Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметшiлерiн даярлау, қайта даярлау және олардың біліктiлігін арттыру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы N 1457 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 29.12.2015 № 152 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 27.08.2013 № 623 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Актілер жинағында
жариялануға тиіс"
Мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және олардың біліктiлiгiн арттырудағы, мемлекеттік қызметтi кәсiби кадрлармен қамтамасыз етудегi мемлекеттік органдардың сұранысын қанағаттандыру жөнiндегi бiрыңғай мемлекеттiк кадр саясатын жүзеге асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшілерiн қайта даярлау және олардың бiлiктілiгiн арттыру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2004 жылғы 11 қазандағы
N 1457 Жарлығымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiн даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру
ҚАҒИДАЛАРЫ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 27.08.2013 № 623 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiн даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттырудың осы қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Мемлекеттiк қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңын жүзеге асыру мақсатында әзірленген және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiн даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау (бұдан әрі – даярлау) – жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби білім беру-оқу бағдарламаларын игеру нәтижесі бойынша тиісті академиялық (ғылыми) дәреже алу үшін мемлекеттік органның жолдамасымен Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясындағы (бұдан әрі – Академия) оқыту процесі.
3. Мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау (қайта мамандану) (бұдан әрі – қайта даярлау) – «А» және «Б» корпустарының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кіруіне немесе «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалуына байланысты қосымша кәсіби білім алу үшін Академиядағы және мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау мен біліктілігін арттырудың өңірлік орталықтарындағы (бұдан әрі – орталықтар) оқыту курстары.
Қайта даярлауды табысты аяқтаған мемлекеттік қызметшілерге қайта даярлауды аяқтағанын растайтын құжат беріледі.
Қайта даярлау курстарына:

Об утверждении Правил подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 11 октября 2004 года N 1457. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 29.12.2015 № 152 (вводится в действие с 01.01.2016).
Сноска. Заголовок Указа в редакции Указа Президента РК от 27.08.2013 № 623 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Подлежит опубликованию
в "Собрании актов"
В целях реализации единой государственной кадровой политики по удовлетворению потребности государственных органов в переподготовке и повышении квалификации государственных служащих, обеспечения государственной службы профессиональными кадрами постановляю:
1. Утвердить прилагаемые Правила переподготовки и повышения  квалификации государственных служащих Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от 11 октября 2004 года N 1457
Правила
подготовки, переподготовки и повышения квалификации
государственных служащих Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции Указа Президента РК от 27.08.2013 № 623 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе» и определяют порядок подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих Республики Казахстан.
2. Подготовка государственных служащих (далее – подготовка) – процесс обучения в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее – Академия) по направлению государственного органа для получения соответствующей академической (ученой) степени по итогам освоения профессиональных образовательных учебных программ послевузовского образования.
3. Переподготовка (переквалификация) государственных служащих (далее – переподготовка) – курсы обучения в Академии и региональных центрах переподготовки и повышения квалификации государственных служащих (далее – центры) для получения дополнительных профессиональных знаний, связанных с поступлением впервые на административную государственную службу корпусов «А» и «Б» либо назначением впервые на руководящую административную государственную должность корпуса «Б».
Государственным служащим, успешно завершившим переподготовку, выдается документ, подтверждающий завершение переподготовки.
На курсы переподготовки направляются государственные служащие:

1) «А» және «Б» корпустарының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кірген;
2) «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған мемлекеттік қызметшілер жіберіледі.
4. Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру (бұдан әрі – біліктілігін арттыру) – олардың кәсіби, басқарушылық және жеке құзыретін жетілдіру үшін атқаратын лауазымдарының санаттарына байланысты білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде шетелдік ұйымдардағы оқыту семинарлары.
Біліктілігін арттыруды табысты аяқтаған мемлекеттік қызметшілерге біліктілігін арттыруды аяқтағанын растайтын құжат беріледі.
5. Мемлекеттік қызметшілерді оқытуға жұмсалатын шығындардың нормативтерін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Орталықтар туралы ережені Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Даярлауға, қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға жұмсалатын шығындарды жоспарлау
6. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган даярлауға, қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға жұмсалатын шығындарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жоспарлайды.
7. Жергілікті атқарушы органдар қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға жұмсалатын шығындарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жоспарлайды.
8. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қызметшілерді оқытуға жұмсалатын шығындарды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның қорытындысын ескеріп, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жоспарлайды.
Біліктілікті арттыру мемлекеттік органдардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік органдардың біліктілікті арттырудың білім беру бағдарламаларына қоятын талаптары мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
9. Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметi) құрылған жағдайда ол құрылымына кіретін мемлекеттік орган қайта даярлау және біліктілікті арттыру бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшісі болып табылады.
3. Даярлау
10. Даярлау мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде жүзеге асырылады.
Даярлаудан Академия белгілеген тиісті талаптарға сәйкес және Академиядан даярлаудан өтуге конкурстық іріктеуден өткен мемлекеттік қызметшілер өтеді.
11. Даярлау Академия бекіткен бағдарлама бойынша жүзеге асырылады.
12. Даярлаудан өтуге конкурстық іріктеу тәртібі мен даярлаудан өту тәртібін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Академия айқындайды.
4. Қайта даярлау
13. Академияда қайта даярлаудан «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері, сондай-ақ «Б» корпусының А, В санаттары тобының, С-1, С-2, С-3, С-4, С-5, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-3, D-O-1, D-O-2, E-1, E-2 санаттарынның мемлекеттік әкімшілік қызметшілері өтеді.

1) впервые поступившие на административную государственную службу корпусов «А» и «Б»;
2) впервые назначенные на руководящую административную государственную должность корпуса «Б».
4. Повышение квалификации государственных служащих (далее – повышение квалификации) – обучающие семинары в организациях образования, в том числе зарубежных, в зависимости от категорий занимаемых должностей для совершенствования их профессиональных, управленческих и личностных компетенций.
Государственным служащим, успешно завершившим повышение квалификации, выдается документ, подтверждающий завершение квалификации.
5. Нормативы затрат на обучение государственных служащих утверждаются Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа по делам государственной службы.
2. Планирование расходов на подготовку,
переподготовку и повышение квалификации
6. Уполномоченный орган по делам государственной службы планирует расходы на проведение подготовки, переподготовки и повышения квалификации согласно требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан.
7. Местные исполнительные органы планируют расходы на проведение переподготовки и повышения квалификации согласно требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан.
8. Администраторы бюджетных программ планируют расходы на обучение государственных служащих с учетом заключения уполномоченного органа по делам государственной службы в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Повышение квалификации осуществляется в соответствии с требованиями государственных органов. Требования государственных органов к образовательным программам повышения квалификации согласовываются с уполномоченным органом по делам государственной службы.
9. В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы) администратором бюджетной программы по переподготовке и повышению квалификации будет являться государственный орган, в структуре которого она состоит.
3. Подготовка
10. Подготовка осуществляется на основе государственного образовательного заказа.
Подготовку проходят государственные служащие, соответствующие требованиям, установленным Академией, и прошедшие конкурсный отбор на прохождение подготовки в Академии.
11. Подготовка осуществляется по программе, утвержденной Академией.
12. Порядок конкурсного отбора на прохождение подготовки и порядок прохождения подготовки определяются Академией по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы.
4. Переподготовка
13. В Академии проходят переподготовку административные государственные служащие корпуса «А», а также административные государственные служащие корпуса «Б» групп категорий А, В, категорий С-1, С-2, С-3, С-4, С-5, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-3, D-O-1, D-O-2, E-1, E-2.

Орталықтарда қайта даярлаудан «Б» корпусының С-О-3, С-О-4, С-О-5, С-О-6, С-R-1, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-4, D-5, D-O-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4 санаттарының мемлекеттік әкімшілік қызметшілер өтеді.
14. Мемлекеттік қызметшілер лауазымға тағайындалған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қайта даярлауға жіберіледі.
15. Мемлекеттік қызметшілер қайта даярлаудан күндізгі негізде өтеді. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кірген адамдарға қашықтан білім беру технологиялары арқылы қайта даярлаудан өтуге болады.
16. Қайта даярлау мерзімінің ұзақтығы кемінде 120 академиялық сағаттан тұрады.
«Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына алғаш тағайындалған мемлекеттік қызметшілерге қайта даярлау басталған күннен бастап үш ай ішінде көрсетілген көлемде қайта даярлаудан өтуге жол беріледі.
17. Академияда қайта даярлауды ұйымдастыру талаптарын мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Академия айқындайды.
5. Мемлекеттік саяси қызметшілердің және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру
18. Мемлекеттік саяси қызметшілердің және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру Академияда жүзеге асырылады.
19. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру менеджмент, стратегиялық жоспарлау салаларында, сондай-ақ басқарушылық шешімдер қабылдау, кәсіби, басқарушылық және жеке құзыретін жетілдіру мәселелері бойынша жүргізіледі.
20. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері біліктілігін арттырудан:
1) мансаптық жоспарларда көзделген жағдайларда үш жылда кемінде бір рет;
2) мемлекеттік қызметшілердің қызметін жыл сайынғы бағалау аясында үш жылдың қорытындысы бойынша екі рет «қанағаттанарлықсыз» баға алған жағдайда – мемлекеттік қызметшілер қызметін бағалаудың нәтижесі бойынша үш ай ішінде өтеді.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметшінің тиісті функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін бағыт бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметші қызметінің қанағаттанарлықсыз деп танылған бағыты бойынша жүзеге асырылады.
21. Мемлекеттік саяси қызметшілердің және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру Академияның шетелдік оқытушылар шақыртылатын оқу бағдарламалары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.

В центрах проходят переподготовку административные государственные служащие корпуса «Б» категорий С-О-3, С-О-4, С-О-5, С-О-6, С-R-1, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-4, D-5, D-O-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4.
14. Государственные служащие направляются на переподготовку не позднее шести месяцев со дня назначения на должность.
15. Государственные служащие проходят переподготовку на очной основе. Допускается прохождение переподготовки посредством дистанционных образовательных технологий лиц, впервые поступивших на административную государственную службу корпуса «Б».
16. Продолжительность сроков переподготовки составляет не менее 120 академических часов.
Для государственных служащих, впервые назначенных на руководящую административную государственную должность корпуса «Б» и впервые назначенных на должности административной государственной службы корпуса «А», допускается прохождение переподготовки в указанном объеме в течение трех месяцев со дня начала переподготовки.
17. Условия организации переподготовки в Академии определяются по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы.
5. Повышение квалификации политических государственных служащих
и административных государственных служащих
18. Повышение квалификации политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса «А» осуществляется в Академии.
19. Повышение квалификации административных государственных служащих корпуса «А» проводится в сфере менеджмента, стратегического планирования, а также по вопросам принятия управленческих решений, совершенствования профессиональных, управленческих и личностных компетенций.
20. Административные государственные служащие корпуса «А» проходят повышение квалификации:
1) не реже одного раза в три года в случаях, предусмотренных карьерными планами;
2) в случае получения двух оценок «неудовлетворительно» по итогам трех лет в рамках ежегодной оценки деятельности государственных служащих – в течение трех месяцев по результатам оценки деятельности государственных служащих.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта, проводится по направлению, соответствующему функциональным обязанностям государственного служащего.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, проводится по направлению, по которому деятельность государственного служащего признана неудовлетворительной.
21. Повышение квалификации политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса «А» может осуществляться по учебным программам Академии с приглашением иностранных преподавателей.

6. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілікті арттыру
22. Мемлекеттiк қызметшілердің бiлiктiлiгiн арттыру Академияда, орталықтарда, ведомствалық және басқа бiлiм беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
23. Лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес кәсіби сертификаттаудың болуы көзделетін мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің біліктілігін арттыру тиісті бейіндегі мамандарды даярлауға маманданған ведомстволық және басқа білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
24. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері біліктілігін арттырудан:
1) үш жылда кемінде бір рет;
2) мемлекеттік қызметшілердің қызметін жыл сайынғы бағалау аясында үш жылдың қорытындысы бойынша екі рет «қанағаттанарлықсыз» баға алған жағдайда – мемлекеттік қызметшілер қызметін бағалаудың нәтижесі бойынша үш ай ішінде өтеді.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметшінің тиісті функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін бағыт бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметші қызметінің қанағаттанарлықсыз деп танылған бағыты бойынша жүзеге асырылады.
25. Біліктілігін арттырудың ұзақтығы 24-тен 80-ге дейінгі академиялық сағаттан тұрады.
26. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру Академияның шетелдік оқытушылар шақыртылатын оқу бағдарламалары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Мемлекеттік қызметшілердің өзге қаражат есебiнен шетелдерде бiлiктiлiгін арттыру
27. Халықаралық ұйымдардан немесе шетелдік мемлекеттердің үкiметтерiнен, оның ішінде мемлекеттік қызмет саласындағы Өңірлік хаб аясында қаражат және техникалық көмек бөлінген жағдайда не Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаражат бөлінген жағдайда, мемлекеттік орган функционалдық міндеттері біліктілікті арттыру тақырыбына сәйкес келетін мемлекеттiк қызметшіні біліктілігін арттыруға жібереді.
8. Мемлекеттік қызметшілерді оқыту бойынша қызметті үйлестіру
28. Даярлау, қайта даярлау мен біліктілікті арттыруды ұйымдастыруды жетілдіру бойынша ұсыныстарды тұжырымдау мақсатында мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның жанында үйлестіру кеңесі құрылады. Үйлестіру кеңесінің ережесі мен құрамын мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
29. Даярлау, қайта даярлау мен біліктілікті арттыру бойынша ғылыми-әдістемелік ұсынымдар мен ұсыныстарды тұжырымдау мақсатында Академияның жанында ғылыми-әдістемелік кеңес құрылады.
Ғылыми-әдістемелік кеңестің ережесі мен құрамын мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Академия бекітеді.

6. Повышение квалификации административных
государственных служащих корпуса «Б»
22. Повышение квалификации государственных служащих осуществляется в Академии, центрах, ведомственных и других организациях образования.
23. Повышение квалификации административных государственных служащих, квалификационные требования к должностям которых предусматривают наличие профессиональной сертификации, осуществляется в ведомственных и других организациях образования, специализирующихся на подготовке специалистов соответствующего профиля.
24. Административные государственные служащие корпуса «Б» проходят повышение квалификации:
1) не реже одного раза в три года:
2) в случае получения двух оценок «неудовлетворительно» по итогам трех лет в рамках ежегодной оценки деятельности государственных служащих – в течение трех месяцев по результатам оценки деятельности государственных служащих.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта, проводится по направлению, соответствующему функциональным обязанностям государственного служащего.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, проводится по направлению, по которому деятельность государственного служащего признана неудовлетворительной.
25. Продолжительность повышения квалификации составляет от 24 до 80 академических часов.
26. Повышение квалификации административных государственных служащих корпуса «Б» может осуществляться по учебным программам Академии с привлечением иностранных преподавателей.
7. Повышение квалификации государственных
служащих за рубежом за счет иных средств
27. В случае выделения средств и технической помощи международными организациями или правительствами зарубежных государств, в том числе в рамках Регионального хаба в сфере государственной службы, либо иных средств, не запрещенных действующим законодательством Республики Казахстан, государственный орган направляет на повышение квалификации государственного служащего, функциональные обязанности которого соответствуют тематике повышения квалификации.
8. Координация деятельности
по обучению государственных служащих
28. В целях выработки предложений по совершенствованию организации подготовки, переподготовки и повышения квалификации при уполномоченном органе по делам государственной службы образуется координационный совет. Положение и состав координационного совета утверждаются уполномоченным органом по делам государственной службы.
29. В целях выработки научно-методических рекомендаций и предложений по подготовке, переподготовке и повышению квалификации при Академии образуется научно-методический совет.
Положение и состав научно-методического совета утверждаются Академией по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы.

30. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметтерi) жылдың қорытындысы бойынша, келесі жылдың 10 қаңтарына дейiн мемлекеттік қызмет жөніндегі уәкiлеттi органға қайта даярлау мен бiлiктiлiгiн арттырудан өткен қызметкерлер туралы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган белгiлеген нысан бойынша есеп бередi.

30. Службы управления персоналом (кадровые службы) государственных органов по итогам года до 10 января следующего года представляют в уполномоченный орган по делам государственной службы отчет о сотрудниках, прошедших переподготовку и повышение квалификации, по форме, установленной уполномоченным органом по делам государственной службы.