Жалақыға және тұтынуға жұмсалатын қаржының өсiмiне шектеулердi жою туралы әрi бюджеттiк ұйымдар мен мекемелер қызметкерлерiнiң жалақысын өсiру туралы<*>
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1991 жылғы 12 желтоқсан N 541. ҚРМК-нiң 1992.02.07. N 100 қаулысын қараңыз. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996.01.29. N 2843 жарлығымен.
Салықтың әлеуметтiк қорғалуын күшейту және қызметкерлердiң еңбекке қатынасын арттыру мақсатында қаулы етемiн:
1. <*>
Ескерту. 1-тармақ күшiн жойды - ҚР Президентiнiң 1994.01.10.
N 1494 жарлығымен.
2. Бюджеттiк қаржыландырудағы денсаулық сақтау, бiлiм беру, мәдениет, ғылым ұйымдары мен мекемелерiнде, право қорғау органдарында, соттарда, мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарында және басқа ұйымдарда iстейтiн қызметкерлердiң қолданылып жүрген тарифтiк ставкалары мен окладтарының мөлшерi 1991 жылғы 15 желтоқсаннан бастап 90 процент арттырылсын.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларымен және өкiмдерiмен және басқа нормативтiк актiлерiмен белгiленген ставкалармен окладтар 1991 жылғы сәуiрде енгiзiлген өтем ескерiлiп, ұлғайтуға жатады.
3. Еңбекке ақы төлеу реформасы жүзеге асырылғанға дейiн кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге өз қолдарындағы қаражаттың шеңберiнде жалақыға көлемiн шектемей, қолданылып жүрген аудандық және өзге коэффициенттердi қосуға рұқсат етiлсiн.
4. Бюджеттiк қаржыландырудағы ұйымдар мен мекемелерге еңбекке ақы төлеудiң формалары мен жүйесiн дербес белгiлеуге, үстемелердiң, қосымша төлемдердiң, сыйлықтардың және көтермелеушi сипаты бар басқа да төлемдердiң мөлшерiн, сондай-ақ еңбекақы төлеуге бөлiнген бюджет қаржысының шеңберiнде әр түрлi категорияда қызметкерлер санының ара-қатынасын есепке алмай, құрылымдар мен штаттарды анықтауға құқық берiлсiн.
5. Халық депутаттары облыстық Кеңестерiнiң атқару комитеттерiне, Алматы және Ленинск қалалық комитеттерiне қосымша қаражат табылған жағдайда тиiстi бюджеттердiң есебiнен бюджеттiк қаржыландырудағы өздерiне қарасты ұйымдарда iстейтiн қызметкерлердiң ставкалары мен окладтарын өсiруге құқық берiлсiн.
6. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
халық депутаттары жергiлiктi Кеңестерiнiң атқару комитеттерiмен бiрлесiп, бюджеттiк қаржыландырудағы қызметкерлердiң тарифтiк ставкалары мен окладтарын өсiру шығындарын үстiмiздегi жылы қаржыландырудың тәртiбi мен көздерiн анықтасын және 1992 жылға арналған бюджеттердiң жобаларында қажеттi қаржының бөлiнуiн қарастырсын;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi кезектi сессиясының қарауына 1991 жылғы 15 желтоқсаннан бастап 1991 жылғы сәуiрде енгiзiлген өтем ескерiлiп айына 200 сомнан төмен болмайтын сомада белгiлеудi еске ала отырып, ең төменгi жалақы мөлшерiн бекiту туралы қаулының жобасын енгiзсiн;
ең төменгi тұтыну бюджетiнiң және республиканың әлеуметтi экономикалық жағдайының өзгеруiне қарай еңбекке ақы төлеудiң ең төменгi мөлшерiн уақыт өткен сайын қайта қарап отыру тәртiбi туралы шешiм қабылдасын;
осы Жарлыққа байланысты Қазақстан Республикасы заңдарын өзгерту туралы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiне ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Об отмене огpаничений на заpаботную плату и на пpиpост сpедств, напpавляемых на потpебление, и о повышении заpаботной платы pаботников бюджетных оpганизаций и учpеждений<*> Сноска. См.постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 7 февpаля 1992 г. N 100.
Указ Пpезидента Республики Казахстан от 12 декабpя 1991 года N 541. Утратил силу - Указом Президента РК от 29 января 1996 г. N 2843 ~U962843.
В целях усиления социальной защищенности населения и повышения заинтересованности работников в труде ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Пункт 1 у.с. - Указ Президента Республики Казахстан от 10 января 1994 г. N 1494.
2. Повысить с 15 декабря 1991 г. на 90 процентов размеры действующих тарифных ставок и окладов работников, занятых в организациях и учреждениях здравоохранения, образования, культуры, науки, в правоохранительных органах, судах, органах государственной власти и управления и других организациях, находящихся на бюджетном финансировании.
Повышению подлежат ставки и оклады, установленные постановлениями и распоряжениями Правительства республики и другими нормативными актами, с учетом компенсации, введенной в апреле 1991 г.
3. Разрешить до осуществления реформы оплаты труда предприятиям, организациям и учреждениям начислять в пределах имеющихся у них средств действующие районные и иные коэффициенты на заработную плату без ограничения ее размера.
4. Предоставить право организациям и учреждениям, находящимся на бюджетном финансировании, самостоятельно устанавливать формы и системы оплаты труда, определять размеры надбавок, доплат, премий и других выплат стимулирующего характера, а также структуры и штаты без учета соотношения численности работников различных категорий в пределах выделенных бюджетных ассигнований на оплату труда.
5. Предоставить право исполкомам областных Советов народных депутатов, Алма-Атинскому и Ленинскому горисполкомам при взыскании дополнительных средств повышать за счет соответствующих бюджетов ставки и оклады работников, занятых в подведомственных организациях, находящихся на бюджетном финансировании.
6. Кабинету Министров Республики Казахстан:
совместно с исполкомами местных Советов народных депутатов определить порядок и источники финансирования расходов на повышение тарифных ставок и окладов работников, находящихся на бюджетном финансировании, в текущем году и предусмотреть необходимые ассигнования в проектах бюджетов на 1992 год;
внести на рассмотрение очередной сессии Верховного Совета Республики Казахстан проект постановления об утверждении размера минимальной заработной платы, имея в виду установить ее с 15 декабря 1991 г. в сумме не ниже 200 рублей в месяц с учетом компенсации, введенной в апреле 1991 г.;
принять решение по порядку периодического пересмотра минимального
размера оплаты труда в зависимости от изменения минимального
потребительского бюджета и социально-экономического положения
республики;
внести предложения в Верховный Совет Республики Казахстан об
изменении законодательства Республики Казахстан в связи с настоящим
Указом.
Президент Республики
Казахстан