Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 423 Жарлығы
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтыру (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтыру) бекітілсін.
2. Осы Жарлық 2024 жылғы 4 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырудың 1-тармағының он жетінші және он сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 423 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУ
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 6) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ережеде:
15-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жүктелген міндеттерді шешу және стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу үшін ұлттық қауіпсіздік органдарының жүйесін құқықтық, кадрлық, ғылыми, ғылыми-әдістемелік, ғылыми-техникалық, әскери-медициналық (медициналық), қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудің бірыңғай саясатын тұжырымдау;";
99) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"99) ұлттық қауіпсіздік органдарында ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
135) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"135) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде ұлттық қауіпсіздік органдарының ресми өкілдері мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
206) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"206) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарымен және Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері мен олардың персоналының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
270) және 271) тармақшалар алып тасталсын;
282) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"282) ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарында білім беру технологияларын қолдана отырып, оқыту нысандарын, оның ішінде онлайн-оқытуды қолдану және оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";

О внесении изменений и дополнения в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 423
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнение, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан (далее – изменения и дополнение).
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев семнадцатого и восемнадцатого пункта 1 изменений и дополнения, которые вводятся в действие с 4 апреля 2024 года.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 декабря 2023 года № 423
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЕ,
которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) выработка единой политики правового, кадрового, научного, научно-методического, научно-технического, военно-медицинского (медицинского), финансового и материально-технического обеспечения системы органов национальной безопасности для решения возложенных задач и достижения стратегических целей;";
подпункт 99) изложить в следующей редакции:
"99) разработка и утверждение правил организации научной и научно-технической деятельности в органах национальной безопасности;";
подпункт 135) изложить в следующей редакции:
"135) разработка и утверждение правил организации деятельности официальных представителей органов национальной безопасности в загранучреждениях Республики Казахстан и их помощников;";
подпункт 206) изложить в следующей редакции:
"206) разработка и утверждение совместно с органами военной разведки Министерства обороны и Министерством иностранных дел Республики Казахстан правил организации обеспечения безопасности загранучреждений Республики Казахстан и их персонала;";
подпункты 270) и 271) исключить;
подпункт 282) изложить в следующей редакции:
"282) разработка и утверждение правил применения форм обучения, в том числе онлайн-обучения, и организации учебного процесса с использованием образовательных технологий в военных, специальных учебных заведениях органов национальной безопасности;";

мынадай мазмұндағы 282-1) тармақшамен толықтырылсын:
"282-1) курсанттардың Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын отбасы мүшелерінің олардың өмірімен және тұрмысымен танысу үшін курсанттар қатарындағы өздерінің жақын туыстарына бару қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
19-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) халықаралық сипаттағы қылмыстық құқық бұзушылықтарға қарсы күрестің тиімділігін арттыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған мәселелер бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында өзге мемлекеттердің арнаулы қызметтерімен немесе құқық қорғау органдарымен, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен келісу бойынша ұлттық қауіпсіздік органдарының ресми өкілдері мен олардың көмекшілерін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жібереді;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге де ұйымдарына, егер заңдарда өзгеше көзделмесе, олардың бірінші басшыларымен келісу бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде халықаралық ұйымдарға іссапарға жібереді;";
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және оның ведомстволарының қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі" бөлімінің "Ұлттық қауіпсіздік комитеті" деген кіші бөлімінде:
реттік нөмірлері 7, 8 және 9-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Алматы қаласы бойынша тергеу изоляторы.
8. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қарағанды облысы бойынша тергеу изоляторы.
9. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шымкент қаласы бойынша тергеу изоляторы.".
2. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органы қызметкері антының мәтінін және оны қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 319 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органы қызметкерінің ант қабылдау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 2-тармағына сәйкес:".
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 282 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметі туралы ережеде:

дополнить подпунктом 282-1) следующего содержания:
"282-1) разработка и утверждение правил посещения членами семей курсантов, являющимися гражданами Республики Казахстан, своих близких родственников из числа курсантов для ознакомления с их жизнью и бытом;";
в пункте 19:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) направляет официальных представителей органов национальной безопасности и их помощников в загранучреждения Республики Казахстан по согласованию со специальными службами или правоохранительными органами иных государств, с Министерством иностранных дел Республики Казахстан в целях повышения эффективности борьбы с уголовными правонарушениями международного характера, а также организации взаимодействия по вопросам, определенным международными договорами Республики Казахстан;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) прикомандировывает сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности к государственным органам и иным организациям Республики Казахстан по согласованию с их первыми руководителями, если иное не предусмотрено законами, а также к международным организациям на основании международных договоров Республики Казахстан;";
в подразделе "Комитет национальной безопасности" раздела "Перечень республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета национальной безопасности и его ведомств":
строки, порядковые номера 7, 8 и 9, изложить в следующей редакции:
"7. Следственный изолятор Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по городу Алматы.
8. Следственный изолятор Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Карагандинской области.
9. Следственный изолятор Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по городу Шымкенту.".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 319 "Об утверждении текста присяги сотрудника специального государственного органа Республики Казахстан и Правил ее принесения":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Правилах принесения присяги сотрудником специального государственного органа Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. В соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" присягу принимают:".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 282 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении об Авиационной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:

15-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде төтенше, соғыс жағдайы немесе әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай режимдерін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға қатысу;".

подпункт 11) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"11) участие в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан в мероприятиях по обеспечению режимов чрезвычайного, военного положений или чрезвычайной ситуации социального характера;".