Қазақстан Республикасының Конституциясы 98-бабының 1-тармағын және "Қазақстан Республикасының соттары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 20 қазандағы N 2582
Қазақстан Республикасының Конституциясы K951000_ 98-бабының 1-тармағын жүзеге асыру мақсатында және "Қазақстан Республикасының соттары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының U952581_ күшiне енуiне байланысты қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, облыстық, Алматы қалалық соттары оларға шаруашылық iстер жөнiндегi алқалар ретiнде тиiсiнше Қазақстан Республикасының Жоғары Төрелiк Сотын, облыстық Алматы қалалық төрелiк соттарын қосу жолымен қайта құрылсын.
2. Мыналар таратылсын:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары Төрелiк Соты;
2) облыстық, Алматы қалалық төрелiк соттары.
3. Таратылған Қазақстан Республикасының Жоғары Төрелiк Сотының, облыстық, Алматы қалалық төрелiк соттарының судьялары Қазақстан Республикасы судьяларының өкiлеттiктерiн сақтайды.
4. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына:
1) Қазақстан Республикасы Жоғары Төрелiк Сотының штат саны;
2) таратылған Қазақстан Республикасы Жоғары Төрелiк Сотының мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктер берiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне:
1) облыстық және Алматы қалалық төрелiк соттарының штат саны;
2) таратылған облыстық және Алматы қалалық төрелiк соттарының мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктер берiлсiн.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары Төрелiк Соты үшiн 1995 жылға көзделген бюджет қаржысын Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына;
2) облыстық және Алматы қалалық төрелiк соттары үшiн 1995 жылға көзделген бюджет қаржысын Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне берсiн.
7. Осы Жарлық күшiне енген күннен бастап екi апта мерзiмде:
1) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты - Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының шаруашылық iстер жөнiндегi алқасының құрамын;
2) облыстық, Алматы қалалық соттары- облыстық, Алматы қалалық соттарының шаруашылық iстер жөнiндегi алқаларының құрамын жасақтайтын болсын.
8. Осы Жарлық күшiне енген күннен бастап он күн мерзiмде:
1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы Қазақстан Республикасы Жоғары Төрелiк Сотының жүргiзуiндегi iстердi қабылдап алсын, сондай-ақ бұл iстердi құрамы жасақталғаннан кейiн дереу Жоғарғы Соттың шаруашылық iстер жөнiндегi алқасының жүргiзуiне беретiн болсын;
2) облыстық, Алматы қалалық соттарының төрағалары облыстық, Алматы қалалық төрелiк соттарының жүргiзуiндегi iстердi қабылдап алсын, сондай-ақ бұл iстердi құрамдары жасақталғаннан кейiн дереу облыстық, Алматы қалалық соттарының шаруашылық iстер жөнiндегi алқаларының жүргiзуiне беретiн болсын;

О мерах по реализации пункта 1 статьи 98 Конституции Республики Казахстан и Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О судах Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 20 октября 1995 г. N 2582
В целях реализации пункта 1 статьи 98 Конституции Республики Казахстан и в связи со вступлением в силу Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, U952581_ "О судах Республики Казахстан" постановляю:
1. Реорганизовать Верховный Суд Республики Казахстан, областные, Алматинский городской суды путем присоединения к ним в качестве коллегий по хозяйственным делам соответственно Высшего Арбитражного Суда Республики Казахстан, областных, Алматинского городского арбитражных судов.
2. Упразднить:
1) Высший Арбитражный Суд Республики Казахстан;
2) областные, Алматинский городской арбитражные суды.
3. Судьи упраздненных Высшего Арбитражного Суда Республики Казахстан, областных, Алматинского городского арбитражных судов сохраняют полномочия судей Республики Казахстан.
4. Передать Верховному Суду Республики Казахстан:
1) штатную численность Высшего Арбитражного Суда Республики Казахстан;
2) полномочия по управлению имуществом и делами упраздненного Высшего Арбитражного Суда Республики Казахстан.
5. Передать Министерству юстиции Республики Казахстан:
1) штатную численность областных и Алматинского городского арбитражных судов;
2) полномочия по управлению имуществом и делами упраздненных областных и Алматинского городского арбитражного судов.
6. Правительству Республики Казахстан передать:
1) Верховному Суду Республики Казахстан бюджетные ассигнования, предусмотренные на 1995 год для Высшего Арбитражного Суда Республики Казахстан;
2) Министерству юстиции Республики Казахстан бюджетные ассигнования, предусмотренные на 1995 год для областных и Алматинского городского арбитражных судов.
7. В двухнедельный срок со дня вступления в силу настоящего Указа сформировать:
1) Верховному Суду Республики Казахстан - состав коллегии по хозяйственным делам Верховного Суда Республики Казахстан;
2) областным, Алматинскому городскому судам - составы коллегий по хозяйственным делам областных, Алматинского городского судов.
8. В десятидневный срок со дня вступления в силу настоящего Указа:
1) Председателю Верховного Суда Республики Казахстан принять дела, находившиеся в производстве Высшего Арбитражного Суда Республики Казахстан, а также передать эти дела в производство коллегии по хозяйственным делам Верховного Суда немедленно после сформирования ее состава;
2) председателям областных, Алматинского городского судов принять дела, находившиеся в производстве областных, Алматинского городского арбитражных судов, а также передать эти дела в производство коллегий по хозяйственным делам областных, Алматинского городского судов немедленно после сформирования их состава;

3) Жоғарғы Соттың Төрағасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына Жоғарғы Сот алқалары төрағаларының қызметiне кандидатуралар бойынша ұсыныс енгiзсiн;
4) Жоғарғы Соттың Төрағасы Әдiлет министрiмен бiрлесiп,
Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына облыстық, Алматы
қалалық соттарының алқалары төрағаларының қызметiне
кандидатуралар бойынша ұсыныстар енгiзсiн.
9. Осы Жарлық:
1) сот жүйесi туралы Қазақстан Республикасының
конституциялық заңы қабылданғанға дейiн қолданылады;
2) жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3) Председателю Верховного Суда внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложение по кандидатурам на должности председателей коллегий Верховного Суда;
4) Председателю Верховного Суда совместно с Министром юстиции внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения по кандидатурам на должности председателей коллегий областных, Алматинского городского судов.
9. Настоящий Указ:
1) действует до принятия конституционного закона Республики Казахстан о судебной системе;
2) вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан