Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 5 наурыздағы N 1135 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Ескерту. Қаулыға өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРПр-нiң 1995.05.12. N 2268 жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 78-бабы негiзiнде және дағдарысқа қарсы шұғыл шаралар Бағдарламасын жүзеге асыру мен әлеуметтiк-экономикалық реформаларды тереңдету мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң Ұлттық бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi шаралардың кең көлемдi жоспарын, қажеттi нормативтiк құжаттардың тiзбесiн қоса бiр ай мерзiм iшiнде әзiрлеп, бекiтсiн.
3. Министрлiктер мен ведомстволар, мемлекеттiк концерндер, корпорациялар мен бiрлестiктер, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi шағын және жаппай жекешелендiру шеңберiнде, сондай-ақ жеке жобалар бойынша 1993 жылы мемлекет иелiгiнен алынуға және жекешелендiрiлуге тиiстi объектiлердiң өзара келiсiлген тiзбелерiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң бекiтуiне бiр ай мерзiм iшiнде енгiзсiн.
1994 және 1995 жылдарға арналған осындай тiзбелер Меммүлiккомына келер жылдың алдындағы қазан айынан кешiктiрмей берiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу
мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең)
арналған Ұлттық бағдарламасы
Кiрiспе
Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң Ұлттық бағдарламасы, бұдан әрi - Бағдарлама, Қазақстан Республикасында мемлекеттiк меншiктi 1993-1995 жылдары жеке меншiктiң түрлi нысандарына айналдырудың мақсаттары мен мiндеттерiн, сондай-ақ тәртiбi мен ретiн белгiлейдi.
Жекешелендiрудiң негiзгi мақсаты - мемлекетке қарасты өндiрiстiк объектiлердi, басқа да материалдық және материалдық емес активтердi мемлекеттiң өтеусiз және өтеммен беру арқылы республика халқына ұлттық мүлiктi қайтару барысында меншiк хұқығын дербестендiру негiзiнде орталықтандырылған-жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшу үшiн қажеттi жағдайлар жасау.
Осы мақсатты жүзеге асыру мынадай басты мiндеттердi шешудi қажет етедi:
- мемлекеттiк кәсiпорындардың көпшiлiгiн акционерлеудi жүзеге асыру, мемлекеттiк меншiк объектiлерiне шағын жекешелендiру мен жаппай жекешелендiру жүргiзу жолымен нарыққа бағдарланған шаруашылық құрылымдарын жеделдете қалыптастыру;
- жекешелендiруге халықтың барлық топтарының қатысуы үшiн жағдайлар жасау;
- шаруашылықты тиiмдi жүргiзушi субъектiлер ретiнде жеке меншiк иелерiнiң тобын қалыптастыру;
- бәсекелiк орта жасау және өндiрiстiң монополиясыздандырылуын қамтамасыз ету;
- шағын және орташа бизнестi дамыту;
- халық шаруашылығының iрi және бiрегей объектiлерiн қайта құрудың жеке жобаларын жүзеге асыру;
- жеке бизнес басым болатын және шетелдiк инвесторлар қатыстырылатын ұйымдық, шаруашылық құрылымдар құру;
- бағалы қағаздар нарығының субъектiлерi ретiнде инвестициялық құрылымдар жүйесiн дамыту мен нығайту.
Бағдарлама мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға арналған принциптi жолдарын белгiлейдi. Жекешелендiрудiң әдiстерi мен бағыттары Қазақстан Республикасы Конституциясына, Жоғарғы Кеңес мақұлдаған "Дағдарысқа қарсы шұғыл шаралар және әлеуметтiк-экономикалық реформаларды тереңдету (экономиканы тұрақтандыру мен нарыққа көшу кезеңiндегi) бағдарламасына", Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының келешегiне, түрлi салалардың ерекшелiктерiне, кәсiпорындар мен ұйымдардың қоғамдық өндiрiстегi орны мен рөлiне сәйкес белгiлендi.
Республикада мемлекеттiк меншiктi мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру барысындағы екiншi кезеңде Бағдарламада қаралған тиiстi шаралар жиынтығын жүзеге асыру көзделген.
Бағдарламаға сәйкес мемлекет иелiгiнен алынып, жекешелендiрiлуге тиiстi объектiлердiң әрбiр бағыт бойынша нақтыланған тiзiмiн жыл сайын Үкiмет бекiтедi. Ол бағыттар туралы хабар халыққа жүйелi түрде жеткiзiлiп тұрады.
Мемлекеттiк меншiктiң барлық объектiлерi жiктестiрiлген екi топқа бөлiнедi:
- мемлекет иелiгiнен алынатын және жекешелендiрiлетiн объектiлер;
- жекешелендiрiлуiне тыйым салынған объектiлер.
Мемлекет меншiк объектiсiн осы екi топтың бiрiне жатқызу үшiн мыналар негiз болады: мемлекеттiк меншiктi сақтаудың ұтымдылығы; объектiнiң қай салаға жататындығы; шығарылатын өнiмнiң, атқарылатын жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтiң әлеуметтiк-экономикалық маңыздылығы.
Қазақстан Республикасының ерекше меншiгi болып табылатын объектiлер - жер, оның қойнауы, су, әуе кеңiстiгi, өсiмдiктер мен жануарлар дүниесi, басқа да табиғи ресурстар, тарих пен мәдениет ескерткiштерi, Қазақстан Республикасы халқының мәдени және тарихи қазыналары, мемлекеттiк бюджет қаржысы, республикалық сақтық резерв қоры мен өзге де қорлар, сондай-ақ республиканың егемендiгiн, әлеуметтiк және мәдени дамуын қамтамасыз ететiн кәсiпорындар мен мүлiктiк кешендер, сондай-ақ толығынан мемлекеттiк бюджет есебiнен қаржыландырылатын мекемелер жекешелендiрiлуге жатпайды.
I. Жекешелендiрудiң негiзгi бағыттары
Жекешелендiрудiң негiзгi бағыттары дегенiмiз - жекешелендiрiлетiн объектiлердiң әрбiр тобының ерекшелiктерiне сәйкес жүзеге асырылатын жекешелендiру әдiстерi мен нысандарының жиынтығы.
Кәсiпорындарды жекешелендiрудiң белгiлi бiр бағытына жатқызудың өлшемдерi - объектiнiң халық шаруашылық маңызы, қай салаға жататындығы, жұмыс iстеушiлердiң саны, негiзгi қорлардың құны.
Жұмыс iстеушiлердiң санына сәйкес кәсiпорындар мен ұйымдар шартты түрде:
- жұмыс iстеушiлердiң саны 200 адамнан кем шағын кәсiпорындарға;

О Национальной пpогpамме pазгосудаpствления и пpиватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II-ой этап)
Указ Пpезидента Республики Казахстан от 5 маpта 1993 года N 1135. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
На основании статьи 78 Конституции Республики Казахстан и в целях реализации Программы неотложных антикризисных мер и углубления социально-экономических реформ постановляю:
1. Утвердить Национальную программу разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II-ой этап).
2. Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить развернутый план мероприятий по реализации Национальной программы разгосударствления и приватизации, включая перечень необходимых нормативных документов.
3. Министерствам и ведомствам, государственным концернам, корпорациям и объединениям, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций в месячный срок внести на утверждение в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу взаимно согласованные перечни объектов, подлежащих разгосударствлению и приватизации в 1993 году в рамках малой и массовой приватизации, а также по индивидуальным проектам. Аналогичные перечни на 1994 и 1995 годы представлять Госкомимуществу не позднее октября месяца предшествующего года. Президент Республики Казахстан НАЦИОНАЛЬНАЯ ПРОГРАММА РАЗГОСУДАРСТВЛЕНИЯ И ПРИВАТИЗАЦИИ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН НА 1993-1995 ГОДЫ (II-ой этап) Введение
Национальная программа разгосударствления и приватизации, далее - Программа, определяет цели и задачи, а также порядок и последовательность преобразования государственной собственности в Республике Казахстан в различные формы частной собственности на 1993-1995 годы.
Основной целью приватизации является создание необходимых условий для переходов от централизованно-плановой к рыночной экономике на основе персонификации права собственности в процессе возвращения государством населению республики национального имущества путем безвозмездной и возмездной передачи производственных объектов, других материальных и нематериальных активов, принадлежащих государству.
Реализация этой цели предполагает решение следующих главных задач:
- ускоренное формирование рыночно ориентированных хозяйственных структур путем осуществления акционирования большинства государственных предприятий, проведения малой и массовой приватизации объектов государственной собственности;
- создание условий для участия всех слоев населения в приватизации;
- формирование слоя частных собственников как эффективно хозяйствующих субъектов;
- создание конкурентной среды и обеспечение демонополизации производства;
- развитие малого и среднего бизнеса;
- реализацию индивидуальных проектов преобразования крупных и уникальных народнохозяйственных объектов;
- формирование организационно-хозяйственных структур с преобладанием частного бизнеса и привлечением иностранных инвесторов;
- развитие и укрепление системы инвестиционных структур как субъектов рынка ценных бумаг.
Программа определяет принципиальные подходы к проведению разгосударствления и приватизации на 1993-1995 годы. Методы и направления приватизации определены в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, одобренной Верховным Советом "Программой неотложных антикризисных мер и углубления социально-экономических реформ (на период стабилизации экономики и перехода к рынку)", и перспективами социально-экономического развития Республики Казахстан, особенностями различных отраслей, местом и ролью предприятий и организаций в общественном производстве.
Второй этап процесса разгосударствления и приватизации государственной собственности в республике предполагает соответствующий комплекс мер, предусматриваемый Программой.
Перечень объектов, подлежащих разгосударствлению и приватизации в соответствии с Программой, конкретизированный по каждому из направлений, ежегодно утверждается Правительством. Информация о них регулярно доводится до сведения населения.
Все объекты государственной собственности подразделяются на две классификационные группы:
- объекты, подлежащие разгосударствлению и приватизации;
- объекты, приватизация которых запрещена.
Основаниями для включения объекта государственной собственности в одну из групп являются: целесообразность сохранения государственной собственности; отраслевая принадлежность объекта; социально-экономическая значимость выпускаемой продукции, выполняемых работ и услуг.
Не подлежат приватизации объекты исключительной собственности Республики Казахстан - земля, ее недра, воды, воздушное пространство, растительный и животный мир, другие природные ресурсы, памятники истории и культуры, культурные и исторические ценности народа Республики Казахстан, средства государственного бюджета, республиканские страховые резервные и иные фонды, предприятия и имущественные комплексы, обеспечивающие суверенитет республики, ее социальное и экономическое развитие, а также учреждения, финансирование которых осуществляется полностью за счет государственного бюджета.
I. Основные направления приватизации +
Под основными направлениями приватизации подразумеваются комплексы приватизационных методов и форм, осуществляемых в соответствии со спецификой каждой из групп приватизируемых объектов.
Критериями отнесения предприятий к тому или иному направлению приватизации являются народнохозяйственное значение объекта, отраслевая принадлежность, численность работающих, стоимость основных фондов.
В соответствии с численностью работающих предприятия и организации условно подразделяются на:
- малые предприятия с численностью работающих менее 200 человек;

- жұмыс iстеушiлердiң саны 200 адамнан 5000 адамға дейiнгi орташа кәсiпорындарға;
- жұмыс iстеушiлердiң саны 5000 адамнан астам iрi кәсiпорындарға бөлiнедi. Жекешелендiру объектiлерiнiң жыл сайынғы тiзбелерiн жасау кезiнде объектiнiң салалық, аймақтық және басқа ерекшелiктерiне байланысты оның шағын, орташа және iрi кәсiпорындар тобына жатқызылуын нақтылай түсуге болады.
Жекешелендiру объектiсiнiң шағын, орташа және кәсiпорындар тобына жатқызылуына сәйкес бағдарламада мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру процестерiнiң мына бағыттар бойынша өрiстетiлуi көзделген:
- iрi және бiрегей мүлiктiк кешендердi жеке жобалар бойынша жекешелендiру;
- орташа кәсiпорындарды жаппай жекешелендiру;
- сауда, коммуналдық шаруашылық, тұрмыстық және сервистiк қызмет көрсету салалары шағын кәсiпорындарының аукциондары мен конкурстары арқылы жүзеге асырылатын шағын жекешелендiру.
Жекешелендiрудiң жеке жобалары халық шаруашылығының негiзгi салаларының базалық кәсiпорындарының ұтымды ұйымдық құрылымын жасауға, жеке меншiк пен мемлекеттiң оларды басқаруға қатысуының ара салмағын белгiлеуге, жобаны әзiрлеу кезеңiнен бастап отандық және шетелдiк инвесторларды қатыстыруға мүмкiндiк бередi.
Жаппай жекешелендiру республика халқының қалың топтары үшiн меншiк хұқығын жүзеге асыру мүмкiндiгiн туғызады, бағалы қағаздармен жұмыс iстеудiң практикалық тәжiрибесiн жинақтауға мүмкiндiк бередi.
Шағын жекешелендiру тауарлар мен қызметтiң тұтыну нарығын тiкелей қамтамасыз ететiн меншiк иелерiнiң қалың тобының пайда болуы үшiн нақты негiз қалайды.
Шағын жекешелендiру мен жаппай жекешелендiруге халықтың барлық топтарының қатысуы үшiн Қазақстан Республикасында республиканың әрбiр тұрғынына мемлекеттiк меншiктiң белгiлi бiр үлесiн алу хұқығына кепiлдiк беретiн жекешелендiру купондары пайдаланылады.
Қазақстан Республикасындағы жекешелендiрудiң екiншi кезеңiнде жекешелендiру купондарының екi түрi пайдаланылады:
- тұрғын үйдi сатып алуға арналған жекешелендiру купоны (тұрғын үй купондары);
- жекешелендiрудiң инвестициялық купоны.
Жекешелендiрудiң бiрiншi кезеңiнде тек тұрғын үй сатып алуға пайдаланылатын тұрғын үй купондарын жекешелендiрудiң екiншi кезеңiнде тұрғын үйдi сатып алумен қатар (сатып алғаннан кейiн) шағын жекешелендiру аукциондары мен конкурстарында - сауда, тұрмыстық және сервистiк қызмет кәсiпорындарын сату кезiнде төлем қаражаты ретiнде пайдалануға болады. Жекешелендiрудiң инвестициялық купондары жаппай жекешелендiру барысында арнаулы инвестициялық жекешелендiру қорына салу арқылы пайдаланылады, ол сол купондарға акционерлiк қоғамдар болып қайта құрылған кәсiпорындардың акцияларын сатып алады.

- средние предприятия с численностью работающих от 200 до 5000 человек;
- крупные предприятия с численностью работающих свыше 5000 человек.
При составлении ежегодных перечней объектов приватизации в зависимости от отраслевых, региональных и других особенностей объекта его отнесение к группе малых, средних и крупных предприятий может уточняться.
В соответствии с отнесением объекта приватизации к группе малых, средних и крупных предприятий Программа предусматривает развертывание процессов разгосударствления и приватизации по следующим направлениям:
- приватизация крупных и уникальных имущественных комплексов по индивидуальным проектам;
- массовая приватизация средних предприятий;
- малая приватизация, осуществляемая посредством аукционов и конкурсов малых предприятий торговли, коммунального хозяйства, бытового и сервисного обслуживания.
Индивидуальные проекты приватизации позволяют создать оптимальную организационную структуру базовых предприятий ключевых отраслей народного хозяйства, определить соотношение частного и государственного участия в их управлении, привлечь отечественных и иностранных инвесторов, начиная со стадии разработки проекта.
Массовая приватизация создает возможность реализации права собственности для широких слоев населения республики, позволяет приобрести практический опыт работы с ценными бумагами.
Малая приватизация формирует реальную базу для возникновения широкого слоя собственников, непосредственно обеспечивающих потребительский рынок товаров и услуг.
Для участия в малой и массовой приватизации всех слоев населения в Республике Казахстан используются приватизационные купоны, гарантирующие каждому жителю республики право на получение определенной доли государственной собственности.
На втором этапе приватизации в Республике Казахстан используются два вида приватизационных купонов:
- приватизационные купоны, предназначавшиеся для выкупа жилья (жилищные купоны);
- приватизационные инвестиционные купоны.
Жилищные купоны, используемые на первом этапе приватизации только на выкуп жилья, на втором этапе приватизации помимо (после) выкупа жилья могут использоваться в качестве платежного средства на аукционах и конкурсах малой приватизации - при продаже предприятий торговли, бытового и сервисного обслуживания. Приватизационные инвестиционные купоны используются в процессе массовой приватизации посредством вложения их в специальные инвестиционные приватизационные фонды, приобретающие на них акции предприятий, преобразованных в акционерные общества.

3. Жаппай жекешелендiру
Жаппай жекешелендiру барысында Қазақстан Республикасының халқына жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын кәсiпорындардың акцияларын сатып алатын инвестициялық жекешелендiру қорларының акцияларына айырбастау жолымен меншiк хұқығын иелену мүмкiндiгi берiледi.
Жаппай жекешелендiру оған қатысушыларға еркiн таңдап алу, бәсекелестiк, жариялылық мүмкiндiгiн бередi, бұл процестi басқаруда шапшаңдық пен қарапайымдылықты қамтамасыз етедi; халықтың барлық жiктерiнiң кеңiнен қатысуымен меншiктi тиiмдi бөлуге жағдай жасайды.
Жаппай жекешелендiру кезең-кезеңiмен 3-4 жыл iшiнде жүзеге асыруға есептелген. Комитет жыл сайын акцияларын инвестициялық жекешелендiру қоры жүйесiне орналастыра отырып, акцияландыруға жататын кәсiпорындардың тiзбелерiн анықтайды. Қазақстан Республикасының халқы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жаппай жекешелендiрудi жүргiзу шарттары мен мерзiмi жайында хабардар етiледi.
Шағын жекешелендiруге және жеке жобалар бойынша жекешелендiруге қосылмаған кәсiпорындар мен ұйымдардан құрылған акционерлiк қоғамдарда акциялардың кемiнде 51 процентi инвестициялық жекешелендiру қорына сатуға жатады. Жекешелендiрген кезде мемлекет пакетiн сақтауды талап етпейтiн кәсiпорындардың акциялары еңбек ұжымының үлесi шығарылып тастап, түгелдей жаппай жекешелендiру аукциондарына жiберiледi.
Еңбек ұжымы акцияларының үлесi бөлiнгеннен кейiн (жарғылық қаржының 10 процентiнен аспайтын) және аукционда жекешелендiрудiң инвестициялық купондарына айырбастап, сатудан қалған инвестициялық жекешелендiру қорының акциялары мемлекет меншiгiнде қалдырылады. Бұл резервтiк мемлекеттiк пакет кәсiпорындардың қызметiн өтпелi кезеңде мемлекеттiң реттеп отыруы үшiн пайдаланылады. Қажетiне қарай акциялардың мемлекеттiк пакеттерi еркiн сатуға ұсынылуы мүмкiн.
Жаппай жекешелендiру жүзеге асыру мынадай шараларды iске асыруды көздейдi:
- Қазақстан Республикасы халқына жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын беру;
- жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының иелерi мен кәсiпорындар арасындағы делдал ретiнде коммерциялық негiзде жұмыс iстейтiн инвестициялық жекешелендiру қорының жүйесiн құру.
Жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын есептеу, айналысы және пайдалану тәртiбi Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен арнайы Ережемен реттеледi.
Жекешелендiрудiң инвестициялық купондары Қазақстан Республикасының барлық тұрғындары үшiн бiрдей мөлшерде есептеледi және оның саны арнайы құжатта көрсетiледi. Жекешелендiрудiң инвестициялық купоны ақша орнына жүрмейтiн шартты бiрлiкпен өлшенедi.
Жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын Жинақ банкiсiнiң бөлiмшелерi алушының тұрған жерi бойынша үй басқармасы беретiн отбасы құрамы туралы анықтама мен паспортының негiзiнде есептеп, сол купонның сомасы көрсетiлiп, дербес есепшот түрiнде қаттайды. Қазақстан Республикасының әрбiр тұрғынына жекешелендiрудiң инвестициялық купондары жеке есепшотқа есептеледi.

3. Массовая приватизация
В процессе массовой приватизации населению Республики Казахстан предоставляется возможность обретения права собственности путем обмена приватизационных инвестиционных купонов на акции инвестиционных приватизационных фондов, приобретающих акции предприятий.
Массовая приватизация обеспечивает ее участникам свободу выбора, конкурентность, гласность, скорость и простоту управления процессом; создает возможности эффективного распределения собственности при широком участии всех слоев населения.
Массовая приватизация расчитана на поэтапное осуществление в течение 3-4 лет. Комитет по управлению госимуществом ежегодно определяет перечни предприятий, подлежащих акционированию с размещением их акций в системе инвестиционных приватизационных фондов. Через средства массовой информации население Республики Казахстан информируется об условиях и сроках проведения массовой приватизации.
В акционерных обществах, образованных из предприятий и организаций, не включенных в малую приватизацию и приватизацию по индивидуальным проектам, реализации инвестиционным приватизационным фондам подлежит не менее 51 процента акций. Акции предприятий, приватизация которых не требует сохранения государственного пакета акций, направляются на аукционы массовой приватизации полностью, за вычетом доли трудового коллектива.
Пакет акций, остающийся после выделения доли акций трудового коллектива (не более 10 процентов от уставного капитала), и реализации акций инвестиционным приватизационным фондам на аукционе в обмен на приватизационные инвестиционные купоны, остается в государственной собственности. Этот резервный государственный пакет используется для государственного регулирования деятельностью предприятий на переходный период. По мере необходимости государственные пакеты акций могут быть предложены к свободной реализации.
Осуществление массовой приватизации предполагает реализацию следующих мероприятий:
- наделение населения Республики Казахстан приватизационными инвестиционными купонами;
- учреждение системы инвестиционных приватизационных фондов, работающих на коммерческой основе, как посредников между владельцами приватизационных инвестиционных купонов и предприятиями.
Начисление, обращение и порядок использования приватизационных инвестиционных купонов регламентируется специальным Положением, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.
Приватизационные инвестиционные купоны начисляются в сумме равной для всех жителей Республики Казахстан и их количество отражается в специальном документе. Приватизационный инвестиционный купон измеряется в условных единицах, не имеющих денежного содержания.
Начисление приватизационных инвестиционных купонов производится отделениями Сбербанка по месту проживания получателя на основании справки о составе семьи, выдаваемой домоуправлением, и паспорта и оформляются в виде персональных счетов с указанием суммы начисленных купонов. Каждому жителю Республики Казахстан приватизационные инвестиционные купоны начисляются на отдельный счет.

Республиканың ауылдық жерлерде тұратын тұрғындары үшiн белгiленген тәртiппен есептелген жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының сомасына 1,2 арттыру коэффициентi енгiзiледi.
16 жасқа дейiнгi балаларға бұл купондар дербес есепшотқа есептеледi, оны жұмсау хұқы ата-анасының бiрiне олардың жасаған өтiнiшi негiзiнде және баланың тууы туралы куәлiгiн көрсеткенде берiлуi мүмкiн.
Есепшотқа есептелген жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының сомасы инвестициялық жекешелендiру қорларына Үкiмет белгiлеген мерзiмде салынуға тиiс. Бiрiншi кезеңде пайдаланылатын купондардың бөлiгiн Үкiмет жаппай жекешелендiру объектiлерiнiң бекiтiлетiн тiзбесiне сәйкес анықтайды. Жаппай жекешелендiрудiң бiрiншi кезеңiнде пайдаланылған жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының санын шектеу инвестициялық жекешелендiру қорларының бәсекелестiк қабiлетi әлi көрiне қоймаған кезде купон иелерiнiң тәуекелге баруын кемiту үшiн енгiзiледi. Жаппай жекешелендiрудiң келесi кезеңдерiнде пайдаланылған жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының санын олардың иелерi дербес анықтайтын болады.
Жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын салу мерзiмi халыққа бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарланады.
Жекешелендiрудiң әрбiр кезеңiнде купон иесi өзiнiң купондарын бiрнеше инвестициялық жекешелендiру қорларына сала алады. Инвестициялық жекешелендiру қорын таңдауды және өздерi таңдап алған инвестициялық жекешелендiру қорына салынатын жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының санын купон иелерi дербес анықтайды.
Жекелеген қорлар қызметiнiң кездейсоқ тиiмсiз болып шығуынан зиян шегу ықтималдығын азайту мақсатымен купондарды бiрнеше инвестициялық жекешелендiру қорына салған дұрыс.
Жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын жекешелендiрiлетiн кәсiпорындардың акцияларына тiкелей айырбастаудың болмауы кейбiр кәсiпорындардың акцияларына орынсыз сұранысты көтермелеуге жол бермеуге және республика тұрғындарының купондарын негiзсiз құнсызданудан қорғауға ұмтылудан туындап отыр.
Жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын енгiзу оларды иелерiнiң есепшотынан арнайы құрылған инвестициялық жекешелендiру қорларының тиiстi есепшотына аудару жолымен жүзеге асырылады.
Әрбiр инвестициялық жекешелендiру қоры осы қорға иелерi салған жекешелендiрудiң инвестициялық купондарына айырбасталып, азаматтарға берiлетiн акциялар шығарады. Жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының иесi өзi салған купонның саны көрсетiлген инвестициялық жекешелендiру қорының акцияларын алады. Инвестициялық жекешелендiру қоры акцияларының шамаланған құны соммен емес, қор қаржысының процентiмен анықталады.
Инвестициялық жекешелендiру қорын құру және оның қызметi Комитет бекiтетiн Инвестициялық жекешелендiру қоры туралы арнайы Ережемен реттеледi.
Мемлекеттiк емес заңды ұйымдар мен жеке адамдар инвестициялық жекешелендiру қорларының құрылтайшылары бола алады. Инвестициялық жекешелендiру қорлары ашық акционерлiк қоғам ретiнде құрылады, жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын қор акцияларының орнына салған Қазақстан Республикасының тұрғындары оның Акционерлерi бола алады. Жеке инвестициялық жекешелендiру қорларын құру шамаланған жекешелендiру емес, нақтылы жекешелендiру жүргiзу үшiн оларды басқаруға салиқалы меншiк иелерiн - қор Акционерлерiн тарту қажеттiгiнен туындап отыр.
Жаппай жекешелендiру процестерiне ұйымдық қызмет көрсету үшiн Комитеттiң жанынан Ақпараттық-есептеу орталығы құрылады, ол акционерлiк қоғамдардың құрылуы және қызметi, есептелген және пайдаланылған купондардың саны, кәсiпорындар акцияларының қозғалысы туралы хабарды жинақтап, өңдеп отырады. Ақпараттық-есептеу орталығының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитеттер жанында өз бөлiмшелерi болады.
Қордың қызметi Комитет арнайы құрған Ведомствоаралық комиссия (одан әрi - Комиссия) берген лицензия негiзiнде жүзеге асырылады. Қабылданған шешiмдердiң әдiлдiгiн қамтамасыз ету және инвестициялық жекешелендiру қорларының қызметiне тәуелсiз бақылауды жүзеге асыру мақсатында Комиссияға Комитеттiң, Экономика министрлiгiнiң, Қаржы министрлiгiнiң, Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң, Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң, Ұлттық мемлекеттiк банктiң өкiлдерi кiредi. Лицензия алу үшiн инвестициялық жекешелендiру қорының құрылтайшылары Комиссияға қорды құрушылар, қор қаржысының мөлшерi қордың жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын алуды жүзеге асыратын шарттары, қордың қызметi шығын келтiрген жағдайда купон иелерiнiң алдындағы қордың жауапкершiлiгi туралы толық және анық хабар берiп отыруға мiндеттi. Комиссия қаржының ең аз мөлшерi мен акциялар орналастырудың тәртiбi, қордың қызметi туралы ақпараттың ашықтығы мен анықтығы мәселелерiнде қордың қызметiн реттеп отырады. Инвестициялық жекешелендiру қоры Акционерлер алдында мүлiк жөнiнен толық жауапты болады. Инвестициялық жекешелендiру қоры дұрыс ақпарат бермесе немесе лицензия алынған шарттарды бұзса, ол комиссия үшiн қорды лицензиядан айыруға және оны жоюға негiз болады.

Для жителей республики, проживающих в сельской местности, к начисленной в установленном порядке сумме приватизационных инвестиционных купонов вводится повышающий коэффициент 1, 2.
Детям до 16-ти летнего возраста эти купоны начисляются на самостоятельные счета, право распоряжения которыми может передаваться одному из родителей на основании поданного ими заявления и предъявлении свидетельства о рождении ребенка.
Начисленная на счета сумма приватизационных инвестиционных купонов предназначается для вложения в инвестиционные приватизационные фонды в сроки, устанавливаемые Правительством. Часть купонов, используемая на первом этапе, определяется Правительством в соответствии с утверждаемым перечнем объектов массовой приватизации. Ограничение количества приватизационных инвестиционных купонов, используемых на первом этапе массовой приватизации, вводится для уменьшения риска владельцев купонов при еще неопределившейся конкурентоспособности инвестиционных приватизационных фондов. На последующих этапах массовой приватизации количество используемых приватизационных инвестиционных купонов определяется их владельцами самостоятельно.
О сроках вложения приватизационных инвестиционных купонов население оповещается через средства массовой информации.
На каждом из этапов приватизации владелец купонов имеет право вкладывать свои купоны в несколько инвестиционных приватизационных фондов. Выбор инвестиционных приватизационных фондов и количество вносимых приватизационных инвестиционных купонов и выбранные ими инвестиционные приватизационные фонды определяются владельцами купонов самостоятельно.
Для уменьшения риска потерь от возможности случайной неэффективной деятельности отдельных фондов предпочтительно вложение купонов в несколько инвестиционных приватизационных фондов.
Отсутствие прямого обмена приватизационных инвестиционных купонов на акции приватизируемых предприятий продиктовано стремлением избежать неоправданного ажиотажного спроса на акции отдельных предприятий и защитить купоны жителей республики от необоснованного обесценения.
Внесение приватизационных инвестиционных купонов осуществляется путем перечисления их со счета владельца на соответствующие счета специально учреждаемых инвестиционных приватизационных фондов.
Каждый инвестиционный приватизационный фонд выпускает акции, передаваемые гражданам в обмен на приватизационные инвестиционные купоны, внесенные владельцами в данный фонд. Владелец приватизационных инвестиционных купонов получает акции инвестиционного приватизационного фонда с указанием количества внесенных им купонов. Номинальная стоимость акций инвестиционного приватизационного фонда определяется не в рублях, а в процентах от капитала фонда.
Учреждение и деятельность инвестиционных приватизационных фондов регулируется специальным Положением об инвестиционных приватизационных фондах, утверждаемым Комитетом по приватизации.
Учредителями инвестиционных приватизационных фондов могут выступать негосударственные юридические и физические лица. Инвестиционные приватизационные фонды учреждаются как открытые акционерные общества, акционерами которых становятся жители Республики Казахстан, вложившие приватизационные инвестиционные купоны в обмен на акции фонда. Учреждение частных инвестиционных приватизационных фондов обусловлено необходимостью проведения реальной, и не номинальной приватизации, привлечения к управлению ими полноценных собственников - акционеров фондов.
Для организационного обслуживания процесса массовой приватизации при Комитете по управлению госимуществом действует Информационно-учетный центр, сосредоточивающий и обрабатывающий информацию о создании и деятельности акционерных обществ, количестве начисленных и использованных купонов, движении акций предприятий. Информационно-учетный центр имеет свои отделения при территориальных комитетах по управлению госимуществом.
Деятельность фондов осуществляется на основе лицензии, выдаваемой специально созданной Комитетом по приватизации Межведомственной комиссией (в дальнейшем - Комиссия). В целях обеспечения объективности принимаемых решений и осуществления независимого контроля за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов в Комиссию входят представители Комитета по приватизации, Комитета по управлению госимуществом, Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного комитета по антимонопольной политике, Государственного комитета по статистике и анализу, Национального государственного банка. Для получения лицензии учредители инвестиционного приватизационного фонда обязаны предоставить Комиссии полную и достоверную информацию об учредителях фонда, размерах капитала фонда, условиях, на которых фонд осуществляет получение приватизационных инвестиционных купонов, ответственности фонда перед вкладчиками купонов в случае убыточной деятельности фонда. Комиссия регламентирует деятельность фондов в вопросах определения манимального размера капитала и порядка размещения акций, открытости и достоверности информации о деятельности фонда. Инвестиционный приватизационный фонд несет перед акционерами полную имущественную ответственность. Предоставление инвестиционным приватизационным фондом недостоверной информации или нарушение условий, на которых была получена лицензия, являются для Комиссии основанием для лишения фонда лицензии и его ликвидации.

4. Шағын жекешелендiру
Шағын жекешелендiру мiндеттi түрде жекешелендiруге жататын, көлемi ықшам, жұмыс iстейтiн адамдардың саны 200 адамнан аспайтын кәсiпорындар мен ұйымдарды қамтиды.
Бұл бағыт шеңберiнде бөлшек және көтерме сауда, қоғамдық тамақтандыру мен тұрмыстық қызмет көрсету салаларындағы объектiлердiң ұзын ырғасы жекешелендiрiледi. Шағын жекешелендiру жүргiзiлер алдында сауда және автокөлiк кәсiпорындары сегменттерге бөлiнедi (бөлшектеледi), бұл бiрнеше дербес заңды ұйымдар құруды көздейдi.
Халықтың аз қамтамасыз етiлген бөлiгiне қызмет көрсететiн сауда және қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындары мемлекет меншiгiнде қалады.
Агроөнеркәсiп кешенiнiң кәсiпорындарының қолындағы фирмалық дүкендердi жекешелендiру осы кәсiпорындармен бiрге жүзеге асырылады.
Объектiнi жекешелендiру оны аукционға немесе конкурсқа даярлаудан басталады, бұл жөнiнде кәсiпорынның қызметкерлерiне уақытылы хабарланады. Мемлекет жекешелеген жағдайларда оның қызметкерлерi алдындағы қарызы мен мiндеттемелерiн қоса кәсiпорынның бүкiл пассивiн өз мойнына алады. Кәсiпорынның өткiзiлетiн активтерiнiң құрамына оның мүлiктiк кешендерi ғана: негiзгi қорлары (ғимаратты сату тиiмсiз болған жағдайда оны ұзақ мерзiмдi жалға беру хұқы сатылады), шикiзаты, материалдары, қорлары, аспаптары және т.б. кiредi.
Меммүлiктi басқару жөнiндегi комитет пен Жекешелендiру жөнiндегi комитет мемлекеттiк басқару органдарымен бiрлесiп тоқсан сайын шағын жекешелендiруге жатқызылған кәсiпорындардың тiзбесiн түзедi. Тiзiмдi жариялау онда аталған кәсiпорындарды жекешелендiрудiң басталғанын ресми хабарлау болып табылады. Несиегерлерге кәсiпорынды таратудың белгiленген тәртiбiне сәйкес кәсiпорынға өз талабын бiлдiру үшiн белгiлi бiр уақыт берiледi.
Шағын жекешелендiру жеке адам мен мемлекеттiк емес заңды ұйымдардың қатысуымен өткiзiлетiн аукцион немесе конкурс нысанында жүзеге асырылады. Шағын жекешелендiру шеңберiнде аукциондар мен конкурстар өткiзу тәртiбi Жекешелендiру жөнiндегi комитет пен Меммүлiктi басқару жөнiндегi комитет бiрлесiп бекiтетiн тиiстi ережелермен белгiленедi. Объектi конкурс арқылы сатылған кезде Қазақстан Республикасының азаматтарына және шаруашылық серiктестiктерiн құрған жағдайда өткiзiлетiн объектiнiң қызметкерлерiне басымдық берiледi. Аукционда немесе конкурста өткiзiлетiн объектiнiң қызметкерлерiнiң 50 проценттен астамын бiрiктiретiн шаруашылық серiктестiгi қатысқан жағдайда, оларға сату бағасының 10 процентiне дейiн арзанға алуға мүмкiндiк берiледi.

4. Малая приватизация
Малая приватизация охватывает предприятия и организации, подлежащие обязательной приватизации, небольшие по размерам, с численностью работающих менее 200 человек.
В рамках этого направления приватизируется основная масса объектов розничной и оптовой торговли, общественного питания и сферы бытовых услуг. Для успешного процесса малой приватизации одновременно приватизируются предприятия грузового автотранспорта. Торговые и автотранспортные объединения перед проведением малой приватизации подлежат сегментации (разукрепнению), с целью образования нескольких самостоятельных юридических лиц.
В государственной собственности остаются предприятия торговли и общественного питания, обслуживающие малообеспеченные слои населения.
Приватизация фирменных магазинов, принадлежащих предприятиям агропромышленного комплекса, осуществляется в составе этих предприятий.
Приватизация объекта начинается с его подготовки к аукциону или конкурсу, о чем своевременно уведомляются работники предприятия. Государство в отдельных случаях принимает на себя все пассивы предприятия, включая его долги и обязательства перед работниками. В состав реализуемых активов предприятия входит только его имущественный комплекс: основные фонды (в случае нецелесообразности продажи здания продается право его долгосрочной аренды), сырье, материалы, запасы, инструменты и т.п.
Комитет по управлению госимуществом и Комитет по приватизации совместно с государственными органами управления ежеквартально составляет перечни предприятий, отнесенных к малой приватизации. Опубликование списка является официальным уведомлением о начале приватизации указанных к нем предприятий. Кредиторам предоставляется определенное время на предъявление претензий к предприятию в соответствии с установленным порядком ликвидации предприятий.
Малая приватизация осуществляется в формах аукционов или конкурсов с участием в них физических и негосударственных юридических лиц. Порядок проведения аукционов и конкурсов в рамках малой приватизации определяется соответствующими положениями, утверждаемыми совместно Комитетом по приватизации и Комитетом по управлению госимуществом. При конкурсной реализации объекта предпочтение отдается гражданам Республики Казахстан и работникам реализуемого объекта при условии образования ими хозяйственного товарищества. В случае участия в аукционе или конкурсе хозяйственного товарищества, объединяющего более 50 процентов работников реализуемого объекта, им предоставляется скидка в размере до 10 процентов от цены продажи.

- мемлекет мүлкiн жекешелендiру барысында алынған қаржының 10-15 процентi мөлшерiнде халықтың аз қамтамасыз етiлген және әлеуметтiк жағынан қорғалмаған топтарын қолдау мен әлеуметтiк жағынан қорғау үшiн; кәсiпорындардың аударымдары, мемлекеттiк және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты, заңды және жеке адамдардың ерiктi қайырмалдығы есебiнен жұмыссыздық жөнiнде төлемдер жасау үшiн; мемлекет мүлкiн жекешелендiруден алынған қаражаттың 10 процентiн аудару және кәсiпкерлердiң ерiктi қайырмалдықтары есебiнен экологиялық зiлзала өңiрлерiн әлеуметтiк-экономикалық жағынан дамыту үшiн арнайы мемлекеттiк жеке және аралас қорлар құрумен қатар жүргiзiлуге тиiс.

- созданием специальных государственных, частных и смешанных фондов для: поддержки и социальной защиты малообеспеченных и социально незащищенных слоев населения в размере 10-15 процентов от средств, полученных в ходе приватизации государственного имущества; выплат по безработице за счет отчислений предприятий, ассигнований государственного и местных бюджетов, добровольных пожертвований юридических и физических лиц; социально-экономического развития регионов экологического бедствия за счет отчислений 10 процентов средств, полученных от приватизации государственного имущества, и добровольных пожертвований предпринимателей.