Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) аудитінің ескертулерін жою және Еуропалық Одақ елдеріне қазақстандық авиакомпаниялардың ұшуына қойылған шектеулерді алып тастау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 222-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) аудитінің ескертулерін жою және Еуропалық Одақ елдеріне қазақстандық авиакомпаниялардың ұшуына қойылған шектеулерді алып тастау жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдары:
1) Жоспарды іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қ.Е. Көшербаевқа жүктелсін.
Премьер-Министр                            С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2012 жылғы 30 қарашадағы
№ 222-ө өкімімен
бекітілген
Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) аудитінің
ескертулерін жою және Еуропалық Одақ елдеріне қазақстандық
авиакомпаниялардың ұшуына қойылған шектеулерді алып тастау
жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығындар (млн. теңге*)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1.
Қазақстанның кейіннен Еуропалық азаматтық авиация конференциясына (ЕААК) кіруі үшін ЕААК-пен ынтымақтастық туралы меморандум жасасу бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, СІМ
2012-2013 ж.ж.
Талап етілмейді
-
2.
ЕААК-пен ынтымақтастық туралы меморандум жасасқаннан кейін ұшу қауіпсіздігі саласындағы ақпарат жинау мен алмасу мақсатында Еуропалық азаматтық қауіпсіздік агенттігімен (EASA) ынтымақтастық туралы келісім жасасу мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, СІМ
2013 ж.
Талап етілмейді
-
3.
Еуропалық Одақ елдерінің өкілдерімен және ИКАО Еуропа/Солтүстік Атлантика өңірлік бюросымен қазақстандық авиакомпанияларды қара тізімнен шығару мәселесі бойынша кездесулер өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, СІМ
2012-2013 ж.ж.
Талап етілмейді
-
4.
ЕО мемлекеттерімен әуе қатынасы шарттарын ырықтандыру және ЕК-пен көлденең келісім жасау мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, СІМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2013 ж.
Талап етілмейді
-
5.
Қазақстандық делегацияның Еуропалық Одақтың Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі комитетінің кезекті отырысына қатысуы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, СІМ
2012-2013 ж.ж.
Республикалық бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет
6.
ҚР ККМ штат санының жалпы лимиті шегінде бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын Азаматтық авиация комитеті инспекторларының штат санын ұлғайту мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, МҚІА, Қаржымині, ЭДСМ
2012 ж.
Талап етілмейді
7.
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің азаматтық авиация саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, сондай-ақ тексеруді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің айлықақыларына тіркелген үстемеақылар белгілеу мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, Қаржымині, ЭДСМ, МҚІА
2012 ж. қазан
Талап етілмейді
8.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қызметкерлерін оқыту және олардың біліктілігін арттыру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), БҒМ, Қаржымині

Об утверждении Плана мероприятий по устранению замечаний аудита Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и снятию ограничений на полеты казахстанских авиакомпаний в страны Европейского Союза
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 222-р
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по устранению замечаний аудита Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и снятию ограничений на полеты казахстанских авиакомпаний в страны Европейского Союза» (далее - План).
2. Заинтересованным государственным органам Республики Казахстан:
1) принять меры по реализации Плана;
2) ежеквартально к 10 числу следующего за отчетным периодом месяца представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить ежеквартально к 25 числу месяца, следующего за отчетным периодом, представление сводной информации о ходе исполнения Плана в Правительство Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Кушербаева К.Е.
Премьер-Министр                            С. Ахметов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 30 ноября 2012 года № 222-р
План мероприятий
по устранению замечаний аудита Международной организации
гражданской авиации (ИКАО)  и снятию ограничений на полеты
казахстанских авиакомпаний в страны Европейского Союза
№ п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответственныеза исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы (млн. тенге*)
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1.
Принять меры по заключению Меморандума о сотрудничестве с Европейской конференцией гражданской авиации (ЕКГА) для последующего вступления Казахстана в ЕКГА
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МИД
2012-2013 г.г.
Не требуются
-
2.
После заключения Меморандума о сотрудничестве с ЕКГА рассмотреть возможность заключения Соглашения о сотрудничестве с Европейским агентством по авиационной безопасности (EASA) в целях сбора и обмена информацией в области безопасности полетов
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МИД
2013 г.
Не требуются
-
3.
Проведение встреч с представителями стран Европейского Союза и Региональным Бюро ИКАО Европа/Северная Атлантика по вопросу вывода казахстанских авиакомпаний из черного списка
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МИД
2012-2013 г.г.
Не требуются
-
4.
Рассмотрение возможности либерализации условий воздушного сообщения с государствами ЕС и заключения горизонтального соглашения с ЕК
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МИД, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию)
2013 г.
Не требуются
-
5.
Участие казахстанской делегации на очередных заседаниях Комитета по безопасности полетов Европейского Союза
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МИД
2012-2013 г.г.
В пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год
Республиканский бюджет
6.
Рассмотрение возможности увеличения штатной численности инспекторов Комитета гражданской авиации, осуществляющих контрольно–надзорные функции, в пределах общего лимита штатной численности МТК РК
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, АДГС, МФ, МЭРТ
2012 г.
Не требуются
7.
Рассмотрение возможности установления фиксированных надбавок к окладам работников структурных подразделений Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, осуществляющих государственный контроль и надзор, а также расследование в сфере гражданской авиации
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МФ, МЭРТ, АДГС
Октябрь 2012 г.
Не требуется
8.
Рассмотрение возможности обучения и повышения квалификации сотрудников уполномоченного органа в области гражданской авиации
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв), МОН, МФ

2013-2014 ж.ж.
Талап етілмейді
9.
ҚР авиакомпанияларынан Еуроаймаққа ұшуға шектеулерді алу жөнінде ықпал ету үшін консалтингтік компанияларды тарту мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, Қаржымині, «ҰҚҚО» РМК (келісім бойынша) «ҚАН» РМК (келісім бойынша)
2012-2013 ж.ж.
Бюджеттен тыс қаражат
10.
Тәжірибе алмасу мақсатында «Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету орталығы» РМК-де жұмыс істеу үшін шетелдік мамандарды тарту жөніндегі шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, Еңбекмині, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «ҰҚҚО» РМК (келісім бойынша)
2012-2013 ж.ж
Бюджеттен тыс қаражат
11.
ККМ авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру басқармасы қызметкерлерінің авиациялық оқиғаларға тексеру жүргізуі үшін жорық жарақтары жиынтығын сатып алу бойынша шаралар қабылдау (Негіздеме: Doc 9756 AN/965 ИКАО)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2012 ж.
2012 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде
Республикалық бюджет
12.
Әуе трассаларының және әуеайлақтардың географиялық координаталарын аэронавигациялық ақпарат құжаттарында анықтау және жариялау үшін бірыңғай тірек жүйесі ретінде 1984 (WGS-84) Дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесін енгізуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), ҰҚК, Қорғанысмині, ЭДСМ, ЖРБА, «ҚАН» РМК (келісім бойынша)
2013 ж.
1,352
«ҚАН» РМК өз қаражаты
13.
ИКАО стандарттарының талаптарына сәйкес (4, 11, 14, 15-қосымшалар) Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің халықаралық және ұлттық пайдаланушыларын жер және кедергілер туралы электрондық деректермен қамтамасыз ету мақсатында 1984 (WGS-84) Дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесінде геокеңістіктік деректерді жариялауға және таратуға шектеулерді алып тастау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), ҰҚК, Қорғанысмині, ЭДСМ, ЖРБА, «ҚАН» РМК (келісім бойынша)
2012 ж. желтоқсан
Талап етілмейді
-
14.
Азаматтық авиация саласындағы үздіксіз және толық бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы авиациялық әкімшілігінің қызметін автоматтандыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, ЭДСМ, Қаржымині
2013 ж.
Талап етілмейді
Ескертпе:
* іс-шараларды қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді түзету кезінде нақтыланатын болады;
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ЭДСМ - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі
МҚІА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ЖРБА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
«ҚАН» РМК - «Қазаэронавигация» әуе қозғалысын басқару, ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етудің жер үсті құралдары мен электр байланысын техникалық пайдалану бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
«ҰҚҚО» РМК - «Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ИКАО - Халықаралық азаматтық авиация ұйымы
ЕААК - Еуропалық азаматтық авиация конференциясы

2013-2014 г.г.
Не требуются
9.
Рассмотрение возможности привлечения консалтинговой компании для оказания содействия по снятию ограничений с авиакомпаний РК на полеты в Еврозону
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МФ, РГП «ЦОБП» (по согласованию), РГП «КАН» (по согласованию)
2012-2013 г.г.
Внебюджетные средства
10.
Принятие мер по привлечению иностранных специалистов для работы в РГП «Центр по обеспечению безопасности полетов» в целях передачи опыта
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МТСЗ, акиматы городов Астаны и Алматы, РГП «ЦОБП» (по согласованию)
2012-2013 г.г.
Внебюджетные средства
11.
Принятие мер по приобретению комплектов походного снаряжения для проведения расследования авиационных происшествий сотрудниками управления по расследованию авиационных происшествий и инцидентов МТК (Основание: Doc 9756 AN/965 ИКАО)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК
2012 г.
За счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2012 год.
Республиканский бюджет
12.
Обеспечение внедрения Всемирной геодезической системы координат - 1984 (WGS-84) в качестве единой опорной системы для определения и публикации в документах аэронавигационной информации географических координат воздушных трасс и аэродромов
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв), КНБ, МО, МЭРТ, АУЗР, РГП «КАН» (по согласованию)
2013 г.
1,352
Собственные средства РГП «КАН»
13.
Снятие ограничений на публикацию и распространение геопространственных данных во Всемирной геодезической системе координат - 1984 (WGS-84) в целях обеспечения международных и национальных пользователей воздушного пространства Республики Казахстан электронными данными о местности и препятствиях в соответствии с требованиями стандартов ИКАО (приложения 4, 11, 14, 15)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв), КНБ, МО, МЭРТ, АУЗР, РГП «КАН» (по согласованию)
Декабрь 2012 г.
Не требуются
-
14.
Проработка вопроса автоматизации деятельности авиационной администрации Республики Казахстан в целях обеспечения непрерывного и полноценного контроля и надзора в сфере гражданской авиации
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МЭРТ, МФ
2013 г.
Не требуются
Примечание:
* объемы финансирования мероприятий будут уточняться при корректировке республиканского и местного бюджетов на соответствующий финансовый год;
расшифровка аббревиатур:
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономики и торговли Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АУЗР - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
АО «ФНБ «Самрук-Казына» - акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
РГП «КАН» - Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения по управлению воздушным движением, технической эксплуатации наземных средств радиотехнического обеспечения полетов и электросвязи «Казаэронавигация»
РГП «ЦОБП» - Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр по обеспечению безопасности полетов»
ИКАО - Международная организация гражданской авиации
ЕКГА - Европейская конференция гражданской авиации