Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 782 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 782 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. Күші жойылды – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Адам құқықтары жөнiндегi комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 1042 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 11, 125-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Адам құқықтары жөніндегi комиссияның құрамында:
"Кəлетаев Дархан Аманұлы
Қазақстан Республикасының Дін істері жəне азаматтық қоғам министрі"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кəлетаев Дархан Аманұлы
Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрі".
3. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 ақпандағы № 56 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссияның құрамына енгізілсін:
Сүлейменова Қарагөз Асқарқызы
-
Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша).
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар саясаты жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 1 шілдедегі № 625 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 32, 332-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар саясаты жөніндегі кеңестің құрамына енгізілсін:
Әбділов Әлібек Сағидоллаұлы
-
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің "Орталық коммуникациялар қызметі" республикалық мемлекеттік мекемесі коммуникациялар басқармасының жетекшісі (келісім бойынша)
Сарин Қалқаман Айымғазыұлы
-
ақын, Қазақстан жазушылар одағының мүшесі, "Шалқар" радиосының директоры (келісім бойынша),
Споткай Максим Александрович
-
"НҰР-Медиа" ЖШС бас директорының орынбасары, Қазақстан халқы Ассамблеясының "Жаңғыру жолы" республикалық жастар қозғалысының төрағасы (келісім бойынша),
Омаров Асқар Қуанышұлы
-
"ҚазАқпарат" халықаралық ақпарат агенттігінің бас директоры (келісім бойынша);
мына:
"Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрі, Кеңес төрағасының орынбасары,
Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам вице-министрі, Кеңес хатшысы",
"Кеңес құрамына Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінен ұсынылған саяси партиялардың әрбір фракциясынан лауазымы бойынша бір өкілден (келісім бойынша), Қазақстан Республикасы Дін істері және азаматтық қоғам министрлігінің Жастар саясаты департаментінің директоры кіреді."
деген жолдар тиісінше мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрі, Кеңес төрағасының орынбасары,
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Ішкі саясат бөлімі меңгерушісінің орынбасары, Кеңес хатшысы",
"Кеңес құрамына Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінен ұсынылған саяси партиялардың әрбір фракциясынан лауазымы бойынша бір өкілден (келісім бойынша), Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрлігі Жастар және отбасы істері комитетінің төрағасы кіреді.";
жоғарыда аталған Кеңестің құрамынан: Ж.А. Бұлғақов, Ю.О. Денисенко, Е.Д. Кочетов, О.П. Лоскутова, А.Р. Оралов, Е.Б. Сайыров шығарылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 782.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года
№ 782
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан
1. Утратил силу Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 1042 "О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 125):
в составе Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"Калетаев Дархан Аманович
-
Министр по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан"
изложить в следующей редакции:
"Калетаев Дархан Аманович
-
Министр общественного развития Республики Казахстан".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2006 года № 56 "О Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан":
ввести в состав Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом:
Сулейменову Карагоз Аскаровну
-
заслуженного деятеля Республики Казахстан (по согласованию).
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 1 июля 2008 года № 625 "О создании Совета по молодежной политике при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 32, cт. 332):
ввести в состав Совета по молодежной политике при Президенте Республики Казахстан, созданного вышеназванным Указом:
Абдилова Алибека Сагидолла-улы
-
руководителя управления коммуникаций Республиканского государственного учреждения "Служба центральных коммуникаций" Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан,
Сарина Калкамана Айымгазыулы
-
поэта, члена Союза писателей Казахстана, директора радиостанции "Шалкар" (по согласованию),
Споткая Максима Александровича
-
заместителя генерального директора ТОО "НУР-Медиа", председателя Республиканского молодежного движения Ассамблеи народа Казахстана "Жаңғыру жолы" (по согласованию),
Умарова Аскара Куанышевича
-
генерального директора Международного информационного агентства "Казинформ" (по согласованию);
строки:
"Министр по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан, заместитель председателя Совета,
вице-министр по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан, секретарь Совета",
"В состав Совета входят по должности по одному представителю от каждой фракции политических партий, представленных в Мажилисе Парламента Республики Казахстан (по согласованию), директор Департамента молодежной политики Министерства по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан."
изложить соответственно в следующей редакции:
"Министр общественного развития Республики Казахстан, заместитель председателя Совета,
заместитель заведующего Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан, секретарь Совета",
"В состав Совета входят по должности по одному представителю от каждой фракции политических партий, представленных в Мажилисе Парламента Республики Казахстан (по согласованию), председатель Комитета по делам молодежи и семьи Министерства общественного развития Республики Казахстан.";
вывести из состава вышеназванного Совета: Булгакова Ж.А., Денисенко Ю.О., Кочетова Е.Д., Лоскутову О.П., Оралова А.Р., Саирова Е.Б.

5. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Ұлттық" мәртебе берудің қағидасы мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 10 мамырдағы № 76 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 37, 442-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Ұлттық" мәртебе берудің қағидасы мен шарттары:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымдарының жетекшілері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының басшылары мәдениет саласындағы орталық уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Ұлттық" мәртебе беру туралы қолдаухат ұсынады.".
6. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 26 мамырдағы № 823 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 33, 293-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңесте:
"Жасыл Академия" ғылыми-білім беру орталығының директоры (келісім бойынша)"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстанның экологиялық ұйымдарының қауымдастығы" басқармасының төрағасы (келісім бойынша)".
7. "Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 2, 6-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ережеде:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге Қазақстан мәдениетінің дамуына ерекше бағалы үлес деп танылған әдебиет пен өнер саласындағы аса үздік шығармалары үшін беріледі.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамында:
әдебиет секциясында:
жоғарыда аталған Комиссияның құрамына енгізілсін:
Қамзабекұлы Дихан
-
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Жазушылар одағының мүшесі (келісім бойынша);
мына:
"Шаштайұлы Жұмабай
-
жазушы, "Қазақстан жазушылар одағы" Республикалық қоғамдық бірлестігінің жанындағы "Қазақ әдебиеті" газетінің бас редакторы (келісім бойынша)"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Шаштайұлы Жұмабай
-
жазушы, Қазақстан жазушылар одағының мүшесі, халықаралық "Алаш" сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)";
жоғарыда аталған Комиссияның құрамынан Н.М. Оразалин шығарылсын;
музыка, театр және кино секциясында:
мына:
"Әубәкірова Жәния Яхияқызы
-
"Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры, профессор, Қазақстан Республикасының халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)",
"Нүсіпжанова Бибігүл Нұрғалиқызы
-
"Т.Қ. Жүргенов атындағы қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, педагогика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)"
деген жолдар тиісінше мынадай редакцияда жазылсын:
"Әубәкірова Жәния Яхияқызы
-
профессор, Қазақстан Республикасының халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)",
"Нүсіпжанова Бибігүл Нұрғалиқызы
-
Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, педагогика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)";
бейнелеу өнері және сәулет секциясында:
жоғарыда аталған Комиссияның құрамына енгізілсін:
Жұмағалиев Мүслім Садықұлы
-
суретші-дизайнер, "Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің сән және костюм дизайні кафедрасының меңгерушісі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша);
жоғарыда аталған Комиссияның құрамынан Т.Б. Сүлейменов шығарылсын.

5. Указ Президента Республики Казахстан от 10 мая 2011 года № 76 "Об утверждении Правил и условий присвоения статуса "Национальный" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 37, ст. 442):
в Правилах и условиях присвоения статуса "Национальный" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам, утвержденных вышеназванным Указом:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Руководители республиканских государственных организаций культуры, а также руководители местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы подают в центральный уполномоченный орган в области культуры (далее - уполномоченный орган) ходатайство о присвоении статуса "Национальный".".
6. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 мая 2014 года № 823 "Об образовании Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 33, ст. 293):
в составе Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан, образованного вышеназванным Указом:
после строки:
"директор научно-образовательного центра "Зеленая Академия" (по согласованию)"
дополнить строкой следующего содержания:
"председатель правления "Ассоциация экологических организаций Казахстана" (по согласованию)".
7. В Указе Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 2, ст. 6):
в Положении о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Государственная премия в области литературы и искусства присуждается гражданам Республики Казахстан и иностранцам за выдающиеся произведения в области литературы и искусства, признанные особо ценным вкладом в развитие культуры Казахстана.";
в составе Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства, утвержденном вышеназванным Указом:
в секции литературы:
ввести в состав вышеназванной Комиссии:
Камзабекулы Дихана
-
литературоведа, доктора филологических наук, члена Союза писателей Казахстана (по согласованию);
строку:
"Шаштайулы Жумабай
-
писатель, главный редактор газеты "Қазақ әдебиеті" при Республиканском общественном объединении "Союз писателей Казахстана" (по согласованию)"
изложить в следующей редакции:
"Шаштайулы Жумабай
-
писатель, член Союза писателей Казахстана, лауреат международной премии "Алаш" (по согласованию)";
вывести из состава вышеназванной Комиссии Оразалина Н.М.
в секции музыки, театра и кино:
строки:
"Аубакирова Жания Яхияевна
-
ректор Республиканского государственного учреждения "Казахская национальная консерватория имени Курмангазы", профессор, народная артистка Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)",
"Нусипжанова Бибигуль Нургалиевна
-
ректор Республиканскогогосударственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова", заслуженный деятель Казахстана, кандидат педагогических наук (по согласованию)"
изложить соответственно в следующей редакции:
"Аубакирова Жания Яхияевна
-
профессор, народная артистка Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)",
"Нусипжанова Бибигуль Нургалиевна
-
заслуженный деятель Казахстана, кандидат педагогических наук (по согласованию)";
в секции изобразительного искусства и архитектуры:
ввести в состав вышеназванной Комиссии:
Жумагалиева Муслима Садыковича
-
художника-дизайнера, заведующего кафедрой моды и дизайна костюма Республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова", заслуженного деятеля Казахстана (по согласованию);
вывести из состава вышеназванной Комиссии Сулейменова Т.Б.

8. "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 3 ақпандағы № 188 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 14, 52-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің құрамына енгізілсін:
Кузнецова Надежда Николаевна
-
Қарағанды облыстық сотының судьясы;
жоғарыда аталған Кеңестің құрамынан: Н.И. Мамонтов, В.В. Рычков шығарылсын.
9. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы № 621 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссияның лауазымдық құрамында:
"Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрі".
10. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің дербес құрамы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 16 қыркүйектегі № 4071 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің дербес құрамына енгізілсін:
Жақсылықов Тимур Мекешұлы
-
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі;
мына:
"Смайылов Əлихан Асханұлы
-
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі",
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Смайылов Əлихан Асханұлы
-
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі";
мына жолда:
"Шигеру Ямазоэ
-
"Марубени Корпорейшн" компаниясының вице-төрағасы (келісім бойынша)"
орыс тіліндегі мәтін өзгереді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
жоғарыда аталған Комиссияның құрамынан Б.Т. Сұлтанов шығарылсын.
11. ҚБП.
12. Күші жойылды – ҚР Президентінің 03.04.2021 № 544 Жарлығымен.
13. "Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңес туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 12 ақпандағы № 266 өкімінде (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 7, 66-құжат):
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңестің лауазымдық құрамында:
"Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрі".

8. В Указе Президента Республики Казахстан от 3 февраля 2016 года № 188 "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 14, ст. 52):
ввести в состав Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, образованного вышеназванным Указом:
Кузнецову Надежду Николаевну
-
судью Карагандинского областного суда;
вывести из состава вышеназванного Совета: Мамонтова Н.И., Рычкова В.В.
9. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 января 2018 года № 621 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан":
в должностном составе Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Министр по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министр общественного развития Республики Казахстан".
10. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 16 сентября 1998 года № 4071 "О персональном составе Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан":
ввести в персональный состав Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным распоряжением:
Жаксылыкова Тимура Мекешевича
-
помощника Президента Республики Казахстан;
строки:
"Смаилов Алихан Асханович
-
помощник Президента Республики Казахстан",
"Ямазоэ Шигеру
-
вице-председатель компании "Марубени Корпорейшн" (по согласованию)"
изложить соответственно в следующей редакции:
"Смаилов Алихан Асханович
-
Министр финансов Республики Казахстан";
"Шигеру Ямазоэ
-
вице-председатель компании "Марубени Корпорейшн" (по согласованию)";
вывести из состава вышеназванной Комиссии Султанова Б.Т.
11. ДСП.
12. Утратил силу Указом Президента РК от 03.04.2021 № 544.
13. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2014 года № 266 "О Совете по взаимодействию с Организацией экономического сотрудничества и развития" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 66):
в должностном составе Совета по взаимодействию с Организацией экономического сотрудничества и развития, утвержденном вышеназванным распоряжением:
строку "Министр по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министр общественного развития Республики Казахстан".