"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы № 198 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 784 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 14) тармақшасына және «Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 33-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы № 198 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 38, 421-құжат; 2007 ж., № 11, 119-құжат; № 24, 268-құжат; 2008 ж., № 4, 43-құжат; № 20, 182-құжат; № 42, 465-құжат; 2009 ж., № 59, 510-құжат; 2010 ж., № 50, 454-құжат; 2011 ж., № 37, 444-құжат; 2012 ж.,  № 36, 476-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
1) 8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Комиссия құрамына лауазымы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Әділет министрі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, Қазақстан Республикасының Өңірлік даму министрі, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің төрағасы кіреді.»;
2) 17-тармақта:
екінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацымен толықтырылсын:
«өмірбаян»;
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«форматы 3,5x4,5 төрт фотосурет»;
бесінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«өмірбаян»;
үшінші, бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«форматы 3,5x4,5 үш фотосурет»;
«әскерге шақыру жасындағы адамды міндетті әскери қызметті өткеруден босату не босатудың мүмкін еместігі туралы қорғаныс істері жөніндегі аумақтық департаменттен анықтама;
жұмыс, оқу орнынан, сондай-ақ атқарушы өндірісі аумақтық органынан мемлекет алдында атқарылмаған міндеттердің не азаматтардың, мемлекеттік органдардың және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттемелерінің болуы немесе жоқтығы туралы анықтама»;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
«Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында жұбайы (зайыбы) немесе асырауында адамдар бар болса, ол осы адамдардың материалдық және басқа талап-арыздары жоқ екені туралы нотариат растаған өтінішті тапсырады.»;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 198 "О Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 784
В соответствии с подпунктом 14) статьи 44 Конституции Республики Казахстан и подпунктом 3) пункта 2 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 10 октября  2006 года № 198 «О Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 38, ст. 421; г., № 11, ст. 119; № 24, ст. 268; 2008 г., № 4, ст. 43; № 20, ст. 182; № 42, ст. 465; 2009 г., № 59, ст. 510; 2010 г., № 50, ст. 454; 2011 г., № 37, ст. 444; 2012 г., № 36, ст. 476) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
1) часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
«В состав Комиссии входят по должности Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Министр внутренних дел Республики Казахстан, Министр юстиции Республики Казахстан, Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министр  регионального развития Республики Казахстан, Министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, председатель Комитета по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан.»;
2) в пункте 17:
в части второй:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«автобиография;»;
абзац третий изложить в следующей редакции:
«четыре фотографии форматом 3,5x4,5;»;
в части пятой:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«автобиография;»;
абзацы третий, пятый и шестой изложить в следующей редакции:
«три фотографии форматом 3,5x4,5;»;
«справка из территориального департамента по делам обороны об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы либо невозможности освобождения;
справка с места работы, учебы, а также из территориального органа исполнительного производства о наличии или отсутствии неисполненных обязательств перед государством либо имущественных обязанностей, связанных с интересами граждан, государственных органов и организаций независимо от форм собственности;»;
дополнить частью седьмой следующего содержания:
«При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся на его иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии материальных и других претензий.»;

3) 18-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«форматы 3,5x4,5 үш фотосурет»;
4) 20-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Өтініш беруші адамдар құжаттарды ұсыну тәртібін сақтамаған жағдайда, ішкі істер немесе сыртқы істер органдары өтініш берушіге хабарлай отырып, кемшіліктерді жойғанға дейін материалдарды ресімдеуді тоқтата тұруға құқылы.»;
5) 26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі азаматтық мәселелері жөніндегі шешімдердің орындалуы туралы Комиссияның жұмыс органына жылына екі рет ақпарат береді.»;
6) 28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, ішкі істер органдары Қазақстан азаматының басқа мемлекеттің әскери қызметіне, қауіпсіздік қызметіне, полициясына, әділет органдарына, өзге де мемлекеттік органдарына қызметке кірген, көрінеу жалған мәліметтер немесе жалған құжаттар табыс ету нәтижесінде азаматтық алған, басқа мемлекеттің азаматтығын алған, адамның Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы үшін негіз болған Қазақстан Республикасының азаматымен некені сот жарамсыз деп таныған фактілерді анықтаған жағдайда, осы адамның Қазақстан азаматтығынан айырылғанын тіркейді.»;
7) 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Шет елдердегі мекемелер:
халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, егер Қазақстан азаматына қатысты оның басқа мемлекеттің әскери қызметіне, қауіпсіздік қызметіне, полициясына, әділет органдарына, өзге де мемлекеттік органдарына қызметке кіргенін растайтын құжаттар не басқа анық мәліметтер болса;
егер азаматтықты көрінеу жалған мәліметтер немесе жалған құжаттар табыс ету нәтижесінде алынғаны анықталған болса;
егер адам басқа мемлекеттің азаматтығын алған болса;
егер адамның Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы үшін негіз болған Қазақстан Республикасының азаматымен некені сот жарамсыз деп таныса, Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыруды тіркейді.»;
8) 31-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Қазақстан Республикасының аумағында жүрген адам Мемлекет басшысының атына тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына саяси баспана беру туралы өтінішхатпен жүгінеді.»;
9) 3334353738 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«33. Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелері және шет елдердегі мекемелер материалдарды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне жібереді, ол Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің жүгінген адамға саяси баспана берудің орындылығы туралы пікірлеріне сұрау салады.
Саяси баспана беру туралы өтінішхат бойынша материалдарды қарау мерзімі өтініш тіркелген күннен бастап үш айдан аспауға тиіс.
Егер материалдарды қарау қосымша зерделеуді талап еткен жағдайда, шешім қабылдау мерзімі ұзартылуы мүмкін.

3) абзац четвертый части первой пункта 18 изложить в следующей
редакции:
«трех фотографий форматом 3,5x4,5;»;
4) пункт 20 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае несоблюдения ходатайствующими лицами порядка представления документов органы внутренних или иностранных дел вправе приостановить оформление материалов до устранения недостатков с уведомлением заявителя.»;
5) пункт 26 изложить в следующей редакции:
«26. Министерство внутренних дел Республики Казахстан и Министерство иностранных дел Республики Казахстан два раза в год предоставляют информацию рабочему органу Комиссии об исполнении решений по вопросам гражданства.»;
6) пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. Органы внутренних дел при установлении фактов поступления гражданина Казахстана на воинскую службу, в службу безопасности, полицию, органы юстиции, иные государственные органы другого государства, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, приобретения гражданства в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов, приобретения гражданства другого государства, признания судом недействительным брака с гражданином Республики Казахстан, послужившего основанием для приобретения лицом гражданства Республики Казахстан, регистрируют утрату этим лицом казахстанского гражданства.»;
7) пункт 29 изложить в следующей редакции:
«29. Загранучреждения регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан:
если в отношении гражданина Казахстана имеются документы либо другие достоверные сведения, подтверждающие поступление его на воинскую службу, в службу безопасности, полицию, органы юстиции, иные государственные органы другого государства, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами;
если будет установлено, что гражданство приобретено в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов;
если лицо приобрело гражданство другого государства;
если брак с гражданином Республики Казахстан, послуживший основанием для приобретения лицом гражданства Республики Казахстан, признан судом недействительным.»;
8) часть первую пункта 31 изложить в следующей редакции:
«31. Лицо, находящееся на территории Республики Казахстан, обращается с ходатайством о предоставлении политического убежища на имя Главы государства в органы внутренних дел по месту жительства.»;
9) пункты 3334353738 и 39 изложить в следующей редакции:
«33. Территориальные подразделения органов внутренних дел и загранучреждения направляют материалы в Министерство внутренних дел Республики Казахстан, которое запрашивает мнения Министерства иностранных дел Республики Казахстан, Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о целесообразности предоставления обратившемуся лицу политического убежища.
Срок рассмотрения материалов по ходатайству о предоставлении политического убежища не должен превышать трех месяцев со дня регистрации заявления.
В случае если рассмотрение материалов требует дополнительного изучения, срок принятия решения может быть продлен.

34. Өтініш беруші мәселе нақты шешілгенге дейін айына кемінде екі рет өтініш берген жері бойынша белгіленіп отырады.
Өтініш беруші тұрғылықты жерін өзгерткені туралы ішкі істер органдарын хабардар етеді.
Ішкі істер министрлігі, оның аумақтық бөлімшелері немесе шет елдердегі мекемелер осы тәртіп сақталмаған жағдайда, мән-жай анықталғанға дейін материалдарды ресімдеуді тоқтата тұруға құқылы.
35. Тиісінше ресімделген материалдарды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі өтінішті қанағаттандырудың мүмкіндігі не бас тарту қажеттілігі туралы дәлелді қорытындымен бірге Комиссияның жұмыс органына ұсынады.»;
«37. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі немесе шет елдегі мекеме саяси баспана беру туралы өтініш берген адамды Мемлекет басшысының қабылдаған шешімі туралы хабардар етеді.
38. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі саяси баспана берілген адамға және оның 16 жасқа толған отбасы мүшелеріне белгіленген үлгідегі куәліктер береді.
39. Қазақстан Республикасының аумағында болатын адамдарға ішкі істер органдары саяси баспана беру туралы куәліктің негізінде тұруға ықтиярхат ресімдейді.»;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссияның құрамында:
3-бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Комиссия құрамына лауазымы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Әділет министрі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, Қазақстан Республикасының Өңірлік даму министрі, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің төрағасы кіреді.».
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

34. Ходатайствующий до решения вопроса по существу не реже двух раз в месяц отмечается по месту подачи заявления.
Ходатайствующий уведомляет органы внутренних дел об изменении места жительства.
Министерство внутренних дел, его территориальные подразделения или загранучреждения в случае несоблюдения данного порядка вправе приостановить оформление материалов до выяснения обстоятельств.
35. Надлежаще оформленные материалы вместе с мотивированным заключением о возможности удовлетворения либо необходимости отклонения ходатайства Министерство внутренних дел Республики Казахстан представляет рабочему органу Комиссии.»;
«37. Министерство внутренних дел Республики Казахстан или загранучрсждение уведомляет о принятом Главой государства решении лицо, ходатайствующее о предоставлении политического убежища.
38. Лицу, которому предоставлено политическое убежище, и членам его семьи, достигшим 16-летнего возраста, Министерством внутренних дел Республики Казахстан выдаются свидетельства установленного образца.
39. Лицам, пребывающим на территории Республики Казахстан, органы внутренних дел на основании свидетельства о предоставлении политического убежища оформляют вид на жительство.»;
в составе Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть 3 изложить в следующей редакции:
«В состав Комиссии входят по должности Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Министр внутренних дел Республики Казахстан, Министр юстиции Республики Казахстан, Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министр регионального развития Республики Казахстан, Министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, председатель Комитета по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан.».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев