Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiн тарату мен Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 14 қазан N 2519
Баспасөз бостандығын нығайту, газеттер мен журналдарға, кiтап шығару iсiне мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Конституциясы 44-бабының 3,21-тармақтарына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi таратылсын.
2. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгi құрылсын, ол:
1) Қазақстан Республикасының Президентi алдында есептi және Үкiмет құрамына кiрмейтiн мемлекеттiк орган болып табылады;
2) Қазақстан Республикасында бiртұтас ақпарат кеңiстiгiн қалыптастыруды қамтамасыз етедi, бұқаралық ақпарат құралдары, полиграфия, телерадио хабарларын тарату мен кiтап шығару саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының таратылатын Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiнiң мүлiгi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктердi иеленедi.
3. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiктiң төрағасын Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады деп белгiленсiн.
4. Осы Жарлықтың 1-тармағының 2)-тармақшасында белгiленген мiндеттердi орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiне:
1) әлеуметтiк мәндi әдебиет шығару жөнiнде мемлекеттiк мұқтаждар үшiн бiрыңғай тапсырыс берушi мен тапсырыстарды орындаушы функцияларын жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң қарауындағы мәселелер бойынша инвестициялық саясатты әзiрлеу мен жүзеге асыру;
3) ақпараттық инфрақұрылымды дамытудың мемлекеттiк бағдарламаларын әзiрлеу мен жүзеге асыру;
4) баспасөз және бұқаралық ақпарат саласындағы заңдарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар дайындау;
5) баспасөзде және басқа бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттiк құпияны сақтауға қатысу өкiлеттiктерi берiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi үшiн 1995 жылға көзделген бюджет қаржысын Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiне беретiн болсын;
2) Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiне мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң және Қазақстан Республикасының Баспасөз және Бұқаралық ақпарат министрлiгiнiң республикалық кiтап, газет-журнал баспаларын, полиграфия және өзге мемлекеттiк кәсiпорындарын басқару субъектiсiнiң функцияларын беру туралы шешiм қабылдасын;

Об упразднении Министерства печати и массовой информации Республики Казахстан и образовании Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 14 октября 1995 г. N 2519
В целях укрепления свободы печати, осуществления государственной поддержки газет и журналов, дела книгоиздания, в соответствии с пунктами 3, 21 статьи 44 Конституции Республики Казахстан постановляет:
1. Упразднить Министерство печати и массовой информации Республики Казахстан.
2. Образовать Национальное агентство по делам печати и массовой информации Республики Казахстан, которое:
1) является государственным органом, подотчетным перед Президентом Республики Казахстан и не входящим в состав Правительства;
2) обеспечивает формирование единого информационного пространства Республики Казахстан, осуществляет государственную политику в области средств массовой информации, полиграфии, телерадиовещания и книгоиздания;
3) обладает полномочиями по управлению имуществом и делами упраздняемого Министерства печати и массовой информации Республики Казахстан.
3. Установить, что Председатель Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
4. В целях выполнения установленных подпунктом 2) пункта 1 настоящего Указа задач наделить Национальное агентство по делам печати и массовой информации Республики Казахстан следующими полномочиями:
1) осуществление функций единого заказчика и исполнителя заказов для государственных нужд по выпуску социально значимой литературы;
2) разработка и реализация инвестиционной политики по вопросам, находящимся в ведении Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан;
3) разработка и осуществление государственных программ развития информационной инфраструктуры;
4) подготовка предложений по совершенствованию законодательства в области печати и массовой информации;
5) участие в охране государственных секретов в печати и других средствах массовой информации.
5. Правительству Республики Казахстан:
1) передать Национальному агентству по делам печати и массовой информации Республики Казахстан бюджетные ассигнования, предусмотренные на 1995 год для Министерства печати и массовой информации Республики Казахстан;
2) принять решение о наделении Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан функциями субъекта права государственной собственности и субъекта управления республиканскими книжными, газетно-журнальными издательствами, полиграфическими и иными государственными предприятиями Министерства печати и массовой информации Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiне барлық мемлекеттiк газеттер мен журналдардың құрылтайшысы құқығын берсiн.
6. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң төрағасы осы Жарлық күшiне енген күннен бастап бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгi туралы Ереженi ұсынсын.
7. Орталық атқарушы органдар, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң құрылуына және оның қызметiне байланысты мәселелердi шешуге жәрдемдесетiн болсын.
8. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3) передать Национальному агентству по делам печати и массовой информации Республики Казахстан права учредителя всех государственных газет и журналов.
6. Председателю Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан в месячный срок со дня вступления в силу настоящего Указа представить на рассмотрение Президента Республики Казахстан Положение о Национальном агентстве по делам печати и массовой информации Республики Казахстан.
7. Центральным исполнительным органам, акимам областей и города Алматы оказать содействие в решении вопросов, связанных с образованием и деятельностью Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан.
8. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан