Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1270 Жарлығына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 22 мамырдағы N 119 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 12 тамыздағы № 139 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2011.08.12 N 139  Жарлығымен.
"Президент пен Үкімет актілерінің
жинағында" жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару жүйесiн одан әрi жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1270  Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2004 ж., N 50, 640-құжат; 2006 ж., N 2, 10-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi туралы  ережеде :
12-тармақта "инвестициялық қорлардың" деген сөздерден кейiн ", кредиттiк бюролардың" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өзi белгiлеген тәртiппен банктер ашуға және оларды ерiктi түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға, банктерге еншiлес ұйым құруға және сатып алуға, банктiң ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуына рұқсат бередi не рұқсат беруден бас тартады, сондай-ақ банктiң және банктiк холдингтiң iрi қатысушысы мәртебесiн иеленуге келiсiм бередi;
2) өзi белгiлеген тәртiппен банктердiң басшы қызметкерлерiн тағайындауға (сайлауға) келiсiм бередi (қайтарып алады);";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өзi белгiлеген тәртiппен банк операцияларының жекелеген түрлерiн және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге операцияларды жүргiзуге, соның iшiнде Ұлттық Банктiң оң қорытындысы болған кезде, сондай-ақ банк қызметiнiң аудитiн жүзеге асыруға лицензия бередi, беруден бас тартады, Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде көзделген жағдайларда берiлген лицензиялардың қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылдайды;";
5) тармақшада "банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздерден кейiн ", соның iшiнде ипотекалық ұйымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздерден кейiн ", соның iшiнде ипотекалық ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
5-2) тармақшада "банктердiң" деген сөзден кейiн "банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, соның iшiнде ипотекалық ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын, 6) тармақшада "қатысушыларының" деген сөзден кейiн ", жеке және заңды тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшада:
"өзi белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алынып тасталсын;
"банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздерден кейiн ", соның iшiнде ипотекалық ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшадағы "топтардың" деген сөз "конгломераттардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) тармақша мынадай редакция жазылсын:
"10) банктерге, банктiк конгломераттарға, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға, соның iшiнде ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердi және сақталуға мiндеттi өзге нормалар мен лимиттердi белгiлейдi;";
12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1270
Указ Президента Республики Казахстан от 22 мая 2006 года № 119. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 12 августа 2011 года № 139
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 12.08.2011 № 139.
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в  Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1270 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 50, ст. 640; 2006 г., N 2, ст. 10) следующие дополнения и изменения:
в  Положении об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, утвержденном названным Указом:
пункт 12 после слов "инвестиционных фондов," дополнить словами "кредитных бюро,";
в пункте 13:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) в установленном им порядке выдает либо отказывает в выдаче разрешения на открытие банков и их добровольную реорганизацию и ликвидацию, на создание и приобретение банками дочерней организации, разрешения на значительное участие банка в уставном капитале организаций, а также выдает согласие на приобретение статуса крупного участника банка и банковского холдинга;
2) в установленном им порядке выдает (отзывает) согласие на назначение (избрание) руководящих работников банков;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) в установленном им порядке выдает лицензии, отказывает в выдаче лицензий на проведение отдельных видов банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, в том числе при наличии положительного заключения Национального Банка, а также на осуществление аудита банковской деятельности принимает решение о прекращении действия выданных лицензий в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункты 5), 7) после слов "организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций," дополнить словами "в том числе ипотечными организациями,";
подпункт 5-2) после слов "реестр банков" дополнить словами ", организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций,";
подпункт 6) после слов "участниками банков" дополнить словами ", физическими и юридическими лицами";
в подпункте 8):
слова "в установленном им порядке" исключить;
после слов "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций," дополнить словами "в том числе ипотечных организаций,";
в подпункте 9) слово "групп" заменить словом "конгломератов";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для банков, банковских конгломератов, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций;";
подпункты 12) и 13) изложить в следующей редакции:

