Қазақстан Республикасының анықтау мен тергеудi жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттiк органдары туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 6 қазан N 2512. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасының 1998.12.09. N 307 Заңымен. ~Z980307 ЗАҢ КҮШI БАР
Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 84-бабының 1-тармағына және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес осы Жарлықты шығарамын.
1-бап.
Заңдарға сәйкес анықтау мен тергеудi жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттiк органдарға мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi.
2-бап.
1. Ұлттық қауiпсiздiк комитетi заңдарға сәйкес анықтау, тергеу, жедел iздестiру қызметiн, сондай-ақ заңмен белгiленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетi заңдарға сәйкес анықтау, тергеу, жедел iздестiру қызметiн және солардан туындайтын өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3. Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен Мемлекеттiк тергеу комитетi Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынады және оның алдында есеп бередi, Республиканың орталық атқарушы органдарының жүйесiне кiрмейдi.
3-бап.
1. Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен Мемлекеттiк тергеу комитетiн Қазақстан Республикасының Президентi құрады және қайта құрады.
2. Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасын Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 1-тармағындағы 5) - тармақшада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң төрағасын Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
4. Тиiсiнше Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен Мемлекеттiк тергеу комитетi төрағаларының орынбасарларын тиiсiнше Ұлттық қауiпсiздiк комитетi төрағасы мен Мемлекеттiк тергеу комитетi төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
5. Тиiсiнше Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, оларға бағынысты органдардың өзге лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының Президентi белгiлеген тәртiппен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
4-бап.
Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен Мемлекеттiк тергеу
комитетiнiң мәртебесi, өкiлеттiгi, қызметiнiң ұйымдастырылуы мен
тәртiбi заңдармен анықталады.

О специальных государственных органах Республики Казахстан, осуществляющих дознание и следствие
Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 6 октября 1995 г. N 2512 (Утратил силу - Законом РК от 9.12.98г. N 307 ~Z980307)
В соответствии с пунктом 1 статьи 84 Конституции Республики Казахстан и статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" издаю настоящий Указ.
Статья 1.
К специальным государственным органам, осуществляющим в соответствии с законодательством дознание и следствие, относятся:
1) Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
2) Государственный следственный комитет Республики Казахстан.
Статья 2.
1. Комитет национальной безопасности осуществляет в соответствии с законодательством дознание, следствие, оперативно-розыскную деятельность, а также иные функции, установленные законом.
2. Государственный следственный комитет, осуществляет в соответствии с законодательством дознание, следствие, оперативно-розыскную деятельность и вытекающие из них иные функции.
3. Комитет национальной безопасности и Государственный следственный комитет непосредственно подчинены и подотчетны Президенту Республики Казахстан, не входят в систему центральных исполнительных органов Республики.
Статья 3.
1. Комитет национальной безопасности и Государственный следственный комитет образуются и реорганизуются Президентом Республики Казахстан.
2. Председатель Комитета национальной безопасности назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан в порядке, установленном подпунктом 5) пункта 1 статьи 44 Конституции Республики Казахстан.
3. Председатель Государственного следственного комитета назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
4. Заместители Председателя соответственно Комитета национальной безопасности и Государственного следственного комитета назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Казахстан по представлению соответственно Председателя Комитета национальной безопасности и Председателя Государственного следственного комитета.
5. Иные должностные лица соответственно Комитета национальной безопасности и Государственного следственного комитета, подчиненных им органов назначаются на должность и освобождаются от должности в порядке, установленном Президентом Республики Казахстан.
Статья 4.
Статус, полномочия, организация и порядок деятельности Комитета национальной безопасности и Государственного следственного комитета определяются законодательством.

5-бап.
Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 5.
Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан