"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлықтарына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2830 Заң күшi бар жарлығы
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес және екiншi деңгейдегi банктер қызметiн реттеу жөнiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қадағалау функцияларын күшейту мақсатында қаулы етемiн:
I. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң N 2155 Z952155_ Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат) мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 11-баптың 1, 2, 3 бөлiктерi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қаржылық жыл iшiндегi пайдасы iс жүзiнде алынған кiрiстерi мен осы қаржылық жылға қатысты, үмiтсiз және күмәнды қарыздарды есептен шығару мен активтер амортизациясын, соның iшiнде айналысқа шығарылған банкноттар мен тиындарды қоса алғанда, шығыстары арасындағы айырма ретiнде анықталады.
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң пайдасы жарғылық және резервтiк қорлары, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Президентi белгiлеген өндiрiстiк-әлеуметтiк даму қорын абсолюттiк сомада қалыптастыруға жұмсалады.
Нақты алынған пайданың қалған бөлiгi келесi қаржы жылында республикалық бюджетке аударылады. Нақты алынған пайда Қазақстан Ұлттық Банкiнiң осы Жарлықта көзделген қорларын қалыптастыруға жетiмсiз болған жағдайда, пайда болған айырмашылық келесi қаржы жылындағы республикалық бюджет қаржысы есебiнен өтеледi".
2. 12-баптың үшiншi бөлiгi алынып тасталсын.
3. 13-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қызметi үшiн жауапты".
4. 15-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының мүшелерi егер өздерi оның қабылдануы үшiн дауыс бермесе, бiрақ шешiмнiң қабылдануымен өзiнiң келiспейтiндiгi туралы дереу мәлiмдеген болса, Басқарма қабылдаған шешiмдер үшiн жауап бередi".
5. 20-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң облыстық аумақтық басқармалары өз
қызметiн Қазақстан Ұлттық Банкi белгiлеген өкiлеттiк шегiнде жүзеге
асырады".

О внесении изменений и дополнений в Указы Президента Республики Казахстан, имеющие силу Закона, "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 27 января 1996 г. N 2830, имеющий силу Закона.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" и в целях усиления надзорных функций Национального Банка Республики Казахстан по регулированию деятельности банков второго уровня постановляю:
I. Внести в Указ Президента Республики Казахстан N 2195 от 30 марта 1995 года, имеющий силу Закона, "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23) следующие изменения и дополнения:
1. Части 1, 2, 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Прибыль Национального Банка Республики Казахстан за финансовый год определяется как разница между фактически полученными доходами и расходами, относящимися к данному финансовому году, включая списание безнадежных и сомнительных долгов и амортизацию активов, в том числе выпущенных в обращение банкнот и монет.
Прибыль Национального Банка Казахстана направляется на формирование уставного и резервных фондов, а также фонда производственно-социального развития в абсолютных суммах, устанавливаемых Президентом Республики Казахстан по представлению Правления Национального Банка Казахстана.
Оставшаяся часть фактически полученной прибыли перечисляется в республиканский бюджет в следующем финансовом году. В случае недостаточности фактически полученной прибыли для формирования Национальным Банком Казахстана предусмотренных настоящим Указом фондов, образовавшаяся разница компенсируется за счет средств республиканского бюджета в следующем финансовом году".
2. Из статьи 12 исключить часть третью.
3. Статью 13 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Председатель Национального Банка Казахстана ответственен за деятельность Национального Банка Казахстана".
4. Статью 15 дополнить частью третей следующего содержания:
"Члены Правления Национального Банка Казахстана ответственны за решения, принимаемые Правлением, даже если они не голосовали за их принятие, но не заявили незамедлительно о своем несогласии с принятым решением".
5. Часть первую статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Областные территориальные управления Национального Банка Казахстана осуществляют свою деятельность в пределах полномочий, установленных Национальным Банком Казахстана".

6. 35-бап мынадай мазмұндағы 3 бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi ең жоғары сатыдағы кредитор ретiнде
екiншi дәрежедегi банктерге Қазақстан Ұлттық Банкiнiң басқармасы
белгiлеген тәртiп пен мерзiмге ұлттық және шетелдiк валютада,
қамтамасыз етiлген, сондай-ақ қамтамасыз етiлмеген кредит беруге
хақылы".
7. 52-баптың 2 абзацы:
"осы Жарлықта көзделген жағдайларды қоспағанда" сөздерiмен
толықтырылсын.
8. 54-бапта:
1) соңғы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"берiлген кредиттердi ұзарту немесе мерзiмi өткен вексельдердi
жаңартуға рұқсат беру";
2) мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген жағдайлардан ерекшелiк тек қана Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының арнайы шешiмi бойынша жасалуы мүмкiн".
II. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 31 тамыздағы N 2444 Z952444_ Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат) мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 17-бапта:
1) 3-тармақ "дауыс беру құқығымен" сөзiнен кейiн "Ұлттық Банк рұқсат еткен жағдайларды қоспағанда" сөздерiмен толықтырылсын;
2) 4-тармақтағы "резидент емес немесе" сөздерi алынып тасталсын.
2. 22-баптың 1-тармағының а) тармақшасы "Қазақстан Республикасы" сөзiнен кейiн "Ұлттық Банк рұқсат еткен жағдайларды қоспағанда" сөздерiмен толықтырылсын.
3. 46-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Ықпал етудiң шектеулi шараларын қолдану тәртiбi Ұлттық Банктiң нормативтiк актiлерiмен белгiленедi".
4. 47-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Атқарып жүрген қызметiнен бiржолата немесе уақытша шеттету туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Директорлар Кеңесi қабылдайды. Қызметiнен бiржолата шеттетiлген қызметкерлердi босату туралы шешiмдi оларды тиiстi лауазымдарға тағайындаған немесе сайлаған органдар қабылдайды. Қызметкердi қызметiнен шеттету туралы шешiм қабылданған сәттен бастап оның жұмыстан босатылған күнiне дейiнгi аралықтағы кезеңге ақы төленбейдi".
5. 48-баптың 1-тармағының з) тармақшасы "нормативтiк актiлер" сөзiнен кейiн "яки жазбаша ұйғарымдарды орындамағаны" сөздерiмен толықтырылсын.
6. 49-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы з) тармақшасымен толықтырылсын:
"з) осы Жарлықтың 49-бабының 3-тармағына сәйкес лицензияларды жою".
7. 62-баптың 2-тармағының б) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) осы Жарлықтың 48 және 49-баптарында көзделген жағдайларды".
8. 72-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Кредиторлардың талабын қанағаттандыру кезектiлiгi Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi".

6. Статью 35 дополнить частью 3 следующего содержания:
"Национальный Банк Казахстана, как кредитор последней инстанции, вправе предоставлять банкам второго уровня кредиты в национальной и иностранной валюте, как обеспеченные, так и без обеспечения, в порядке и на сроки, установленные Правлением Национального Банка Казахстана".
7. Абзац 2 статьи 52 дополнить словами: "за исключением случаев, предусмотренных настоящим Указом".
8. К статье 54:
1) последний абзац изложить в следующей редакции:
" - пролонгировать предоставленные кредиты или разрешать возобновление векселей с истекающими сроками";
2) дополнить частью второй следующего содержания:
"Исключение из случаев, предусмотренных частью первой настоящей статьи, может быть сделано только по специальному решению Правления Национального Банка Казахстана".
II. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 31 августа 1995 года N 2444, имеющий силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106) следующие изменения и дополнения:
1. В статье 17:
1) пункт 3 после слов "с правом голоса" дополнить словами: "за исключением случаев, разрешенных Национальным Банком";
2) из пункта 4 исключить слова "нерезидента или".
2. Дополнить подпункт а) пункта 1 статьи 22 после слов "Республики Казахстан" словами "за исключением случаев, разрешенных Национальным Банком".
3. Статью 46 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативными актами Национального Банка".
4. Статью 47 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Решение о постоянном или временном отстранении от занимаемых должностей принимается Советом Директоров Национального Банка. Решения об увольнении работников, постоянно отстраненных от должностей, принимается органами, назначившими или избравшими их на соответствующие должности.
Период времени с момента принятия решения об отстранении работника от должности до даты его увольнения не оплачивается".
5. Подпункт з) пункта 1 статьи 48 после слов "нормативных актов" дополнить словами: "либо невыполнение письменных предписаний".
6. Пункт 1 статьи 49 дополнить подпунктом з) следующего содержания:
"з) аннулирование лицензии в соответствии с пунктом 3 статьи 49
настоящего Указа".
7. Подпункт б) пункта 2 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"б) в случаях, предусмотренных статьями 48 и 49 настоящего Указа".
8. Дополнить пунктом 5 статьи 72 предложением следующего содержания:
"Очередность удовлетворения требований кредиторов устанавливается нормативными правовыми актами Национального Банка".

III. Осы Жарлық, 1997 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енетiн I бөлiмнiң 1 тармағының төртiншi абзацын қоспағанда, жарияланғаннан күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

III. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования за исключением абзаца четвертого пункта 1 раздела I, который вступает в силу с 1 января 1997 года.
Президент
Республики Казахстан