"Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы"
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Қоғамдық-саяси бөлімінің Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 12 наурыздағы N 570 Жарлығына түсініктемесі
Мемлекет басшысы "Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын" бекіткен Жарлыққа қол қойды.
Бағдарламада Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында бұрын көзделген, орындалуы қазіргі уақытта аяқталған іс-шаралар одан әрі жалғасын тапты.
2001-2005 жылдарға арналған Бағдарламаны қабылдаудың өзектілігі республика тұрғындарының дене шынықтыруы мен бұқаралық спортты дамыту және Қазақстан спортының халықаралық спорт аренасындағы жоғары беделін сақтауға қабілетті спортшыларды тәрбиелеу жөніндегі шұғыл шаралар қабылдау қажеттілігімен айқындалады.
Бағдарламада орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ еліміздің дене тәрбиесі мен спорт саласындағы жетекші ғалымдардың ұсыныстары ескерілген.
Осы Бағдарламада дене шынықтыру-сауықтырудың және тұрғындармен спорттық-бұқаралық жұмыстың, спорт резерві мен халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлаудың мақсаттары мен міндеттері, негізгі бағыттары айқындалған.
Жарлықта Қазақстан Республикасы Үкіметінің бір ай мерзімде Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспарын әзірлеуі көзделген. Бұл республика атқарушы органдарының, дене шынықтыру-спорттық ұйымдарының назарын дене шынықтыру мен спорттың негізгі проблемаларына шоғырландыруға, бұқаралық спорт пен жоғары нәтижелер спорты саласы ахуалындағы өзгерістерге икемділік танытуға, атқарылып жатқан ұйымдастыру шараларының тиімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді және нақты нәтижелерге жеткізеді.
Бағдарламалық іс-шаралардың орындалуы салауатты өмір салтының қағидаттарын насихаттауға, еліміздегі дене шынықтыру мен спортты одан әрі дамытуға, дене шынықтырумен және спортпен нақты шұғылданатын азаматтардың санын арттыруға, спорт резерві мен халықаралық дәрежедегі спортшылар даярлауға жағдай жасауға, балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттардың, спорт резерві даярлық орталықтары мен олимпиадалық даярлық орталықтарының желісін дамытуға, балалар мен жасөспірімдердің спорт секциялары мен клубтарда шұғылдануын арттыруға ықпал етеді.
Бағдарламаның іс-шаралары спорттың олимпиадалық, қолданбалы, ұлттық түрлерін, халықтық ойындарды дамытуға, дене шынықтыру мен спорттың материалдық-техникалық базасын құрып және нығайтуға, оның халықтың көпшілік бөлігіне жетімділігін арттыруға бағытталған.
Қазақстан Республикасы Президенті
Әкімшілігінің Қоғамдық-саяси бөлімі

"О государственной программе развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы"
Комментарий общественно-политического отдела Администрации Президента Республики Казахстан к Указу Президента Республики Казахстан от 12 марта 2001 г., № 570 ("Казахстанская правда" от 17 марта 2001 года № 71-72)
Главой государства подписан Указ, U010570_ утверждающий Государственную программу развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы.
В программе нашли свое дальнейшее развитие мероприятия, ранее предусмотренные в U963276_ Государственной программе развития массового спорта в Республике Казахстан на 1996-2000 годы, исполнение которой в настоящее время завершено.
Актуальность принятия программы на 2001-2005 годы определяется необходимостью принятия неотложных мер по развитию физической культуры и массового спорта и воспитанию спортсменов, способных поддержать имидж казахстанского спорта на международной спортивной арене.
В программе учтены предложения центральных и местных исполнительных органов, а также ведущих ученых страны в области физической культуры и спорта.
Данной программой определены цели, задачи и основные направления физкультурно-оздоровительной и спортивно-массовой работы с населением, подготовки спортивного резерва и спортсменов международного класса.
Указом предусмотрено, что Правительством Республики Казахстан в месячный срок будет разработан план мероприятий по реализации государственной программы. Такой подход позволит сосредоточить внимание исполнительных органов, физкультурно-спортивных организаций республики на основных проблемах физической культуры и спорта, гибко реагировать на изменения ситуации в области массового спорта и спорта высших достижений, обеспечить эффективность проводимых организационных мероприятий и приведет к реальным результатам.
Выполнение программных мероприятий будет способствовать пропаганде принципов здорового образа жизни, дальнейшему развитию физической культуры и спорта в стране, увеличению количества граждан, реально занимающихся физической культурой и спортом, созданию условий для подготовки спортивного резерва и спортсменов международного класса, развитию сети детско-юношеских спортивных школ, школ-интернатов для одаренных в спорте детей, центров подготовки спортивного резерва и центров олимпийской подготовки, повышению занятости детей и подростков в спортивных секциях и клубах.
Мероприятия программы направлены на развитие олимпийских, прикладных,
национальных видов спорта, народных игр, способствуют созданию и
укреплению материально-технической базы физической культуры и спорта,
повышению ее доступности для широких слоев населения.
Общественно-политический отдел
Администрации Президента Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)