Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 681 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік билік тармақтары арасында өкілеттіктерді қайта бөлу мәселелері бойынша 2017 жылғы 3 шілдедегі № 86-VI Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 2 наурыздағы № 93 қаулысын қараңыз.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
және республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
"Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 4-1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары 2012 жылдың соңына дейін өз ережелерін қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесіне сәйкес келтірсін.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 29 қазандағы
№ 410 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік орган туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. ______________________________ * ___________________________
(мемлекеттік органның атауы)
саласында (ларында) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. ______________________________ мынадай ведомстволары бар
(мемлекеттік органның атауы)
(егер болса):
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________.
3. ______________________________ өз қызметін Қазақстан
(мемлекеттік органның атауы)
Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. ______________________________ мемлекеттік мекеме
(мемлекеттік органның атауы)
ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. ______________________________ азаматтық-құқықтық
(мемлекеттік органның атауы)
қатынастарға өз атынан түседі.
6. ______________________________ егер заңнамаға сәйкес осыған
(мемлекеттік органның атауы)
уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 681
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 3 июля 2017 года № 86-VI по вопросам перераспределения полномочий между ветвями государственной власти см. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2018 года № 93.
Подлежит опубликованию в Собрании актов
Президента и Правительства Республики
Казахстан и республиканской печати
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение государственного органа Республики Казахстан.
2. Государственным органам Республики Казахстан до конца 2012 года привести свои положения в соответствие с прилагаемым Типовым положением государственного органа Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 октября 2012 года № 410
Типовое положение о государственном органе
1. Общие положения
1. _________________________ * является государственным органом
(наименование государственного органа)
Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере (ах) ____________________________.
2. ________________________ имеет ведомства (в случае наличия):
(наименование государственного органа)
1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
3. ___________________________ осуществляет свою деятельность в
(наименование государственного органа)
соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. _______________________________ является юридическим лицом в
(наименование государственного органа)
организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. _____________________________ вступает в гражданско-правовые
(наименование государственного органа)
отношения от собственного имени.
6. _____________________________ имеет право выступать стороной
(наименование государственного органа)
гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

7. ______________________________ өз құзыретінің мәселелері
(мемлекеттік органның атауы)
бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен ____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. ______________________________ құрылымы мен штат санының
(мемлекеттік органның атауы)
лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "______________________"
(мемлекеттік органның атауы)
мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже ______________________________ құрылтай құжаты
(мемлекеттік органның атауы)
болып табылады.
12. ______________________________ қызметін қаржыландыру
(мемлекеттік органның атауы)
республикалық және жергілікті бюджеттерінен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бюджетінен (сметасынан) жүзеге асырылады.
13. ______________________________ кәсіпкерлік субъектілерімен (мемлекеттік органның атауы)
_____________________________ функциялары болып табылатын міндеттерді
(мемлекеттік органның атауы)
орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер _________________________ заңнамалық актілермен кірістер
(мемлекеттік органның атауы)
әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. ______________________________ миссиясы:
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Міндеттері:
______________________________;
______________________________;
______________________________.
16. Функциялары:
1) орталық аппараттың функциялары:
______________________________;
______________________________;
______________________________.
2) ведомстволардың функциялары:
______________________________;
______________________________;
______________________________.
17. Құқықтары мен міндеттері:
______________________________;
______________________________;
______________________________.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру

7. _____________________________ по вопросам своей компетенции
(наименование государственного органа)
в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя ________________________________ и
(наименование государственного органа)
другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности ______________________
(наименование государственного органа)
утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "_______________________________________".
(наименование государственного органа)
11. Настоящее Положение является учредительным документом
____________________________________________________________________.
(наименование государственного органа)
12. Финансирование деятельности _______________________________
(наименование государственного органа)
осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
13. _________________________ запрещается вступать в договорные
(наименование государственного органа)
отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями __________________________________
(наименование государственного органа).
Если __________________________________ законодательными актами
(наименование государственного органа) предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности
государственного органа
14. Миссия: ___________________________________________________
(наименование государственного органа)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Задачи:
________________________________;
________________________________;
________________________________.
16. Функции:
1) функции центрального аппарата:
________________________________;
________________________________;
________________________________.
2) функции ведомств:
________________________________;
________________________________;
________________________________.
17. Права и обязанности:
________________________________;
________________________________;
________________________________;
________________________________.
3. Организация деятельности государственного органа

18. ______________________ басшылықты _________________________
(мемлекеттік органның атауы) (мемлекеттік органның атауы)
жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. _________________________ бірінші басшысын ________________
(мемлекеттік органның атауы)
қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. ______________________________ бірінші басшысының Қазақстан
(мемлекеттік органның атауы)
Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және
қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. ________________________ бірінші басшысының өкілеттігі:
(мемлекеттік органның атауы)
______________________________;
______________________________;
______________________________.
______________________________ бірінші басшысы болмаған кезеңде
(мемлекеттік органның атауы)
оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
23. _______________________ аппаратын Қазақстан Республикасының
(мемлекеттік органның атауы)
қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын _________________________ басқарады.
(лауазымды тұлғаның атауы)
4. Мемлекеттік органның мүлкі
24. ______________________________ заңнамада көзделген
(мемлекеттік органның атауы)
жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
______________________________ мүлкі оған меншік иесі берген
(мемлекеттік органның атауы)
мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. ______________________________ бекітілген мүлік
(мемлекеттік органның атауы)
республикалық/коммуналдық меншікке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, _______________________,
(мемлекеттік органның атауы)
өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату

18. Руководство ________________________________ осуществляется
(наименование государственного органа)
первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на ___________________________________ задач и
(наименование государственного органа)
осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель _______________________________________
(наименование государственного органа)
назначается на должность и освобождается от должности.
20. Первый руководитель _________________________________ имеет
(наименование государственного органа)
заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя __________________________:
(наименование государственного органа)
_______________________________;
_______________________________;
_______________________________.
Исполнение полномочий первого руководителя ____________________
(наименование государственного органа)
в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
23. Аппарат ________________ возглавляется ___________________,
(наименование государственного органа) (наименование должностного
лица)
_________________ назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
24. ________________________ может иметь на праве оперативного
(наименование государственного органа)
управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество _________________________________ формируется за счет
(наименование государственного органа)
имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за _______________________________,
(наименование государственного органа)
относится к республиканской/коммунальной собственности.
26. _______________________ не вправе самостоятельно отчуждать
(наименование государственного органа)
или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа

27. ______________________________ қайта ұйымдастыру және
(мемлекеттік органның атауы)
тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
______________________________ және оның
(мемлекеттік органның атауы)
ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________ және оның
(мемлекеттік органның атауы)
ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесі
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________ және оның
(мемлекеттік органның атауы)
ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі
______________________________
______________________________
______________________________
Ескертпе:* Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау комиссияларының бірыңғай жүйесіне басшылық ететін мемлекеттік орган, Адам құқықтары жөніндегі уәкілетті органның қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және өзгелей де қамтамасыз ететін мемлекеттік орган, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының жанындағы соттардың қызметін ұйымдастыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік орган, мемлекеттік атқарушы органдардың қызметін үйлестіруді, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қорғау мен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік орган.

27. Реорганизация и упразднение ______________________________
(наименование государственного органа)
осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении
__________________________ и его ведомств
(наименование государственного органа)
_______________________
_______________________
_______________________
Перечень территориальных органов,
находящихся в ведении
_______________________ и его ведомств
(наименование государственного органа)
_______________________
_______________________
_______________________
Перечень государственных учреждений,
находящихся в ведении
_____________________ и его ведомств
(наименование государственного органа)
_______________________
_______________________
_______________________
Примечание:* Государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, центральные и местные исполнительные органы, а также государственный орган, возглавляющий единую систему избирательных комиссий Республики Казахстан, государственный орган, осуществляющий информационно-аналитическое, организационно-правовое и иное обеспечение деятельности Уполномоченного по правам человека, государственный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан, государственный орган по осуществлению координации деятельности исполнительных государственных органов, а также по защите государственных секретов и обеспечению информационной безопасности.