"12) банктер және олардың аффилиирленген тұлғалары, банктердiң iрi қатысушыларының аффилиирленген тұлғалары, банктiк холдингтер, сондай-ақ банктiк конгломераттың құрамына кiретiн ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар, соның iшiнде ипотекалық ұйымдар оның құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнама және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарын бұзған жағдайда, оларға шектеулi ықпал ету шараларын, санкцияларды, мәжбүрлеу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген өзге де ықпал ету шараларын қолданады;
13) банктердiң, банктердiң iрi қатысушыларының, банктiк холдингтердiң, банктiк iрi қатысушысының немесе Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банктiк холдингтiң белгiлерiне сәйкес келетiн жеке және заңды тұлғалардың және олардың лауазымды тұлғаларының, соның iшiнде тарату комиссиялары төрағаларының және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, соның iшiнде ипотекалық ұйымдардың әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстерiн қарайды, оларға Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес жаза қолданады;";
14) тармақшада "банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан" деген сөздерден кейiн ", соның iшiнде ипотекалық ұйымдардан" деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақша алынып тасталсын;
18) тармақшада:
"банктiң және (немесе) банктiк холдингтiң iрi қатысушысының" деген сөздер "банктiң iрi қатысушысына және (немесе) банктiк холдингке тиесiлi банктiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"капиталының керi мөлшерi" деген сөздердiң алдынан "меншiктi" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-1) және 18-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-1) банк акционерлерiнiң жалпы жиналысына қатысу үшiн өз өкiлiн жiбередi;
18-2) қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсатында банктерде өз өкiлiн ұстай алады;";
22) тармақша мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекiту ерекшелiктерi мен тәртiбiн белгiлейдi;
тарату комиссиясының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кiрiс және шығыс операцияларын жасау, кассалық құжаттарды жүргізу ережелерiн орындау, қолма-қол ақшаның жұмсалуын қамтамасыз ету жөніндегi талаптарын, касса қалдықтарының лимиттерiн, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткiзу мерзiмдерiн айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 22-2) тармақшамен толықтырылсын:
"22-2) ерiктi таратылатын банктердiң тарату комиссиялары қызметiнiң ерекшелiктерiн айқындайды;";
14-тармақта:
4) тармақшада "және сақтандыру брокерлерi Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған жағдайда, оларға санкциялар мен өзге де ықпал ету шараларын қолданады" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшадағы "және меншiктi капиталдың" деген сөздер "капиталдың, кепiлдiк беру қорының, төлем қабiлетi маржасының" деген сөздермен ауыстырылсын;

"12) в случае нарушения банками и их аффилиированными лицами, аффилиированными лицами крупных участников банков, банковскими холдингами, а также организациями, входящими в состав банковского конгломерата, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечными организациями, требований законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию, применяет к ним ограниченные меры воздействия, санкции, принудительные меры, а также иные меры воздействия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
13) рассматривает дела об административных правонарушениях банков, крупных участников банков, банковских холдингов, физических и юридических лиц, соответствующих признакам крупного участника банка или банковского холдинга в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, и их должностных лиц, в том числе председателей ликвидационных комиссий, и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций, налагает на них взыскания в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункт 14) после слов "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций," дополнить словами "в том числе ипотечных организаций,";
подпункт 15) исключить;
в подпункте 18):
слова "крупного участника банка и (или) банковского холдинга" заменить словами "банка, принадлежащими крупному участнику банка и (или) банковскому холдингу";
после слова "размер" дополнить словом "собственного";
дополнить подпунктами 18-1) и 18-2) следующего содержания:
"18-1) направляет своего представителя для участия в общем собрании акционеров банка;
18-2) в целях осуществления надзорных функций может иметь своего представителя в банках;";
подпункт 22) дополнить абзацами следующего содержания:
"устанавливает особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов;
определяет требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии;";
дополнить подпунктом 22-2) следующего содержания:
"22-2) определяет особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков;";
в пункте 14:
в подпункте 4) слова ", и в случаях нарушения страховыми брокерами требований законодательства Республики Казахстан применяет к ним санкции и иные меры воздействия" исключить;
в подпункте 5) слова "и собственного капиталов" заменить словами "капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности";

мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлерi) бойынша сақтандыру тарифтерiн бағалау әдiстерiне және есептеу қағидаттарына талаптарды қояды;
6-2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентiн есептеу тәртiбiн айқындайды;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сақтандыру портфелiн беру тәртiбiн айқындайды;";
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) өзi белгiлеген тәртiппен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ашуға, оларды ерiктi түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына еншiлес ұйым құруға және сатып алуға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат бередi не рұқсат беруден бас тартады, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларымен мәмiлелер жасауға келiсiм, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы мәртебесiн иеленуге келiсiм бередi;
11) өзi белгiлеген тәртiппен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының басшы қызметкерлерiн тағайындауға (сайлауға) келiсiм бередi (қайтарып алады);";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) сақтандыру қызметiнiң субъектiлерiн, сақтандыру брокерлерiн, сақтандыру қызметiнiң субъектiлерi мен сақтандыру брокерлерiнiң оқшауланған бөлiмшелерiн тексередi;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысына қатысу үшiн өз өкiлiн жiбередi;";
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде көзделген жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокерiне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушыларына қатысты шектеулi ықпал ету шараларын, мәжбүрлеу шараларын, санкцияларды және өзге де ықпал ету шараларын қолданады;";
18) тармақша алынып тасталсын;
22) тармақша мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекiту ерекшелiктерi мен тәртiбiн белгiлейдi;
тарату комиссиясының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кiрiс және шығыс операцияларын жасау, кассалық құжаттарды жүргiзу ережелерiн орындау, қолма-қол ақшаның жұмсалуын қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарын, касса қалдықтарының лимиттерiн, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткiзу мерзiмдерiн айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 22-2) тармақшамен толықтырылсын:
"22-2) ерiктi таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиялары қызметiнiң ерекшелiктерiн айқындайды;";
25) тармақша алынып тасталсын;
15-тармақта:
14) және 32) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) предъявляет требования к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций;
6-2) определяет порядок расчета коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) определяет порядок передачи страхового портфеля;";
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"10) в установленном им порядке выдает либо отказывает в выдаче разрешения на создание страховых (перестраховочных) организаций, их добровольную реорганизацию и ликвидацию, на создание и приобретение страховыми (перестраховочными) организациями дочерней организации, разрешения на значительное участие страховой (перестраховочной) организации в уставном капитале других юридических лиц, выдает согласие на совершение сделки с акциями страховой (перестраховочной) организации, а также согласие на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации;
11) в установленном им порядке выдает (отзывает) согласие на назначение (избрание) руководящих работников страховых (перестраховочных) организаций;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) проводит проверки субъектов страховой деятельности, страховых брокеров, обособленных подразделений субъектов страховой деятельности и страховых брокеров;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) направляет своего представителя для участия в общем собрании акционеров страховой (перестраховочной) организации;"
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, применяет к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации ограниченные меры воздействия, принудительные меры, санкции и иные меры воздействия;";
подпункт 18) исключить;
подпункт 22) дополнить абзацами следующего содержания:
"устанавливает особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов;
определяет требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии;";
дополнить подпунктом 22-2) следующего содержания:
"22-2) определяет особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций;";
подпункт 25) исключить;
в пункте 15:
подпункты 14) и 32) изложить в следующей редакции:

