Жоғары оқу орындарына ерекше мәртебе беру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі N 648 Жарлығы.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.04.2016 № 233 Жарлығымен.
Жеке тұлғаның ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар, ғылым мен техниканың жетістіктері негізінде қалыптасуына, дамуына және кәсіби орнығуына қосқан елеулі үлесін ескере отырып және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңына сәйкес қаулы етемін:
1. Мына жоғары оқу орындарына:
1) Әл-Фараби атындағы ұлттық университетіне;
2) Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетіне;
3) Қазақ ұлттық аграрлық университетіне;
4) Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университетіне;
5) С.Ж.Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медициналық университетіне;
6) Т.Қ.Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясына;
7) Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясына;
8) Қазақ ұлттық өнер университетіне;
9) Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетіне;
10) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Мемлекеттiк басқару академиясына;
11) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (15.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
12) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясына;
13) Қазақ ұлттық хореография академиясына;
14) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетіне;
15) Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университетіне;
16) Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық Қазақ-Түрік университетіне ерекше мәртебе берілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2003.09.26 N 1201, 2006.07.08 N 145 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.06.12 N 996; 04.05.2015 N 15; 26.08.2015 N 75; 18.02.2016 № 198; 11.04.2016 № 233; 27.04.2016 N 242; 28.02.2018 № 645; 25.12.2018 № 805; 15.01.2020 № 241 Жарлықтарымен.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) алып тасталды - ҚР Президентінің 11.04.2016 № 233 Жарлығымен;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қолдансын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2006.07.08 N 145 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 04.05.2015 N 15; 18.02.2016 № 198; 11.04.2016 № 233 Жарлықтарымен.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 жылғы 9 қаңтардағы N 1059 қаулысының күші жойылды деп танылсын.

О присвоении особого статуса высшим учебным заведениям
Указ Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648.
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 11.04.2016 № 233.
Учитывая значительный вклад в формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и техники, и в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" постановляю: см. Z070319
1. Присвоить особый статус следующим высшим учебным заведениям:
1) Казахскому национальному университету имени аль-Фараби;
2) Евразийскому национальному университету имени Л.Н. Гумилева;
3) Казахскому национальному аграрному университету;
4) Казахскому национальному исследовательскому техническому университету имени К.И. Сатпаева;
5) Казахскому национальному медицинскому университету имени С.Д. Асфендиярова;
6) Казахской национальной академии искусств имени Т.К. Жургенова;
7) Казахской национальной консерватории имени Курмангазы;
8) Казахскому национальному университету искусств;
9) Казахскому национальному педагогическому университету имени Абая;
10) Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан;
11) Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 12) предусмотрен в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие с 15.07.2024).
12) Академия правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан;
13) Казахской национальной академии хореографии;
14) Национальному университету обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы;
15) Казахскому национальному женскому педагогическому университету;
16) Международному Казахско-Турецкому университету имени Ходжи Ахмеда Ясави.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 26.09.2003 N 1201; от 08.07.2006 N 145 (порядок введения в действие см. п. 2); от 12.06.2010 № 996; от 04.05.2015 № 15; от 26.08.2015 № 75; от 18.02.2016 № 198; от 11.04.2016 № 233; от 27.04.2016 № 242; от 28.02.2018 № 645; от 26.12.2018 № 805; от 15.01.2020 № 241.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) исключен Указом Президента РК от 11.04.2016 № 233;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 8 июля 2006 года N 145 (порядок введения в действие см. п. 2); от 04.05.2015 № 15; от 18.02.2016 № 198; от 11.04.2016 № 233.
3. Признать утратившим силу постановление Президента Республики Казахстан от 9 января 1993 года N 1059 .

4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан