Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсандағы оқиғаларға қатысқаны үшін жауаптылыққа тартылған азаматтарды ақтау туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 1991 жылғы 12 желтоқсандағы N 540 Жарлығы
Алматы қаласында және жекелеген облыс орталықтарында 1986 жылғы 17-18  желтоқсанда жұмысшы, оқушы және студент жастардың демократиялық ниеттегі бөлегі республикаға басшы етіп өз өкілін жіберген, сөйтіп азаматтардың ашу-ызасын туғызып, қарсы әрекет жасауға арандатқан Орталықтың өктемдігіне наразылық белгісі ретінде демонстрацияға шықты. Осы оқиғаға қатысқан көптеген адамдар негізсіз қылмыстық, әкімшілік және тәртіптік жауаптылыққа тартылды.
Имандылық, объективтілік және әділеттік принциптерін басшылыққа алып  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсандағы оқиғаларға қатысқаны үшін қылмыстық, әкімшілік және тәртіптік жауаптылыққа тартылған адамдар ақталған деп саналсын.
2. Осы Жарлық қасақана кісі өлтіргені және милиция қызметкерінің, халық жасақшысының өміріне қатер төндіргені үшін сотталған әрі олар жөнінде қылмысты істерді қараудың қолданылып жүрген тәртібі сақталуға тиіс адамдарға қолданылмайды.
3. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесіне Алматы қаласындағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларына байланысты ішкі әскерлердің әскери қызметшілері мен право қорғау органдарының қызметкерлерін мемлекеттік наградалармен наградтау туралы Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесі Президиумының жарлықтарын қате қабылданған жарлықтар ретінде жою туралы мәселе қарау ұсынылсын.
КСРО Жоғарғы Кеңесіне осындай дәлелдерге сүйеніп, осы жағдайға байланысты наградаға ұсынылған барлық лауазымды адамдарды КСРО ордендерімен және медальдарымен наградтау туралы КСРО Жоғарғы Кеңесі Президиумының жарлықтарын жою туралы ұсыныс енгізілсін.
4. 17-желтоқсан - Қазақстан Республикасының Демократиялық Жаңару күні деп жариялансын.
Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

О pеабилитации гpаждан, пpивлеченных к ответственности за участие в событиях 17-18 декабpя 1986 г. в Казахстане
Указ Пpезидента Республики Казахстан от 12 декабpя 1991 г. N 540
17-18 декабря в г. Алма-Ате и отдельных областных центрах демократически настроенная часть рабочей, учащейся и студенческой молодежи вышла на демонстрацию в знак протеста диктату Центра, навязавшего своего представителя руководителем республики и тем самым спровоцировавшего противодействие и отрицательную реакцию граждан. Многие участники этих событий были необоснованно привлечены к уголовной, административной и дисциплинарной ответственности.
Руководствуясь принципами гуманизма, объективности и справедливости, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Лиц, привлеченных к уголовной, административной и дисциплинарной ответственности за участие в событиях 17-18 декабря 1986 г. в Казахстане, считать реабилитированными.
2. Настоящий Указ не распространяется на лиц, осужденных за совершение умышленных убийств и посягательство на жизнь работника милиции, народного дружинника, в отношении которых сохраняется действующий порядок пересморта уголовных дел.
3. Верховному Совету Республики Казахстан предложить рассмотреть вопрос об отмене Указов Президиума Верховного Совета Казахской ССР о награждении государственными наградами военнослужащих внутренних войск и работников правоохранительных органов республики в связи с декабрьскими событиями 1986 года в г. Алма-Ате, как ошибочно принятых.
Войти с предложением в Верховный Совет СССР об отмене указов Президиума Верховного Совета СССР о награждении орденами и медалями СССР всех должностных лиц, представленных к награде по этому случаю, исходя из этих же мотивов.
4. Объявить 17 декабря Днем демократического обновления Республики Казахстан.
Настоящий Указ вступает в силу с момента подписания.
Президент
Республики Казахстан