Қазақстан Республикасы Президентінің "Әділетті Қазақстан: бәріміз және әрқайсымыз үшін. Қазір және әрдайым" сайлауалды бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 2 Жарлығы
Қазақстандық қоғам мен мемлекетті одан әрі жаңғыртуға бағытталған реформаларды тиімді іске асыруды жалғастыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің "Әділетті Қазақстан: бәріміз және әрқайсымыз үшін. Қазір және әрдайым" сайлауалды бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары бекітілсін.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әділетті Қазақстан: бәріміз және әрқайсымыз үшін. Қазір және әрдайым" сайлауалды бағдарламасын іске асыру жөніндегі ІС-ҚИМЫЛ ЖОСПАРЫ
№ р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты
орындаушылар
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
I. ӘДІЛЕТТІ МЕМЛЕКЕТ
1.1. Саяси жаңғыру
1.
Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғаудың жаңа институттарының: Конституциялық Соттың, Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің, Бала құқықтары жөніндегі уәкілдің жұмысын күшейту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, КС, АҚУ, БҚУ, АҚЖҰО
2024 жылғы наурыз
2.
Парламент пен мәслихаттардың жаңа сайлау жүйесінің негізінде - партиялық тізімдер мен бір мандатты округтер бойынша қалыптастырылуын қамтамасыз ете отырып, сайлау өткізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ОСК, Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы маусым
3.
Партияаралық диалогты дамыту, саламатты саяси бәсекелестікті қамтамасыз ету, жетілген, жауапты сайлау мәдениетін қалыптастыру үшін қолайлы жағдайлар жасау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ОСК
2023 жылғы наурыз
4.
Қала және аудан әкімдерінің тікелей сайлауын өткізу мониторингі
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы шілде, желтоқсан
1.2. Тиімді мемлекеттік аппарат
5.
Мониторинг пен талдау деректерінің негізінде мемлекеттік қызмет жүйесінің тиімділігін арттыру бойынша тәсілдерді тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
МҚІА
2023 жылғы шілде
6.
Президенттік жастар кадрлық резервін қалыптастыру практикасын жалғастыру, елдің барлық кәсіби жағынан білікті және патриот азаматтарына мемлекеттік қызметке кіру мүмкіндігін ұсыну
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
МҚІА
2023 жылғы сәуір
7.
Адамның бүкіл өмірлік циклінің бойында қызметтерді проактивті көрсету үшін мемлекеттік дерекқорларды пайдалана отырып, Е-§өу мобильдік қосымшасының базасында мемлекеттің азаматпен және бизнеспен қашықтан өзара іс- қимыл жасауы үшін цифрлық инфрақұрылым құру ("Іп^ізіЫе Оо^еттепі" жобасы)
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, МҚІА, СЖРА
2023 жылғы ақпан
8.
Мөлшерін ТКШ мен абаттандыруға арналатын шығыстардың кемінде 10%-ы көлемінде айқындай отырып, "халық қатысатын бюджет" практикасын төртінші деңгейдегі (аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың) бюджеттерге тарату
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, СЖРА, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы сәуір

О мерах по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан - для всех и для каждого. Сейчас и навсегда"
Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 2
В целях продолжения эффективной реализации реформ, направленных на дальнейшую модернизацию казахстанского общества и государства, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый План действий по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан - для всех и для каждого. Сейчас и навсегда".
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
26 ноября 2022 года № 2
ПЛАН ДЕЙСТВИЙ
по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан - для всех и для каждого. Сейчас и навсегда"
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
I. СПРАВЕДЛИВОЕ ГОСУДАРСТВО
1.1. Политическая модернизация
1.
Выработка предложений по усилению работы новых институтов защиты прав и свобод граждан: Конституционного Суда, Уполномоченного по правам человека, Уполномоченного по правам ребенка
предложения в Администрацию Президента
Правительство, КС, УПЧ, УПР, НЦПЧ
март 2024 года
2.
Проведение выборов с обеспечением формирования Парламента и маслихатов на основе новой избирательной системы - по партийным спискам и одномандатным округам
информация в Администрацию Президента
ЦИК, Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июнь 2023 года
3.
Создание благоприятных условий для развития межпартийного диалога, обеспечения здоровой политической конкуренции, формирования зрелой, ответственной электоральной культуры
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ЦИК
март 2023 года
4.
Мониторинг проведения прямых выборов акимов городов и районов
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль, декабрь 2023 года
1.2. Эффективный государственный аппарат
5.
Выработка подходов по повышению эффективности системы государственной службы на основе данных мониторинга и анализа
предложения в Администрацию Президента
АДГС
июль 2023 года
6.
Продолжение практики формирования Президентского молодежного кадрового резерва, предоставление возможности поступления на государственную службу всем профессиональным и патриотичным гражданам страны
предложения в Администрацию Президента
АДГС
апрель 2023 года
7.
Создание цифровой инфраструктуры для дистанционного взаимодействия государства с гражданином и бизнесом на базе мобильного приложения Е-gov, используя государственные базы данных для проактивного оказания услуг на протяжении всего жизненного цикла человека (проект "Invisible Government")
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АДГС, АСПР
февраль 2023 года
8.
Масштабирование на бюджеты четвертого уровня (города районного значения, села) практики "бюджета народного участия" с определением его размера в объеме не менее 10% от расходов на ЖКХ и благоустройство
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
апрель 2023 года

1.3. Әділ және тәуелсіз сот
9.
Судьялардың сот төрағаларына тәуелділігін азайта отырып, оның ішінде сот төрағалары позицияларының бір бөлігін судья лауазымдарына өзгерту есебінен олардың тең мәртебесін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
ЖС, ЖСК
2022 жылғы желтоқсан
2023 жылғы маусым
10.
Репрессиялық тәсілден бас тарту, қылмыстық қудалау орбитасына түскен азаматтардың құқықтарын қорғауды күшейту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ЖС, БП, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА
2023 жылғы қаңтар
11.
Сот төрелігін іске асыруда біркелкілікті қамтамасыз етуге арналған интеллектуалдық талдамалық жүйені толыққанды енгізуді жылдамдату
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЖС, Үкімет
2023 жылғы наурыз
12.
Апелляция институтын реформалау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, ЖС
2023 жылғы ақпан
2023 жылғы маусым
13.
Алқабилердің қатысуымен сот қарайтын істердің санаттарын кеңейту
Қазақстан Республикасының Заңы
ЖС, БП, Үкімет
2022 жылғы желтоқсан
14.
Сот жюриінің шығарылуы кезінде судья өрескел заң бұзушылыққа жол берген, күші жойылған әрбір сот актісін тексеру тетігін енгізу бойынша шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЖСК, ЖС
2023 жылғы наурыз, қазан
15.
Бас бостандығынан айыруға балама жазаларды қолдану практикасын кеңейту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ЖС, БП
2023 жылғы наурыз
16.
Мыналар:
заманауи технологиялар мен медиацияны пайдалана отырып, тиімді азаматтық сот ісін жүргізу;
сотқа дейінгі талқылаулар жүйесін күшейту;
айыптау және қорғау тараптары арасындағы нақты жарыспалылықты қамтамасыз ету бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ЖС, БП, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА
2023 жылғы сәуір
1.4. Азаматтар құқығын қорғау
17.
Қылмыстық және Қылмыстық-процестік кодекстерге, оның ішінде:
азаматтардың құқықтарын қорғауды арттыруға және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
бизнестің істеріне өз бетінше араласу фактілеріне және лауазымдық өкілеттіктерді теріс пайдаланудың өзге де нысандарына жол бермеуге;
азаматтарды қылмыстық процестің орбитасына барынша аз қажетті тарту кезінде шындықты анықтауға қажетті рәсімдерді оңтайландыруға;
қылмыс жасағаны үшін санкцияларды қайта қарауға, қоғамдық жұмыстарды қолдану аясын кеңейтуге және т. б. бағытталған ревизия жүргізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, БП, ЖС, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА
2023 жылғы наурыз
18.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы одан арғы күрес бойынша шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
СЖҚА

1.3. Объективный и независимый суд
9.
Обеспечение равного статуса судей со снижением их зависимости от председателей судов, в том числе за счет преобразования части позиций председателей судов в судейские должности
проекты Конституционного закона Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
Конституционный закон Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
ВС, ВСС
декабрь 2022 года
июнь
2023 года
10.
Выработка предложений по отказу от репрессивного подхода, усилению защиты прав граждан, оказавшихся в орбите уголовного преследования
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ВС, ГП, КНБ, АПК, АФМ
январь 2023 года
11.
Ускорение полноценного внедрения интеллектуальной аналитической системы, призванной обеспечить единообразие в отправлении правосудия
информация в Администрацию Президента
ВС, Правительство
март 2023 года
12.
Реформирование института апелляции
предложения в Администрацию Президента
Закон Республики Казахстан
Правительство, ВС
февраль 2023 года
июнь 2023 года
13.
Расширение категорий дел, рассматриваемых судом с участием присяжных заседателей
Закон Республики Казахстан
ВС, ГП, Правительство
декабрь 2022 года
14.
Принятие мер по внедрению механизма проверки Судебным жюри каждого отмененного судебного акта, при вынесении которого судьей было допущено грубое нарушение законности
информация в Администрацию Президента
ВСС, ВС
март, октябрь 2023 года
15.
Расширение практики применения наказаний, альтернативных лишению свободы
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ВС, ГП
март 2023 года
16.
Разработка комплекса мер по: эффективному гражданскому судопроизводству с использованием современных технологий и медиации; усилению системы досудебных разбирательств; обеспечению реальной состязательности между сторонами обвинения и защиты
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ВС, ГП, КНБ, АПК, АФМ
апрель 2023 года
1.4. Защита прав граждан
17.
Проведение ревизии Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов, направленной в том числе на: повышение защиты прав граждан и обеспечение их безопасности; недопущение фактов произвольного вмешательства в дела бизнеса и иных форм злоупотребления должностными полномочиями; оптимизацию процедур, необходимых для установления истины при минимально необходимом вовлечении граждан в орбиту уголовного процесса; пересмотр санкций за совершение преступлений, расширение сферы применения общественных работ и т.д.
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ГП, ВС, КНБ, АПК, АФМ
март 2023 года
18.
Принятие мер по дальнейшей борьбе с коррупцией
информация в Администрацию Президента
АПК

2023-2025 жылдар мамыр
19.
XXI ғасырдағы қазақстандық полицияның сервиске бағдарланған кәсіби моделін құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2024 жылдар желтоқсан
20.
Адамның қадір-қасиетін қорлайтын және азаматтардың денсаулығына залал келтіретін азаптауларды және тергеп-тексерудің рұқсат етілмеген өзге де әдістерін болғызбау жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БП, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА, Үкімет, АҚЖҰО
2023 жылғы маусым, желтоқсан
21.
Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі кешенді жоспарды қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, ҰҚК, БП, ҰБ, ҚМА
2023 жылғы наурыз
22.
Азаматтардың конституциялық құқықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды күшейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БП
2023 жылғы ақпан
23.
Құқық бұзушылықтар профилактикасы жүйесінің тиімділігін арттыру, азаматтардың құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі шешімдерді тұжырымдауға қатысуын кеңейту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БП, АҚЖҰО
2023 жылғы ақпан
24.
Отбасылық-тұрмыстық зорлық-зомбылыққа, есірткі қылмыстарына, алаяқтыққа және қаржы пирамидаларына қарсы іс-қимылдың тиімділігін арттыру бойынша шаралар кешенін қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БП, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА, Үкімет
2023 жылғы маусым, желтоқсан
25.
Отбасылық-тұрмыстық зорлық-зомбылық үшін жауаптылықты күшейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, БП, ЖС
2022 жылғы желтоқсан
1.5. Ел қауіпсіздігі
26.
Ұлттық мүдделерді қорғауға, өңірлік қауіпсіздікті қамтамасыз етудің алдын алу тетіктерін тұжырымдауға және Қазақстанның БҰҰ шеңберінде халықаралық қауіпсіздік жүйесін күшейтуге қосатын үлесін арттыруға бағытталған, теңгерімді сыртқы саясатты жүргізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
27.
Елдің әскери қауіпсіздігінің сын-қатерлеріне барабар ден қоюға қабілетті, озық қару-жарақпен және басқару жүйелерімен жарақтандырылған технологиялық және мобильді армия құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ҰҚК, МКҚ
2023-2029 жылдар желтоқсан
28.
Заманауи технологиялар трансфертін және өндірістің орналасуы жоғары екенін ескере отырып, қорғаныс-өнеркәсіп кешенін дамыту жөнінде шаралар қабылдау
жол картасы
Үкімет, ҰҚК, МКҚ
2023 жылғы ақпан
29.
Мыналарға:
әскери білім беру жүйесін кәсіби әскери кадрларды даярлауға бағдарлай отырып, оны жетілдіруге, сондай-ақ әскери ғылымның деңгейін арттыруға;
әскери қызметтің беделін, әскери қызметшілердің мәртебесін және Қазақстан армиясының беделін арттыруға;
жастарды Қазақстан халқына адалдық, Отанды қорғау жөніндегі әскери борышын қалтқысыз орындау рухында патриоттыққа тәрбиелеуге бағытталған жаңа тәсілдерді енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ҰҚК, МКҚ
2023 жылғы наурыз
30.
Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысын нығайту жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы мамыр, қараша
II. ӘДІЛЕТТІ ЭКОНОМИКА

май 2023-2025 гг.
19.
Создание профессиональной сервисоориентированной модели казахстанской полиции XXI века
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2024 гг.
20.
Принятие мер по предотвращению пыток и иных недозволенных методов расследования, унижающих человеческое достоинство и наносящих ущерб здоровью граждан
информация в Администрацию Президента
ГП, КНБ, АПК, АФМ, Правительство, НЦПЧ
июнь, декабрь 2023 года
21.
Принятие Комплексного плана по борьбе с наркоманией и наркобизнесом
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, КНБ, ГП, НБ, АФМ
март 2023 года
22.
Усиление прокурорского надзора за соблюдением конституционных прав граждан
информация в Администрацию Президента
ГП
февраль 2023 года
23.
Повышение эффективности системы профилактики правонарушений, расширение участия граждан в выработке решений по обеспечению правопорядка
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП, НЦПЧ
февраль 2023 года
24.
Принятие комплекса мер по повышению эффективности противодействия семейнобытовому насилию, наркопреступлениям, мошенничеству и финансовым пирамидам
информация в Администрацию Президента
ГП, КНБ, АПК, АФМ, Правительство
июнь, декабрь 2023 года
25.
Усиление ответственности за семейно-бытовое насилие
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2022 года
1.5. Безопасность страны
26.
Проведение сбалансированной внешней политики, нацеленной на защиту национальных интересов, выработку превентивных механизмов обеспечения региональной безопасности и повышение вклада Казахстана в усиление системы международной безопасности в рамках ООН
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
27.
Строительство технологичной и мобильной армии, оснащенной передовыми вооружением и системами управления, способной адекватно реагировать на вызовы военной безопасности страны
информация в Администрацию Президента
Правительство, КНБ, СГО
декабрь 2023-2029 гг.
28.
Принятие мер по развитию оборонно- промышленного комплекса с учетом трансферта современных технологий и высокой локализации производства
дорожная карта
Правительство, КНБ, СГО
февраль 2023 года
29.
Внедрение новых подходов, направленных на: совершенствование системы военного образования с ориентацией ее на подготовку профессиональных военных кадров, а также повышение уровня военной науки; повышение престижа воинской службы, статуса военнослужащих и репутации казахстанской армии; патриотическое воспитание молодежи в духе преданности народу Казахстана, безусловного выполнения воинского долга по защите Отечества
предложения в Администрацию Президента
Правительство, КНБ, СГО
март 2023 года
30.
Принятие мер по укреплению территориальной обороны Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
май, ноябрь 2023 года
II. СПРАВЕДЛИВАЯ ЭКОНОМИКА

2.1. Мемлекеттің әділетті және айқын экономикалық саясаты
31.
Ұлттық қордың активтерін 100 миллиард АҚШ долларына дейін ұлғайту, қорды сапалы басқаруды, оның сақталуын және лайықты инвестициялық кірісті қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ, Үкімет
2023-2029 жылдар қыркүйек
32.
2025 жылы көлеңкелі экономиканың деңгейін ЭЫДҰ елдерінің көрсеткішіне - ЖІӨ-ге қатысты 15%-ға дейін төмендету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ҚМА
2023-2025 жылдар шілде
33.
2025 жылға қарай мемлекеттің экономикадағы үлесін 14%-ға дейін төмендету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2023-2025 жылдар қыркүйек
34.
2029 жылға дейін кемінде 150 миллиард АҚШ доллары болатын тікелей шетелдік инвестицияларды тарту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар шілде
35.
Бәсекелестікті қорғауға, монополистерге бақылауды күшейтуге бағытталған процестерді жалғастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БҚДА, СЖРА
2023-2025 жылдар маусым
36.
Экономиканы монополиясыздандыру бойынша жүйелі жұмысты жалғастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БҚДА
2023-2029 жылдар маусым
37.
Әділ, ашық, болжамды салық салуды қамтамасыз етуге бағытталған, оның ішінде:
салықтық әкімшілендіруді жаңарту; салықтық бақылауды мүмкіндігінше барынша цифрландыруды қамтамасыз ету;
экономиканың түрлі секторларында сараланған салық мөлшерлемелеріне көшу;
технологиялық жаңғыртуға және ғылыми әзірлемелерге бағытталған пайдадан алынатын корпоративтік табыс салығын төмендету немесе одан босату тетігін енгізу;
салық төлеуден жалтару тәуекелдерін барынша азайту мақсатында арнаулы салық режимдерін оңайлату;
салық жүктемесін төмендету мақсатында ұйымдарды қасақана бөлшектеуге жол бермеу;
барабар мөлшерлемелері және қарапайым рәсімдері бар бөлшек сауда салығын қолдануды кеңейту;
сәнді заттарға салынатын салық мөлшерлемелерін көтеру;
кәсіпорындардың кірістерін Өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу қорын ұлғайтуға бағытталатын қаражат мөлшерінде салық салудан босату;
мемлекеттік қолдау алу кезінде бизнестің қарсы міндеттемелерін белгілеу арқылы жұмыскерлердің жалақысын көтеруді ынталандыру көзделетін жаңа Салық кодексінің қабылдануын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
Қазақстан Республикасының Кодексі
Үкімет, СЖРА, ЖС
2023 жылғы желтоқсан
2024 жылғы қазан
38.
Ең төмен жалақыны айқындаудың серпінді тәсілге негізделген және негізгі экономикалық көрсеткіштерді, оның ішінде инфляция деңгейін ескеретін жаңа әдістемесін енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы қаңтар
2023 жылғы желтоқсан
39.

2.1. Справедливая и предсказуемая экономическая политика государства
31.
Увеличение активов Национального фонда до 100 миллиардов долларов США, обеспечение качественного управления фондом, его сохранности и достойного инвестиционного дохода
информация в Администрацию Президента
НБ, Правительство
сентябрь 2023-2029 гг.
32.
Снижение уровня теневой экономики до показателя стран ОЭСР - 15% к ВВП в 2025 году
информация в Администрацию Президента
Правительство, АФМ
июль 2023-2025 гг.
33.
Снижение доли государства в экономике к 2025 году до 14%
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2023-2025 гг.
34.
Привлечение до 2029 года не менее 150 миллиардов долларов США прямых иностранных инвестиций
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль 2023-2029 гг.
35.
Продолжение процессов, направленных на защиту конкуренции, усиление контроля над монополистами
информация в Администрацию Президента
АЗРК, АСПР
июнь 2023-2025 гг.
36.
Продолжение системной работы по демонополизации экономики
информация в Администрацию Президента
Правительство, АЗРК
июнь 2023-2029 гг.
37.
Обеспечение принятия нового Налогового кодекса, направленного на обеспечение справедливого, прозрачного, предсказуемого налогообложения, предусматривающего в том числе: обновление налогового администрирования; обеспечение максимально возможной цифровизации налогового контроля; переход к дифференцированным налоговым ставкам в разных секторах экономики; внедрение механизма снижения или освобождения от корпоративного подоходного налога с прибыли, направленной на технологическую модернизацию и научные разработки; упрощение специальных налоговых режимов с целью минимизирования рисков уклонения от уплаты налогов; недопущение намеренного дробления организаций с целью снижения налоговой нагрузки; расширение применения розничного налога с адекватными ставками и простыми процедурами; повышение налоговых ставок на предметы роскоши; освобождение от налогообложения доходов предприятий в размере средств, направляемых на
проект Кодекса Республики Казахстан Кодекс Республики Казахстан
Правительство, АСПР, ВС
декабрь 2023 года октябрь 2024 года
увеличение Фонда оплаты труда производственного персонала; стимулирование повышения зарплат работников через установление встречных обязательств бизнеса при получении государственной поддержки
38.
Внедрение новой методики определения минимальной заработной платы, базирующейся на динамичном подходе и учитывающей основные экономические показатели, в том числе уровень инфляции
предложения в Администрацию Президента проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АСПР
январь 2023 года декабрь 2023 года
39.

Шағын және орта бизнесте жұмыспен қамтылғандар санының 4,7 млн адамға дейін өсуін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2023-2029 жылдар қаңтар
40.
Ішкі еңбек нарығын қорғауды күшейту бойынша, оның ішінде еліміздің азаматтары болып табылатын жұмыскерлердің мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, СЖРА, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2023-2029 жылдар желтоқсан
41.
3.3 млн-нан астам азаматты, оның ішінде кемінде
2.3 млн адам жастарды жұмысқа орналастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2023-2029 жылдар қаңтар
42.
Жалдаудың жаңа нысандарын: қашықтан жұмыс істеуді, икемді жұмыс графигін, ішінара жұмыспен қамтуды дамыту үшін еңбек заңнамасын ырықтандыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2023 жылғы желтоқсан
43.
Жаңа "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заң қабылдау, оның ішінде:
сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің, сондай-ақ жергілікті қамтудың ең төменгі бағасынан сапаның басым болуын;
барлық мемлекеттік және квазимемлекеттік ұйымдарды сатып алудың бірыңғай платформасына көшіруді көздеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
тәжірибелік пайдалануға беру актісі
Үкімет, БҚДА, СЖРА, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2023 жылғы қыркүйек
2023 жылғы желтоқсан
2024 жылғы наурыз
44.
Орта және жоғары қайта бөлу өнімдерін өндіру мақсатында ішкі нарықтың қажеттілігі үшін жеңілдік бере отырып, ел аумағында өндіріп алынатын және өндірілетін базалық материалдарды беруді қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2025 жылдар шілде
45.
Шетелдік әріптестермен бірлесіп, ірі мұнай-газ жобаларын дамытудың кешенді жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2023 жылғы шілде
2.2. Бәсекеге қабілетті ауыл шаруашылығы және орнықты ауыл
46.
1 млн-нан астам ауыл тұрғынын қамти отырып, ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуға 1 трлн теңге бағыттау және барлық жеке қосалқы шаруашылықтардың жартысын кооперативтік кәсіпкерлікке тарту және микрокредит берудің және сату нарығына қол жеткізуін қамтамасыз етудің есебінен 350 мыңнан астам жұмыс орнын құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар желтоқсан
47.
Ауыл шаруашылығы техникасын лизингке алу үшін жеңілдік жағдайларды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар желтоқсан
48.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің, оның ішінде: ауыл шаруашылығы жерлерінің жалпы суару ауданын 2,5 млн гектарға дейін жеткізе отырып, екі есеге арттыруға;
3,5 мың км суару арналарын реконструкциялауға;
шамамен 4 текше км суды қосымша жинақтау үшін 25 жаңа су қоймасын салуға және 16 жұмыс істеп тұрған су қоймасын жаңғыртуға бағытталған құжатын әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, СЖРА, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы наурыз

Обеспечение роста числа занятых в малом и среднем бизнесе до 4,7 млн человек
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь 2023-2029 гг.
40.
Выработка мер по усилению защиты внутреннего рынка труда, направленных в том числе на обеспечение интересов работников, являющихся гражданами нашей страны
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2023-2029 гг.
41.
Трудоустройство более 3,3 млн граждан, из них молодежи - не менее 2,3 млн человек
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь 2023-2029 гг.
42.
Либерализация трудового законодательства для развития новых форм найма: дистанционной работы, гибкого рабочего графика, частичной занятости
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2023 года
43.
Принятие нового Закона "О государственных закупках", предусматривающего в том числе: приоритет качества над минимальной ценой закупаемых товаров, работ и услуг, а также местного содержания; перевод на единую платформу закупок всех государственных и квазигосударственных организаций
проект Закона Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан акт ввода в опытную эксплуатацию
Правительство, АЗРК, АСПР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2023 года
декабрь 2023 года март 2024 года
44.
Обеспечение поставки базовых материалов, добываемых и производимых на территории страны со скидкой для потребности внутреннего рынка в целях производства продукции среднего и высокого переделов
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль 2023-2025 гг.
45.
Разработка совместно с зарубежными партнерами Комплексного плана развития крупнейших нефтегазовых проектов
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
июль 2023 года
2.2. Конкурентоспособное сельское хозяйство и устойчивое село
46.
Направление 1 трлн тенге на развитие сельскохозяйственной кооперации с охватом более 1 млн сельчан, вовлечение в кооперативное предпринимательство половины всех личных подсобных хозяйств и создание более 350 тысяч рабочих мест за счет микрокредитования и обеспечения доступа к рынкам сбыта
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2029 гг.
47.
Обеспечение льготных условий для получения сельхозтехники в лизинг
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2029 гг.
48.
Разработка документа Системы государственного планирования, направленного в том числе на:
удвоение общей площади орошения сельскохозяйственных земель с доведением ее до 2,5 млн гектаров; реконструкцию 3,5 тысяч км оросительных каналов; строительство 25 новых и реконструкцию 16 действующих водохранилищ для дополнительного аккумулирования порядка 4 куб. км воды
информация в Администрацию
Президента
Правительство, АСПР, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
март 2023 года

2.3. Ашық көлік дәліздері және логистика
49.
Қазақстан Республикасының көліктік- логистикалық әлеуетін дамытудың 2030 жылға дейінгі, оның ішінде:
Транскаспий халықаралық маршрутын транзиттік және экспорттық мүмкіндіктерді әртараптандыру үшін негізгі байланыстырушы буынға айналдыруға;
теңіз порттары мен флотын нығайтуға, Каспий теңізінде заманауи контейнерлік хаб құруға;
Ресеймен, Қытаймен, Орталық Азия елдерімен және Каспий маңы өңірімен шекаралас сауда- экономикалық орталықтар желісін ашуға;
Отандық өндірушілер мен экспорттаушылардың қол жеткізуін шектемей, транзиттік тасымалдар үшін бірыңғай цифрлық жасыл дәліз құруға бағытталған тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, СЖРА
2022 жылғы желтоқсан
50.
Авиабилеттер бағасын төмендету мақсатында авиатасымалдар нарығында нақты бәсекелестікті қамтамасыз ету
жол картасы
БҚДА, Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
2023 жылғы ақпан
51.
11 мың км теміржол учаскелерін жөндеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ
2023-2029 жылдар желтоқсан
52.
"Достық - Мойынты", "Дарбаза - Мақтарал" теміржол желілерін, Алматының айналма тармағын, Қытаймен шекарадағы "Бақты" теміржол өткелін іске қосу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ, Алматы, Абай, Түркістан, Жетісу облыстарының әкімдері
2023 жылғы шілде,
2024 жылғы қаңтар, қараша
2.4. Сенімді энергетика
53.
Қайта өңдеу көлемін жылына 21 млн тоннаға дейін арттыру арқылы ішкі нарықты мұнай өнімдерінің негізгі түрлерімен қамтамасыз ету
жол картасы
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
2023 жылғы сәуір
54.
Мұнай өндірудің өсу шамасына қарай көмірсутек шикізатын экспорттау үшін дәліздерді әртараптандыру
жол картасы
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ
2023 жылғы наурыз
55.
Тауарлық газ ресурстарын 30 млрд текше метрге дейін ұлғайту үшін жаңа газ өңдеу қуаттарын салу және елді газдандырудың кемінде 60 пайыздық деңгейін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029
жылдар
желтоқсан
56.
Энергетикалық инфрақұрылымды, оның ішінде:
3,7 гигаватт электр генерациялайтын қуаттар мен жылу электр орталықтарын салуды;
елдің энергия жүйесін сақиналайтын электр беру желісінің құрылысын аяқтауды қамтитын жаңғырту
Президент Әкімшілігіне ақпарат пайдалануға беру актісі
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "КЕGОС" АҚ, "Самұрық-Энерго" АҚ, "Qаzаqgаz" ҰК" АҚ
2023-2029 жылдар
желтоқсан
2028 жылғы желтоқсан
57.

2.3. Открытые транспортные коридоры и логистика
49.
Разработка Концепции развития транспортнологистического потенциала Республики Казахстан до 2030 года, направленной в том числе на: превращение Транскаспийского международного маршрута в основное связующее звено для диверсификации транзитных и экспортных возможностей; укрепление морских портов и флота, создание на Каспийском море современного контейнерного хаба; открытие сети приграничных торговоэкономических центров с Россией, Китаем, странами Центральной Азии и прикаспийского региона; создание Единого цифрового зеленого коридора для транзитных перевозок без ограничения доступа отечественным производителям и экспортерам
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, АСПР
декабрь 2022 года
50.
Обеспечение реальной конкуренции на рынке авиаперевозок в целях снижения цен на авиабилеты
дорожная карта
АЗРК, Правительство, АО "ФНБ "СамрукКазына"
февраль 2023 года
51.
Ремонт 11 тысяч км железнодорожных участков
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук- Казына", АО "НК "КТЖ"
декабрь 2023-2029 гг.
52.
Запуск железнодорожных линий "Достык - Мойынты", "Дарбаза - Мактарал", обходной ветки вокруг Алматы, железнодорожного перехода "Бахты" на границе с Китаем
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ Самрук- Казына", АО "НК "КТЖ", акимы Алматинской, Абайской, Туркестанской, Жетысуской областей
июль 2023 года, январь, ноябрь 2024 года
2.4. Надежная энергетика
53.
Обеспечение внутреннего рынка основными видами нефтепродуктов путем наращивания объемов переработки до 21 млн тонн в год
дорожная карта
Правительство, АО "ФНБ "СамрукҚазына", АО "НК "КазМунайГаз"
апрель 2023 года
54.
Диверсификация коридоров для экспорта углеводородного сырья по мере роста добычи нефти
дорожная карта
Правительство, АО "ФНБ "СамрукҚазына", АО "НК "КазМунайГаз", АО "НК "КТЖ"
март 2023 года
55.
Строительство новых газоперерабатывающих мощностей для увеличения ресурсов товарного газа до 30 млрд куб. м. и обеспечение не менее 60-процентного уровня газификации в стране
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
56.
Модернизация энергетической инфраструктуры, включающей в том числе: строительство 3,7 гигаватт электрогенерирующих мощностей и теплоэлектроцентралей; завершение строительства линии электропередачи, закольцовывающей энергосистему страны
информация в Администрацию Президента акт ввода в эксплуатацию
Правительство, АО "ФНБ "Самрук- Казына", АО "KEGOC", АО "Самрук-Энерго", АО "НК "Qazaqgaz"
декабрь 2023-2029 гг. декабрь 2028 года
57.

Жаңартылатын энергия өндірісінің көлемін 1,5 есеге ұлғайту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
2.5. Қуатты аймақтар мен дамыған инфрақұрылым
58.
7 жыл ішінде 111 миллион шаршы метр тұрғын үй салу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
2023-2029 жылдар желтоқсан
59.
Үлестік қатысуы бар барлық проблемалық үйлердің құрылысын аяқтау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "ҚТК" ҰК" АҚ
2023-2026 жылдар желтоқсан
60.
Апатты және тозығы жеткен тұрғын үйлердің 40 мыңға жуық меншік иесін жаңа тұрғын үймен қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдері,
2023-2029 жылдар желтоқсан
61.
"7-20-25" бағдарламасы бойынша ипотекалық кредиттеуді жалғастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ
2023-2029 жылдар желтоқсан
62.
Жаппай тұрғын үй құрылысы аудандарында инженерлік коммуникациялар салуды жандандыру
жол картасы
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдері
2023 жылғы мамыр
63.
Елді мекендердің 100%-ын сумен жабдықтау қызметтерімен қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдері
2023-2025 жылдар желтоқсан
64.
Жылумен және сумен жабдықтау, су бұру желілерінің тозу көрсеткішін 40%-ға дейін төмендету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар желтоқсан
65.
Республикалық маңызы бар автожолдың 8 мың км мен облыстық және аудандық маңызы бар автожолдың 14 мың км сапалы салуды және реконструкциялауды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар желтоқсан
66.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласына жаңа инвестициялар тарту үшін "тарифті инвестицияға айырбастау" қағидатын енгізу
жол картасы
Үкімет, БҚДА, СЖРА
2023 жылғы ақпан
2.6. Озық қолданбалы ғылым
67.
Қолданбалы ғылымды, оның ішінде бизнестің ғылыми зерттеулерді бірлесіп қаржыландыруы есебінен қаржыландыруды кезең-кезеңімен ұлғайту, сондай-ақ ғылыми және ғылыми- техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру үшін, атап айтқанда, жыл сайынғы гранттар бөлу арқылы жағдайлар жасау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Назарбаев университеті" ДБҰ (келісім бойынша)
2023-2026 жылдар шілде, желтоқсан
68.
Жетекші жоғары оқу орындары мен ірі кәсіпорындардың жанынан мамандандырылған инжинирингтік орталықтарды, ғылыми- технологиялық парктерді қалыптастыру және дамыту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Назарбаев университеті" ДБҰ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
2023-2026 жылдар шілде, желтоқсан
69.
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Заңын қабылдауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, СЖРА, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
2023 жылғы маусым
2024 жылғы сәуір

Увеличение в 1,5 раза объемов производства возобновляемой энергии
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
2.5. Сильные регионы и развитая инфраструктура
58.
В течение 7 лет строительство 111 млн квадратных метров жилья
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, АО "НУХ "Байтерек"
декабрь 2023-2029 гг.
59.
Завершение строительства всех проблемных домов с долевым участием
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, АО "НК "КЖК"
декабрь 2023-2026 гг.
60.
Обеспечение новым жильем около 40 тысяч собственников аварийного и ветхого жилья
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, АО "НК "КЖК"
декабрь 2023-2029 гг.
61.
Продолжение ипотечного кредитования по программе "7-20-25"
информация в Администрацию Президента
НБ
декабрь 2023-2029 гг.
62.
Активизация строительства инженерных коммуникаций в районах массовой жилищной застройки
дорожная карта
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
май 2023 года
63.
Обеспечение 100% населенных пунктов услугами водоснабжения
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2025 гг.
64.
Снижение показателя износа сетей тепло- и водоснабжения, водоотведения до 40%
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2029 гг.
65.
Обеспечение качественного строительства и реконструкции 8 тысяч км автодорог республиканского значения и 14 тысяч км автодорог областного и районного значения
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2029 гг.
66.
Внедрение принципа "тариф в обмен на инвестиции" для привлечения новых инвестиций в сферу жилищно-коммунального хозяйства
дорожная карта
Правительство, АЗРК, АСПР
февраль 2023 года
2.6. Прогрессивная прикладная наука
67.
Поэтапное увеличение финансирования прикладной науки, в том числе за счет софинансирования научных исследований бизнесом, а также создание условий для коммерциализации результатов научной и научнотехнической деятельности, в частности, через выделение ежегодных грантов
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук- Казына", АОО "Назарбаев университет" (по согласованию)
июль, декабрь 2023-2026 гг.
68.
Формирование и развитие специализированных инжиниринговых центров, научно- технологических парков при ведущих вузах и крупных предприятиях
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию), АОО "Назарбаев университет" (по согласованию), АО "ФНБ "СамрукКазына"
июль, декабрь 2023-2026 гг.
69.
Обеспечение принятия Закона "О науке и технологической политике"
проект Закона Республики Казахстан Закон Республики Казахстан
Правительство, АСПР, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ФНБ "СамрукКазына"
июнь 2023 года апрель 2024 года

2.7. Жаңа цифрлық мүмкіндіктер
70.
Барлық қалалар мен аудандар орталықтарында кең жолақты интернетке қол жеткізуді қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар желтоқсан
71.
Республикалық және негізгі облыстық автожолдарды сапалы түрдегі ұялы және интернет- байланыспен қамту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар желтоқсан
72.
Қазақстанның цифрлық өңірлік хабқа айналуы бойынша, оның ішінде қуатты деректер өңдеу орталықтарын салуды, трансшекаралық оптикалық талшықты магистральдарды төсеуді, ірі халықаралық ІТ-компанияларды тарту үшін заңнаманы өзектендіруді көздейтін шаралар кешенін әзірлеу
жол картасы
Үкімет, ҰҚК, СЖРА, АҚҚО, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Қазақтелеком" АҚ
2023 жылғы сәуір
73.
ІТ-компанияларда кемінде 150 мың жаңа жұмыс орнын құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2029 жылдар желтоқсан
74.
Цифрлық технологиялардың экономикаға салымын елдің ЖІӨ-нің 1%-на дейін жеткізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
III. ӘДІЛЕТТІ ҚОҒАМ
3.1. Қолжетімді және сапалы білім
75.
2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі сапалы тәрбиемен және оқытумен қамтамасыз ету жөнінде кешенді шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы желтоқсан,
2023-2025 жылдар шілде, желтоқсан
76.
"Бала берілетін ақша" қағидатын іске асыруға мүмкіндік беретін мектепке дейінгі ұйымдарға жолдамаларды есепке алудың, кезектіліктің және берудің бірыңғай базасын қамтитын ақпараттық жүйені құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2024 жылдар шілде, желтоқсан
77.
Әлеуметтік осал отбасылардан шыққан мектеп жасына дейінгі балаларды білім беру ұйымдарында тегін тамақпен, барлық бастауыш сынып оқушыларын тегін ыстық тамақпен қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2026 жылдар тамыз
78.
Шамадан тыс жүктемелі сыныптар, апатты мектептер және үш ауысымды оқыту мәселесін түпкілікті шешу үшін қолайлы оқу жағдайлары бар 1,5 млн оқушы орнын енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2025 жылдар желтоқсан
79.
Шағын қалаларда, аудан орталықтарында және ауылдарда жыл сайын кемінде бір мың мектепті заманауи стандарттар бойынша жаңғырту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2025 жылдар желтоқсан
80.
Робот техникасы, химия, биология, физика, SТЕМ пәндерінен кемінде 7000 заманауи мектеп кабинеттерін ашу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері

2.7. Новые цифровые возможности
70.
Обеспечение доступа к широкополосному
информация в
Правительство,
декабрь
интернету во всех городах и райцентрах
Администрацию Президента
акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
2023-2029 гг.
71.
Охват республиканских и основных областных автодорог качественной сотовой и интернетсвязью
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2029 гг.
72.
Разработка комплекса мер по становлению Казахстана цифровым региональным хабом, предусматривающего в том числе строительство мощных центров обработки данных, прокладку трансграничных оптоволоконных магистралей, актуализацию законодательства для привлечения крупнейших международных IT-компаний
дорожная карта
Правительство, КНБ, АСПР, МФЦА, АО "ФНБ "СамрукКазына", АО "Казахтелеком"
апрель 2023 года
73.
Создание не менее 150 тысяч новых рабочих мест в IT-компаниях
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2029 гг.
74.
Доведение вклада цифровых технологий в экономику до 1% от ВВП страны
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
III. СПРАВЕДЛИВОЕ ОБЩЕСТВО
3.1. Доступное и качественное образование
75.
Принятие комплекса мер по обеспечению детей от 2 до 6 лет качественным дошкольным воспитанием и обучением
Информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2022 года,
июль, декабрь 2023-2025 гг.
76.
Создание информационной системы, включающей единую базу учета, очередности и выдачи направлений в дошкольные организации, которая позволит реализовать принцип "деньги за ребенком"
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль, декабрь 2023-2024 гг.
77.
Обеспечение детей дошкольного возраста из социально уязвимых семей бесплатным питанием в организациях образования, всех учащихся начальных классов бесплатным горячим питанием
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
август 2023-2026 гг.
78.
Введение 1,5 млн ученических мест с комфортными условиями обучения для окончательного решения проблемы перегруженных классов, аварийных школ и трехсменного обучения
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023-2025 гг.
79.
Модернизация не менее одной тысячи школ в малых городах, районных центрах и селах по современным стандартам ежегодно
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы и Шымкент и областей
декабрь 2023-2025 гг.
80.
Открытие не менее 7000 современных школьных кабинетов робототехники, химии, биологии, физики, STEM
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы и Шымкента и областей

2023-2029 жылдар шілде
81.
Пәндерді оқытудың инновациялық тәсілдерін енгізу, қажетті оқу материалдарын цифрлық форматқа көшіру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы қаңтар, қыркүйек
82.
Оқу материалдарына лезде қол жеткізуді, мектеп ғимаратына кіруді қамтамасыз ететін және тамақтану үшін төлем құралы болып табылатын оқушыларға арналған сәйкестендіру карточкалары жүйесін іске қосу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2024 жылдар шілде, желтоқсан
83.
Компьютерлері жоқ балаларға арналған ұйымдастыру техникасын жалға беру бағдарламасын іске қосу және әлеуметтік осал отбасылардан шыққан оқушылардың компьютерлерді өтеусіз жалға алуына мүмкіндік беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы тамыз
84.
Білім беру ұйымдарын (мектептер, колледждер, мектепке дейінгі ұйымдар) қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі тиісті жабдықтармен жарақтандыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2025 жылдар тамыз
85.
Балаларға арналған 50 сауықтыру лагерін ашу, балалардың шығармашылық және зияткерлік әлеуетін дамыту үшін кемінде 100 жаңа ірі объектілер салу (оқушылар сарайлары, жас техниктер станциялары, балалар технопарктері, музыка және көркемсурет мектептері және т. б.)
жол картасы
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы ақпан
86.
Балалардың спорт секциясына немесе шығармашылық үйірмелерге тегін қатысуына мүмкіндік беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2025 жылдар шілде, желтоқсан
87.
Студенттер стипендияларының мөлшерін 2 есеге ұлғайту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2023 жылғы қаңтар
88.
Барлық студенттің білім алу үшін қажетті әлемдік цифрлық кітапханаларға тегін қол жеткізуін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
89.
Студенттік жатақханаларда орын тапшылығы мәселесін шешу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2026 жылдар шілде, желтоқсан
3.2. Заманауи медицина
90.
2027 жылы саланы қаржыландыру деңгейін ЖІӨ-нің кемінде 5%-ы болуына жеткізе отырып, денсаулық сақтауды дамытудың орнықты моделін құру жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, СЖРА, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2028 жылдар шілде
91.
Салауатты өмір салтын насихаттауды күшейту, денсаулық мәселелері бойынша халықтың сауаттылығын арттыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы маусым, желтоқсан
92.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандырудың сапасы мен ашықтығын арттыру үшін оның жүйесін жетілдіру жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы наурыз
93.
Дәрігерлік кәсіп мәртебесін заңнамалық бекіту, медицина жұмыскерлерін қорғау мен қолдауды күшейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет
2023 жылғы қыркүйек
94.
Бүкіл халықты профилактикалық қарап-тексеру, оның ішінде онкологиялық және жұқпалы емес аурулар бойынша профилактикалық қарап-тексеру бағдарламасын кеңейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы желтоқсан
95.
Заманауи жабдықтармен жарақтандырылған және білікті медицина персоналымен жасақталған заманауи перинаталдық орталықтар желісін салу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері

июль 2023-2029 гг.
81.
Внедрение инновационных способов преподавания дисциплин, перевод необходимых учебных материалов в цифровой формат
информация в Администрацию Президента
Правительство
январь, сентябрь 2023 года
82.
Запуск системы идентификационных карточек для учеников, обеспечивающих мгновенный доступ к учебным материалам, пропуск в здание школы и являющихся средством оплаты за питание
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль-декабрь 2023-2024 гг.
83.
Запуск программы аренды оргтехники для детей, не имеющих компьютеров, и предоставление возможности получения учениками из социально уязвимых семей компьютеров в безвозмездную аренду
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
август 2023 года
84.
Оснащение организаций образования (школы, колледжи, дошкольные организации) соответствующим оборудованием по обеспечению безопасности
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
август 2023-2025 гг.
85.
Создание 50 детских оздоровительных лагерей, строительство не менее 100 новых крупных объектов для развития творческого и интеллектуального потенциала детей (дворцы школьников, станции юных техников, детские технопарки, музыкальные и художественные школы и др.)
дорожная карта
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
февраль 2023 года
86.
Предоставление детям возможности бесплатно посещать спортивные секции или творческие кружки
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль, декабрь 2023-2025 гг.
87.
Увеличение размера стипендий студентов в 2 раза
предложения в Администрацию Президента
Правительство
январь 2023 года
88.
Обеспечение всех студентов бесплатным доступом к мировым цифровым библиотекам, необходимым для получения образования
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023 года
89.
Решение вопроса дефицита мест в студенческих общежитиях
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль, декабрь 2023-2026 гг.
3.2. Современная медицина
90.
Принятие мер по созданию устойчивой модели развития здравоохранения с доведением уровня финансирования отрасли в 2027 году не менее 5% от ВВП
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль 2023-2028 гг.
91.
Усиление пропаганды здорового образа жизни, повышение грамотности населения по вопросам здоровья
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июнь, декабрь 2023 года
92.
Принятие мер по совершенствованию системы обязательного социального медицинского страхования для повышения его качества и прозрачности
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
март 2023 года
93.
Законодательное закрепление статуса врачебной профессии, усиление защиты и поддержки медицинских работников
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
сентябрь 2023 года
94.
Расширение программы профилактического осмотра всего населения, в том числе по онкологическим и неинфекционным заболеваниям
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023 года
95.
Строительство сети современных перинатальных центров, оснащенных современным оборудованием и укомплектованных квалифицированным медицинским персоналом
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей

2023-2027 жылдар желтоқсан
96.
Балалар онкологиясы және гематологиясының ұлттық орталығын құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
97.
Онкологиялық қызметті кешенді жаңғырту
жол картасы
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы шілде
98.
Уақтылы көмек көрсету үшін бірыңғай консультативтік инсульт орталығын іске қосу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы шілде,
2024 жылғы қыркүйек
99.
Ішкі нарықта отандық дәрі-дәрмек өндірісінің үлесін 50 %-ға дейін жеткізу
жол картасы
Үкімет
2023 жылғы сәуір
100.
Ауылдық жерлерде "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде кәсіби кадрлармен және заманауи жабдықтармен жарақталған 700 жаңа медицина объектісін ашу және төрт млн-нан астам ауыл тұрғынын мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық көмекпен (қалалық және облыстық ауруханалар деңгейінде) қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Тигаг НеаІШсаге" КеАҚ
2022 жылғы қараша
101.
Телемедицина арқылы орналасқан жері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтерге қолжетімділікті кеңейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы маусым
102.
Дәрігерлердің есептілігін азайту және "Электрондық үкімет" порталындағы жеке кабинетте және еGоv mоbіlе мобильді қосымшасында цифрлық технологиялар арқылы дәрі-дәрмектің рецептілеріне қол жеткізуді қоса алғанда, әрбір азаматтың денсаулығы туралы ақпаратқа толық қолжетімділігін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024 жылғы мамыр
3.3. Әлеуметтік қорғау
103.
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап Ұлттық қордың жыл сайынғы инвестициялық табысының 50 %-ын балалардың арнайы жинақтау шоттарына олар 18 жасқа толғанға дейін мерзімінен бұрын алу құқығынсыз, оларды кейіннен тұрғын үй сатып алуға және білім алуға пайдалану мүмкіндігімен аударуды көздейтін "Ұлттық қор - балаларға" жобасын іске қосу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ҰБ
2023 жылғы маусым
104.
"Самұрық-Қазына" қорының таза табысының кемінде 7 %-ын "Қазақстан халқына" қоғамдық қорына жыл сайын аударуды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
2022 жылғы желтоқсан
105.
Уақытша жұмысқа орналастырылмаған азаматтарды қолдау жүйесін күшейту, оның ішінде
жұмысынан айырылу бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерін табыстың 45 %-ына дейін ұлғайту есебінен күшейту
Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2022 жылғы желтоқсан
2023-2029 жылдар желтоқсан

декабрь 2023-2027 гг.
96.
Создание Национального центра детской онкологии и гематологии
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
97.
Комплексная модернизация онкологической службы
дорожная карта
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль 2023 года
98.
Запуск единого консультативного инсультного центра для оказания своевременной помощи
информация в Администрацию Президента
Правительство
1 июль года, сентябрь года
99.
Доведение на внутреннем рынке доли лекарств отечественного производства до 50%
дорожная карта
Правительство
апрель 2023 года
100.
Открытие в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения" в сельской местности 700 новых медицинских объектов, укомплектованных профессиональными кадрами и современным оборудованием и обеспечение специализированной и высокотехнологической медпомощью (на уровне городских и областных больниц) более четырех млн сельчан
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, НАО "Turar Healthcare"
ноябрь 2022 года
101.
Расширение доступа к медицинским услугам по месту нахождения через телемедицину
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июнь 2023 года
102.
Снижение отчетности врачей и обеспечение полного доступа каждому гражданину к информации о его здоровье, включая доступ к рецептам на лекарства в личном кабинете на портале "Электронного правительства" и мобильном приложении eGov mobile посредством цифровых технологий
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
май 2024 года
3.3. Социальная защищенность
103.
Запуск с 1 января 2024 года проекта "Нацфонд - детям", предполагающего отчисление 50% от ежегодного инвестиционного дохода Национального фонда на специальные накопительные счета детей до достижения ими 18 лет без права досрочного снятия, с возможностью их последующего использования на приобретение жилья и получение образования
информация в Администрацию Президента
Правительство, НБ
июнь 2023 года
104.
Обеспечение ежегодного перечисления не менее 7% от чистого дохода фонда "Самрук-Казына" в общественный фонд "Қазақстан халқына"
Закон Республики Казахстан
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
декабрь 2022 года
105.
Усиление системы поддержки временно нетрудоустроенных граждан, в том числе за счет увеличения размеров социальных выплат по потере работы до 45% от дохода
Закон Республики Казахстан информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года декабрь 2023-2029 гг.

106.
Ерекше қажеттіліктері бар адамдарды қолдау бойынша:
"Қазақстан халқына" қоғамдық қоры арқылы әлеуметтік кәсіпкерлік бойынша арнайы жобаларда жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға күтім жасауды жүзеге асыратын отбасы мүшелеріне жалақы төлей отырып, еңбек өтіліне қосу арқылы оларды жеке көмекші ретінде ресімдеуге;
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы техникалық құралдарды және оңалту қызметтерін, ұйымдар мен әлеуметтік жұмыскерді таңдау мүмкіндігін беруге;
дербес сүйемелдеумен қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы мамыр
107.
Мамандандырылған балалар мекемелерін балаларды қолдау қолдау орталықтарына айналдыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы шілде
108.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасылық орналастырудың баламалы нысанын - асырап алатын кәсіби отбасыларды енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2023 жылғы наурыз
109.
Әртүрлі инстанцияларға жүгінбей, проактивті форматта мемлекеттік қолдау алумен байланысты адам өмірінің барлық бағыттарын қамтитын Отбасының цифрлық картасын енгізу
пайдалануға беру актісі
Үкімет, СЖРА
2022 жылғы желтоқсан
110.
Аз қамтылған отбасылардан шыққан 1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларға берілетін кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы азық-түлік жиынтығынан ақшалай көмек түріне ауыстыру
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2023 жылғы қаңтар
111.
Бала күтімі бойынша әлеуметтік төлемдер кезеңін 1 жастан 1,5 жасқа дейін ұлғайту
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы желтоқсан
112.
Мұқтаж азаматтар үшін коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығындардың кемінде 30%-ын өтеу тетігін іске қосу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2023 жылғы шілде
113.
Жеке тұлғалардың төлем қабілетін қалпына келтіру және банкроттығы туралы заң қабылдау
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
3.4. Ортақ құндылықтар мен мәдениет
114.
Тілдік негізде кемсітушіліктің кез келген түрлеріне бір уақытта табанды қарсы тұрып, мемлекеттік тілдің одан әрі дамуы мен практикалық қолданылуын ынталандыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2023 жылғы сәуір
115.
"Әртүрліліктегі бірлік" әмбебап қағидаты негізінде этносаралық бірлік пен конфессияаралық келісімді нығайту саясатын жалғастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан

106.
Принятие комплекса мер по поддержке лиц с особыми потребностями, направленных на: обеспечение занятостью в специальных проектах по социальному предпринимательству через общественный фонд "Қазақстан халқына"; оформление членов семей, осуществляющих уход за лицами с инвалидностью первой группы, в качестве индивидуальных помощников с выплатой заработной платы, включением в трудовой стаж; предоставление возможности выбора технических средств и услуг реабилитации, организаций и социального работника через Портал социальных услуг; обеспечение персональным сопровождением
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
май 2023 года
107.
Трансформация детских специализированных учреждений в центры поддержки детей
предложения в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль 2023 года
108.
Внедрение альтернативной формы семейного устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей - профессиональных приемных семей
предложения в Администрацию Президента
Правительство
март 2023 года
109.
Внедрение Цифровой карты семьи, которая охватит все направления жизнедеятельности человека, связанные с получением государственной поддержки в проактивном формате без обращения в различные инстанции
акт ввода в эксплуатацию
Правительство, АСПР
декабрь 2022 года
110.
Перевод гарантированного социального пакета, предоставляемого детям из малообеспеченных семей в возрасте от 1 до 6 лет, с продуктового на денежный вид помощи
Закон Республики Казахстан
Правительство
январь 2023 года
111.
Увеличение периода социальных выплат по уходу за ребенком с 1 до 1,5 лет
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2022 года
112.
Запуск механизма компенсации не менее 30% затрат на коммунальные услуги для нуждающихся граждан
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
июль 2023 года
113.
Принятие Закона о восстановлении платежеспособности и банкротстве физических лиц
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2023 года
3.4. Общие ценности и культура
114.
Стимулирование дальнейшего развития и практического применения государственного языка с одновременным решительным противостоянием любым формам дискриминации на языковой основе
предложения в Администрацию Президента
Правительство
апрель 2023 года
115.
Продолжение политики укрепления межэтнического единства и межконфессионального согласия на основе универсального принципа "Единство в многообразии"
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023 года

116.
Қазақстанның тарихи-мәдени мұрасының бірегей объектілерін ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік мұра тізіміне номинациялау бойынша жұмыс жүргізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
117.
Қазақстанды бірегей ұлттық мәдениеті бар ел, бейбітшілік, келісім, ізгілік, толеранттылық аумағы ретінде халықаралық аренада ілгерілету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
3.5. Жаңа буын
118.
Жастар саясаты туралы жаңа тұжырымдама мен заң қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет
2023 жылғы наурыз
2023 жылғы қыркүйек
119.
Қоғамдық кеңестерде жастар квотасын енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
120.
Конкурстық негізде жас кәсіпкерлерге жылдық 2,5% жеңілдікпен кредит беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы қаңтар, желтоқсан, 2024-2029 жылдар желтоқсан
121.
Ерекше қажеттіліктері бар жас кәсіпкерлерді қосымша гранттық көмекпен қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
122.
Кретаивтік индустрияны дамытуды қолдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
123.
Музыка, кино, театр, әдебиет, dіgіtаl-графика саласында жас таланттардың халықаралық фестивальдарын өткізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
124.
Жыл сайын "Тәуелсіздік ұрпақтары" гранттарын беру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2023 жылғы қазан
125.
Волонтерлар қозғалысын жандандыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2024 жылдар наурыз
3.6. Экологиялық ойлау
126.
Балабақшалардан бастап жоғары оқу орындарына дейінгі білім берудің барлық деңгейінде экологиялық білім беру сапасын арттыру тәсілдерін түбегейлі қайта қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2023 жылғы ақпан
127.
Зиянды заттар эмиссиясын, оның ішінде елдің өнеркәсіп орындарында экологиялық бақылауды күшейту есебінен 20%-ға азайту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
128.
Су ресурстарын ұтымды пайдалануға, қорғауға және тазартуға бағытталған жаңа Су кодексін қабылдауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
Қазақстан Республикасының Кодексі
Үкімет
2023 жылғы наурыз
2023 жылғы желтоқсан
129.
Еліміздің су объектілерінің экожүйесін сақтауға, оларды өнеркәсіп орындарының ластауынан қорғауға бағытталған су саласын дамытудың кешенді жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы ақпан

116.
Проведение работы по номинированию уникальных объектов историко-культурного наследия Казахстана в список Всемирного наследия ЮНЕСКО
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
117.
Продвижение Казахстана на международной арене как страны с уникальной национальной культурой, территории мира, согласия, добра, толерантности
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
3.5. Новое поколение
118.
Принятие новой концепции и закона о молодежной политике
постановление Правительства Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан
Правительство
март 2023 года сентябрь 2023 года
119.
Внедрение молодежной квоты в общественных советах
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023 года
120.
Предоставление на конкурсной основе молодым предпринимателям льготного кредитования под 2,5% годовых
информация в Администрацию Президента
Правительство
январь, декабрь 2023 года, декабрь 2024-2029 гг.
121.
Обеспечение дополнительной грантовой помощи молодым предпринимателям с особыми потребностями
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
122.
Поддержка развития креативной индустрии
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
123.
Проведение международных фестивалей молодых талантов в области музыки, кино, театра, литературы, digital-графики
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
124.
Присуждение ежегодных грантов "Тәуелсіздік ұрпақтары"
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
октябрь 2023 года
125.
Активизация волонтерского движения
информация в Администрацию Президента
Правительство
март 2023-2024 гг.
3.6. Экологическое мышление
126.
Кардинальный пересмотр подходов к повышению качества экологического образования на всех уровнях образования - от детских садов до вузов
предложения в Администрацию Президента
Правительство
февраль 2023 года
127.
Снижение эмиссии вредных веществ на 20%, в том числе за счет усиления экологического контроля на промышленных предприятиях страны
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
128.
Обеспечение принятия нового Водного кодекса, направленного на рациональное использование, защиту и очищение водных ресурсов
проект Кодекса Республики Казахстан Кодекс Республики Казахстан
Правительство
март 2023 года декабрь 2023 года
129.
Разработка Комплексного плана развития водной отрасли, направленного в том числе на сохранение экосистемы водных объектов страны, защиту их от загрязнения промышленными предприятиями
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, АСПР
февраль 2023 года

130.
Орман алқабын 14,5 млн гектарға дейін жеткізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
131.
Жабайы жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің санын қалпына келтіру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
132.
2029 жылға қарай барлық ірі қалаларда электромобильдер үшін қажетті инфрақұрылымды жасау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2029 жылдар желтоқсан
Ескертпе: аббревиатураларды таратып жазу:
МҚІА - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
БҚДА - Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
СЖҚА – Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
СЖРА - Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
ҚМА - Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
"Қазақтелеком" АҚ - "Қазақтелеком" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚазМұнайГаз" АҚ - "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"КЕООС" АҚ - "КЕООС" электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания" акционерлік қоғамы
"Назарбаев Университеті" ДБҰ - "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
"ҚТК" ҰК" АҚ - "Қазақстан тұрғын үй компаниясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚТЖ" ҰК" АҚ - "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Qаzаqgаz" ҰК" АҚ - "Qаzаqgаz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ - "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Энерго" АҚ - "Самұрық-Энерго" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ЖІӨ - жалпы ішкі өнім
ЖС - Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСК - Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі
БП - Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ТКШ - тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ҰҚК - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҚСЗИ - Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Стратегиялық зерттеулер институты
КС - Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты
АХҚО - "Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігі" акционерлік қоғамы
"Тurаr Неаlthcare" КеАҚ - "Тurаr Неаlthcare" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҰБ - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
"Атамекен" ҰКП - "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АҚЖҰО - Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық
БҰҰ - Біріккен Ұлттар Ұйымы
ЭЫДҰ - Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
МКҚ - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
БҚУ - Бала құқықтары жөніндегі уәкіл
АҚУ - Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
ОСК - Орталық сайлау комиссиясы
ЮНЕСКО – United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (Білім, ғылым және мәдениет мәселелері жөніндегі Біріккен Ұлттар Ұйымы)
ІТ - Іntеrnаtiоnаl Тесһnоlоgіеs (ақпараттық технологиялар)
SТЕМ - Sсіеnсе, Тесһnоlоgіеs, Еngіnееrіng, Маtһеmаtісs (ғылым, технологиялар, инжиниринг, математика)

130.
Доведение площади лесов до 14,5 млн гектаров
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
131.
Восстановление численности редких и исчезающих видов диких животных
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
132.
Создание к 2029 году во всех крупных городах необходимой инфраструктуры для электромобилей
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2029 гг.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АДГС
- Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АЗРК
- Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
АПК
- Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АСПР
- Агентство Республики Казахстан по стратегическому планированию и реформам
АФМ
- Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан
АО "Казахтелеком"
- акционерное общество "Национальная компания "Казахтелеком"
АО "КазМунайГаз"
- акционерное общество " Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "KEGOC"
- акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями "KEGOC"
АОО "Назарбаев Университет"
- автономная организация образования "Назарбаев Университет"
АО "НК "КЖК"
- акционерное общество "Национальная компания "Казахстанская жилищная компания"
АО "НК "КТЖ"
- акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НК "Qazaqgaz"
- акционерное общество "Национальная компания "Qazaqgaz"
АО "НУХ "Байтерек"
- акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "Самрук-Энерго"
- акционерное общество "Самрук-Энерго"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
- акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
ВВП
- валовый внутренний продукт
ВС
- Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС
- Высший Судебный Совет Республики Казахстан
вуз
- высшее учебное заведение
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ЖКХ
- жилищно-коммунальное хозяйство
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
КИСИ
- Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан
КС
- Конституционный Суд Республики Казахстан
МФЦА
- акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана"
НАО "Turar Healthcare"
- Некоммерческое акционерное общество "Turar Healthcare"
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
НПП "Атамекен"
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
НЦПЧ
- Национальный центр по правам человека
ООН
- Организация Объединенных Наций
ОЭСР
- Организация по экономическому сотрудничеству и развитию
СГО
- Служба государственной охраны Республики Казахстан
УПР
- Уполномоченный по правам ребенка
УПЧ
- Уполномоченный по правам человека
ЦИК
- Центральная избирательная комиссия
ЮНЕСКО
- United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры)
IT
- International Technologies (информационные технологии)
STEM
- Science, Technologies, Engineering, Mathematics (наука, технологии, инжиниринг, математика)