Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс миинстрлігінiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 28 шілдедегі N 1623 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы  келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Наталья Артемовна Коржова Қазақстан Республикасы атынан Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектілерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге қағидатты сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, оған өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама жасасуға өкiлеттік берiлсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2006.04.03.  N 84 жарлығымен.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ЖОБА
Қазақстан Республикасы
Президентiнің
2005 жылғы 28 шiлдедегi
N 623 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы
Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінiң (объектiлерi
мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында
орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану
тәртiбi туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келiсiмге
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектілерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы  келiсiмге (бұдан әрi - Келiсiм) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге келiсті:
1. Келiсiм атауындағы, кiрiспенiң үшiншi абзацындағы және 1-баптың бiрiншi абзацындағы "4 Мемлекеттік орталық полигонын" деген сөздер "4 Мемлекеттiк орталық түраралық полигонын" деген сөздермен ауыстырылсын.

О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года
Указ Президента Республики Казахстан от 28 июля 2005 года N 1623
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской   Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального   полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года.
2. Уполномочить Министра финансов Республики Казахстан Коржову Наталью Артемовну заключить от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения Указом Президента РК от 3 апреля 2006 года N 84 .
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
ПРОЕКТ
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 июля 2005 года N 1623
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории
Республики Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации от 20 января 1995 года
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Стороны,
согласились внести в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года (далее - Соглашение) следующие изменения и дополнения:
1. В названии Соглашения, в абзаце третьем преамбулы и абзаце первом статьи 1 слова "4 Государственного центрального полигона" заменить словами "4 Государственного центрального межвидового полигона".

2. Кiрiспенің екiншi абзацындағы "Келiсiмнiң" деген сөзден кейiн ", Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы әскери-техникалық ынтымақтастық туралы келiсiмнiң" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 1-бап мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Полигонды Полигонның бастығы басқарады. Полигонның бастығына Сарышаған полигонында орналасқан 10-сынақ полигонының және Ембi полигонында орналасқан 5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасының командасы бағынады.".
4. 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы жер учаскелерiн жалға беру шарттарымен Полигонның онда орналасқан объектілерiмен, жылжымалы және жылжымайтын мүлкiмен бiрге Ресей Федерациясының уақытша пайдалануына бередi.
2. Ресей Федерациясының 4 Мемлекеттiк орталық полигонының объектілерi мен ұрыс алаңдарын жалдау туралы 1996 жылғы 18 қазандағы шартқа сәйкес Ресей Федерациясының мүддесiнде оларды жалға алу кезеңiнде Полигонның жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн Ресей Федерациясы ақы төлеудi жүзеге асырады.".
5. 4-баптағы "субарендаға" деген сөздің алдынан "Тараптардың немесе үшiншi елдердің заңды және жеке тұлғаларына" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 7-баптағы:
1-тармақтағы екiншi сөйлемде "Тараптардың жеке келiсiмiмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша орналасқан Ресей Федерациясының әскери құрамаларының мәртебесi туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келiсiммен және Тараптардың басқа да келiсiмдермен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Полигон бастығын Ресей Федерациясының Президентi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiмен келiсiлген, Ресей федерациясы Қорғаныс министрінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентінің келiсiмiмен тағайындауды жүзеге асырады.".
7. 9-баптағы:
1-тармақтың екiншi абзацындағы "қалпына келтiрудi және" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтың оныншы абзацында "нысаналар" деген сөздiң алдынан "Тараптардың келiсiмi бойынша айқындалған тәртiппен қажет болған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы Келiсiмнің 8-бабында көзделген ғылыми-зерттеу және сынақ жұмыстарының жылдық жоспарлары негiзiнде Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi 929 Мемлекеттік ұшу-сынақ орталығының мүдделерiнде сынақ жұмыстарын жүргiзу кезiнде Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің 4 Мемлекеттік орталық түраралық полигонының жер учаскелерi мен әуе кеңiстiгiн пайдалануға жол беріледi.".

2. В абзаце втором преамбулы:
слова "года и" заменить словом "года,";
слово "Соглашением" заменить словом "Соглашения";
после слов "от 22 января 1993 года," дополнить словами "Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Казахстан о военно-техническом сотрудничестве от 28 марта 1994 года,".
3. Статью 1 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Полигон возглавляет начальник Полигона. Начальнику полигона подчиняется команда 10 испытательного полигона, дислоцированная на полигоне Сары-Шаган, и 5580 база обеспечения испытательных работ, расположенная на полигоне Эмба.".
4. Статью 3 изложить в следующей редакции:
"1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды земельные участки с расположенными на них объектами, движимым и недвижимым имуществом Полигона.
2. Российская Федерация осуществляет оплату за использование Полигоном в интересах Российской Федерации земельных участков в период их аренды в соответствии с Договором об аренде объектов и боевых полей 4 Государственного центрального полигона Российской Федерации от 18 октября 1996 года.".
5. В статье 4 после слова "субаренду" дополнить словами "юридическим и физическим лицам Сторон или третьих стран".
6. В статье 7:
во втором предложении пункта 1 слова "отдельным соглашением Сторон" заменить словами "Соглашением между Российской Федерацией и Республикой Казахстан о статусе воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, от 20 января 1995 года и другими соглашениями Сторон";
пункт 2 дополнить предложением следующего содержания:
"Назначение начальника Полигона осуществляется Президентом Российской Федерации по согласованию с Президентом Республики Казахстан по представлению Министра обороны Российской Федерации, согласованному с Министром обороны Республики Казахстан.".
7. В статье 9:
в абзаце втором пункта 1 слова "восстановление и" исключить;
в абзаце десятом пункта 1 после слова "ракет" дополнить словами "при необходимости в порядке, определяемом по согласованию Сторон";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Допускается использование земельных участков и воздушного пространства 4 Государственного центрального межвидового полигона Министерства обороны Российской Федерации при проведении испытательных работ в интересах 929 Государственного летно-испытательного центра Министерства обороны Российской Федерации на основании годовых планов научно-исследовательских и испытательных работ, предусмотренных статьей 8 настоящего Соглашения.".

8. 11-баптың екiншi және үшіншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигонның аумағында жер кадастрын және мониторингті жүргiзудi, жердің мақсатты пайдаланылуын бақылауды Полигонның қолбасшылығымен келiсiлген тәртiппен және мерзiмдерде Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкілетті мемлекеттiк орган жүзеге асырады.
Ресей Тарапы Полигон аумағында геологиялық барлау және пайдалы қазбалар өндiрудi жүргiзбеуге мiндеттенедi. Полигон аумағында аң аулау, балық ұстау және жабайы өсiмдiктердi жинау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
9. 13-бапта "мiндетті әскери" деген сөздер "шақыру бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. Келiсiмге 1-қосымшада:
"орталық" деген сөзден кейiн "түраралық" деген сөз қосылсын;
"Орда" деген сөз "Бөкей ордасы" деген сөзбен ауыстырылсын.
11. Келісімге 2-қосымшада:
"Орталық" деген сөзден кейін "түраралық" деген сөз қосылсын;
қосымшаның мәтіні осы Хаттамаға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіру және қолдану кезінде туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында өзара консультациялар мен келіссөздер жолымен шешілетін болады.
Тараптардың біреуінде бірлескен шешімді талап ететін мәселелер туындаған кезде осы Тарап екінші Тарапты келіссөздер басталғанға дейін 30 күннен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.
Осы Хаттама Тараптар оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнің (объектілерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық түраралық полигонын пайдалану тәртiбi туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады және өз қолданысын осы Келісіммен бір мезгілде тоқтатады.
________қаласында, 200__жылғы, "__" _____________ әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің күші бірдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ       РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
ҮШІН                         ҮШІН
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс
министрлiгiнің (объектілерi мен ұрыс алаңдары
Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан)
4 Мемлекеттік орталық түраралық полигонын
пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге 1995 жылғы
20 қаңтардағы өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
туралы хаттамаға
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан
полигонның әскери объектiлерiнiң
ТIЗБЕСI
р/с
N
Бөлiмшелердің, объектілердiң атауы
Орналасқан мекенi
1.
20 жеке сынақ станциясы
Батыс Қазақстан облысы
Жаңақала ауданы
Жаңа Қазан ауылы
2.
30 жеке инженерлік-сынақ бөлiмiнiң өлшеу пункттерi:
8-СЖ
16-СЖ
Батыс Қазақстан облысы
Бөкей ордасы ауданы
Сайқын ауылы
Батыс Қазақстан облысы
Бөкей ордасы ауданы
Шоңай ауылы

8. Абзацы второй и третий статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Ведение земельного кадастра и мониторинга на территории Полигона, контроль за целевым использованием земель осуществляет уполномоченный государственный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан в порядке и сроки, которые согласованы с командованием Полигона.
На территории Полигона российская Сторона обязуется не производить геологическую разведку и разработку полезных ископаемых, осуществлять охоту на животных, рыбную ловлю и сбор дикорастущих растений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
9. В статье 13 слова "срочной службы" заменить словами "по призыву".
10. В приложении 1 к Соглашению:
после слова "центрального" добавить слово "межвидового";
слово "Урдинский" заменить словом "Бокейординский".
11. В приложении 2 к Соглашению:
после слова "центрального" добавить слово "межвидового";
текст приложения изложить в редакции согласно приложению к настоящему Протоколу.
Все споры и разногласия, возникающие при толковании и применении положений настоящего Протокола, будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров между Сторонами.
При возникновении вопросов у одной из Сторон, требующих совместного решения, данная Сторона письменно уведомляет другую Сторону не позднее чем за 30 дней до начала переговоров.
Настоящий Протокол вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального межвидового полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года и прекращает свое действие одновременно с данным Соглашением.
Совершено в городе _________"__ "______ 200__года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН        ЗА РОССИЙСКУЮ ФЕДЕРАЦИЮ
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Протоколу о внесении изменений
и дополнений в Соглашение между
Республикой Казахстан и Российской
Федерацией о порядке использования
4 Государственного центрального
межвидового полигона (объекты
и боевые поля, размещенные
на территории Республики Казахстан)
Министерства обороны
Российской Федерации
от 20 января 1995 года
ПЕРЕЧЕНЬ
военных объектов полигона, дислоцирующихся
на территории Республики Казахстан
N
п/п
Наименование
подразделения,
объектов
Место дислокации
1.
20 отдельная испытательная станция
с. Новая Казанка Джангалинского района Западно-
Казахстанской области
2.
Измерительные пункты 30 отдельной инженерно-
испытательной части:
ИП-8
с. Сайхин
Бокейординского района Западно-Казахстанской области
ИП-16
с. Шунгай
Бокейординского района Западно-Казахстанской области