Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы N 1284 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 маусымдағы N 810 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қаңтардағы N 29 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.18.  N 29  (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасында жер қойнауын мемлекеттік бақылау туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы N 1284  P961284_  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 42, 402-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында жер қойнауын қорғауды мемлекеттік бақылау туралы ережеде:
2-тармақтағы "министрлігінің" деген сөз "комитетінің" деген сөзбен ауыстырылсын, "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейін "Табиғи ресурстар және қоршаған ортан қорғау министрлігі" деген сөздермен толықтырылсын.
4-тармақтағы "мемлекеттік бюджет аударымдарының" деген сөздер "Республикалық бюджеттің қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Жалпы ережелер" тарауынан кейін мынадай мазмұндағы тараумен және 4-1-тармақпен толықтырылсын;
"Мақсаты
4-1 Жер қойнауын қорғау, пайдалы қазбалар қорларын ұтымды және кешенді пайдалану бөлігінде мемлекеттің мүдделерін қамтамасыз ету";
"Жер қойнауын қорғауға мемлекеттік бақылау жүргізетін органдар қызметтерінің міндеттері мен бағыттары" тарауында:
5-тармақтан кейін мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
"Жер қойнауын мемлекеттік бақылау органдарының функциялары";
6-тармақта:
екiншi абзац "жер қойнауын пайдаланудың барлық кезеңдерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"пайдалы қазбалардың жер қойнауын пайдалану объектiлерi бойынша өндiру және аршу жұмыстарын дамытудың, жыл сайынғы жобаларын (жоспарларын), шығындар мен жақсартулардың нормативтерiн қарауды және келiсудi, ал жұмыстардың көлемi мен бағыты бойынша жоба 30% және одан астам елеулi өзгерген жағдайда қайтадан келiсудi жүргiзудi";
сегiзiншi абзац "және оларды қайта өңдеу" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жер қойнауын Барлау, Өндiру, сондай-ақ Өндiрумен байланысты емес жер асты құрылыстарын салу және пайдалану кезiнде жер қойнауын қауiптi техногендiк процесстердiң пайда болуынан алдын ала қорғайтын қоршаған табиғи ортаны қорғау жөнiндегi заңдардың талаптарына сәйкес пайдалануды;
негiзгi және бiрге жатқан пайдалы қазбалардың алынған және жер қойнауларында қалдырылған қорына тұтас баланстарды жүргiзу үшiн жер қорлары, компоненттер және байыту зауыттарында (фабрикаларында) минералды-шикiзаттар мен өндiрiстiң қалдықтарын қайта өңдеу өнiмдерi есебiнiң дұрыстығын бақылауды, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргізу кезiнде, әсiресе мұнайды, газды немесе өзге де заттар мен материалдарды жер астында сақтау, зиянды заттар мен қалдықтарды көму, қалдық суларды ағызу кезiнде, жер қойнауының ластануын болдырмауды;
өндiрiстiк және тұрмыстық қалдықтарды қоймалау, орналастыру кезiнде олардың су жиналатын алаңдарда және жер асты сулары жатқан жерлерде жинақталуының алдын алу мақсатында экологиялық талаптарды қамтамасыз етудi";
11-тармақта "министрлiгiне" деген сөз комитетiне деген сөзбен ауыстырылсын, "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейiн Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi" деген сөздермен толықтырылсын;
14-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толтырылсын.
"Жер қойнауын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың белгiленген үлгiдегi куәлiгi болуы тиiс";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года N 1284
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 1999 года N 810. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18 января 2008 года N 29.
Сноска. Постановление Правительства РК от 19 июня 1999 года N 810 утратило силу постановлением Правительства РК от 18 января 2008 года  N 29  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года № 1284  P961284_  "Об утверждении Положения о государственном контроле за охраной недр в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 42, ст.402) следующие изменения и дополнения:
в Положении о государственном контроле за охраной недр в Республике Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 2 слово "Министерства" заменить словом "Комитета", после слова "недр" дополнить словами "Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды";
в пункте 4 слова "отчислений из государственного бюджета" заменить словами "средств республиканского бюджета";
после главы "Общие положения "дополнить главой и пунктом 4-1 следующего содержания:                            "Цель
4-1. Обеспечение интересов государства в части охраны недр, рационального и комплексного использования запасов полезных ископаемых";
в главе "Задачи и направления деятельности органов государственного контроля за охраной недр":
после пункта 5 дополнить главой следующего содержания:
"Функции органов государственного контроля за охраной недр";
в пункте 6:
абзац второй дополнить словами "на всех этапах недропользования";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"рассмотрение и согласование ежегодных проектов (планов) развития добычных и вскрышных работ, нормативов потерь и разубоживания по объектам недропользования полезных ископаемых, а при существенных изменениях проекта на 30 % и более по объему и направлению работ проводят повторное согласование;";
абзац восьмой дополнить словами "и их переработке";
дополнить абзацами следующего содержания:
"использование недр в соответствии с требованиями законодательства по охране окружающей природной среды, предохраняющими недра от проявлений опасных техногенных процессов при Разведке, Добыче, а также строительстве и эксплуатации подземных сооружений, не связанных с Добычей;
контроль за достоверностью учета извлекаемых и оставляемых в недрах запасов основных и совместно залегающих полезных ископаемых и попутных компонентов и продуктов переработки минерального сырья и отходов производства на обогатительных заводах (фабриках);
предотвращение загрязнения недр при проведении операций по недропользованию, особенно при подземном хранении нефти, газа, или иных веществ и материалов, захоронении вредных веществ и отходов, сбросе сточных вод;
обеспечение экологических требований при складировании и размещении промышленных и бытовых отходов в целях предотвращения их накопления на площадях водосбора и местах залегания подземных вод.";
в пункте 11 слово "Министерство" заменить словом "Комитет", после слова "недр" дополнить словами "Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды";
пункт 14 дополнить абзацем следующего содержания:
"Государственные инспекторы по охране недр должны иметь удостоверение установленного образца.";

Мынадай мазмұндағы 16 және 17-тармақтармен толықтырылсын:
"16. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қандай да болмасын лауазымды тұлғаның немесе органның жер қойнауын қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру процесіне араласуына жол берілмейді.
17. Лауазымды тұлғалардың жер қойнауын қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қызметтік міндеттерді орындауға кедергі келтіретін заңсыз іс-әрекеттері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соқтырады".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

дополнить пунктами 16 и 17 следующего содержания:
"16. Не допускается вмешательство какого-либо должностного лица или органа в процесс осуществления государственного контроля за охраной недр, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
17. Неправомерные действия должностных лиц, препятствующих выполнению служебных обязанностей по осуществлению государственного контроля за охраной недр, влекут за собой ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан