Қазақстан Республикасы астанасының 10 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 581 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
толық мәтіні және республикалық
баспасөзде мазмұны жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасының және оның астанасының дамуы мен қалыптасуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-ақ Астана қаласының 10 жылдығы құрметіне ҚАУЛЫ ЕТЕМІН :
1. "Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалі туралы ереже ;
2) "Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. "Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалімен медаль туралы ережеге сәйкес наградталсын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                     Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 6 мамырдағы
N 581 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалі туралы
ЕРЕЖЕ
1. "Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль):
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі түзген және бекіткен тізім бойынша;
Қазақстан Республикасы мен оның астанасының дамуы мен қалыптасуына елеулі үлес қосқан мемлекеттік органдардың, өндірістік саланың қызметкерлері, мәдениет, ғылым, білім, денсаулық сақтау қайраткерлері, қоғамдық бірлестіктер өкілдері және шетел азаматтары Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағалары, Үкіметі, Конституциялық Кеңесі, Жоғарғы Соты, министрліктер, өзге де орталық мемлекеттік органдар, Астана, Алматы қалаларының және облыстардың әкімдері, қоғамдық бірлестіктер енгізген ұсыныстар бойынша наградталады.
2. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады, сондай-ақ оны Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және оның тапсырмасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
2) Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағалары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері;
4) Астана, Алматы қалаларының және облыстардың әкімдері;
5) өзге де лауазымды тұлғалар тапсыра алады.
3. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және ол наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің наградтау туралы Жарлығы жария етіледі.

О юбилейной медали в ознаменование 10-летия столицы Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 581
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан в полном объеме и
в республиканской печати в изложении
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в становление и развитие Республики Казахстан и ее столицы, а также в ознаменование 10-летия города Астаны  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль "Астананың 10 жылдығы".
2. Утвердить прилагаемые:
1)  положение  о юбилейной медали "Астананың 10 жылдығы";
2)  описание  юбилейной медали "Астананың 10 жылдығы".
3. Награждать юбилейной медалью "Астананың 10 жылдығы" в соответствии с положением о медали.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 мая 2008 года N 581
ПОЛОЖЕНИЕ
о юбилейной медали "Астананың 10 жылдығы"
1. Юбилейной медалью "Астананың 10 жылдығы" (далее - юбилейная медаль) награждаются:
участники и инвалиды Великой Отечественной войны по списку, составленному и утвержденному Министром труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
работники государственных органов, производственной сферы, деятели культуры, науки, образования, здравоохранения, представители общественных объединений и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в становление и развитие Республики Казахстан и ее столицы, по представлениям, вносимым Президенту Республики Казахстан председателями палат Парламента, Правительством, Конституционным Советом, Верховным Судом, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами городов Астаны и Алматы, областей, общественными объединениями.
2. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан, а также от имени и по поручению Президента Республики Казахстан ее могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) председатели палат Парламента Республики Казахстан;
3) члены Правительства Республики Казахстан;
4) акимы городов Астаны и Алматы, областей;
5) иные должностные лица.
3. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.

4. Әрбір наградталған адамға мерекелік медаль тапсырумен бір мезгілде тиісті куәлік беріледі.
5. Мерекелік медальдің тапсырылғаны туралы белгіленген нысандағы хаттама толтырылады. Ол медаль тапсырған адамның қол қоюымен, тапсыру жүргізген органның мөрімен бекітіліп, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберіледі.
6. Мерекелік медаль сол жақ омырауға тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда олардан кейін орналасады.
7. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдердің тапсырылу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 6 мамырдағы
N 581 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалінің сипаттамасы
"Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалі латуннен дайындалады, диаметрі 40 мм дұрыс көпқырлы нысанында болады.
Медальдің бет жағында дұрыс сегізқырлының бұрыштарында ұлттық ою-өрнек элементі орналасқан, сегізқырлының бұрыштарының арасында күн сәулелерін бейнелейтін бес-бестен штрал сызықтар таралған. Сегізқырлының ортасында шеңбер бейнеленген, шеңбердің ортасында сол жақ жоғары бұрышында үш жолға жазылған "10 ЖЫЛ АСТАНА" деген жазу бар, ортасында Қазақстан Республикасы Президентінің "Ақорда" Резиденциясы мен "Астана-Бәйтерек" монументі бейнеленген. Бет жағының үсті жылтыр.
Медальдің сыртқы бетінде шеңбер бейнеленген, шеңбердің ортаңғы бөлігінде үш жолға жазылған "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2008" деген жазу бар. Жазудың астында ұлттық ою-өрнек элементі орналасқан. Сыртқы бетінің үсті күңгірт.
"Астананың 10 жылдығы" мерекелік медалі құлақша мен шығыршық арқылы биіктігі 50 мм, ені 32 мм алтыбұрышты тағанмен жалғасады, таған ені 7 мм қызыл түсті, ені 3 мм сары түсті, ені 22 мм көгілдір түсті тік жолақтары бар қатқыл лентамен қапталған. Тағанның сыртқы жағында сол арқылы медаль киімге бекітілетін визорлы кілтті түйреуіш орналасқан.

4. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
5. О произведенном вручении юбилейной медали составляется протокол установленной формы. Он скрепляется подписью лица, вручившего медаль, и печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград она располагается после них.
7. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 мая 2008 года N 581
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали "Астананың 10 жылдығы"
Юбилейная медаль "Астананың 10 жылдығы" изготавливается из латуни, имеет форму правильного многогранника диаметром 40 мм.
На аверсе медали на углах правильного восьмигранника расположены элементы национального орнамента, между углами восьмигранника выполнено по пять расходящихся штралов, символизирующих лучи солнца. В центре восьмигранника изображен круг, внутри круга в левом верхнем углу расположена надпись "10 ЖЫЛ АСТАНА", выполненная в три строки, в центре находится изображение Резиденции Президента Республики Казахстан "Акорда" и монумента "Астана-Байтерек". Поверхность аверса блестящая.
На реверсе медали изображение круга, по центру круга расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2008", выполненная в три строки. Внизу надписи расположен элемент национального орнамента. Поверхность реверса матированная.
Юбилейная медаль "Астананың 10 жылдығы" с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы высотой 50 мм и шириной 32 мм, обтянутой муаровой лентой с вертикальными полосами: красного цвета шириной 7 мм, желтого цвета шириной 3 мм, голубого цвета шириной 22 мм. На оборотной стороне колодки расположена булавка с визорным замком, с помощью которого медаль крепится к одежде.