Мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылуы жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау және төлеуді жүзеге асыру туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 12 мамыр N 568. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.12.09. N 1224 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айрылуы жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау және төлеуді жүзеге асыру туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 12 мамырдағы
N 568 қаулысымен
бекітілген
Мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылуы жағдайы
бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды тағайындау және төлеуді жүзеге асыру туралы
Ереже
Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңына сәйкес мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындаудың және төлеудің тәртібін айқындайды.
І. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың "Қазақстан Республикасындағы мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңында көзделген негіздерде және тәртіппен мүгедектегі бойынша, асыраушысынан айрылуы жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар (бұдан әрі - жәрдемақы) алуға құқығы бар.
2. Бір мезгілде түрлі жәрдемақы алуға құқығы бар әрбір адамға оның қалауы бойынша бір ғана жәрдемақы тағайындалуы мүмкін.
II. Жәрдемақыларды тағайындау
3. Жәрдемақы алуға құқығы бар азаматтар қандай да болмасын мерзіммен шектелместен, жәрдемақы алуға құқығы пайда болғаннан кейін, кез келген уақытта оны тағайындауға өтініш бере алады.
4. Жәрдемақыларды тағайындауды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің облыстық (Астана және Алматы қалалық) зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі өкілдіктері (бұдан әрі - тағайындау жөніндегі өкілдіктер) арқылы "Қазақстан Республикасындағы мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңымен белгіленген мөлшерде Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жүргізеді.

Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 1999 года N 568. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 декабря 2005 года N 1224 (P051224).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.12.2005 № 1224.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о назначении и осуществлении выплаты государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю утери кормильца и по возрасту.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 мая 1999 года № 568
Правила
о назначении и осуществлении выплаты государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю потери
кормильца и по возрасту
Настоящие Правила определяют порядок назначения и осуществления выплаты государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" Z970126_ .
I. Общие положения
1. Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, имеют право на получение государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту (далее - пособия) на основаниях и в порядке, предусмотренных в Законе Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан".
2. Каждому лицу, имеющему одновременно право на получение различных пособий, может быть назначено только одно пособие по его выбору.
II. Назначение пособий
3. Граждане, имеющие право на получение пособия, могут обращаться за его назначением в любое время после возникновения права на пособие, без ограничения каким-либо сроком.
4. Назначение пособий производится Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан через областные (городов Астана и Алматы) представительства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по назначению пенсий и пособий (далее - представительства по назначению) в размере, установленном Законом Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан".

5. Жәрдемақы құқығы бар адамдар тізбесін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі бекітетін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, тұратын жері бойынша Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтың (бұдан әрі - Орталық) аудандық (қалалық) бөлімшелері арқылы, тағайындау жөніндегі өкілдікке жәрдемақы тағайындау туралы өтініш береді.
6. Жәрдемақы тағайындауға арналған құжаттарды қарау оны тағайындауға өтініш келіп түскен күннен бастап 10 күн мерзімде жүзеге асырылады.
7. Орталықтың аудандық (қалалық) бөлімшесі азаматтардың ұсынылған өтініштері мен құжаттарының негізінде Орталықтың облыстық (Астана және Алматы қалалық) бөлімшесі арқылы 5 күн мерзімде құжаттар мен жәрдемақы тағайындау туралы не тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасын дайындайды және оны тағайындау жөніндегі өкілдікке жолдайды.
8. Тағайындау жөніндегі өкілдік Орталықтың облыстық (Астана және Алматы қалалық) бөлімшесінен құжаттар мен шешімнің жобасы келіп түскен күннен бастап 5 күн мерзімде жәрдемақы тағайындау туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және бұл шешімді Орталықтың облыстық (Астана және Алматы қалалық) бөлімшесіне береді.
9. Жәрдемақының мөлшерін қайта қарау жыл сайын республикалық бюджет туралы заңмен бекітілетін айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне, сондай-ақ мүгедектік тобының, асыраушысынан айрылуы жағдайы бойынша жәрдемақымен қамтамасыз етілетін отбасы мүшелері санының өзгеруіне, зейнетақы тағайындау құқығының туындауына байланысты жүргізіледі.
Мүгедектік тобы асыраушысынан айрылуы жағдайы бойынша жәрдемақымен қамтамасыз етілетін отбасы мүшелерінің саны өзгерген, зейнетақы төлемдеріне құқы туындаған кезде Орталықтың аудандық (қалалық) бөлімшесі жәрдемақының жаңа мөлшерін тағайындау туралы құжаттар мен шешімнің жобасын қайтадан дайындайды және тағайындау жөніндегі өкілдікке жолдайды.
10. Жәрдемақыны бір түрінен екіншісіне ауыстыру, жәрдемақы тағайындау үшін белгіленген тәртіппен жәрдемақы алуға құқығы бар адамның өтініші негізінде, облыстық (Астана және Алматы қалалық) тағайындау жөніндегі өкілдіктің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
11. Жәрдемақы тағайындаудың мерзімдері мен ерекшеліктері "Қазақстан Республикасындағы мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңының 5, 8-18-баптарымен реттеледі.
ІІІ. Жәрдемақыларды төлеу
12. 1998 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылып келген заңдар бойынша мүгедектігіне байланысты, асыраушысынан айрылуы жағдайы бойынша зейнетақылар және әлеуметтік зейнетақы тағайындалған адамдарға 1998 жылдың 1 қаңтарынан бастап бұрын тағайындалған зейнетақының мөлшерінен кем емес мөлшерде жәрдемақы төленеді.

5. Лица, имеющие право на пособие, подают заявления о назначении пособия в представительства по назначению через районные (городские) отделения Государственного центра по выплате пенсий (далее - Центр) по месту жительства с приложением необходимых документов, перечень которых утверждается Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
6. Рассмотрение документов на назначение пособия осуществляется в 10-ти дневный срок со дня поступления обращения за его назначением.
7. Районные (городские) отделения Центра на основании представленных заявлений и документов граждан через областные (город Астаны и Алматы) отделений Центра в 5-ти дневный срок подготавливают и направляют документы и проекты решений о назначении либо отказе в назначении пособий в представительства по назначению.
8. Представительства по назначению в 5-ти дневный срок со дня поступления документов и проектов решений от областных (городов Астаны и Алматы) отделений Центра принимают решения о назначении пособий, либо отказе в их назначении и передают эти решения в районные (городские) отделения Центра через областные (городов Астаны и Алматы) отделения Центра.
9. Пересмотр размера пособий производится в связи с изменением месячного расчетного показателя, утверждаемого ежегодно законом о республиканском бюджете, а также с изменением группы инвалидности, числа членов семьи, обеспечиваемых пособиями по случаю потери кормильца, возникновением права на назначение пенсий.
При изменении группы инвалидности, числа членов семьи, обеспечиваемых пособиями по случаю потери кормильца, возникновении права на пенсионные выплаты, районные (городские) отделения Центра вновь подготавливают и направляют документы и проекты решений о назначении нового размера пособий в представительства по назначению.
10. Перевод с одного вида пособия на другое осуществляется по решению областных (городов Астаны и Алматы) представительств по назначению на основании заявления лица, имеющего право на пособия, в порядке, определенном для назначения пособий.
11. Сроки и особенности назначения пособий регулируются статьями 5, 8-18 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан".
III. Выплата пособий
12. Лицам, которым по действовавшему до 1 января 1998 года законодательству были назначены пенсии по инвалидности, по случаю потери кормильца и социальные пенсии, с 1 января 1998 года выплачиваются пособия в размере не менее размеров ранее назначенных пенсий.

13. Жәрдемақылар төлеуді қаржыландыру республикалық бюджеттің есебінен жүргізіледі. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар төлеуді қаржыландырудың тәртібін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі айқындайды.
Жәрдемақылар мен жерлеуге біржолғы жәрдемақыларды төлеу Орталықтың аудандық (қалалық) бөлімшелері арқылы жүргізіледі.
14. Жәрдемақыларды төлеуді жүзеге асыру үшін Орталықтың облыстық (Астана және Алматы қалалық) бөлімшесі Орталықтың республикалық бөлімшесіне қалалар мен аудандар шегінде жәрдемақылар мен жерлеуге біржолғы жәрдемақыларды төлеуге арналған тапсырыс ұсынады.
15. Жәрдемақыларды төлеу:
халықты әлеуметтік қорғау органдарына осы Ереже күшіне енгенге дейін берілген жәрдемақылардың тағайындалған мөлшерлері туралы құжаттардың;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің облыстық (Астана және Алматы қалалық) зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі өкілдігінің жәрдемақы тағайындау туралы шешімінің;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Ішкі істер министрлігінің, Әділет министрлігінің, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Республикалық ұланның және Қазақстан Республикасының Президенті Күзет қызметінің тиісті қызметтері ұсынған әскери қызметшілерге, ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының қызметкерлеріне және олардың отбасыларына 1999 жылдың 1 қаңтарына дейін тағайындалған жәрдемақылардың мөлшері туралы көшірмелердің негізінде жүргізіледі. <*>
Ескерту. 15-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N  1755  қаулысымен.
16. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда отбасының мүшелеріне не жерлеуді жүзеге асыратын адамға жерлеуге жәрдемақы төлеу көзделеді.
Қайтыс болғандығы туралы құжаттардың және атқарушылық құжаттардың негізінде жерлеуге жәрдемақы төлеу, зейнетақы төлемдерінен ұстап қалу және оларды талапкерлерге аудару;
осы қаулы күшіне енгенге дейін халықты әлеуметтік қорғау органдары;
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің облыстық (Астана және Алматы қалалық) зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі өкілдіктері;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Ішкі істер министрлігінің, Әділет министрлігінің, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Республикалық ұланның және Қазақстан Республикасының Президенті Күзет қызметінің тиісті қызметтері берген хабарламалар бойынша жүргізіледі. <*>
Ескерту. 16-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N  1755
қаулысымен.  P011755_
17. Жәрдемақы алушылардың есебін жүргізу, қаржыландыру кестесін белгілеу, жәрдемақыларды алушылардың шотына есептеу және оларға жеткізіп беру Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.

13. Финансирование выплат пособий осуществляется за счет средств республиканского бюджета. Порядок финансирования выплат государственных социальных пособий определяется Министерством финансов Республики Казахстан.
Выплаты пособий и единовременных пособий на погребение производятся через районные (городские) отделения Центра.
14. Для осуществления выплаты пособий областные (городов Астаны и Алматы) отделения Центра представляют в республиканское отделение Центра заявку на выплату пособий и единовременных пособий на погребение в разрезе городов и районов.
15. Выплата пособий производится на основании:
документов о назначенных размеров пособий, выданных органами социальной защиты населения до вступления в силу настоящих Правил;
решений о назначении пособий областных (городов Астаны и Алматы) представительств Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по назначению пенсий и пособий;
выписок о назначенном размере пособий до 1 января 1998 года военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы и их семьям, представленных соответствующими службами Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканской гвардии и Службы охраны Президента Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 15 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
16. В случае смерти получателя, пособия членам семьи либо лицу, осуществившему погребение, предусматривается выплата пособия на погребение.
На основании документов о смерти и исполнительных документов выплата пособия на погребение, удержания из пособия и перечисление их истцам производится по извещениям, выданным:
органами социальной защиты населения до вступления в силу настоящих Правил;
областными (городов Астаны и Алматы) представительствами Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по назначению пенсий и пособий;
соответствующими службами Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканской гвардии и Службы охраны Президента Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 16 с дополнениями - постановлением Правительства РК от
28 декабря 2001 года N 1755 P011755_ .
17. Учет получателей пособий, установление графика финансирования,
зачисления пособий на счета получателей и доставка осуществляется в
порядке, установленном Министерством труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан, по согласованию с Министерством финансов Республики
Казахстан.

18. Тұрақты түру үшін шетелге кеткен мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылуы жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларға, жәрдемақы төлеу кеткен айы ескеріле отырып жүргізіледі.
19. Жәрдемақы алушыны бас бостандығынан айырған жағдайда, Орталық жәрдемақыны оны алушы адам жазасын өтеп жатқан түзеу мекемесіне аударады.
20. Жәрдемақы төлеу аяқталған ай үшін жүргізіледі.
21. Жәрдемақының есептелген, бірақ алушы талап етпеген сомасы өткен уақыт үшін, бірақ оны алу үшін өтініш жасағанның алдындағы 3 жылдан аспайтын уақытқа төленеді.
22. Жәрдемақы тағайындайтын немесе төлейтін органдардың кінәсі бойынша уақтылы алынбаған жәрдемақылардың сомасы өткен уақыт үшін қандай да болмасын мерзіммен шектелместен төленеді.
Об утверждении Правил о назначении и осуществлении выплаты государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту

18. Получателям государственных социальных пособий по инвалидности,
по случаю потери кормильца и по возрасту, выезжающим на постоянное
местожительство за границу, выплата пособий производится с учетом месяца
выезда.
19. В случае лишения свободы получателя пособия, пособие
перечисляется
Центром в исправительное учреждение, где получатель отбывает наказание.
20. Выплата пособий производится за истекший месяц.
21. Начисленные, но не востребованные получателями суммы пособий,
выплачиваются за прошлое время, но не более чем за 3 года перед обращением
за их получением.
22. Суммы пособий, не полученные своевременно по вине органов,
назначающих или выплачивающих пособия, выплачиваются за прошлое время без
ограничения каким-либо сроком.
(Специалисты: Э.Жакупова
И.Сельдемирова)