Жер заңнамасының кейбір нормаларын қолдануға мораторий енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 мамырдағы № 248 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 40-бабына, 44-бабының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін мыналарға:
1) "Қазақстан Республикасының Жер кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының нормаларын қолдануға;
2) шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға, шетелдік заңды тұлғаларға, сондай-ақ жарғылық капиталындағы шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың үлесі елу пайыздан асатын заңды тұлғаларға ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін жалдау шарттарымен уақытша жер пайдалану құқығын беруге;
3) жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік меншіктегі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiне жеке меншік құқығын беруге мораторий жариялансын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 18.08.2016 № 308 Жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) осы Жарлықтың 1-тармағын іске асыруға бағытталған заңнамалық түзетулер енгізуді қамтамасыз етсін;
2) жер реформасы жөнінде Комиссия құрсын;
3) Осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы осы Жарлықтың 1-тармағын іске асыру барысында заңдылықтың сақталуын қадағалауды қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев

О введении моратория на применение отдельных норм земельного законодательства
Указ Президента Республики Казахстан от 6 мая 2016 года № 248.
В соответствии со статьей 40, подпунктом 3) статьи 44 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Ввести до 31 декабря 2021 года мораторий на:
1) применение норм Закона Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс Республики Казахстан";
2) предоставление иностранцам, лицам без гражданства, иностранным юридическим лицам, а также юридическим лицам, в уставном капитале которых доля иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц составляет более чем пятьдесят процентов, права временного землепользования на условиях аренды земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) предоставление права частной собственности на земельные участки сельскохозяйственного назначения, находящиеся в государственной собственности, физическим и юридическим лицам.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 18.08.2016 № 308.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить внесение законодательных поправок, направленных на реализацию пункта 1 настоящего Указа;
2) образовать Комиссию по земельной реформе;
3) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
3. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан обеспечить надзор за соблюдением законности при реализации пункта 1 настоящего Указа.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