Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының құрылымын жетiлдiру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 19 қазан N 2541
Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының жүйесiн Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келтiру, оның құрылымын жетiлдiрiп, қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Мыналар таратылсын:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қаржы бақылау
комитетi;
2) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясы;
3) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы
Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитет;
<*>
4) Қазақстан Республикасының бiлiм министрлiгi жанындағы
Кәсiптiк-техникалық бiлiм беру жөнiндегi комитет;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Лизинг жөнiндегi
департамент;
6) Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабы.
Ескерту. 1-тармақтың 3)-тармақшасынан сөздер алынып тасталды -
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996.01.16.
N 2774 жарлығымен.
U962774_
2. Мыналар құрылсын:
1) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, оған таратылып отырған Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының және Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабының мүлкi мен iстерiн басқару өкiлеттiгi берiлсiн;
2) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қаржы-валюталық бақылау комитетi, оған таратылып отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетiнiң мүлкi мен iстерiн басқару өкiлеттiгi берiлсiн;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық, оның қарауына Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнiң есеп айырысу-кассалық орталықтары берiлсiн.
3. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi Қазақстан Республикасының Кеден комитетi;
2) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосы Қазақстан Республикасының Ұлттық патент ведомствосы;
3) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитет Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитет;
4) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Мемлекеттiк материалдық резервтер жөнiндегi комитет Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк материалдық резервтер жөнiндегi комитетi;
5) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитет Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi;

О совершенствовании структуры центральных исполнительных органов Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 г. N 2541
В целях приведения в соответствие с Конституцией Республики Казахстан системы центральных исполнительных органов Республики Казахстан, совершенствование структуры и повышения эффективности ее функционирования постановляю:
1. Упразднить:
1) Государственный комитет финансового контроля Республики Казахстан;
2) Государственную комиссию Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям;
3) Комитет по оборонной промышленности при Кабинете Министров Республики Казахстан; <*>
4) Комитет по профессионально-техническому образованию при Министерстве образования Республики Казахстан;
5) Департамент по лизингу при Государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом;
6) Штаб гражданской обороны Республики Казахстан.
Сноска. В подпункте 3) исключены слова - Указом Президента Республики Казахстан от 16 января 1996 г. N 2774.
2. Образовать:
1) Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям с передачей ему полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемых Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и Штаба гражданской обороны Республики Казахстан;
2) Комитет финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан с передачей ему полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Государственного комитета финансового контроля Республики Казахстан;
3) Казначейство при Министерстве финансов Республики Казахстан передав в его ведение расчетно-кассовые центры Национального Банка Республики Казахстан.
3. Реорганизовать:
1) Таможенный комитет при Кабинете Министров Республики Казахстан в Таможенный комитет Республики Казахстан;
2) Национальное патентное ведомство при Кабинете Министров Республики Казахстан в Национальное патентное ведомство Республики Казахстан;
3) Комитет по использованию иностранного капитала при Кабинете Министров Республики Казахстан в Комитет по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан;
4) Комитет по государственным материальным резервам при Кабинете Министров Республики Казахстан в Комитет по государственным материальным резервам Республики Казахстан;
5) Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации при Кабинете Министров Республики Казахстан в Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан;

6) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Өнеркәсiпте жұмысын қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және тау-кен қадағалау жөнiндегi комитет Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және тау-кен қадағалау жөнiндегi комитетi;
7) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы су ресурстары жөнiндегi комитет Қазақстан Республикасының су ресурстары жөнiндегi комитетi;
8) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқарма Қазақстан Республикасының Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы;
9) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Архивтер және құжаттамалар бас басқармасы Қазақстан Республикасының Архивтер және құжаттамалар бас басқармасы;
10) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Геодезия және картография бас басқармасы Қазақстан Республикасының Геодезия және картография бас басқармасы;
11) Қазақстан Республикасының Атом энергия жөнiндегi агенттiгi Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi жанындағы Атом энергиясы жөнiндегi агенттiк;
12) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық аэроғарыш агенттiгi Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi жанындағы Ұлттық аэроғарыш агенттiгi;
13) Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Кәсiпорындарды қайта құру жөнiндегi агенттiк Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Кәсiпорындарды қайта құру жөнiндегi агенттiк;
14) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыру департаментi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыру қадағалауы;
15) Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетiн бөлiп шығару арқылы Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi;
16) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Мемлекеттiк "Қазақкино" компаниясы Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi жанындағы Мемлекеттiк "Қазақкино" компаниясы болып қайта құрылсын.
4. Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң және өзге орталық атқарушы органдарының босатылатын қызметкерлерiне қолданылып жүрген заңдарға сәйкес әлеуметтiк кепiлдiктер мен өтемдер берiледi деп белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi 1996 жылғы 1 қаңтарға дейiн:
1) орталық және жергiлiктi атқарушы органдар қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларының схемасын әзiрлеп, бекiтуге ұсынсын;
2) облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi аппаратының үлгiлiк құрылымын және аймақтардың экономикасын ескере отырып, олардың дербес атқарушы органдарының тiзбесiн бекiтсiн;

6) Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору при Кабинете Министров Республики Казахстан в Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан;
7) Комитет по водным ресурсам при Кабинете Министров Республики Казахстан в Комитет по водным ресурсам Республики Казахстан;
8) Главное управление по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан в Главное управление по гидрометеорологии Республики Казахстан;
9) Главное управление архивами и документацией при Кабинете Министров Республики Казахстан в Главное управление архивами и документацией Республики Казахстан;
10) Главное управление геодезии и картографии при Кабинете Министров Республики Казахстан в Главное управление геодезии и картографии Республики Казахстан;
11) Агентство по атомной энергии Республики Казахстан в Агентство по атомной энергии при Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан;
12) Национальное аэрокосмическое агентство при Кабинете Министров Республики Казахстан в Национальное аэрокосмическое агентство при Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан;
13) Агентство по реорганизации предприятий при Министерстве экономики Республики Казахстан в Агентство по реорганизации предприятий при Государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом;
14) Департамент страхования Министерства финансов Республики Казахстан в Государственный страховой надзор Республики Казахстан;
15) Министерство экологии и биоресурсов Республики Казахстан путем выделения из него Комитета лесного хозяйства Республики Казахстан;
16) Государственную кампанию "Казахкино" при Кабинете Министров Республики Казахстан в Государственную компанию "Казахкино" при Министерстве культуры Республики Казахстан.
4. Установить, что высвобождаемым работникам министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов Республики Казахстан предоставляются социальные гарантии и компенсации в соответствии с действующим законодательством.
5. Правительству Республики Казахстан до 1 января 1996 года:
1) разработать и представить на утверждение схему должностных окладов работников центральных и местных исполнительных органов;
2) утвердить типовую структуру аппарата акимов областей и города Алматы и перечень их самостоятельных исполнительных органов с учетом экономики регионов;

3) орталық атқарушы органдар қызметкерлерiнiң санын кемiнде жиырма процент, жергiлiктi органдар қызметкерлерiнiң санын - он процент қысқартуды қамтамасыз етсiн;
4) министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және өзге орталық атқарушы органдардың орталық аппаратының құрылымы мен шектi санын, сондай-ақ орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға арналған басқа да нормативтердi бекiтсiн;
5) осы Жарлыққа сәйкес жаңадан құрылған, қайта құрылған орталық атқарушы органдар туралы ережелердi бекiтсiн;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен бiрлесiп, орталық және жергiлiктi атқарушы органдарды ұстауға бөлiнетiн мемлекет қаражатының жұмсалуына бақылауды қамтамасыз етсiн;
7) Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына
Президенттiң бұрын жарияланған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес
келтiру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн;
8) Үкiметтiң бұрын жарияланған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес
келтiрсiн.
6. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3) обеспечить сокращение численности работников центральных исполнительных органов не менее чем на двадцать процентов, местных органов - на десять процентов;
4) утвердить структуру и предельную численность центрального аппарата министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов, а также другие нормативы для центральных и местных исполнительных органов;
5) утвердить положения о вновь образованных, реорганизованных в соответствии с настоящим Указом центральных исполнительных органах;
6) совместно с Национальным Банком Республики Казахстан обеспечить контроль за расходованием государственных средств, выделяемых на содержание центральных и местных исполнительных органов;
7) внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан
предложения о приведении ранее изданных актов Президента в
соответствие с настоящим Указом;
8) привести ранее изданные акты Правительства в соответствие
с настоящим Указом.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан