщики) производят платежи в республиканский и областные дорожные фонды отдельными платежными поручениями, по отдельным объявлениям на взнос наличных или наличными.
Деньги Дорожного фонда аккумулируются на соответствующих банковских счетах органов Казначейства, республиканского Дорожного фонда - на соответствующем банковском счете Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, областных дорожных фондов - на соответствующих банковских счетах казенных предприятий автомобильных дорог.
Не использованные в текущем году на строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог общего пользования, а также сооружений на них средства сохраняют целевое назначение в следующем году.
6. Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан осуществляет контроль за своевременностью, полнотой и правильностью внесения средств в Дорожный фонд.
7. Деньги в республиканский Дорожный фонд перечисляются с его субсчетов в областях 5, 15 и 25 числа каждого месяца на соответствующий банковский счет Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
8. 30 процентов сбора с бензина и дизельного топлива из республиканского Дорожного фонда подлежат обязательному перечислению в областные дорожные фонды и дорожный фонд города Алматы.
9. Зачисление в дорожный фонд города Алматы причитающихся платежей, поступающих в республиканский Дорожный фонд от зарегистрированных в установленном порядке в городе Алматы плательщиков, производится в соответствии с определенным Министерством финансов Республики Казахстан механизмом распределения этих платежей.
10. Ответственность за внесение платежей в Дорожный фонд возлагается на плательщиков, которые обязаны:
обеспечивать правильность исчисления и своевременность уплаты платежей в соответствующие дорожные фонды в порядке и сроки, установленные настоящими Правилами;
указывать в платежных документах назначение платежа и период оплаты;
допускать работников соответствующих налоговых органов к проверке правильности исчисления и уплаты платежей в Дорожный фонд, представлять по их требованию необходимые документы и сведения;
представлять налоговым органам по месту своего нахождения до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, расчеты сумм, подлежащих уплате, и фактически внесенных в Дорожный фонд платежей по установленным формам;
при изменении банковских реквизитов своевременно уведомлять об этом налоговые органы, осуществляющие контроль за полнотой, правильностью и своевременностью внесения средств в Дорожный фонд.

11. Салық органдары және Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң тиiстi бөлiмшелерi:
жазбаша немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Жол қорына төлемдер түсуi тиiс банктiк реквизиттер мен банктiк шоттарының нөмiрлерiн хабарлауға;
төлемшiлерге төлемдердi Жол қорына есептеудiң тәртiбi мен енгiзу мерзiмдерiнiң өзгергенi туралы уақтылы хабарлауға;
Жол қорына түскен төлемдердiң бөлек есебiн жүргiзуге;
он күн сайын Жол қорын құру көздерiнiң тұрғысында түскен сомалар бойынша жоғары тұрған ұйымдардың алдында есеп беруге;
өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруы кезiнде алынған Жол қорының төлемшiлерi туралы мәлiметтердi құпияда сақтауға мiндеттi.
Салық органдары қаражаттың Жол қорына түсуiнiң толықтығын қамтамасыз ету мақсатында төлемдердiң Жол қорына есептелуiнiң дұрыстығын бiрлесiп тексеру үшiн автомобиль жолдарының тиiстi қазыналық кәсiпорындарының қызметкерлерiн тарта алады.
12. Банктер және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн орындайтын бақса да ұйымдар:
заңдарда белгiленген бiрiншi кезектi төлемдерден кейiн екiншi кезекте төлемшiлердiң олардың банктiк шоттарынан Жол қорына төлемдер төлеуге арналған төлем тапсырмаларын, сондай-ақ салық органдарының төлемшiлерден белгiленген мерзiмдерде Жол қорына енгiзiлмеген сомаларды және оларды уақытында төлемегенi үшiн өсiмдердi өндiрiп алуға арналған инкассалық тапсырмаларын (өкiмдерiн) атқаруға;
төлемшiлердiң банктiк шоттарынан алынатын қаражатты ақшаны есептен шығару жөнiнде операция жүргiзiлген күнi республикалық және облыстық жол қорларының банктердегi және жекелеген банк операцияларын жүзеге асырушы басқа да ұйымдардағы тиiстi шоттарына есептеуге (аударуға);
күн сайын салық органдарына Жол қоры төлемшiлерiнен түскен сомалар мен олардың төлем тапсырмалары туралы тiзiлiмдердi, ал автомобиль жолдарының қазыналық кәсiпорындарына - тiзiлiмдердiң көшiрмелерiн ұсынуға;
Жол қорына қаражаттардың енгiзiлуiне бақылау жасауды жүзеге асыратын органдарға Жол қорына төлемдерге байланысты мәселелер бойынша заңды тұлғалардың шоттарындағы ақшаның қалдықтары мен қозғалысы туралы анықтамалар беруге мiндеттi.
13. Клиент-төлемшiлердiң банктiк шоттарынан есептен шығарылған сомаларды Жол қорына есептеудi (аударуды) кешiктiргенi үшiн, төлемдердi Жол қорына есептен шығаруды кешiктiргенi үшiн, төлемшiлерге Жол қорына төлемдердi төлеуге арналған төлем тапсырмаларын (өкiмдерiн) орындамай негiзсiз қайтарғаны үшiн, сондай-ақ заңды тұлғалардың банктiк шоттарынан төлем сомаларын және санкция сомаларын есептен шығарудың кезектiлiгiн сақтамағаны үшiн Жол қорына банктерге және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы басқа да ұйымдарға Жол қорына уақытында төленбеген сомалардың кешiктiрiлген әрбiр күнi үшiн (төлем күнiн қоса алғанда), осы сомаларды төлеген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 1,2 еселенген мөлшерiнде, өтем өндiрiп алу түрiнде санкция қолданылады. Төлемшiлерден бұл күндер үшiн өтем алынбайды.

11. Налоговые органы и соответствующие подразделения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обязаны:
сообщать письменно или через средства массовой информации банковские реквизиты и номера банковских счетов, на которые должны поступать платежи в Дорожный фонд;
своевременно информировать плательщиков об изменениях порядка исчисления и сроков внесения платежей в Дорожный фонд;
вести раздельный учет поступающих в Дорожный фонд платежей;
ежедекадно отчитываться перед вышестоящей организацией по поступившим суммам в разрезе источников образования Дорожного фонда;
сохранять в тайне сведения о плательщиках Дорожного фонда, полученные ими при исполнении своих служебных обязанностей.
В целях обеспечения полноты поступления средств в Дорожный фонд налоговые органы могут привлекать работников соответствующих казенных предприятий автомобильных дорог для совместных проверок правильности исчисления платежей в Дорожный фонд.
12. Банки и другие организации, выполняющие отдельные виды банковских операций, обязаны:
исполнять во вторую очередь после первоочередных платежей, установленных законодательством, платежные поручения плательщиков на уплату платежей в Дорожный фонд с их банковских счетов, а также инкассовые поручения (распоряжения) налоговых органов на взыскание с плательщиков не внесенных в установленные сроки сумм платежей в Дорожный фонд и пени за несвоевременную их уплату;
зачислять (перечислять) снимаемые с банковских счетов плательщиков средства на соответствующие счета республиканского и областных дорожных фондов в банках и других организациях, осуществляющих отдельные банковские операции, в день совершения операции по списанию денег;
ежедневно представлять налоговым органам реестры о поступивших суммах и платежные поручения к ним плательщиков Дорожного фонда, а казенным предприятиям автомобильных дорог - копии реестров;
выдавать органам, осуществляющим контроль за внесением средств в Дорожный фонд, справки об остатках и движении денег на счетах юридических лиц по вопросам, связанным с платежами в Дорожный фонд.
13. За задержку зачисления (перечисления) списанных с банковских счетов плательщиков-клиентов сумм в Дорожный фонд, за задержку списания платежей в Дорожный фонд, за необоснованный возврат без исполнения плательщикам платежных поручений (распоряжений) на уплату платежей в Дорожный фонд, а также за несоблюдение очередности списания с банковских счетов юридических лиц сумм платежей в Дорожный фонд и сумм санкций к банкам и другим организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, применяются санкции в виде взыскания от своевременно неуплаченных в Дорожный фонд сумм пени в размере 1,2-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты). С плательщиков за эти дни пени не взимаются.

14. Жол қорына уақтылы төленбеген төлем сомаларын, оның iшiнде ағымдағы төлемдердi салық органдары төлемшiлердiң шоттарынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы сомаларды төлеу күнi белгiлеген ресми қайта қаржыландыру ставкасының 1, 2 еселенген мөлшерiнде, мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн (төлем жасау күнiн қоса алғанда) өсiм есептей отырып алады.
15. Жол қорына есептелген төлем сомасымен немесе салық органдарының өзге де шешiмдерiмен келiспеген төлемшi өз дәлелдерiн баяндай отырып және өтiнiшi негiзделген құжаттарды көрсете отырып, оны қайта қарау туралы өтiнiммен осы шешiмдi шығарған салық органына жүгiне алады. Салық органдары төлемшiнiң қайта қарау туралы өтiнiмiн қарайды, ол бойынша негiздi шешiм шығарады және бұл туралы төлемшiге осы өтiнiм түскен күннен бастап есептегенде 30 күннiң iшiнде хабарлайды.
Салық органының шешiмiне жоғары тұрған салық органында немесе сотта қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен және шарттарда шағым жасалуы мүмкiн. Жоғары тұрған салық органы шағымға 30 күннiң iшiнде жауап бермеген жағдайда өтiнiм келесi жоғары тұрған органға берiлуi мүмкiн.
16. Жол қорына артық енгiзiлген төлем сомаларын салық органдары алдағы төлем жасаудың есебiне есептейдi немесе ол қайтарылуға тиiс.
Артық енгiзiлген төлем сомаларын төлемшiлерге қайтару олардан жазбаша өтiнiш алынған күннен бастап 20 күндiк мерзiм iшiнде жүргiзiледi.
Артық енгiзiлген төлем сомаларын қайтаруға салық органдары қазыналық кәсiпорындарға берген Жол қорына төленетiн жарналардың тiзiлiмi мен төлемшiнiң анықтама-есебi негiз болады.
Жол қорына автомобиль жолдарының қазыналық кәсiпорындары артық енгiзген сомалардың қайтарылғаны туралы ақпарат салық органдарына есептi айдан кейiнгi айдың 5 күнiне дейiн ұсынылады.
Артық төленген соманы төлемшiлердiң өтiнiшi бойынша немесе Жол қорына дұрыс ұсталмаған сомаларды (салық органдарының нұсқауы бойынша) уақытылы қайтармауды автомобиль жолдарының қазынашылық кәсiпорындары әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн (төлем жасалған күндi қоса алғанда) осы Ереженiң 15-тармағында көзделген мөлшерде өсiм төлей отырып жүзеге асырады.
Артық төленген төлем сомаларын төлемшiнiң өтiнiшi бойынша қайтарудың уақытылы жүргiзiлмегенi үшiн төлемшiнiң пайдасына өсiм есептеу оның өтiнiшi түскеннен кейiнгi 21-күннен бастап есептеледi. Салық органы дұрыс ұстамаған сома үшiн төлемшiнiң пайдасына өсiм есептеу дұрыс ұсталмаған күннен кейiнгi күннен бастап тек төлем сомаларына (оның iшiнде ағымдағы) есептеледi. Есептелген өсiм сомаларына өсiм есептелмейдi.

14. Своевременно неуплаченные суммы платежей в Дорожный фонд, в том числе текущие платежи, взыскиваются налоговыми органами со счетов плательщиков с начислением пени в размере 1,2-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
15. Плательщик, оспаривающий начисленную сумму платежа в Дорожный фонд или иные решения налоговых органов, может обратиться в налоговый орган, вынесший данное решение, с ходатайством о его пересмотре, изложив доводы и указав документы, на которых основана просьба. Налоговые органы рассматривают ходатайство плательщика о пересмотре, выносят по нему обоснованное решение и уведомляют о нем плательщика в течение 30 дней со дня поступления этого ходатайства.
Решение налогового органа может быть обжаловано в вышестоящем налоговом органе или в суде в порядке и на условиях, установленных действующим законодательством. В случаях, если вышестоящий налоговый орган не отвечает на жалобу в течение 30 дней, ходатайство может быть подано в следующий вышестоящий орган.
16. Излишне внесенные суммы платежей в Дорожный фонд подлежат возврату или с согласия плательщика засчитываются налоговыми органами в счет уплаты предстоящих платежей.
Возврат излишне внесенных сумм платежей плательщикам производится в 20-дневный срок со дня получения от них письменного заявления.
Основанием возврата излишне внесенных сумм платежей являются представленные налоговыми органами казенным предприятиям реестр и справка-расчет плательщика взносов в Дорожный фонд.
Информация о произведенных возвратах излишне внесенных в Дорожный фонд сумм казенными предприятиями автомобильных дорог представляется в налоговые органы до 5 числа следующего за отчетным месяца.
Несвоевременный возврат суммы переплаты платежей по заявлению плательщиков или неправильно удержанных в Дорожный фонд сумм (по указанию налоговых органов) осуществляется казенными предприятиями автомобильных дорог с выплатой пени за каждый день просрочки (включая день оплаты) в размере, предусмотренном пунктом 14 настоящих Правил.
Пеня в пользу плательщика за несвоевременный возврат сумм переплаты платежей по заявлению плательщика начисляется начиная с 21 дня после поступления его заявления. Пеня в пользу плательщика на неправильно удержанные налоговым органом суммы начисляется со дня, следующего за неправильным удержанием, только на суммы платежей (в том числе текущих). Не производится начисление пени на суммы начисленных пени.

17. Салық органдары Жол қорына есептелген төлем сомаларын салық салынатын кезең өткеннен кейiнгi 3 жылдың iшiнде есептей немесе қайта қарай алады. Дәл осы кезеңнiң iшiнде төлемшi ақшаны қайтаруды немесе өзiнiң алдағы төлемдер жөнiндегi мiндеттемелерiнiң есебiне есептеудi талап ете алады.
Егер төлемшiнiң өзi не аудиторлық қызметтiң көмегiмен Жол қоры туралы заңды бұзғанын анықтаса, ол тиiстi төлем және өсiм сомаларын заң бұзушылыққа жол берiлген сәттен бастап Жол қорына қосымша төлем сомасын енгiзген сәтке дейiн айқындалған мөлшерде енгiзуге, сондай-ақ өзi тұрған жердегi салық органына қосымша есептелген және Жол қорына енгiзiлген төлемдер мен өсiмдердiң сомалары туралы хабарлауға мiндеттi.
2. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың
аударымдары
18. Заңды тұлғалар автомобиль жолдарын пайдаланушылардың Жол қорына ай сайынғы аударымдарын төлемшiлер болып табылады.
19. Төлемдердi есептеудiң базасы төлемшiнiң жылдық жиынтық кiрiсi болып табылады.
20. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары қызмет түрiне қарамастан заңды тұлғалардың жиынтық жылдық кiрiсiнiң (мемлекеттiк бағалы қағаздардан түскен кiрiстердi қоспағанда) 0,1 процентi ставкасы бойынша төленуге тиiс.
21. "Жылдық жиынтық кiрiс" деген термин салық заңдарында айқындалған ұғымда қолданылады.
22. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударым сомаларын төлемшiлер салық есебi мен есептiлiгiнiң деректерi бойынша өз бетiнше айқындайды және есептi айдағы жиынтық кiрiске сүйене отырып, республикалық және облыстық жол қорларының тиiстi шоттарына ай сайын, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiмен келiсiлiп басқа төлем мерзiмдерi белгiленген жағдайларды қоспағанда, келесi айдың 10 күнiнен кешiктiрмей төлейдi.
Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың сомаларын төлемшiлердiң аударуы шегерiмге жатады.
23. Заңды тұлғалардың филиалдары, өкiлдiктерi, бөлiмшелерi және басқа да оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi үшiн автомобиль жолдарын пайдаланушылардың Жол қорына аударымдары өздерi орналасқан жерде жүргiзiледi.
24. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, меншiк нысандарына қарамастан, шетелдiк және шетел фирмаларымен бiрлесiп құрылған заңды тұлғаларды қоса алғандағы заңды тұлғалар, олардың филиалдары, өкiлдiктерi және оларға теңестiрiлген ұйымдар салық салынатын кiрiстi теңгеде белгiлейдi. Салық салынатын кiрiс шетел валютасында көрсетiлген жағдайда ол Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аударым жасау кезiндегi ресми бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледi.
25. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдарын төлеуден мынадай заңды тұлғалар босатылады:
Қазақстан Республикасының Мүгедектер ерiктi қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Ақыл-ой және дене дамуы бұзылған балалар мен жас өспiрiмдердi әлеуметтiк бейiмдеу және еңбекпен оңалту орталығы, Қазақстан Республикасының Қызыл Жарты ай және Қызыл Крест қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншiгi болып табылатын және толығымен солардың қаражаты есебiнен құрылған өндiрiстiк ұйымдар, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерiнiң қазақ республикалық ұйымы (өндiрiстiк ұйымдарын қоспағанда), сауда-делдалдық қызметтен, акцизделетiн тауарларды өндiру мен сатудан түскен кiрiстерiн қоспағанда, Асырауында балалары бар мүгедек әйелдердiң "Бибi Ана" республикалық қоғамы;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi;
коммерциялық емес ұйымдар - кәсiпкерлiк қызметтi қоспағанда, жарғылық қызметiнен;
халықаралық ұйымдар - Үкiмет бекiткен тiзбе бойынша;
тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) жасаумен айналысатын, қызметкерлерiнiң жалпы санының кемiнде 50 процентiн мүгедектер құрайтын өндiрiстiк ұйымдар.

17. Налоговые органы могут начислить или пересмотреть начисленную сумму платежей в Дорожный фонд в течение 3 лет после окончания облагаемого периода. В течение этого же периода плательщик вправе потребовать возврата денег или зачета их в счет его обязательств по предстоящим платежам.
Если плательщик самостоятельно либо с помощью аудиторской службы обнаружил допущенные им нарушения законодательства о Дорожном фонде, он обязан внести причитающиеся суммы платежа и пени в размере, определенном с момента допущения нарушения до момента внесения в Дорожный фонд дополнительной суммы платежа, а также сообщить налоговому органу по месту своего нахождения о суммах дополнительно начисленных и внесенных в Дорожный фонд платежей и пени.
2. Отчисления пользователей автомобильных дорог
18. Плательщиками ежемесячных отчислений пользователей автомобильных дорог в Дорожный фонд являются юридические лица.
19. Базой исчисления платежей является совокупный годовой доход плательщика.
20. Отчисления пользователей автомобильных дорог подлежат уплате по ставке 0,1 процента от совокупного годового дохода юридических лиц (за исключением доходов от государственных ценных бумаг), независимо от вида деятельности.
21. Термин "совокупный годовой доход" применяется в понятии, определенном в налоговом законодательстве.
22. Суммы отчислений пользователей автомобильных дорог определяются плательщиками самостоятельно по данным налогового учета и отчетности и уплачиваются ежемесячно на соответствующие счета республиканского и областных дорожных фондов, исходя из совокупного дохода за отчетный месяц, не позднее 10 числа следующего месяца, кроме случаев установления других сроков платежей, согласованных с Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.
Суммы отчислений пользователей автомобильных дорог плательщиками относятся на вычеты.
23. Отчисления пользователей автомобильных дорог в Дорожный фонд за филиалы, представительства, отделения и другие обособленные структурные подразделения юридических лиц производятся по месту их нахождения.
24. Юридические лица, включая иностранные и созданные совместно с иностранными фирмами, их филиалы, представительства и приравненные к ним организации, независимо от форм собственности и расположенные на территории Республики Казахстан, облагаемый доход определяют в тенге. В случае, когда облагаемый доход выражен в иностранной валюте, он пересчитывается в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на момент уплаты отчислений.
25. От уплаты отчислений пользователей автомобильных дорог освобождаются следующие юридические лица:
Добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское общество слепых, Казахское общество глухих, Центр социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушениями умственного и физического развития, Общество Красного Полумесяца и Красного Креста Республики Казахстан, а также производственные организации, являющиеся собственностью этих обществ и полностью созданные за счет их средств, Казахская республиканская организация ветеранов войны в Афганистане (без производственных организаций), кроме доходов от торгово-посреднической деятельности, производства и реализации подакцизных товаров, Республиканское общество женщин-инвалидов, имеющих на иждивении детей, "Бибi-Ана";
Национальный Банк Республики Казахстан;
некоммерческие организации - от уставной деятельности, кроме предпринимательской;
международные организации - по перечню, утвержденному Правительством;
производственные организации, занимающиеся производством товаров (работ, услуг), в которых инвалиды составляют не менее 50 процентов от общего числа их работников.

3. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiру,
шығу және транзитпен жүрiп өту үшiн ақы төлеу
26. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiру, шығу және транзитпен жүрiп өту үшiн ақыны халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар төлейдi.
27. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiру, шығу және транзитпен жүрiп өту үшiн ақының ставкалары, тәртiбi, есептеу мен енгiзу шарттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
28. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiру, шығу және транзитпен жүрiп өту құқығына рұқсаттарды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кеден органдары бередi.
29. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiру, шығу және транзитпен жүрiп өту үшiн ақыны жинауды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кеден органдары жүзеге асырады.
30. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кiруге, шығуға және транзитпен жүрiп өтуге рұқсат бергенi үшiн алынған ақша әр айдың 3, 13 және 23 күндерi олардың банктiк шоттарынан республикалық Жол қорының субшоттарына аударылады.
4. Бензиннен және дизель отынынан алынатын алым
31. Бензиннен және дизель отынынан алынатын алымды төлеушiлер:
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген бензин мен дизель отынын оларды өндiрушiлерден сатып алатын;
Қазақстан Республикасының аумағында бензин мен дизель отынын өндiруге арналған өңдеме шикiзатты беретiн;
бензин мен дизель отынын Қазақстан Республикасының аумағына импорттайтын заңды және жеке тұлғалар болып табылады.
Бензин мен дизель отынынан алынатын алым теңгемен төленедi.
32. Бензин мен дизель отыны үшiн алынатын алымды:
сатып алушыларға оларды босатқан кезде - өндiрушi;
оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде - кеден қызметi органдары ұстап қалады.
Өңдеме шикiзаттан бензин мен дизель отынын өндiру кезiнде алымды олар берiлген кезде ұсталады.
33. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген бензин мен
дизель отынынан алынатын отын ставкасы 1998 жылғы 10 қарашадан бастап
мынадай мөлшерде белгiленедi:
бензин бойынша (авиациялықты қоспағанда) - 1 метрлiк тонна үшiн
4000 теңге;
дизель отыны бойынша - бiр метрлiк тонна үшiн 1000 теңге.
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын бензин мен
дизель отынынан алынатын алым ставкасы 1998 жылғы 10 қарашадан бастап
мынадай мөлшерде белгiленедi:
бензин бойынша (авиациялықты қоспағанда) - 1 метрлiк тонна үшiн
10 000 теңге;
дизель отыны бойынша - бiр метрлiк тонна үшiн 8 000 теңге.
<*>
ЕСКЕРТУ. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.07.24. N 697
қаулысымен.
P980697_
ЕСКЕРТУ. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.11.02. N 1117
қаулысымен.
P981117_

3. Плата за въезд, выезд и транзитный проезд по
территории Республики Казахстан
26. Плата за въезд, выезд и транзитный проезд по территории Республики Казахстан производится юридическими и физическими лицами, осуществляющими международную автомобильную перевозку.
27. Ставки, порядок, условия исчисления и внесения платы за въезд, выезд и транзитный проезд по территории Республики Казахстан устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
28. Выдачу разрешений на право въезда, выезда и транзитного проезда по территории Республики Казахстан производят Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и таможенные органы Министерства финансов Республики Казахстан.
29. Сбор платы за въезд, выезд и транзитный проезд по территории Республики Казахстан осуществляют Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и таможенные органы Министерства финансов Республики Казахстан.
30. Деньги, полученные соответствующими органами на местах за выдачу разрешений за въезд, выезд и транзитный проезд по территории Республики Казахстан, перечисляются 3, 13 и 23 числа каждого месяца с их банковских счетов на субсчета республиканского Дорожного фонда.
4. Сбор с бензина и дизельного топлива
31. Плательщиками сбора с бензина и дизельного топлива являются
юридические и физические лица:
осуществляющие покупку бензина и дизельного топлива, произведенного на
территории Республики Казахстан, у их производителей;
передающие давальческое сырье для производства бензина и дизельного
топлива на территории Республики Казахстан;
импортирующие бензин и дизельное топливо на территорию Республики
Казахстан.
Сбор с бензина и дизельного топлива уплачивается в тенге.
32. Сбор с бензина и дизельного топлива удерживается:
производителем - при их отпуске покупателям;
органами таможенной службы - при их ввозе на территорию Республики
Казахстан.
При производстве бензина и дизельного топлива из давальческого сырья
сбор удерживается на момент их передачи.
33. С 1 июля 1998 года ставка сбора с бензина и дизельного
топлива, импортируемого на территорию Республики Казахстан,
устанавливается в следующих размерах:
по бензину (за исключением авиационного) - 4000 тенге за
метрическую тонну;
по дизельному топливу - 3490 тенге за метрическую тонну.
С 1 июля 1998 года ставка сбора с бензина и дизельного топлива,
произведенного на территории Республики Казахстан, устанавливается в
следующих размерах:
по бензину (за исключением авиационного) - 2000 тенге за
метрическую тонну;
по дизельному топливу - 0 тенге за метрическую тонну.
С 10 ноября 1998 года ставка сбора с бензина и дизельного топлива,
произведенного на территории Республики Казахстан, устанавливается в
следующих размерах:
по бензину (за исключением авиационного) - 4000 тенге за одну
метрическую тонну;
по дизельному топливу - 1000 тенге за одну метрическую тонну.
С 10 ноября 1998 года ставка сбора с бензина и дизельного топлива, импортируемого на территорию Республики Казахстан, устанавливается в следующих размерах:
по бензину (за исключением авиационного) - 10000 тенге за одну метрическую тонну;
по дизельному топливу - 8000 тенге за одну метрическую тонну.
Сноска. Пункт 33 - в редакции постановления Правительства РК от 24 июля 1998 г. N 697 p980697_ . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 ноября 1998 г. N 1117 P981117_ .

34. Бензин мен дизель отынын өндiрушiлер және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Кеден комитетiнiң органдары өздерiне қызмет көрсететiн банктерден заңды және жеке тұлғалар төлейтiн бензин мен дизель отынынан алынатын алымды есептеу үшiн "Тапсырмалар бойынша сомалар" деген пайдалану құқығынсыз банктiк шоттар ашады. Аталған шоттардан банктер өз тапсырмалары арқылы ақшаның қалдықтарын Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң республикалық Жол қорының субшоттарына аударады.
35. Бензин мен дизель отынын өндiрушiлер бұл материалдарды жоғарыда аталған шоттарға төленуге тиiстi бензин мен дизель отынынан алынатын алым сомалары түскеннен кейiн босатады.
36. Импортталатын бензин мен дизель отынын еркiн айналым үшiн кеден органдары жоғарыда көрсетiлген шоттарға бензин мен дизель отынынан алынатын алым сомалары түскеннен кейiн шығарады.
37. Бензин мен дизель отынынан алынатын алымның Жол қорына ұсталуы, толықтығы және уақыттылығы үшiн жауапкершiлiк осы материалды өндiрушiлерге және кеден қызметi органдарына жүктеледi.
Жол қорына алымның уақытында ұсталып қалмаған сомалары өндiрушiлерге осы сомаларды төлеу күнi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген ресми қайта қаржыландыру ставкасының 1,2 еселенген мөлшерiнде, мерзiмi өткен әр күн үшiн (төлем жасау күнiн қоса алғанда) өсiмдi есептей отырып төлеттiрiледi.
38. Бензин мен дизель отынын өндiрушiлер және кеден органдары тоқсан сайын, есеп беру тоқсанынан кейiнгi айдың 15 күнiне дейiн аумақтық салық органдарына Жол қорына есептелген және енгiзiлген алымның төлемшiлерге шаққандағы сомалары туралы мәлiметтердi ұсынады.
39. Кеден органдары және темiр жол бөлiмшелерi аумақтық кеден органдарына осы аймаққа әкелiнетiн бензин және дизель отынының көлемi мен осы өнiмдi әкелушi тұлғалар туралы тоқсанына бiр рет ақпарат ұсынады.
5. Мемлекеттiк ақылы автомобиль жолдарында
жүру ақысы
40. Мемлекеттiк ақылы автомобиль жолдарымен жүру ақысын көлiк құралдарының жүргiзушiлерi ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарына кiретiн кезде төлейдi.
41. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мемлекеттiк ақылы автомобиль жолдарын енгiзу қажет болған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақылы автомобиль жолдарымен жүру ақысының ставкалары, оны есептеу мен төлеудiң тәртiбi мен шарттары жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
42. Мемлекеттiк ақылы автомобиль жолдарымен жүру ақысының Жол қорына дұрыс және уақтылы түсуiне бақылауды Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жүзеге асырады.

34. Производители бензина и дизельного топлива и органы Таможенного комитета Министерства финансов Республики Казахстан открывают в обслуживающих их банках банковские счета без права расходования "Суммы по поручениям" для зачисления на них сбора с бензина и дизельного топлива, уплачиваемого юридическими и физическими лицами. С указанных счетов банки ежедневно своими поручениями перечисляют остатки денег на субсчета республиканского Дорожного фонда Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
35. Производители бензина и дизельного топлива осуществляют отпуск этих материалов после поступления на вышеуказанные счета причитающихся к уплате сумм сбора с бензина и дизельного топлива.
36. Импортируемые бензин и дизельное топливо выпускаются таможенными органами для свободного обращения после поступления на вышеуказанные счета причитающихся сумм сбора с бензина и дизельного топлива.
37. Ответственность за удержание, полноту и своевременность перечисления сбора с бензина и дизельного топлива в Дорожный фонд возлагается на производителей этих материалов и органы таможенной службы.
Своевременно не удержанные суммы сбора в Дорожный фонд взыскиваются с производителей с начислением пени в размере 1,2-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
38. Производители бензина и дизельного топлива и таможенные органы ежеквартально, в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют территориальным налоговым органам сведения о начисленных и внесенных в Дорожный фонд суммах сбора в разрезе плательщиков.
39. Таможенные органы и отделения железных дорог один раз в квартал представляют территориальным налоговым органам информацию об объемах ввозимого в данный регион бензина и дизельного топлива и ввозящих эту продукцию лицах.
5. Плата за проезд по платным государственным
автомобильным дорогам
40. Плату за проезд по платным государственным автомобильным дорогам вносят водители транспортных средств при въезде на платные государственные автомобильные дороги.
41. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан при необходимости введения платных государственных автомобильных дорог вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по ставкам, порядку и условиям исчисления и внесения платы за проезд по платным автомобильным дорогам.
42. Сбор платы за проезд по платным государственным автомобильным дорогам осуществляет Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

43. Мемлекеттiк ақылы автомобиль жолдарымен жүру үшiн алынған ақша автомобиль жолдарының маңызына қарай әр айдың 3, 13 және 23 күндерi Жол қорының тиiстi банктiк шоттарына есептеледi.
6. Автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiнде сервис және
жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн ақы төлеу
44. Автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiнде сервис және жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн ақыны қызмет көрсетулердiң сервистiк түрiн және жарнаманы жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар төлейдi.
45. Автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiнде сервис және жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн ақыны есептеудiң тәртiбiн және оның мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
46. Автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiнде сервис және жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн ақының Жол қорына дұрыс және уақтылы түсуiне бақылауды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жүзеге асырады.
47. Автомобиль жолдарының бөлiнген жиегiнде сервис және жарнама объектiлерiн орналастырғаны үшiн алынған ақша автомобиль жолдарының маңызына қарай әр айдың 3, 13 және 23 күндерi Жол қорының тиiстi банктiк шоттарына есептеледi.
7. Рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр
салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының
Қазақстан Республикасының аумағымен жүруi үшiн
ақы төлеу
48. Рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүруi үшiн ақыны автомобиль тасымалдарын жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар төлейдi.
49. Рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүруi үшiн ақының ставкаларын, оны есептеу мен төлеудiң тәртiбiн, шарттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
50. Рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүру құқығына "арнайы рұқсаттамаларды" Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi бередi.
51. Рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүруi үшiн ақының Жол қорына дұрыс және уақтылы түсуiне бақылауды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жүзеге асырады.
52. Рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүруi үшiн алынған ақша әр айдың 3, 13 және 23 күндерi осы автомобиль жолдарының маңызына қарай Жол қорының тиiстi банктiк шоттарына есептеледi.

43. Деньги, полученные за проезд по платным государственным автомобильным дорогам, зачисляются 3, 13 и 23 числа каждого месяца на соответствующие банковские счета Дорожного фонда в зависимости от значимости автомобильных дорог.
6. Плата за размещение в полосе отвода автомобильных дорог
объектов сервиса и рекламы
44. Плата за размещение в полосе отвода автомобильных дорог объектов сервиса и рекламы производится юридическими и физическими лицами, осуществляющими оказание сервисных видов услуг и рекламы.
45. Порядок исчисления и размер платы за размещение в полосе отвода автомобильных дорог объектов сервиса и рекламы устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
46. Сбор платы за размещение в полосе отвода автомобильных дорог объектов сервиса и рекламы осуществляет Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
47. Деньги, полученные за размещение в полосе отвода автомобильных дорог, объектов сервиса и рекламы, зачисляются 3, 13 и 23 числа каждого месяца на соответствующие банковские счета Дорожного фонда в зависимости от значимости автомобильных дорог.
7. Плата за проезд по территории Республики Казахстан
тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств,
превышающих допустимые нагрузки и габариты
48. Плата за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты, производится юридическими и физическими лицами, осуществляющими автомобильные перевозки.
49. Ставки, порядок, условия исчисления и внесения платы за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
50. Выдачу "специальных разрешений", устанавливающих право проезда по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты, производит Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
51. Сбор платы за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты, осуществляет Министерство транспорта и коммуникации Республики Казахстан.
52. Деньги, полученные за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты, зачисляются 3, 13 и 23 числа каждого месяца на соответствующие банковские счета Дорожного фонда в зависимости от значимости автомобильных дорог.

8. Шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының
аумағынан тасымал жасағаны үшiн ақы төлеу
53. Шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының аумағынан тасымал жасағаны үшiн ақыны Қазақстан Республикасының аумағынан жүк әкетудi жүзеге асыратын шетел көлiк құралдарының жүргiзушiлерi төлейдi.
54. Шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының аумағынан тасымал жасағаны үшiн ақының ставкаларын, оны есептеу мен төлеудiң тәртiбiн, шарттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
55. Шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының аумағынан тасымалдау құқығына рұқсаттарды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi бередi.
56. Шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының аумағынан тасымал жасауға рұқсат бергенi үшiн ақыны жинауды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жүзеге асырады.
57. Шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының аумағынан тасымал жасауға рұқсат бергенi үшiн алынған ақша әр айдың 3, 13 және 23 күндерi автомобиль жолдарының маңызына қарай Жол қорының тиiстi банктiк шоттарына есептеледi.
9. Автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдалану
ережелерiн бұзғаны үшiн жол шаруашылығына келтiрiлген
зиянды өтеудiң есебiне алынған қаражат
58. Автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдалану ережелерiн бұзғаны үшiн жол шаруашылығына келтiрiлген зиянды өтеудiң есебiне алынған қаражатты төлеушiлер осыған кiнәлi заңды және жеке тұлғалар болып табылады.
59. Автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдалану
ережелерiн бұзғаны үшiн жол шаруашылығына келтiрiлген зиянды заңды
және жеке тұлғалардың өтеуi Қазақстан Республикасының заңдарына
сәйкес жүргiзiледi.
60. Автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдалану
ережелерiн бұзғаны үшiн жол шаруашылығына келтiрiлген зиянды заңды
және жеке тұлғалардың өтеуiнен алынған ақша автомобиль жолдарының
маңызына қарай Жол қорының тиiстi банктiк шоттарына есептеледi және
тиiстi автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын жөндеу мен қалпына
келтiру үшiн пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 1 шiлдедегi
N 623 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының аумағындағы республикалық
маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының
ТIЗБЕСI
___________________________________________________________________
Жолдардың атауы                          |Ұзындығы, км
___________________________________________________________________

8. Плата за выполнение перевозок иностранными
перевозчиками с территории Республики Казахстан
53. Плату за выполнение перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан вносят водители иностранных транспортных средств, осуществляющие вывоз грузов с территории Республики Казахстан.
54. Ставки, порядок, условия исчисления и внесения платы за выполнение перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
55. Выдачу разрешений на право выполнения перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан производит Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
56. Сбор платы за выдачу разрешений на выполнение перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан осуществляет Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
57. Деньги, полученные за выдачу разрешений на выполнение перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан, зачисляются 3, 13 и 23 числа каждого месяца на соответствующие банковские счета Дорожного фонда в зависимости от значимости автомобильных дорог.
9. Средства, взысканные в счет возмещения причиненного
дорожному хозяйству ущерба за нарушение Правил
пользования автомобильными дорогами и
дорожными сооружениями
58. Плательщиками средств, вносимых в возмещение причиненного дорожному хозяйству ущерба за нарушение Правил пользования автомобильными дорогами и дорожными сооружениями на территории Республики Казахстан, являются виновные в этом юридические и физические лица.
59. Возмещение юридическими и физическими лицами причиненного дорожному хозяйству ущерба за нарушение Правил пользования автомобильными дорогами и дорожными сооружениями производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
60. Деньги, взыскиваемые в возмещение юридическими и физическими лицами причиненного дорожному хозяйству ущерба за нарушение Правил пользования автомобильными дорогами и дорожными сооружениями, зачисляются на соответствующие банковские счета Дорожного фонда в зависимости от значимости автомобильных дорог и используются для ремонта и восстановления соответствующих автомобильных дорог и дорожных сооружений.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. № 623
ПЕРЕЧЕНЬ
автомобильных дорог общего пользования республиканского значения
на территории Республики Казахстан
-----------------------------------------------------------------------------
Наименование дорог                       !Протяженность, км
-----------------------------------------------------------------------------

1                         |      2
___________________________________________________________________
Самара-Шымкент, Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары     |  2065
арқылы, Ақтөбе қаласына кiредi                       |
|
Екатеринбург-Алматы, Қостанай, Қарағанды, Балқаш     |  2115
қалалары арқылы, Қостанайға Қарағандыға және         |
Астанаға кiредi                                      |
|
Омбы-Майқапшағай, Павлодар, Семей қалалары арқылы    | 1105
|
Алматы-Қордай-Благовещенка-Мерке-Тараз-Шымкент-Таш.  |  888
кент-Термез                                          |
Челябi-Новосiбiр, Петропавл, Омбы қалалары арқылы    |  220
|
Ақтөбе-Атырау-Астрахань                              |  912
|
Мамлютка-Қостанай                                    |  398
|
Жезқазған-Петропавл, Арқалық қаласы арқылы           |  948
|
Астана-Петропавл, Көкшетау қаласы арқылы             |  470
|
Қызылорда-Павлодар, Жезқазған, Қарағанды қалалары    |  1353
арқылы                                               |
|
Семей-Новоалтай                                      |  113
|
Алматы-Өскемен                                       |  1095
|
Сарыөзек-Хоргос                                      |  246
|
Таскескен-Бақты                                      |  190
|
Атырау-Орал                                          |  495
|
Қарабұтақ-Комсомол-Денисовка-Рудный-Қостанай         |  547
Доссор-Құлсары-Бейнеу-Сай-Өтес-Шетпе-Жетiбай-Ақтау   |  781
|
Қарағанды-Аягөз                                      |  687
|
Мерке-Бөрiбайтал                                     |  273
|
Алматы-Көкпек-Шонжы-Көктал, Шонжы селосына кiредi    |  305
|
Үшарал-Достық                                        |  184
|
Астана-Ерейментау-Шiдертi                            |  252
|
Көкпек-Кеген-Түп                                     |  115
|
Көкшетау-Рузаевка                                    |  196
|
Ақшатау-Ағадыр-Ортау-"Қызылорда-Павлодар" мемжолы    |  195
|
Қостанай-Әулиекөл-Сурган                             |  257
|
Бузулук-Есiл-Жақсы                                   |  82
|
Семей-Қайнар                                         |  284
|
Бурабай курорт аймағының жолдары                     |  66
|
Жетiбай-Жаңа Өзен-Фетисово-Түркменстан               |  237
Республикасының шекарасы, Бегдаш қаласына шығады     |
|
Астана қаласының әуежайына кiрме                     |  17
|
Астана қаласын Шығыстан айналып өту                  |  8
|
Астана қаласын Солтсүтiк айналып өту                 |  14
|
"Алматы-Көктал" мемжолы - Байсерке-Междуреченск-     |  52
"Екатеринбург-Алматы" мемжолы                        |
|
Қапшағай-Күртi                                       |  67
|
Ақсай-Шонжы-Қалжат-Қытай Халық Республикасының       |  160
шекарасы                                             |
|
Ақтөбе-Мартук-Ресей Федерациясының шекарасы,         |  102
Орынбор қаласына шығады                              |
|
Ақтөбе-Ресей Федерациясының шекарасы, Ор қаласына    |  135
шығады                                               |
|
Тараз қаласынан айналып өту                          |  28
|
Тараз-Үтмек-Қырғызстан Республикасының шекарасы      |  14
|
Бейнеу-Ақжiгiт-Өзбектан Республикасының шекарасы     |  80
|
Қарағанды қаласының әуежайына кiрме                  |  12
|
Өскемен-Лениногор-Ресей Федерациясының шекарасы      |  167
|
Өскемен-Шемонаиха-Ресей Федерациясының шекарасы      |  120
|
Петропавл-Соколовка-Ресей Федерациясының шекарасы,   |  62
Есiл қаласына шығады                                 |
|
Көкшетау-Кiшкенекөл-Бидайықты-Ресей Федерациясының   |  274
шекарасы, Омбы қаласына шығады                       |
|
Көкшетау қаласын айналып өту                         |  18
|
Павлодар-Успенка-Ресей Федерациясының шекарасы       |  152
|
Павлодар-Шарбақты-Ресей Федерациясының шекарасы      |  112
|
Орал-Каменка-Ресей Федерациясының шекарасы, Озинки   |  100
қаласына шығады                                      |
|
Подстепное-Федоровка-Ресей Федерациясының шекарасы,  |  144
Илек қаласына шығады                                 |
___________________________________________________________________
Барлығы                                              |  18912
___________________________________________________________________

1                            !         2
-----------------------------------------------------------------------------
Самара - Шымкент, через гг. Уральск, Актюбинск, Кызылорду,
с подъездом к г. Актюбинску                                       2065
Екатеринбург - Алматы, через гг. Костанай, Караганду,
Балхаш, с подъездом к гг. Костанаю, Караганде и Астане            2115
Омск-Майкапчагай, через гг. Павлодар, Семипалатинск               1105
Алматы - Кордай - Благовещенка - Мерке - Тараз -
Шымкент - Ташкент - Термез                                         888
Челябинск - Новосибирск, через гг. Петропавловск, Омск             220
Актюбинск- Атырау- Астрахань                                       912
Мамлютка - Костанай                                                398
Жезказган - Петропавловск, через г. Аркалык                        948
Астана - Петропавловск, через г. Кокшетау                          470
Кызылорда - Павлодар, через гг. Жезказган, Караганду              1353
Семипалатинск - Новоалтайск                                        113
Алматы - Усть-Каменогорск                                         1095
Сарыозек-Хоргос                                                    246
Таскескен - Бахты                                                  190
Атырау - Уральск                                                   495
Карабутак - Комсомольское - Денисовка - Рудный - Костанай          547
Доссор - Кульсары - Бейнеу - Сай-Утес - Шетпе - Жетыбай -          781
Актау
Караганда -Аягуз                                                   687
Мерке - Бурубайтал                                                 273
Алматы - Кокпек - Чунджа - Коктал, с подъездом к с. Чунджа         305
Ушарал - Достык                                                    184
Астана - Ерейментау - Шидерты                                      252
Кокпек - Кеген - Тюп                                               115
Кокшетау - Рузаевка                                                196
Акчатау - Агадырь - Ортау - госдорога "Кызылорда - Павлодар"       195
Костанай - Аулиеколь - Сурган                                      257
Бузулук - Есиль - Жаксы                                             82
Семипалатинск - Кайнар                                             284
Дороги Боровской курортной зоны                                     66
Жетыбай - Жанаозен - Фетисово - граница Республики
Туркменистан, с выходом на г. Бегдаш                               237
Подъезд к аэропорту г. Астаны                                       17
Восточный обход г. Астаны                                            8
Северный обход г. Астаны                                            14
Госдорога "Алматы - Коктал" - Байсерке - Междуреченское -
госдорога "Екатеринбург - Алматы"                                   52
Капчагай - Курты                                                    67
Аксай - Чунджа - Кольжат - граница Китайской Народной
Республики                                                         160
Актюбинск - Мартук - граница Российской Федерации, с
выходом на г. Оренбург                                             102
Актюбинск - граница Российской Федерации, с выходом на
г. Орск                                                            135
Обход г. Тараз                                                      28
Тараз - Утмек - граница Республики Кыргызстан                       14
Бейнеу - Акжигит - граница Республики Узбекистан                    80
Подъезд к аэропорту г. Караганды                                    12
Усть-Каменогорск - Лениногорск - граница Российской Федерации      167
Усть-Каменогорск - Шемонаиха - граница Российской Федерации        120
Петропавловск - Соколовка - граница Российской Федерации,
с выходом на г. Ишим                                                62
Кокшетау - Кишкенеколь - Бидаикский - граница Российской
Федерации, с выходом на г. Омск                                    274
Обход г. Кокшетау                                                   18
Павлодар - Успенка - граница Российской Федерации                  152
Павлодар - Щербакты - граница Российской Федерации                 112
Уральск - Каменка - граница Российской Федерации, с выходом
на г. Озинки                                                       100
Подстепное - Федоровка - граница Российской Федерации,
с выходом на г. Илек                                               144
-----------------------------------------------------------------------------
ВСЕГО                                                       18912
-----------------------------------------------------------------------------