"Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 523 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 30 қыркүйектегі № 177 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 523 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 3, 36-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсын өткізудің ережелерінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттің акциялары, жарғылық капиталдарындағы қатысу үлесі 50 проценттен асатын ұйымдар конкурсқа қатысуға жіберілмейді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Конкурсты өткізу тәртібі";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Конкурстың ұйымдастырушылары Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен Қазақстан Республикасының Кәсіподақтар федерациясы (бұдан әрі - ұйымдастырушылар) болып табылады.
5. Үміткерлер материалдарды осы ережелерге сәйкес ресімдейді және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдарына қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынады.";
8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жыл сайын 1 қазанға дейін - жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссиялардың, республикалық маңызы бар қалалар және астана комиссияларының алдын ала жасаған қорытындыларын, конкурсқа қатысуға үміткерлердің өтінімдерін бір данада Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жіберуі;";
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) үміткерлердің өтінімдерін бағалау үшін құрамына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ұлттық кәсіпкерлер палатасының, кәсіптік одақтардың аумақтық бірлестіктерінің өкілдері кіретін сараптамалық жұмыс тобын құрады;";

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 523 "О конкурсе по социальной ответственности бизнеса "Парыз"
Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2019 года № 177.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2020 года.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 523 "О конкурсе по социальной ответственности бизнеса "Парыз" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 3, ст. 36) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз", утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Не допускаются к участию в конкурсе организации, в которых акции, доля участия государства в уставных капиталах составляют более 50 процентов.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения конкурса";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Организаторами конкурса являются Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, местные исполнительные органы, Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан и Федерация профсоюзов Республики Казахстан (далее – организаторы).
5. Претенденты оформляют и представляют материалы на бумажном и электронном носителях местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы в соответствии с настоящими правилами.";
подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) до 1 октября ежегодно – направление местными исполнительными органами в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан предварительных заключений областных комиссий, комиссий городов республиканского значения и столицы по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений, заявок претендентов на участие в конкурсе в одном экземпляре;";
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) формирует экспертную рабочую группу для оценки заявок претендентов, в состав которой входят представители палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы, территориальных объединений профессиональных союзов;";

9-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) конкурстың өңірлік кезеңінің жеңімпаздарын марапаттайды.";
11-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11-3. Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссиялар, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың комиссиялары сараптамалық жұмыс топтарының қорытындылары негізінде алдын ала қорытынды жасайды және конкурстың өңірлік кезеңінің жеңімпаздарын айқындайды.
Жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссиялардың, республикалық маңызы бар қалалар және астана комиссияларының алдын ала қорытындыларын, үміткерлердің конкурсқа қатысуға өтінімдерін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жібереді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссиялардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана комиссияларының алдын ала қорытындыларын қарағаннан кейін түпкілікті қорытынды жасап, оны үміткерлердің материалдарымен бірге Комиссияның қарауына ұсынады.";
13-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Үздік ұжымдық шарт".
Бұл номинацияда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, қызметкерлердің еңбек және әлеуметтік құқықтарын едәуір жақсартатын және нығайтатын ұжымдық шарттар қаралады;
4) "Экологияға қосқан үлесі үшін".
Бұл номинацияда қоршаған ортаның, қалдықтарды кәдеге жарату мен қайта өңдеудің жай-күйін жақсартуға бағытталған табиғатты қорғау (экологиялық) бағдарламаларын, іс-шараларын және жобаларын іске асыруда ерекше көзге түскен үміткерлердің қызметі қаралады.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Конкурста "Жылдың үздік әлеуметтік жобасы" арнайы сыйлығы бекітіледі.
Бұл арнайы сыйлықта бизнес іске асыратын, халықтың әлеуметтік осал және аз қамтылған топтарының жұмыспен қамтылуына және (немесе) тұрмыс жағдайларын жақсартуға ықпал ететін әлеуметтік жобалар қарастырылады.";
13-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Гран-при "Ірі кәсіпкерлік субъектісі" және "Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі" санаттарында беріледі.";
16-1 және 16-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары конкурстың өңірлік кезеңін өткізу процесін жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында жария етуді және конкурстың республикалық кезеңіне қатысуға ұсынылатын үміткерлердің тізімін жариялауды қамтамасыз етеді.

пункт 9 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) чествует победителей регионального этапа конкурса.";
пункт 11-3 изложить в следующей редакции:
"11-3. Областные комиссии, комиссии городов республиканского значения и столицы по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений на основании заключений экспертных рабочих групп формируют предварительное заключение и определяют победителей регионального этапа конкурса.
Местные исполнительные органы направляют предварительные заключения областных комиссий, комиссий городов республиканского значения и столицы по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений, заявки претендентов на участие в конкурсе в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. После рассмотрения предварительных заключений областных комиссий, комиссий городов республиканского значения и столицы по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан формирует итоговое заключение и представляет его с материалами претендентов на рассмотрение Комиссии.";
подпункты 3) и 4) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) "Лучший коллективный договор".
В данной номинации рассматриваются коллективные договоры, значительно улучшающие и укрепляющие трудовые и социальные права работников, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
4) "За вклад в экологию".
В данной номинации рассматривается деятельность претендентов, значительно отличившихся в реализации природоохранных (экологических) программ, мероприятий и проектов, направленных на улучшение состояния окружающей среды, переработки и утилизации отходов.";
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"В конкурсе учреждается специальная премия "Лучший социальный проект года".
В данной специальной премии рассматриваются социальные проекты, реализуемые бизнесом, способствующие занятости и (или) улучшению условий жизни социально-уязвимых и малообеспеченных слоев населения.";
пункт 13-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Гран-при присуждается в категориях "Субъект крупного предпринимательства" и "Субъект малого и среднего предпринимательства".";
пункты 16-1 и 16-2 изложить в следующей редакции:
"16-1. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы обеспечивают освещение в местных средствах массовой информации процесса проведения регионального этапа конкурса и опубликование списка претендентов, рекомендуемых для участия в республиканском этапе конкурса.

16-2. Ұйымдастырушылар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары конкурс жеңімпаздарының үлгісінде әлеуметтік жауапкершіліктің үздік тәжірибесін таратуды ұйымдастырады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсын өткізу ережелеріне қосымша осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсының лауреаттары атақтарын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
1, 2 және 3-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Комиссияның міндеттері мен құқықтары";
"3-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.";
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссиялардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана комиссияларының алдын ала қорытындыларын қарау, түпкілікті қорытынды жасау, оны және үміткерлердің материалдарын Комиссияның қарауына ұсыну;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсының лауреаттары атақтарын беру жөніндегі комиссияның лауазымдық құрамында:
мына:
"Қазақстан Республикасының Энергетика министрі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрі".
2. Осы Жарлық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 177 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 23 қаңтардағы
№ 523 Жарлығымен
бекітілген
Бизнестің әлеуметтік
жауапкершілігі жөніндегі
"Парыз" конкурсын
өткізу ережелеріне
ҚОСЫМША
Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсына қатысушының өтінімі
Тіркеу нөмірі __________
1. Заңды (жеке) тұлғаның атауы _______________________________________________
__________________________________________________________________________
БСН/ЖСН ________________________________________________________________
Тіркелген жері бойынша мекенжайы __________________________________________
Орналасқан жері бойынша мекенжайы _________________________________________
2. Ұйымның басшысы _______________________________________________________
(тегі, аты, бар болса, әкесінің аты)
ЖСН (шетелдік азамат үшін паспорт нөмірі) ____________________________________

16-2. Организаторы и местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы организуют распространение лучшего опыта социальной ответственности на примере победителей конкурса.";
приложение к Правилам проведения конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз", утвержденным вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу;
в Положении о Комиссии по присуждению званий лауреатов конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз", утвержденном вышеназванным Указом:
заголовки глав 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Задачи и права Комиссии";
"Глава 3. Организация деятельности Комиссии";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Рабочим органом Комиссии является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) рассмотрение предварительных заключений областных комиссий, комиссий городов республиканского значения и столицы по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений, формирование итогового заключения и представление его и материалов претендентов на рассмотрение Комиссии;";
в должностном составе Комиссии по присуждению званий лауреатов конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз", утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"Министр энергетики Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министр экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
2. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2020 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2019 года № 177
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Правилам проведения
конкурса по социальной
ответственности бизнеса
"Парыз", утвержденным
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 января 2008 года № 523
Заявка участника конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз"
Регистрационный номер ________________________________________
1. Наименование юридического (физического) лица______________________
БИН/ИИН _____________________________________________________
Адрес по месту регистрации _____________________________________
Адрес по месту нахождения _____________________________________
2. Руководитель организации ________________________________________
фамилия, имя, отчество при наличии)
ИИН (номер паспорта для иностранного гражданина) _______________

3. Байланыс телефондары (телефондары, электрондық пошта мекенжайы және
факс нөмірі) _______________________________________________________________
4. Құжаттар мынадай номинацияға ұсынылады (астын сызыңыз):
"Үздік әлеуметтік жауапты кәсіпорын";
"Еңбекті қорғау саласындағы үздік кәсіпорын";
"Үздік ұжымдық шарт";
"Экологияға қосқан үлесі үшін".
5. Ірі, орта, шағын кәсіпкерлік субъектісі (астын сызыңыз)
6. Сала ____________________________________________________________________
7. Қызметкерлерінің саны ____________________________________________________
8. Заңды (жеке) тұлғаның қызметі туралы қысқаша сипаттама (немен айналысады)
__________________________________________________________________________
9. Заңды (жеке) тұлғаның алған наградалары ____________________________________
10. Өтінімге ____ парақта сауалнама және қосымшалар қоса берілген
11. Ұсынылған материалдар мен көрсеткіштер дұрыс
Қолы
Күні

3. Контактные телефоны (телефоны, адрес электронной почты и номер факса)
__________________________________________________________________
4. Документы представлены на номинацию (подчеркнуть):
"Лучшее социально ответственное предприятие";
"Лучшее предприятие в области охраны труда";
"Лучший коллективный договор";
"За вклад в экологию".
5. Субъект крупного, среднего, малого предпринимательства (подчеркнуть)
6. Отрасль ___________________________________________________
7. Количество работников ______________________________________
8. Краткая характеристика о деятельности юридического
(физического) лица (чем занимается) _______________________________
9. Полученные награды юридическим (физическим) лицом ___________
10. К заявке приложены анкета и приложения на ___ листах
11. Представленные материалы и показатели достоверны
Подпись
Дата