Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасын сатып алғаны үшін алынатын алымның ставкасы және оны төлеудің тәртібі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 2 сәуір N 358. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001.10.22. N 1347 қаулысымен. ~P011347
Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ заң күші бар Жарлығын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасын сатып алғаны үшін алынатын алымның ставкасы және оны төлеудің тәртібі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы 1999 жылдың 12 сәуірінен бастап күшіне енеді. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.04.06. N 373
қаулысымен. P990373_
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы 2 сәуірдегі N 358 қаулысымен бекітілген
Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасын сатып
алғаны үшін алынатын алымның ставкасы және оны
төлеудің тәртібі туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында қолма-қол
шетел валютасын сатып алғаны үшін алынатын алымның ставкасын және алым
сомасын республикалық бюджеттің кірісіне төлеудің тәртібін белгілейді.
2. Алым төлеушілер
2. Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол шетел валюталарын
теңгеге сатып алатын Қазақстан Республикасының азаматтары, шет
мемлекеттердің азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар жеке тұлғалардың
қолма-қол шетел валютасын сатып алғаны үшін алынатын алымды төлеушілер
болып табылады.
3. Ставка және алымды есептеудің тәртібі
3. Алым ставкасы осы Ереженің 4-тармағына сәйкес айқындалатын есептеу
базасының 0-проценті мөлшерінде белгіленеді.
<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.12.02. N 1849
қаулысымен.
P991849_
4. Мынадай операцияларды жүргізгенде:
1) қолма-қол шетел валютасын қолма-қол теңгеге сатып алғанда;
2) дебеттік төлем карточкалары бойынша жеке тұлғалар алған (сатып алған) қолма-қол шетел валютасын жабу үшін банктік шоттағы теңге түріндегі қаражатты банк конвертациялағанда;
3) теңгемен деноминацияланған төлем құжаттарын пайдалана отырып, қолма-қол шетел валютасын сатып алғанда теңгемен төленетін сома алымды есептеу базасы болып табылады.
4. Алымды төлеудің тәртібі мен мерзімдері
5. Алымды ұстап қалуды жеке тұлғалар қолма-қол шетел валютасын сатып алған сәтте банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкілетті басқа да ұйымдар (бұдан әрі - уәкілетті ұйымдар) жүзеге асырады.
Жеке тұлға теңгедегі дебеттік төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол валютасын алған (сатып алған) кезде, алымды төлем карточкасының эмитенті болып табылатын банк, клиенттің банктік шотынан ақша есептен шығарылған (алынған) күні ұстайды.
Банктер мен басқа да уәкілетті ұйымдар беретін кассалық чектерде қолма-қол шетел валютасын сатып алғаны үшін ұсталған алымның сомасы көрсетіледі. <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нің 1999.04.24. N 466
қаулысымен. P990466_

Об утверждении Правил о порядке уплаты и ставке сбора за покупку физическими лицами наличной иностранной валюты
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 1999 года № 358 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 22 октября 2001 г. N 1347 ~P011347.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.10.2001 № 1347 (вступает в силу с 01.01.2002).
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке уплаты и ставке сбора за покупку физическими лицами наличной иностранной валюты.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство государственных доходов Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вступает в силу с 12 апреля 1999 г.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 апреля 1999 г. N 373 P990373_ .
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 апреля 1999 г. № 358
Правила
о порядке уплаты и ставке сбора за покупку
физическими лицами наличной иностранной валюты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок уплаты и ставку сбора в доход республиканского бюджета сумм сбора за покупку физическими лицами наличной иностранной валюты в Республике Казахстан за тенге.
2. Плательщики сбора
2. Плательщиками сбора за покупку физическими лицами наличной иностранной валюты являются граждане Республики Казахстан, граждане иностранных государств и лица без гражданства, осуществляющие покупку наличной иностранной валюты за тенге на территории Республики Казахстан.
3. Ставка и порядок исчисления сбора
3. Ставка сбора устанавливается в размере 0 процентов от базы исчисления, определяемой в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 декабря 1999 г. N 1849 P991849_ .
4. Базой исчисления сбора является сумма в тенге, уплачиваемая при совершении следующих операций:
1) покупке наличной иностранной валюты за наличные тенге;
2) конвертации средств с банковского счета в тенге, производимой банком для покрытия полученной (купленной) физическим лицом наличной иностранной валюты по дебетным платежным карточкам;
3) покупке наличной иностранной валюты с использованием платежных документов, деноминированных в тенге.
4. Порядок и сроки уплаты сбора
5. Удержание сбора в тенге банками и другими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - уполномоченные организации), в момент получения физическим лицом наличной иностранной валюты.
При получении (покупке) физическим лицом наличной иностранной валюты с использованием дебетной платежной карточки в тенге, сбор удерживается банком, являющимся эмитентом платежной карточки, с банковского счета клиента в день списания (изъятия) денег.
В выдаваемых банками и другими уполномоченными организациями кассовых чеках указываются суммы удержанного сбора за покупку наличной иностранной валюты.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 24 апреля 1999 г. N 466 P990466_ .

6. Алым сомаларын банктер мен уәкілетті ұйымдар алым ұсталған операциялық күннен кейінгі операциялық күннен кешіктірмей республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Егер операциялық күн демалыс немесе мереке күніне тура келсе, операциялық күн деп демалыс немесе мереке күнінен кейінгі жұмыс күнін есептеу керек.
7. Алымды ұстап қалатын банктер мен уәкілетті ұйымдар тіркелген жері бойынша салық органдарына ұсталған және аударылған сомалар туралы тоқсан сайын, тоқсанның екінші айының 15 күніне дейін, 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп береді. Есептің екінші данасы банкте немесе уәкілетті ұйымдарда қалады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен жасалатын айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулық" туралы 1997 жылғы 25 шілдедегі N 295 P970295_ қаулысымен бекітілген Сатып алынған және сатылған шетел валютасы тізілімін (6-қосымша) негізінде толықтырылады, онда ұсталған және аударылған алымдардың сомалары туралы есеп айырысу банктер мен уәкілетті ұйымдар қолма-қол шетел валютасын жеке тұлғаларға сату жөніндегі әрбір операцияны тіркеуге міндетті. <*>
Алымды ұстайтын банктер мен уәкілетті ұйымдар жеке тұлғаның талап етуі бойынша оған ұстаған алым сомасы туралы 2-қосымшаға сәйкес нысандағы анықтаманы беруге міндетті. Анықтама екі данада беріледі. Бірінші данасы қолма-қол шетел валютасын сатып алушыға беріледі. Екінші данасы банкте немесе уәкілетті ұйымда қалады.
Қолма-қол шетел валютасын сатып алғаны үшін алынатын алымды ұстағаны
туралы анықтамалар тігілген және нөмірленген түрде оларды тіркеген күннен
бастап толық бес жыл бойы сақталады.
Берілген анықтамалар Ұсталған алым сомасы туралы анықтамаларды тіркеу
кітабында тіркеледі, олар мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс:
1) анықтаманың реттік нөмірі;
2) берілген күні;
3) сатып алушының аты-жөні;
4) сатып алушының жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі
мен берілген күні, СТТН;
5) қолма-қол шетел валютасын сатып алу үшін енгізілген теңгенің
сомасы;
6) ұсталған алымның сомасы.
Анықтаманың реттік нөмірі Анықтамаларды тіркеу кітабына сәйкес
көрсетіледі.
Әрбір есепті кезең (тоқсан) үшін Анықтамаларды тіркеу кітабында
қорытынды жасалады.
Анықтамаларды тіркеу кітабы қолмен толтырылатын жағдайда оның беттері нөмірленуі, баумен тігіп байлануы және басшының қолымен және банктің немесе уәкілетті ұйымның мөрімен расталуы керек.
Анықтамаларды тіркеу кітабын электрондық көздерде жүргізген кезде оның беттері әрбір есепті кезең бойынша басып шығарылады, басшының қолымен және банктің немесе уәкілетті ұйымның мөрімен расталады, нөмірленеді және түптелген күйінде сақталады.
Анықтамаларды тіркеу кітабындағы парақтардың саны банктің немесе
уәкілетті ұйымның басшының және бас бухгалтерінің қолдарымен расталады.
Анықтамаларды тіркеу кітабы онда соңғы жазба ресімделген күннен
бастап бас жыл бойы сақталады.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ 2-абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нің 1999.04.24. N 466
қаулысымен.
P990466_

6. Суммы сбора перечисляются банками и уполномоченными организациями в доход республиканского бюджета не позднее операционного дня, следующего за операционным днем удержания сбора. В случае, если операционный день приходится на выходной или праздничный день, операционным днем следует считать рабочий день, следующий за выходным или праздничным днем.
7. Банки и уполномоченные организации, удерживающие сбор, ежеквартально до 15 числа второго месяца квартала, следующего за отчетным, представляют в налоговые органы по месту своей регистрации расчет о суммах удержанного и перечисленного сбора по форме согласно приложению 1. Второй экземпляр расчета остается в банке или уполномоченной организации.
Расчет о суммах удержанного и перечисленного сбора заполняется на основании Реестров купленной и проданной иностранной валюты, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 года № 295 "Инструкция об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (приложение 6), в которых банки и уполномоченные организации обязаны регистрировать каждую операцию по продаже физическим лицам наличной иностранной валюты.
Банки и уполномоченные организации, удерживающие сбор, по требованию физического лица обязаны выдать ему справку об удержанной сумме сбора по форме согласно приложению 2. Справка выписывается в двух экземплярах. Первый экземпляр выдается покупателю наличной иностранной валюты. Второй экземпляр остается у банка или уполномоченной организации.
Справки об удержании сбора за покупку наличной иностранной валюты
хранятся в подшитом и пронумерованном виде в течение полных пяти лет
с даты их регистрации.
Выданные справки регистрируются в Книге регистрации справок об
удержанной сумме сбора, которая должна содержать следующие сведения:
1) порядковый номер справки;
2) дата выписки;
3) фамилия, имя, отчество покупателя;
4) серия, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
покупателя, РНН;
5) сумма в тенге, внесенная для приобретения наличной иностранной
валюты;
6) сумма удержанного сбора.
Порядковый номер справки указывается в соответствии с Книгой
регистрации справок.
За каждый отчетный период (квартал) в Книге регистрации справок
подводятся итоги.
При ручном ведении Книги регистрации справок ее страницы должны быть пронумерованы, прошнурованы и заверены подписью руководителя и печатью банка или уполномоченной организации.
При ведении Книги регистрации справок на электронных носителях ее страницы распечатываются за каждый отчетный период, заверяются подписью руководителя и печатью банка или уполномоченной организации, нумеруются и хранятся в подшитом виде.
Количество листов в Книге регистрации справок заверяется подписями руководителя и главного бухгалтера банка или уполномоченной организации.
Книга регистрации справок хранится в течение пяти лет со дня оформления в ней последней записи.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 24 апреля 1999 г. N 466 P990466_ .

5. Алымды төлеу тәртібін бақылау және оны
бұзғаны үшін жауапкершілік
8. Осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген операцияларды жүзеге
асыратын банктер мен уәкілетті ұйымдар Қазақстан Республикасы
Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 заң күші бар Жарлығына сәйкес алым
сомасының республикалық бюджеттің кірісіне толық және уақтылы аударылуы
үшін жауап береді.
9. Алым сомасының бюджетке толық және уақтылы төленуін бақылауды
Қазақстан Республикасының салық қызметі органдары жүзеге асырады.
1-қосымша
________________________   ______________________
(СТТН)               (аудан, қала)
________________________   бойынша салық комитеті
(орналасқан жері)       ______________________
(ұсыну мерзімі)
________________________
(телефоны)
________________________   ______________________
(банктік деректемесі)     (іс жүзінде ұсынылғаны)
Қолма-қол шетел валютасын сатып алғаны үшін
алынатын алымның ұсталған сомаларының
_________ жылдың ____________________ тоқсаны бойынша
(кезеңі көрсетілсін)
Есебі
_____________________________________________________________
|Рет |   Көрсеткіштер               |     Сома,               |
| N  |                              |    теңгемен             |
|____|______________________________|_________________________|
|1.  |Қолма-қол шетел валютасын     |                         |
|    |сатып алу - барлығы           |                         |
|____|______________________________|_________________________|
|2.  |Бюджетке енгізілуге жататын   |                         |
|    |алымның сомасы - барлығы      |                         |
|____|______________________________|_________________________|
|3.  |Бюджетке іс жүзінде енгізілді |                         |
|    | - барлығы                    |                         |
|____|______________________________|_________________________|
|4.  |Қосымша төленуге тиістісі:    |                         |
|    |қайтарылуға тиістісі:         |                         |
|____|______________________________|_________________________|
Ұйымның басшысы:                  Салық органының қызметкері:
_________ (қолы)                        ____________ (қолы)
Бас бухгалтер:
__________ (қолы)
Тапсырған:                           Қабылдап алған:
__________ (қолы)                    ______________ (қолы)
Орындаушының аты-жөні, телефоны      ______ жылғы "__"_____
2-қосымша
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚРҮ-нің 1999.04.24. N 466
қаулысымен.
P990466_
Қолма-қол шетел валютасын сатып
алғаны үшін алынатын алымды ұстау туралы
N Анықтама
Кімге берілді:                    Кім берді:
___________________(СТТН)          ________________________
(өкілетті банктің,
_________________________
_________________________          ________________________
(Тегі, аты-жөні)                банктік операциялардың
_________________________          ________________________
(сатып алушының жеке басын          жекелеген түрлерін жүзеге
_________________________          ________________________
куәландыратын құжаттың               асыратын уәкілетті
_________________________          ________________________
сериясы, нөмірі және берілген         ұйымның атауы)
күні)
_________________________          ________________________
(мекен-жайы)                        (орналасқан жері)
____________________________________________________________________
| Шетел     | Сатып   | Шетел   |   Алым  | Алым   |   Қолма-қол     |
|валютасының|алынған  |валютасын|салынатын|сомасы, |шетел валютасын  |
|  түрі     |қолма-қол| сату    |  сома,  |теңгемен| сатып алу үшін  |
|           | шетел   | бағамы, | теңгемен|        |  енгізілген     |
|           |валютасы.|теңгемен |         |        |соманың жиыны,   |
|           |  ның    |         |         |        |  теңгемен       |
|           | сомасы  |         |         |        |                 |
|___________|_________|_________|_________|________|_________________|

5. Контроль и ответственность за нарушение
порядка уплаты сбора
8. Банки и уполномоченные организации, осуществляющие операции, указанные в пункте 4 настоящих Правил, несут ответственность за полноту и своевременность перечисления сумм сбора в доход республиканского бюджета в соответствии с Указом Президента Республики
Казахстан, имеющим силу закона, от 24 апреля 1995 г. № 2235 "О налогах
и других обязательных платежах в бюджет".
9. Контроль за полнотой и своевременностью уплаты в бюджет
сумм сбора осуществляется органами налоговой службы Республики
Казахстан.
Приложение 1
_________________________
(РНН) Налоговый комитет по
_________________________ _________________________
(местонахождение) (району,городу)
_________________________ _________________________
(телефон) (срок представления)
_________________________ _________________________
(банковские реквизиты) (фактически представлено)
Расчет
удержанных сумм сбора за покупку наличной
иностранной валюты
за ____________________ квартал _______ года
(указать период)
________________________________________________________________
| № | Показатели | Сумма в тенге |
|п/п| | |
|___|_____________________________________|_____________________|
| 1 |Покупка наличной иностранной | |
| |валюты - всего | |
|___|_____________________________________|_____________________|
| 2 |Сумма сбора, подлежащего внесению в | |
| |бюджет - всего | |
|___|_____________________________________|_____________________|
| 3 |Фактически внесено в бюджет - всего | |
|___|_____________________________________|_____________________|
| 4 |Подлежит: к доплате | |
| | возврату | |
|___|_____________________________________|_____________________|
Руководитель организации: Работник налогового органа:
___________________(подпись) ________________ (подпись)
Главный бухгалтер:
___________________(подпись)
Сдал: Принял:
___________________(подпись) ________________ (подпись)
Ф.И.О. исполнителя, телефон "___"___________ _____г.
Приложение 2
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от
24 апреля 1999 г. N 466
P990466_
.
Справка №
об удержании сбора за покупку
наличной иностранной валюты
Кому выдана: Кем выдана:
_____________(РНН) ______________________________
(наименование уполномоченного
______________________ банка, уполномоченной
_________________
(Ф.И.О.) _______________________________
организации,
______________________________ _______________________________
(серия, номер и дата выдачи осуществляющей отдельные
___________________________ ______________________________
документа, удостоверяющего виды банковских операций)
________________________
личность покупателя)
_______________________ ________________________________
(местонахождение)
____________________________
(адрес)
_______________________________________________________________________
Вид иностран!Сумма куплен-!Курс прода!Сумма в !Сумма сбо!Итого сумма в!
ной валюты !ной наличной !жи иност- !тенге, !ра в тен-!тенге, внесен!
!иностранной !ранной ва-!облагае-!ге !ная для покуп!
!валюты !люты в тен!мая сбо-! !ки наличной !
! !ге !ром ! !иностранной !
! ! ! ! !валюты !
----------------------------------------------------------------------!

|    1      |    2    |    3    | 4(2x3)  | 5(4х1%)|    6(4+5)       |
|___________|_________|_________|_________|________|_________________|
|___________|_________|_________|_________|________|_________________|
|___________|_________|_________|_________|________|_________________|
Уақыты ________________________
(күні, айы, жылы)
Бас бухгалтер _________ (қолы)
Кассир ________________ (қолы)
М.О.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.

1 ! 2 ! 3 ! 4(2х3) ! 5(4х1%) ! 6(4+5) !
______________________________________________________________________!
Дата_____________________
(число, месяц, год)
Главный бухгалтер_________(подпись)
Кассир____________________(подпись)
(Специалисты: Э.Жакупова
В.Чунтонов)