Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 сәуiрдегі № 2227 Заң күші бар Жарлығы. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасының 1997.03.05. N 79-I Заңымен.
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес және бағалы қағаздар нарығына қатысушылардың негiзгi құқықтары мен мiндеттерiн, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының қалыптасуы мен қызметiнiң тәртiбiн анықтау, сондай-ақ инвесторлардың мүддесiн қорғау мен Қазақстан Республикасының экономикасын тиiмдi жәрдемдесу мақсатында осы Жарлықты шығарамын:
I-Тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Жарлықпен реттелетiн қатынастар
Осы Жарлықпен мемлекеттiк емес бағалы қағаздарды шығару, барлық бағалы қағаздардың айналысы, бағалы қағаздар нарығының жұмыс iстеуi жөнiнде пайда болатын қатынастар, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығын мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру жөнiндегi қатынастар реттеледi.
Осы Жарлықтың күшi мемлекеттiк бағалы қағаздарды шығару мен бастапқы орналастыру тәртiбiне, бағалы қағаздардың шетел валютасымен айналысы тәртiбiне, сондай-ақ осы Жарлыққа сәйкес мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын бағалы қағаздар шығару тәртiбiне қолданылмайды.
Бағалы қағаздар деп танылған вексельдердi, чектердi, банк сертификаттарын, коносаменттердi және басқа да құжаттарды шығару мен айналысқа жiберу ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен немесе оларда белгiленген тәртiппен анықталады.
2-бап. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар
туралы заңдары
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар туралы заңдары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң нормаларынан және Қазақстан Республикасының өзге заң актiлерiнен, осы Жарлықтан, Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң актiлерiнен, Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының осы Жарлықпен белгiленiп берiлген өкiлеттiктер шегiнде шығаратын актiлерiнен, ал Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда - басқа да мемлекеттiк органдардың өз өкiлеттiктерi шегiндегi актiлерiнен тұрады.
Банктер мен банктiк емес қаржы мекемелерiнiң акцияларын алу мен сатудың қосымша негiздемелерi мен шарттары банктер және банктiк емес қаржы мекемелерi туралы қолданылып жүрген заңдармен белгiленедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 2-бап жаңа 2 бөлiкпен толықтырылды - Қазақстан
Республикасының 1996.12.07. N 50-I заңымен. Z960050_
3-бап. Негiзгi ұғымдар
Жарлықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"Брокер" - бағалы қағаздармен мәмiле жасауды шарт негiзiнде өз клиентiнiң мүддесi үшiн және соның есебiнен әрi бұл ретте өз атынан немесе өз клиентiнiң атынан жүзеге асыратын, сол үшiн белгiлi бiр сыйақы алатын делдал;
"бағалы қағаздардың қайталама нарығы" - алғашқы нарықта қалыптасатын қатынастарды қоспағанда сол бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелер енгiзiлетiн, бағалы қағаздар нарығының әр түрлi субъектiлерi жүзеге асыратын бұрын шығарылған бағалы қағаздар айналысы кезiнде қалыптасатын қатынастар;
"мемлекеттiк бағалы қағаздар" - iшкi мемлекеттiк займ облигациялары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес iшкi мемлекеттiк борыш және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бағалы қағаздар шегiнде шығарылатын басқа да бағалы қағаздар;<*>
"бағалы қағаздар депозитарийлерi" - бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушылары құратын мамандандырылған ұйым, оның функциясы бағалы қағаздарды сақтау және оның мүшелерi өз клиенттерiнiң мүддесi үшiн осы бағалы қағаздармен жасайтын мәмiлелерге техникалық қызмет көрсету (бағалы қағаздарда көрсетiлген мүлiктiк құқықтарды есепке алу мен тiркеу), сондай-ақ лицензиясы болған кезде клирингтiк қызметтi жүзеге асыру;
"дилер"- бағалы қағаздарды кейiннен қайта сату нәтижесiнде пайда алу мақсатымен өз атынан және өз есебiнен кәсiби негiзде осы бағалы қағаздармен мәмiле жасайтын тұлға.
"инвестор" - өз атынан және өз есебiнен бағалы қағаздар сатып алатын жеке немесе заңды тұлға;
"котировка" - қор биржасында немесе басқа да ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздардың нарықтық бағасын белгiлеу;
"бағалы қағаздар клирингi" - есеп айырысуға қатысатын тараптардың өзара талаптары мен мiндеттемелерiн есепке алуға негiзделген ақшасыз есеп айырысу жүйесi;
"бағалы қағаздардың биржадан тыс котировкалау жүйесi"- бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың бiрлестiгi құратын ұйым, оның Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес заңды тұлға мәртебесi болады және биржадан тыс нарықта айналысқа түсетiн бағалы қағаздарды котировкалау функциясын жүзеге асырады;
"листинг" - қор биржасында немесе басқа да ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жасалатын мәлiметтердiң мәнi болып табылатын бағалы қағаздарға рұқсат ету және олардың есебiн алу;
"тәуелсiз тiркеушi" - бағалы қағаздар эмитентiмен тиiстi шарт негiзiнде осы эмитенттiң бағалы қағаздарын иеленушiлердiң реестрiн жүргiзу функциясын жүзеге асырушы мамандандырылған ұйым;
"бағалы қағаздардың айналысы" - бағалы қағаздармен азаматтық-құқықтық мәмiле жасау;
"Бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығы" - бағалы қағаздардың айналыс саласы, мұнда бағалы қағаздармен жасалатын мәмiле осы мәмiлеге қатысушылар белгiлеген процедуралармен және шарттармен реттеледi;
"кәсiпқой қатысушылардың бiрлестiгi" - бағалы қағаздар нарығында Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес құрылған, кәсiпқой қатысушылардың бiрлестiгi болып табылатын, бағалы қағаздар нарығының бүкiл инфрақұрылымының неғұрлым тиiмдi жұмыс iстеуi үшiн жағдай жасау мақсатымен олардың ерiктi түрде қатысуы мен мүдделерiнiң ортақтығы негiзiнде iс-әрекет жасайтын заңды тұлға;
"бағалы қағаздардың бастапқы нарығы" - бағалы қағаздарды шығару және алғашқы орналастыру процесiнде эмитент (немесе бағалы қағаздарды шығарған басқа тұлға немесе оның тапсыруы бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушысы арасында қалыптасатын қатынастар;
"туынды бағалы қағаздар" - басқа бағалы қағаздар арқылы көрсетiлген құнға ие болатын бағалы қағаздар;
"бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушылары" - бағалы қағаздар нарығында қызметтiң бiр немесе бiрнеше түрiн жүзеге асыру үшiн лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар;
"қор биржасы" - бағалы қағаздардың тұрақты жұмыс iстейтiн ұйымдастырылған нарығын бiлдiретiн ұйым, мұнда сатушылар мен алармандар бағалы қағаздармен сауда жасау үшiн қажет нәрсенiң бәрiмен (үй-жаймен, жабдықпен және сервиспен) қамтамасыз етiледi, ондай сауда мәмiле жасалған сәтте тиiстi бағалы қағаздардың болғандығына және тараптардың осы мәмiленi жасауға құқылы екенiне кепiлдiк беретiн биржа белгiлеген процедураға сәйкес жүзеге асырылады;
"эмиссия" - эмитенттердiң бағалы қағаздарды айналысқа шығаруы;
"бағалы қағаздар эмитентi" - өз атынан айналысқа, бағалы қағаздар шығаратын (шығарған) және осы бағалы қағаздар эмиссиясы шарттарын туындайтын мiндеттемелердi орындауды мiндетiне алатын заңды тұлға.
Ескерту. 3-бабының 4-шi абзацы сөздермен толықтырылды - ҚР
Президентiнiң 1995.12.05. N 2672 жарлығымен.

О ЦЕННЫХ БУМАГАХ И ФОНДОВОЙ БИРЖЕ
Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 апреля 1995 года N 2227. Утратил силу - Законом РК от 5 марта 1997 г. N 79-1 ~Z970079.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" и в целях определения основных прав и обязанностей участников рынка ценных бумаг, порядка формирования и деятельности Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, а также защиты интересов инвесторов и содействия эффективному развитию экономики Республики Казахстан издаю настоящий Указ.
ГЛАВА I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Отношения, регулируемые настоящим Указом
Настоящим Указом регулируются отношения, возникающие по поводу выпуска негосударственных ценных бумаг, обращения всех ценных бумаг, функционирования рынка ценных бумаг, а также отношения по осуществлению государственного регулирования рынка ценных бумаг.
Действие настоящего Указа не распространяется на порядок выпуска
и первичного размещения государственных ценных бумаг, на
порядок обращения ценных бумаг в иностранной валюте, а также
порядок выпуска ценных бумаг, не подлежащих государственной
регистрации в соответствии с настоящим Указом.
Особенности выпуска и обращения векселей, чеков, банковских
сертификатов, коносаментов и иных документов, признанных ценными
бумагами, определяются законодательными актами Республики Казахстан
или в порядке, ими установленном.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан
о ценных бумагах
Законодательство Республики Казахстан о ценных бумагах состоит из норм Гражданского кодекса Республики Казахстан и других законодательных актов Республики Казахстан, настоящего Указа, актов Президента Республики Казахстан и Кабинета Министров Республики Казахстан, актов Национальной комиссии по ценным бумагам, издаваемых в пределах предоставленных полномочий, установленных настоящим Указом, а в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, - актов иных государственных органов в пределах их полномочий.
Дополнительные основания и условия приобретения и продажи акций банков и небанковских финансовых учреждений устанавливаются действующим законодательством о банках и небанковских финансовых учреждениях.
Сноска. Статья 2 дополнена частью второй - Законом РК от 7 декабря 1996 г. N 50-1 .
Статья 3. Основные понятия
В Указе используются следующие понятия:
"брокер" - посредник, осуществляющий сделки с ценными бумагами на основании договора в интересах и за счет своего клиента и выступающий при этом от своего имени или от имени своего клиента, получая за это определенное вознаграждение;
"вторичный рынок ценных бумаг" - отношения, складывающиеся при обращении ранее выпущенных ценных бумаг, включающие в себя сделки с ними, осуществляемые различными субъектами рынка ценных бумаг, за исключением отношений, складывающихся на первичном рынке;
"государственные ценные бумаги" - облигации внутреннего государственного займа, а также иные ценные бумаги, выпускаемые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в пределах внутреннего государственного долга и ценные бумаги Национального Банка Республики Казахстан;
"депозитарий ценных бумаг" - создаваемая профессиональными участниками рынка ценных бумаг специализированная организация, функции которой заключаются в хранении ценных бумаг и техническом обслуживании совершаемых ее членами в интересах их клиентов сделок с этими ценными бумагами (учет и регистрация движения выраженных в ценных бумагах имущественных прав), а также при наличии лицензии на осуществлении клиринговой деятельности;
"дилер" - лицо, совершающее сделки с ценными бумагами на профессиональной основе от своего имени и за собственный счет с целью получения прибыли в результате последующей перепродажи этих ценных бумаг;
"инвестор" - физическое или юридическое лицо, приобретающее ценные бумаги от своего имени и за свой счет;
"котировка" - определение рыночных цен ценных бумаг на фондовой бирже или иных организованных рынках ценных бумаг;
"клиринг ценных бумаг" - система безналичных расчетов, основанная на зачете взаимных требований и обязательств сторон, участвующих в расчетах;
"котировочная система внебиржевого рынка ценных бумаг" - создаваемая объединением профессиональных участников рынка ценных бумаг организация, которая в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан имеет статус юридического лица и осуществляет функции по котировке ценных бумаг, обращающихся на внебиржевом рынке;
"листинг" - допуск и учет ценных бумаг, являющихся предметом сделок на фондовой бирже или иных организованных рынках ценных бумаг;
"независимый регистратор" - специализированная организация, осуществляющая на основании соответствующего договора с эмитентом ценных бумаг функции ведения реестров всех держателей ценных бумаг данного эмитента;
"обращение ценных бумаг" - совершение гражданско-правовых сделок с ценными бумагами.
"организованный рынок ценных бумаг" - сфера обращения ценных бумаг, в которой сделки с ценными бумагами урегулированы процедурой и условиями, установленными участниками этих сделок;
"объединение профессиональных участников" - юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, представляющее собой объединение профессиональных участников рынка ценных бумаг, действующее на основе добровольности участия и общности их интересов, с целью создания условий для более эффективного функционирования всей инфраструктуры рынка ценных бумаг;
"первичный рынок ценных бумаг" - отношения, складывающиеся в процессе выпуска и первоначального размещения ценных бумаг между эмитентом (или другим лицом, выпустившим ценные бумаги) или по его поручению профессиональным участником рынка ценных бумаг и инвесторами;
"производные ценные бумаги" - ценные бумаги, которые приобретают стоимость, будучи выраженными через другие ценные бумаги;
"профессиональные участники рынка ценных бумаг" - физические и юридические лица, имеющие лицензию для осуществления одного или нескольких видов деятельности на рынке ценных бумаг;
"фондовая биржа" - организация, представляющая собой постоянно функционирующий организованный рынок ценных бумаг, где продавцы и покупатели обеспечиваются всем необходимым (помещением, оборудованием и сервисом) для торговли ценными бумагами, которая осуществляется согласно установленной биржей процедуре, гарантирующей на момент совершения сделки существование соответствующих ценных бумаг и правомочность сторон на заключение данной сделки;
"эмиссия" - выпуск в обращение ценных бумаг эмитентами;
"эмитент ценных бумаг" - юридическое лицо, которое от своего имени выпускает (выпустило) ценные бумаги в обращение и обязуется выполнить обязательства, вытекающие из условий эмиссии этих ценных бумаг.
Сноска. Статья 3 - с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 5 декабря 1995 г. N 2672 .

4-бап. Бағалы қағаздар нарығының объектiлерi
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздары нарығының объектiлерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздардың түрлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiп пен шарттар негiзiнде Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа рұқсат етiлген эмитент - елдiң заңына сәйкес шығарылған өзге мемлекеттердiң бағалы қағаздары болып табылады.
5-бап. Қазақстан Республикасы аумағында айналыста
жүрген бағалы қағаздардың түрлерi
Қазақстан Республикасы аумағында бағалы қағаздар нарығындағы айналысқа бағалы қағаздардың мына түрлерiне рұқсат етiледi:
акциялар, облигациялар, банк сертификаттары, вексельдер, ипотека куәлiктерi және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияның шешiмдерiне сәйкес бағалы қағаздар деп танылған бағалы қағаздардың басқа да түрлерi, сондай-ақ туынды бағалы қағаздар;<*>
Қазақстан Республикасы аумағындағы айналысқа Қазақстан Республикасының заңдарына көзделген тәртiп пен шарттар негiзiнде рұқсат етiлген, басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар.
Ескерту. 5-бап сөздермен толықтырылды - ҚР Президентiнiң
1995.12.23. N 2720 жарлығымен.
6-бап. Мемлекеттiк тiркеуге жататын бағалы қағаздар
Акциялар, облигациялар және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының анықтауы бойынша басқа да мемлекеттiк емес бағалы қағаздар мемлекеттiк тiркеуге жатады.
Мемлекеттiк бағалы қағаздардың, шетел валютасындағы бағалы қағаздардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияның анықтауы бойынша басқа да бағалы қағаздардың эмиссиясы мемлекеттiк тiркеуге жатпайды.
7-бап. Бағалы қағаздар нарығының субъектiлерi
Бағалы қағаздар нарығының субъектiлерi эмитенттер, инвесторлар, бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушылары болып табылады.
8-бап. Бағалы қағаздарда көрсетiлген құқықтарды
куәландырудың өзге тәсiлдерi (құжатсыз
бағалы қағаздар)
Бағалы қағаздар эмитентiнiң жоғары тұрған басқару органының шешiмi бойынша атаулы бағалы қағаздарда көрсетiлген құқықтар эмитент құжаттарындағы (реестрiндегi) жазумен немесе электронды-есептеу техникасының (компьютердегi жазудың) көмегiмен материалдық сипат берiлген бағалы қағаздарды нақты шығармай-ақ куәландырылуы мүмкiн.
Мұндай шешiм қабылданған жағдайда эмитент осы Жарлықтың 17-бабында белгiленген тiркеу процедурасынан өтеуге тиiс.
Эмитент инвесторларының талап етуi бойынша олардың құқықтары бағалы қағаздар болып табылмайтын сертификатпен немесе реестрден алынған үзiндiнi расталуы мүмкiн. Сертификаттар жасау және реестрден алынған үзiндiнi беру жөнiндегi тiкелей шығындар инвесторлардың есебiне жатқызылуы мүмкiн.
Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген тәсiлдермен құқықтарды баянды ету бұл құқықтарды жүзеге асыру мен беру үшiн жеткiлiктi болып табылады.
Осы баптың бөлiгiнде көрсетiлген тәсiлдермен баянды етiлген құқықтарды жүзеге асыру мен беру бағалы қағаздардың депозитарийiмен ресми түрде тiркелуге тиiс. Бағалы қағаздардың депозитарийлерi ресми жазбалардың сақталуына, олардың құпиялылығын қамтамасыз етiп, осындай жазбалар туралы дұрыс деректер табыс етуге және жүзеге асырылған мәмiлелер жайында ресми жазбалар жасауға жауап бередi.
Бағалы қағаздар депозитарийлерiнiң қызметi Қазақстан Республикасының заң актiлермен реттеледi.
II Тарау. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы

Статья 4. Объекты рынка ценных бумаг
Объектами рынка ценных бумаг Республики Казахстан являются
виды ценных бумаг, выпущенные в соответствии с законодательством
Республики Казахстан, а также ценные бумаги других государств,
выпущенные в соответствии с законодательством страны-эмитента,
обращение которых допущено на территории Республики Казахстан в
порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан.
Статья 5. Виды ценных бумаг, обращающиеся на
территории Республики Казахстан
К обращению на рынке ценных бумаг на территории Республики Казахстан допускаются следующие виды ценных бумаг:
акции, облигации, банковские сертификаты, векселя, ипотечные свидетельства и другие виды ценных бумаг, признанных ценными бумагами в соответствии с решениями Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, а также производные ценные бумаги;
ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств, обращение которых на территории Республики Казахстан допущено на территории Республики Казахстан в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 5 - с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2720 .
Статья 6. Ценные бумаги, подлежащие
государственной регистрации
Государственной регистрации подлежат акции, облигации и другие
негосударственные ценные бумаги по определению Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам.
Не подлежит государственной регистрации эмиссия государственных
ценных бумаг, ценных бумаг в иностранной валюте, а также других
ценных бумаг по определению Национальной комиссии Республики Казахстан
по ценным бумагам.
Статья 7. Субъекты рынка ценных бумаг
Субъектами рынка ценных бумаг являются эмитенты, инвесторы,
профессиональные участники рынка ценных бумаг.
Статья 8. Иные способы удостоверения выраженных
в ценных бумагах прав (бездокументарные
ценные бумаги)
По решению высшего органа управления эмитента ценных бумаг права, выраженные в именных ценных бумагах, могут удостоверяться записью в документах эмитента (реестре) или с помощью электронно-вычислительной техники (в памяти компьютера), без фактического выпуска ценных бумаг в материализованном виде.
В случае принятия такого решения эмитент должен пройти процедуру регистрации, определенную статьей 17 настоящего Указа.
По требованию инвесторов эмитента их права могут подтверждаться сертификатом или выпиской из реестра, которые не являются ценными бумагами. Прямые расходы по изготовлению сертификатов и выдаче выписок из реестра могут быть отнесены на счет инвесторов.
Закрепление прав способами, указанными в части первой настоящей статьи, является достаточным для осуществления и передачи этих прав.
Осуществление и передача прав, закрепленных способами, указанными в части первой настоящей статьи, должны официально фиксироваться депозитарием ценных бумаг. Депозитарий ценных бумаг несет ответственность за сохранность официальных записей, обеспечение их конфиденциальности, представление достоверных данных о таких записях и за совершение официальных записей об осуществленных сделках.
Деятельность депозитария ценных бумаг регулируется законодательными актами Республики Казахстан.
ГЛАВА II. НАЦИОНАЛЬНАЯ КОМИССИЯ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН ПО ЦЕННЫМ БУМАГАМ

9-бап. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң құрамындағы орталық мемлекеттiк басқару органы болып табылады, ол Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын мемлекеттiк реттеудi, сондай-ақ нарық жұмысына бақылау жасауды және оған қатысушылардың құқықтары мен мүдделерiн (өзiне берiлген өкiлеттiк шегiнде) қорғауды қамтамасыз етудi жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының жұмысын қамтамасыз ету үшiн оның тұрақты жұмыс iстейтiн атқарушы аппараты құрылады.
10-бап. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы қызметiнiң
құқықтық негiзi
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қызметiнiң ұйымдастырылуы мен тәртiбi осы Жарлықпен, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтетiн ол туралы Ережемен, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттармен белгiленедi.
11-бап. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясының мақсаты мен
мiндеттерi
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы бағалы қағаздар нарығын ретте жөнiндегi қызметiмен Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелерге қатысушылардың бәрiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiнiң сақталуын қамтамасыз етуге ықпал жасайды.
Аталған мақсатқа қол жеткiзу үшiн комиссия мынадай мiндеттердi орындайды:
бағалы қағаздар нарығының жұмыс iстеуiн және бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушыларының қызметiн реттейдi;
бағалы қағаздар нарығына қатысушылардың Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар шығару мен оның айналысы туралы заңдарын сақтауын бақылайды;
бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың қызметiн және бағалы қағаздардың айналысы процесiн бақылайды;
бағалы қағаздар нарығында кәсiби қызметтi лицензиялауды жүзеге асырады.
бiрегейлендiрiлген стандарттарды және бағалы қағаздармен жасалатын операцияларды жүзеге асыру ережесiн әзiрлеп, практикаға енгiзедi;
бағалы қағаздар нарығына қатысушылардың кәсiптiк және бiлiм деңгейiн көтеру жұмысын ұйымдастырады.
12-бап. Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық
комиссияның өкiлеттiгi
Алдына қойылған мiндеттердi орындау үшiн Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссия:
бағалы қағаздардың шығарылуы мен айналысы саласындағы қатынастарды реттейтiн заңдар мен өзге де нормативтiк актiлердiң жобаларын әзiрлеу мен сараптауға қатысады;
эмиссияның жалпы көлемiне және бағалы қағаздарды орналастыру тәсiлiне қарамастан, шетел валютасындағы бағалы қағаздардан басқа, бағалы қағаздардың эмиссиясын тiркеудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығындағы айналысқа шетел эмитенттерiнiң бағалы қағаздарын жiбередi (тiркейдi);
Қазақстан Республикасы аумағында тiркелген бағалы қағаздардың жалпы мемлекеттiк реестрiн жүргiзедi;
бағалы қағаздар нарығында кәсiби қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиялар бередi;
бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнiң қызметiн реттейтiн нормативтiк актiлер шығарады;
бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушыларынан олардың бағалы қағаздарымен атқаратын қызметiне қатысты, сондай-ақ орталық және басқа атқарушы органдардан олардың бағалы қағаздар нарығындағы қызметiне қатысты қажеттi ақпарат жинауды жүзеге асырады және осындай ақпаратқа талдау жасайды;
эмитенттiң қаржы-шаруашылық қызметi және бағалы қағаздар шығару туралы жалған, жаңсақ әрi үстiрт мәлiметтер табыс еткенi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар туралы заңдарын өзге де бұзушылық анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы эмитенттi заңдарда белгiленген жауапкершiлiкке тарту үшiн құқық қорғау, сот және басқа мемлекеттiк өкiмет органдарына өтiнiш жасайды;
бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушыларына бiлiктiлiк талаптарын әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы өзiне жүктелген бақылау функциясын жүзеге асыруы үшiн қажеттi толымды ақпаратты табыс етудi бағалы қағаздар нарығының субъектiлерiнен талап етедi;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, оның iшiнде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының баспасөз органы арқылы халықты өз қызметi жайында хабардар етедi;
бағалы қағаздар тiркеген эмитенттер және олар шығаратын бағалы қағаздардың түрлерi туралы мәлiметтердi бұқаралық ақпарат құралдарына ұдайы жариялап отырады;
бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнiң бағалы қағаздар нарығындағы өздерiнiң қызметi туралы ақпаратты оның толымдылығы, дұрыстығы, түсiнiктiлiгi, әрi үздiксiздiгi талаптарын ескере отырып жариялау тәртiбiн бақылайды;
бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылар қызметiнiң өздерi алған лицензияларға сәйкестiгiн тексередi;
бағалы қағаздардың шығарылуы мен айналысы процесiнде инвесторлардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiнде сотқа талап қоя алады;
отандық және шетелдiк мамандарды консультанттар және сарапшылар ретiнде жұмысқа тартады;
бағалы қағаздар нарығына қатысушыларды оқытатын ұйымдарға арналған бiлiм беру бағдарламаларын әзiрлеу жөнiндегi қызметтi үйлестiредi;
өзiнiң атқарушы аппаратының аймақтық бөлiмшелерiн құрады;
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары негiзiнде бағалы қағаздар нарығындағы қызметтi реттеу және оның субъектiлерiнiң құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi басқа да өкiлеттiктi жүзеге асырады.

Статья 9. Национальная комиссия Республики Казахстан
по ценным бумагам
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам является центральным органом государственного управления в составе Кабинета Министров Республики Казахстан, осуществляющим государственное регулирование рынка ценных бумаг Республики Казахстан, а также контроль за функционированием рынка и обеспечение (в рамках предоставленных ей полномочий) защиты прав и интересов его участников.
Для обеспечения функционирования Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам создается ее постоянно действующий исполнительный аппарат.
Статья 10. Правовая основа деятельности Национальной
комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам
Организация и порядок деятельности Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам определяются настоящим Указом, Положением о ней, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Казахстан, другим законодательством Республики Казахстан, а также международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.
Статья 11. Цель и задачи Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам
своей деятельностью по регулированию рынка ценных бумаг способствует
обеспечению соблюдения прав и законных интересов всех
участников сделок с ценными бумагами на рынке ценных бумаг Республики
Казахстан.
Для достижения указанной цели комиссия выполняет следующие
задачи:
регулирует функционирование рынка ценных бумаг и деятельность
профессиональных участников рынка ценных бумаг;
контролирует соблюдение законодательства Республики Казахстан
о выпуске и обращении ценных бумаг участниками рынка ценных
бумаг;
контролирует деятельность профессиональных участников рынка
ценных бумаг и процесс обращения ценных бумаг;
осуществляет лицензирование профессиональной деятельности на
рынке ценных бумаг;
разрабатывает и внедряет в практику унифицированные стандарты и правила осуществления операций с ценными бумагами;
организует работу по повышению профессионального и образовательного уровня участников рынка ценных бумаг.
Статья 12. Полномочия Национальной комиссии
по ценным бумагам
Для выполнения поставленных перед нею задач Национальная комиссия
Республики Казахстан по ценным бумагам:
участвует в разработке и экспертизе проектов законов и иных
нормативных актов, регулирующих отношения в сфере выпуска и обращения
ценных бумаг;
осуществляет регистрацию эмиссии ценных бумаг независимо от
общего объема эмиссии и способа размещения ценных бумаг, кроме
ценных бумаг в иностранной валюте;
допускает (регистрирует) к обращению на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан ценные бумаги иностранных эмитентов;
ведет общий государственный реестр ценных бумаг, зарегистрированных
на территории Республики Казахстан;
выдает лицензии на право осуществления профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг;
издает нормативные акты, регулирующие деятельность субъектов
рынка ценных бумаг;
осуществляет сбор необходимой информации от профессиональных участников рынка ценных бумаг, касающейся их деятельности с ценными бумагами, а также от центральных и иных исполнительных органов относительно их деятельности на рынке ценных бумаг, и проводит анализ такой информации;
в случае обнаружения фактов представления ложных, неточных и неполных сведений о финансово-хозяйственной деятельности эмитента и выпуске ценных бумаг, а также иного нарушения законов Республики Казахстан о ценных бумагах Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам обращается в правоохранительные, судебные и другие органы государственной власти для привлечения эмитента к установленной законодательством ответственности;
разрабатывает квалификационные требования к профессиональным участникам рынка ценных бумаг;
требует от субъектов рынка ценных бумаг представления полной информации, необходимой для осуществления Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам возложенных на нее контрольных функций;
информирует население о своей деятельности через средства массовой информации, в том числе через печатный орган Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам;
регулярно публикует в средствах массовой информации сведения об эмитентах, зарегистрировавших ценные бумаги, и видах выпускаемых ими ценных бумаг;
контролирует порядок опубликования субъектами рынка ценных бумаг информации об их деятельности на рынке ценных бумаг с учетом требований полноты, достоверности, доступности и регулярности указанной информации;
проводит проверки соответствия деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг полученным им лицензиям;
может подавать иски в суды по защите нарушенных прав и законных интересов инвесторов в процессе выпуска и обращения ценных бумаг;
привлекает к работе в качестве консультантов и экспертов отечественных и зарубежных специалистов;
координирует деятельность по разработке образовательных программ для организаций, обучающих участников рынка ценных бумаг;
создает региональные отделения своего исполнительного аппарата;
реализует другие полномочия по регулированию деятельности на рынке ценных бумаг и обеспечению защиты прав и интересов его субъектов на основе действующего законодательства Республики Казахстан.

13-бап. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясының нормативтiк
актiлерi
Қазақстан Республикасы заңдарының негiзiнде және оларды орындау үшiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы бағалы қағаздар нарығындағы қызметтi реттеу мәселелерi бойынша бағалы қағаздар нарығының барлық субъектiлерiнiң орындауы үшiн мiндеттi нормативтi актiлер шығарады.
14-бап. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясының құрамы, оның
Төрағасы мен мүшелерiн тағайындау және босату
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы Қазақстан Республикасының заңдарымен Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияға жүктелген барлық толымды өкiлеттiгi мен жауапкершiлiгi бар Төрағадан және комиссияның төрт мүшесiнен тұрады. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының Төрағасы мен мүшелерiнiң бағалы қағаздар нарығын реттеу саласында шешiмдер қабылдау жөнiнде бiрдей мәртебесi және тең құқығы бар. Комиссия Төрағасына ұйымдастыру сипатындағы функция қосымша жүктеледi.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының Төрағасы мен мүшелерiн Қазақстан Республикасының Президентi Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң ұсынысы бойынша бес жыл мерзiмге қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының Төрағасы мен мүшелерi өз функциясын кәсiптiк негiзде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының Төрағасы мен мүшелерiне комиссияның алдына қойылған мiндеттердi орындау жөнiндегi қызметтi ғылыми, шығармашылық және оқытушылықтан басқа қызмет түрлерiмен қоса атқаруға тыйым салынады.
15-Бап. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясының мәжiлiстерi
және шешiмдер қабылдау тәртiбi
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының мәжiлiстерi қажетiне қарай, бiрақ айында кемiнде екi рет өткiзiледi.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының шешiмдерi комиссия мүшелерiнiң үш дауыстан кем болмауға тиiс көпшiлiк дауысымен қабылданады.
Шешiмдер қабылдаған кезде Төрағаның және комиссияның әрбiр мүшесiнiң бiр шешушi дауысқа ғана құқығы бар.
Комиссияның бiр мүшесiнiң дауыс беруге қатысу жөнiндегi өкiлеттiгiн екiншiсiне беруiне жол берiлмейдi.
16-бап. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы аппаратының
аймақтық бөлiмшелерi
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы атқарушы аппараттың өзiне бағынатын аймақтық бөлiмшелерiн құра алады.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы оларды құру туралы шешiмдерге белгiленген өкiлеттiктердi атқарушы аппараттың аймақтық бөлiмшелерiне жүктеуге құқылы.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы жұмыс аппаратының аймақтық бөлiмшелерiн құру қажеттiгiнiң негiзгi өлшемi шаруашылық және кәсiпкерлiк қызметтi шоғырландыру болып табылады.
III Тарау. Тiркеуге жататын бағалы қағаздарды
тiркеудiң, эмиссиясының және айналысының
тәртiбi

Статья 13. Нормативные акты Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
На основании и во исполнение законодательства Республики Казахстан Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам издает по вопросам регулирования деятельности на рынке ценных бумаг нормативные акты, обязательные для исполнения всеми субъектами рынка ценных бумаг.
Статья 14. Состав Национальной комиссии Республики
Казахстан по ценным бумагам, назначение
и освобождение ее Председателя и членов
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам состоит из Председателя и четырех членов комиссии, обладающих всей полнотой полномочий и ответственности, возложенных на Национальную комиссию по ценным бумагам законодательством Республики Казахстан. Председатель и члены Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам обладают одинаковым статусом и равными правами по принятию решений в области регулирования рынка ценных бумаг. На Председателя комиссии дополнительно возлагаются функции организационного характера.
Председатель и члены Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам назначаются сроком на пять лет и освобождаются от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-министра Республики Казахстан.
Председатель и члены Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам осуществляют свои функции на профессиональной основе.
Запрещается Председателю и членам Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам совмещать деятельность по выполнению поставленных перед комиссией задач с другими видами деятельности, кроме научной, творческой и преподавательской.
Статья 15. Заседания и порядок принятия решений
Национальной комиссией Республики
Казахстан по ценным бумагам
Заседания Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам проводятся по мере необходимости, но не реже двух раз в месяц.
Решения Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам принимаются большинством голосов членов комиссии, которое должно составлять не менее трех голосов.
При принятии решений Председатель и каждый из членов комиссии имеют право только одного решающего голоса.
Не допускается передача полномочий по участию в голосовании одного члена Комиссии другому.
Статья 16. Региональные отделения аппарата Национальной
комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам может создавать подчиненные ей региональные отделения исполнительного аппарата.
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам вправе возложить на региональные отделения исполнительного аппарата осуществление полномочий, определяемых решением об их создании.
Основным критерием необходимости создания региональных отделений рабочего аппарата Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам является концентрация хозяйственной, предпринимательской деятельности.
ГЛАВА III. ПОРЯДОК РЕГИСТРАЦИИ, ЭМИССИИ И ОБРАЩЕНИЯ
ЦЕННЫХ БУМАГ, ПОДЛЕЖАЩИХ РЕГИСТРАЦИИ

17-бап. Тiркеуге жататын бағалы қағаздар эмиссиясын
мемлекеттiк тiркеу тәртiбi
Эмитенттiң Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы тiркеген сәттен бастап тiркеуге жататын бағалы қағаздар (бұдан әрi - бағалы қағаздар) шығаруға құқы бар. Бағалы қағаздарды мемлекеттiк тiркеу эмиссияның жалпы көлемiне және орналастыру тәсiлiне қарамастан жүргiзiледi.
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен басқа ұйымдардың бағалы қағаздар эмиссиясын, эмиссия сомасына қарамастан тiркеудi құжаттары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде сараптамадан өткен соң Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы жүзеге асырады, мұның өзi осындай сараптаманың өткiзiлгенiн растайтын құжатпен куәландыруға тиiс. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне сараптама өткiзу мерзiмi қажеттi құжаттар берiлген сәттен бастап 30 күннен аспауға тиiс.
Аталған тәртiп бұзылған жағдайда банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен басқа ұйымдардың бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу жарамсыз деп есептеледi.
Бағалы қағаздар эмиссиясын тiркеу ережесiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы белгiлейдi.
Бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына қажеттi құжаттарымен бiрге өтiнiш берiлген сәттен бастап 30 күннен кешiктiрiлмей жүргiзiлуi керек.
Белгiленген тәртiп бұзылған немесе ұсынылған құжаттар заң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда ғана тiркеуден бас тартуға болады.
Акционерлiк қоғам заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен сәтiнен бастап үш айдан кешiктiрмей акциялар эмиссиясын тiркеуден өткiзуге және эмиссияның мемлекеттiк тiркеу нөмiрiн алған күннен бастап, бiр жылдан аспайтын мерзiмде оларды шығаруды орналастыруға мiндеттi.
Одан кейiнгi эмиссияларды орналастыру мерзiмi оларды мемлекеттiк тiркеу сәтiнен бастап алты айдан аспауға тиiс.
Бұл талаптарды бұзған жағдайда эмитент Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.
Банктер мен банктiк емес қаржы мекемелерiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жаңа инвесторға кейiннен дереу сату мақсатында Ұлттық Банкке қолданылып жүрген заңдармен берiлген өкiлеттiктер шегiнде мәжбүрлеп сатып алған акцияларын иелену құқықтарының өзгеруiне есеп жүргiзiлуi және оларды мемлекеттiк тiркеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясының нормативтiк актiлерiмен белгiленедi.<*>
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы бағалы қағаздардың мемлекеттiк реестрiн жүргiзедi.
Мемлекеттiк реестрге енгiзiлмеген бағалы қағаздар эмиссиясы заңсыз болып табылады және олардың иелерiнен алынуына, бағалы қағаздарды сату түсiмiнiң эмитенттен алынып, бағалы қағаздардың бұрынғы иелерiне қайтарылуына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де санкциялардың қолданылуына әкеп соғады.
ЕСКЕРТУ. 17-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының
1996.12.07. N 50-I заңымен.

Статья 17. Порядок государственной регистрации
эмиссии ценных бумаг, подлежащих регистрации
Эмитент имеет право на выпуск ценных бумаг, подлежащих регистрации (далее - ценных бумаг), с момента их регистрации Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам. Государственная регистрация ценных бумаг производится независимо от общего объема эмиссии и способа размещения.
Регистрация эмиссии ценных бумаг банков и других организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, независимо от суммы эмиссии, осуществляется Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам после прохождения экспертизы документов в Национальном Банке Республики Казахстан, что должно удостоверяться документом, подтверждающим проведение такой экспертизы. Срок проведения экспертизы в Национальном Банке Республики Казахстан не должен превышать 30 дней с момента подачи необходимых документов.
В случае нарушения указанного порядка государственная регистрация эмиссии ценных бумаг банков и других организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, считается недействительной.
Правила регистрации эмиссии ценных бумаг устанавливаются Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам.
Государственная регистрация эмиссии ценных бумаг должна быть проведена не позднее 30 дней с момента подачи в Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам заявления с приложением необходимых документов.
Отказ в регистрации может последовать лишь по мотивам нарушения установленного порядка или несоответствия представленных документов требованиям законодательства.
Акционерное общество обязано не позднее трех месяцев с момента его государственной регистрации как юридического лица зарегистрировать эмиссию акций и выпустить и разместить их в срок, не превышающий одного года со дня получения государственного регистрационного номера эмиссии.
Срок размещения последующих эмиссий не должен превышать шести месяцев с момента их государственной регистрации.
В случае нарушения настоящих требований эмитент несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Учет изменений прав владения на акции банков и небанковских финансовых учреждений, принудительно выкупленных Национальным Банком Республики Казахстан в целях последующей незамедлительной реализации новому инвестору, в пределах предоставленных Национальному Банку действующим законодательством полномочий и порядок их государственной регистрации определяются нормативными актами Национального Банка Республики Казахстан и Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам ведется государственный реестр ценных бумаг.
Эмиссия ценных бумаг, не включенных в государственный реестр, является незаконным и влечет за собой изъятие их у владельцев, изъятие выручки от продажи ценных бумаг у эмитента и еҒ возвращение бывшим владельцам ценных бумаг, а также иные санкции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 17 дополнена новой частью десятой, части десятую и одиннадцатую считать частями одиннадцатой и двенадцатой - Законом РК от 7 декабря 1996 г. N 50-1 .

18-бап. Бағалы қағаздарды орналастыру тәсiлдерi
Бағалы қағаздарды орналастыру мынадай тәсiлдермен:
бағалы қағаздар эмитент құрылтайшыларының немесе саны елуден аспайтын күнi бұрын белгiлi бiр адамдар тобы арасында ғана орналастырылатын жабық тәсiлмен;
бағалы қағаздар күнi бұрын белгiленбеген тұлғалардың арасында орналастырылатын ашық тәсiлмен жүзеге асырылады.
19-бап. Бағалы қағаз иелерiнiң реестрi
Инвесторлардың кез-келген белгiленген мезгiлдегi жағдайға қарай жасалған және осы инвесторлар мен оларға тиесiлi бағалы қағаздар санын теңдестiруге мүмкiндiк беретiн тiзiм бағалы қағаз иелерiнiң реестрi болады.
Бағалы қағаздар иелерiнiң реестрiн эмитенттiң өзi жүргiзедi ал 500 және одан да көп акционерлерi бар акционерлiк қоғамдарда - эмитенттiң тәуелсiз тiркеушiмен жасаған шарты бойынша жүзеге асырылуы мүмкiн.
Бағалы қағаздарды құжатсыз түрде шығару нысаны туралы шешiм қабылдау және бағалы қағаздар тiркеушiнi таңдап алу эмитенттiң жоғары басқару органының құзырына жатады.
Бағалы қағаздарды иеленушiлер реестрiн жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы белгiлейдi.
20-бап. Бағалы қағаздарға жаппай ашық жазылу
туралы хабарлама
Бағалы қағаздар эмиссиясы тiркелген соң эмитент жаппай ашық жазылу туралы хабарлама таратады.
Хабарламада баяндалатын және хабарландыруда жарияланатын мәлiметтер эмитенттiң нақты қаржылық жағдайын көрсетуге тиiс.
Хабарламадағы мәлiметтердiң мерзiмiнiң өткендiгi әрi кеткенде алты айдан аспауы керек.
Бағалы қағаздар туралы хабарламаны эмитент жеке брошюра (проспект) түрiнде шығарады.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы осы баптың ережелерiн нақтылайтын нормативтiк актiлердi әзiрлеп бекiтедi, бұларда бағалы қағаздар эмиссиясы проспектiсiнiң түрi мен мазмұны, оның ұсынылу және жариялану мерзiмдерi, жарияланған хабарда мiндеттi түрде болуға тиiс мәлiметтердiң тiзбесi айқындалады. Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы банктер мен басқа ұйымдар үшiн жоғарыда аталған нормативтiк актiлер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң келiсуi бойынша бекiтiледi.
Бағалы қағаздар эмиссиясының проспектiсiне қол қойған лауазымды адамдар проспектiдегi мәлiметтердiң дұрыстығы, үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi заңдарында белгiленетiн бағалы қағаздар эмиссиясының тәртiбi мен ережелерiнiң сақталуы үшiн жауап бередi.
Ашық сатуға ұсынылатын бағалы қағаздар бұқаралық ақпарат құралдарында бағалы қағаздарды ашық сату туралы мәлiметтер жарияланған күннен бастап бiр ай өткен соң ғана орналастыруға жiберiледi.
Бағалы қағаздарға жазылуды жүргiзу кезеңiнде, бағалы қағаздардың ашық сатылуы туралы бастапқы берiлген мәлiметпен салыстырғанда, iстiң шын мәнiнде инвестициялардың материалдық мүдделерiн айтарлықтай қозғайтын қандай да бiр өзгерiстер бола қалған жағдайда, эмитент бұл өзгерiстердi Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясында, ал эмитент банк болған жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде эмиссияның өзгертiлген проспектiсiн тiркеуге, сондай-ақ өзгерiстер туралы жазушыларға хабарлауға мiндеттi.

Статья 18. Способы размещения ценных бумаг
Размещение ценных бумаг осуществляется следующими способами:
закрытым, когда ценные бумаги размещаются только среди учредителей эмитента или иного заранее определенного круга лиц, число которых не может превышать пятидесяти;
открытым, когда ценные бумаги размещаются среди лиц, круг которых заранее не определен.
Статья 19. Реестр владельцев ценных бумаг
Реестр владельцев ценных бумаг представляет собой список инвесторов, составленный по состоянию на любую установленную дату и позволяющий идентифицировать этих инвесторов и количество принадлежащих им ценных бумаг.
Ведение реестра владельцев ценных бумаг может осуществляться самим эмитентом, а в акционерных обществах, имеющих 500 и более акционеров, - по договору эмитента с независимым регистратором.
Решение о форме выпуска ценных бумаг в бездокументарной форме и выбор регистратора ценных бумаг относятся к компетенции высшего органа управления эмитента.
Порядок ведения реестра владельцев ценных бумаг определяется
Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам.
#
Статья 20. Информация о публичной подписке ценных бумаг
Информация о проведении публичной подписки распространяется
после регистрации эмиссии ценных бумаг эмитентом.
Сведения, излагаемые в информации и публикуемые в объявлении,
должны отражать реальное финансовое положение эмитента.
Давность содержащихся в информации сведений не должна превышать
шести месяцев.
Информация о ценных бумагах издается эмитентом в виде отдельной
брошюры (проспекта).
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам разрабатывает и утверждает нормативные акты, конкретизирующие положения настоящей статьи, в которых определены форма и содержание проспекта эмиссии ценных бумаг, сроки его представления и публикации, перечень сведений, которые обязательно должны содержаться в публикуемой информации. Для банков и других организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, вышеназванные нормативные акты утверждаются по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Должностные лица, подписавшие проспект эмиссии ценных бумаг,
отвечают за достоверность данных, содержащихся в проспекте, а
также за соблюдение порядка и правил эмиссии ценных бумаг, определяемых
законодательством Республики Казахстан по ценным бумагам.
Ценные бумаги, предлагаемые к открытой продаже, допускаются
к размещению только через месяц со дня опубликования в средствах
массовой информации сведений об открытой продаже ценных бумаг.
В период проведения подписки на ценные бумаги эмитент обязан,
в случае возникновения каких-либо изменений в фактическом
положении дел по сравнению с первоначально представленной информацией
об открытой продаже ценных бумаг, существенно затрагивающих
материальные интересы инвесторов, зарегистрировать в Национальной
комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, а в случаях, когда
эмитентом является банк - и в Национальном Банке Республики Казахстан
измененный проспект эмиссии, а также оповестить об этих изменениях
подписчиков.

21-бап. Бағалы қағаздарды тiркеуден бас тарту және
бағалы қағаздардың эмиссиясын кiдiрту
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы мынадай жағдайда:
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары бұзылған бағалы қағаздар шығару туралы жаңсақ мәлiметтерi бар хабар берiлген;
жазылу барысында эмиссия шарттарын едәуiр өзгертетiн және инвесторларға қосымша хабарлауды талап ететiн жаңа ақпараттар түскен;
эмиссияның тiркелген көлемi артып кеткен жағдайда бағалы қағаздарды тiркеуден бас тартуға және шығаруды кiдiрте тұруға құқылы.
Бағалы қағаздар эмиссиясының тиiмсiздiгi жөнiндегi желеумен тiркеуден бас тартуға жол берiлмейдi.
Бағалы қағаздар эмиссиясын кiдiрте тұрған жағдайда эмитент анықталған тәртiп бұзушылықты жоюға мiндеттi, бұдан кейiн эмиссия Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының арнайы жазбаша рұқсаты бойынша жалғастырылады.
Бағалы қағаздар эмиссиясын кiдiрiлген жағдайда Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы шешiм шығарылған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде жалпыға мәлiм ету үшiн бұл туралы хабарлама бередi.
Бағалы қағаздарды тiркеуден бас тарту, сондай-ақ олардың эмиссиясын кiдiрте тұру туралы шешiмдер жөнiнде сотқа шағым берiлуi мүмкiн.
22-бап. Бағалы қағаздар эмиссиясы мен орналастырылуының
қорытындысы туралы есептi бекiту
Бағалы қағаздарды орналастыру мерзiмi аяқталғаннан кейiн бiр ай iшiнде эмитент Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына эмиссияның және орналастырудың қорытындысы туралы есеп беруге мiндеттi.
Банктер мен басқа да кредит мекемелерi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң сараптамасы бар бағалы қағаздар орналастырудың қорытындылары туралы есеп бередi.
Егер бағалы қағаздар эмиссиясының қорытындысы туралы есеп берiлген күннен кейiнгi келесi күннен бастап 14 күн iшiнде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияның эмиссия болмаған деп танылады деген хабары алынбаса, онда мұндай эмиссия болған ретiнде саналады.
Бағалы қағаздар эмиссиясының қорытындысы туралы есепке қол қойған лауазымды адамдар ондағы деректердiң дұрыстығы үшiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.
23-бап. Эмитенттiң шаруашылық қызметiндегi
өзгерiстер туралы ақпарат
Эмитент бес жұмыс күнi iшiнде егер соңғы жылдың хабарламасында бұл өзгерiстер жөнiнде мәлiметтер немесе сiлтемелер жасалмаған болса, өзiнiң шаруашылық қызметiнде болған, инвесторлардың материалдық мүдделерiн айтарлықтай қозғайтын өзгерiстерге қатысты ақпаратты Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына жiберуге мiндеттi. Мұндай ақпаратта ең алдымен мынадай мәлiметтер болады:
басшы қызметкерлердiң жеке құрамын өзгерту туралы;
эмитенттiң банктiк шотына тыйым салу туралы;
қаржылық сауықтыру немесе тарту жөнiндегi iс-қимылдың басталуы туралы;
қызметтiң кiдiртiлуi немесе тоқтатылуы туралы;
эмитенттiң қайта ұйымдастырылуы туралы;
төтенше жағдайлардың салдарынан мүлiктiң кемiнде он процентiнiң жойылғаны туралы;
жарғылық қордың 30 процентiнен асатын мөлшерде кредит алғаны немесе бағалы қағаздар эмиссиясы туралы;
инвесторлардың материалдық мүдделерiне қатысты өзге мәлiметтер.
Инвесторлардың материалдық мүдделерiн айтарлықтай қозғайтын бұрыс ақпарат жариялаған жағдайда, эмитент осы Жарлықтың 24-бабына сәйкес жауап бередi.

Статья 21. Отказ в регистрации ценных бумаг
и приостановление эмиссии ценных бумаг
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам
вправе отказать в регистрации и приостановить эмиссию ценных бумаг
в случаях:
нарушения действующего законодательства Республики Казахстан;
представления информации о выпуске ценных бумаг, содержащей
неточные сведения;
поступления в ходе подписки новой информации, существенно
меняющей условия эмиссии и требующей дополнительного оповещения
инвесторов;
превышения зарегистрированного объема эмиссии.
Отказ в регистрации по мотивам нецелесообразности эмиссии
ценных бумаг не допускается.
В случае приостановки эмиссии ценных бумаг эмитент обязан
устранить выявленные нарушения, после чего эмиссия может быть
продолжена по специальному письменному разрешению Национальной
комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
В случае приостановления эмиссии ценных бумаг Национальная
комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам в месячный срок
со дня вынесения решения представляет информацию об этом для
всеобщего сведения.
Отказ в регистрации ценных бумаг, а также решения о приостановлении их эмиссии могут быть обжалованы в судебном порядке.
Статья 22. Утверждение отчета об итогах эмиссии
и размещения ценных бумаг
В течение месяца после окончания срока размещения ценных бумаг эмитент обязан представить в Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам отчет об итогах эмиссии и размещения.
Банки и другие кредитные учреждения представляют отчет об итогах размещения ценных бумаг с заключением экспертизы Национального Банка Республики Казахстан.
Если в течение 14 дней, начиная со дня, следующего за днем представления отчета об итогах эмиссии ценных бумаг, не получено сообщение Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам о признании эмиссии несостоявшейся, то такая эмиссия считается состоявшейся.
Должностные лица, подписавшие отчет об итогах эмиссии ценных бумаг, отвечают за достоверность содержащихся в нем данных в соответствии с действующим законодательством.
Статья 23. Информация об изменениях в хозяйственной
деятельности эмитента
Эмитент обязан в течение пяти рабочих дней направлять Национальной
комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам информацию,
относящуюся к происшедшим изменениям в его хозяйственной деятельности,
существенно затрагивающим материальные интересы инвесторов, если в
последней годовой информации не содержались данные или ссылки на эти
изменения. Такая информация содержит в себе прежде всего сведения:
об изменении персонального состава руководящих работников;
об аресте банковского счета эмитента;
о начале действий по финансовому оздоровлению или ликвидации;
о приостановлении или прекращении деятельности;
о реорганизации эмитента;
об уничтожении не менее десяти процентов имущества вследствие
чрезвычайных обстоятельств;
о получении кредита или эмиссии ценных бумаг в размере,
превышающем 30 процентов уставного фонда;
иные сведения, касающиеся материальных интересов инвесторов.
Эмитент в случае публикации недостоверной информации,
существенно затрагивающей материальные интересы инвесторов, несет
ответственность в соответствии со статьей 24 настоящего Указа.

24-бап. Эмитенттiң бағалы қағаздар эмиссиясы
проспектiсiнде және қаржылық-шаруашылық
қызметi туралы өзге құжаттарда жалған,
жаңсақ немесе үстiрт мәлiметтер бергенi
үшiн жауапкершiлiгi
Егер бағалы қағаздар эмиссиясының проспектiсiнде, сондай-ақ бағалы қағаздар эмитентiнiң қаржы-шаруашылық қызметi туралы өзге хабарламада инвесторлардың материалдық мүдделерiн айтарлықтай қозғайтын жалған, жаңсақ немесе үстiрт мәлiметтер болса, онда эмитент келтiрген зияны үшiн бағалы қағаздар иеленушiлер алдында толығымен материалдық жауап бередi.
Бағалы қағаздар эмиссиясының проспектiсiнде немесе эмитенттiң қаржы-шаруашылық қызметi туралы ақпаратта жалған, жаңсақ немесе үстiрт мәліметтер бергенi немесе жарияланғаны арқылы бағалы қағаз иелерiне келтiрген зияны үшiн эмитенттiң жауапкершiлiгiн шектейтiн бағалы қағаздарды иеленушiлер мен эмитент арасындағы кез келген келiсiм жарамсыз деп саналады.
Өз қызметiн кежiрлiкпен жарнамалап жүрген бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушы Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының, сондай-ақ өзге құзырлы мемлекеттiк органдардың талап етуi бойынша бұл туралы құлақтандыру алған сәттен бастап 15 күн iшiнде жоғарыда аталған кемшiлiктерiн жоюға мiндеттi, әйтпесе ол Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылады.
25-бап. Бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелер
Бағалы қағаздармен мәмiлелер қайталама нарық саудаластығында кәсiпқой қатысушылардың (дилердiң) өз атынан және есебiнен немесе клиенттiң (инвестор) атынан және оның есебiнен бағалы қағаздарды сатып алуға немесе сатуға өтiнiш беру жолымен, Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген тәртiпке сәйкес тiкелей мәмiлеге қатысушылардың арасында жасалуы мүмкiн.
Кәсiпқой қатысушы өз клиенттерiн жасалған мәмiленiң нәтижелерi туралы хабардар етуге мiндеттi.
Кәсiпқой қатысушылар клиенттер есебiнен мәмiлелердi тек клиент осылар орындалған жағдайда ғана мәмiле жасалуы мүмкiн деп есептейтiн барлық қажеттi шарттар көрсетiле отырып, жасалған шарттың негiзiнде ғана жүргiзе алады.
Бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiкелей осы Жарлықтың 26-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес бағалы қағаздармен жасалған барлық операцияларға салық салынуға тиiс.
Бағалы қағаздармен мәмiлелер жасаудың және оларды тiркеудiң ережелерін сақтамағаны үшiн кәсiби қатысушыларды бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушылар ретiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына деген лицензиядан Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы айыруы мүмкiн.
Капиталының терiс мөлшерi бар банктер мен банктiк емес қаржы мекемелерiнiң бағалы қағаздармен мәмiлелерiнiң ерекшелiгi және оларға қатысушы тұлғалардың шеңберi банктер мен банктiк емес қаржы мекемелерi туралы қолданылып жүрген заңдармен белгiленедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 25-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының
1996.12.07. N 50-I заңымен.

Статья 24. Ответственность эмитента за представление в
проспекте эмиссии ценных бумаг и других
документах о финансово-хозяйственной
деятельности ложных, неточных или неполных
сведений
Если проспект эмиссии ценных бумаг, а также другая информация
о финансово-хозяйственной деятельности эмитента ценных бумаг
содержат ложные, неточные или неполные сведения, существенно затрагивающие материальные интересы инвесторов, то эмитент несет полную материальную ответственность за причиненный ущерб перед владельцами ценных бумаг.
Всякое соглашение между владельцами ценных бумаг и эмитентом, ограничивающее ответственность эмитента за ущерб, причиненный владельцам ценных бумаг представлением или публикацией в проспекте эмиссии ценных бумаг или информации о финансово-хозяйственной деятельности эмитента ложных, неточных или неполных сведений, считается недействительным.
Профессиональный участник рынка ценных бумаг, недобросовестно рекламирующий свою деятельность, обязан по требованию Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, а также иных компетентных государственных органов устранить вышеуказанные нарушения в течение 15 дней с дня получения извещения об этом, в противном случае он несет административную ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статья 25. Сделки с ценными бумагами
Сделки с ценными бумагами могут осуществляться на торгах вторичного рынка путем подачи заявок на покупку либо продажу ценных бумаг профессиональными участниками (дилерами) от своего имени и за свой счет или от имени клиента (инвестора) и за его счет, непосредственно между участниками сделки в соответствии с порядком, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
Профессиональный участник обязан поставить в известность
своего клиента о результатах совершенной сделки.
Профессиональные участники могут совершать сделки за счет
клиентов только на основе заключенных договоров с указанными в
них всеми необходимыми условиями, при выполнении которых клиент
считал бы возможным совершение сделки.
Регистрация сделок с ценными бумагами осуществляется в соответствии
со статьей 26 настоящего Указа.
Все операции с ценными бумагами подлежат налогообложению в
соответствии с действующим налоговым законодательством Республики
Казахстан.
За несоблюдение правил совершения сделок с ценными бумагами
и их регистрации профессиональные участники могут быть лишены
Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам лицензии на право осуществления деятельности в качестве профессионального участника рынка ценных бумаг.
Особенности сделок с ценными бумагами банков и небанковских финансовых учреждений, имеющих отрицательный размер капитала, и круг участвующих в них лиц определяются действующим законодательством о банках и небанковских финансовых учреждениях.
Сноска. Статья 25 дополнена частью седьмой - Законом РК от 7 декабря 1996 г. N 50-1 .

26-бап. Бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу
Бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелер тiркелуге тиiс. Бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеудi осы эмитенттi бағалы қағаздар ұстаушылардың реестрiне тиiстi жазу арқылы енгiзу жолымен немесе шарт негiзiнде тәуелсiз тiркеушi жүзеге асырады. Осы эмитенттiң тиiсiнше бағалы қағаздар ұстаушылардың реестрiне жазылған сәтi бағалы қағазға меншiк құқығының ауысу сәтi болып табылады. Тараптардың тiкелей жасасқан мәмiлелерiн тараптардың өз өтiнiштерiнiң негiзiнде эмитент немесе тәуелсiз тiркеушi тiркейдi.
Бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың қызметiн пайдалана отырып депозитарийдiң делдалдығымен жасалған мәмiлелер депозитарий осы эмитенттi бағалы қағаз ұстаушылардың тiзбесiне тiркеген сәттен бастап жарамды деп саналады. Депозитарийдiң эмитентпен немесе тәуелсiз тiркеушiмен қарым-қатынастары олардың арасындағы тиiстi шартпен реттеледi.
IV Тарау. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби
қызмет
27-бап. Бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылар
Осы Жарлықпен 28-бабында көрсетiлген қызмет түрлерiнiң бiрiн жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылар болып табылады. Кешендi лицензиялар брокерлiк және дилерлiк қызметтi бiр мезгiлде жүзеге асыруға, сондай-ақ депозитарийлiк және клирингтiк қызметтi жүзеге асыруға берiледi.
Қор биржаларынан басқа бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылар бағалы қағаздар нарығындағы қызметтi үйлестiру және өздерiнiң ортақ мүдделерiн, сондай-ақ атынан өздерi iс-қимыл жасайтын инвесторлардың мүдделерiн бiлдiру мақсатымен заңды тұлға мәртебесi бар кәсiпқой қатысушылардың бiрлестiктерiн құра алады.
Бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылар бiрлестiгi Қазақстан Республикасының өздерiнiң мәртебесiн айқындайтын заң актiлерiнiң негiзiнде және шеңберiнде оның қызметiн ұйымдастыру мен жүзеге асыру мәселелерiн, сондай-ақ бiрлестiк мүшелерiнiң өзара қарым-қатынасын дербес реттейдi.
Кәсiпқой қатысушылар бiрлестiгiне кiретiн кәсiпқой қатысушылар өздерiнiң заңдық және шаруашылық дербестiгiн сақтайды.
Кәсiпқой қатысушылар бiрлестiгi коммерциялық емес ұйым және бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушы болып табылады, оның қызметiне осы Жарлықтың талаптары қолданылады.
28-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби қызметтiң
түрлерi
Бағалы қағаздар нарығында кәсiби қызметтiң мынадай түрлерi жүзеге асырылады:
делдалдық - кәсiпқой қатысушының тапсырма немесе комиссия шарттары негiзiнде iс-қимыл жасайтын сенiм бiлдiрiлген адам немесе комиссионер ретiнде бағалы қағаздармен азаматтық-құқықтық мәмiлелер жасауы;
дилерлiк - үшiншi адамға қайта сату үшiн кәсiпқой қатысушының өз атынан және өз есебiнен бағалы қағаздармен азаматтық - құқықтық мәмiлелер орындауы;
депозитарлық - депозитарий мүшелерi мен оның клиенттерiне тиесiлi бағалы қағаздарды сақтау мен есепке алу жөнiндегi, сондай-ақ осы бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға техникалық қызмет көрсету жөнiндегi функцияларды жүзеге асыру;
бағалы қағаздар бойынша клирингтiк қызмет - Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясымен алдын ала келiсе отырып Қазақстан Республикалық Ұлттық Банкi лицензия берген бағалы қағаздармен мәмiлелердi жүзеге асыруға байланысты өзара мiндеттемелердi айқындау жөнiндегi қызмет;
басқа инвесторларға тиесiлi бағалы қағаздардың портфелiн басқару жөнiндегi қызмет;
эмитенттердiң бағалы қағаздарын ұстаушылардың реестрiн жүргiзу жөнiндегi қызмет;
инвесторларға тиесiлi бағалы қағаздарды сақтау жөнiндегi заңды тұлғалар (бағалы қағаздарды сақтау жөнiндегi қызметiн Қазақстан Республикасының банк заңдары реттейтiн банктерден басқасы) жүзеге асыратын қызмет;
биржадан тыс бағалы қағаздар - нарығының котировка жүйесiнiң қызметi;
кәсiби қызметтiң басқа да түрлерi (Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының белгiлеуi бойынша.)
Бағалы қағаздар нарығындағы банктер қызметi Қазақстан Республикасындағы банк қызметiн реттейтiн заңдарға, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының нормативтiк актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар нарығында жұмыс iстейтiн инвестициялық қорлардың, депозитарийлер мен клирингтiк ұйымдардың қызметi Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының нормативтiк актiлерiмен реттеледi.

Статья 26. Регистрация сделок с ценными бумагами
Сделки с ценными бумагами подлежат регистрации. Регистрация
сделки с ценными бумагами осуществляется путем внесения
соответствующей записи в реестр держателей ценных бумаг данного
эмитента либо на основании договора независимым регистратором.
Момент совершения соответствующей записи в реестре держателей
ценных бумаг данного эмитента является моментом перехода права
собственности на ценную бумагу.
Сделки, заключенные непосредственно сторонами, регистрируются эмитентом или независимым регистратором на основании заявления самих сторон.
Сделки, заключенные с использованием услуг профессиональных участников рынка ценных бумаг посредством депозитария, считаются действительными с момента регистрации в реестре держателей ценных бумаг данного эмитента депозитарием. Взаимоотношения депозитария с эмитентом или независимым регистратором регулируются соответствующим договором между ними.
ГЛАВА IV. ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ НА РЫНКЕ
ЦЕННЫХ БУМАГ
Статья 27. Профессиональные участники рынка ценных бумаг
Профессиональными участниками рынка ценных бумаг являются физические и юридические лица, имеющие лицензию для осуществления одного из видов деятельности, перечисленных в статье 28 настоящего Указа. Комплексные лицензии могут выдаваться на одновременное осуществление брокерской и дилерской деятельности, а также на осуществление депозитарной и клиринговой деятельности.
Профессиональные участники рынка ценных бумаг, кроме фондовых
бирж, с целью координирования деятельности на рынке ценных
бумаг и выражения их общих интересов, а также интересов инвесторов,
которых они представляют, могут создавать объединения профессиональных
участников, имеющие статус юридического лица.
Объединение профессиональных участников рынка ценных бумаг
на основании и в рамках законодательных актов Республики Казахстан,
определяющих их статус, самостоятельно регулирует вопросы организации
и осуществление его деятельности, а также взаимоотношения членов
объединения.
Профессиональные участники, входящие в объединение профессиональных участников, сохраняют свою юридическую и хозяйственную самостоятельность.
Объединение профессиональных участников является некоммерческой организацией и профессиональным участником рынка ценных бумаг, на его деятельность распространяются требования настоящего Указа.
Статья 28. Виды профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
На рынке ценных бумаг могут осуществляться следующие виды
профессиональной деятельности:
брокерская - совершение профессиональным участником
гражданско-правовых сделок с ценными бумагами в качестве поверенного
или комиссионера, действующего на основе договоров поручения или
комиссии;
дилерская - выполнение профессиональным участником
гражданско-правовых сделок с ценными бумагами от своего имени и за
собственный счет для перепродажи третьим лицам;
депозитарная - осуществление функций по хранению и учету
ценных бумаг, принадлежащих членам депозитария и их клиентам, а
также по техническому обслуживанию совершения сделок с этими ценными
бумагами;
клиринговая деятельность по ценным бумагам - деятельность по определению взаимных обязательств в связи с осуществлением сделок с ценными бумагами, лицензируемая Национальным Банком Республики Казахстан по предварительному согласованию с Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам;
деятельность по управлению портфелями ценных бумаг, принадлежащих другим инвесторам;
деятельность по ведению реестров держателей ценных бумаг эмитентов;
деятельность по хранению ценных бумаг, принадлежащих инвесторам, осуществляемая юридическими лицами (исключая банки, деятельность которых по хранению ценных бумаг регулируется банковским законодательством Республики Казахстан);
деятельность котировочных систем внебиржевого рынка ценных бумаг;
прочие виды профессиональной деятельности (по определению Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам).
Деятельность банков на рынке ценных бумаг осуществляется в соответствии с законодательством, регулирующим банковскую деятельность в Республике Казахстан, нормативными актами Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
Деятельность инвестиционных фондов, депозитариев и клиринговых организаций, действующих на рынке ценных бумаг, регулируется законодательством Республики Казахстан и нормативными актами Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.

29-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби қызметтi
лицензиялау
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби қызметтi Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы беретiн лицензиялардың негiзiнде заңды және жеке тұлғалар жүзеге асырады. Бағалы қағаздар бойынша клирингтiк қызмет бұған кiрмейдi.
Осы Жарлықтың 27-бабының бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген жағдайлардан басқасында лицензия бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби қызметтiң бiр түрiн жүргiзуге берiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында лицензия берудiң ерекше жағдайлары көзделуi мүмкiн.
Лицензия берiлгенi үшiн алым алынады, оның мөлшерi мен төлену тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленедi.
30-бап. Бағалы қағаздар нарығында мәмiлелердi
жүзеге асыруды шектеу
Бағалы қағаздар нарығында кәсiпқой қатысушылардың, инвестициялық қорларды қоспағанда, тiркеуге жататын бағалы қағаздардың эмиссиясы, айналысы және айналыстан алынуы кезiнде;
жарғылық қорының бес процентiнен астамы тiкелей немесе жанама түрде бағалы қағаздар нарығының аталған кәсiпқой қатысушысына тиесiлi эмитенттермен;
жарғылық қорының бес процентiнен астамы тiкелей не жанама түрде бағалы қағаздар нарығының аталған кәсiпқой қатысушысына тиесiлi бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсiби қатысушыларымен;
бағалы қағаздар нарығына аталған кәсiби қатысушының жарғылық қорының бес проценттен астамы тiкелей немесе жанама түрде соларға тиесiлi бағалы қағаздар нарығына өзге де кәсiби қатысушылармен мәмiлелердi жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Бағалы қағаздар нарығында делдалдық қызметтi жүзеге асыруға лицензия алған адамдардың, егер аталған мәмiлелердi жасау олардың клиенттерiнiң мүдделерiне қайшы келетiн болса, бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға құқы жоқ.
Бағалы қағаздармен кәсiби қызметтi жүзеге асырудағы өзге де шектеулердi Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының белгiлеуi мүмкiн.
Қызмет ақпаратқа ие адамдардың бас пайдасын көздеу мақсатында немесе оны үшiншi бiреуге беру үшiн осы ақпаратты пайдалана отырып, мәмiлелер жасауға құқы жоқ.
Осы талапты бұзған адамдар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.
Осы Жарлықтың мәнi бойынша өзiнiң қызмет бабындағы жағдайына, эмитентпен жасасқан еңбек мiндеттемелерiне немесе шарттарына орай эмитент және ол шығарған бағалы қағаздар туралы ақпаратқа ие адамдарға бағалы қағаздар нарығының басқа субъектiлерiмен салыстырғанда артықшылықты жағдай туғызатын, көпшiлiктiң қолы жетпейтiн кез келген ақпарат қызметтiк ақпарат деп танылады.
Қызметтiк ақпаратты иеленушi адамдарға мыналар жатады:
эмитенттiң басқару органдарының мүшелерi немесе осы эмитентпен шарт арқылы байланысты бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушы;
эмитенттiң немесе эмитентпен шарт арқылы байланысты бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушының аудиторлары;
бақылау, қадағалау және өзге өкiлеттiктерiне орай аталған ақпараттарға қолы жететiн мемлекеттiк органдардың қызметкерлерi.
V Тарау. Қор биржасы

Статья 29. Лицензирование профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг осуществляют юридические и физические лица на основании лицензий, выдаваемых Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам, за исключением клиринговой деятельности по ценным бумагам.
Лицензия может быть выдана на ведение одного вида профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, за исключением случаев, указанных в части первой статьи 27 настоящего Указа.
Международные договоры Республики Казахстан могут предусматривать особые случаи выдачи лицензии.
За выдачу лицензии взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются законодательством Республики Казахстан.
Статья 30. Ограничения в осуществлении сделок
на рынке ценных бумаг
Профессиональные участники рынка ценных бумаг, за исключением
инвестиционных фондов, не вправе осуществлять сделки при
эмиссии, обращении и изъятии из обращения ценных бумаг, подлежащих
регистрации:
эмитентами, более пяти процентов уставного фонда которых
прямо или косвенно принадлежит данному профессиональному участнику
рынка ценных бумаг;
с иными профессиональными участниками рынка ценных бумаг,
более пяти процентов уставного фонда которых прямо или косвенно
принадлежит данному профессиональному участнику рынка ценных бумаг;
с иными профессиональными участниками рынка ценных бумаг,
которым прямо или косвенно принадлежит более пяти процентов
уставного фонда данного профессионального участника рынка ценных
бумаг.
Лица, получившие лицензию на осуществление брокерской
деятельности на рынке ценных бумаг, не имеют права заключать сделки
с ценными бумагами, если заключение указанных сделок противоречит
интересам их клиентов.
Иные ограничения на осуществление профессиональной деятельности
с ценными бумагами могут быть установлены Национальной комиссией
Республики Казахстан по ценным бумагам.
Лица, располагающие служебной информацией, не имеют права
совершать сделки с использованием этой информации в целях личной
выгоды или для передачи ее третьим лицам.
Лица, нарушившие данное требование, несут ответственность в
соответствии с действующим законодательством.
Информацией для служебного пользования по смыслу настоящего
Указа признается любая, не являющаяся общедоступной, информация
об эмитенте и выпущенных им ценных бумагах, которая ставит лиц,
обладающих в силу своего служебного положения, трудовых обязанностей
или договора, заключенного с эмитентом, такой информацией, в преимущественное положение по сравнению с другими субъектами рынка ценных бумаг.
К лицам, располагающим служебной информацией, относятся:
члены органов управления эмитента или профессионального участника рынка ценных бумаг, связанного договором с этим эмитентом;
аудиторы эмитента или профессионального участника рынка ценных бумаг, связанного договором с эмитентом;
служащие государственных органов, имеющие в силу контрольных, надзорных и иных полномочий доступ к указанной информации.
ГЛАВА V. ФОНДОВАЯ БИРЖА

31-бап. Қор биржасы ұғымы және оның құқықтық жағдайы
Қор биржасы (бұдан әрi - биржа) акционерлiк қоғам нысанында жұмыс iстейтiн заңды тұлға болып табылады.
Биржаның негiзгi мiндеттерi бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздармен сауда жасауды, олармен жасалған мәмiлелердiң кепiлдiгiн ұйымдастыру, бағалы қағаздардың тиiмдi айналысын, қаржы ресурстарын қайта бөлуге қажеттi жағдайларды қамтамасыз ету болып табылады.
Биржа өз мiндеттерiн жүзеге асыру үшiн:
бағалы қағаздар нарығында айналыста жүрген бағалы қағаздармен сауда жасауды ұйымдастырады;
өз мүшелерiне ұйымдық, ақпараттық, консультациялық және құқықтық қызметтер көрсетедi;
бағалы қағаздардың құнын белгiлеудi жүзеге асырады;
өзiнiң талдама зерттеулерiн жүргiзедi;
бағалы қағаздар нарығындағы құқықтық қатынастар субъектiлерiнiң арасында өзара есеп айырысуларға (клиринг) заңда көзделген тәртiппен және шарттарға сәйкес жәрдем жасайды.
Биржа өз қызметiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк өкiмет органдарынан тәуелсiз.
Биржаның қызметi өзiн-өзi өтеуге негiзделедi. Биржаның табысы оның өз мiндеттерiн жүзеге асыруына байланысты шығындарын өтеуге әрi биржаны техникалық және әлеуметтiк тұрғыда дамытуға жұмсалады.
Қор биржалары ретiнде тiркелмеген шаруашылық жүргiзушi субъектiлер қор биржасының мiндеттерiн атқара алмайды.
Қор биржасының тауар биржасының мiндеттерiн атқаруға құқы жоқ.
32-бап. Қор биржасын құру және тiркеу
Заңды және жеке тұлғалар қор биржасының құрылтайшылары бола алады.
Биржаның жарғылық қорының ең төменгi мөлшерi биржа құрылған және оның жарғылық қоры қалыптасқан сәттегi Қазақстан Республикасында белгiленген ең төменгi еңбекақының он мың мәртесiнен кем болмайды.
Биржаны тiркеу қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Бағалы қағаздармен биржалық қызметтi жүргiзу құқына лицензия беру тәртiбiн, мұндай лицензиялардың қолданылуын кiдiрте тұру және оларды керi қайтарып алу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы белгiлейдi.
Жаңадан құрылып жатқан қор биржаларының қызметiн лицензиялау осы биржалар бiр эмитенттiң бағалы қағаздармен жасаған мәмiлелерiнiң бiр қор биржасында шоғырлануын сақтауды қамтамасыз еткен жағдайда жүзеге асырылады.
Егер құрылтай құжаттары мен биржалық сауда ережесi осы Жарлыққа және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес келетiн болса, бағалы қағаздармен биржалық қызмет жүргiзуге лицензияны өтiнiш берiлген күннен бастап отыз күннен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы бередi.

Статья 31. Понятие и правовое положение фондовой биржи
Фондовая биржа (далее - биржа) является юридическим лицом, функционирующим в форме акционерного общества.
Основные задачи биржи состоят в организации торговли ценными
бумагами на рынке ценных бумаг, гарантированности сделок с ними,
в обеспечении эффективного обращения ценных бумаг, необходимых
условий для перераспределения финансовых ресурсов.
Для осуществления своих задач биржа:
организует торговлю ценными бумагами, обращающимися на рынке
ценных бумаг;
оказывает организационные, информационные, консультационные
и правовые услуги своим членам;
осуществляет котировку ценных бумаг;
проводит собственные аналитические исследования;
способствует взаиморасчетам между субъектами правоотношений
на рынке ценных бумаг (клиринг) в порядке и на условиях,
предусмотренных законодательством.
Биржа независима в своей деятельности от органов
государственной власти Республики Казахстан.
Деятельность биржи основывается на самоокупаемости. Доходы
биржи используются для компенсации затрат, связанных с осуществлением
ею своих функций, и на техническое и социальное развитие биржи.
Хозяйствующие субъекты, не зарегистрированные как фондовые
биржи, не могут выполнять функции фондовой биржи.
Фондовая биржа не вправе выполнять функции товарной биржи.
Статья 32. Создание и регистрация фондовой биржи
Учредителями фондовой биржи могут выступать юридические и физические лица.
Минимальный размер уставного фонда биржи не может быть менее десяти тысяч минимальных заработных плат, установленных в Республике Казахстан на момент учреждения биржи и формирования ее уставного фонда.
Регистрация биржи производится в порядке, установленном
действующим законодательством.
Порядок выдачи лицензии на право ведения биржевой деятельности
с ценными бумагами, порядок приостановления действия и отзыва таких
лицензий устанавливается Национальной комиссией Республики Казахстан
по ценным бумагам.
Лицензирование деятельности вновь создаваемых фондовых бирж
осуществляется при условии обеспечения этими биржами сохранения
концентрации сделок с ценными бумагами одного эмитента на одной
фондовой бирже.
Лицензия на ведение биржевой деятельности с ценными бумагами выдается Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам не позднее чем через 30 дней со дня подачи заявления, если учредительные документы и правила биржевой торговли соответствуют настоящему Указу и действующему законодательству Республики Казахстан.

33-бап. Биржаға мүше болу
Биржа жарғысының талаптарын орындайтын, бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылар болып табылатын заңды және жеке тұлғалар биржаның мүшелерi бола алады.
Қор биржасының кемiнде үш мүшесi болуға тиiс. Осы бапта белгiленген талаптарға жауап беретiн шетелдiк заңды және жеке тұлғалар да биржаның мүшелерi бола алады.
Биржаның мүшелiгiне қабылдау туралы шешiмдi биржа кеңесi қабылдайды.
34-бап. Биржаны басқару
Биржаның басқару органдары, олардың функциялары мен құқылылығы, құрылу және шешiм қабылдау тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленедi.
Мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының қызметкерлерi, сондай-ақ бағалы қағаздары биржада бағаланатын кәсiпорындардың бiрiнде болса да басшылық лауазымға ие адамдар биржаның басқару органдарына сайлана алмайды.
35-бап. Биржа кеңесi (байқау кеңесi)
Биржа кеңесi басқарманың қызметiн бақылауды жүзеге асырады, жарғыда көзделген өзге де мiндеттердi орындайды.
Биржа кеңесiнiң мүшелерi биржаның құрылтайшылары мен басқа да мүшелерiнiң, оның лауазымды адамдарының iшiнен, сондай-ақ биржа акционерлерiнiң iшiнен сайланады. Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссия биржа кеңесiнiң сайлау процедураларына қатысты қосымша жағдайларды; биржа кеңесiнiң мүшелерi сайланатын мерзiмдер мен олардың мерзiмiнен бұрын керi шақырып алу тәртiбiн; биржа кеңесi мүшелерiнiң санын белгiлейдi.
36-бап. Биржа алатын жарналар мен алымдар
Ақшалай жарналар мен алымдарды биржа мынадай жағдайларда алады:
биржаға мүше болғаны үшiн;
биржаның мүлкiн пайдаланғаны үшiн;
бағалы қағаздарды листингке қосқаны үшiн;
биржалық мәмiленi тiркегенi және ресiмдегенi үшiн;
жарғыда, биржалық сауда ережелерiнде, биржаның регламентiнде көзделген өзге жағдайларда.
37-бап. Биржаның табысы
Биржаның табысы:
жарналар мен алымдар:
қор биржасының мүшелiгiне кiруге құқық беретiн оның акцияларын сату;
биржаның жарғысында көзделген ақпараттық, консультациялық, және өзге де қызметтер көрсетуден алынған қаражат есебiнен құралады.
38-бап. Биржалық мәмiлелер
Бағалы қағаздардың биржалық саудасына қатысушылар арасында тiркелген биржалық шарт биржалық мәмiле болып табылады. Осы қор биржасында бағалы қағаздармен жасалған барлық биржалық мәмiлелер осы Жарлықтың 26-бабында белгiленген тәртiпке және осы биржада қолданылып жүрген биржалық сауда тәртiбiне сәйкес тiркелуге және рәсiмделуге тиiс.
Биржалық сауда ережесiн биржа басқармасы белгiлейдi және оны Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының бекiтуге тиiс. Биржалық сауда ережесi кәсiпқой қатысушылардың қызметiн тек биржаның iшiнде ғана реттейдi. Қор биржасының биржадан тыс бағалы қағаздар нарығындағы кәсiпқой қатысушылардың қызметiн реттеуге құқығы жоқ.
Ережеде мынадай қағидалар болуға тиiс:
биржада сауда жүргiзу тәртiбi; биржада жасалатын мәмiлелердiң түрлерi, оларды тiркеу және есепке алу тәртiбi;
бағалы қағаздардың нарықтық құнын қалыптастыру тәртiбi (котировка);
котировка туралы мәлiметтердi жариялау тәсiлi;
есеп айырысу тәртiбi мен тәсiлдерi;
сауда өткiзу уақыты мен орны;
биржалық саудаға қатысушылардың арасындағы биржалық мәмiлелер жөнiндегi дауларды шешу тәртiбi;
бағалы қағаздарды биржада құнын белгiлеуге жiберу тәртiбi;
биржа айыппұл өндiрiп алатын жолсыздықтар тiзбесi, айыппұлдың мөлшерi мен оны өндiрiп алу тәртiбi;
алымдардың, тарифтердiң, басқа төлемдердiң мөлшерi, биржаның оларды өндiрiп алу тәртiбi;
биржалық саудаға қатысушылардың тобы, олардың құқықтары мен мiндеттерi;
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының нормативтiк актiлерiне сәйкес басқа да талаптар.
Қор биржасында айналысқа рұқсат етiлген бағалы қағаздар мәмiле жасаушы тараптар осы биржаның мүшелерi болып табылатын мәмiлелердiң ғана нысаны болып табылады. Мұндай бағалы қағаздар сонымен бiрге осы бағалы қағаздарды ұстаушылар (дилерлерден басқа) және басқа инвесторлар арасындағы (қандай да бiр делдалдардың қатысуынсыз) мәмiлелердiң дәл нысанасы бола алады.

Статья 33. Членство на бирже
Членами биржи могут быть юридические и физические лица, являющиеся профессиональными участниками рынка ценных бумаг, выполняющие требования устава биржи.
Фондовая биржа должна иметь не менее трех членов. Членами биржи могут быть также и иностранные физические и юридические лица, отвечающие установленным настоящей статьей требованиям.
Решение о приеме в члены биржи принимается биржевым советом.
Статья 34. Управление биржей
Органы управления биржей, их функции и правомочия, порядок формирования и принятия ими решений определяются законодательством Республики Казахстан.
Служащие органов государственной власти и управления, а также лица, занимающие руководящие должности хотя бы на одном из предприятий, ценные бумаги которых котируются на бирже, не могут быть избраны в органы управления биржи.
Статья 35. Биржевой совет (наблюдательный совет)
Биржевой совет осуществляет контроль за деятельностью правления,
выполняет иные функции, предусмотренные уставом.
Члены биржевого совета избираются из числа учредителей и
других членов биржи, ее должностных лиц, а также из числа акционеров
биржи. Национальная комиссия по ценным бумагам может определять
дополнительные условия, касающиеся процедуры выборов биржевого совета;
сроков, на которые выбираются члены биржевого совета, и порядка их
досрочного отзыва; количества членов биржевого совета.
Статья 36. Взносы и сборы, взимаемые биржей
Денежные взносы и сборы взимаются биржей в следующих
случаях:
за вступление в члены биржи;
за пользование имуществом биржи;
за включение ценных бумаг в листинг;
за регистрацию и оформление биржевой сделки;
иных случаях, предусмотренных уставом, правилами биржевой
торговли, регламентом биржи.
Статья 37. Биржевые доходы
Доход биржи формируется за счет:
взносов и сборов;
продажи акций фондовой биржи, дающих право вступить в ее
члены;
средств, полученных за оказание информационных, консультационных
и иных услуг, предусмотренных уставом биржи.
Статья 38. Биржевые сделки
Биржевой сделкой является зарегистрированный договор между участниками биржевой торговли ценными бумагами. Все сделки с ценными бумагами, совершенные на данной фондовой бирже, должны быть зарегистрированы и оформлены в соответствии с порядком, установленным статьей 26 настоящего Указа и правилами биржевой торговли, действующими на этой бирже.
Правила биржевой торговли определяются правлением биржи и
подлежат утверждению Национальной комиссией Республики Казахстан
по ценным бумагам. Правила биржевой торговли регулируют деятельность
профессиональных участников лишь внутри самой биржи. Фондовая биржа не
вправе регулировать деятельность профессиональных участников на
внебиржевом рынке ценных бумаг.
В правилах должны содержаться следующие положения:
порядок проведения торгов на бирже; виды сделок, заключаемых
на бирже, порядок их регистрации и учета;
порядок формирования рыночной стоимости ценных бумаг (котировка);
способ публикации сведений о котировке;
порядок и способы расчетов;
время и место проведения торгов;
порядок разрешения споров между участниками биржевой торговли
по биржевым сделкам;
порядок допуска ценных бумаг к котировке на бирже;
перечень нарушений, за которые биржей взыскиваются штрафы,
размеры штрафов и порядок их взыскания;
размеры сборов, тарифов, других платежей, порядок их взимания
биржей;
круг участников биржевой торговли, их права и обязанности;
другие требования в соответствии с нормативными актами Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
Ценные бумаги, допущенные к обращению на фондовой бирже, являются предметом только тех сделок, сторонами которых являются члены данной биржи. Такие ценные бумаги могут быть также предметом прямых (без участия каких-либо посредников) сделок между держателями этих ценных бумаг (исключая дилеров) и другими инвесторами.

39-бап. Биржалық мәмiлелерге қатысушылар
Биржалық саудаға биржа мүшелерi мен биржалық сауданың жарғысында немесе ережесiнде белгiленген тәртiппен қатысуға рұқсат етiлген басқа да адамдар қатысады.
Дилерлер мен брокерлер қор биржасында биржалық сауда ережелерiне сәйкес бағалы қағаздармен мәмiлелердi жүзеге асырады.
Биржада биржа кеңесi құнын биржада белгiлеуге рұқсат еткен бағалы қағаздармен мәмiлелер жасалады.
40-бап. Қор биржасында котировка жасалатын бағалы
қағаз эмитенттерiнiң мiндеттерi
Биржада котировка жасау үшiн қабылданған бағалы қағаздардың эмитенттерi:
бағалы қағаздарды сақтау және есеп жүргiзу үшiн депозитарийге салуға;
өзiнiң шаруашылық қызметiне және қаржылық жағдайының өзгеруiне қатысты барлық фактiлер туралы, сондай-ақ құнын белгiлеу үшiн қабылданған бағалы қағаздардың бағамын өзгеруiне әсер етуi мүмкiн басқа да барлық фактiлер туралы инвесторлар мен биржа кеңесiне (немесе ол уәкiлдiк берген органға) уақытылы хабарлауға;
егер шаруашылық қызметi мен қаржылық жағдайына қатысты фактiлердiң осы бағалы қағаздар бағамының өзгеруiне әсер етуi немесе оларды шығарған кезiнде эмитенттiң өзiне алған мiндеттемелерiн толық орындалуының мүмкiн еместiгiне әкелiп соғуы ықтимал болса, фактiлердiң бәрiн биржа кеңесiне кiдiрiссiз хабарлауға және қор биржаларының баспасөз басылымында жариялауға;
өзiнiң шаруашылық қызметi мен қаржылық жағдайы туралы соңғы есебiн жариялаған сәттен бастап оларда болған барлық өзгерiстер туралы жылына кемiнде екi рет есебiн жариялап отыруға мiндеттi.
Егер эмитент осы баптың ережелерiн орындамаса, биржа кеңесi эмитентке оның бағалы қағаздарының биржа листингiнен шығарылып тасталуы мүмкiн екендiгi туралы ескертедi және осы ескертудi биржалық бюллетеньде жариялайды.
Егер эмитент биржа кеңесiнiң ескертуiнен кейiн осы бапта көзделген мiндеттердi орындамаса, биржа кеңесi бағалы қағаздардың құнын белгiлеудi кiдiрте тұруға немесе осы бағалы қағаздарды биржа листингiнен шығарып тастау туралы шешiм қабылдау жөнiнде басқармаға ұсыныс жасай алады.
41-бап. Биржада бағалы қағаздармен жасалатын
мәмiлелер туралы ақпаратты жариялау
Мерзiмдi шығып тұратын биржалық бюллетеньде өткен айда жасалған мәмiлелер бойынша жалпы статистикалық мәлiмет, биржалық сауда Ережесiндегi өзгерiстер, биржа кеңесi мен акционерлердiң жалпы жиналысы қабылдаған шешiмдер және биржа мен оның клиенттерiнiң коммерциялық құпиясы жоқ басқа ақпарат болуға тиiс.
42-бап. Биржаның жауапкершiлiгi
Биржа бағалы қағаздар нарығының субъектiсiне келтiрiлген залалдың орнын толтырады және ол өзiнiң қызметтерiн немқұрайды атқарған, осы жарлықты биржаның жарғысын, биржалық сауда ережесiн бұзған немесе коммерциялық құпияны жария еткен жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауап бередi.

Статья 39. Участники биржевых сделок
В биржевых торгах принимают участие члены биржи и другие лица, допущенные к участию в порядке, определяемом уставом или правилами биржевой торговли.
Дилеры и брокеры на фондовой бирже осуществляют сделки с ценными бумагами в соответствии с правилами биржевой торговли.
На бирже совершаются сделки с ценными бумагами, допущенными биржевым советом к котировке на бирже.
Статья 40. Обязанности эмитентов ценных бумаг,
котирующихся на фондовой бирже
Эмитенты ценных бумаг, принятых к котировке на бирже, обязаны:
поместить ценные бумаги в депозитарий для хранения и учета;
своевременно информировать инвесторов и биржевой совет (или уполномоченный им орган) о всех фактах, касающихся своей хозяйственной деятельности и изменения финансового положения, а также о всех других фактах, способных повлиять на изменение курса ценных бумаг, принятых к котировке;
незамедлительно информировать биржевой совет и публиковать в печатных изданиях фондовых бирж все факты, касающиеся хозяйственной деятельности и финансового положения, если они могут повлиять на изменение курса данных ценных бумаг или привести к невозможности эмитента полностью исполнить принятые на себя обязательства при их выпуске;
публиковать не менее двух раз в год отчет о своей хозяйственной деятельности и финансовом положении, о всех изменениях в них, происшедших с момента публикации последнего отчета.
Если эмитент не выполняет положения настоящей статьи, биржевой
совет предупреждает эмитента о возможности исключения его
ценных бумаг из листинга биржи и публикует это предупреждение в
биржевом бюллетене.
Биржевой совет может рекомендовать правлению биржи приостановить
котировку ценных бумаг или принять решение об исключении этих
ценных бумаг из листинга биржи, если эмитент после предупреждения
биржевого совета не выполняет обязанности, предусмотренные настоящей
статьей.
Статья 41. Опубликование информации о сделках
с ценными бумагами на бирже
Периодически издаваемый биржевой бюллетень должен содержать общие статистические данные по проведенным сделкам за прошедший месяц, изменения в Правилах биржевой торговли, решения, принятые правлением биржи и общим собранием акционеров, и другую информацию, не содержащую коммерческой тайны биржи и ее клиентов.
Статья 42. Ответственность биржи
Биржа возмещает ущерб, нанесенный субъекту рынка ценных бумаг, и несет ответственность в случае недобросовестного исполнения ею своих функций, нарушения настоящего Указа, устава биржи, правил биржевой торговли или разглашения коммерческой тайны в соответствии с
действующим законодательством Республики Казахстан.

43-бап. Биржаның қосалқы құрылымдары
Биржаның бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге қызмет көрсететiн қосымша құрылымдық бөлiмшелер құруға құқығы бар.
44-бап. Қор биржасының қызметiн тоқтату
Қор биржасы:
биржа мүшелерi жалпы жиналысының шешiмi бойынша;
сот органдары шешiмiнiң негiзiнде;
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы биржалық қызметке бұрынырақ берiлген лицензияны қайтарып алған жағдайда өз қызметiн тоқтады. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының бұрын берiлген лицензияны қайтарып алу туралы шешiмiне сот тәртiбi бойынша шағым жасалуы мүмкiн.
VI Тарау. Қорытынды ережелер
45-бап. Қазақстан Республикасының халықаралық
шарттар мен конвенцияларға қатысуы
Егер Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шартта осы Жарлықта көзделген ережелерден өзге ережелер белгiленген болса, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
46-бап. Осы Жарлықтың күшiне ену тәртiбi
Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi, бұған мемлекеттiк меншiк үлесi бар банктер эмиссиясы проспектiсiн тiркеу бөлiгiндегi ережелерi 1996 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енетiн 17-баптың екiншi бөлiгi кiрмейдi. 1996 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi кезеңге осы тiркеудiң бұрынғы тәртiбi сақталады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 43. Вспомогательные структуры биржи
Биржа имеет право создавать дополнительные структурные
подразделения, обслуживающие проведение операций с ценными бумагами.
Статья 44. Прекращение деятельности фондовой биржи
Фондовая биржа прекращает свою деятельность:
по решению общего собрания членов биржи;
на основании решения судебных органов;
в случае отзыва Национальной комиссией Республики Казахстан
по ценным бумагам выданной ранее лицензии на биржевую деятельность.
Решение Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам
об отзыве выданной ранее лицензии может быть обжаловано в судебном
порядке.
ГЛАВА VI. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 45. Участие Республики Казахстан в международных
договорах и конвенциях
Если международным договором, участницей которого является
Республика Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые
предусмотрены настоящим Указом, применяются правила международного
договора.
Статья 46. Порядок вступления в силу настоящего Указа
Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования, за
исключением части второй статьи 17, положения которой в части
регистрации проспекта эмиссии банков с государственной долей
собственности, вступает в силу с 1 января 1996 года. На период до
1 января 1996 года сохраняется прежний порядок этой регистрации.
Президент
Республики Казахстан