Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 27 сәуiрдегi N 3928 Жарлығын iске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 9 шiлдедегi N 651 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
"Азаматтар мен заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызмет еркiндiгiне құқығын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 27 сәуiрдегi N 3928  Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Мемлекеттiк органдардың ақылы қызметтер көрсетуiнiң тәртiбi;
Мемлекеттiк органдардың қызмет көрсетулерi үшiн ақы белгiлеу мен оның мөлшерiн айқындаудың тәртiбi;
Мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтердiң Мемлекеттiк тiркелiмiн жүргiзудiң тәртiбi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
1) "Қазақ ССР Көлемi шағын кемелер жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясы туралы ереженi бекiту туралы" Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1984 жылғы 1 қазандағы N 404 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1984 ж., N 20, 68-құжат);
2) "Қазақ ССР Көлемi шағын кемелер жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясы туралы ережеге өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1987 жылғы 14 желтоқсандағы N 558 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1988 ж., N 5, 27-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң су заңдары мәселелерi жөнiндегi кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгiзу және күшi жойылған деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 мамырдағы N 473 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң су заңдары мәселелерi жөнiндегi шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстердiң 13-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 21, 210-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 шiлдедегi
N 651 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк органдардың ақылы қызметтер  көрсетуiнiң
ТӘРТIБI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртiп "Азаматтар мен заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызмет еркiндiгiне құқығын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығына сәйкес мемлекеттiк органдардың қызмет көрсетуiн алатын кәсiпкерлiк қызмет субъектiлерiнiң, сондай-ақ өзге де заңды тұлғалар мен азаматтардың (бұдан әрi - тұтынушылар) мүдделерi мен құқықтарын қорғау, жеке және заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызмет еркiндiгiнiң кепiлдiктерiн нығайту мақсатында әзiрлендi. Осы Тәртiп тұтынушылар мен ақылы қызметтер көрсететiн мемлекеттiк органдардың арасындағы қатынастарды реттейдi.

О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 27 апреля 1998 г. N 3928
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. N 651. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 27 апреля 1998 г. N 3928 U983928_ "О защите прав граждан и юридических лиц на свободу предпринимательской деятельности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила оказания платных услуг государственными органами;
Правила установления и определения размера платы за услуги государственных органов;
Правила ведения Государственного регистра платных услуг, оказываемых государственными органами;
изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Совета Министров Казахской ССР от 1 октября 1984 года N 404 "Об утверждении Положения о Государственной инспекции по маломерным судам" (СП КазССР, 1984 г., N 20, ст. 68);
2) постановление Совета Министров Казахской ССР от 14 декабря 1987 года N 558 "О внесении изменений в Положение о Государственной инспекции по маломерным судам Казахской ССР" (СП Казахской ССР, 1988 г., N 5, ст. 27);
3) пункт 13 изменений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан по вопросам водного законодательства, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 мая 1994 года N 473 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан по вопросом водного законодательства" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 21, ст. 210).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июля 1998 г. N 651
ПРАВИЛА
ОКАЗАНИЯ ПЛАТНЫХ УСЛУГ
ГОСУДАРСТВЕННЫМИ ОРГАНАМИ
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила разработаны в целях защиты интересов и прав субъектов предпринимательской деятельности, а также иных юридических лиц и граждан, получающих услуги от государственных органов (далее - потребители) и укрепления гарантий свободы предпринимательской деятельности физических и юридических лиц в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О защите прав граждан и юридических лиц на свободу предпринимательской деятельности". Настоящие Правила регулируют отношения между потребителями и государственными органами, оказывающими платные услуги.

2. Мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтер бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi (бұдан әрi - монополияға қарсы органдар) жүргiзетiн Мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтердiң мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзiлуге тиiс. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
2. Қызмет көрсетулердi ұсынудың тәртiбi
3. Мемлекеттiк органдардың тұтынушыларға ақылы қызметтер көрсететiн орындарда көрнектi ұсынылған мынадай ақпараттары:
1) толық көлемде (қысқартусыз) жазылған осы Тәртiп;
2) өтiнiштердi қараудың мерзiмдерiн көрсете отырып, аталған мемлекеттiк орган көрсететiн ақылы қызметтердiң тiзбесi;
3) ұсынылатын қызметтердiң монополияға қарсы органдар бекiткен, тиiсiнше Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының қаржы органдарымен келiсiлген бағалары;
4) тұтынушыларға қызмет көрсетулердi алу үшiн ұсынылатын құжаттардың түпкiлiктi тiзбесi;
5) тұтынушыға мемлекеттiк органға ұсыну үшiн қажет құжаттардың толтырылған үлгiлерi;
6) қызмет көрсетудiң тәртiбi мен шарттары (мемлекеттiк органның жұмыс режимi, деректемелерi, қызмет көрсету жөнiндегi жеңiлдiктер, өтiнiштi қараудың тәртiбi) болуы тиiс.
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
4. Мемлекеттiк органдар тұтынушының ауызша немесе жазбаша өтiнiмiнiң негiзiнде ақылы қызметтер көрсетедi. Мемлекеттiк органдарға өтiнiмдер:
1) журналдағы жазбамен;
2) тiркелген нөмiрi, қабылданған күнi және өтiнiштi қараудың мерзiмi көрсетiлген құжат берумен көрсетiледi.
5. Көрсетiлетiн ақылы қызметтерге арналған өтiнiштердi қараудың мерзiмдерi қызмет көрсетулер түрлерiнiң әрқайсысы бойынша жұмыстардың нормативтiк еңбектi қажет етуiне сәйкес болуы тиiс және жетi күннен аспауы қажет. Өтiнiштердi қараудың мерзiмi тұтынушы ақысын төлегендiгiн растайтын және қолданылып жүрген прейскурантта көрсетiлген өзге де құжаттарды ұсынған сәттен бастап есептеледi.
6. Прейскурантта көзделмеген ақы алуға тыйым салынады.
7. Мемлекеттiк органдардың тұтынушыға заңдарда көзделмеген негiздерде ақылы қызметтер көрсетуден бас тартуға құқығы жоқ.
8. Мемлекеттiк органдарға тұтынушылардан осы тәртiпте көзделген қандай да болмасын шарттарды орындауды талап етуге тыйым салынады.
3. Мемлекеттiк органдардың, тұтынушылардың ақылы қызметтер көрсетуi (алуы) кезiндегi құқықтары мен мiндеттерi
9. Мемлекеттiк органдар:

2. Платные услуги, оказываемые государственными органами, должны быть включены в Государственный регистр платных услуг, оказываемых государственными органами, который ведет уполномоченный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности и его территориальные подразделения (далее - антимонопольные органы).
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
2. ПОРЯДОК ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ УСЛУГ
3. Государственные органы в местах оказания платных услуг потребителям должны иметь наглядно представленную следующую информацию:
1) настоящие Правила, изложенные в полном объеме (без сокращений);
2) перечень платных услуг, оказываемых данным государственным органом, с указанием сроков рассмотрения заявлений;
3) цены на предоставляемые услуги, утвержденные антимонопольными органами, согласованные, соответственно, с Министерством финансов Республики Казахстан и финансовыми органами областей, городов Астаны и Алматы, финансируемыми из местного бюджета;
4) исчерпывающий перечень документов, предъявляемых потребителем для получения услуги;
5) образцы заполненных документов, необходимых потребителю для представления государственному органу;
6) порядок и условия обслуживания (режим работы государственного органа, реквизиты, льготы по обслуживанию, порядок рассмотрения заявлений).
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
4. Государственные органы оказывают платные услуги на основании устного или письменного обращения потребителя. Обращение в государственные органы фиксируется:
1) записью в журнале;
2) выдачей документа, фиксирующего номер регистрации, дату принятия и срок рассмотрения заявления.
5. Сроки рассмотрения заявлений на оказываемые платные услуги должны соответствовать нормативной трудоемкости работ по каждому из видов услуг и не должны превышать семи дней. Срок рассмотрения заявлений исчисляется с момента предъявления потребителем документов, подтверждающих оплату, и иных документов, указанных в действующем прейскуранте.
6. Запрещается взимание платы, не предусмотренной прейскурантом.
7. Государственные органы не вправе отказать потребителю в оказании платных услуг на основаниях, не предусмотренных законодательством.
8. Государственным органам запрещается требовать от потребителей выполнения каких-либо условий, не оговоренных настоящими Правилами.
3. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ОРГАНОВ,
ПОТРЕБИТЕЛЕЙ ПРИ ОКАЗАНИИ (ПОЛУЧЕНИИ) ПЛАТНЫХ
УСЛУГ
9. Государственные органы обязаны:

1) тұтынушыларға көрнекi және қол жетiмдi нысанда қажеттi және дұрыс ақпарат ұсынуға;
2) тұтынушыларға ақылы қызметтердi сапалы көрсету үшiн жағдай жасауға;
3) тұтынушыларға көрсетiлетiн ақылы қызметке жататын мәселелер бойынша жан-жақты тегiн консультациялар беруге;
4) қызмет көрсетулерге алдын ала ақы төлеудi талап етуге;
5) прейскурантта көзделген баға мен мерзiмдер бойынша толық көлемде қызметтер ұсынуға мiндеттi.
10. Тұтынушылар:
1) мемлекеттiк органдар көрсететiн қызметтер үшiн ақы төлеуге;
2) заңды тұлғалар - өзiнiң деректемелерiн: ұйымның атауын, мекен-жайын, төлем деректемелерiн, СТН және басқалары;
жеке тұлғалар - тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған күнi мен жерiн, үйiнiң мекен-жайын, СТН мемлекеттiк органға хабарлауға;
3) қызметтер көрсету үшiн қажеттi құжаттарын толық көлемде ұсынуға мiндеттi.
11. Тұтынушы мемлекеттiк органның бүкiл жұмыс күнiнiң iшiнде қызметтер көрсету туралы өтiнiшпен өтiнiм жасауға құқылы.
12. Тұтынушы ақылы қызмет көрсетiлмеген немесе дұрыс көрсетiлмеген кезде, заңдарда белгiленген тәртiпте мемлекеттiк органның қызметiне шағымдануға құқылы.
13. Өтiнiштердi қараудың нәтижелерi туралы тұтынушыларға жазбаша хабарланады.
14. Өтiнiштi қараудың нәтижелерiмен келiспеген немесе жетi күндiк мерзiм iшiнде жауап алмаған жағдайда, тұтынушы жоғары тұрған органға немесе сотқа шағымдануға құқылы.
15. Осы Тәртiпте белгiленген ақылы қызметтер көрсетудiң тәртiбi бұзылған кезде мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғалары, оны бұзуға кiнәлiлер қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапқа тартылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 шiлдедегi
N 651 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк органдардың  қызмет  көрсетулерi үшiн ақы белгiлеу мен оның мөлшерiн айқындаудың тәртiбi
Ескерту. Мәтiндегi "уәкілеттi органдарға", "уәкілеттi органдар", "уәкiлеттi органдардың", "уәкiлеттi органның" деген сөздер "монополияға қарсы органдарға", "монополияға қарсы органдар", "монополияға қарсы органдардың", "монополияға қарсы органның" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Азаматтар мен заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызмет еркiндiгiне құқығын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығына сәйкес мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтерге, жұмыстарға (бұдан әрi - қызмет көрсетулер) арналған бағаларды ұсынудың, қараудың және бекiтудiң бiрыңғай тәртiбiн орнықтыру мақсатында әзiрлендi.
2. Мемлекеттiк органдар көрсететiн қызметтер бағаларын бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган немесе оның тапсыруы бойынша, оның аумақтық бөлiмшелерi (бұдан әрi - монополияға қарсы органдар) бекiтедi және тиiсiнше, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және жергіліктi бюджеттен қаржыландырылатын облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының қаржы органдарымен келiсiледi. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .

1) в наглядной и доступной форме предоставлять потребителям необходимую и достоверную информацию;
2) создавать условия для качественного оказания платных услуг потребителям;
3) давать исчерпывающие бесплатные консультации потребителям по вопросам, относящимся к оказываемым платным услугам;
4) требовать предварительной оплаты услуг;
5) предоставлять услуги в полном объеме, по цене и в сроки, предусмотренные прейскурантом.
10. Потребители обязаны:
1) производить оплату за услуги, оказываемые государственным органом;
2) юридические лица - сообщить государственному органу свои реквизиты: наименование организации, адрес, платежные реквизиты, РНН и другие;
физические лица - фамилию, имя, отчество, дату и место рождения, домашний адрес, РНН;
3) представить в полном объеме необходимые документы для оказания услуги.
11. Потребитель вправе обратиться с заявлением о предоставлении услуг в течение всего рабочего дня государственного органа.
12. При непредоставлении или ненадлежащем предоставлении платной услуги потребитель вправе обжаловать действия государственного органа в порядке, установленном законодательством.
13. О результатах рассмотрения заявлений потребители извещаются письменно.
14. В случае несогласия с результатами рассмотрения заявления или неполучения ответа в семидневный срок потребитель вправе обратиться в вышестоящий государственный орган или в суд.
15. При нарушении установленного настоящими Правилами порядка оказания платных услуг должностные лица государственных органов, виновные в нарушении, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июля 1998 г. N 651
ПРАВИЛА
УСТАНОВЛЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ РАЗМЕРА ПЛАТЫ
ЗА УСЛУГИ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ОРГАНОВ
Сноска. В тексте слова "уполномоченные органы", "уполномоченного органа" заменены словами "антимонопольные органы", "антимонопольного органа" - постановлением Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О защите прав граждан и юридических лиц на свободу предпринимательской деятельности" с целью установления единых правил представления, рассмотрения и утверждения цен на платные услуги и работы (далее - услуги), оказываемые государственными органами.
2. Цены на услуги государственных органов утверждаются антимонопольным органом по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности или по его поручению его территориальными подразделениями (далее - антимонопольные органы) и согласовываются, соответственно, с Министерством финансов Республики Казахстан и финансовыми органами областей, городов Астаны и Алматы, финансируемыми из местного бюджета.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .

3. Мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтер монополияға қарсы органдар жүргізетiн, Мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтердiң мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзiлуге тиiс. <*>
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
2. Бағалардың (прейскуранттардың) жобалардың бекiтуге ұсынудың тәртiбi мен мерзiмдерi
4. Ақылы қызметтер көрсетуге арналған бағаларды бекiту немесе оларды өзгерту тоқсанына бiр реттен жиi жүргiзiлмейдi, бекiтiлген бағалар тоқсанның 1-күнiнен енгiзiледi.
Бағаларды бекiту мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) ақылы қызметтер көрсететiн мемлекеттiк органдар тоқсан басталғанға немесе бұрын бекiтiлген прейскуранттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн 45 күн бұрын бағалардың жобасын уәкiлеттi органдарға ұсынады;
2) монополияға қарсы орган бағаларды бекiту үшiн қажеттi барлық материалдарды алған күннен бастап 20 күндiк мерзiмде ұсынылған жобаларды қарайды және тиiстi шешiм қабылдайды;
3) жаңа бағалар туралы шешiмдi мемлекеттiк органдар оларды енгiзгенге дейiн 10 күн бұрын баспасөзде ресми жариялайды.
5. Бағалардың жобалары Үкiмет белгiлеген Мемлекеттiк органдардың ақылы қызметтер көрсетуi тәртiбiнiң талаптары ескерiле отырып прейскуранттардың жобалары нысанында ұсынылады.
6. Прейскуранттардың жобаларына:
1) бағаларды бекiтудiң немесе қайта қараудың қажеттiлiгi көрсетiлетiн қызметтер үшiн ақы алудың негiздемесiне негiзделетiн түсiндiрме жазба;
2) қызметтер көрсету жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттама;
3) қызмет көрсетулердiң әрбiр түрi бойынша шығындарды таратып көрсету қоса берiледi.
7. Ұсынылатын материалдардағы есептiк деректер бухгалтерлiк стандарттардың тиiстi нысандары көрсеткiштерiнiң негiзiнде толтырылады.
8. Монополияға қарсы органдар бағалардың жобаларына өзгерiстер енгiзген жағдайда ол туралы үш күндiк мерзiм iшiнде өзiнiң қарсылығын ұсынуға құқылы мемлекеттiк органға хабарлайды. Қарсылықтарды қараудың нәтижелерi бойынша түпкiлiктi шешiм қабылданады.
9. Ақылы қызмет көрсетулерге арналған прейскурант: титульдық парақты, "Жалпы нұсқаулар" тарауын, тұтынушы қызметтер көрсету үшiн мемлекеттiк органға ұсынатын құжаттардың тiзбесiн, тұтынушылардың өтiнiштерiн қараудың мерзiмдерiн, қызмет көрсетулердiң атауын және олардың құнын қамтуы тиiс.
10. Монополияға қарсы органдар прейскурант қолданысқа енгiзiлгенге дейiн кемiнде 15 күн бұрын бағалардың жобаларын ұсынған мемлекеттiк органдарға қабылданған шешiм туралы хабарлайды.
3. Прейскуранттардың жобаларын қараудың тәртiбi
11. Прейскуранттарды қарау кезiнде материалдардың шығындары, амортизациялық аударымдар, жалпы, әкiмшiлiк және басқа да шығындар нормаларының қолданылып жүрген нормалар мен сараптық бағаларға сәйкестiгi тексерiледi.
Нормаларды немесе сараптық бағаларды ақылы қызметтер көрсетушi мемлекеттiк орган айқындайды және егер заңдарда оларды бекiтудiң басқа тәртiбi көзделмесе оның жоғары тұрған органы бекiтедi.
Монополияға қарсы органдар прейскуранттардың негiздемесiне ұсынылған нормалар мен сараптық бағалардың есептелуiнiң дұрыстығына сараптау жүргiзуге құқылы.
Материалдық шығындардың құны қосылған құнға салықсыз, бағалардың калькуляциясында ескерiледi.

3. Платные услуги, оказываемые государственными органами, должны быть включены в Государственный регистр платных услуг, оказываемых государственными органами, который ведут антимонопольные органы.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
2. ПОРЯДОК И СРОКИ ПРЕДСТАВЛЕНИЯ К УТВЕРЖДЕНИЮ
ПРОЕКТОВ ЦЕН (ПРЕЙСКУРАНТОВ)
4. Утверждение цен на платные услуги или их изменение производится не чаще одного раза в квартал, утвержденные цены вводятся с 1 числа начала квартала.
Утверждение цен осуществляется в следующем порядке:
1) государственные органы, оказывающие платные услуги, представляют проекты цен в антимонопольные органы за 45 дней до начала квартала или истечения срока действия ранее утвержденного прейскуранта;
2) антимонопольные органы в 20-дневный срок со дня получения всех необходимых для утверждения цен материалов рассматривают представленные проекты и принимают соответствующее решение;
3) решения о новых ценах официально публикуются государственными органами в печати за 10 дней до их введения.
5. Проекты цен представляются в форме проектов прейскурантов с учетом требований Правил оказания платных услуг государственными органами, установленных Правительством.
6. К проектам прейскурантов прилагаются:
1) пояснительная записка, в которой обосновывается необходимость утверждения или пересмотра цен, обоснование взимания платы за оказываемые услуги;
2) нормативно-техническая документация по оказанию услуг;
3) расшифровка затрат по каждому виду услуг.
7. Отчетные данные в представляемых материалах заполняются на основании показателей соответствующих форм бухгалтерских стандартов.
8. Антимонопольные органы в случаях внесения изменений в проекты цен уведомляют об этом государственные органы, которые вправе представить свои возражения в трехдневный срок. По результатам рассмотрения возражений принимается окончательное решение.
9. Прейскурант на платные услуги должен содержать: титульный лист, раздел "Общие указания", перечень документов, представляемых потребителем государственному органу для оказания услуги, сроки рассмотрения заявлений потребителей, наименование услуг и их стоимость.
10. Антимонопольные органы информируют о принятом решении государственные органы, представившие проекты цен, не менее чем за 15 дней до введения прейскуранта в действие.
3. ПОРЯДОК РАССМОТРЕНИЯ ПРОЕКТОВ ПРЕЙСКУРАНТОВ
11. При рассмотрении прейскурантов проверяется соответствие норм расхода материалов, амортизационных отчислений, общих, административных и других расходов действующим нормам и экспертным оценкам.
Нормы или экспертные оценки определяются государственным органом, оказывающим платные услуги, и утверждаются его вышестоящим органом, если законодательством не предусмотрен другой порядок их утверждения.
Антимонопольные органы вправе провести экспертизу правильности исчисления норм и экспертных оценок, представленных в обоснование прейскурантов.
Стоимость материальных затрат учитывается в калькуляции цены без налога на добавленную стоимость.

12. Ақылы қызметтер көрсету бағаларына енгiзілетiн еңбекке ақы төлеуге жұмсалатын шығыстарды есептеу кезiнде қызметкерлердiң нақты, бiрақ нормативтен аспауға тиiс саны ескерiледi.
Мемлекеттiк органдар көрсететiн қызметтерге қызметкерлердiң нормативтiк саны мен еңбек шығынының (уақыт, еңбек сыйымдылығы) нормативтерi, тиiсiнше, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлiгiмен және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау органдарымен келiсiледi. <*>
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
13. Бағаларды қалыптастыру кезiнде шығындардың құрамында ақылы қызметтер көрсетуге тiкелей байланысты емес шығыстар есептелмейдi.
14. Бағаларды бекiтетiн монополияға қарсы органдар бағалардың деңгейiн айқындау кезiнде ескерiлген iс жүзiндегi шығындарға талдау жүргiзедi, сондай-ақ бағаларды есептеу дұрыстығының сақталуына бақылау жасауды жүзеге асырады.
15. Монополияға қарсы органдар ақылы қызмет көрсетулер және олардың құнын есептеу бөлiктерiнде мемлекеттiк органдардың қызметiн тексерудi жүзеге асыруға құқылы. Тексерулердiң нәтижелерi бойынша бағалардың негiздемесiне ұсынылған деректердiң iс жүзiндегiден айтарлықтай ауытқуы анықталған кезде монополияға қарсы органдардың өз шешiмiн тоқтатуға немесе прейскурантқа өзгерiс енгiзуге құқығы бар.
4. Осы тәртiптiң талаптарын орындамағаны үшiн жауаптылық
16. Бағаларды бекiту үшiн қажеттi материалдарды осы Тәртiптi бұза отырып ұсыну - уәкiлеттi органның прейскуранттардың жобаларын қараудан бас тартуы үшiн негiз болып табылады.
17. Прейскуранттарды бекiтуге ұсынған мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғалары қасақана дұрыс емес немесе жалған мәлiметтер ұсынғаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген тәртiппен жауаптылыққа тартылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 шiлдедегi
N 651 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк органдар  қызмет  көрсететiн ақылы қызметтердiң Мемлекеттiк тiркелiмiн жүргiзудiң тәртiбi
Ескерту. Мәтiндегi "уәкілеттi органдарға", "уәкілеттi орган" деген сөздер "монополияға қарсы органдарға", "монополияға қарсы орган" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртiп Мемлекеттiк тiркелiмдi қалыптастырудың, жүргiзудiң және оған өзгерiстер енгiзудiң тәртiбiн айқындайды.
2. Мемлекеттік органдар көрсететiн және алымдар, аударымдар және төлемдер түрiнде ақы төленетiн ақылы қызметтердiң мемлекеттiк тiркелiмi (бұдан әрi - Тiркелiм), - ол мемлекеттiк органдар, олар үшiн ақы алу арқылы көрсетуге құқылы, қызмет көрсетулердiң тiзбесi.

12. При расчете расходов на оплату труда, включаемых в цены платных услуг, учитывается фактическая численность работников, но не превышающая нормативную.
Нормативная численность работников и нормативы трудозатрат (времени, трудоемкости) на услуги, оказываемые государственными органами, согласовываются, соответственно, с Министерством труда и социальной зашиты населения Республики Казахстан и органами труда, занятости и социальной зашиты населения областей, городов Астаны и Алматы, финансируемыми из местного бюджета.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
13. При формировании цен в составе затрат не учитываются расходы, не связанные непосредственно с оказанием платных услуг.
14. Антимонопольные органы, утверждающие цены, проводят анализ фактических затрат, учтенных при определении уровня цены, а также осуществляют контроль за соблюдением правильности исчисления цены.
15. Антимонопольные органы вправе осуществлять проверки деятельности государственного органа в части оказания и исчисления стоимости платных услуг. По результатам проверки при выявлении значительных отклонений данных, представленных в обоснование цен, от фактических антимонопольные органы имеют право отменить свое решение или внести изменение в прейскурант.
4. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НЕСОБЛЮДЕНИЕ
ТРЕБОВАНИЙ НАСТОЯЩИХ ПРАВИЛ
16. Представление материалов, необходимых для утверждения цен, с нарушением настоящих Правил является основанием для отказа антимонопольного органа в рассмотрении проектов прейскурантов.
17. За предоставление заведомо недостоверных или ложных сведений должностные лица государственных органов, представивших прейскуранты к утверждению, привлекаются к ответственности в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июля 1998 г. N 651
ПРАВИЛА
ВЕДЕНИЯ ГОСУДАРСТВЕННОГО РЕГИСТРА ПЛАТНЫХ УСЛУГ,
ОКАЗЫВАЕМЫХ ГОСУДАРСТВЕННЫМИ ОРГАНАМИ
Сноска. В тексте слова "уполномоченные органы", "уполномоченного органа" заменены словами "антимонопольные органы", "антимонопольного органа" - постановлением Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила определяют порядок формирования, ведения и внесения изменений в Государственный регистр.
2. Государственный регистр платных услуг, оказываемых государственными органами и оплачиваемых в виде сборов, отчислений и платежей (далее - Регистр), - это перечень услуг, которые вправе оказывать государственные органы, с взиманием платы за них.

3. Мемлекеттiк органдарға ақылы қызметтер көрсету кезiнде Тiркелiмде көзделмеген алымдар, аударымдар және төлемдер алуға тыйым салынады.
2. Тiркелiмдi жасаудың, жүргiзудiң және оған өзгерiстер енгiзудiң тәртiбi
4. Тiркелiмдi бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөніндегі монополияға қарсы орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi (бұдан әрi - монополияға қарсы органдар), тиiсiнше, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының қаржы органдарының келiсiмi бойынша қалыптастырады және бекiтедi. <*>
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
5. Мемлекеттiк органдар Тiркелiмге ақылы қызмет көрсетулердi кiргiзу үшiн монополияға қарсы органдарға өтiнiмдер ұсынады. Өтiнiмдердiң нысаны мен оны ұсынудың тәртiбiн монополияға қарсы орган айқындайды.
6. Тiркелiм республикалық және жергiлiктi бөлiмдердi қамтиды. Тiркелiмнiң республикалық бөлiмi бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен, Тiркелiмнiң жергiлiктi бөлiмдерi - оның аумақтық бөлiмшелерiнiң бұйрықтарымен бекiтіледi. <*>
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.08.17. N 1075  қаулысымен .
7. Тiркелiм мынадай деректемелердi:
1) мемлекеттiк органның атауын;
2) алымның, аударымның немесе төлемнiң түрiн;
3) ақылы қызметтер көрсету үшiн негiздеменi қамтиды.
8. Тiркелiмнiң республикалық және жергiлiктi тарамдарын нақтылауды жылына кемiнде екi рет (жылдың және жарты жылдықтың қорытындысы бойынша) уәкiлеттi орган жүргiзедi.
9. Тiркелiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу үшiн негiздеме:
1) негiздеменi мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтердi белгiлеу (алып тастау, өзгерту) бөлiгiнде өзгерту;
2) ақылы қызметтер көрсететiн мемлекеттiк органдарды құру, қайта атау, қайта ұйымдастыру немесе тарату.
10. Тiркелiмдi монополияға қарсы орган "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес жылына кемiнде бiр рет, 1 сәуiрден кешiктiрмей ресми жариялайды.
11. Тiркелiмге енгiзiлетiн өзгерiстер мiндеттi жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 шiлдедегi
N 651 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар
1. <*>
Ескерту. 1-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.01.29. N 68  қаулысымен .
2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.04.29. N 498  қаулысымен .
3. <*>  Ескерту. 3-тармақтың күшi жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.03.01.  N 142 қаулысымен.

3. Государственным органам при оказании платных услуг запрещается взимать сборы, отчисления и платежи, не предусмотренные Регистром.
2. ПОРЯДОК СОСТАВЛЕНИЯ, ВЕДЕНИЯ И ВНЕСЕНИЯ
ИЗМЕНЕНИЙ В РЕГИСТР
4. Регистр формирует и утверждает антимонопольный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности и его территориальные подразделения (далее - антимонопольные органы) по согласованию, соответственно, с Министерством финансов Республики Казахстан и финансовыми органами областей, городов Астаны и Алматы, финансируемыми из местного бюджета.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
5. Для включения платных услуг в Регистр государственные органы представляют в антимонопольные органы заявки. Форма заявки и порядок ее представления определяются антимонопольными органами.
6. Регистр включает республиканский и местный разделы. Республиканский раздел Регистра утверждается приказом руководителя антимонопольного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности, местные разделы Регистра - приказами его территориальных подразделений.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1075 P011075_ .
7. Регистр содержит следующие реквизиты:
1) наименование государственного органа;
2) вид сбора, отчисления или платежа;
3) основание для оказания платной услуги.
8. Уточнения республиканского и местного разделов Регистра производятся антимонопольными органами не реже 2 раз в год (по итогам года и полугодия).
9. Основания для внесения изменений и дополнений в Регистр:
1) изменения оснований в части установления (исключения, изменения) платных услуг, оказываемых государственными органами;
2) создание, переименование, реорганизация или ликвидация государственных органов, оказывающих платные услуги.
10. Регистр официально публикуется антимонопольными органами не реже одного раза в год, не позднее 1 апреля, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах".
11. Изменения, вносимые в Регистр, подлежат обязательному опубликованию.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июля 1998 г. N 651
Изменения и дополнения, которые вносятся
в некоторые решения Правительства
Республики Казахстан
1. (Пункт 1 утратил силу - постановлением Правительства РК от 29 января 1999 г. N 68 P990068_ ).
2. (Пункт 2 утратил силу - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1999 г. N 498 P990498_ ).
3. (Пункт 3 утратил силу - от 1 марта 2006 года N 142 ).

4. <*>
Ескерту. 4-тармақтың күшi жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.02.09. N 124  қаулысымен .
5. <*>
Ескерту. 5-тармақтың күшi жойылды - ҚР Үкіметінің 1998.12.23. N 1322  қаулысымен .
6. <*>
Ескерту. 6-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.08.19. N 918  қаулысымен .
7. <*>  Ескерту. 7-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N 646  Қаулысымен .
8. <*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.03.17. N 251  қаулысымен .
9. <*>
Ескерту. 9-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.04.29. N 498  қаулысымен .
10.<*>
Ескерту. 10-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.28. N 407  қаулысымен.
11. <*>
Ескерту. 11-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.03.12. N 234  қаулысымен .
12. <*>
Ескерту. 12-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.12.04. N  1164 қаулысымен.
Ескерту. 13-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.04.29. N 494  қаулысымен .

4. (Пункт 4 утратил силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 ).
5. (Пункт 5 утратил силу - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 P981322_ (вступает в силу с 1 января 1999 г.).
6. (Пункт 6 утратил силу - постановлением Правительства РК от 19 августа 2002 г. N 918 P020918_ ).
7. ( Утратил силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N 646 ).
8. (Пункт 8 утратил силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 1999 г. N 251 P990251_ )
9. (Пункт 9 утратил силу - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1999 г. N 498 P990498_ )
10. (Пункт 10 утратил силу - постановлением Правительства РК от 28 апреля 2003 г. N 407 )
11. (Пункт 11 утратил силу - постановлением Правительства РК от 12 марта 1999 г. N 234 P990234_ )
12. (Пункт 12 утратил силу - постановлением Правительства РК от 4 декабря 2006 года N 1164 ).
13. Утратил силу постановлением Правительства РК 29.04.1999 № 494.