Қазақстан халқы Ассамблеясының стратегиясы мен Қазақстан халқы Ассамблеясының ережесі туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі N 856 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 7 қыркүйектегі № 149 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2011.09.07 № 149 Жарлығымен.
Ескерту. Тақырыпқа, кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 370 Жарлығымен.
Ескерту. Тақырыптағы және мәтін бойынша "халықтары Ассамблеясының", "халықтарының Ассамблеясы", "халықтары Ассамблеясын" деген сөздер тиісінше "халқы Ассамблеясының", "халқының Ассамблеясы", "халқы Ассамблеясын" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Президентінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 370 Жарлығымен.
Қазақстан халқының бірлігін, қоғамдағы тұрлаулылық пен келісімді нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін одан әрі көтеру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан халқы Ассамблеясының 2011 жылға дейiнгi стратегиясы ;
2) Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23. N 1561 жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан халқы Ассамблеясының стратегиясын іске асыру жөнінде тиісті іс-шаралар қолдансын және бұрын қабылданған шешімдерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
3. "Қазақстан халықтары Ассамблеясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің  1995 жылғы 1 наурыздағы N 2066 Жарлығының және "Қазақстан халықтары Ассамблеясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 1 наурыздағы N 2066 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 3 қазандағы N 450 Жарлығының күші жойылсын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 26 сәуірдегі
N 856 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫНЫҢ
ОРТА МЕРЗІМДІ КЕЗЕҢГЕ АРНАЛҒАН СТРАТЕГИЯСЫ
(2011 жылға дейін) Астана, 2002 жыл
1. ПАСПОРТЫ
Атауы                   Қазақстан халқы Ассамблеясының орта
мерзiмдi кезеңге арналған стратегиясы
(2011 жылға дейiн)
Әзiрлеу үшiн            Мемлекет басшысының Қазақстан халқы
негiз                    Ассамблеясының VIII сессиясында айтылған
тапсырмалары
Негiзгi                 Қазақстан халқы Ассамблеясының жұмыс
әзiрлеушiлер            органы, Қазақстан халқы Ассамблеясының
Кеңесi
Негізгi                 Қазақстан халқы Ассамблеясының
орындаушы               жұмыс органы

О Стратегии Ассамблеи народа Казахстана и Положении об Ассамблее народа Казахстана
Указ Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года № 856. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 7 сентября 2011 года № 149
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 07.09.2011 № 149.
Сноска. Заголовок, преамбула с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370.
Сноска. По всему тексту слово "народов" заменено словом "народа"; в стратегии в заголовке и по тексту слова "Ассамблеи народов", "Ассамблее народов", "Ассамблеей народов", "Ассамблея народов" заменены соответственно словами "Ассамблеи народа", "Ассамблее народа", "Ассамблеей народа", "Ассамблея народа" - Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370.
В целях дальнейшего повышения роли Ассамблеи народа Казахстана в укреплении единства казахстанского народа, стабильности и согласия в обществе постановляю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стратегию Ассамблеи народа Казахстана до 2011 года;
2) положение об Ассамблее народа Казахстана. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - Указом Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 ; от 26 июля 2007 года N 370 .
2. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры по реализации Стратегии Ассамблеи народа Казахстана и привести ранее принятые решения в соответствие с настоящим Указом.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370 .
3. Признать утратившими силу Указ Президента Республики Казахстан от 1 марта 1995 года N 2066 "Об образовании Ассамблеи народов Казахстана" и Указ Президента Республики Казахстан от 3 октября 2000 года N 450 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 1 марта 1995 года N 2066 "Об образовании Ассамблеи народов Казахстана".
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года № 856
Стратегия
Ассамблеи народа Казахстана на среднесрочный период
(до 2011 года) <*>
Сноска. Внесены изменения - Указом Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 ; от 26 июля 2007 года N 370 .
1. Паспорт
Наименование             Стратегия Ассамблеи народа Казахстана на
среднесрочный период (до 2011 года)
Основание для            Поручения Главы государства, высказанные на
разработки               VIII сессии Ассамблеи народа Казахстана
Основные разработчики    Рабочий орган Ассамблеи народа Казахстана,
Совет Ассамблеи народа Казахстана
Основной исполнитель     Рабочий орган Ассамблеи народа Казахстана

3. Стратегияның мақсаттары мен мiндеттерi
Қазақстан халқы Ассамблеясының осы стратегиясы оның ұлтаралық қатынастар саласында таяу перспективаға арналған қызметiнiң базалық және басшы бағдарларының жүйеленген жиынтығы болып табылады және мынадай принциптерде түзілген:
халық пен мемлекет мүдделерiнiң басымдығы;
заңның үстемдiгi және нәсiлiне, ұлтына, тiлiне, дiнге қатысына, қандай әлеуметтiк топқа жататынына қарамастан, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының теңдiгi;
ұлттық мәселенi әдiл шешудiң негiзi ретiндегi қоғамдық тұрлаулылық, Қазақстан Республикасының беделiн түсiруге бейiл, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясының қалыпты жұмыс iстеуiне кедергi келтiретiн iс-әрекеттердiң, сөз айту мен пiкiрлердiң алдын алу және болдырмау;
Қазақстан халқының ұлттық мәдениеттерiн, тiлдерi мен салт-дәстүрлерiн жан-жақты дамыту;
мемлекеттiң ұлттық қауiпсiздiгiне нұқсан келтiруге, әлеуметтiк, ұлттық, рулық және дiни алауыздықты тұтандыруға, өшпендiлiк пен араздыққа бағытталған іс-әрекеттiң алдын алу;
шет елдерде тұратын отандастарды ана тiлiн, мәдениетi мен ұлттық салт-дәстүрлерін сақтау мен дамыту, олардың тарихи Отанымен байланысын нығайту мәселелерiнде қолдау, Қазақстан азаматтарының құқықтары мен мүдделерiн одан тыс жерлерде қорғауға жәрдемдесу;
халықаралық ұйымдармен және шет елдердiң азаматтық қоғам институттарымен интеграциялық қатынастарды кеңейту.
Осы стратегияның мақсаты Қазақстан халқы Ассамблеясының "Қазақстан-2030" Стратегиясының мiндеттерiн іске асырудағы, қоғамдағы тұрлаулылық пен келiсiмдi нығайтудағы және Қазақстан халқын, оның қуатты мемлекеттiлiгiн, ашық азаматтық қоғам қалыптастыру процесiндегi рөлiн күшейту болып табылады.
Стратегияның мiндеттерi:
мемлекеттiк тiл мен қазақ халқының мәдениетiнiң өзектi рөлiн арқау ете отырып, азаматтық және рухани-мәдени бiртұтастық негiзiнде Қазақстан этностарын топтастыру жолымен қазақстандық сәйкестiктi қалыптастыру;
ұлтаралық қатынастар саласында мемлекеттiк органдармен және азаматтық қоғам институттарымен өзара тиiмдi iс-қимылды қамтамасыз ету;
Қазақстанда үйлесiмдi ұлтаралық қатынастарды қамтамасыз етуде этномәдени бiрлестiктердiң күш-жiгерiн бiрiктiру;
ұлтаралық қатынастар саласындағы келеңсiз үрдiстердiң алдын алу және ықтимал қатерлердi жою жөнiндегi сақтандыру тетiктерiнiң жүйесiн қалыптастыру, этникалық факторды саясаттандыруға жол бермеу;
ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiк саясатты іске асыру жөнiндегi Қазақстан халқы Ассамблеясының қызметiн жетiлдiру және саяси жүйенi демократияландыру, қоғамдық дамудың өзектi мәселелерiн шешуде оның рөлiн арттыру болып табылады.
Аталған мiндеттердi шешудi Қазақстан халқы Ассамблеясы қызметiнiң негiзгi бағыттарына қоғам мен мемлекеттiң дамудың жаңа кезеңiндегi қажеттiлiктерiне сәйкес түзетулер енгiзу жолымен iске асыру қажет. Бұл ретте ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру мақсатында қоғам мен мемлекеттiң ұйымдық, санаткерлiк және өзге де ресурстарын бiрiктiру қажет.
Осыған орай, негiзгi күш-жiгер Қазақстан халқы Ассамблеясының қазiргi құрылымдарының жұмысын түбегейлi жақсартуға және жаңа құрылымдарын түзуге бағытталатын болады.

3. Цели и задачи стратегии
Настоящая стратегия Ассамблеи народа Казахстана представляет собой систематизированную совокупность базовых и руководящих ориентиров ее деятельности в сфере межэтнических отношений на ближайшую перспективу и построена на следующих принципах:
приоритета интересов народа и государства;
верховенства закона и равенства прав и свобод человека и гражданина, независимо от его расы, национальности, языка, отношения к религии, принадлежности к социальным группам;
общественной стабильности как основы справедливого решения национального вопроса, предотвращения и предупреждения действий, выступлений и высказываний, способных дискредитировать Республику Казахстан, а также препятствующих нормальному функционированию Ассамблеи народа Казахстана;
всестороннего развития национальных культур, языков и традиций казахстанского народа;
предупреждения деятельности, направленной на подрыв национальной безопасности государства, разжигание социальной, национальной, родовой и религиозной розни, ненависти или вражды;
поддержки соотечественников, проживающих в зарубежных странах, в вопросах сохранения и развития родного языка, культуры и национальных традиций, укрепления их связей с исторической Родиной, содействия в защите прав и интересов граждан Казахстана за ее пределами;
расширения интеграционных отношений с международными организациями и институтами гражданского общества зарубежных стран.
Целью настоящей стратегии является повышение роли Ассамблеи народа Казахстана в реализации задач Стратегии "Казахстан-2030", укреплении стабильности и согласия в обществе и процессе формирования казахстанского народа, его сильной государственности, открытого гражданского общества.
Задачами стратегии являются:
формирование казахстанской идентичности путем консолидации этносов Казахстана на основе гражданской и духовно-культурной общности при стержневой роли государственного языка и культуры казахского народа;
обеспечение эффективного взаимодействия государственных органов и институтов гражданского общества в сфере межэтнических отношений;
интеграция усилий этнокультурных объединений в обеспечении гармоничных межэтнических отношений в Казахстане;
формирование системы упреждающих механизмов по профилактике негативных тенденций в области межэтнических отношений и нейтрализации возможных угроз, недопущение политизации этнического фактора;
совершенствование деятельности Ассамблеи народа Казахстана по реализации государственной политики в области межэтнических отношений и повышение ее роли в демократизации политической системы, решении актуальных задач общественного развития.
Решение данных задач необходимо реализовать путем корректировки основных направлений деятельности Ассамблеи народа Казахстана в соответствии с потребностями общества и государства на новом этапе развития. При этом необходимо объединение организационных, интеллектуальных и иных ресурсов общества и государства в целях реализации государственной политики в области межэтнических отношений.
Исходя из этого, основные усилия будут направлены на кардинальное улучшение работы существующих и создание новых структур Ассамблеи народа Казахстана.

4. Мемлекеттiк ұлттық саясатты қалыптастыру мен iске асыру жөнiндегi Ассамблея қызметiнiң негiзгi бағыттары
Мемлекеттік ұлттық саясатты қалыптастыру мен іске асыру жөніндегі Ассамблея қызметінің басым бағыттары мыналар болып айқындалды:
4.1. Қазақстандық сәйкестiктi қалыптастыру саласында
Қазақстандық патриотизмдi қалыптастыру мен жалпықазақстандық мәдениеттi одан әрі дамытуға мынадай мiндеттердi шешу арқылы жәрдемдесу:
рухани бiрлiк, халықтар достығы, ұлтаралық келiсiм идеяларын қалыптастыру мен тарату, қазақстандық патриотизм сезiмiн уағыздау;
Қазақстан халқының тарихы мен мәдениетi туралы бiлiмдi тарату, тарихи мұраны сақтау және этникалық топтардың ұлттық ерекшелiгi мен өзара іс-қимыл дәстүрлерiн одан әрi дамыту;
халықтың денсаулығын жақсартудың мемлекеттiк бағдарламаларын iске асыруға қатысу, дәстүрлi отбасылық құндылықтарды насихаттау және отбасы институтын жан-жақты нығайту, бала туу деңгейiн көтеруге жағдай жасауға жәрдемдесу;
мемлекеттiк қызмет пен қоғамдық-саяси қызметтiң неғұрлым маңызды салаларында жұмыс iстеуге қабiлеттi, жалпықазақстандық мемлекеттiк сана-сезiмi мен дiлi қалыптасқан ұлттық кадрлар даярлау жүйесiн әзiрлеуге қатысу;
ұлттық саясат саласында маманданатын мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн арттыруға жәрдемдесу;
мемлекеттiк қызметке аз ұлттар өкiлдерiн тарту.
Негiзгi мақсаттары:
мемлекеттiк тiлдiң әлеуметтiк-коммуникативтiк функцияларын одан әрi кеңейту мен нығайту негiзiнде қолайлы әлеуметтiк-лингвистикалық орта құру;
орыс тiлiнiң ресми және жалпымәдени функцияларын сақтау және этникалық топтардың тiлдерiн дамыту;
мемлекеттiк тапсырыс тетiгiн пайдалану арқылы мемлекеттiк тiлдiк бағдарламаларды iске асыруға республикалық және аймақтық ұлттық-мәдени бiрлестiктердi тарту болып табылатын бiрыңғай мемлекеттiк тiл саясатын iске асыруға жәрдемдесу.
Этномәдени бiлiм беру жүйесiн түзудi мынадай жолдармен қамтамасыз ету:
орта және жоғары бiлiм жүйесi шеңберiнде этномәдени бiлiм беру бағдарламасын әзiрлеуге қатысу және оны әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
басқа халықтардың мәдениетiне, тарихына, тiлiне, әлемдiк мәдениет құндылықтарына деген құрмет сезiмiн тәрбиелеумен қатар әрбiр этникалық топтың мәдениетi мен тiлiн сақтау және дамыту құралы ретiнде жексенбiлiк мектептер мен ұлттық қайта түлеу мектептерiнiң ұйымдық нысандарын жетiлдiру;
этникалық азшылықтардың жинақы тұратын жерлерiнде ана тiлiнде бiлiм беру мекемелерiн құруға жәрдемдесу, олардың тiлдерiндегi оқу-әдiстемелiк материалдарды алуға, мерзiмдi баспасөз бен баспа өнiмдерiн таратуға, теле- және радио хабарларын жеткiзуге көмек беру.
Ұлтаралық өзара іс-қимыл саласында этнодiни факторларды пайдалануға жол бермеудi; этностардың конфессиялық белгi бойынша төзбеушiлiгi мен жiкке бөлiнуiн болдырмауды:
ұлттық салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың рухани және эстетикалық маңызға ие дiни құндылықтармен өзара байланысын есепке алу, дiни бiрлестiктердiң Қазақстандағы қоғамдық тұрлаулылықты нығайтудағы күш-жiгерiн қолдау;
халықтың, әсiресе жас ұрпақтың арасында экстремистiк дiни ағымдардың таралуына қарсы iс-қимыл жөнiнде жүйелендiрiлген ағартушылық жұмыс жүргiзу;
дiннiң бiрiктiрушi бастауларын - Қазақстанды мекендейтiн халықтардың имандылық ұмтылыстарының, рухани iзденiстерiнiң, эстетикалық нормаларының ортақтығын пайдалану және насихаттау арқылы қамтамасыз ету.
Ұлттық сәйкестiкке және қоғамның тұрлаулылығына қатер төндіретін келеңсiз үрдiстердiң алдын алу және қарсы iс-қимыл жүйесін қалыптастыруға ықпал ету. Осыған байланысты мынадай шараларды қолға алу:
Ассамблея жанынан ұлтаралық қатынастарды жүйелi әрі мақсатты зерттеу жөнiндегi талдау орталығын құру;
тиiстi ақпараттық-идеологиялық жұмыс жүргiзу;
Ассамблеяның ұлтаралық қатынастар саласындағы келеңсiз үрдiстердiң алдын алу жөнiндегi жұмыста мемлекеттiк органдармен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимылының бiрыңғай ұйымдық құрылымын түзу (мемлекеттiк органдардың және қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi кеңiнен қатысатын Ассамблея Кеңесi үлгiсiнде).

4. Основные направления деятельности Ассамблеи по формированию и
реализации государственной национальной политики
Приоритетными направлениями деятельности Ассамблеи по формированию и реализации государственной национальной политики определены следующие.
4.1. В области формирования казахстанской идентичности
Содействовать формированию казахстанского патриотизма и дальнейшему развитию общеказахстанской культуры через решение следующих задач:
формирование и распространение идей духовного единства, дружбы народов, межнационального согласия, культивирование чувства казахстанского патриотизма;
распространение знаний об истории и культуре казахстанского народа, сохранение исторического наследия и дальнейшее развитие национальной самобытности и традиций взаимодействия этнических групп;
участие в реализации государственных программ улучшения здоровья населения, пропаганду традиционных семейных ценностей и всемерное укрепление института семьи, содействие в создании условий повышения уровня рождаемости;
участие в разработке системы подготовки национальных кадров с общеказахстанским государственным самосознанием и менталитетом, способных к работе в наиболее важных сферах государственной службы и общественно-политической деятельности;
содействие в повышении квалификации государственных служащих, специализирующихся в области национальной политики;
привлечение к государственной службе представителей национальных меньшинств.
Содействовать реализации единой государственной языковой политики, основными целями которой являются:
создание оптимальной социолингвистической среды на основе дальнейшего расширения и укрепления социокоммуникативных функций государственного языка;
сохранение официальных и общекультурных функций русского языка и развитие языков этнических групп;
привлечение республиканских и региональных национально-культурных объединений к реализации государственных языковых программ с использованием механизма государственного заказа.
Обеспечить формирование системы этнокультурного образования через:
участие в разработке и внесение предложений по разработке программ этнокультурного образования в рамках системы среднего и высшего образования;
совершенствование организационных форм воскресных школ и школ национального возрождения как инструмента сохранения и развития культуры и языка каждой этнической группы наряду с воспитанием уважения к культуре, истории, языку других народов, мировым культурным ценностям;
содействие в создании учреждений образования на родном языке, помощь в приобретении учебно-методических материалов, распространении периодических и печатных изданий, трансляции теле- и радиопередач на языках этнических меньшинств в местах их компактного проживания.
Обеспечить недопущение использования этнорелигиозных факторов в сфере межэтнического взаимодействия, профилактику нетерпимости и раскола этносов по конфессиональному признаку через:
учет взаимосвязи национальных обычаев, традиций и обрядов с религиозными ценностями, имеющими нравственное и эстетическое значение, поддержку усилий религиозных объединений в укреплении стабильности казахстанского общества;
проведение систематизированной просветительской работы среди населения, особенно среди молодого поколения, по противодействию распространению экстремистских религиозных течений;
использование и пропаганду объединяющих начал религий  общности нравственных устремлений, духовных исканий, эстетических норм народов, населяющих Казахстан.
Способствовать формированию системы профилактики и противодействия негативным тенденциям, несущим угрозу национальной идентичности и стабильности общества. В связи с этим предпринять следующие меры:
создать при Ассамблее аналитический центр по системному и целенаправленному исследованию межэтнических отношений;
провести соответствующую информационно-идеологическую работу;
сформировать единую организационную структуру взаимодействия Ассамблеи с государственными органами и общественными объединениями в работе по профилактике негативных тенденций в сфере межэтнических отношений (по типу Совета Ассамблеи с широким участием представителей государственных органов и общественных объединений).

4.2. Қоғамды одан әрi демократияландыруға
жәрдемдесу саласында
Ұлтаралық қатынастар саласын реттейтiн нормативтiк-құқықтық базаны дамытуға Ассамблеяның қатысуын:
ұлтаралық қатынастар саласын реттейтiн қоғамдық мәнi бар нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларына сараптама жасау үшін Ассамблея мүшелерін тарту;
ұлтаралық қатынастарға қатысты заң жобаларын, қолданыстағы заңдарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiндегi ұсыныстарға Үкiмет арқылы бастамашылық ету тетiктерiн пайдалану арқылы кеңейту.
Қоғамдық бiрлестiктердi (ұлттық-мәдени бiрлестiктердi, бейүкiметтiк ұйымдарды және басқаларды) мемлекеттiк ұлттық саясаттың жекелеген бағыттарын iске асыруға ерiктi негiзде тарту практикасын жалғастыру. Бұл үшiн Ассамблея мынадай шараларды iске асыруға ниеттi:
мемлекеттiк билiк органдары мен қоғамдық бiрлестiктер арасында сындарлы диалогты жолға қоюға ықпал ету;
қоғамдық бiрлестiктермен бiрлесiп мемлекеттiк ұлттық саясаттың басымдықтарын ескере отырып, ұлтаралық ынтымақтастықты кеңейтуге және ұлттық мәдениеттердi дамытуға бағытталған әлеуметтiк-экономикалық даму бағдарламаларын әзiрлеу және жүзеге асыру;
қоғамдық бiрлестiктермен бiрлесiп ұлттық саясаттың негiзгi бағыттарының iске асырылуын ақпараттық қамтамасыз етудi жүзеге асыру, Қазақстанды мекендейтiн халықтардың тарихы мен мәдениетi туралы бiлiм-бiлiктi таратуға жәрдемдесу;
этникалық негiздегi жанжалдардың алдын алу мен шешiмiн табу бағдарламаларын әзiрлеу кезiнде отандық және шетелдiк тәжiрибенi ескеру.
Әр түрлi халықаралық ұйымдармен, басқа елдердiң мемлекеттiк және беймемлекеттiк құрылымдарымен ынтымақтастықты:
мемлекет пен этникалық топтардың мәдени дамудағы мүдделерiн теңдестiру үшiн мемлекет пен елдiң азаматтық институттарының шет мемлекеттермен, халықаралық институттармен ұлтаралық қатынастар саласындағы өзара iс-қимыл тетiктерiн жетiлдiру мен нығайту;
азаматтық қоғам мен халықаралық ұйымдардың билiкке деген сенiмiн нығайтуға және арттыруға бағытталған шаралар кешенiн жүзеге асыру;
елдегi қоғамдық прогресс пен азаматтық татулыққа ықпал ететiн ғылыми-практикалық конференцияларды, семинарлар мен басқа да бiлiм беру мен мәдени iс-шараларды, акцияларды халықаралық ұйымдармен, мемлекеттiк органдармен және шетелдердiң ұқсас құрылымдарымен бiрлесiп өткiзу практикасын;
халықаралық ұйымдардың және шет елдердiң беймемлекеттiк құрылымдарының мүмкiндiктерiн ұлтаралық, көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерiндегi жекелеген келеңсiз үрдiстердiң саясаттануын төмендету және жою үшiн пайдалану арқылы тереңдету.

4.2. В области содействия дальнейшей демократизации общества
Расширить участие Ассамблеи в развитии нормативно-правовой базы, регулирующей сферу межэтнических отношений, посредством:
привлечения членов Ассамблеи для экспертизы проектов общественно значимых нормативных правовых актов, регулирующих сферу межэтнических отношений;
использования механизмов инициирования через Правительство предложений по внесению законопроектов, изменений и дополнений в действующее законодательство, касающихся межэтнических отношений.
Продолжить практику привлечения общественных объединений (национально-культурных объединений, неправительственных организаций и др.) на добровольной основе к реализации отдельных направлений государственной национальной политики. Для этого Ассамблея намеревается реализовать следующие меры:
способствовать налаживанию конструктивного диалога между органами государственной власти и общественными объединениями;
совместно с общественными объединениями разрабатывать и осуществлять программы социально-экономического развития, направленные на расширение межнационального сотрудничества и развитие национальных культур с учетом приоритетов государственной национальной политики;
совместно с общественными объединениями осуществлять информационное обеспечение реализации основных направлений национальной политики, содействовать распространению знаний об истории и культуре народов, населяющих Казахстан;
учитывать отечественный и зарубежный опыт при разработке программ предотвращения и разрешения конфликтов на этнической почве.
Углублять сотрудничество с различными международными организациями, государственными и негосударственными структурами других стран через:
совершенствование и укрепление механизмов взаимодействия государства и гражданских институтов страны с иностранными государствами, международными институтами в сфере межэтнических отношений для сбалансирования интересов государства и этнических групп в культурном развитии;
воплощение в жизнь комплекса мер, направленных на укрепление и повышение доверия гражданского общества и международных организаций к власти;
практику совместного проведения с международными организациями, государственными органами и аналогичными структурами зарубежных стран научно-практических конференций, семинаров и других образовательных и культурных мероприятий, акций, способствующих общественному прогрессу и гражданскому миру в стране;
использование возможностей международных организаций и негосударственных структур зарубежных стран для снижения политизации и нейтрализации отдельных негативных тенденций в вопросах регулирования межэтнических, миграционных процессов.

4.3. Ассамблеяны ұлтаралық қатынастар саласындағы
мемлекеттiк саясат институты ретiнде жетiлдiру саласында
Мемлекеттiк ұлттық саясатты iске асырудың маңызды органы ретiнде Ассамблеяның қызметін:
мемлекеттiк органдардың өзара iс-қимыл жүйесiн қалыптастыру және олардың ұлтаралық қатынастар мәселелерi жөнiндегi қызметiн Ассамблеяның жұмыс органының үйлестiруi;
Ассамблеяның жұмыс органының Ассамблея сессияларында алға қойылған мiндеттердi iске асыру жөнiндегi мемлекеттiк органдар қызметiнiң тиiмдiлiгiн бақылауды қамтамасыз етуi;
ұлтаралық қатынастар саласын қозғайтын заң жобаларына қоғамдық-саяси сараптама жүргiзуге Ассамблеяның қатысу тетiгiн талдап жасау арқылы жетiлдiру.
Мыналарды:
ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiк саясат тәжiрибесiн ғылыми жинақтап-қорытуды жүргiзу мен мемлекеттiк органдарға ұлтаралық қатынастарды одан әрi үйлестiру жөнiндегi практикалық ұсынымдарды тұжырымдау;
ұлтаралық қатынастар саласындағы келеңсiз үрдiстердiң алдын алу және күнiлгерi ауыздықтау, қатерлер мен арандатушы идеологиялық ықпалдарға ақпараттық-идеологиялық қарсы iс-қимыл тетiктерiн қалыптастыру;
тәуелсiз сарапшылар мен азаматтық қоғам институттарын тарту арқылы ұлтаралық қатынастарға мониторинг ұйымдастыру;
елдiң бейүкiметтiк ұйымдарын елдегi ұлтаралық қатынастардың жай-күйiне тәуелсiз сараптама жасауға және этностар теңдiгiн қамтамасыз ету және адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын сақтау мәселелерi жөнiнде халықаралық ұйымдар үшiн ұлттық есептердi дайындауға тарту үшiн Ассамблея қызметiн сарапшылық-талдау тұрғысынан сүйемелдеудi және Ассамблеяның талдау орталығын құру арқылы ұлтаралық қатынастарды дамытуды қамтамасыз ету.
Ассамблеяның қызметін ақпараттық және идеологиялық сүйемелдеуді:
ұлтаралық қатынастар мәселелерi жөнiндегi материалдарды, Ассамблеяның және этномәдени бiрлестiктердiң қызметi туралы ақпаратты, талдау және басқа да материалдарды жариялап отыратын Ассамблеяның мерзiмдi басылымын тұрақты негiзде шығаруды ұйымдастыру;
қазiргi заманғы РR-технологияларды пайдаланудың көмегiмен жұртшылық, азаматтық қоғам институттары арасында Ассамблеяның танымалдығы мен беделiнiң артуына қол жеткiзу;
Бүкiл әлемдiк Интернет ақпараттық желiсiнде Ассамблеяның wеb-сайтын жетiлдiру, кiшi ассамблеялардың wеb-сайттарын жасау;
республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын мемлекеттiк ақпараттық саясатты жүргiзуге бағытталған қызметтi орындау шеңберiнде пайдалану жолымен қамтамасыз ету.
Қазақстан халқы Ассамблеясының кiшi ассамблеялармен, орталық және жергiлiктi атқарушы билiк органдарымен жоспарлы және дәйектi жұмысын қамтамасыз ету, бұл үшiн:
Ассамблеяның, оның жұмыс органының қоғамды демократияландыру, тiл саясаты, этномәдени бiлiм берудi дамыту, рухани-мәдени даму және т.б. салалардағы мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруға қатысуы жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
Мемлекет басшысын хабардар ету үшiн ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiк органдардың қызметiне Ассамблеяның жұмыс органының мониторинг жүргiзуiн қамтамасыз ету;
Ассамблея (Ассамблеяның Кеңесi, жұмыс органы және басқа) органдарының орталық атқарушы органдармен ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiк саясат мәселелерi жөнiндегi iс-шараларды iске асыру саласындағы өзара iс-қимылының келiсiлген жоспарларын әзiрлеу (кiшi ассамблеялардың жергiлiктi атқарушы органдармен өзара ұқсас iс-қимылы сәйкес жоспарларын әзiрлеу);
бiрлескен ведомствоаралық және аймақаралық жұмыс жоспарлары аясында ұлтаралық қатынастардың өзектi мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдардың жұмысын Ассамблеяның жұмыс органы арқылы үйлестiру;
Ассамблея мен кiшi ассамблеялардың, олардың жұмыс органдарының жұмысының тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған шаралар кешенiн iске асыру.
Ассамблеяның ұлтаралық өзара iс-қимылды нығайтуға бағытталған iскерлiк белсендiлiгiн күшейту әрi осы мақсатта:
ұлтаралық қатынастар саласындағы маман-ғалымдарды, iс-тәжiрибесi бар қызметкерлердi, РR-қызметi мамандарын және т.б. жұмысқа тарту есебiнен Ассамблея мен кiшi ассамблеялардың жұмыс органдарының кадр құрамын нығайту;
Ассамблеяның мониторинг саласындағы жекелеген ұзақ мерзiмдi жобаларын, тiл саясатына байланысты бағдарламаларын және қоғамдық маңызы бар басқа да iс-шараларын республикалық бюджет қаражаты есебiнен (мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде) iске асыру тетiктерiн әзiрлеу;
ұлттық-мәдени бiрлестiктердiң бiлiм беру, мәдени және қайырымдылық жобаларын iске асыру үшiн материалдық және қаржылық негiз жасауға бағытталған iскерлiк белсендiлiгiн қолдау.

4.3. В области совершенствования Ассамблеи как института
государственной политики в сфере межэтнических отношений
Совершенствовать деятельность Ассамблеи как важного органа в реализации государственной национальной политики путем:
формирования системы взаимодействия государственных органов и координации их деятельности по вопросам межэтнических отношений рабочим органом Ассамблеи;
обеспечения контроля рабочим органом Ассамблеи эффективности деятельности государственных органов по реализации задач, поставленных на сессиях Ассамблеи;
выработки механизма участия Ассамблеи в проведении общественно-политической экспертизы законопроектов, затрагивающих сферу межэтнических отношений.
Обеспечить экспертно-аналитическое сопровождение деятельности Ассамблеи и развития межэтнических отношений путем создания аналитического центра Ассамблеи для:
проведения научного обобщения опыта политики государства в сфере межэтнических отношений и выработки практических рекомендаций государственным органам по дальнейшей гармонизации межэтнических отношений;
формирования механизмов профилактики и раннего предупреждения негативных тенденций в сфере межэтнических отношений, информационно-идеологического противодействия угрозам и деструктивному идеологическому влиянию;
организации мониторинга межэтнических отношений с привлечением независимых экспертов и институтов гражданского общества;
привлечения неправительственных организаций страны к независимой экспертизе состояния межэтнических отношений в стране и к подготовке национальных отчетов для международных организаций по вопросам обеспечения равенства этносов и соблюдения прав и свобод человека и гражданина.
Обеспечить информационное и идеологическое сопровождение деятельности Ассамблеи путем:
организации выпуска периодического издания Ассамблеи на постоянной основе с публикацией материалов по вопросам межэтнических отношений, информации о деятельности Ассамблеи и этнокультурных объединений, аналитических и других материалов;
достижения роста популярности и авторитета Ассамблеи среди общественности, институтов гражданского общества с помощью использования современных РR-технологий;
совершенствования wеb-сайта Ассамблеи во всемирной информационной сети Интернет, создания wеb-сайтов малых ассамблей;
использования в рамках выполнения услуг на проведение государственной информационной политики средств республиканского и местных бюджетов.
Обеспечить планомерную и последовательную работу Ассамблеи народа Казахстана с малыми ассамблеями, центральными и местными исполнительными органами власти, для чего:
внести предложения по участию Ассамблеи, ее рабочего органа в разработке и реализации государственных программ в области демократизации общества, языковой политики, развития этнокультурного образования, духовно-культурного развития и т.п.;
обеспечить проведение рабочим органом Ассамблеи мониторинга деятельности государственных органов в сфере межэтнических отношений для информирования главы государства;
разработать согласованные планы по взаимодействию органов Ассамблеи (Совета, рабочего органа Ассамблеи и других) с центральными исполнительными органами в области реализации мероприятий по вопросам государственной политики в сфере межэтнических отношений (разработка аналогичных планов взаимодействия малых ассамблей с местными исполнительными органами);
через рабочий орган Ассамблеи координировать работу государственных органов по актуальным вопросам межэтнических отношений в рамках совместных межведомственных и межрегиональных планов работы;
реализовать комплекс мер, направленных на повышение эффективности работы Ассамблеи и малых ассамблей, их рабочих органов.
Усилить деловую активность Ассамблеи, направленную на укрепление межэтнического взаимодействия, и в этих целях:
укрепить кадровый состав рабочих органов Ассамблеи и малых ассамблей за счет привлечения к работе ученых  специалистов в области межэтнических отношений, опытных практических работников, специалистов РR-деятельности и т.п.;
разработать механизмы реализации отдельных долгосрочных проектов в сфере мониторинга, программ по языковой политике и других общественно значимых мероприятий Ассамблеи за счет средств республиканского бюджета (в рамках выполнения государственного заказа);
поддержать деловую активность национально-культурных объединений, направленную на создание материальной и финансовой основы для реализации образовательных, культурных и благотворительных проектов.

5. Стратегияны iске асыру тетiгі және ресурстық
қамтамасыз ету
Стратегияны оның қағидалары негiзiнде iске асыру мақсатында Ассамблеяның жыл сайынғы iс-қимыл жоспарлары әзiрленiп, iске асырылатын болады.
Стратегияны iске асыру жөнiндегi нақты iс-шаралар Ассамблеяның жұмыс органы әзiрлеп, Ассамблеяның Төрағасы бекiтетiн жыл сайынғы iс-қимыл жоспарларында айқындалады. Тиiстi iс-шаралар жоспарлары кiшi ассамблеялар деңгейiнде әзiрленiп, оларды сол ассамблеялардың төрағалары бекiтедi.
Осы стратегияны iске асыру республиканың, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының бюджет қаражаттары, ұлттық-мәдени бiрлестiктердiң қаражаттары, халықаралық ұйымдардың қаржы ресурстары, гранттар мен Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да қаржы көздерi есебiнен көзделген.
Сонымен қатар осы стратегияны iске асыру аясында Ассамблеяның жекелеген жобаларын қаржыландыруға қатысатын қор құру мүмкiндiгiн қарау орынды болмақ.
6. Стратегияны іске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Ассамблея қызметiнiң аталған негiзгi бағыттарын iске асырудың нәтижелерi мыналар болуға тиiс:
азаматтық татулық пен келiсiмдi, iшкi саяси тұрлаулылықты қамтамасыз ету саласында:
ұлтаралық қатынастарды үйлестiру негiзiнде қазақстандық сәйкестiктi қалыптастыру, қазақстандық патриотизмдi, қазақстандықтардың рухани-мәдени тұтастығын нығайту, жастардың кейiнгi әрбiр буынының бойында қазақстандық патриотизмдi тәрбиелеу жүйесін құру;
ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiң саясатын iске асыруда мемлекеттiк органдардың келiсілген жұмысын жүргiзу;
Ассамблеяның ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiк мүдделердi іске асыру жөнiндегi жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру;
этномониторинг жүргiзу және Ассамблеяның талдау құрылымдары қызметiнiң негiзiнде келеңсiз үрдiстер мен қатерлерден сақтандыру мен алдын ала анықтау жүйесiн құру;
ұлтаралық қатынастар мәселелерi, экстремизм, төзбеушiлiк пен радикализм идеяларының ықпалына қарсы пәрмендi iс-қимыл мәселелерi жөнiндегi ақпараттық-идеологиялық жұмыстың сапасы мен тиiмдiлiгiн арттыру;
ұлтаралық қатынастар саласында:
ұлтаралық қатынастарды үйлестiру, Қазақстандағы этностар арасындағы қарым-қатынастарда төзiмдiлiк пен сенiмдi нығайту;
Қазақстан этностарын мемлекеттiк тiл мен қазақ халқының мәдениетi айналасында топтастыратын олардың мәдениеттерi мен тiлдерiн одан әрi дамыту, қазақстандықтардың рухани-мәдени тұтастығын қалыптастыратын жағдайларды қамтамасыз ету;
мемлекеттiк тiлдi әрбiр қазақстандық этнос өкiлiнiң iшкi мәдениетiнiң ажырамас тiнiне айналдыру;
мемлекеттiк тiл мен ресми тiлдi ұлтаралық қатынас құралы ретiнде одан әрi дамытатындай нақты перспективаларына ие болатын көптiлдiлiктi қалыптастыру;
қоғамдық-саяси жүйенi демократияландыру және азаматтық қоғамды қалыптастыру саласында:
Қазақстан халқы Ассамблеясын қоғамды одан әрi демократияландырудың тиiмдi құралына айналдыру Ассамблеяның азаматтық қоғам институттарындағы беделi мен ықпалын өсiру, оның ұлттық-мәдени бiрлестiктермен өзара iс-қимылын нығайту;
азаматтық қоғам институттарын ұлтаралық қатынастар саласындағы маңызды әлеуметтiк жобаларды шешуге тарту, азаматтық қоғам институттарын ұлтаралық қатынастар саласында дамыту;
ұлтаралық қатынастар проблемаларына қатысты келiсiлген саясат жүргізу және дүниежүзілiк қоғамдастықта Қазақстанның беделiн көтеру мақсатында халықаралық ұйымдармен, мемлекеттік органдармен, шет мемлекеттердің ұлтаралық қатынастар мәселелерi жөнiндегi институттарымен ынтымақтастықты дамыту.
Осы стратегияны іске асырудың түпкі нәтижесі қоғамды демократияландыру, оны топтастыру, азаматтық татулық пен ұлтаралық келісімді, ішкі саяси тұрлаулылықты қамтамасыз ету, сондай-ақ "Қазақстан-2030" Стратегиясында алға қойылған міндеттерді орындау негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі мен егемендігін нығайту болуға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы 26 сәуiрдегi
N 856 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы
ЕРЕЖЕ

5. Механизм реализации и ресурсное обеспечение стратегии
В целях реализации стратегии на основании ее положений будут разработаны и реализованы ежегодные планы действий Ассамблеи.
Конкретные мероприятия по реализации стратегии определяются ежегодными планами действий, которые разрабатываются рабочим органом Ассамблеи и утверждаются председателем Ассамблеи. Соответствующие планы мероприятий разрабатываются на уровне малых ассамблей и утверждаются председателями малых ассамблей.
Реализация настоящей стратегии предусмотрена за счет бюджетных средств республики, областей, г.г. Астаны и Алматы, средств национально-культурных объединений, финансовых ресурсов международных организаций, грантов и других финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Также целесообразно рассмотреть возможность создания фонда, который будет участвовать в финансировании отдельных проектов Ассамблеи в рамках реализации настоящей стратегии.
6. Ожидаемые результаты от реализации стратегии
Результатами реализации указанных основных направлений деятельности Ассамблеи должны стать:
в области обеспечения гражданского мира и согласия, внутриполитической стабильности:
формирование казахстанской идентичности на основе гармонизации межэтнических отношений, укрепление казахстанского патриотизма, духовно-культурной общности казахстанцев, создание системы воспитания казахстанского патриотизма в каждом последующем поколении молодежи;
проведение согласованной работы государственных органов в реализации политики государства в области межэтнических отношений;
повышение эффективности работы Ассамблеи по реализации государственных интересов в сфере межэтнических отношений;
создание системы упреждения и раннего выявления негативных тенденций и угроз на основе проведения этномониторинга и деятельности аналитической структуры Ассамблеи;
повышение качества и эффективности информационно-идеологической работы по вопросам межэтнических отношений, эффективного противодействия влиянию идей экстремизма, нетерпимости и радикализма;
в области межэтнических отношений:
гармонизация межэтнических отношений, укрепление толерантности и доверия в отношениях между казахстанскими этносами;
дальнейшее развитие культур и языков казахстанских этносов, интегрирующее их вокруг государственного языка и культуры казахского народа, обеспечение условий для формирования духовно-культурной общности казахстанцев;
превращение государственного языка в неотъемлемый элемент внутренней культуры представителя каждого казахстанского этноса;
формирование полиязычия, при котором государственный и официальный языки приобретают реальные перспективы для дальнейшего развития как средства межэтнического общения;
в области демократизации общественно-политической системы и формирования гражданского общества:
превращение Ассамблеи народа Казахстана в эффективный инструмент дальнейшей демократизации общества, рост авторитета и влияния Ассамблеи в институтах гражданского общества, укрепление ее взаимодействия с национально-культурными объединениями;
привлечение институтов гражданского общества к решению важных социальных проектов в области межэтнических отношений, развитие институтов гражданского общества в сфере межэтнических отношений;
развитие сотрудничества с международными организациями, государственными органами, институтами по вопросам межэтнических отношений зарубежных государств с целью проведения согласованной политики и повышения авторитета Казахстана в мировом сообществе касательно проблем межэтнических отношений.
Конечным результатом реализации настоящей стратегии должно стать укрепление государственной независимости и суверенитета Республики Казахстан на основе демократизации общества, его консолидации, обеспечения гражданского мира и межэтнического согласия, внутриполитической стабильности, а также выполнения задач, поставленных в Стратегии "Казахстан-2030".
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года N 856
Положение
об Ассамблее народа Казахстана

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан халқы Ассамблеясы (бұдан әрі - Ассамблея) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы заңды тұлға құрмайтын мекеме болып табылады.
Ассамблея өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына заңдарына , Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 370 Жарлығымен.
2. Ассамблея өз қызметiн мынадай принциптерге негiздейдi:
халық пен мемлекет мүдделерiнiң басымдығы;
жариялылық пен демократия, өз мүшелерiнiң тең құқылығы мен құрамындағы қызметi үшiн дербес жауапкершiлiгi;
заңдардың үстемдiгi, адам мен азаматтың нәсіліне, ұлтына, тiлiне, дiнге қатысына, қандай әлеуметтiк топқа жататынына қарамастан құқықтары мен бостандықтарының теңдiгi;
Қазақстан халықтарының ұлттық мәдениеттерiн, тiлдерiн және салт-дәстүрлерiн жан-жақты дамыту;
халықаралық ұйымдармен, Қазақстанның және шет елдердiң азаматтық қоғам институттарымен интеграциялық байланыстарды кеңейту.
3. Ассамблея шешiмдерi Қазақстан Республикасы Конституциясына және "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлау шешімдерінен басқа ұсынымдық сипатта болады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 370 Жарлығымен.
2. Қызметiнiң мақсаттары, мiндеттерi мен
негiзгi бағыттары
4. Ассамблеяның мақсаттары:
ұлттық мәселенi әдiлеттi шешудiң негiзi ретiнде қоғамдық тұрлаулылықты нығайту;
мемлекеттiк тiл мен қазақ халқы мәдениетiнiң өзектi топтастырушы рөлiн арқау ете отырып, Қазақстан этностарын қазақстандық патриотизм, азаматтық және рухани-мәдени тұтастық негiзiнде шоғырландыру жолымен қазақстандық сәйкестiктi қалыптастыру;
азаматтардың өркениеттi әрi демократиялық нормаларға сүйенетiн саяси мәдениетiн қалыптастыру;
Қазақстан Республикасының беделiн түсiруi ықтимал іс-әрекеттердiң, сөз сөйлеу мен пiкiр айтудың алдын алу және болдырмау;
этносаралық қатынастарды үйлестірудi қамтамасыз ету, түрлi этностар өкiлдерi арасындағы қарым-қатынастарда төзушілік пен сенiмдi нығайту болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23. N 1561 жарлығымен.
5. Ассамблея қызметi мынадай мiндеттердi шешуге бағытталған:
рухани бiрлiк идеясын қалыптастыру және тарату, халықтар достығы мен ұлтаралық келiсiмдi нығайту және сақтау;
Ассамблеяның мемлекеттiк органдармен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимылының бiрыңғай жүйесiн жасау арқылы ұлтаралық қатынастар саласындағы келеңсiз үрдiстердің алдын алу;
ұлтаралық қатынастар саласындағы ахуалға мониторинг жүргiзу және талдау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру, олардың негiзiнде қоғамды топтастыруды қамтамасыз ететiн практикалық ұсынымдарды тұжырымдау;
мемлекет жүргізiп отырған ұлт саясатында әр алуан ұлттық мүдделердiң ескерiлуiн қамтамасыз етуге жәрдемдесу.
Ассамблея мақсаттары мен мiндеттерiне қол жеткiзу үшiн ұлттық-мәдени бiрлестiктердiң күш-жiгерiн бiрiктiру.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23. N 1561 жарлығымен.

1. Общие положения
1. Ассамблея народа Казахстана (далее - Ассамблея) является учреждением без образования юридического лица при Президенте Республики Казахстан.
Ассамблея осуществляет свою деятельность в соответствии с  Конституцией законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Положением.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370 .
2. Ассамблея строит свою деятельность на принципах:
приоритета интересов народа и государства;
гласности и демократии, равноправия и персональной ответственности членов за деятельность в ее составе;
верховенства законов, равенства прав и свобод человека и гражданина, независимо от его расы, национальности, языка, отношения к религии, принадлежности к социальным группам;
всестороннего развития национальных культур, языков и традиций народа Казахстана;
расширения интеграционных связей с международными  организациями, институтами гражданского общества Казахстана и зарубежных стран.
3. Решения Ассамблеи носят рекомендательный характер, за исключением решений об избрании депутатов Мажилиса Парламента, избираемых в соответствии с Конституцией Республики Казахстан,  Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" Ассамблеей народа Казахстана.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370 .
2. Цели, задачи и основные направления деятельности
4. Целями Ассамблеи являются:
укрепление общественной стабильности как основы справедливого решения национального вопроса;
формирование казахстанской идентичности путем консолидации этносов Казахстана на основе казахстанского патриотизма, гражданской и духовно-культурной общности при стержневой консолидирующей роли государственного языка и культуры казахского народа;
формирование политической культуры граждан, опирающейся на цивилизованные и демократические нормы;
предотвращение и предупреждение действий, выступлений и высказываний, способных дискредитировать Республику Казахстан;
обеспечение гармонизации межэтнических отношений, укрепление толерантности и доверия в отношениях между представителями различных этносов. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - Указом Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 .
5. Деятельность Ассамблеи направлена на решение следующих задач:
формирование и распространение идей духовного единства, укрепление и сохранение дружбы народа и межнационального согласия;
предупреждение негативных тенденций в сфере межэтнических отношений посредством создания единой системы взаимодействия Ассамблеи с государственными органами и общественными объединениями;
организацию работы по мониторингу и анализу ситуации в сфере межэтнических отношений, выработку на их основе практических рекомендаций, обеспечивающих консолидацию общества;
содействие обеспечению учета многообразных национальных интересов в проводимой государством национальной политике;
интеграцию усилий национально-культурных объединений для достижения целей и задач Ассамблеи. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - Указом Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 .

6. Ассамблея қызметiнiң негiзгi бағыттары:
ұлтаралық қатынастар мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдармен және азаматтық қоғам институттарымен өзара iс-қимыл жасау;
қоғамның рухани, мәдени және әлеуметтiк-экономикалық даму тұжырымдамалары мен бағдарламаларының жобаларын әзiрлеуге қатысу, оларды мемлекеттiк органдарда және жұртшылық арасында талқылауды ұйымдастыру, оларды жүзеге асыруға жәрдемдесу;
ұлт саясаты мәселелерi бойынша заң жобаларына қоғамдық-саяси сараптама жасауға қатысу;
ұлтаралық қатынастар саласындағы келiспеушiлiктер мен дауларды реттеу, жанжалды ахуалдарды шешу жөнiнде ұсынымдар тұжырымдау және практикалық шараларды iске асыруға қатысу;
халықаралық ұйымдармен және шет елдердiң азаматтық қоғам институттарымен белсендi интеграциялық саясат жүргiзу;
ұлттық-мәдени бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасау;
ұлтаралық қатынастар, Қазақстан халықтарының мәдениетi мен тілдерiн дамыту және қолдау мәселелерi бойынша конференциялар мен семинарлар өткiзу;
Қазақстан Республикасында ұлтаралық қатынастардың жай-күйiне мониторинг жасау;
ұлтаралық келiсiм идеяларын, қағидаттарын және нормаларын насихаттау болып табылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23. N 1561 жарлығымен.
3. Жұмысын ұйымдастыру және оның тәртiбi
7. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президентi Ассамблеяның ғұмырлық Төрағасы болып табылады. Ассамблея Төрағасы Ассамблея қызметiнiң негiзгi бағыттарын айқындайды әрi бекiтедi. Ассамблея Төрағасының екi орынбасары болады.
Ассамблея Төрағасының орынбасарлары Ассамблея Кеңесiнiң ұсынымы негiзiнде Қазақстан Республикасы Президентiнің актiлерiмен тағайындалады.
8. Ассамблея сессияларын Ассамблеяның Төрағасы шақырады. Ассамблея сессиясының өтетiн күнi, орны және болжалды күн тәртібi оның жұмысы басталуынан бiр ай бұрын жарияланады. Сессия жылына кемiнде бiр рет шақырылады.
Ассамблеяның кезектен тыс сессиясын Ассамблея Төрағасы өз бастамашылығы бойынша немесе Ассамблея мүшелерi жалпы санының кемiнде үштен бiрiнiң өтiнiшi бойынша шақырады және шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде өткізіледі.
Ассамблея сессиясы, егер оның жұмысына Ассамблея мүшелерiнiң жалпы санынан кемiнде үштен екiсi қатысса, заңды болып саналады. Сессия шешiмi, егер ол үшiн Ассамблеяның қатысып отырған мүшелерiнiң жартысынан астамы жақтап дауыс берсе, қабылданған болып саналады. Шешiм қабылдау кезiнде дауыс беру тәсілін Ассамблея сессиясы айқындайды.
Ассамблея сессиясы:
Қазақстан Республикасы Конституциясына және "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлауға;
Ассамблеяның тұжырымдамалары мен бағдарламалық құжаттарын талқылауға және оларды Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзуге;
Ассамблея мүшелерiнiң есептерiн тыңдауға;
Қазақстан Республикасының Президентiне осы Ережеге өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы ұсыныстар жасауға;
Ассамблеяның құзыретiне жатқызылған өзге де мәселелердi қарап, шешуге хақылы.

6. Основными направлениями деятельности Ассамблеи являются:
взаимодействие с государственными органами и институтами гражданского общества по вопросам межэтнических отношений;
участие в разработке проектов концепций и программ духовного, культурного и социально-экономического развития общества, организация их обсуждения в государственных органах и среди населения, содействие их осуществлению;
участие в общественно-политической экспертизе законопроектов по вопросам национальной политики;
выработка рекомендаций и участие в реализации практических мер по урегулированию разногласий и споров, разрешению конфликтных ситуаций в сфере межэтнических отношений;
активная интеграционная политика с международными организациями и институтами гражданского общества зарубежных стран;
взаимодействие с национально-культурными объединениями;
проведение конференций и семинаров по вопросам межнациональных отношений, развития и поддержки культуры и языков народа Казахстана;
осуществление мониторинга состояния межнациональных отношений в Республике Казахстан;
пропаганда идей, принципов и норм межнационального согласия. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - Указом Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 .
3. Организация и порядок работы
7. Первый Президент Республики Казахстан является пожизненным Председателем Ассамблеи. Председатель Ассамблеи определяет и утверждает основные направления деятельности Ассамблеи. Председатель Ассамблеи имеет двух заместителей.
Заместители Председателя Ассамблеи назначаются на основании рекомендации Совета Ассамблеи актами Президента Республики Казахстан.
8. Сессии Ассамблеи созываются Председателем Ассамблеи. Дата, место проведения и предполагаемая повестка дня сессии Ассамблеи объявляются за месяц до начала ее работы. Сессия созывается не реже одного раза в год.
Внеочередная сессия Ассамблеи созывается Председателем Ассамблеи по собственной инициативе или по просьбе не менее одной трети от общего числа членов Ассамблеи и проводится в месячный срок со дня принятия решения.
Сессия Ассамблеи считается правомочной, если в ее работе принимают участие не менее двух третей от общего числа членов Ассамблеи. Решение сессии считается принятым, если за него проголосовало более половины присутствующих членов Ассамблеи. Способ голосования при принятии решения определяет сессия Ассамблеи.
Сессия Ассамблеи вправе:
избирать депутатов Мажилиса Парламента в соответствии с  Конституцией Республики Казахстан и Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
обсуждать концепции и программные документы Ассамблеи и вносить их на рассмотрение Президенту Республики Казахстан;
заслушивать отчеты членов Ассамблеи;
вносить Президенту Республики Казахстан предложения о внесении изменений и дополнений в настоящее Положение;
рассматривать и решать иные вопросы, отнесенные к компетенции Ассамблеи.

Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 370 Жарлығымен.
9. Ассамблея сессияларының аралығында жұмыс жүргiзу үшiн Ассамблея Төрағасының шешiмiмен Ассамблеяның құрамына кiретiн мемлекеттiк органдар, ұлттық-мәдени және басқа да қоғамдық бiрлестiктер өкiлдерiнiң қатарынан, кiшi ассамблеялар жетекшiлерiнен Ассамблея Кеңесi құрылады. Ассамблея Төрағасының шешiмiмен Ассамблея Кеңесiнiң құрамына Ассамблеяның басқа да мүшелерi кiре алады.
Ассамблея Кеңесi Ассамблеяның мақсаттарына қол жеткiзу мен мiндеттерiн шешуге бағытталған неғұрлым маңызды мәселелердi қарайды, соның ішінде Қазақстан Республикасы Конституциясына және»"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттар ұсынады. Ассамблея Кеңесiнiң шешiмi, егер ол Ассамблея Кеңесi мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен екiсi қабылдағанда, заңды болып табылады.
Ассамблея Кеңесiнiң шешiмi Ассамблеяның жұмыс органы жүргiзетiн сауалнама жолымен де қабылдануы мүмкiн. Ассамблея Кеңесiнiң отырысын қажеттiлiкке қарай Ассамблея Төрағасының келiсiмiмен Ассамблея Төрағасының орынбасарлары бiрлесiп шақырады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 370 Жарлығымен.
10. Ассамблея Төрағасы, Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен Ассамблеяның стратегиялық мақсаттары мен мiндеттерiн iске асыру барысында Ассамблеяның мемлекеттiк органдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшiн Ассамблеяның Үйлестiру кеңесi құрылады, оның функциялары мен өкiлеттiгiн Ассамблея Төрағасы айқындайды.
Ассамблеяның Үйлестiру кеңесiнiң құрамына Ассамблея Төрағасының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Үкiметiнің басшылары мен өзге де мүшелерi, Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты мен Мәжілісінің төрағалары немесе олардың орынбасарлары енгiзiлуi мүмкiн.
11. Ассамблеяның алдына қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу үшiн Ассамблея Төрағасы өз шешiмiмен Ассамблея жанынан басқа да кеңесшi органдар мен құрылымдар құра алады.
12. Ассамблеяның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Ішкі саясат бөлімі болып табылады.
Ассамблея жұмыс органының негiзгi функциялары:
Ассамблеяның қызметiн қамтамасыз ету, Ассамблея шешiмдерiнiң орындалуын ұйымдастыру және бақылау;
ұлтаралық қатынастарды, қоғамдағы келiсiм мен тұрақтылықты дамыту және нығайту жөнiндегi бiрлескен ведомствоаралық және аймақаралық жұмыс жоспарлары шеңберiнде мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiру;
мемлекеттiк ұлт саясатының тұжырымдамалық негiздерiн, Ассамблеяның тұжырымдамалары мен бағдарламалық құжаттарын әзiрлеуге және Қазақстан халқының тiлдерiн, мәдениетiн, тарихи салт-дәстүрлерi мен әдет-ғұрыптарын қайта түлету және сақтау бағдарламаларын iске асыруға қатысу;
Ассамблея қызметiне қатысты мәселелер бойынша талдау, ақпараттық және әдiстемелiк материалдар дайындау, халықаралық, республикалық ғылыми-практикалық конференциялар, семинарлар, елдегi қоғамдық прогресс пен азаматтық татулыққа ықпал ететiн басқа да iс-шаралар мен акциялар өткiзу;
мемлекеттiк органдармен және ТМД елдерi мен алыс шетелдiң ұқсас құрылымдарымен, сондай-ақ қоғамдық және ұлттық-мәдени бiрлестiктермен, халықаралық және бейүкiметтiк ұйымдармен Қазақстанның тұрлаулы дамуын қамтамасыз етуге және Ассамблеяға жүктелген мiндеттердi iске асыруға бағытталған өзара iс-қимылдар жасау;
Ассамблея жанынан құрылған кеңесшi органдар мен құрылымдар қызметiн ұйымдастыру болып табылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23 N 1561 , 2008.04.24 N 576 Жарлықтарымен.

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370 .
9. Для ведения работы между сессиями Ассамблеи решением Председателя Ассамблеи образуется Совет Ассамблеи из числа входящих в состав Ассамблеи представителей государственных органов, национально-культурных и других общественных объединений, руководителей малых ассамблей. По решению Председателя Ассамблеи в состав Совета Ассамблеи могут войти и другие члены Ассамблеи.
Совет Ассамблеи рассматривает наиболее важные вопросы, направленные на достижение целей и решение задач Ассамблеи, в том числе выдвигает кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, избираемые Ассамблеей в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и  Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан". Решение Совета Ассамблеи является правомочным, если оно было принято не менее двумя третями от общего числа членов Совета Ассамблеи.
Решение Совета Ассамблеи может быть принято опросным путем, проводимым рабочим органом Ассамблеи. Заседание Совета Ассамблеи по мере необходимости созывается совместно заместителями Председателя Ассамблеи по согласованию с Председателем Ассамблеи.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370 .
10. Для обеспечения взаимодействия Ассамблеи с государственными органами по реализации стратегических целей и задач Ассамблеи, утвержденных Председателем Ассамблеи, Президентом Республики Казахстан создается Координационный совет Ассамблеи, функции и полномочия которого определяются Председателем Ассамблеи.
В состав Координационного совета Ассамблеи могут быть включены заместители Председателя Ассамблеи, руководители и иные члены Правительства Республики Казахстан, председатели Сената, Мажилиса Парламента Республики Казахстан или их заместители.
11. Для достижения целей и задач, поставленных перед Ассамблеей, Председатель Ассамблеи своим решением может образовать при Ассамблее другие совещательные органы и структуры.
12. Рабочим органом Ассамблеи является Отдел внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан.
Основными функциями рабочего органа Ассамблеи являются:
обеспечение деятельности Ассамблеи, организация и контроль выполнения решений Ассамблеи;
координация деятельности государственных органов в рамках совместных межведомственных и межрегиональных планов работы по развитию и укреплению межэтнических отношений, согласия и стабильности в обществе;
участие в разработке концептуальных основ государственной национальной политики, концепций и программных документов Ассамблеи и реализации программ возрождения и сохранения языков, культуры, исторических традиций и обычаев народа Казахстана;
подготовка аналитических, информационных и методических материалов по вопросам, относящимся к деятельности Ассамблеи, проведение международных, республиканских научно-практических конференций, семинаров, других мероприятий и акций, способствующих общественному прогрессу и гражданскому миру в стране;
взаимодействие с государственными органами и аналогичными структурами стран СНГ и дальнего зарубежья, а также с общественными и национально-культурными объединениями, международными и неправительственными организациями, направленное на обеспечение устойчивого развития Казахстана и реализацию задач, возложенных на Ассамблею;
организация деятельности совещательных органов и структур, созданных при Ассамблее.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными Указами Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 ; от 24.04.2008 N 576 .

4. Ассамблея құрамына қабылдау және құрамынан шығару,
кiшi ассамблеялар
13. Ассамблеяның құрамын Ассамблея Төрағасы мемлекеттiк органдар, ұлттық-мәдени және басқа да қоғамдық бiрлестiктер өкiлдерi, сондай-ақ қоғамдағы беделiн, қоғамдық-саяси белсендiлiгiн ескере отырып, өзге де адамдар қатарынан жасақтайды.
14. Ассамблея мүшелiгiне кандидаттар ұлттық-мәдени бiрлестiктердiң ұсыныстары бойынша кiшi ассамблеялардың шешiмдерiмен ұсынылады, аймақтық және республикалық қоғамдық бiрлестiктерден олардың жоғары органдарының шешiмдерiмен ұсыным жасалады.
Ассамблея мүшелiгiне барлық кандидатуралар Ассамблея Кеңесінің отырысында қаралып, оларды Ассамблея Төрағасының орынбасарлары Ассамблея Төрағасының бекiтуiне ұсынады. Ассамблея Төрағасы ұсынылған кандидатураларды қабылдамай тастауға және Ассамблеяның құрамына өз қарауынша басқа адамдарды енгiзуге хақылы.
15. Ассамблея Төрағасы Ассамблея Төрағасы орынбасарларының немесе кiшi ассамблеялар төрағаларының ұсыныстарымен:
өзiнiң лауазымы бойынша Ассамблеяның құрамына енген Ассамблея мүшесi - мемлекеттiк қызметшiнiң жұмыс орны өзгерген;
өзiнiң лауазымы бойынша Ассамблеяның құрамына енген адам сайланбалы лауазымнан босатылған жағдайда;
өзге де негiздер бойынша Ассамблеяның құрамынан оның кез келген мүшесiн шығара алады.
16. Кіші ассамблеялар Астана, Алматы қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы заңды тұлға құрмайтын мекеме және Ассамблеяның өңірлердегі өкілдіктері болып табылады.
Кiшi ассамблеялар өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын заңдары мен Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн, осы Ереженi басшылыққа алады және кiшi ассамблеялардың төрағалары бекiткен ережелер негiзiнде iс-қимыл жасайды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007 жылғы 26 шілдедегі N 370 Жарлығымен.
17. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi лауазымдары бойынша кiшi ассамблеялардың төрағалары болып табылады.
18. Кiшi ассамблеяның құрамы жергiлiктi атқарушы және өкiлдi органдардың, ұлттық-мәдени және басқа да қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi қатарынан түзiледi.
19. Кiшi ассамблеялардың жұмыс органдары облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi аппараттарының құрамына құрылымдық бөлiмшелер ретiнде кiретін олардың хатшылықтары болып табылады.
Кiшi ассамблея хатшылығының меңгерушiсiн кiшi ассамблеяның төрағасы Қазақстан халқы Ассамблеясының жұмыс органымен келiсiм бойынша тағайындайды. Кiшi ассамблея хатшылығының меңгерушiсi өзiнiң мәртебесi бойынша кішi ассамблея төрағасының орынбасары болып табылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23 N 1561 , өзгерту енгізілді - 2008.04.24  N 576 Жарлықтарымен.

4. Принятие в состав и вывод из состава Ассамблеи, малые ассамблеи
13. Состав Ассамблеи формирует Председатель Ассамблеи из числа представителей государственных органов, национально-культурных и других общественных объединений, а также иных лиц с учетом их авторитета в обществе, общественно-политической активности.
14. Кандидаты в члены Ассамблеи по предложениям национально-культурных центров выдвигаются решениями сессии малых ассамблей, от региональных и республиканских общественных объединений  рекомендуются решениями их высших органов.
Все кандидатуры в члены Ассамблеи рассматриваются на заседании Совета Ассамблеи и представляются заместителями Председателя Ассамблеи на утверждение Председателю Ассамблеи. Председатель Ассамблеи вправе отклонить предложенные кандидатуры и ввести в состав Ассамблеи по своему усмотрению других лиц.
15. Председатель Ассамблеи по представлению заместителей Председателя Ассамблеи или председателей малых ассамблей может вывести из состава Ассамблеи любого ее члена в случае:
изменения места работы члена Ассамблеи  государственного служащего, входившего в состав Ассамблеи по своей должности;
освобождения от выборной должности лица, входившего в состав Ассамблеи по своей должности;
по иным основаниям.
16. Малые ассамблеи являются учреждениями без образования юридического лица при акимах городов Астаны, Алматы и областей и представительствами Ассамблеи в регионах.
Малые ассамблеи в своей деятельности руководствуются  Конституцией законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением и действуют на основании положений, утверждаемых председателями малых ассамблей.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным Указом Президента Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 370 .
17. Председателями малых ассамблей являются по должности акимы областей, городов Астаны и Алматы.
18. Состав малой ассамблеи формируется из числа представителей местных исполнительных и представительных органов, национально-культурных и других общественных объединений.
19. Рабочими органами малых ассамблей являются их секретариаты, входящие в состав аппаратов акимов областей, городов Астаны и Алматы как структурные подразделения.
Заведующий секретариатом малой ассамблеи назначается председателем малой ассамблеи по согласованию с рабочим органом Ассамблеи народа Казахстана. Заведующий секретариатом малой ассамблеи по своему статусу является заместителем председателя малой ассамблеи.
Сноска. Пункт 19 - в редакции Указа Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 ; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 24.04.2008 N 576 .

5. Ассамблея және кiшi ассамблеялар мүшелерінің
құқықтары мен мiндеттерi
Ескерту. 5-тараудың атауы жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23. N 1561 жарлығымен.
20. Ассамблея және кішi ассамблеялар мүшелерiнiң:
Ассамблеяның және кiшi ассамблеялардың қарауына шығарылған мәселелердi талқылауға қатысуға;
көзқарастар мен ұстанымдар еркіндiгiне, Ассамблея және кiшi ассамблеялар шешiмдер қабылдағаннан кейiн де өз пiкiрiн бiлдiруге;
Ассамблея және кiшi ассамблеялар құрамынан өз еркiмен шығуға құқығы бар.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23. N 1561 жарлығымен.
21. Ассамблея және кiшi ассамблеялар мүшелерi:
елдегi ұлтаралық келiсiм мен ішкi саяси тұрақтылықты нығайтуға;
өздерiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне және осы Ережеге сәйкес жүзеге асыруға;
Ассамблеяның негізгі мақсаты мен міндеттерін өмірге енгізуге белсене қатысуға, оның идеялары мен қызметiн насихаттауға;
Ассамблея және кiшi ассамблеялардың беделi үшiн қам жеуге, Қазақстан Республикасының, Ассамблеяның және кiшi ассамблеялардың беделiне нұқсан келтiруi ықтимал iс-әрекеттердің алдын алуға және болдырмауға;
Ассамблея және кішi ассамблеялардың тапсырмаларын адал орындауға мiндеттi.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.04.23. N 1561 жарлығымен.
6. Басқару құрылымы мен қаржыландыру
22. Ассамблеяның жұмысына жалпы басшылықты Ассамблея Төрағасы жүзеге асырады.
23. Ассамблея Төрағасының орынбасарлары оның сессияларының аралығында Ассамблея Кеңесiн басқарады, Ассамблея аппаратының жұмысына басшылық жасайды, өкiлдiк функцияларын жүзеге асырады және Ассамблея Төрағасының жекелеген тапсырмаларын орындайды.
24. Ассамблея қызметiн қаржыландыру мемлекеттiк бюджет қаражаты, ерiктi қайырмалдықтар мен Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де қаржы көздерi есебiнен жүзеге асырылады.

5. Права и обязанности членов Ассамблеи и малых ассамблей
Сноска. Наименование главы 5 - в редакции Указа Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 .
20. Члены Ассамблеи и малых ассамблей имеют право:
участвовать в обсуждении вопросов, выносимых на рассмотрение Ассамблеи и малых ассамблей;
на свободу взглядов и позиций, выражение своего мнения и после принятия решений Ассамблеей и малыми ассамблеями;
выйти по собственному желанию из состава Ассамблеи и малых ассамблей. <*>
Сноска. Пункт 20 - в редакции Указа Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 .
21. Члены Ассамблеи и малых ассамблей обязаны:
укреплять межнациональное согласие и внутриполитическую стабильность в стране;
осуществлять свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Положением;
активно участвовать в претворении в жизнь основных целей и задач Ассамблеи, пропагандировать ее идеи и деятельность;
заботиться об авторитете Ассамблеи и малых ассамблей, предотвращать и предупреждать действия, способные дискредитировать Республику Казахстан, Ассамблею и малые ассамблеи;
добросовестно выполнять решения Ассамблеи и малых ассамблей. <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - Указом Президента РК от 23 апреля 2005 г. N 1561 .
6. Структура управления и финансирование
22. Общее руководство работой Ассамблеи осуществляет Председатель Ассамблеи.
23. Заместители Председателя Ассамблеи между ее сессиями возглавляют Совет Ассамблеи, руководят работой аппарата Ассамблеи, осуществляют представительские функции и выполняют отдельные поручения Председателя Ассамблеи.
24. Финансирование деятельности Ассамблеи осуществляется за счет средств государственного бюджета, добровольных пожертвований и других источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.