Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 152 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелi негiзде жүргiзудi қамтамасыз етсiн;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы Президентінің
2019 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 152 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН

О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана"
Указ Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 152.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана" (далее – Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана";
2) до 25 января года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 сентября 2019 года № 152
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ

Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі
ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
№п/п
Іс-шара атауы
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
I. Заман талабына сай тиімді мемлекет
1.
Осы Жолдауда айтылған тұжырымдамалық мәселелерді енгізе отырып, Жаңғырту жөніндегі ұлттық комиссияның 2019-2020 жылдарға арналған жұмыс жоспары бойынша ұсыныстарды жасап-әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ПМК
2019 жылғы қыркүйек
2.
2025 жылға дейінгі Азаматтық қоғамды дамыту тұжырымдамасын әзірлеу шеңберінде үкіметтік емес ұйымдардың рөлін күшейту, көппартиялылықты, ой-пікірдің сан алуандығы мен саяси бәсекелестікті дамыту бойынша шараларды айқындау
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
АҚДМ, МСМ, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, СІМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
3.
Азаматтар мен ұйымдардың өтініштерімен жұмыс сапасын күшейтуге бағытталған ұсыныстарды әзірлеу, келіп түсетін өтініштерге ден қою кезінде орталық және жергілікті атқарушы органдар мен квазимемлекеттік сектор жұмысының тиімділігін талдау жүйесін енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
БП, АҚДМ, ІІМ, СІМ, МСМ, ҰЭМ, Қорғанысмині, ЦДИАӨМ, ИИДМ, БҒМ, АШМ, Қаржымині, ЭМ, Әділетмині, ДСМ, Еңбекмині, СИМ, ЭГТРМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша
4.
Халықтың өзекті проблемаларын шешуде орталық және жергілікті атқарушы органдардың азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша
5.
Республикалық және жергілікті деңгейлердегі мемлекеттік қызметшілер мен квазимемлекеттік сектор жұмыскерлерінің (әлеуметтік сала мекемелерінің жұмыскерлерін қоспағанда) санын 2020 жылдан 2023 жылға дейін кезең-кезеңмен 25%-ке қысқарту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Әділетмині, Қаржымині, МҚІА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қаңтар
6.
Митингілерді ұйымдастыру және өткізу тәртібін регламенттейтін заңнамаға, оның ішінде:
митингілер өткізуге рұқсат алу рәсімдерін оңайлатуды;
ұйымдастыру ыңғайлылығын, қатысушылар үшін қолжетімділігін, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету мүмкіндігін ескере отырып, елді мекендерде оларды өткізетін арнайы орындарды айқындауды;
ұйымдастырушылар мен қатысушылардың митингілер өткізудің белгіленген тәртібін сақтауы, сондай-ақ жария акцияларды құқыққа қарсы әрекеттерге пайдалану әрекеттері үшін жауаптылығын күшейтуді қарастыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы, мәслихаттардың шешімдері
АҚДМ, ІІМ, МСМ, Әділетмині, ҰЭМ, Қаржымині, ҰҚК, БП, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан, 2020 жылғы қаңтар
7.
Тілдерді дамыту мен қолданудың жаңа мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу шеңберінде мемлекеттік тілдің этносаралық коммуникация тілі ретінде рөлін нығайту жөніндегі шараларды айқындау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МСМ, БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
8.
Әбу Насыр әл-Фарабидің 1150 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі жалпыреспубликалық жоспарды әзірлеп, бекіту
Мемлекеттік комиссияның шешімі
БҒМ, МСМ, ҰЭМ, Қаржымині, АҚДМ, СІМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Қоғамдық келісім" РММ
2019 жылғы қазан
9.
Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі жалпыреспубликалық жоспарды әзірлеп, бекіту
Мемлекеттік комиссияның шешімі
МСМ, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, АҚДМ, СІМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Қоғамдық келісім" РММ
2019 жылғы қазан
10.
Қазақстан Тәуелсіздігінің 30 жылдығын дайындау және өткізу жөніндегі жалпыреспубликалық жоспарды әзірлеп, бекіту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
АҚДМ, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, МСМ, СІМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Қоғамдық келісім" РММ
2020 жылғы ақпан
11.
Алтын Орданың 750 жылдығына арналған іс-шаралар кешенін іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
МСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы маусым, желтоқсан
II. Азаматтардың құқықтары мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
12.
Шығарылған сот шешімдерінің сапасын жақсарту және сот практикасының біркелкі болуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЖС (келісім бойынша), БП, Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан, 2020 жылғы маусым
13.
"Сот практикасының цифрлық талдамасы" электрондық сервисін әзірлеу және сынақтан өткізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЖС (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы шілде
14.
Әкімшілік юстицияны енгізуге, заңнамадағы барлық қайшылықтар мен түсініксіздіктерді азаматтар мен бизнестің пайдасына түсіндіруді қамтамасыз етуге, олардың мемлекеттік органдармен өзара қарым-қатынасында тең жағдай жасауға бағытталған Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік рәсімдік-процестік заңнамасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" ілеспе заңды қабылдау
Қазақстан Республикасының Кодексі, Қазақстан Республикасының Заңы
Әділетмині, ЖС (келісім бойынша)
2020 жылғы маусым
15.
Жыныстық зорлық-зомбылық, педофилия, есірткі тарату, адам саудасы, балаларға қарсы қылмыстар үшін, сондай-ақ браконьерлік, өсімдік және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторға, жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымның инспекторына, қорықшылар қызметіне күш қолдану мен қол сұғушылық және жеке адамға қарсы басқа да ауыр қылмыстар үшін қылмыстық жазаны күшейту
Қазақстан Республикасының Заңы
БП, ІІМ, Еңбекмині, ЭГТРМ, БҒМ, ЖС (келісім бойынша), ҰҚК, СЖҚА
2019 жылғы желтоқсан
16.
Әйелдерге қарсы тұрмыстық зорлық-зомбылық үшін жауаптылықты күшейту
Қазақстан Республикасының Заңы
ІІМ, БП, ЖС (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
17.
Ауыр және аса ауыр қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаудың жалпы ел бойынша және өңірлер бөлінісінде, оның ішінде құқық қорғау органдарының олардың профилактикасы, анықтау, жолын кесу, тергеу жөніндегі қызметін бағалай отырып, қылмыстардың жай-күйіне, құрылымына, динамикасына, себептері мен жағдайларына талдау жүргізу және осындай қылмыстық көріністерге қарсы іс-қимылдың тиімділігін арттыру бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
БП, ІІМ, СЖҚА, ҰҚК, Қаржымині
2020 жылғы қаңтар
18.
Браконьерлікке қарсы іс-қимыл жөніндегі қызметке жан-жақты талдау жүргізу және үздік шетелдік тәжірибені ескере отырып, осындай қызметтің тиімділігін арттыру бойынша, оның ішінде құқық қорғау органдарының өсімдік және жануарлар дүниесін қорғау, ұйымдасқан браконьерлер топтарын, қылмыстық жолмен алынған өсімдік және жануарлар әлемі өнімдерін өткізу арналарын анықтау жөніндегі тиісті құрылымдармен тиісінше өзара іс-қимылын қамтамасыз етуді көздейтін шаралар кешенін қабылдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
БП, ІІМ, СЖҚА, ЭГТРМ, ҰҚК, АШМ, Қаржымині, ҰЭМ
2020 жылғы қаңтар
19.
Сыбайлас жемқорлық қылмыс болған ведомство басшылығының жауаптылығын заңнамалық регламенттеу
Қазақстан Республикасының Заңы
МҚІА, СЖҚА, ҰЭМ, Әділетмині
2019 жылғы желтоқсан
20.
Азаматтардың құқықтарын қорғауға кепілдіктерді арттыру, қылмыстық процестегі тараптардың теңдігі мен жарыспалылығын, кінәсіздік презумпциясы қағидатының мүлтіксіз сақталуын, оның ішінде мыналар арқылы:

по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана"
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
I. Современное эффективное государство
1.
Формирование предложений по Плану работы Национальной комиссии по модернизации на 2019-2020 годы с включением концептуальных вопросов, озвученных в данном Послании
предложения в Администрацию Президента
КПМ
сентябрь 2019 года
2.
Определение в рамках Концепции развития гражданского общества до 2025 года мер по усилению роли неправительственных организаций, развитию многопартийности, плюрализма мнений и политической конкуренции
Указ Президента Республики Казахстан
МИОР, МКС, МОН, МНЭ, МФ, МИД, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
3.
Разработка предложений, направленных на усиление качества работы с обращениями граждан и организаций, внедрение системы анализа эффективности работы центральных и местных исполнительных органов и квазигосударственного сектора при реагировании на поступающие обращения
предложения в Администрацию Президента
ГП, МИОР, МВД, МИД, МКС, МНЭ, МО, МЦРИАП, МИИР, МОН, МСХ, МФ, МЭ, МЮ, МЗ, МТСЗН, МТИ, МЭГПР, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь 2019 года
4.
Совершенствование механизмов взаимодействия центральных и местных исполнительных органов с институтами гражданского общества в решении актуальных проблем населения
предложения в Администрацию Президента
МИОР, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь 2019 года
5.
Поэтапное сокращение с 2020 по 2023 годы на 25% численности государственных служащих и работников квазигосударственного сектора на республиканском и местном уровнях (за исключением работников учреждений социальной сферы)
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, МЮ, МФ, АДГС, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь 2020 года
6.
Внесение изменений и дополнений в законодательство, регламентирующее порядок организации и проведения митингов, предусматривающих в том числе:
упрощение процедур получения разрешения на проведение митингов;
определение специальных мест их проведения в населенных пунктах с учетом удобства организации, доступности для участников, возможности обеспечения общественного порядка;
усиление ответственности организаторов и участников за соблюдение установленного порядка проведения митингов, а также за попытки использования публичных акций для противоправных действий
Закон Республики Казахстан, решения маслихатов
МИОР, МВД, МКС, МЮ, МНЭ, МФ, КНБ, ГП, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года, январь 2020 года
7.
Определение мер по укреплению роли государственного языка как языка межэтнической коммуникации в рамках разработки новой Государственной программы развития и функционирования языков
постановление Правительства Республики Казахстан
МКС, МОН, заинтересованные государственные органы
декабрь 2019 года
8.
Разработка и утверждение Общереспубликанского плана по подготовке и проведению 1150-летнего юбилея Абу Насра аль-Фараби
решение Государственной комиссии
МОН, МКС, МНЭ, МФ, МИОР, МИД, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, РГУ "Қоғамдық келісім"
октябрь 2019 года
9.
Разработка и утверждение Общереспубликанского плана по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы
решение Государственной комиссии
МКС, МОН, МНЭ, МФ, МИОР, МИД, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, РГУ "Қоғамдық келісім"
октябрь 2019 года
10.
Разработка и утверждение Общереспубликанского плана по подготовке и проведению 30-летия Независимости Казахстана
постановление Правительства Республики Казахстан
МИОР, МОН, МНЭ, МФ, МКС, МИД, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, РГУ "Қоғамдық келісім"
февраль 2020 года
11.
Реализация комплекса мероприятий, посвященных 750-летию Золотой Орды
информация в Администрацию Президента
МКС, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июнь, декабрь 2020 года
II. Обеспечение прав и безопасность граждан
12.
Принятие мер по улучшению качества выносимых судебных решений и обеспечению единообразной судебной практики
информация в Администрацию Президента
ВС (по согласованию), ГП, МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2019 года, июнь 2020 года
13.
Разработка и апробирование электронного сервиса "Цифровая аналитика судебной практики"
информация в Администрацию Президента
ВС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2020 года
14.
Принятие Административного процедурно-процессуального кодекса и сопутствующего Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административного процедурно-процессуального законодательства", направленных на внедрение административной юстиции, обеспечение трактования всех противоречий и неясностей законодательства в пользу граждан и бизнеса, создание для них равных условий во взаимоотношениях с государственными органами
Кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
МЮ, ВС (по согласованию)
июнь 2020 года
15.
Усиление уголовного наказания за сексуальное насилие, педофилию, распространение наркотиков, торговлю людьми, преступления против детей, а также за браконьерство, применение насилия и посягательства на государственного инспектора по охране растительного и животного мира, инспектора специализированной организации по охране животного мира, егерской службы и другие тяжкие преступления против личности
Закон Республики Казахстан
ГП, МВД, МТСЗН, МЭГПР, МОН, ВС (по согласованию), КНБ, АПК
декабрь 2019 года
16.
Усиление ответственности за бытовое насилие против женщин
Закон Республики Казахстан
МВД, ГП, ВС (по согласованию)
декабрь 2019 года
17.
Проведение анализа состояния, структуры, динамики, причин и условий совершения тяжких и особо тяжких уголовных правонарушений в целом по стране и в разрезе регионов, в том числе с оценкой деятельности правоохранительных органов по их профилактике, выявлению, пресечению, расследованию и выработка комплекса мер по повышению эффективности противодействия таким преступным проявлениям
предложения в Администрацию Президента
ГП, МВД, АПК, КНБ, МФ
январь 2020 года
18.
Проведение всестороннего анализа деятельности по противодействию браконьерству и выработка с учетом передового зарубежного опыта комплекса мер по повышению эффективности такой деятельности, в том числе предусматривающего обеспечение должного взаимодействия правоохранительных органов с соответствующими структурами по охране растительного и животного мира, выявление организованных групп браконьеров, каналов сбыта преступно добытой продукции растительного и животного происхождения
предложения в Администрацию Президента
ГП, МВД, АПК, МЭГПР, КНБ, МСХ, МФ, МНЭ
январь 2020 года
19.
Законодательное регламентирование ответственности руководства государственного органа, в котором произошло коррупционное преступление
Закон Республики Казахстан
АДГС, АПК, МНЭ, МЮ
декабрь 2019 года
20.
Повышение гарантий защиты прав граждан, обеспечение состязательности и равенства сторон в уголовном процессе, неукоснительное соблюдение принципа презумпции невиновности, в том числе через:

1) құқық қорғау органдарының немесе арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің көрінеу кінәсіз адамды қылмыстық жауаптылыққа тартқаны, көрінеу заңсыз ұстағаны, қамауға алғаны немесе қамақта ұстағаны, жауап беруге мәжбүрлегені, жалған дәлелдемелер және жедел-іздестіру материалдарын жасағаны, коммерциялық сатып алу не парақорлыққа арандатқаны, сондай-ақ жалпы қылмысқа итермелегені үшін, көрінеу жалған сөз жеткізгені, адвокаттардың қызметіне және адам мен азаматтық құқығын, бостандығы мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі өзге де адамдардың заңды қызметіне, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға заң көмегін көрсетуге кедергі жасағаны үшін жауаптылықты күшейту;
2) куәгер айғақтарының, сондай-ақ жол берілетін және шынайы дәлелдемелердің жеткілікті жиынтығымен бекітілмеген және расталмаған өзге мәліметтер ғана негізінде қылмыстық жауаптылыққа тартуға және соттауға тыйым салуды белгілеу;
3) қылмыстық процесте қорғаушы тараптың дәлелдемелері мен шағымдарын жан-жақты және объективті қарауды қудалау органдарының лауазымды адамдары тарапынан осындай дәлелдемелер мен шағымдар бойынша сапасыз қарау немесе әрекетсіздігі фактілеріне қатаң ден қою шараларын қабылдай отырып қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
БП, ЖС (келісім бойынша), СЖҚА, ҰҚК,ІІМ, Қаржымині, Әділетмині
2020 жылғы наурыз
21.
Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің жедел іздестіру және тергеу практикасында заңсыз жұмыс әдістерін және арандатушылық іс-әрекеттерді қолдану фактілеріне жол бермеуіне, осындай фактілер бойынша жауаптылық пен жазалаудың бұлтартпастығы қағидатын сақтауын қамтамасыз етумен қадағалауды және бақылауды күшейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БП, ҰҚК, ІІМ, СЖҚА, Қаржымині
2020-2023 жылдар қаңтар, шілде
22.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің жұмысын қайта ұйымдастыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ІІМ, ҰЭМ, Қаржымині
2019 жылғы қараша
23.
Азаматтарды табиғи құбылыстар мен техногендік авариялардан қорғауды жүзеге асыратын кадрлардың кәсібилігін арттыру бойынша шаралар кешенін әзірлеп, қабылдау
ІІМ, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині бірлескен бұйрығы
ІІМ, ЭГТРМ, БҒМ, Қаржымині, ҰЭМ, БП, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы наурыз
24.
ІІМ-ді реформалауға бөлінетін қаражат шеңберінде азаматтық қорғау қызметкерлерінің жалақысын арттыруға 40 млрд теңге бөлу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ІІМ, Қаржымині
2019 жылғы желтоқсан
25.
Барлық әскери шығыстарды ретке келтіру, армиядағы қаржылық тәртіпті нығайту бойынша нақты шаралар қабылдау жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Қорғанысмині, ИИДМ, Қаржымині, ЕК
2020 жылғы шілде, желтоқсан
26.
Шақыру, жасақтау, білім беру, патриотизмге тәрбиелеу, әскери тәртіп, әскери және кәсіби даярлық, әскери қызметшілердің мансаптық өсуі, әскери қызметтің беделі және Қарулы Күштерді материалдық жарақтандыруды жақсарту мәселелерін өзектендіре отырып, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қалыптастыру мен дамытудың жаңа тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Қорғанысмині, ИИДМ, ІІМ, ҰҚК, МКҚ, БП, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы желтоқсан
III. Дамыған және инклюзивті экономика
27.
Өзекті әлеуметтік-экономикалық даму және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету мәселелерін қарастыра отырып, Экономикалық саясат жөніндегі кеңестің жұмысын жандандыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, ЭМ, ДСМ, Еңбекмині, СИМ, ЦДИАӨМ, ҰБ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
28.
Индустриялық-инновациялық дамудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде:

1) усиление ответственности за привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности, заведомо незаконное задержание, заключение под стражу или содержание под стражей, принуждение к даче показаний, фальсификации доказательств и оперативно-розыскных материалов, провокацию коммерческого подкупа либо взяточничества, а также в целом провокацию преступлений сотрудниками правоохранительных или специальных государственных органов, заведомо ложный донос, воспрепятствование законной деятельности адвокатов и иных лиц по защите прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, а также оказанию юридической помощи физическим и юридическим лицам;
2) установление запрета на привлечение к уголовной ответственности и осуждение на основе лишь свидетельских показаний, а также иных данных, не подкрепленных и не подтвержденных достаточной совокупностью допустимых и достоверных доказательств;
3) обеспечение всестороннего и объективного рассмотрения доводов и жалоб стороны защиты в уголовном процессе с принятием жестких мер реагирования по фактам некачественного рассмотрения либо бездействия со стороны должностных лиц органов уголовного преследования по таким доводам и жалобам
проект Закона Республики Казахстан
ГП, ВС (по согласованию), АПК, КНБ, МВД, МФ, МЮ
март 2020 года
21.
Усиление надзора и контроля за недопущением фактов применения сотрудниками правоохранительных органов незаконных методов работы и провокационных действий в оперативно-розыскной и следственной практике с обеспечением соблюдения принципа неотвратимости ответственности и наказания по таким фактам
информация в Администрацию Президента
ГП, КНБ, МВД, АПК, МФ
январь, июль 2020-2023 годы
22.
Реорганизация работы Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан
предложения в Администрацию Президента
МВД, МНЭ, МФ
ноябрь 2019 года
23.
Разработка и принятие комплекса мер по повышению профессионализма кадров, осуществляющих защиту граждан от природных явлений и техногенных аварий
совместный приказ МВД, МОН, МНЭ, МФ
МВД, МЭГПР, МОН, МФ, МНЭ, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
март 2020 года
24.
Выделение 40 млрд тенге на повышение окладов сотрудников гражданской защиты в рамках средств, выделяемых на реформу МВД
постановление Правительства Республики Казахстан
МВД, МФ
декабрь 2019 года
25.
Реализация комплекса мероприятий по упорядочению всех военных расходов, принятию конкретных мер по укреплению финансовой дисциплины в армии
информация в Администрацию Президента
МО, МИИР, МФ, СК
июль, декабрь 2020 года
26.
Разработка новой концепции строительства и развития Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан с актуализацией вопросов призыва, комплектования, образования, воспитания патриотизма, воинской дисциплины, боевой и профессиональной подготовки, карьерного роста военнослужащих, престижа военной службы и улучшения материального оснащения Вооруженных Сил
Указ Президента Республики Казахстан
МО, МИИР, МВД, КНБ, СГО, ГП, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2020 года
III. Развитая и инклюзивная экономика
27.
Активизация работы Совета по экономической политике с рассмотрением актуальных вопросов социально-экономического развития и обеспечения финансовой стабильности
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МИИР, МСХ, МЭ, МЗ, МТСЗН, МТИ, МЦРИАП, НБ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2019 года
28.
Определение в рамках Государственной программы индустриально-инновационного развития до 2025 года мер по:

еңбек өнімділігінің нақты өсуін кемінде 1,7 есе ұлғайту;
қазақстандық өңделген өнімді экспорттаушылардың мүдделерін қолдау мен қорғаудың тиімді құралдарын енгізу;
салықтық, қаржылық, әкімшілік ынталандыруды қоса алғанда, жоғары өнімді орта бизнесті қолдау бойынша шараларды айқындау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИИДМ, АШМ, ЭМ, ҰЭМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині, СІМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
29.
Ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер мен ұлттық компаниялардың тиімділігіне талдау жүргізу, мемлекеттік компаниялардың санын қысқарту жөнінде ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЕК, ҰЭМ, Қаржымині
2019 жылғы желтоқсан
30.
Тариф белгілеудің ашықтығын жетілдіруге және арттыруға, сондай-ақ осы саладағы тұтынушылардың құқығын қорғауға бағытталған теміржол көлігі мәселелері бойынша заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
ИИДМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша), Әділетмині, Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
31.
Табиғи монополистердің тауарлары мен қызметтеріне бағалар мен тарифтердің өсуіне, базарлардағы баға жөнінде сөз байласуға қарсы күресті күшейтуге, сондай-ақ тариф белгілеу тәсілдерін тәртіпке келтіруге бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, СИМ, ЭМ, ИИДМ, БП, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы шілде, желтоқсан
32.
Авиабилеттер бағасын төмендету, теміржол жолаушылар тасымалында билеттердің жасанды тапшылығын жою бойынша шаралар кешенін қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ИИДМ, ҰЭМ, ЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
33.
Мемлекеттік сатып алу мен квазимемлекеттік сектордың сатып алуын жүйелі түрде жаңғырту бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Қаржымині, БП, СЖҚА, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша
34.
Микро- және шағын бизнес компанияларын табыс салығын төлеуден үш жыл мерзімге босату, сондай-ақ босатуды қолдану бойынша өлшемшарттар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Заңы
ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
35.
Микро- және шағын бизнес субъектілеріне тексерлеру жүргізуге үш жылға мораторий енгізу, оған мыналар қосылмайды:
өткізу үшін салық төлеушінің өтініші негіз болып табылатын салықтық тексерулер;
қылмыстық істердің жолын кесу мақсатында заңнамаға сәйкес жүргізілетін салықтық тексерулер;
қарсы салықтық тексерулер;
салық төлеуші мен оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуларды анықтау, салық органдарында тіркеу есебіне алуға қою, салық органы шығарған касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдерді орындау мәселелері бойынша тақырыптық салықтық тексерулер;
акцизделетін өнімді өндіретін және (немесе) көтерме саудада сатуды және ойын бизнесі саласында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер;
тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар;
жер қойнауын пайдаланушылар.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
36.
Бизнеске, әсіресе санитариялық-эпидемиологиялық саладағы қызметке өзін-өзі реттеуді және қоғамдық бақылауды дамыту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
СИМ, ДСМ, ҰЭМ, АҚДМ, АШМ, ИИДМ, Қаржымині, ЭМ, ЦДИАӨМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
37.
Заңнамалық шараларды қоса алғанда, кәсіпкерлерді рейдерліктен және құқық қорғау мен бақылаушы органдардың заңсыз іс-әрекеттерінен қорғауға бағытталған қосымша шаралар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
БП, Қаржымині, Әділетмині, ҰЭМ, СЖҚА, ҰҚК, ІІМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
38.

увеличению реального роста производительности труда не менее чем в 1,7 раза;
внедрению эффективных инструментов поддержки и защиты интересов казахстанских экспортеров обработанной продукции;
поддержке высокопроизводительного среднего бизнеса, включая налоговое, финансовое, административное стимулирование
постановление Правительства Республики Казахстан
МИИР, МСХ, МЭ, МНЭ, МТИ, МЦРИАП, МФ, МИД, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
декабрь 2019 года
29.
Проведение анализа эффективности национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, внесение предложений по сокращению количества государственных компаний
информация в Администрацию Президента
СК, МНЭ, МФ
декабрь
2019 года
30.
Внесение изменений и дополнений в законодательные акты по вопросам железнодорожных перевозок, направленных на совершенствование и повышение прозрачности тарифообразования, а также на защиту прав потребителей в этой сфере
Закон Республики Казахстан
МИИР,
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию), МЮ, МФ, МНЭ,
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
декабрь
2019 года
31.
Реализация комплекса мероприятий, направленных на усиление борьбы с завышением цен и тарифов на товары и услуги естественных монополистов, ценовыми сговорами на рынках, а также упорядочивание подходов к тарифообразованию
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МТИ, МЭ, МИИР, ГП, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июль, декабрь
2020 года
32.
Принятие комплекса мер по снижению цен на авиабилеты, устранению искусственного дефицита билетов в железнодорожных пассажирских перевозках
информация в Администрацию Президента
МИИР, МНЭ, МЭ, МФ, заинтересованные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию)
декабрь
2019 года
33.
Выработка предложений по системной модернизации государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора
предложения в Администрацию Президента
МФ, ГП, АПК,
НПП "Атамекен"
(по согласованию),
заинтересованные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию)
ноябрь
2019 года
34.
Освобождение компаний микро- и малого бизнеса от уплаты налога на доход сроком на три года, а также разработка критериев по применению освобождения
Закон Республики Казахстан
МНЭ, МФ,
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
декабрь
2019 года
35.
Введение моратория на три года на проведение проверок субъектов микро- и малого бизнеса, за исключением:
налоговых проверок, основанием для проведения которых является заявление налогоплательщика;
налоговых проверок, проводимых в соответствии с законодательством в целях пресечения уголовных преступлений;
встречных налоговых проверок;
тематических налоговых проверок по вопросам определения взаиморасчетов между налогоплательщиком и его дебиторами, постановки на регистрационный учет в налоговых органах, исполнения распоряжений о приостановлении расходных операций по кассе, вынесенных налоговым органом;
проверок налогоплательщиков, осуществляющих производство и (или) оптовую реализацию подакцизной продукции и деятельность в сфере игорного бизнеса;
участников внешнеэкономической деятельности на основании системы управления рисками; недропользователей
Указ Президента Республики Казахстан
МНЭ,
заинтересованные государственные органы,
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
декабрь
2019 года
36.
Разработка комплекса мер по развитию саморегулирования и общественного контроля за деятельностью бизнеса, особенно в санитарно-эпидемиологической сфере
постановление Правительства Республики Казахстан
МТИ, МЗ, МНЭ, МИОР, МСХ, МИИР, МФ, МЭ, МЦРИАП, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь 2020 года
37.
Выработка дополнительных мер, включая законодательные, направленных на защиту предпринимателей от рейдерства и незаконных действий правоохранительных и контролирующих органов
предложения в Администрацию Президента
ГП, МФ, МЮ, МНЭ, АПК, КНБ, МВД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь 2020 года
38.

"Бизнестің жол картасы-2025" 2020-2022 жылдарға арналған бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде отбасылық бизнесті құруды қоса алғанда, әлеуметтік аспектілерге басымдық бере отырып, бизнесті қолдаудың жаңа нысандарын енгізуге 250 млрд теңге бөлу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰЭМ, Қаржымині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша
39.
Бюджет шығындарының тиімділігін арттыру, сондай-ақ көп балалы аналарды микро- және шағын бизнеске, оның ішінде үйде жұмысқа тарту құралдарын енгізу мақсатында "Еңбек" Нәтижелі жұмыспен қамту мен жаппай кәсіпкерлікті дамытудың мемлекеттік бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
40.
Жаңа технологиялар мен цифрландыруды, оның ішінде 5G, "ақылды қалалар", жасанды интеллект, үлкен деректер, блокчейн, цифрлық активтер, цифрлық жаңа қаржы құралдарын енгізу жөніндегі шараларды көздейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар, АХҚО (келісім бойынша), "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша)
2020 жылғы маусым
41.
2030 жылға қарай суармалы жерлердің санын 3 млн гектар дейін кезең-кезеңмен ұлғайту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы наурыз
42.
Ауыл шаруашылығы өнімдері экспортының шикізаттық бағыттылығын төмендету, сыртқы нарықтарда өнімдерін өткізу бойынша фермерлерді қолдауды қамтамасыз ету, сондай-ақ республикалық және жергілікті деңгейлерде ауыл шаруашылығына шетелдік инвесторларды тарту жөніндегі нәтижелілік көрсеткіштерін айқындау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
СИМ, ҰЭМ, АШМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қазан
43.
Пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы жерлерін өндірістік қызметке тартуды және оларды алып қою жөніндегі тиісті тетіктерді (қажеттігіне қарай) күшейтумен жұмысты жандандыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АШМ, БП, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша, 2020 жылғы мамыр
44.
Елбасының "Ауыл – Ел бесігі" арнайы жобасын іске асыру шеңберінде инфрақұрылымдық мәселелерді шешуге 2020-2022 жылдарға арнап қосымша 90 млрд теңге бөлу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы қаңтар
45.
Мыналар:
кірістерді неғұрлым әділ бөлуге назар аудара отырып, салық жүйесін жаңғырту;
компанияларды адами капиталға инвестициялауға, еңбек өнімділігін арттыруға, техникалық қайта жарақтандыруға, экспортқа ынталандыру жолымен салық жүйесінің сапасын арттыру;
шикізаттық емес өнімді экспорттау кезінде ҚҚС қайтару рәсімін жеңілдету, оның ішінде уақытты, қажетті құжаттардың санын қысқарту, сондай-ақ барлық рәсімдерді цифрландыру жүргізу;
жұмыс берушілерді өз қызметкерлерінің еңбекақы төлеу қорын барабар көтеруге ынталандыру;
салық заңнамасында көзделмеген міндетті төлемдер мен алымдарды алып тастау бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы ақпан
46.

Выделение 250 млрд. тенге на 2020-2022 годы в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" на внедрение новых форм поддержки бизнеса с упором на социальные аспекты, включая создание семейных бизнесов
постановление Правительства Республики Казахстан
МНЭ, МФ, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
ноябрь 2019 года
39.
Внесение изменений и дополнений в Государственную программу развития продуктивной занятости и массового предпринимательства "Еңбек" в целях повышения эффективности затрат бюджета, а также внедрения инструментов вовлечения многодетных семей в микро- и малый бизнес, в том числе на дому
постановление Правительства Республики Казахстан
МТСЗН, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2019 года
40.
Внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан, предусматривающих меры по внедрению новых технологий и цифровизации, в том числе 5G, "Умные города", искусственный интеллект, большие данные, блокчейн, цифровые активы, новые цифровые финансовые инструменты
Закон Республики Казахстан
МЦРИАП, заинтересованные государственные органы, МФЦА (по согласованию), АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию)
июнь
2020 года
41.
Разработка предложений по поэтапному увеличению количества орошаемых земель до 3 млн гектаров к 2030 году
предложения в Администрацию Президента
МСХ, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
март 2020 года
42.
Определение показателей результативности по снижению сырьевой направленности экспорта сельхозпродукции, обеспечению поддержки фермеров по сбыту их продукции на внешних рынках, а также привлечению иностранных инвесторов в сельское хозяйство на республиканском и местном уровнях
предложения в Администрацию Президента
МТИ, МНЭ, МСХ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
октябрь
2019 года
43.
Активизация работы по вовлечению неиспользуемых сельскохозяйственных земель в производственную деятельность с усилением (при необходимости) соответствующих механизмов по их изъятию
информация в Администрацию Президента
МСХ, ГП, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь
2019 года,
май
2020 года
44.
Выделение дополнительно 90 млрд тенге на 2020-2022 годы для решения инфраструктурных вопросов в рамках реализации специального проекта Елбасы "Ауыл – Ел бесігі"
информация в Администрацию Президента
МФ, заинтересованные государственные органы, акимы областей
январь
2020 года
45.
Выработка предложений по:
модернизации налоговой системы с фокусом на более справедливое распределение доходов;
повышению качества налоговой системы путем стимулирования компаний к инвестициям в человеческий капитал, повышению производительности труда, техническому перевооружению, экспорту;
упрощению процедуры возврата НДС при экспорте несырьевой продукции, в том числе по сокращению времени, количества необходимых документов, а также проведению цифровизации всех процедур;
стимулированию работодателей к адекватному повышению фонда оплаты труда своих работников;
исключению обязательных выплат и сборов, не предусмотренных налоговым законодательством
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
февраль
2020 года
46.

Жұмыс берушінің 5% міндетті зейнетақы жарналарын енгізу мерзімдерін 2020 жылдан 2023 жылға ауыстыру
Қазақстан Республикасының Заңы
Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
47.
Әлеуметтік және зейнетақы жүйелері арасындағы теңгерімді қамтамасыз ету, сондай-ақ бизнесті дамытуға арналған ынталандыруларды сақтау үшін әлеуметтік аударымдардың көлемі мен жинау тетіктері бойынша бірлескен түрде шешім әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Еңбекмині, ИИДМ, Қаржымині, АШМ, ҰБ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
48.
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді енгізу мен пайдалануды және банктік емес төлем жүйелерін белсенді дамыту, оның ішінде банктердің комиссиясын төмендету бойынша шаралар қабылдау
жол картасы
ҰБ, Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, СИМ
2019 жылғы желтоқсан
49.
Ақшаны жылыстату және елден капиталды шығару тәуекелдерін төмендету және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл мақсатында төлем жүйелерін қоса алғанда, банктік емес қаржы ұйымдарының қызметін реттеудің тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰБ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині
2019 жылғы желтоқсан
50.
Екінші деңгейдегі банктердің нақты экономикаға кредит беруін ұлғайту үшін қажетті шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар, шілде
51.
Азаматтардың, әсіресе халықтың әлеуметтік осал топтарының шамадан тыс қарыздарының алдын алу тетіктерін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰБ, Еңбекмині, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы қазан
52.
Екінші деңгейдегі банктер активтерінің сапасын тәуелсіз бағалауды аяқтау және алынған нәтижелер мен ұсынылатын шараларды Президент Әкімшілігіне енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰБ
2019 жылғы желтоқсан
53.
Ұлттық қордан берілетін кепілдендірілген трансферт көлемін, оның ішінде 2022 жылдан бастап 2 трлн теңге деңгейінде шектеуді көздейтін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
IV. Әлеуметтік жаңғырудың жаңа кезеңі
54.
"Дипломмен ауылға" бағдарламасы бойынша қаржыландыруды жылына 20 млрд теңгеге дейін ұлғайту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
55.
Ауылдық жерлерде тұратын, сондай-ақ әлеуметтік жағдайы төмен және көп балалы отбасылардан шыққан дарынды балаларды анықтау жүйесін енгізу және оларға қолдау көрсету мен қабілетін дамыту бойынша олардың әрқайсысы үшін жеке жол картасын жасау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, МСМ, Еңбекмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
56.
Еңбек нарығының талаптарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын жаңарту
БҒМ бұйрығы
БҒМ, Еңбекмині, ДСМ, МСМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
57.
Білім беру бөлімдерін басқару және білім беру саласының бюджеттік қаражатын әкімшілендіру функцияларын қаладан және ауданнан облыстық деңгейге қайта бөлу
Қазақстан Республикасының Заңы
БҒМ, ҰЭМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
58.
Білім беруді және ғылымды дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасына қала және ауыл мектептері арасындағы білім сапасындағы алшақтықты азайту, орта білім беретін оқулықтарды әзірлеудің және оларға сараптама жасаудың жаңа жүйесін құру, білім берудің барлық деңгейлерінде дербес қаржыландыру, ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру және оларды іс жүзінде қолдану, жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылық және басшылық құрамы сапасының өсуі бойынша шараларды енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
59.
Сапасыз білім беретін жоғары оқу орындарының қызметін қысқарту бойынша тиісті тетіктерді (қажеттігіне қарай) күшейте отырып жұмысты жандандыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, БП, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)

Перенос сроков введения 5% обязательных пенсионных взносов работодателя с 2020 года на 2023 год
Закон Республики Казахстан
МТСЗН, МФ, МНЭ, заинтересованные государственные органы
декабрь
2019 года
47.
Выработка консолидированного решения по объему и механизмам сбора социальных отчислений бизнеса для обеспечения баланса между стабильностью социальной и пенсионной систем, а также сохранения стимулов для развития бизнеса
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, МТСЗН, МИИР, МФ, МСХ, НБ, НПП "Атамекен" (по согласованию), АФК (по согласованию)
декабрь
2019 года
48.
Принятие мер по активизации внедрения и использования безналичных платежей и активному развитию небанковских платежных систем, в том числе по снижению комиссии банков
дорожная карта
НБ, МФ, МНЭ, МЦРИАП, МТИ
декабрь
2019 года
49.
Повышение эффективности регулирования деятельности небанковских финансовых организаций, включая платежные системы, в целях снижения рисков отмывания денег, вывода капитала из страны и противодействия теневой экономике
проект Закона Республики Казахстан
НБ, МФ, МНЭ, МЮ
декабрь
2019 года
50.
Принятие необходимых мер по увеличению кредитования реальной экономики банками второго уровня
информация в Администрацию Президента
НБ, заинтересованные государственные органы,
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
январь, июль
2020 года
51.
Выработка механизмов для предотвращения чрезмерной задолженности граждан, особенно социально уязвимых слоев населения
предложения в Администрацию Президента
НБ, МТСЗН, МФ, заинтересованные государственные органы
октябрь
2019 года
52.
Завершение независимой оценки качества активов банков второго уровня и внесение полученных результатов и предлагаемых мер в Администрацию Президента
предложения в Администрацию Президента
НБ
декабрь
2019 года
53.
Внесение изменений и дополнений в Концепцию формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан, предусматривающих в том числе ограничение объема гарантированного трансферта из Национального фонда на уровне 2 трлн тенге, начиная с 2022 года
Указ Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, НБ, заинтересованные государственные органы
декабрь
2019 года
IV. Новый этап социальной модернизации
54.
Расширение финансирования по программе "С дипломом в село" до 20 млрд тенге в год
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы,
акимы областей
декабрь
2019 года
55.
Внедрение системы выявления одаренных детей, проживающих в сельской местности, а также из малообеспеченных и многодетных семей, и построение для каждого из них индивидуальной дорожной карты по поддержке и развитию способностей
постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МКС, МТСЗН,
акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
56.
Актуализация классификатора специальностей и квалификации технического и профессионального, послесреднего образования с учетом требований рынка труда
приказ МОН
МОН, МТСЗН, МЗ, МКС, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2019 года
57.
Перераспределение функций управления отделами образования и администрирования бюджетных средств сферы образования с городского и районного на областной уровень
Закон Республики Казахстан
МОН, МНЭ, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
58.
Включение в Государственную программу развития образования и науки до 2025 года мер по сокращению разрыва в качестве образования между городскими и сельскими школами, созданию новой системы разработки и экспертизы учебников среднего образования, персонифицированному финансированию на всех уровнях образования, повышению качества научных исследований и их применению на практике, росту качества профессорско-преподавательского и руководящего состава высших учебных заведений
постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
59.
Активизация работы по прекращению деятельности высших учебных заведений, которые предоставляют некачественное образование, с усилением (при необходимости) соответствующих механизмов
информация в Администрацию Президента
МОН, ГП, НПП "Атамекен" (по согласованию)

2020-2023 жылдары наурыз
60.
2020 жылы педагогтардың еңбекақысын 25%-ке өсіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қыркүйек
61.
Баланың құқықтарын қорғауды күшейту және тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл, жасөспірімдер арасында суицидтің көбеюі мәселелерін шешу бойынша жол картасын әзірлеп, қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, ІІМ, БП, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы наурыз
62.
Балаларға арналған шағын және орта оңалту орталықтарының желісін "қадамдық қолжетімділікте" кеңейту жөніндегі шараларды қоса алғанда, "сал ауруы" диагнозымен ауыратын балаларға медициналық және әлеуметтік қолдау көрсетуді жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеп, қабылдау
ДСМ, Еңбекминінің, БҒМ-нің бірлескен бұйрығы
ДСМ, Еңбекмині, БҒМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
63.
Қазақстан Республикасының заңнамасына халықтың барлық жастағы топтары арасында дене шынықтыру мен бұқаралық спортты дамыту жөніндегі және балалар үшін спорттық инфрақұрылымға барынша қол жеткізу жөніндегі шараларды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
МСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қыркүйек
64.
Дене шынықтыру және бұқаралық спортты дамыту жөніндегі 2020-2025 жылдарға арналған кешенді жоспарды әзірлеп қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы сәуір
65.
Барлық өңірлер бойынша басым нозологиялар тізбесін пайдалана отырып, денсаулық сақтауға бөлінетін бюджет қаражатын жоспарлаудың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ДСМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
66.
Қарағанды облысындағы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесін пилоттық сынақтан өткізуді аяқтау және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға толық көшу үшін ақпараттық жүйелерді толық интеграциялауды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
67.
Азаматтық қызметшілердің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қамтылатын ұйымдар жұмыскерлерінің, республикалық және жергілікті деңгейлердегі мәдениет және өнер саласындағы қазынашылық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақы деңгейін арттыру және оларды әлеуметтік қолдау шараларын күшейту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МСМ, Қаржымині, Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
68.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің ашықтығын қамтамасыз ету, сондай-ақ еңбекке ынталандыруды арттыру үшін олардың қызмет көрсету тетіктерін жетілдіру
Қазақстан Республикасының Заңы
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
69.
Аз қамтылған және көп балалы отбасылардан шыққан балаларға тегін ыстық тамақ, оларды оқу құралдарымен және киіммен қамтамасыз етуді, медициналық, оның ішінде стоматологиялық көмекке ақы төлеуді, қоғамдық көліктерде жол жүру шығындарын өтеуді қамтитын кепілдендірілген әлеуметтік пакет енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
70.
Жұмыс істейтін азаматтардың зейнетақы жинақтарының бір бөлігін тұрғын үй сатып алуға және/немесе білім алуға төлеу мақсатында нысаналы пайдалануды көздейтін, зейнетақы жүйесінің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Еңбекмині, ҰЭМ, ҰБ
2019 жылғы желтоқсан
71.
Бірыңғай әлеуметтік қор құру және бір әлеуметтік төлемді енгізу арқылы әлеуметтік қамсыздандырудың бюджеттен тыс жүйесін шоғырландыру бойынша ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Еңбекмині, ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ
2019 жылғы қараша
V. Қуатты өңірлер – қуатты ел
72.
Заманауи ақпараттық технологияларды қолдана отырып, тұрғындардың жергілікті билік органдары жұмысының тиімділігін бағалауы бойынша пилоттық жобаны енгізу бойынша тәсілдер әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша
73.
Басқарылатын урбандалу шеңберінде Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің қала құрылысы саясаты, көлік инфрақұрылымы, сәулеттік келбетті қалыптастыру саласындағы құзыреттерін де кеңейту
Қазақстан Республикасының Заңы
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
74.
Жергілікті маңызы бар әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуде аудандық, қалалық және ауылдық деңгейдегі биліктің дербестігі мен жауапкершілігін кеңейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қыркүйек
75.
Еңбек күші тапшы өңірлерді кадрлармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ ірі қалаларда шамадан тыс қоныстануға жол бермеуге баса назар аудара отырып, көші-қон процестерін басқару бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
76.
"Нұрлы жер" Мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде:
тұрғын үймен қамтамасыз ету бағдарламаларына қатысу үшін нақты өлшемшарттарды;
кезекте тұрған аз қамтылған және көп балалы отбасыларына тұрғын үй беру мәселесін 3 жыл ішінде шешуді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін ескере отырып, жалдамалы тұрғын үй нарығын дамыту үшін жекеше бизнесті тарту шараларын;

март 2020-2023 годов
60.
Увеличение в 2020 году оплаты труда педагогов на 25%
постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МФ, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
сентябрь 2020 года
61.
Разработка и принятие Дорожной карты по усилению защиты прав ребенка и противодействию бытовому насилию, решению вопросов суицидальности среди подростков
постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МВД, ГП, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
март
2020 года
62.
Разработка и принятие Плана мероприятий по улучшению медицинского и социального сопровождения детей с диагнозом "церебральный паралич", включая меры по расширению сети малых и средних центров реабилитации для детей в "шаговой доступности"
совместный приказ МЗ, МТСЗН, МОН
МЗ, МТСЗН, МОН, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
63.
Внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан, предусматривающих меры по развитию физической культуры и массового спорта среди всех возрастных групп населения и по максимальной доступности спортивной инфраструктуры для детей
Закон Республики Казахстан
МКС, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
сентябрь
2020 года
64.
Разработка и принятие Комплексного плана по развитию физической культуры и массового спорта на 2020-2025 годы
постановление Правительства Республики Казахстан
МКС, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
апрель 2020 года
65.
Внесение предложений по повышению эффективности планирования бюджетных средств, выделяемых на здравоохранение, с использованием перечня приоритетных нозологий по всем регионам
предложения в Администрацию Президента
МЗ, МФ, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
66.
Завершение пилотной апробации системы обязательного социального медицинского страхования в Карагандинской области и обеспечение полной интеграции информационных систем для полноценного перехода на обязательное социальное медицинское страхование
информация в Администрацию Президента
МЗ, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
67.
Повышение уровня заработных плат гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий в сфере культуры и искусства на республиканском и местном уровнях и усиление мер их социальной поддержки
постановление Правительства Республики Казахстан
МКС, МФ, МТСЗН, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
68.
Совершенствование механизмов оказания государственной адресной социальной помощи для обеспечения ее прозрачности, справедливости, а также повышения мотивации к труду
Закон Республики Казахстан
МТСЗН, заинтересованные государственные органы
декабрь 2019 года
69.
Введение гарантированного социального пакета для детей из малообеспеченных и многодетных семей, включающего бесплатное горячее питание, обеспечение их учебными принадлежностями и одеждой, оплату медицинской помощи, в том числе стоматологической, возмещение затрат на проезд в общественном транспорте
постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МЗ, МТСЗН, акимы городов
Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
70.
Внесение предложений по повышению эффективности пенсионной системы, предусматривающей целевое использование работающими гражданами части своих пенсионных накоплений для приобретения жилья и/или в целях оплаты образования
предложения в Администрацию Президента
МТСЗН, МНЭ, НБ
декабрь 2019 года
71.
Внесение предложений по консолидации внебюджетной системы социального обеспечения путем создания единого социального фонда и введения одного социального платежа
предложения в Администрацию Президента
МТСЗН, МЗ, МНЭ, МФ, НБ
ноябрь 2019 года
V. Сильные регионы – сильная страна
72.
Выработка подходов по внедрению пилотного проекта по оценке населением эффективности работы местных органов власти с применением современных информационных технологий
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, МЦРИАП, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь 2019 года
73.
Расширение компетенций акиматов городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, в том числе в области градостроительной политики, транспортной инфраструктуры, формирования архитектурного облика в рамках управляемой урбанизации
Закон Республики Казахстан
МНЭ, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
74.
Расширение самостоятельности и ответственности районных, городских и сельских уровней власти в решении социально-экономических задач местного значения
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
сентябрь 2020 года
75.
Разработка комплекса мер по управлению миграционными процессами с акцентом на обеспечение кадрами трудодефицитных регионов, а также недопущение перенаселенности в крупных городах
информация в Администрацию Президента
МТСЗН, МНЭ, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
76.
Формирование единой модели жилищного развития в стране в рамках Государственной программы "Нұрлы жер", предусматривающей:
четкие критерии для участия в программах по обеспечению жильем;
решение в течение 3-х лет вопросов предоставления жилья малообеспеченным и многодетным семьям, стоящим в очереди;
меры по вовлечению частного бизнеса для развития рынка арендного жилья с учетом механизмов государственно-частного партнерства;

өңірлерге тұрғын үй қорын жаңғырту мен жөндеуге 2020-2021 жылдарға кемінде бюджеттік кредиттерді 30 млрд теңге бөлу тетігі жөніндегі шараларды;
"Бақытты отбасы" бағдарламасын кейін 2020-2023 жылдары 10 мыңға дейін ұлғайта отырып, оның шеңберінде 2019 жылы 6 мың тұрғын үй қарызын берумен қаржыландыру;
тұрғын үйдің қолжетімділігі динамикасын қадағалауды көздейтін елдегі тұрғын үйді дамытудың бірыңғай моделін қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЭМ, Еңбекмині, ҰБ, "Атамекен" ҰКП, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
77.
Тұрғын үй бағдарламалары операторларының санын қысқарту
Қазақстан Республикасының Заңы
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
78.
2020 жылдан бастап өңірлерді дамыту бюджеті қаражатының жартысын өңірлер тұрғындарының өзекті инфрақұрылымдық және әлеуметтік проблемаларын қаржыландыруға бағыттауды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, ИИДМ, Қаржымині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
2020-2023 жылдар ақпан
79.
"Бақытты отбасы" бағдарламасы бойынша жеңілдетілген тұрғын үй және тұрғын үй қарызын алу кезегінде тұрғандарды есепке алудың бірыңғай ұлттық жүйесін құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ИИДМ, ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
80.
"Сарыарқа" магистральдық газ құбырына қосу үшін газ тарату желілерін кезең-кезеңмен пайдалануға енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЭМ, ИИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Қарағанды, Ақмола, Солтүстік Қазақстан облыстарының және Нұр-Сұлтан қаласының әкімдері
2020-2021 жылдар наурыз
81.
Қазақстан Республикасының Парламенті жанынан заңнаманы зерттеу және сараптама жасау институтын құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ПІБ, Әділетмині, Қаржымині, ҰЭМ
2019 жылғы қазан
Қосымша: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МҚІА
– Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
СЖҚА
– Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
– "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
– "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ АО
– "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
"Назарбаев Университеті" ДБҰ
– "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
ҚҚҚ
– Қазақстанның қаржыгерлер қауымдастығы
ЖС
– Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
БП
– Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы
ҰҚК
– Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ПМК
– Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
ІІМ
– Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ДСМ
– Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ
– Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ИИДМ
– Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
АҚДМ
– Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
МСМ
– Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ҰЭМ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қорғанысмині
– Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
БҒМ
– Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
АШМ
– Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
СИМ
– Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
Еңбекмині
– Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қаржымині
– Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
АХҚО
– "Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігі" акционерлік қоғамы
ЦДИАӨМ
– Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыштық өнеркәсіп министрлігі
ЭМ
– Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭГТРМ
– Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Әділетмині
– Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ҰБ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
"Атамекен" ҰКП
– "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"Қоғамдық келісім" РММ
– Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы "Қоғамдық келісім" республикалық мемлекеттік мекемесі
МКҚ
– Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
ЕК
– Қазақстан Республикасының Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
ПІБ
– Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы

меры по механизму выделения регионам бюджетных кредитов на модернизацию и ремонт жилого фонда не менее 30 млрд тенге на 2020-2021 годы;
финансирование программы "Бакытты отбасы" с предоставлением в рамках нее 6 тыс. жилищных займов в 2019 году с увеличением до 10 тыс. в 2020-2023 гг.;
отслеживание динамики доступности жилья
постановление Правительства Республики Казахстан
МИИР, МФ МНЭ, МЭ, МТСЗН, НБ, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
декабрь 2019 года
77.
Сокращение количества операторов жилищных программ
Закон Республики Казахстан
МИИР, МФ, МНЭ, НБ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
декабрь
2019 года
78.
Обеспечение с 2020 года направления половины средств бюджета развития регионов на финансирование актуальных инфраструктурных и социальных проблем жителей регионов
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МИИР, МФ, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
февраль 2020-2023 годы
79.
Создание единой национальной системы учета очередников на жилье и получения льготных жилищных займов по программе "Бақытты отбасы"
информация в Администрацию Президента
МИИР, МЦРИАП, заинтересованные государственные органы, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
январь 2020 года
80.
Поэтапный ввод в эксплуатацию газораспределительных сетей для подключения к магистральному газопроводу "Сарыарка"
информация в Администрацию Президента
МЭ, МИИР, заинтересованные государственные органы, акимы города Нур-Султана и Карагандинской, Акмолинской, Северо-Казахстанской областей
март 2020-2021 годы
81.
Создание института исследования законодательства и экспертизы при Парламенте Республики Казахстан
постановление Правительства Республики Казахстан
УДП, МЮ, МФ, МНЭ
октябрь 2019 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АДГС
– Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АПК
– Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АО "НК "КТЖ"
– акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НУХ "Байтерек"
– акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
– акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АОО "Назарбаев Университет"
– автономная организация образования "Назарбаев Университет"
АФК
– Ассоциация финансистов Казахстана
ВС
– Верховный Суд Республики Казахстан
ГП
– Генеральная Прокуратура Республики Казахстан
КНБ
– Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
КПМ
– Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
МВД
– Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ
– Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД
– Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИИР
– Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МИОР
– Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МКС
– Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
– Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МО
– Министерство обороны Республики Казахстан
МОН
– Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ
– Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТИ
– Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МТСЗН
– Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ
– Министерство финансов Республики Казахстан
МФЦА
– акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана"
МЦРИАП
– Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЭ
– Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭГПР
– Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЮ
– Министерство юстиции Республики Казахстан
НБ
– Национальный Банк Республики Казахстан
НПП "Атамекен"
– Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
РГУ "Қоғамдық келісім"
– Республиканское государственное учреждение "Қоғамдық келісім" при Президенте
Республики Казахстан
СГО
– Служба государственной охраны Республики Казахстан
СК
– Счетный комитет Республики Казахстан по контролю за исполнением республиканского бюджета
УДП
– Управление делами Президента Республики Казахстан