Мемлекет басшысы Қазақстандағы сейсмикалық қауіптілік және жер сілкіністерін болжау мәселелері бойынша қойған міндеттерді іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2006 жылғы 2 наурыздағы N 43-ө Өкімі
Мемлекет басшысы 2005 жылғы 7 қарашадағы кеңесте Қазақстандағы сейсмикалық қауіптілік және жер сілкіністерін болжау мәселелері бойынша қойған міндеттерді іске асыру мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстандағы сейсмикалық қауіптілік және жер сілкіністерін болжау мәселелері бойынша Мемлекет басшысы қойған міндеттерді іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдардың басшылары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, сондай-ақ өзге де мүдделі мемлекеттік ұйымдар Жоспарда көзделген іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі Ш.Қ.Құлмахановқа жүктелсін.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2006 жылғы 2 наурыздағы
N 43-ө өкімімен бекітілген
Мемлекет басшысы Қазақстандағы сейсмикалық қауіптілік
және жер сілкіністерін болжау мәселелері бойынша қойған
міндеттерді іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқталу
нысаны
Жауапты орындаушылар
Орын-
далу
мерзі-
мі
1
2
3
4
5
1.
Табиғи және техноген-
дік сипаттағы күшті
жер сілкіністерін
болжау проблемалары-
на, оларды болжаудың
тиімді әдістерін
әзірлей отырып, оның
ішінде жерді ғарыштық
қашықтықтан зондылау
мүмкіндіктерін пайда-
лана отырып, жаңа
теориялық көзқарас-
тар негізінде қазіргі
заманғы геодинамика-
лық және сейсмикалық
процестер заңдылықта-
рының іргелі және
қолданбалы зерттеуле-
рін одан ары дамытуды
қамтамасыз ету
ТЖМ-ға
ұсыныс*
БҒМ (жинақтау),
ЭМРМ
2006
жылғы
сәуір
2.
Сейсмикалық қауіпті-
лік қатерін дұрыс
бағалау және негіз-
делген құрылыс саяса-
тын жүргізу үшін 2007
-2009 жылдары респуб-
ликаның облыстарын
сейсмикалық аудандар-
ға егжей-тегжейлі
бөлу және қалалары
мен басқа елді мекен-
дерді сейсмикалық
шағын аудандарға бөлу
карталарын жасау
жөніндегі іс-шаралар
жоспарын әзірлеу
БҒМ-ның
бұйрығы
БҒМ (жинақтау),
ИСМ, Алматы қала-
сының, Ақтөбе,
Алматы, Атырау,
Шығыс Қазақстан,
Жамбыл, Батыс
Қазақстан,
Қарағанды,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстарының
әкімдері
2006
жылғы
мамыр
3.
Күшті жер сілкіністе-
рінің қаупі туралы
халықты жедел құлақ-
тандырудың автомат-
тандырылған жүйесін
құру жөніндегі іс-
шаралар жоспарын
әзірлеу
БҒМ мен
ТЖМ-ның
бірлескен
бұйрығы
БҒМ (жинақтау),
ТЖМ, ЭМРМ, ККМ,
МАСМ, АБА, Алматы
қаласының,
Ақтөбе, Алматы,
Атырау, Шығыс
Қазақстан, Жамбыл, Батыс
Қазақстан,
Қарағанды,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстарының
әкімдері
2006
жылғы
маусым
4.
Сейсмологиялық қада-
ғалаулардың және жер
сілкіністерін болжау-
дың республикалық
жүйесін жаңғыртуды,
техникалық дамытуды,
бағдарламалық-матема-
тикалық және ақпарат-
тық қолдауды қамтама-
сыз ету, республика-
ның сейсмикалық қауіпті өңірлерінде,
оның ішінде мұнай-газ
өндіру аудандарында
жоғары технологиялы
қазіргі заманғы цифр-
лық аппаратурамен
және байланыс құрал-
дарымен, басқа елдер-
дің ықпалдастырылған
ұқсас жүйелерімен
жарақтандырылған
сейсмологиялық стан-
циялар мен қадағалау
пункттерін құру
ТЖМ-ға
ұсыныс*
БҒМ (жинақтау), ЭМРМ, ТЖМ, АБА
2006 жылғы сәуір
5.
Астана қаласында
сейсмологиялық дерек-
терді жинаудың және
өңдеудің қайталама
орталығын құру
мәселесін пысықтау
ТЖМ-ға
ұсыныс*
БҒМ (жинақтау),
ЭМРМ, ТЖМ, Астана
қаласының әкімі
2006
жылғы
сәуір
6.
Сейсмология саласын-
дағы халықаралық
ынтымақтастықты одан
әрі дамытуды қамтама-
сыз ету, маманданды-
рылған шетелдік ұйымдармен жер сілкі-
ністерін қысқа мерзімді болжаудың әдістерін жасау жөнінде кеңінен
тәжірибе алмасуды,
қазіргі заманғы жаб-
дықтарды, цифрлық
аппаратуралар мен
байланыс құралдарын
әлемдік жетекші
өндірушілермен тығыз
байланыс ұйымдастыру
ТЖМ-ға
ақпарат
БҒМ (жинақтау),
ЭМРМ, СІМ, ИСМ,
АБА
жыл сайын,
5
қаңтар
7.
Авариялық-кұтқару
қызметтері күштері-
нің, Азаматтық қорға-
ныс құралымдары мен
инженерлік қорғаудың
мамандандырылған
жасақтарының
материалдық-техника-
лық базасы мен штат
санын нығайту, олар-
дың қиратушы жер
сілкіністері жағдай-
ында іс-қимылдарға
дайындығын қамтама-
сыз ету
ТЖМ-ға
ұсыныс*
Қорғанысмині, ІІМ, ККМ, ДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2006
жылғы
мамыр
8.
Күштердің құрамы мен құралдарын айқындау,
мыналарды көздей
отырып, республиканың
әрбір сейсмикалық
қауіпті өңірінде
қиратушы жер сілкі-
ністеріне дайындық
және ден қою жоспар-
ларына түзету
жүргізу:

Об утверждении Плана мероприятий по реализации задач, поставленных Главой государства по вопросам сейсмической опасности и прогнозу землетрясений в Казахстане
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 2 марта 2006 года N 43-р
В целях реализации задач, поставленных Главой государства на совещании 7 ноября 2005 года по вопросам сейсмической опасности и прогнозу землетрясений в Казахстане:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации задач, поставленных Главой государства по вопросам сейсмической опасности и прогнозу землетрясений в Казахстане (далее - План).
2. Руководителям государственных органов, акимам областей, городов Астаны и Алматы, а также иным заинтересованным государственным организациям обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных Планом.
3. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Кулмаханова Ш.К.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 2  марта 2006 года N 43-р
План мероприятий
по реализации задач, поставленных Главой
государства по вопросам сейсмической опасности
и прогнозу землетрясений в Казахстане
N
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответствен-
ные испол-
нители
Срок
исполнения
1
2
3
4
5
1.
Обеспечение даль-
нейшего развития
фундаментальных и прикладных исследо-
ваний закономер-
ностей современных геодинамических и сейсмических процес-
сов на основе новых теоретических подходов к пробле-
мам прогноза сильных земле-
трясений природного и техногенного характера с разработкой эффективных методов их прогноза, в том числе, с исполь-
зованием возмож-
ностей космического дистанционного зондирования земли
Предложе-
ние в МЧС*
МОН (созыв),
МЭМР
апрель
2006 года
2.
Разработать План мероприятий по созданию в 2007- 2009 годах карт детального сейсми-
ческого райониро-
вания областей и сейсмического
микрорайонирования городов и других населенных пунктов республики для достоверной оценки риска сейсмической опасности и про-
ведения обоснован-
ной строительной политики
Приказ МОН
МОН (созыв),
МИТ, акимы
города
Алматы,
Актюбинской,
Алматинской,
Атырауской,
Восточно-
Казах-
станской, Жамбылской, Западно-
Казах-
станской,
Караган-
динской, Кызыл-
ординской, Мангистау-
ской,
Южно-
Казахстан-
ской областей
май
2006 года
3.
Разработать План мероприятий по созданию автомати-
зированной системы оперативного опо-
вещения населения об опасности сильных земле-
трясений
Совместный
приказ
МОН и МЧС
МОН (созыв),
МЧС, МЭМР, МТК, МКИС,
АИС, акимы
города
Алматы,
Актюбинской,
Алматинской,
Атырауской,
Восточно-
Казах-
станской, Жамбылской, Западно-
Казах-
станской,
Караган-
динской, Кызыл-
ординской, Мангистау-
ской,
Южно-
Казахстан-
ской областей
июнь
2006 года
4.
Обеспечение модер-
низации, техничес-
кого развития, программно-мате-
матической и информационной поддержки республиканской системы сейсмоло-
гических наблюдений и прогноза землетрясений, создания в сейсмоопасных регионах республики,
в том числе в районах нефте-
газодобычи, сейсмологических станций и пунктов наблюдения, оснащенных высоко-
технологичной современной цифровой аппаратурой и средствами связи, интегрированными с аналогичными системами других стран
Предложе-
ние в МЧС*
МОН (созыв),
МЭМР, МЧС,
АИС
апрель
2006 года
5.
Проработать вопрос создания дублирую-
щего Центра сбора и обработки сейсмоло-
гических данных в городе Астане
Предложе-
ние в МЧС*
МОН (созыв),
МЭМР, МЧС,
аким г.Астаны
апрель
2006 года
6.
Обеспечить дальнейшее развитие международного сотрудничества в области сейсмологии,
организовать широкий обмен опытом со специа-
лизированными зарубежными организациями по созданию методов краткосрочного прогноза земле-
трясений, тесные контакты с ведущими мировыми производи-
телями современного оборудования,
цифровой аппаратуры и средств связи
Информация
в МЧС
МОН (созыв),
МЭМР, МИД,
МИТ, АИС
5 января,
ежегодно
7.
Укрепление материально-
технической базы и штатной численности сил аварийно-
спасательных служб, формирований Гражданской обороны и специализирован-
ных отрядов инженерной защиты, обеспечение их готовности к дейст-
виям в условиях разрушительных землетрясений
Предложе-
ние в МЧС*
МО, МВД, МТК, МЗ
акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
май
2006 года
8.
Определить состав сил и средств, произвести коррек-
тировку планов готовности и реагирования на разрушительные землетрясения в каждом сейсмо-
опасном регионе республики,
предусмотрев в них:

1) көшіру пункттері-
нің, ұтқыр медицина-
лық госпитальдердің,
шатырлы лагерьлер мен
зардап шеккендерді
орналастыруға арнал-
ған стационарлық пункттердің жеткілік-
ті санын құру;
2) авариялық құтқа-
ру жұмыстарын орындау
учаскелерін дәл
айқындай және осы
мақсаттар үшін барлық
қолда бар темір жол
станциялары мен
тұйықтарды, әуежайлар
мен әуеайлақтарды
жұмылдыра отырып,
еліміздің басқа өңір-
лерінен табиғат апаты
аймағына күштерді
эшелондап енгізу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныс
ТЖМ (жинақтау),
Қорғанысмині,
ІІМ, ДСМ, ККМ,
ЭМРМ, ИСМ,
облыстардың,
Астана және
Алматы қалалары-
ның әкімдері
2006
жылғы
маусым
9.
Халықты, барлық
деңгейдегі басшылар-
ды мамандандырылған
орталықтарда, дайын-
дық курстарында және
оқу орындарында жер
сілкіністері жағдай-
ындағы іс-қимылдардың
ережесі мен тәртібіне
үйретудің жеткілікті деңгейін, бұқаралық
ақпарат құралдары арқылы осы саладағы білімді насихаттауды қамтамасыз ету
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
ТЖМ (жинақтау),
БҒМ, МАСМ,
орталық атқарушы
органдар, Алматы
қаласының,
Ақтөбе, Алматы,
Атырау, Шығыс
Қазақстан,
Жамбыл, Батыс
Қазақстан,
Қарағанды,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Оңтүстік Қазақстан
облыстарының
әкімдері
жыл
сайын,
15
ақпан
10.
Зардап шеккендерге
уақтылы және, ең
алдымен, жарақат
алушылық және уроло-
гиялық сипаттағы
толық медициналық
көмек көрсетуге
мүмкіндік беретін
қазіргі заманғы
техникамен және аппа-
ратурамен жарақтанды-
рылған мамандандырыл-
ған жылжымалы госпи-
тальдерді республика-
лық және жергілікті
бюджеттер қаражаты
есебінен құру жөнінде
ұсыныс енгізу
ТЖМ-ға
ұсыныс*
ДСМ (жинақтау),
облыстардың,
Астана және
Алматы қалалары-
ның әкімдері, ТЖМ
2006
жылғы
сәуір
11.
Тұрғын үйлерді, ғима-
раттар мен құрылыс-
тарды зерттеу және
сейсмикалық күшейту
жөніндегі 2007-2009
жылдарға арналған
өңірлік бағдарламалар
әзірлеу
Алматы
қаласының,
Ақтөбе,
Алматы,
Атырау,
Шығыс
Қазақстан,
Жамбыл,
Батыс
Қазақстан,
Қарағанды,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстары
әкімдерінің,
ИСМ-ның
кесімдері
Алматы қаласының,
Ақтөбе, Алматы,
Атырау, Шығыс
Қазақстан,
Жамбыл, Батыс
Қазақстан,
Қарағанды,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстарының
әкімдері
2006
жылғы
маусым
12.
Сейсмикалық қауіпті
аймақтардағы объекті-
лерді жобалаудың және
салудың жай-күйіне
талдау жүргізу және
осы саладағы қызметті
жетілдіру жөнінде
ұсыныс енгізу
ТЖМ-ға
ұсыныс,
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
ИСМ (жинақтау),
Алматы қаласы-
ның, Ақтөбе,
Алматы, Атырау,
Шығыс Қазақстан,
Жамбыл, Батыс
Қазақстан,
Қарағанды,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстарының
әкімдері
2007
жылғы
5
қаңтар
Ескертпе:

1) создание достаточного количества эвакуационных пунктов, мобильных медицинских госпиталей, палаточных лагерей и стационарных пунктов для размещения пострадавших;
2) эшелонированный ввод сил в зоны стихийного бедствия из других регионов страны с четким определением участков выполнения аварийно-спасатель-
ных работ и мобилизацией для этих целей всех имеющихся железно-
дорожных станций и тупиков, аэропортов и аэродромов
Предложе-
ние в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МЧС (созыв),
МО, МВД, МЗ,
МТК, МЭМР,
МИТ, акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
июнь
2006 года
9.
Обеспечить доста-
точный уровень обучения населения, руководителей всех уровней правилам и порядку действий в условиях земле-
трясения в специа-
лизированных центрах, курсах подготовки и учебных заведениях, пропаганду знаний в этой сфере через средства массовой информации
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЧС (созыв),
МОН, МКИС,
центральные
исполнитель-
ные органы,
акимы города
Алматы,
Актюбинской,
Алматинской,
Атырауской,
Восточно-
Казах-
станской, Жамбылской, Западно-
Казах-
станской,
Караган-
динской, Кызыл-
ординской, Мангистау-
ской,
Южно-
Казахстан-
ской областей
15 февраля,
ежегодно
10.
Внести предложение по созданию за счет средств республи-
канского и местных бюджетов специали-
зированных пере-
движных госпиталей, оснащенных совре-
менной техникой и аппаратурой, позволяющих оказы-
вать пострадавшим своевременную и полную медицинскую помощь, в первую очередь, травма-
тологического и урологического характера
Предложе-
ние в МЧС*
МЗ (созыв),
акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы, МЧС
апрель
2006 года
11.
Разработать региональные программы по обследованию и сейсмоусилению жилых домов, зданий и сооружений на 2007-2009 годы
Акты акимов
города
Алматы,
Актюбин-
ской,
Алматин-
ской,
Атыраус-
кой,
Восточно-
Казах-
станской, Жамбыл-
ской, Западно-
Казах-
станской,
Караган-
динской, Кызыл-
ординской,Мангистау-
ской,
Южно-
Казахстан-
ской областей,
МИТ
Акимы города
Алматы,
Актюбинской,
Алматинской,
Атырауской,
Восточно-
Казах-
станской, Жамбылской, Западно-
Казах-
станской,
Караган-
динской, Кызыл-
ординской, Мангистау-
ской,
Южно-Казах-
станской областей
июнь
2006 года
12.
Провести анализ состояния проекти-
рования и строи-
тельства объектов в зонах сейсмической опасности и внести предложение по совершенствованию деятельности в этой сфере
Предложе-
ние в МЧС,
информация
Правитель-
ству
Республики
Казахстан
МИТ (созыв),
акимы города
Алматы,
Актюбинской,
Алматинской,
Атырауской,
Восточно-
Казах-
станской, Жамбылской, Западно-
Казах-
станской,
Караган-
динской, Кызыл-
ординской, Мангистау-
ской,
Южно-Казах-
станской областей
5 января
2007 года
Примечание:

* - осы Іс-шаралар жоспарының 1, 4, 5, 10-тармақтарында көзделген іс-шаралар бойынша ұсыныстарды жауапты мемлекеттік орган әзірленетін Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың 2007-2015 жиындарға арналған мемлекеттік бағдарламасының жобасына енгізу үшін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне, 7-тармақ бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуі қажет.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
МАСМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
АБА - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі

* - предложения по мероприятиям, предусмотренным пунктами 1, 4, 5, 10 настоящего Плана мероприятий, ответственным государственным органам необходимо вносить для включения в разрабатываемый проект Государственной программы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций на 2007-2015 годы в Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, по пункту 7 - в Правительство Республики Казахстан
Расшифровка аббревиатур:
МВД   - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ    - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД   - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИТ   - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МКИС  - Министерство культуры, информации и спорта Республики
Казахстан
МОН   - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МО    - Министерство обороны Республики Казахстан
МТК   - Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МЧС   - Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
МЭМР  - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
АИС   - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи