Жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй-жай беру, жалдау және пайдаланудың тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 2 қыркүйектегі N 1292 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1420 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 № 1420 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын одан әрі іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік үй қорынан үй-жай беру, жалдау және пайдалану тәртібі туралы Нұсқаулық қосымшаларымен бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға мұқтаж азаматтарды есепке алу үшін қажетті құжаттардың тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 3 маусымдағы N 451 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 21, 258-құжат);
2) "Тұрғын үй-жайды жалдаудың үлгі шарты мен тұрғын үй-жайды жалға берудің үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 3 маусымдағы N 452 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 21, 259-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің
1999 жылғы 2 қыркүйектегі
N 1292 қаулысымен
бекітілген
Жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй-жай беру, жалдау және пайдалану тәртібi туралы
Нұсқаулық
Ескерту. Тақырыбына және кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
Жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй-жай беру, жалдау және пайдалану тәртiбi туралы Нұсқаулық "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын дәйекті iске асыру мақсатында әзiрлендi.

О порядке предоставления, найма и эксплуатации жилищ из государственного жилищного фонда, находящегося в ведении местных исполнительных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 1999 года № 1292. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1420
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.12.2011 № 1420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях дальнейшей реализации Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке предоставления, найма и эксплуатации жилищ из государственного жилищного фонда Республики Казахстан, находящегося в ведении местных исполнительных органов с приложениями.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п. 5).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 июня 1993 года № 451 "Об утверждении перечня и форм документов, необходимых для учета граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий" (САПП Республики Казахстан, 1993 год, № 21, ст. 258);
2) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 июня 1993 года № 452 "Об утверждении Типового договора найма жилого помещения и Типового договора аренды жилого помещения" (САПП Республики Казахстан, 1993 год, № 21, ст. 259).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 сентября 1999 года № 1292
Инструкция
о порядке предоставления, найма и эксплуатации
жилищ из государственного жилищного фонда
Республики Казахстан, находящегося
в ведении местных исполнительных органов
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п. 5).
Инструкция о порядке предоставления, найма и эксплуатации жилищ из государственного жилищного фонда Республики Казахстан, находящегося в ведении местных исполнительных органов разработана в целях последовательной реализации Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).

1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулықтың әрекетi мемлекеттiк меншiк құқығына жататын және жергiлiктi атқарушы органдардың қарауындағы (мемлекеттiк коммуналдық тұрғын үй қоры) үй-жайларға қолданылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Осы нұсқаулықтың әрекетi маусымдық және уақытша тұратын құрылыс-жайларына, бау-бақша және аңшылық үйлерiне, туристік базаларға, мотельдерге, кемпингтерге, қонақ үйлерге, демалыс үйлеріне, санаторийлерге, пансионаттарға, интернаттарға қолданылмайды.
3. Мемлекеттік меншiк нысанына жататын тұрғын үйлер мен үй-жайларда мемлекет меншiк иелерiнiң бiрi ретiнде, жергiлiктi атқарушы орган атынан кондоминиумге қатысушы және кондоминиум объектiсiн бiрлесiп басқару үшiн бекiтілген меншiк иелерi бiрлестiгiнiң мүшесi болып табылады.
Мемлекет, меншiк иелерiнiң бiрi ретінде, Жалдаушыға мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй-жайларды кондоминиум объектiлерiн басқаруға қатысу жөнiндегi өзiнiң құқықтарын бере алады. Бұл ретте Жалдаушы мемлекеттiк тұрғын үй қорының үйлерiндегi үй-жайды пайдаланғаны үшiн төлемдерден басқа, жалпы мүлiкті ұстау және пайдалану жөнiндегi жалпы шығыстарға олардың үлес көлемi шамасында қатысады, олардың мөлшерін кондоминиум объектісiн басқарушы орган белгiлейдi.
Жалдаушыға кондоминиум объектісін басқаруға қатысу құқығын беру қала (аудан) әкiмiнiң шешiмiмен ресiмделедi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй-жай берудің нормасы
4. Мемлекеттiк тұрғын үй қорының үй-жайлары азаматтардың тұрақты тұруы үшiн арналады және ақаусыз күйде болуы, белгiленген техникалық, санитариялық және басқа міндетті талаптарға сай болуы тиiс.
5. Мемлекеттік немесе әскери қызметте емес, сондай-ақ бюджеттік ұйымдарда (мекемелерде) жұмыс істемейтін аз қамтылған әлеуметтiк қорғалатын азаматтарға мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлердегi пәтерлердің және жатақханалардағы үй-жайлардың тұрғын алаңының нормасын жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейдi және отбасының әр мүшесiне (немесе жеке азаматқа) алты шарты метрден кем емес тұрғын алаңынан келуi тиіс.
3. Мемлекеттік үй-жай беру
6. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй-жай баспанаға мұқтаж азаматтарға Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңдарында белгiленген тәртiпте жалға берiледi.
Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан үй-жайды меншiкке сатып алу (жекешелендiру), не оны ауыстыру Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген негiзде және тәртіпте жүзеге асырылады.

1. Общие положения
1. Действие настоящей инструкции распространяется на жилища, принадлежащие на праве собственности государству и находящиеся в ведении местных исполнительных органов (государственный коммунальный жилищный фонд).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п. 5).
2. Действие настоящей инструкции не распространяется на строения сезонного и временного проживания, садовые и охотничьи домики, туристические базы, мотели, кемпинги, гостиницы, дома отдыха, санатории, пансионаты, интернаты.
3. В жилых домах и помещениях, относящихся к государственной форме собственности, государство как один из собственников в лице местного исполнительного органа, является участником кондоминиума и членом учрежденного объединения собственников для совместного управления объектом кондоминиума.
Государство как один из собственников может передавать Нанимателю жилых помещений из государственного жилищного фонда свои права по участию в управлении объектом кондоминиума. При этом Наниматель кроме платежей за пользование жилищем в домах государственного жилищного фонда участвует также в общих расходах по содержанию и использованию общего имущества соразмерно их доле, размер которых устанавливают органы управления объектом кондоминиума.
Передача Нанимателю права участия в управлении объектом кондоминиума оформляется решением акима города (района).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).
2. Нормы предоставления жилища
из государственного жилищного фонда
4. Жилище из государственного жилищного фонда предназначается для постоянного проживания граждан и должно находиться в исправном состоянии, отвечать установленным техническим, санитарным и другим обязательным требованиям.
5. Норма жилой площади квартир в жилых домах и помещений в общежитиях, предоставляемых из государственного жилищного фонда малоимущим социально защищаемым гражданам, не находящимся на государственной или военной службе, а также не работающим в бюджетных организациях (учреждениях) устанавливается местными исполнительными органами и должна составлять на каждого члена семьи (или отдельного гражданина) не менее шести квадратных метров жилой площади.
3. Предоставление государственного жилища
6. Жилище из государственного жилищного фонда предоставляется в наем нуждающимся в жилье гражданам в порядке, установленном жилищным законодательством Республики Казахстан.
Выкуп в собственность (приватизация) жилища из государственного жилищного фонда, либо его обмен может осуществляться на основании и в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

7. Тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке алуды тұрғылықты жері бойынша жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
Есепке қою үшін тұрғын үйге мұқтаж азаматтар жергілікті органдарға:
1) атқарушы органдар белгілейтін нысан бойынша есепке қою туралы өтініш;
2) өтініш берушінің тұратын жерi бойынша тiркелгенiн растайтын құжатты (мекенжай анықтамасын не селолық және (немесе) ауылдық округ әкiмінiң анықтамасын);
3) «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес басқа адамдарды отбасы мүшелері деп тану туралы жергілікті атқарушы органдардың анықтамасын;
4) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі аумақтық органының (өтініш берушінің және онымен тұрақты тұратын отбасы мүшелерінің меншік құқығында оларға тиесілі үй-жайдың жоқ екені туралы) анықтамасын;
5) өтініш берушінің (отбасының) әлеуметтік қорғалатын азаматтарға тиесілілігін растайтын анықтамасын не мемлекеттік қызметшінің, бюджеттік ұйым қызметкерінің, әскери қызметшінің жұмыс орнынан (қызметінен) анықтама ұсынады.
Қажет болған жағдайда өтініш беруші қосымша тұрғын бөлмеге құқық беретін мемлекеттік денсаулық сақтау мекемесінің отбасында ауыр сырқат түрімен ауыратын адам бар екені туралы анықтамасын ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Атқарушы органдар жанынан тұрғын үй комиссиялары құрылады. Олардың құзыретіне: үй-жайды беру кезегін белгiлеу айрықша жағдайларда, басқа адамдарды тұрғын жай иесiнiң отбасы мүшесi деп тану жатады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
9. Мемлекеттік үй-жайды беру тұрғын үй комиссиясының шешімі негiзiнде жергiлiкті атқарушы органның шешiмiмен ресiмделедi.
Шешiм 3-қосымшаға сәйкес екi данада жасалады, олардың бiрi жергіліктi атқарушы органда сақталады, ал екіншiсi өтiнушiге берiледi және мемлекеттік үй-жайға қоныстану құқығын беретін бiрден-бiр құжат болып табылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Мемлекеттік үй-жайды жалдау
10. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан үй-жайды жалдаудың тәртiбi мен жағдайлары "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес анықталады және жалдау шартымен мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй-жайды жалдау шартымен бекiтiледi.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.

7. Учет нуждающихся в жилье граждан осуществляется по месту жительства в местном исполнительном органе.
Для постановки на учет нуждающихся в жилье граждане предъявляют в местные органы:
1) заявление о постановке на учет по форме, устанавливаемой исполнительными органами;
2) документ, подтверждающий регистрацию по месту жительства заявителя (адресная справка либо справка акима аульного (сельского) округа);
3) справку местных исполнительных органов о признании других лиц членами семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях;
4) справку территориального органа Министерства юстиции Республики Казахстан (об отсутствии у заявителя и постоянно проживающих с ним членов семьи жилища, принадлежащего им на праве собственности);
5) справку, подтверждающую принадлежность заявителя (семьи) к социально защищаемым гражданам, либо справку с места работы (службы) государственного служащего, работника бюджетной организации, военнослужащего.
При необходимости заявитель предоставляет также справку государственного учреждения здравоохранения о наличии в семье страдающего тяжелой формой заболевания, предоставляющую право на дополнительную жилую комнату.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. При местных исполнительных органах создаются жилищные комиссии, в компетенцию которых относятся: определение очередности предоставления жилища, признание, в исключительных случаях, членами семьи собственника жилища других лиц.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).
9. Предоставление государственного жилища оформляется решением местного исполнительного органа, на основании решения жилищной комиссии.
Решение составляется в двух экземплярах, согласно приложению 3 , один из которых хранится в местном исполнительном органе, а другой выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в государственное жилище.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).
4. Найм государственного жилища
10. Порядок и условия найма жилища из государственного жилищного фонда определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и закрепляется договором найма жилища из государственного жилищного фонда.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).

5. Мемлекеттік тұрғын үй қорын техникалық пайдалану ережелері
11. Мемлекеттiк тұрғын үй қорының үйлерi iшiндегi инженерлiк жүйелердiң ұйымдастырылуы мен құрылыс конструкцияларының техникалық жағдайын бақылау және аумақтарды көркейту жалпы және iшiнара кезектi (кезектен тыс) байқаулар жүргiзу арқылы жүзеге асырылады.
12. Ғимараттың немесе объектiнiң жағдайы туралы қорытындыланған мәлiметтер техникалық жағдайды есепке алу жөнiндегi құжаттарда (техникалық төлқұжатта) жыл сайын көрсетiлуi тиiс.
13. Тұрғын үй қорының сақталуы техникалық пайдаланудың қолданылып жүрген ережелерi мен нормаларының талаптарын орындаумен және:
ағымдағы және күрделi жөндеулердi;
алдын ала шараларды, сондай-ақ ұсақ ақауларды және авариялық жағдайларды жою жөнiндегi жұмыстарды жүргiзумен қамтамасыз етiледi.
14. Күрделi жөндеу кезіндегi барлық қолданылған конструкциялар мен тетіктердiң ақаулары жойылады, қалпына келтiрiледi немесе берiк және үнемдi бөлшектермен ауыстырылады. Қайта жаңартылған үйлердің сейсмикалық төзiмдiлігі арттырылады, пайдалану және сындарлық көрсеткiштерi жақсартылады.
15. Ағымдық жөндеу кезiнде күрделi жөндеу-қалпына келтiру жұмыстары жүргiзiлетiн кезге дейін құрылыс конструкцияларының, инженерлiк жүйелер мен жабдықтардың пайдалану көрсеткiштерiн қолдау мақсатында олардың жұмыс қабiлетi қалпына келтіріледi.
16. Ұсақ ақаулар (инженерлiк жүйенiң тығынды құрылғыларынан су ағуы, канализация жолдарының бiтелiп қалуы) мүмкiндiгінше алдын ала байқаулар кезінде немесе тұрғындардың өтiніштерi бойынша кешiктірмей жойылуы тиіс. Авариялық жағдайларды жою дереу жүзеге асырылады.
17. Тұрғын ғимараттарға жөндеу жүргiзудiң мерзiмiн зерттеулер нәтижелерiнiң және тиiстi актiлердің негiзiнде тұрғын үй-пайдалану ұйымы анықтайды.
6. Тұрғын үй қорын пайдалану жөніндегі қызметтер
18. Мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуы мен оның лайықты пайдаланылуын, сондай-ақ азаматтардың үй-жайды және iргелес аумақты пайдалану ережелерiн сақтауын бақылауды қамтамасыз ету үшiн әр қалада (ауданда) белгiленген тәртiппен тұрғын үй-пайдалану қызметтерi құрылады немесе таратылады. Мемлекеттiк коммуналдық тұрғын үй қорындағы аталған қызметтер қызметкерлерiнің санын - жергiлiкті атқарушы органдар, мемлекеттiк кәсiпорындардың тұрғын үй қорында - тұрғын үй қорының сындарлық элементтерiне, инженерлiк жабдықтары мен жүйелеріне қызмет көрсетудің белгiленген нормативтерiн ескере отырып, кәсiпорындардың әкiмшiлiктерi белгілейдi.
Тұрғын үй қорын пайдалану жөніндегi буындардың қызметі шарттық негiзде жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.

5. Правила технической эксплуатации
государственного жилищного фонда
11. Контроль за организацией и техническим состоянием строительных конструкций внутридомовых инженерных систем и благоустройства территории государственного жилищного фонда осуществляется посредством проведения плановых общих и частичных очередных (внеочередных) осмотров.
12. Обобщенные сведения о состоянии здания или объекта должны ежегодно отражаться в документах по учету технического состояния (техническом паспорте).
13. Сохранность жилищного фонда обеспечивается выполнением требований действующих правил и норм технической эксплуатации и обеспечивается своевременным проведением:
текущего и капитального ремонтов;
профилактических мероприятий, а также работ по устранению мелких неисправностей и аварийных ситуаций.
14. При капитальном ремонте устраняются неисправности всех примененных конструкций и деталей, восстанавливаются или заменяются на более долговечные и экономичные. Повышается сейсмостойкость, улучшаются эксплуатационные и конструктивные показатели реконструируемых зданий.
15. При текущем ремонте восстанавливается работоспособность строительных конструкций, инженерных систем и оборудования с целью поддержания их эксплуатационных показателей на период до выполнения капитальных ремонтно-восстановительных работ.
16. Мелкие неисправности (протечки запорных устройств инженерных систем, засорение канализационных стояков) должны, по возможности, устраняться в момент профилактических осмотров или незамедлительно по заявкам населения. Устранение аварийных ситуаций осуществляется немедленно.
17. Сроки проведения ремонта жилых зданий определяются жилищно-эксплуатационной организацией на основании результатов обследования и соответствующих актов.
6. Службы по эксплуатации жилищного фонда
18. Для обеспечения сохранности государственного жилищного фонда и надлежащего его использования, а также контроля за соблюдением гражданами правил пользования жилищем и прилегающей территорией в каждом городе (районе) создаются или привлекаются, в установленном порядке, жилищно-эксплуатационные службы. Количество персонала указанных служб определяется в государственном коммунальном жилищном фонде местными исполнительными органами.
Деятельность служб по эксплуатации жилищного фонда осуществляется на договорной основе.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п. 5).

19. Жергілікті атқарушы органдардың атынан мемлекеттік тұрғын үй қорын пайдалану мәселелерімен айналысатын қызметтер (бұдан әрі - тұрғын үйді пайдалану қызметтері) атынан қордың сақталуына және оның ақаусыз күйде ұсталуына жауап бередi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
20. Тұрғын үйлердi пайдалану қызметтерi:
тұрғын үйлер мен тұрғын жайларға орналастыру, не оларды босату кезінде заңдармен белгiленген нормалар мен мерзiмдердiң сақталуын;
ведомстволық тұрғын үй қорының алғаш есепке алынуын, оның тiркелуi мен техникалық түгенделуін;
тұрғындардың мемлекеттiк үй-жайларды пайдалану, тұрғын үйді және үймен iргелес аумақты ұстау, өздерi тұрған жайларды не ортақ мүлiктiң жекелеген бөлiктерiн қайта жабдықтау және қайта жайғау ережелерін сақтауын;
үй-жайларды айырбастаудың және сақтап қою ережелерінiң сақталуын;
жергіліктi атқарушы орган құрған комиссияның құрамында мемлекеттiк коммуналдық тұрғын үй қорына берiлетiн жеке меншiктi немесе ведомстволық үй-жайлардың балансқа қабылдануын қамтамасыз етедi.
21. Тұрғын үйлердi пайдалану қызметтерi қорды сақтау мақсатында:
Тұрғын үйлердi техникалық тексерудi, ағымдағы және күрделi жөндеуді уақытында жүргiзуге мiндеттi. Күрделi және ағымдағы жөндеу үшін тұрғын үйлердi iрiктеп алу олардың техникалық жағдайына қарай жүзеге асырылады, осы мақсатта:
құрылыс конструкциялары мен инженерлік жүйелердi жоспарлы (кезектi) және кезектен тыс байқауды жыл сайын жүргiзуге;
конструкциялардың, құбыр желілерi мен жабдықтардың одан әрi жарамдылығы (жарамсыздығы) туралы шешiмдер қабылдауға;
авариялық, тозығы жеткен үйлердің, сондай-ақ тұрғын ғимараттардың сейсмикалық төзімділігін зерттеу үшін мамандандырылған ұйымдарды тартуға;
жаңа салынған не күрделі жөндеуден өткізілген тұрғын үйлерді пайдалануға бергеннен (өткізгеннен) кейінгі кепілдік мерзім ішінде анықталған ақауларды жоюды қамтамасыз етуге;
жабдықтар мен құрылғылардың іркіліссіз жұмыс істеуін, инженерлік қамтамасыз етудің диспетчерлік және авариялық қызметтерімен шарттардың уақытында жасалуын қамтамасыз етуге;
ғимараттарды, жабдықтар мен коммуналдық торапты ұстау және жөндеу атқарушыларды конкурстық негізде іріктеп алуды жүргізуге;
Жалдаушылардың коммуналдық қызметтерді тұтынудың есебін жүргізуге, жеке (әр пәтерге) есептеу-реттеу құралдарын орнатуға;
тұрғын үйлерді қыс кезінде пайдалануға жыл сайын дайындауды жүргізуге міндетті.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
үй-жай беру, жалдау және
пайдалану тәртібі туралы
нұсқаулыққа N 1 қосымша
N 3 нысан
Ескерту. 1-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.07.21. N 761 (2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен .
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
үй-жай беру, жалдау және
пайдалану тәртібі туралы
нұсқаулыққа N 2 қосымша

19. Службы, от имени местных исполнительных органов, занимающиеся вопросами эксплуатации государственного жилищного фонда (далее - жилищные эксплуатационные службы), ответственны за сохранение фонда и содержание его в исправном состоянии.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).
20. Жилищные эксплуатационные службы обеспечивают:
соблюдение установленных законодательством норм и сроков при заселении жилых домов и жилых помещений либо их освобождении;
ведение первичного учета подведомственного жилищного фонда, его регистрацию и техническую инвентаризацию;
соблюдение жильцами правил пользования государственным жилищем, содержания жилого дома и придомовой территории, переоборудование и переустройства занимаемых ими помещений, либо отдельных частей общего имущества;
соблюдение правил обмена и бронирования жилищ;
в составе созданной местным исполнительным органом комиссии прием на баланс частных или ведомственных жилищ, передаваемых в государственный коммунальный жилищный фонд.
21. Жилищные эксплуатационные службы в целях сохранения фонда обязаны:
своевременно проводить техническое обследование, текущий и капитальный ремонт жилых домов. Отбор жилых домов для капитального и текущего ремонта осуществляется исходя из их технического состояния, в этих целях:
ежегодно проводить плановые (очередные) и внеочередные осмотры строительных конструкций и инженерных систем;
принимать решения о дальнейшей пригодности (непригодности) конструкций, трубопроводов и оборудования;
для обследования аварийных, ветхих домов, а также жилых зданий на сейсмостойкость следует привлекать специализированные организации;
обеспечивать устранение дефектов, выявленных в течение гарантийного срока после ввода (сдачи) в эксплуатацию вновь построенных либо капитально отремонтированных жилых домов;
обеспечивать бесперебойную работу оборудования и устройств, своевременное заключение договоров с диспетчерскими и аварийными службами инженерного обеспечения;
проводить отбор исполнителей по содержанию и ремонту здания, оборудования и коммунальных сетей на конкурсной основе;
вести учет потребления коммунальных услуг нанимателями, устанавливать индивидуальные (поквартирные) счетно-регулирующие приборы;
своевременно проводить ежегодную подготовку к эксплуатации жилых домов в зимний период.
Приложение № 1
к Инструкции о порядке предоставления,
найма и эксплуатации жилищ из
государственного жилищного фонда
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 исключено - постановлением Правительства РК от 21 июля 2005 г. N 761 .
Приложение № 2
к Инструкции о порядке предоставления,
найма и эксплуатации жилищ из
государственного жилищного фонда
Республики Казахстан

Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
Жергілікті атқарушы органдардың
қарамағындағы Қазақстан Республикасының
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
үй-жай беру, жалдау және
пайдалану тәртібі туралы
нұсқаулыққа N 3 қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.
Шешім нысаны
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның аты)
Тұрғын үй-жайды бөлу туралы шешім
N____сериясы________
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
отбасында ______ адамы бар, _______ бөлмеден тұратын, пайдалы
алаңы,
_______ шаршы метр, соның ішінде ________ тұрғын алаңы бар
үй-жайға қоныстану құқығы берілді.
Қоныстанушылар саны _____ адам.
Үй-жайдың мекен-жайы ____________________________________
_______________________________________________________________
Рет                  Тегі, аты, әкесінің аты
саны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қолдары:
Басшы      ________________
м.о.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
үй-жайды беру, жалдау және
пайдалану тәртібі туралы
нұсқаулыққа N 4 қосымша
Ескерту. 4-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.09.30. N 1482 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен.

Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).
Приложение № 3
к Инструкции о порядке предоставления,
найма и эксплуатации жилищ из
государственного жилищного фонда
Республики Казахстан,
находящегося в ведении местных
исполнительных органов
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п.5).
Форма решения
___________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
___________________________________________________________________
Решение о выделении жилища
№_____ серия_______
Выдано_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
на состав семьи из _________человек на право вселения в жилище, состоящего
из_____________комнат размером___________квадратных метров полезной площади,
в том числе_____________________________квадратных метров жилой площади.
Число въезжающих __________человек.
Адрес жилища:______________________________________________________
Состав семьи
________________________________________________________________________
№ по порядку ! Фамилия, имя, отчество
________________________________________________________________________
!
________________________________________________________________________
Подписи:
Руководитель             ____________________
М.П.
Приложение № 4
к Инструкции о порядке предоставления,
найма и эксплуатации жилищ из
государственного жилищного фонда
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правительства РК от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п. 5).