Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарында азаматтарды қабылдаудың тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 27 қаңтар N 58. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.09.04. N 974 қаулысымен. ~P020974
Азаматтардың өтініштерін қарау ісінде орталық және жергілікті атқарушы органдар басшыларының рөлі мен жауапкершілігін арттыру, олардан келіп түсетін өтініштер мен ұсыныстарды шешу жөніндегі жұмысты жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарында азаматтарды қабылдаудың тәртібі бекітілсін.
2. Премьер-Министр мен оның орынбасарларының жеке қабылдауына жазуды Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің азаматтарды қабылдау кабинетіндегі кезекші жүргізеді деп белгіленсін.
Азаматтарды Премьер-Министр мен оның орынбасарларының, Кеңсе Басшысының жеке қабылдауы олардың көмекшілері арқылы белгіленген, белгілі бір күндер мен сағаттарда жүргізіледі.
3. Орталық атқарушы органдардың басшылары, облыстардың Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау үшін қажетті жағдай жасасын;
2) тоқсан сайын осы мәселе бойынша істелген жұмыс туралы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне хабарлап отырсын.
4. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы:
1) есептіден кейінгі тоқсан басталғанға дейін бір ай бұрын орталық атқарушы органдарда азаматтарды қабылдаудың кестесін, сондай-ақ Үкімет мүшелерінің Президенттің Әкімшілігі мен Премьер-Министрдің Кеңсесінде азаматтарды қабылдауының кестесін Премьер-Министрге бекітуге ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Премьер-Министрі Кеңсесінің
қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілеріне тиісті өзгерістер мен
толықтырулар енгізсін.
5. Осы қаулы жариялауға жатады және жарияланған сәтінен бастап он күн
өткеннен кейін қолдануға енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 27 қаңтардағы
N 58 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті
атқарушы органдарында азаматтарды қабылдаудың
Тәртібі
Осы Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарында азаматтарды қабылдаудың тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарында азаматтарды қабылдаудың тәртібін реттейді.

Об утверждении Правил приема граждан в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1999 года № 58. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 сентября 2002 г. N 974 (вступает в силу с 1 октября 2002 г.) ~P020974 .
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2002 № 974 (вступает в силу с 01.10.2002).
В целях повышения роли и ответственности руководителей центральных и местных исполнительных органов в деле рассмотрения обращений граждан, улучшения работы по разрешению поступающих от них просьб и предложений Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема граждан в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан.
2. Установить, что запись на личный прием Премьер-Министром и его заместителями ведется дежурным в кабинете приема граждан Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Личный прием граждан Премьер-Министром и его заместителями, Руководителем Канцелярии производится в определенные дни и часы, установленные через их помощников.
3. Руководителям центральных исполнительных органов, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) создать необходимые условия для приема и рассмотрения обращений граждан;
2) ежеквартально информировать Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан о проделанной работе по этому вопросу.
4. Руководителю Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан:
1) за месяц до начала квартала, следующего за отчетным, представлять Премьер-Министру на утверждение график приема граждан в центральных исполнительных органах, а также график приема граждан членами Правительства в приемной Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра;
2) внести соответствующие изменения и дополнения в действующие нормативные правовые акты Правительства и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан в соответствии с настоящим постановлением.
5. Настоящее постановление подлежит опубликованию и вступает в действие по истечении десяти дней с момента его опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1999 года № 58
Правила
приема граждан в центральных и местных
исполнительных органах Республики Казахстан
Настоящие Правила приема граждан в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан (далее - Правила) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан регламентируют порядок приема граждан в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан.

1. Азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру
Азаматтарды жеке мәселелері бойынша қабылдау кезінде Қазақстан Республикасы Президентінің "Азаматтардың өтініштерін қараудың тәртібі туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2340 заң күші бар Жарлығы мен осы Тәртіпті, сондай-ақ осы мәселені реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алу қажет.
Азаматтарды қабылдауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесінің қабылдау бөлмесінде - Үкімет мүшелері, ал орталық және жергілікті атқарушы органдарда - бірінші басшылар мен олардың орынбасарлары жүргізеді.
Орталық атқарушы органдарда және Президенттің Әкімшілігі мен Премьер-Министр Кеңсесінің қабылдау бөлмесінде азаматтарды қабылдау тоқсан сайын - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі (1, 2-қосымшалар), ал жергілікті жерлерде - облыстардың әкімдері (3-қосымша) бекітетін азаматтарды қабылдаудың кестесіне сәйкес жүргізіледі.
Азаматтарды қабылдау аптасына екі рет (сәрсенбі, жұма күндері) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесінің қабылдау бөлмесінде және кестеде көрсетілген орталық атқарушы органдардың үй-жайларында жүзеге асырылады.
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшылары осы Тәртіпке сәйкес өздеріне ведомстволық бағыныстағы органдардың азаматтарды қабылдау кестесін бекітеді.
2. Азаматтарды қабылдаудың тәртібі
Азаматтарды қабылдауды жүргізетін лауазымды тұлға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің тегін, атын, әкесінің атын, жұмыс орнын, қызметін, тұратын мекен-жайын, өтініштің, тапсырманың және қарау нәтижелерінің қысқаша мазмұнын көрсете отырып есеп кәртішкесін толтыруды ұйымдастырады.
Егер ұсыныс, өтініш немесе шағым басқа министрліктердің қатысуымен шешіле алатын болса, өтініш беруші жазбаша түрде баяндаған көтеріліп отырған мәселелер, қабылдауды жүргізуші - орталық немесе жергілікті атқарушы орган басшысының ілеспе хатымен, 3 күндік мерзім ішінде, өтініште қойылған мәселелерді шешу құзыретіне жататын тиісті мемлекеттік органның қарауына жолданады. Ол туралы өтініш берушіге жазбаша хабарланады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мүшелерінің қабылдауына алдын ала жазуды Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің азаматтарды қабылдау бөлмесінде кезекші жүргізеді, бұл ретте 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәртішке толтырылады.
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың өтініштер мен шағымдарды қарау мерзімі олар қабылдауды жүзеге асырушы орталық және жергілікті органдарда тіркелген сәттен бастап 30 күннен, ал қосымша зерделеу мен тексеруді қажет етпейтін өтініштер бойынша - 15 күннен аспауы тиіс.
Қосымша тексерулер жүргізу қажет болған жағдайларда, бұл мерзімдерді
азаматтарды қабылдауды жүргізген адам ұзартуы мүмкін, ол туралы өтініш
берушіге хабарланады.
Өтініште қойылған мәселені шешу үшін Үкіметтің құқықтық актісі
қабылдануы талап етілетін жағдайларда, қабылдауды жүзеге асырушы орталық
және жергілікті атқарушы орган Үкіметтің Регламентіне сәйкес сол немесе
өзге құжатты енгізеді, ол туралы өтініш берушіге хабарланады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 27 қаңтардағы
N 58 қаулысымен бекітілген
Тәртіпке
1-қосымша
Орталық атқарушы органдарда азаматтарды қабылдаудың
1999 жылдың _______ тоқсанына арналған
Кестесі
__________________________________________________________________________
|Орталық атқарушы |Қызметі, тегі, | Қабылдау   | Министрліктің | Қызмет
|органдардың      |аты, әкесінің  | күндері мен| орналасқан    | телефоны
|атауы            |аты            | уақыты     | жері          |
|_________________|_______________|____________|_______________|___________
|                 |               |            |               |
|_________________|_______________|____________|_______________|___________
|                 |               |            |               |
|_________________|_______________|____________|_______________|___________
|                 |               |            |               |
|_________________|_______________|____________|_______________|___________
|                 |               |            |               |
|_________________|_______________|____________|_______________|___________
|                 |               |            |               |
|_________________|_______________|____________|_______________|___________
|                 |               |            |               |
|_________________|_______________|____________|_______________|___________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 27 қаңтардағы
N 58 қаулысымен бекітілген
Тәртіпке
2-қосымша
Үкімет мүшелерінің Қазақстан Республикасы
Президентінің Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесінің
қабылдау бөлмесінде азаматтарды қабылдауының
1999 жылдың ________ тоқсанына арналған
Кестесі
_________________________________________________________________
|Қабылдауды жүргізушінің тегі, |  Қызметі   |  Қабылдау күндері   |
|аты, әкесінің аты             |            |  мен уақыты         |
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
|______________________________|____________|_____________________|
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 27 қаңтардағы
N 58 қаулысымен бекітілген
Тәртіпке
3-қосымша
Азаматтарды қабылдаудың (әкім аппаратының атауы)
1999 жылдың ________ тоқсанына арналған
Кестесі
__________________________________________________________________________
|Қызметі          |Тегі, аты,     | Қабылдау   | Қызмет      |Әкімшіліктің
|                 |әкесінің аты   | күндері мен| телефоны    |орналасқан
|                 |               | уақыты     |             |жері
|_________________|_______________|____________|_____________|_____________
|                 |               |            |             |
|_________________|_______________|____________|_____________|___________
|                 |               |            |             |
|_________________|_______________|____________|_____________|___________
|                 |               |            |             |
|_________________|_______________|____________|_____________|___________
|                 |               |            |             |
|_________________|_______________|____________|_____________|___________
|                 |               |            |             |
|_________________|_______________|____________|_____________|_____________
|                 |               |            |             |
|_________________|_______________|____________|_____________|_____________
|
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 27 қаңтардағы
N 58 қаулысымен бекітілген
Тәртіпке
4-қосымша
Келушілерді қабылдаудың есеп кәртішкесі
N_________               199___жылғы "____"________
қабылдау күні
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты ______________________
_______________________________________________________________
Өтініш берушінің жұмыс орны мен атқаратын қызметі _____________
_______________________________________________________________
Тұратын мекен-жайы ____________________________________________
Өтініштің қысқаша мазмұны _____________________________________
_______________________________________________________________
Қабылдауды жүргізушінің тегі __________________________________
_______________________________________________________________
Кәртішкенің сыртқы беті
_______________________________________________________________
Кімге және не тапсырылды, күні ________________________________
_______________________________________________________________
Өтінішті қараудың нәтижелері __________________________________
_______________________________________________________________
Қашан және кім жауап берді ____________________________________
______________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 27 қаңтардағы
N 58 қаулысымен бекітілген
Тәртіпке
5-қосымша
Қазақстан Республикасының Үкіметі мүшелерінің
қабылдауына алдын ала жазу кәртішкесі
N_________               199___жылғы "____"________
қабылдау күні
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты ______________________
_______________________________________________________________
Өтініш берушінің жұмыс орны мен атқаратын қызметі _____________
_______________________________________________________________
Тұратын мекен-жайы мен телефон N_______________________________
Мәселенің қысқаша мазмұны _____________________________________
_______________________________________________________________
Қабылдауды жүргізушінің қызметі мен тегі, аты, әкесінің аты____
_______________________________________________________________
Кәртішкенің сыртқы беті
_______________________________________________________________
Қабылдауына жазылуға ұйғарылған адамның тегі, аты,
әкесінің аты және қызметі  ________________________________
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Үкіметі мүшесінің қабылдау күні______
_______________________________________________________________
Өтінішті қараудың нәтижелері___________________________________
_______________________________________________________________
Ескертпе:   Кәртішкелер біреуі Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Кеңсесінің ісінде қалатын, ал
екіншісі азаматтарды қабылдауды жүргізушінің
қарауына берілетін екі данада жасалады.
Кәртішке қаралғаннан кейін, қараудың
нәтижесімен бірге Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Кеңсесіне қайтарылады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Икебаева А.

1. Организация приема граждан
При приеме граждан по личным вопросам необходимо руководствоваться Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 19 июня 1995 года № 2340 "О порядке рассмотрения обращений граждан" и настоящими Правилами, а также другими нормативными правовыми актами, регулирующими эти вопросы.
Прием граждан проводится в приемной Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан членами Правительства, а в центральных и местных исполнительных органах - первыми руководителями и их заместителями.
Прием граждан в центральных исполнительных органах и в приемной Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра проводится в соответствии с графиками приема граждан, ежеквартально утверждаемыми Премьер-Министром Республики Казахстан (приложение 1; 2) , а на местах - акимами областей (приложение 3).
Прием граждан осуществляется два раза в неделю (среда, пятница) в приемной Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и в помещении центральных исполнительных органов, указанных в графике.
Руководители центральных и местных исполнительных органов в соответствии с настоящими Правилами утверждают графики приема граждан подведомственных им органов.
2. Порядок приема граждан
Должностным лицом, ведущим прием граждан, организуется заполнение учетной карточки с указанием фамилии, имени, отчества заявителя, места его работы, должности, адреса проживания, краткого содержания обращения, поручения и результатов рассмотрения по форме согласно приложению 4.
Если предложение, заявление или жалоба могут быть разрешены с участием других министерств, то поднимаемые вопросы, изложенные заявителем в письменном виде, с сопроводительным письмом руководителя центрального или местного исполнительного органа, проводящего прием, в 3-х дневный срок направляются на рассмотрение соответствующему государственному органу, к компетенции которого относится решение поставленных в обращении вопросов. Об этом заявитель извещается письменно.
Предварительная запись на прием к членам Правительства Республики Казахстан производится дежурным в кабинете приема граждан Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан при этом заполняется карточка по форме согласно приложению 5.
Срок рассмотрения центральными и местными исполнительными органами заявлений или жалоб не должен превышать 30 дней, а по обращениям, не требующим дополнительного изучения и проверки, - 15 дней с момента их регистрации в центральных и местных исполнительных органах, осуществивших прием.
В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительной проверки, сроки могут быть продлены лицом, принимавшим граждан, о чем сообщается заявителю.
В тех случаях, когда для решения поставленных вопросов в заявлении требуется принятие нормативного акта Правительства, центральный и местный исполнительный орган, осуществивший прием, вносит в соответствии с существующим Регламентом Правительства тот или иной документ, о чем извещается заявитель.
Приложение 1
к Правилам, утвержденным
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1999 года № 58
График
приема граждан в центральных исполнительных
органах на ___________ квартал 1999 года
__________________________________________________________________________
| Наименование | Должность, | Дни и время | Местонахождение |Служебный|
| центральных | фамилия, имя, | приема | министерства |телефон |
|исполнительных | отчество | | | |
| органов | | | | |
|_______________|_______________|_____________|_________________|_________|
|_______________|_______________|_____________|_________________|_________|
|_______________|_______________|_____________|_________________|_________|
|_______________|_______________|_____________|_________________|_________|
|_______________|_______________|_____________|_________________|_________|
|_______________|_______________|_____________|_________________|_________|
|_______________|_______________|_____________|_________________|_________|
Приложение 2
к Правилам, утвержденным
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1999 года № 58
График
приема граждан членами Правительства в приемной
Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан на __________ квартал 1999 года
___________________________________________________________________________
| Фамилия, имя, отчество | Должность | Дни и время приема |
| ведущего прием | | |
|______________________________|_________________|________________________|
|______________________________|_________________|________________________|
|______________________________|_________________|________________________|
|______________________________|_________________|________________________|
|______________________________|_________________|________________________|
|______________________________|_________________|________________________|
|______________________________|_________________|________________________|
Приложение 3
к Правилам, утвержденным
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1999 года № 58
График
приема граждан в (название аппарата акима)
на ___________ квартал 1999 года
__________________________________________________________________________
| Должность | Фамилия, имя, | Дни и время | Служебный |Местонахождение|
| | отчество | приема | телефон | акимата |
|_______________|_______________|_____________|___________|_______________|
|_______________|_______________|_____________|___________|_______________|
|_______________|_______________|_____________|___________|_______________|
|_______________|_______________|_____________|___________|_______________|
|_______________|_______________|_____________|___________|_______________|
|_______________|_______________|_____________|___________|_______________|
|_______________|_______________|_____________|___________|_______________|
Приложение 4
к Правилам, утвержденным
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1999 года № 58
Карточка учета приема посетителей
№_______ "___"_________199__года
дата приема
Фамилия, имя, отчество заявителя
___________________________________________
__________________________________________________________________________
Место работы заявителя и занимаемая должность_____________________________
__________________________________________________________________________
Адрес проживания__________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Краткое содержание заявления______________________________________________
__________________________________________________________________________
Фамилия ведущего прием____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Оборотная сторона карточки
__________________________________________________________________________
Кому и что поручено, дата_________________________________________________
__________________________________________________________________________
Результаты рассмотрения заявления_________________________________________
__________________________________________________________________________
Когда и кем дан ответ_____________________________________________________
Приложение 5
к Правилам, утвержденным
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1999 года № 58
Карточка предварительной записи на прием к членам
Правительства Республики Казахстан
№_______ "___"_________199__года
дата приема заявления
Фамилия, имя, отчество заявителя__________________________________________
__________________________________________________________________________
Место работы заявителя и занимаемая должность_____________________________
__________________________________________________________________________
Адрес проживания и № телефона_____________________________________________
__________________________________________________________________________
Краткое содержание вопроса_____________________________________________
__________________________________________________________________________
Должность и фамилия, имя, отчество ведущего прием_________________________
__________________________________________________________________________
Оборотная сторона карточки
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество и должность к кому предполагает записаться на
прием_____________________________________________________________________
Дата приема членом Правительства Республики
Казахстан__________________________________________________________________
__________________________
Результаты рассмотрения заявления_________________________________________
__________________________________________________________________________
Примечание: карточка составляется в двух экземплярах, один из которых
остается в деле Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан,
а второй передается на рассмотрение проводящему прием граждан.
После рассмотрения карточка возвращается в Канцелярию
Премьер-Министра Республики Казахстан с результатом рассмотрения.
(Специалист: Э.Жакупова)