"Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 992 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 23 қаңтардағы № 108 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 992 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық туралы ережеде:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұлттық орталық өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Ұлттық орталық мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттік және орыс тілдерінде өз атауы көрсетілген мөрі мен бланкілері, сондай-ақ банк мекемелерінде тиісті шоттары болады.
Ұлттық орталық өкілдіктерінің мемлекеттік және орыс тілдерінде өз атауы көрсетілген бланкілері болады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ұлттық орталық пен оның өкілдіктерінің міндеттеріне Уәкілдің адам мен азаматтың бұзылған құқықтары мен бостандықтарын қалпына келтіруге жәрдемдесу, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын көтермелеу және ілгерілету жөніндегі қызметін қамтамасыз ету жатады.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құқықтары:
Уәкілдің қызметіне байланысты құжаттарды, материалдар мен мәліметтерді мемлекеттік органдардан, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдарынан, өзге де ұйымдар мен лауазымды адамдардан сұрату және алу;
азаматтарды, оның ішінде мемлекеттік органдардың, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ өзге де ұйымдардың өкілдерін шақыра отырып қабылдауды (бірлескен қабылдауларды) ұйымдастыру;
Уәкілдің және оның өкілдерінің атына түскен жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын немесе өзге де жолданымдарын қарау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
Ұлттық орталықтың немесе оның өкілдіктерінің атына түскен жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын немесе өзге де жолданымдарын қарау;";
15-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыну үшін Уәкілдің адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын көтермелеу және қорғау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заң жобаларын әзірлеу, заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарын дайындау;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 992 "О создании Национального центра по правам человека"
Указ Президента Республики Казахстан от 23 января 2023 года № 108.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 992 "О создании Национального центра по правам человека" следующие изменения и дополнение:
в Положении о Национальном центре по правам человека, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Национальный центр осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Национальный центр является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и бланки с указанием своего наименования на государственном и русском языках, а также соответствующие счета в банковских учреждениях.
Представительства Национального центра имеют бланки с указанием своего наименования на государственном и русском языках.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, проспект Мәңгілік Ел, 8.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. К задачам Национального центра и его представительств относится обеспечение деятельности Уполномоченного по содействию восстановлению нарушенных прав и свобод человека и гражданина, поощрению и продвижению прав и свобод человека и гражданина.";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, органов местного государственного управления и самоуправления, иных организаций и должностных лиц документы, материалы и сведения, связанные с деятельностью Уполномоченного;
организовывать приемы граждан, в том числе с приглашением представителей государственных органов, органов местного государственного управления и самоуправления, а также иных организаций (совместные приемы);
организовывать работу по рассмотрению жалоб или иных обращений физических и юридических лиц в адрес Уполномоченного и его представителей;
рассматривать жалобы или иные обращения физических и юридических лиц в адрес Национального центра или его представительств;";
в пункте 15:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) подготовка предложений Уполномоченного по разработке проектов законов, совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам поощрения и защиты прав и свобод человека и гражданина для представления Президенту Республики Казахстан, Парламенту Республики Казахстан и Правительству Республики Казахстан;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:

"3) Уәкіл мен оның өкілдерінің Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының бірлескен және бөлек отырыстарына, Қазақстан Республикасы Парламентінің және оның Палаталарының жұмыс органдарының отырыстарына және Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары қатысатын өзге де іс-шараларға, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар немесе астана мәслихаттары сессияларының жалпы отырыстарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, мемлекеттік органдарда құрылатын алқалы мемлекеттік және өзге де органдардың отырыстарына қатысуын ұйымдастыру;
4) Уәкілдің Қазақстан Республикасының Үкіметіне және өзге де мемлекеттік органдарға, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдарына, өзге де ұйымдар мен лауазымды адамдарға ұсынуы үшін адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын бұзушылықтардың профилактикасына және оларды қалпына келтіруге бағытталған шараларға қатысты ұсынымдар мен ұсыныстарды дайындау;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көрсетілген міндеттерге сәйкес Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына енгізу үшін Уәкілдің ұсыныстарын дайындау;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Ұлттық орталықтың басшысын және оның орынбасарларын Уәкіл лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.";
19-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) актілердің жобаларын:
шағымдарды қарау қағидаларын;
Уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі туралы ережені;
Уәкіл жанындағы сараптама кеңесі туралы ережені;
ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларын іріктеу қағидаларын;
алдын алу тұрғысынан бару үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтарды жасақтау қағидаларын;
алдын алу тұрғысынан бару жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды;
Уәкілдің рәмізі мен туының ережесі мен сипаттамасын;
Уәкілдің баяндамаларын дайындау және тарату тәртібін;
Уәкіл өкілдерінің функционалдық міндеттерін әзірлейді және Уәкілдің бекітуіне енгізеді;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Ұлттық орталықтың регламентін, Ұлттық орталықтың өкілдері туралы ережелерді бекітеді;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) бекітілген құрылымға және штат санының лимитіне сәйкес Ұлттық орталық пен оның өкілдіктерінің штат кестесін бекітеді;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3) организация участия Уполномоченного и его представителей в совместных и раздельных заседаниях Палат Парламента Республики Казахстан, заседаниях рабочих органов Парламента Республики Казахстан и его Палат и иных мероприятиях с участием депутатов Парламента Республики Казахстан, на пленарных заседаниях сессии маслихатов областей, городов республиканского значения или столицы, на заседаниях Правительства Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, коллегиальных государственных и иных органов, образуемых в государственных органах;
4) подготовка рекомендаций и предложений относительно мер, направленных на профилактику нарушений и восстановление прав и свобод человека и гражданина, для представления Уполномоченным Правительству Республики Казахстан и иным государственным органам, органам местного государственного управления и самоуправления, иным организациям и должностным лицам;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) подготовка предложений Уполномоченного для внесения Президенту Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан, депутатам Парламента Республики Казахстан и государственным органам Республики Казахстан в соответствии с задачами, указанными в Конституционном законе Республики Казахстан "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан";";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Руководитель Национального центра и его заместители назначаются на должность и освобождаются от должности Уполномоченным.";
в пункте 19:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывает и вносит на утверждение Уполномоченному проекты актов:
правила рассмотрения жалоб;
положение о Координационном совете при Уполномоченном;
положение об экспертном совете при Уполномоченном;
правила отбора участников национального превентивного механизма;
правила формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений;
методические рекомендации по превентивным посещениям;
положение и описание символа и флага Уполномоченного;
порядок подготовки и распространения докладов Уполномоченного;
функциональные обязанности представителей Уполномоченного;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) утверждает Регламент Национального центра, положения о представительствах Национального центра;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) утверждает штатное расписание Национального центра и его представительств в соответствии с утвержденными структурой и лимитом штатной численности;";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Уәкілдің өкілін Уәкіл Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Уәкілдің өкілі бекітілген функционалдық міндеттерге, осы Ережеге, Ұлттық орталықтың тиісті өкілдігі туралы ережеге сәйкес Ұлттық орталық өкілдігінің қызметін басқарады, Уәкілдің тапсырмасы бойынша жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын немесе өзге де жолданымдарын қарайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
24-тармақтың екінші бөлігінің 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Астана қаласы бойынша өкілдігі;".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

"20. Представитель Уполномоченного назначается и освобождается от должности Уполномоченным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
Представитель Уполномоченного руководит деятельностью представительства Национального центра в соответствии с утвержденными функциональными обязанностями, настоящим Положением, Положением о соответствующем представительстве Национального центра, рассматривает по поручению Уполномоченного жалобы или иные обращения физических и юридических лиц, а также осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 18) части второй пункта 24 изложить в следующей редакции:
"18) представительство Национального центра по правам человека по городу Астане;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев