Қазақстан Республикасы мемлекеттік басқару жүйесiн одан әрi жетілдіру шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 2002 жылғы 28 тамыз N 931.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабы 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 9) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Yкіметi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 22-бабы 2-тармағына және 23-бабы 1-тармағына сәйкес қаулы етемін:
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлігі оның өнеркәсiптi, құрылысты және сауданы, стандарттау, метрология және сертификаттауды басқару саласындағы функциялары мен өкілеттiктерi Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігіне берiле отырып, ол Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне және Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігіне бөлу арқылы;
2) Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi оның су ресурстарын, орман, балық және аң шаруашылығын басқару саласындағы функциялары мен өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне берiле отырып, Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне өзгерту арқылы;
3) Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi оның өнеркәсiптi басқару жөнiндегi функциялары мен өкілеттiктерi - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгiне (отын-энергетика өнеркәсiбi және жер қойнауын пайдалану саласындағы функциялары мен өкілеттiктерін қоспағанда); аэроғарыш қызметi саласындағы өкілеттiктерi мен функциялары - Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне беріле отырып;
4) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi оның бюджеттi жоспарлау саласындағы функциялары мен өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне берiле отырып, оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi агенттігіне бөлу арқылы;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кiрiс министрлiгi оның мемлекеттік кiрiстi жоспарлау саласындағы функциялары мен өкілеттіктерi Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігіне, кеден iсi саласындағы функциялары мен өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгiне берiле отырып, оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне қосу арқылы;
6) Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi оның тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау саласындағы функциялары мен өкілеттіктерi Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігіне берiле отырып;

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2002 года N 931.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 9) статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 22 и пунктом 1 статьи 23 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" постановляю:
1. Реорганизовать:
1) Министерство экономики и торговли Республики Казахстан путем его разделения на Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан с передачей ему функций и полномочий в области управления промышленностью, строительством и торговлей, стандартизации, метрологии и сертификации;
2) Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан путем его преобразования в Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан с передачей Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан функций и полномочий в области управления водными ресурсами, лесного, рыбного и охотничьего хозяйства;
3) Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан с передачей функций и полномочий: по управлению промышленностью - Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан (за исключением функций и полномочий в области топливно-энергетической промышленности и недропользования); в области аэрокосмической деятельности - Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
4) Министерство финансов Республики Казахстан путем его разделения на Министерство финансов Республики Казахстан и Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам с передачей функций и полномочий в области бюджетного планирования Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан;
5) Министерство государственных доходов Республики Казахстан путем его присоединения к Министерству финансов Республики Казахстан с передачей функций и полномочий в области планирования государственных доходов Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан; таможенного дела - Агентству таможенного контроля Республики Казахстан;
6) Министерство иностранных дел Республики Казахстан с передачей функций и полномочий в области государственной поддержки прямых инвестиций Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан;

7) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi оның шағын бизнестi қолдау саласындағы функциялары мен өкілеттіктерi Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгiне берiле отырып, оны Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау агенттiгiне өзгерту арқылы;
8) Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi агенттiгi оны Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне қосу арқылы;
9) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгi оны Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне қосу арқылы қайта құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi Үкiмет құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган ретiнде құрылсын.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) мыналарды:
Қазақстан Республикасы Ішкі iстер министрлiгiнiң Iшкi әскерлер комитетiн;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Сауда комитетiн;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Шағын бизнестi қолдау жөнiндегi комитетiн;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Инвестициялар жөнiндегi комитетiн;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Құрылыс iстерi жөнiндегi комитетiн;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Қорғаныс өнеркәсiбi комитетiн;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiн;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Су ресурстары жөнiндегi комитетiн;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің Орман, балық және аң шаруашылығы комитетiн;
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнің Аэроғарыш комитетiн;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Салық комитетiн;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Дәрменсiз борышкерлермен жұмыс жөнiндегi комитетiн құруды қамтамасыз етсiн;
2) мыналар:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитетi;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер Қолбасшысының Бас басқармасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Акцизделген өнiм өндiрiсi мен айналымына мемлекеттік бақылау жөнiндегi комитетi;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитетi;
Қазақстан Республикасы табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қоршаған ортаны қорғау комитетi;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi комитетi;
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгінің Демпингке қарсы бақылау жөнiндегi комитетi таратылсын;

7) Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса путем его преобразования в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции с передачей функций и полномочий в области поддержки малого бизнеса Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан;
8) Агентство по стратегическому планированию Республики Казахстан путем его присоединения к Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан;
9) Агентство Республики Казахстан по защите государственных секретов путем его присоединения к Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
2. Образовать Агентство таможенного контроля Республики Казахстан как центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить образование:
Комитета внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
Комитета торговли Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
Комитета по поддержке малого бизнеса Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
Комитета по делам строительства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
Комитета оборонной промышленности Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
Комитета лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
Аэрокосмического комитета Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан;
Комитета по работе с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан;
2) упразднить:
Комитет дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
Главное управление Командующего внутренними войсками Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
Комитет по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан;
Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан;
Комитет охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан;
Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан;
Комитет по антидемпинговому контролю Министерства экономики и торговли Республики Казахстан;

3) осы Жарлықтың талаптарынан туындайтын заң жобаларын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжілiсiнiң қарауына енгiзсiн;
4) Қазақстан Республикасының қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттiк органдарының штат санын қайта бөлудi қамтамасыз етсiн;
5) осы Жарлықты iске асыру жөнiнде өзге де қажеттi шаралар қолдансын.
4. "Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 6 Жарлығының 1-тармағына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
мынадай мазмұндағы абзацтар алынып тасталсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кiрiс министрлігі";
"Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi";
"Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi";
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгi";
"Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi";
мынадай мазмұндағы жаңа абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi";
"Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi";
"Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi";
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi агенттiгi";
"Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi";
"Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі".
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) разработать и внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекты законов, вытекающие из требований настоящего Указа;
4) обеспечить перераспределение штатной численности реорганизуемых и упраздняемых государственных органов Республики Казахстан;
5) принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. В пункт 1 Указа Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года N 6 "О структуре Правительства Республики Казахстан" внести следующие изменения и дополнения:
исключить абзацы следующего содержания:
"Министерство государственных доходов Республики Казахстан";
"Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан";
"Министерство экономики и торговли Республики Казахстан";
"Агентство Республики Казахстан по защите государственных секретов";
"Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса";
дополнить новыми абзацами следующего содержания:
"Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан";
"Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан";
"Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан";
"Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам";
"Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции";
"Агентство таможенного контроля Республики Казахстан".
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан