Республикалық бюджет комиссиясы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 24 тамыздағы N 1426 Жарлығы. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2009 жылғы 1 сәуірдегі N 780 Жарлығымен.
Ескерту. Жарлықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 1 сәуірдегі N 780 Жарлығымен.
2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереже бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Республикалық бюджет комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 ақпандағы N 801 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 6, 37-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 ақпандағы N 801 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 15 қарашадағы N 974 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., 38, 391-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2004 жылғы 24 тамыздағы
N 1426 Жарлығымен
бекітілген
Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже тұрақты негізде жұмыс істейтін Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) қызметін реттейді.
2. Комиссия қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы , Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі , Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілері, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
2. Комиссия қызметінің мақсаты
3. Комиссия қызметінің негізгі мақсаты тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын уақтылы және сапалы әзірлеуді қамтамасыз ету және республикалық бюджетті нақтылау және атқару жөнінде ұсыныстар тұжырымдау болып табылады.
3. Комиссияның міндеттері мен функциялары
4. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) мыналар:
алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзімді фискалдық саясат;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының көрсеткіштерін айқындау;
алдағы үш жылдық кезеңде және жоспарланатын қаржы жылында қаржыландыру үшін бюджеттік бағдарламаларды іріктеу, орта мерзімді фискалдық саясатқа негіздей отырып, оларды іске асыру тетігін айқындау;
республикалық немесе жергілікті бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе түсімдердің қысқаруын көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау нәтижелерін қарау жөнінде ұсыныстар тұжырымдау;

Об утверждении Положения о Республиканской бюджетной комиссии
Указ Президента Республики Казахстан от 24 августа 2004 года N 1426. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 2009 года № 780
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 01.04.2009 № 780.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года постановляю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканской бюджетной комиссии.
2. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2002 года N 801 "Об утверждении Положения о Республиканской бюджетной комиссии" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 37);
2) Указ Президента Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года N 974 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2002 года N 801" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 38, ст. 391).
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента Республики
Казахстан от 24 августа 2004 года
N 1426
Положение о Республиканской бюджетной комиссии
1. Общие положения
1. Настоящее Положение регулирует деятельность Республиканской бюджетной комиссии, действующей на постоянной основе (далее - Комиссия).
2. Правовую основу деятельности комиссии составляют Конституция Республики Казахстан, Бюджетный кодекс Республики Казахстан, законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
2. Цели деятельности комиссии
3. Основными целями деятельности комиссии являются обеспечение своевременной и качественной разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год и выработка предложений по уточнению и исполнению республиканского бюджета.
3. Задачи и функции комиссии
4. Основными задачами комиссии являются:
1) выработка предложений по:
среднесрочной фискальной политике на предстоящий трехлетний период;
определению показателей проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
отбору бюджетных программ для финансирования в предстоящем трехлетнем периоде и планируемом финансовом году, определению механизма их реализации исходя из среднесрочной фискальной политики;
проектам нормативных правовых актов, предусматривающим увеличение расходов или сокращение поступлений республиканского или местных бюджетов;
уточнению республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
рассмотрению результатов оценки реализации республиканских бюджетных программ;

2) Бюджет кодексінде және осы Ережеде көзделген өзге де өкілеттіктер.
5. Комиссия өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Комиссияның жұмыс органы дайындаған материалдарды қарайды және:
алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің болжамды көрсеткіштерін;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет түсімдерінің болжамды көрсеткіштерін;
республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарын іске асыру тәсілдерін;
бюджет қаражатын жұмсаудың және заңды тұлғаларды субсидиялаудың басым бағыттарын;
бюджетаралық қатынастардың даму бағыттарын;
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш саласындағы саясатты;
республикалық бюджет шығыстарының лимиттерін;
мемлекеттік, салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлінісінде жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге арналған басымды республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін;
мемлекеттік, салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлінісінде республикалық бюджеттен дамуға мақсатты трансферттер және кредиттер есебінен қаржыландырылатын, жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге арналған басымды жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар (бағдарламалар) тізбесін;
заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға және ұлғайтуға қатысу арқылы жүзеге асырылатын бюджеттік инвестицияларды;
жоспарланып отырған үшжылдық кезеңге арналған қаржыландыруды талап ететін мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тізбесін;
бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қаржыландыру көздері мен тетіктерін;
республикалық бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қаржыландыруға бағытталған және республикалық бюджеттен дамуға мақсатты трансферттер мен кредиттерді көздейтін бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін айқындайды;
2) Комиссияның жұмыс органы дайындаған материалдарды қарайды және:
республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарын және ұлттық компаниялардың орта мерзімді даму жоспарын мақұлдау;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуын мақұлдау;
өткен кезеңдегі бюджеттік бағдарламаларды іске асыру тиімділігін бағалау нәтижелері;
мемлекеттік бюджеттің және республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды көрсеткіштерін есепке ала отырып, заттай нормаларды өзгерту немесе алып тастау туралы ұсыныстар;
алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өтінімдер және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қорытындылары;
орталық мемлекеттік органдардың байланыстырылған гранттарды тартуға өтінімдері;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасы;
республикалық немесе жергілікті бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе түсімдерінің қысқаруын көздейтін Қазақстан Республикасының заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының жобалары;
республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджеттеріне берілетін мақсатты трансферттердің көлемдері бойынша ұсыныстар;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау;
бюджеттік өтінімдерді қарау кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның арасындағы келіспеушіліктерді реттеу жөнінде шешімдер қабылдайды;

2) иные полномочия, предусмотренные Бюджетным кодексом и настоящим Положением.
5. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами осуществляет следующие функции:
1) рассматривает подготовленные рабочим органом комиссии материалы и определяет:
прогнозные показатели государственного, республиканского и местных бюджетов на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели поступлений республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
способы реализации основных направлений социально-экономического развития республики;
приоритетные направления расходования бюджетных средств и субсидирования юридических лиц;
направления развития межбюджетных отношений;
политику в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга;
лимиты расходов республиканского бюджета;
перечень приоритетных республиканских бюджетных инвестиционных проектов (программ) на планируемый трехлетний период в разрезе государственных, отраслевых (секторальных) программ;
перечень приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов (программ), финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, на планируемый трехлетний период в разрезе государственных, отраслевых (секторальных) программ;
бюджетные инвестиции, осуществляемые посредством участия в формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц;
перечень государственных и отраслевых (секторальных) программ, требующих финансирования на планируемый трехлетний период;
источники и механизмы финансирования бюджетных инвестиционных проектов (программ);
администраторов бюджетных программ по бюджетным программам, направленным на финансирование республиканских бюджетных инвестиционных проектов (программ) и предусматривающим целевые трансферты на развитие и кредиты из республиканского бюджета;
2) рассматривает подготовленные рабочим органом комиссии материалы и принимает решения по:
одобрению среднесрочного плана социально-экономического развития республики и среднесрочных планов развития национальных компаний;
одобрению заимствования местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы;
результатам оценки эффективности реализации бюджетных программ за истекший период;
предложениям об изменении или отмене натуральных норм с учетом прогнозных показателей государственного бюджета и социально-экономического развития республики;
бюджетным заявкам на предстоящий трехлетний период и заключениям центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию;
заявкам центральных государственных органов на привлечение связанных грантов;
проекту закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год;
проектам законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, предусматривающим увеличение расходов или сокращение поступлений республиканского или местных бюджетов;
предложениям по объемам целевых трансфертов из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения и столицы;
внесению изменений и дополнений в паспорта республиканских бюджетных программ;
уточнению республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
урегулированию разногласий между администраторами бюджетных программ и уполномоченным органом по бюджетному планированию при рассмотрении бюджетных заявок;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.
4. Комиссияның құқықтары
6. Комиссия өзінің міндеттеріне сәйкес:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдармен, ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға, сондай-ақ Комиссияның міндеттерін іске асыру үшін мамандарды және сарапшыларды жұмысқа тартуға;
2) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға және ұсыныстар енгізуге;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдардан Комиссияның міндеттерін іске асыру үшін қажетті материалдар сұратуға және оларды алуға;
4) Комиссияның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органның және ұйымның бірінші басшыларын, ал олар болмаған кезде - бірінші басшысының міндетін атқарушы тұлғаларды Комиссияның отырыстарына шақыруға және тыңдауға;
5) Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелерді қарау үшін тақырыптық блоктар бойынша кіші комиссиялар құруға құқығы бар.
5. Комиссияны қалыптастырудың және оның
қызметінің тәртібі
7. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
8. Комиссия құрамына:
1) Комиссия төрағасы;
2) Комиссия төрағасының орынбасарлары;
3) Комиссия хатшысы;
4) Комиссия мүшелері кіреді.
9. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, Комиссия отырыстарын өткізеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуы үшін жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызмет үшін жауап береді. Комиссия төрағасы болмаған кезде оның функцияларын ол тағайындаған Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.
10. Комиссия хатшысы Комиссияның қызметін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіреді, Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындайды.
11. Комиссия мүшелерінің отырыстарға қатысу жөніндегі өздерінің өкілеттіктерін басқа тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
12. Жұмыстың жоспар-кестесін Комиссия белгілейді. Республикалық бюджет жобасын әзірлеу кезеңінде Комиссия жұмысының жоспар-кестесі Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін республикалық бюджет және төтенше мемлекеттік бюджет жобаларын әзірлеу ережелерінде айқындалған мерзімдерге сәйкес белгіленеді.
13. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы, сондай-ақ Комиссия мүшелеріне сауал қою жолымен қабылданады және егер, олар үшін Комиссияның қатысушы мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі жақтап дауыс берсе, қабылданды деп саналады. Комиссия мүшелері шешімдер қабылдау кезінде тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы жақтап дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.

3) осуществляет другие функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Права комиссии
6. В соответствии со своими задачами комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами, организациями, а также привлекать к работе специалистов и экспертов для реализации задач комиссии;
2) принимать решения и вносить предложения по вопросам, входящим в ее компетенцию;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке запрашивать и получать от государственных органов и других организаций материалы, необходимые для реализации задач комиссии;
4) приглашать на заседания комиссии и заслушивать первых руководителей, а в их отсутствие - лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа и организации, по вопросам, связанным с реализацией задач и функций комиссии;
5) создавать подкомиссии для рассмотрения вопросов, входящих в компетенцию комиссии, по тематическим блокам.
5. Порядок формирования и деятельности комиссии
7. Состав комиссии определяется Президентом Республики Казахстан по предложению Правительства Республики Казахстан.
8. В состав комиссии входят:
1) председатель комиссии;
2) заместители председателя комиссии;
3) секретарь комиссии;
4) члены комиссии.
9. Председатель комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль за реализацией ее решений и несет ответственность за деятельность, осуществляемую комиссией. Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет назначенный им заместитель председателя комиссии.
10. Секретарь комиссии координирует работу по обеспечению деятельности комиссии, подготавливает протоколы заседаний Комиссии.
11. Члены комиссии не имеют права делегировать свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам.
12. План-график работы устанавливается комиссией. В период разработки проекта республиканского бюджета план-график работы комиссии определяется согласно срокам, определенным правилами разработки проекта республиканского бюджета и чрезвычайного государственного бюджета, утверждаемыми Президентом Республики Казахстан.
13. Решения комиссии принимаются открытым голосованием, а также путем опроса членов комиссии и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов комиссии. Члены комиссии обладают равными голосами при принятии решений. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.

14. Комиссия отырыстарының күн тәртібі мәселелерін қараудың нәтижелері әрбір мәселе бойынша дауыс берудің қорытындысы көрсетіле отырып, тиісті хаттамаларға енгізіледі және төраға айқындайтын жағдайларда Комиссияның отырысқа қатысқан мүшелері қол қояды. Комиссия қабылдаған шешім хаттамамен ресімделіп, оған төраға мен хатшы қол қояды. Комиссия мүшелері қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде білдіруге құқығы бар, ол отырыстың хаттамасына қоса тігіледі.
15. Комиссияға жүктелген міндеттерді орындау мақсатында ол қабылдаған шешімдерді барлық мемлекеттік органдар міндетті түрде қарауға және көрсетілген мерзімде орындауға тиіс.
16. Комиссияның жұмыс органы бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган болып табылады.
17. Комиссия отырыстарының арасындағы кезеңде оның қызметінің ұйымдық мәселелерін Комиссияның жұмыс органы шешеді.
18. Комиссия немесе жұмыс органы айқындайтын мерзімге және күн тәртібіне сәйкес Комиссия отырыстарына материалдар дайындау, оларды Комиссия мүшелеріне тарату, Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындау, мемлекеттік органдардың және ұйымдардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша оларға Комиссияның хаттамалық шешімдерінен үзінді көшірмелер жіберу, сондай-ақ нормативтік-құқықтық актілерден және осы Ережеден туындайтын басқа да функциялар жұмыс органының функциялары болып табылады.
6. Комиссияның қызметін тоқтату
19. Қазақстан Республикасы Президентінің Комиссия қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы Комиссияның қызметін тоқтату үшін негіз болып табылады.
20. Осы ереженің 19-тармағында көрсетілген, Комиссияның қызметін тоқтатуға әкеп соғатын мән-жайлар туындаған кезде Комиссия Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне жасалған жұмыс туралы есеп-хат жібереді.

14. Результаты рассмотрения вопросов повестки дня заседаний комиссии с указанием итогов голосования по каждому вопросу заносятся в соответствующие протоколы и в случаях, определяемых председателем, визируются присутствовавшими на заседании членами комиссии. Принятое решение комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем и секретарем. Члены комиссии в случае несогласия с принятым решением имеют право изложить в письменном виде свое особое мнение, которое приобщается к протоколу заседания.
15. Решения комиссии, принятые с целью выполнения возложенных на нее задач, подлежат обязательному рассмотрению и исполнению в указанный срок всеми государственными органами.
16. Рабочим органом комиссии является центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
17. В период между заседаниями комиссии организационные вопросы ее деятельности решает рабочий орган комиссии.
18. Функциями рабочего органа являются подготовка материалов к заседаниям комиссии в соответствии со сроками и повестками дня, определяемыми комиссией или рабочим органом, рассылка их членам комиссии, подготовка протоколов заседаний комиссии, доведение выписок из протокольных решений комиссии государственным органам и организациям по вопросам, входящим в их компетенцию, а также другие функции, вытекающие из нормативных правовых актов и настоящего положения.
6. Прекращение деятельности комиссии
19. Основанием для прекращения деятельности комиссии является принятие Президентом Республики Казахстан решения о прекращении ее деятельности.
20. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 19 настоящего Положения, влекущего прекращение деятельности комиссии, Президенту Республики Казахстан и Правительству Республики Казахстан комиссией направляется письмо-отчет о проделанной работе.