"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 шілдедегі № 140 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу және "Қазақстан Республикасында өлім жазасына мораторий енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 желтоқсандағы № 1251 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 9 ақпандағы № 126 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 шілдедегі № 140 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Кешiрiм жасау мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы ережеде:
бүкіл мәтін бойынша "өтініштерді", "өтініші", "өтініш", "өтінішпен", "өтінішті", "өтініштің", "өтінішке", "өтініштері" деген сөздер тиісінше "өтінішхаттарды", "өтінішхаты", "өтінішхат", "өтінішхатпен", "өтінішхатты", "өтінішхаттың", "өтінішхатқа", "өтінішхаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комиссияны төраға басқарады.
Комиссияның құрамына лауазымы бойынша төрағаның орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының құқықтық саясат саласындағы жұмысты үйлестіретін орынбасары, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл, Бас Прокурордың жазаның орындалуы және азаматтарды ақтау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы кіреді.
Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері және өзге де адамдар кіруі мүмкін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Комиссияның отырыстарына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағалары, орталық мемлекеттік органдардың басшылары немесе олардың орынбасарлары қатысып, талқыланатын мәселелер бойынша сөз сөйлей алады.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шақырылған адамдар Комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге қатыспайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Бас бостандығынан айыруға, қамауға алуға сотталған адамның кешірім жасау туралы өтінішхаты жазаны орындайтын мекеменің әкімшілігі арқылы беріледі.
Гауптвахтада өтеумен қамауға алуға сотталған адамның (әскери қызметшінің) кешірім жасау туралы өтінішхаты жазасын өтеу орны бойынша әскери полиция органдары арқылы беріледі.
Бас бостандығын шектеу, түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаға сотталған, шартты түрде сотталған, жазаны өтеуі кейінге қалдырылған адамның кешірім жасау туралы өтінішхаты тұрғылықты жері бойынша пробация қызметі арқылы беріледі.
Жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның кешірім жасау туралы өтінішхаты тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдары арқылы беріледі.
Айыппұлға сотталған не жазаны өтеген, не жазаны одан әрі өтеуден босатылған адам кешірім жасау туралы өтінішхатты Қазақстан Республикасы Президентінің атына өзі жолдайды.";

О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 5 июля 2006 года № 140 "О Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан" и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 17 декабря 2003 года № 1251 "О введении в Республике Казахстан моратория на смертную казнь"
Указ Президента Республики Казахстан от 9 февраля 2023 года № 126.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 5 июля 2006 года № 140 "О Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан" следующие изменения и дополнение:
в Положении о Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
внесены изменения по всему тексту на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 1) пункта 5 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Комиссию возглавляет председатель.
В состав Комиссии входят по должности заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, координирующий работу в сфере правовой политики, являющийся заместителем председателя, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, заместитель Генерального Прокурора, курирующий вопросы исполнения наказаний и реабилитации граждан, и председатель Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
В состав Комиссии могут входить депутаты Парламента Республики Казахстан, представители неправительственных организаций и иные лица.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. На заседаниях Комиссии могут присутствовать и выступать по обсуждаемым вопросам Председатель Верховного Суда, председатели судебных коллегий Верховного Суда, руководители центральных государственных органов или их заместители.";
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"Приглашенные лица не участвуют в голосовании при принятии решения Комиссией.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Ходатайство о помиловании лица, осужденного к лишению свободы, аресту, подается через администрацию учреждения, исполняющего наказание.
Ходатайство о помиловании лица (военнослужащего), осужденного к аресту с отбыванием на гауптвахте, подается через органы военной полиции по месту отбывания наказания.
Ходатайство о помиловании лица, осужденного к наказанию в виде ограничения свободы, исправительных работ, привлечения к общественным работам, условно осужденного, имеющего отсрочку отбывания наказания, подается через службу пробации по месту жительства.
Ходатайство о помиловании лица, освобожденного условно-досрочно от отбывания наказания, подается через органы внутренних дел по месту жительства.
Лицо, осужденное к штрафу либо отбывшее наказание, либо освобожденное от дальнейшего отбывания наказания, самостоятельно подает ходатайство о помиловании на имя Президента Республики Казахстан.";

20, 21, 22, 23-тармақтар алып тасталсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Кешірім жасау туралы өтінішхатқа мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың куәландырылған көшірмесі;
1-1) сотталғанның өмірбаян деректері, оның отбасылық жағдайы, бұрынғы соттылығы, сотталғанға бұрын рақымшылық жасау актісін қолдану, сондай-ақ сотталғанның бұрынғы кешірім жасау туралы өтінішхаттарын қарау нәтижелері туралы мәліметтері көрсетілген сауалнама (кешірім жасау туралы өтінішхатты өзі жолдайтын адамды қоспағанда);
2) сотталған адам оларға сәйкес жазасын өтеп жатқан (өтеген) сот актілерінің куәландырылған көшірмелері;
3) мекеме, жазаны орындайтын органдар әкімшілігінің, ішкі істер органдарының пікірімен бірге кешірім жасау актісін қолданудың орындылығы туралы ұсынуы (жазаны өтеген не жазаны одан әрі өтеуден босатылған, сондай-ақ белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыруға сотталған адам тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарының ұсынуын қоса береді);
4) мінездеме (кешірім жасау туралы өтінішхатты өзі жолдайтын адам тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарының мінездемесін қоса береді);
5) денсаулық жағдайы туралы анықтама;
5-1) психологиялық мінездеме (мекеменің әкімшілігі қоса береді);
6) талап арыздары және өтелмеген берешегі туралы анықтама;
7) сотталған адамның, жазасын өтеген немесе жазаны одан әрі өтеуден босатылған адамның қалауы бойынша, сондай-ақ мекеме, жазаны орындайтын органдар әкімшілігінің, ішкі істер органдарының бастамасы бойынша кешірім жасауды қолдану туралы мәселені қарауда маңызы бар басқа да құжаттар.
Комиссияның жұмыс органы мекемелер, жазаны орындайтын органдар әкімшілігінен, ішкі істер органдарынан кешiрiм жасау туралы мәселені қарау үшін маңызы бар қосымша материалдарды сұратып ала алады.";
26-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кешірім жасау туралы өтінішхатқа қоса берілген және жазаны өтеген немесе жазаны одан әрі өтеуден босатылған адам өзі жолдаған материалдарды нотариат куәландыруға тиіс.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Кешірім жасау туралы жарлықтар қадағалауды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, орындалу үшін – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне немесе жазаны орындайтын өзге органдарға жіберіледі.
34. Қазақстан Республикасы Президентінің кешірім жасау туралы жарлықтарының орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі немесе жазаны орындайтын өзге орталық мемлекеттік органдардың басшылары ұсынады.";
35-тармақ алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешiрiм жасау мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

пункты 20, 21, 22, 23 исключить;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. К ходатайству о помиловании прилагаются следующие документы:
1) заверенная копия документа, удостоверяющего личность;
1-1) анкета с указанием биографических данных осужденного, сведений о его семейном положении, прежней судимости, применении ранее к осужденному акта амнистии, а также результатах рассмотрения предыдущих ходатайств осужденного о помиловании (за исключением лица, подающего ходатайство о помиловании самостоятельно);
2) заверенные копии судебных актов, в соответствии с которыми осужденный отбывает (отбывал) наказание;
3) представление с мнением администрации учреждения, органов, исполняющих наказание, органов внутренних дел о целесообразности применения акта помилования (лицо, отбывшее наказание либо освобожденное от дальнейшего отбывания наказания, а также осужденное к пожизненному лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, прилагает представление органов внутренних дел по месту жительства);
4) характеристика (лицо, подающее ходатайство о помиловании самостоятельно, прилагает характеристику из органов внутренних дел по месту жительства);
5) справка о состоянии здоровья;
5-1) психологическая характеристика (прилагается администрацией учреждения);
6) справка об исковых требованиях и непогашенной задолженности;
7) по желанию осужденного, лица, отбывшего наказание или освобожденного от дальнейшего отбывания наказания, а также по инициативе администрации учреждения, органов, исполняющих наказание, органов внутренних дел – другие документы, имеющие значение для рассмотрения вопроса о применении помилования.
Рабочий орган Комиссии может истребовать у администрации учреждений, органов, исполняющих наказание, органов внутренних дел дополнительные материалы, имеющие значение для рассмотрения вопроса о помиловании.";
часть вторую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Подлежат нотариальному заверению материалы, приложенные к ходатайству о помиловании и направленные самостоятельно лицом, отбывшим наказание или освобожденным от его дальнейшего отбывания.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Указы о помиловании направляются для осуществления надзора в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан, для исполнения – в Министерство внутренних дел Республики Казахстан или иные органы, исполняющие наказание.
34. Информация об исполнении указов Президента Республики Казахстан о помиловании предоставляется в Администрацию Президента Республики Казахстан Министром внутренних дел Республики Казахстан или руководителями иных центральных государственных органов, исполняющих наказание.";
пункт 35 исключить;
состав Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.

2. "Қазақстан Республикасында өлім жазасына мораторий енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 желтоқсандағы № 1251 Жарлығының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 9 ақпандағы
№ 126 Жарлығына
ҚОСЫМША
2-ҚОСЫМШA
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы 5 шілдедегі
№ 140 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Кешiрiм жасау мәселелерi жөнiндегi комиссияның ҚҰРАМЫ
Бәшімов Марат Советұлы
заң ғылымдарының докторы, профессор, төраға (келісім бойынша)
Комиссия мүшелері:
Лукин Андрей Иванович
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Борчашвили Исидор Шамилович
заң ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Қаудыров Төлеш Ерденұлы
заң ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Тұрмағамбетова Жемiс Өтегенқызы
"Адам құқығының хартиясы" қорының атқарушы директоры (келісім бойынша).
Комиссияның құрамына лауазымы бойынша төрағаның орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының құқықтық саясат саласындағы жұмысты үйлестіретін орынбасары, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл, Бас Прокурордың жазаның орындалуы және азаматтарды ақтау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары және Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы кіреді.

2. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 17 декабря 2003 года № 1251 "О введении в Республике Казахстан моратория на смертную казнь".
3. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 9 февраля 2023 года № 126
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 июля 2006 года № 140
СОСТАВ
Комиссии по вопросам помилования
при Президенте Республики Казахстан
Башимов Марат Советович
доктор юридических наук, профессор, председатель (по согласованию)
члены Комиссии:
Лукин Андрей Иванович
председатель Комитета по конституционному законодательству, судебной системе и правоохранительным органам Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Борчашвили Исидор Шамилович
доктор юридических наук, профессор (по согласованию)
Каудыров Толеш Ерденович
доктор юридических наук, профессор, (по согласованию)
Турмагамбетова Жемис Утегеновна
исполнительный директор фонда "Хартия за права человека" (по согласованию).
В состав Комиссии входят по должности заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, координирующий работу в сфере правовой политики, являющийся заместителем председателя, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, заместитель Генерального Прокурора, курирующий вопросы исполнения наказаний и реабилитации граждан, и председатель Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел.
_________________