"14) бағалы қағаздар нарығында кәсiби қызметтi, сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметiн және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар нарығында лицензиялауға жататын басқа қызмет түрлерiн жүзеге асыруға лицензия беру шарттары мен тәртiбiн белгiлейдi және лицензия бередi, лицензия беруден бас тартады, осындай лицензияларды қолдануды тоқтата тұрады және қолдануын жаңартады әрi оларды қайтарып алады, Қазақстан Республикасының заңнама актілерiнде көзделген жағдайларда берiлген лицензиялардың қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылдайды;";
"32) өзi белгiлеген тәртiппен лицензиаттардың басшы қызметкерлерiн тағайындауға (сайлауға) келiсiм бередi (қайтарып алады)";
мынадай мазмұндағы 44-1) - 44-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"44-1) арнайы қаржы компаниясын ерiктi қайта ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат алу тәртiбiн айқындайды;
44-2) арнайы қаржы компаниясының бөлiнген активтерi бойынша уақытша бос түсiмдердi инвестициялау үшiн қаржы құралдарының тiзбесiн белгiлейдi;
44-3) арнайы қаржы компаниясының жаңа басқарушы агентке берiлетiн активтерiн салыстыру тәртiбiн белгiлейдi;
44-4) үлгi кастодиан шартын әзiрлейдi және оның нысанын белгiлейдi;
44-5) кастодиан банктiң арнайы қаржы компаниясының активтерiн мақсатына лайық орналастыруға бақылау жасау тәртiбiн айқындайды;
44-6) арнайы қаржы компаниясының активтерiн жаңа кастодиан банкке беру тәртiбiн айқындайды;";
16-тармақта:
4) тармақшада ", басшы қызметкерлерiне және мамандарына" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақша алынып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өзi белгiлеген тәртiппен жинақтаушы зейнетақы қорларының басшы қызметкерлерiн тағайындауға (сайлауға) келiсiм бередi (қайтарып алады);";
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) өзi белгiлеген тәртiппен жинақтаушы зейнетақы қорларына еншілес ұйым құруға және сатып алуға, жинақтаушы зейнетақы қорының басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат бередi не рұқсат беруден бас тартады, сондай-ақ ашық жинақтаушы зейнетақы қорының iрi қатысушысы мәртебесiн иеленуге келiсiм бередi;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорына, оның аффилиирленген тұлғаларына Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде көзделген ықпал ету шараларын, мәжбүрлеу шараларын қолданады;";
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) ерiктi таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссиялары қызметiнiң ерекшелiктерiн айқындайды;";
29) тармақша мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекiту ерекшелiктерi мен тәртiбiн белгiлейдi;
тарату комиссиясының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кiрiс және шығыс операцияларын жасау, кассалық құжаттарды жүргiзу ережелерiн орындау, қолма-қол ақшаның жұмсалуын қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарын, касса қалдықтарының лимиттерiн, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткiзу мерзiмдерiн айқындайды;";

"14) устанавливает условия и порядок выдачи и выдает лицензии, отказывает в выдаче лицензий на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности организаторов торгов и других видов деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащих лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан, приостанавливает и возобновляет действие таких лицензий и отзывает их, принимает решение о прекращении действия выданных лицензий в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
"32) в установленном им порядке выдает (отзывает) согласие на назначение (избрание) руководящих работников лицензиатов;";
дополнить подпунктами 44-1) - 44-6) следующего содержания:
"44-1) определяет порядок получения разрешения на добровольную реорганизацию или ликвидацию специальной финансовой компании;
44-2) устанавливает перечень финансовых инструментов для инвестирования временно свободных поступлений по выделенным активам специальной финансовой компании;
44-3) устанавливает порядок сверки передаваемых активов специальной финансовой компании новому управляющему агенту;
44-4) разрабатывает и утверждает форму типового кастодиального договора;
44-5) определяет порядок осуществления банком-кастодианом контроля за целевым размещением активов специальной финансовой компании;
44-6) устанавливает порядок передачи активов специальной финансовой компании новому банку-кастодиану;";
в пункте 16:
в подпункте 4) слова ", руководящим работникам и специалистам" исключить;
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) в установленном им порядке выдает (отзывает) согласие на назначение (избрание) руководящих работников накопительных пенсионных фондов;";
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) в установленном им порядке выдает либо отказывает в выдаче разрешения на создание и приобретение накопительными пенсионными фондами дочерней организации, разрешения на значительное участие накопительного пенсионного фонда в уставном капитале других юридических лиц, а также выдает согласие на приобретение статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) в случае нарушения законодательства Республики Казахстан применяет к накопительному пенсионному фонду, его аффилиированным лицам меры воздействия, принудительные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) определяет особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых накопительных пенсионных фондов;";
подпункт 29) дополнить абзацами следующего содержания:
"устанавливает особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов;
определяет требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии;";

мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерiнiң жалпы жиналысына қатысу үшiн өз өкiлiн жiбередi;";
31) тармақшада "өзi белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алынып тасталсын;
18-тармақта:
4) тармақшада "қаржы" деген сөздiң және 4-1) тармақшада "кредиттiк" деген сөздiң алдынан "осы Жарлықтың 21-тармағының 15-1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының, банктiк холдингтiң iрi қатысушысы мәртебесiн иеленуге келiсiм беру туралы шешiм қабылдау;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) банктерге, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, жинақтаушы зейнетақы қорларына еншiлес ұйымдарды құруға және сатып алуға, банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру туралы шешiм қабылдау;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Агенттiктiң банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының акционерлерiмен банктiк холдингке және (немесе) банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының iрi қатысушысына тиесiлi осы қаржы ұйымдарының акцияларын сенiмгерлiкпен басқару шартын жасасуы туралы шешiм қабылдау;";
10) тармақшаның бесiншi абзацындағы "халықтық акционерлiк қоғам," деген сөздер алынып тасталсын;
21-тармақта:
7) тармақшада "бекiтiлген номенклатураға сәйкес" деген сөздер алынып тасталсын;
9) тармақшадағы "Агенттiктiң бiлiктiлiк комиссиясының" деген сөздер "Агенттiк комиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшада "лицензиаттың атауы, орналасқан жерi өзгерген жағдайларда," деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1), 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) қаржы ұйымдары, кредиттiк бюролар ерiктi қайта ұйымдастырылған, ерiктi таратылған жағдайларда, сондай-ақ олар уәкiлеттi органға лицензияларды ерiктi қайтарған жағдайларда уәкiлеттi орган берген лицензиялардың қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылдайды;
15-2) арнайы қаржы компанияларын ерiктi қайта ұйымдастыруға немесе ерiктi таратуға рұқсат бередi не оларды беруден бас тартады;";
16) тармақшаның екiншi абзацы алынып тасталсын;
17) тармақшаның екiншi абзацы алынып тасталсын;
18) тармақшада:
екiнші абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Агенттіктiң Төрағасы (не Агенттiк Төрағасының орынбасары) Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде белгiленген мерзiмде лицензия беруден дәлелдi бас тартады.".

дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) направляет своего представителя для участия в общем собрании акционеров накопительного пенсионного фонда;";
в подпункте 31) слова "в установленном им порядке" исключить;
в пункте 18:
подпункты 4) и 4-1) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 15-1) пункта 21 настоящего Указа";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) принятие решения о выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда, банковского холдинга;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) принятие решения о выдаче разрешения на создание и приобретение банками, страховыми (перестраховочными) организациями, накопительными пенсионными фондами дочерних организаций, разрешения на значительное участие банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда в уставном капитале юридических лиц;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) принятие решения о заключении Агентством с акционерами банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда договора доверительного управления акциями данных финансовых организаций, принадлежащими банковскому холдингу и (или) крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда;";
в абзаце пятом подпункта 10) слова "народного акционерного общества," исключить;
в пункте 21:
в подпункте 7) слова "согласно утвержденной номенклатуре" исключить;
в подпункте 9) слова "квалификационной комиссии Агентства, создаваемой" заменить словами "комиссий Агентства, создаваемых";
в подпункте 14) слова ", в случаях изменения наименования, местонахождения лицензиата" исключить;
дополнить подпунктами 15-1), 15-2) следующего содержания:
"15-1) принимает решение о прекращении действия выданных уполномоченным органом лицензий в случаях добровольной реорганизации, добровольной ликвидации финансовых организаций, кредитных бюро, а также в случаях добровольного возврата ими лицензий в уполномоченный орган;
15-2) выдает разрешения на добровольную реорганизацию или добровольную ликвидацию специальных финансовых компаний либо отказывает в их выдаче;";
абзац второй подпункта 16) исключить;
абзац второй подпункта 17) исключить;
в подпункте 18):
абзац второй исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Председатель Агентства (либо заместитель Председателя Агентства) дает мотивированный отказ в выдаче лицензии в сроки, установленные законодательными актами Республики Казахстан.".

2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан республикасының
Президенті

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан