Қазақстан Республикасында А (Н1 N1) тұмауының пайда болуына және таралуына жол бермеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2009 жылғы 15 мамырдағы N 70-ө Өкімі
Қазақстан Республикасының аумағында А (Н1N1) тұмауының пайда болуына және таралуына жол бермеу жөнінде уақтылы шаралар қабылдау мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында А (Н1N1) тұмауының пайда болуына және таралуына жол бермеу жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітілсін.
2. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары С.Н. Ахметовке жүктелсін.
Премьер-Министр                                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2009 жылғы 15 мамырдағы
N 70-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында А (Н1N1) тұмауының пайда болуына және таралуына жол бермеу жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с N
Іс-шаралар
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімдері
Болжамды шығыстар*
1
2
3
4
5
6
А (Н1N1) тұмауымен науқастанған кездегі санитариялық-эпидемиологиялық мониторингілеу, ахуалды бағалау, халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
1
А (Н1N1) тұмауының таралуы және Қазақстан Республикасының тұрғындары арасында науқастану жағдайлары бойынша ахуалды санитариялық-эпидемиологиялық мониторингілеуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ
Ай сайын
Талап етілмейді
2
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы санитариялық-карантиндік пункттердің А (Н1N1) тұмауымен науқастанғанына күдік туған адамдарды уақтылы анықтау жөніндегі тиімді жұмысын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы
ДСМ
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
3
А (Н1N1) тұмауымен науқастанғанына күдік туған адамдарды шұғыл диагностикалауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ
2009 жылғы мамыр
-
4
Медициналық ұйымдардың А (Н1N1) тұмауымен науқастанғандарға, оның ішінде халықтың жаппай науқастануы кезеңінде медициналық көмек көрсетуге дайындығын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
5
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің медициналық қызметкерлерін, қызметкерлерін, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған жеке қорғану құралдарымен (респираторлармен) қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ
2009 жыл
-
6
Мемлекеттік медицина ұйымдарын А (Н1N1) тұмауының ошақтарын жою үшін дезинфекциялаушы құралдармен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ
2009 жыл
-
7

Об утверждении Плана мероприятий по недопущению возникновении и распространения гриппа A (H1N1) в Республике Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 15 мая 2009 года N 70-p
В целях принятия своевременных мер по недопущению возникновения и распространения на территории Республики Казахстан гриппа А(Н1N1):
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по недопущению возникновения и распространения гриппа A(H1N1) в Республике Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова С.Н.
Премьер-Министр                            К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 15 мая 2009 года № 70-р
План
мероприятий по недопущению возникновения и распространения
гриппа А(H1N1) в Республике Казахстан
п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответст-
венные
исполнители
Срок
исполнения
Предпола-
гаемые
расходы*
1
2
3
4
5
6
1. Санитарно-эпидемиологический мониторинг, оценка ситуации, организация медицинской помощи населению при заболевании гриппом A (H1N1)
1.
Обеспечить санитарно-
эпидемиоло-
гический мониторинг ситуации по распростра-
нению гриппа A(H1N1) и случаям заболеваний среди населения Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ
Ежемесячно
Не требуется
2.
Обеспечить эффективную работу санитарно-
карантинных пунктов на Государст-
венной границе Республики Казахстан по своевремен-
ному выявлению лиц с подозрением на заболевание гриппом A(H1N1)
Постановление Главного государствен-
ного санитарного врача Республики Казахстан
МЗ
Май, 2009 год
Не требуется
3.
Обеспечить экспресс-
диагностику лиц с подозрением на заболевание гриппом А (H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ
Май, 2009 год
-
4.
Обеспечить готовность медицинских организаций к оказанию медицинской помощи больным гриппом A(H1N1), в том числе в период массового заболевания населения
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ
Май, 2009 год
Не требуется
5.
Обеспечить медицинских работников, сотрудников пунктов пропуска через Государст-
венную границу Республики Казахстан средствами индивидуаль-
ной защиты (респирато-
ры), рекомендо-
ванными Всемирной организацией здравоохра-
нения
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ
2009 год
-
6.
Обеспечить государст-
венные медицинские организации дезинфици-
рующими средствами для ликвидации очагов гриппа A(H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ
2009 год
-
7.
Обеспечить запас индивидуаль-

А (Н1N1) тұмауымен жаппай науқастану жағдайына халықтың 70%-ы үшін жеке қорғану құралдарының (медициналық 4 қабатты бетперде) қорын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ
2009 жыл
-
8
Ахуалды талдау және А (Н1N1) тұмауымен науқастану ошақтарын жою жөнінде шұғыл шаралар қабылдау бойынша ведомствоаралық, оның ішінде халықаралық ұйымдардың және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің қатысуымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, АШМ, ТЖМ, ІІМ, ККМ, Қаржымині, СІМ, ҰҚК (келісім бойынша)
2009 жыл
Талап етілмейді
2. Эпизоотиялық мониторинг, ахуалды бағалау, ветеринариялық іс-шараларды ұйымдастыру
9
Олар мекендейтін жерлердегі түрлі жабайы фаунаны (жабайы қабандар) қоса алғанда, жеке ауладағы және шаруашылық жүргізуші субъектілердегі шошқа малының эпизоотиялық мониторингін ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
Ай сайын
Талап етілмейді
10
Шошқа малын ұстауды және оның қозғалысын шошқа шаруашылығының өнімдері мен шикізатын сатуды және сақтауды ветеринариялық бақылауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
11
Жоғары патогенді құс тұмауының алдын алу және оған қарсы күрес шаралары бойынша іс-қимылды үйлестіретін облыстық және аудандық (қалалық) штабтарға Қазақстан Республикасының аумағына А (Н1N1) тұмауының әкелінуіне және таралуына жол бермеу жөніндегі ұқсас міндеттерді беру жолымен олардың жұмысын жандандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
12
А (Н1N1) тұмауының диагнозын қою бойынша ветеринариялық зертханалардың мамандарын даярлау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
13
Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін шошқа малынан және шошқа шаруашылығы өнімдерінен биоматериалдар алуды және оны зерттеу үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Биологиялық қауіпсіздік проблемалары ғылыми-зерттеу институты" еншілес мемлекеттік кәсіпорнына жеткізуді ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ, БҒМ
2009 жыл
-
14
Зертханалық зерттеулер үшін арнайы диагностикалық жиынтықтар сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
БҒМ, АШМ, ДСМ
2009 жыл
-
15
Тұмаудың Қазақстан Республикасының аумағында айналып жүретін вирустарының геномды дәйектілігінің банкін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
БҒМ
2009 жыл
-
3. Шектеу іс-шаралары
16
Қазақстан Республикасының аумағына А (Н1N1) тұмауы бойынша қолайсыз елдерден етті және ет өнімдерін импорттауға байланысты шектеу енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2009 жыл
Талап етілмейді
17

ных средств защиты (медицинские 4-х слойные маски) для 70% населения на случай массовых заболеваний гриппом A(H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ
2009 год
8.
Организовать межведомст-
венное взаимодейст-
вие по анализу ситуации и принятию экстренных мер по ликвидации очагов заболевания гриппом A (H1N1), в том числе с участием международ-
ных организаций и стран Содружества Независимых Государств
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МСХ, МЧС, МВД, МТК, МФ, МИД, КНБ (по согласованию)
2009 год
Не требуется
2. Эпизоотический мониторинг, оценка ситуации, организация ветеринарных мероприятий
9.
Организовать эпизоотичес-
кий мониторинг за свинопого-
ловьем в частном подворье и хозяйст-
вующих субъектах, включая видовую дикую фауну (дикие кабаны) в местах их обитания
Информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
Ежемесячно
Не требуется
10.
Усилить ветеринарный контроль за содержанием и передвиже-
нием свинопого-
ловья, реализацией и хранением продуктов и сырья свиноводства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
Май, 2009 год
Не требуется
11.
Возобновить работу областных и районных (городских) штабов, координирую-
щих действия по профилактике и мерам борьбы с высокопато-
генным гриппом птиц путем делегирова-
ния им аналогичных задач по недопущению заноса и распростра-
нения гриппа A(H1N1) на территории Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
Май, 2009 год
Не требуется
12.
Подготовка специалистов ветеринарных лабораторий по постановке
диагноза гриппа A(H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
2009 год
Не требуется
13.
Организовать сбор биома-
териалов от свинопого-
ловья и сви-
новодческой продукции, проходящей через Государст-
венную границу, и его доставку в Дочерное государст-
венное предприятие "Научно-ис-
следователь-
ский институт проблем био-
логической безопаснос-
ти" Министерства образования и науки Республики Казахстан для исследования
Информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ, МОН
2009 год
-
14.
Приобретение специфичных диагности-
ческих наборов для лабораторных исследований
Информация в Правительство Республики Казахстан
МОН, МСХ, МЗ
2009 год
-
15.
Создание банка геномных последова-
тельностей вирусов гриппа, циркулирую-
щих на территории Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МОН
2009 год
-
3. Ограничительные мероприятия
16.
Введение ограничений по импорту мяса и мясопродук-
тов на территорию Республики Казахстан из стран, небла-
гополучных по гриппу А (H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
2009 год
Не требуется
17.
Внесение дополнения в постановле-
ние Прави-

"Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық кесімдерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі N 407 қаулысына толықтыру енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
АШМ
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
18
Ел аумағына А (Н1N1) тұмауы вирусының әкелінуін болдырмау мақсатында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында жолаушылар мен жүктерді санитариялық-карантиндік және ветеринариялық-санитариялық бақылауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, АШМ, ККМ, Қаржымині, ҰҚК
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
19
Мемлекеттік шекараны кесіп өтетін жерлерде (халықаралық әуежайларда, темір жол және автомобиль өткелдерінде) шет елдерден келгендердің арасынан науқастанғандар анықталған жағдайда обсервациялық лагерьлерді орналастыруға арналған орындарды белгілеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, ТЖМ, АШМ, ККМ, Қаржымині, жергілікті атқарушы органдар
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
20
Туристік фирмаларға халықтың А (Н1N1) тұмауымен науқастануы тіркелген елдерге туристердің сапарларын шектеуге өтінішпен үндеу тарату
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ТСМ
2009 жылғы мамыр
Талап етілмейді
4. Халық арасындағы санитариялық-ағарту жұмысы
21
Тұрғындар, мемлекеттік органдар үшін адамдардың науқастануы және жануарлардың ауруы анықталған жағдайда әрекет ету жөніндегі жадынама әзірлеу. Оларды көбейтуді және таратуды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, АШМ
2009 жыл
-
22
Көліктік бақылау органдарының қызметкерлеріне А (Н1N1) тұмауының алдын алу және оның таралуын болдырмау шаралары жөнінде нұсқау беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, АШМ, ККМ
Ай сайын
Талап етілмейді
23
Көліктік бақылау бекеттерінде Қазақстан Республикасының аумағында А (Н1N1) тұмауы індетінің алдын алу және таралу қаупін болдырмау бойынша тасымалдаушылар мен жолаушылар арасында түсіндіру жұмысы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
Ай сайын
Талап етілмейді
24
А (Н1N1) тұмауының таралуын болдырмау жөніндегі көрнекі үгіттеулерді орналастыруды ұйымдастыру, сондай-ақ жолаушыларға дауыс зорайтқыш байланыспен А (Н1N1) тұмауының алдын алу мәселелері жөнінде ақпарат беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, жергілікті атқарушы органдар
Ай сайын
Талап етілмейді
25
Халық арасында А (Н1N1) тұмауының пайда болуының алдын алу және оған жол бермеу мәселелерін бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық жариялау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
МАМ
Ай сайын
Талап етілмейді
Ескертпе:
1) *қаржыландыру адамдардың денсаулығы мен өміріне қауіп төнген жағдайлар туындаған кезде заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві есебінен жүзеге асырылатын болады.

тельства Республики Казахстан от 28 апреля 2003 года № 407 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии"
Проект
Постановления Правительства Республики Казахстан
МСХ
Май, 2009 год
Не требуется
18.
Усилить санитарно-
карантинный и ветеринарно-санитарный контроль за пассажирами и грузами на Государст-
венной границе Республики Казахстан в целях преду-
преждения заноса вируса гриппа
А(Н1N1) на территорию страны
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МСХ, МТК, МФ, КНБ
Май, 2009 год
Не требуется
19.
В местах пересечения Государст-
венной границы (международ-
ные аэропорты, железнодо-
рожные и автомобиль-
ные переходы) определить места для развертыва-
ния обсервацион-
ных лагерей на случай выявления заболевших из числа прибывающих из зарубежных стран
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МЧС, МСХ, МТК, МФ, местные исполнитель-
ные органы
Май, 2009 год
Не требуется
20.
Рассылка обращения к туристичес-
ким фирмам с просьбой ограничить поездки туристов в страны, где зафиксирова-
на заболе-
ваемость населения гриппом A (H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТС
Май, 2009 год
Не требуется
4. Санитарно-просветительная работа среди населения
21.
Разработка памятки для населения, государст-
венных органов по действиям в случае выявления заболевания людей и животных. Обеспечить их размножение и распрост-
ранение
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МСХ
2009 год
-
22.
Инструктаж сотрудников органов транспортно-
го контроля по мерам профилактики и преду-
преждения распростра-
нения гриппа A(H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МСХ, МТК
Ежемесячно
Не требуется
23.
Разъясни-
тельная работа на постах транспортно-
го контроля среди перевозчиков и пассажиров по профилак-
тике и пре-
дупреждению распростра-
нения угрозы эпидемии гриппа A (H1N1) на территории Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК
Ежемесячно
Не требуется
24.
Организовать размещение наглядной агитации по предупрежде-
нию рас-
пространения гриппа A(H1N1), а также информиро-
вать пассажиров по громко-
говорящей связи по вопросам профилактики гриппа А(H1N1)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, местные исполнитель-
ные органы
Ежемесячно
Не требуется
25.
Информацион-
ное освещение в средствах массовой информации вопросов профилактики и недопущения возникнове-
ния гриппа A (H1N1) среди населения
Информация в Правительство Республики Казахстан
МКИ
Ежемесячно
Не требуется
Примечание:
1) *финансирование будет осуществляться в случае возникновения ситуаций, угрожающих жизни и здоровью людей за счет резерва Правительства Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством;

2) аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті

2) расшифровка аббревиатур:
МФ  - Министерство финансов Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ  - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан