Қазақстан Республикасының заңдарын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 2 шiлдедегі N 3051 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасының заңдарын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Осы Жарлық қол ойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 2 шiлдедегi
№ 3051 Жарлығымен
бекiтiлген
Ескерту. Мәтін бойынша "Заң және құқықтық сараптама мәселелері жөніндегі" деген сөздер "Заңнама және құқықтық сараптау" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2007.09.21. № 413 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының заңдрын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Парламент қабылдаған, Парламент Палатасы (палаталары) Төрағасының (төрағаларының) және Премьер-Министрдiң алдын ала қойылған қолдарымен тиянақталған Қазақстан Республикасының Заңы қазақ және орыс тілдерінде Парламент Палатасының тиісті Төрағасы қол қойған iлеспе хатпен бірге Қазақстан Республикасы Президентiнің қол қоюына енгізіледі. Егер заңмен халықаралық шарт ратификацияланатын болса, онда заңмен бiрге осы шарттың куәландырылған көшiрмелерi қоса берiледi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.02.2023 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Қол қоюға түскен заңды Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Жалпы бөлім заңға қол қою немесе онымен келiспейтiнiн бiлдiрiп, Парламент Мәжiлiсiне қайтару жөнiндегi ұсынысы бар қорытынды әзiрлеу үшiн Мемлекеттік құқық бөліміне жiбередi. Заңның көшiрмелерiн де Жалпы бөлім Президент Әкiмшiлiгiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшелерiне жолдайды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді – ҚР Президентінің 2007.09.21 № 413 , 24.04.2008 № 576, 12.11.2008 № 689 Жарлықтарымен.
3. Президент Әкiмшiлiгiнiң Мемлекеттік құқық бөлiмi Мемлекет басшысы көмекшiлерiнiң, кеңесшiлерiнiң, Президенттің Парламенттегі өкілдігі басшысының, сондай-ақ Президент Әкiмшiлiгi тиiстi құрылымдық бөлiмшелерiнiң ұсыныстарын ескере отырып, заң қол қоюға түскен күннен бастап он жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде қорытынды әзiрлеп, оны заң мәтiндерiнiң түпнұсқаларымен бiрге Президент кеңсесiне табыстайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді – ҚР Президентінің 21.09.2007 № 413; 24.04.2008 № 576 Жарлықтарымен.

Об утверждении Положения о порядке представления на подпись и рассмотрения Президентом Республики Казахстан законов Республики Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения
Указ Президента Республики Казахстан от 2 июля 1996 г. N 3051.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Положение о порядке представления на подпись и рассмотрения Президентом Республики Казахстан законов Республики Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения (прилагается).
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено Указом
Президента Республики Казахстан
от 2 июля 1996 г. N 3051
Сноска. В тексте Положения слова "по вопросам" исключены Указом Президента РК от 21.09.2007 N 413 .
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке представления на подпись и рассмотрения
Президентом Республики Казахстан законов Республики
Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения
1. Закон Республики Казахстан, принятый Парламентом, предварительно скрепленный подписями Председателя (председателей) Палаты (палат) Парламента и Премьер-Министра, вносится на подпись Президенту Республики Казахстан на казахском и русском языках с сопроводительным письмом, подписываемым соответствующим Председателем Палаты Парламента. Если законом ратифицируется международный договор, то вместе с законом представляются заверенные копии этого договора.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 15.02.2023 № 127 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Поступивший на подпись закон направляется Общим отделом Администрации Президента Республики Казахстан в Государственно-правовой отдел для подготовки заключения, содержащего предложения о подписании закона или о его возврате с возражениями в Мажилис Парламента. Копии закона также направляются Общим отделом соответствующим структурным подразделениям Администрации Президента.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными Указами Президента РК от 21.09.2007 N 413 ; от 24.04.2008 N 576 ; от 12.11.2008 № 689 .
3. Государственно-правовой отдел Администрации Президента с учетом предложений помощников, советников Главы государства, руководителя Представительства Президента в Парламенте, а также соответствующих структурных подразделений Администрации Президента вырабатывает заключение и представляет его вместе с оригиналами текстов закона в Канцелярию Президента.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными Указами Президента РК от 21.09.2007 N 413 ; от 24.04.2008 N 576 .

4. Президенттiң кеңсесi қорытындыларымен бiрге заңды Президент Әкiмшiлiгiнiң Басшысына табыстайды, ол қол қоюға ұсынылған заң және ол бойынша жасалған қорытындылар туралы Мемлекет басшысына баяндайды.
4-1. Республика Президенті Парламент ұсынған заңға бір ай ішінде қол қояды, заңды халыққа жария етеді не заңды немесе оның жекелеген баптарын қайтадан талқылап, дауысқа салу үшін қайтарады.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 21.09.2007 № 413; жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.02.2023 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
5. Мемлекет басшысы қол қойған заңды Президенттiң кеңсесi Президент Әкiмшiлiгiнiң Жалпы бөліміне бередi, ол:
1) заңға реттiк нөмiр бередi. Бұл орайда нөмiрлеу тиiсiнше сайланған Парламент қызметi кезеңiне жүргiзiледi - ол араб цифрларымен, сайлану ретi - рим цифрларымен (сызықша арқылы) белгiленедi, ал бұдан кейiн ҚРЗ (Қазақстан Республикасының Заңы) бас әрiптер қойылады;
2) заңды арнаулы журналға қол қойылған күнiн, реттiк нөмiрi мен Парламент сайлауын көрсете отырып, тiркейдi;
3) тиiстi елтаңбалық мөрмен куәландырылған заң көшiрмесiн тиісті бұқаралық ақпарат құралдарына жариялауға бередi;
4) Парламенттiң Сенаты мен Мәжiлiсiне заңның тиiстi елтаңбалық мөрмен куәландырылған екi данасын бередi, ал Сенат пен Мәжiлiс аппараттары белгiленген тәртiппен өз тарапында:
"Парламент Жаршысында" жариялау және Сенатта заңды талқылау процесiнде түзелетiн алғашқы материалдармен iске қосып тiркеу;
мүдделi органдар мен ұйымдарға тарату, Мәжiлiсте заңды талқылау процесiнде түзелетiн алғашқы материалдармен iске қосып тiркеу мәселелерiн шешедi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді – ҚР Президентінің 24.04.2008 № 576, 12.11.2008 № 689 Жарлықтарымен.
6. Мемлекет басшысы қол қойған заңдардың түпнұсқалары Президент Әкiмшiлiгiнiң Жалпы бөлімінде сақталады және белгiленген мерзiм өткеннен кейiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Архивiне тұрақты сақтауға берiлдi.
Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiгiнiң Құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде елтаңбалық мөрмен куәландырылған заңдардың көшiрмелерi талқылау мен қабылдау барысында түзiлген басқа материалдармен бiрге белгiленген тәртiппен тиiсiнше Парламент Сенаты мен Мәжiлiсiнде iстерге хатталады және Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттiк архивiне тұрақты сақтауға тапсырылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді – ҚР Президентінің 24.04.2008 № 576, 12.11.2008 № 689 Жарлықтарымен.

4. Канцелярия Президента представляет закон вместе с заключениями Руководителю Администрации Президента, который докладывает Главе государства о представленном на подпись законе и выработанных по нему заключениях.
4-1. Президент Республики подписывает представленный Парламентом закон в течение одного месяца, обнародует закон либо возвращает закон или отдельные его статьи для повторного обсуждения и голосования.
Сноска. Положение дополнено пунктом 4-1 в соответствии с Указом Президента РК от 21.09.2007 N 413 ; в редакции Указа Президента РК от 15.02.2023 № 127 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Закон, подписанный Главой государства, Канцелярией Президента передается Общему отделу Администрации Президента, который:
1) присваивает закону порядковый номер. При этом нумерация ведется на период деятельности Парламента соответствующего созыва - обозначается арабскими цифрами, созыв - римскими цифрами (через тире), а затем проставляются прописные буквы ЗРК (Закон Республики Казахстан);
2) регистрирует закон в специальном журнале с указанием даты подписания, порядкового номера и созыва Парламента;
3) передает для обнародования в соответствующие средства массовой информации заверенную соответствующей гербовой печатью копию закона;
4) передает соответственно в Сенат и Мажилис Парламента по два экземпляра заверенных соответствующей гербовой печатью копии закона для решения в установленном порядке аппаратами Сената и Мажилиса следующих вопросов:
публикации в "Ведомостях Парламента" и приобщения в дело с первичными материалами, образующимися в процессе обсуждения закона в Сенате;
рассылки заинтересованным органам и организациям, приобщения в дело с первичными материалами, образующимися в процессе обсуждения закона в Мажилисе.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными Указами Президента РК от 24.04.2008 N 576 ; от 12.11.2008 № 689 .
6. Подлинники подписанных Главой государства законов хранятся в Общем отделе Администрации Президента и передаются по истечении установленного срока на постоянное хранение в Архив Президента Республики Казахстан.
Копии законов, заверенные гербовой печатью в Общем отделе Администрации Президента, вместе с другими материалами, образующимися в ходе их обсуждения и принятия, в установленном порядке формируются в дела соответственно в Сенате и Мажилисе Парламента и сдаются на постоянное хранение в Центральный государственный архив Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными Указами Президента РК от 24.04.2008 N 576 ; от 12.11.2008 № 689 .

7. Қол қойылмаған заң Парламенттiң Мәжiлiсiне қайтарылған жағдайда оны қайталап талқылау және дауыс беру үшiн Мемлекет басшысы өзiнiң заңға тұтастай немесе оның жекелеген баптарына (ережелерiне) келiспеушiлiктерде тұтастай заңның немесе оның жекелеген баптарының (қағидаларының) редакциясы берiлуi мүмкiн.
8. Қазақстан Республикасының Президенті Парламентте қарсылықтарды қарау барысында Парламент депутаттарының ұсыныстарын ескере отырып, заңның немесе оның жекелеген баптарының (ережелерінің) нақтыланған редакциясын енгізуге құқылы. Заңның немесе оның жекелеген баптарының (ережелерiнiң) редакциясын нақтылау қажеттiгi туралы ұсынысты Мемлекет басшысының қарауына Президент Әкiмшiлiгi бередi.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.02.2023 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
9. Мемлекет басшысының келiспеушiлiктерi Парламентте талқыланған кезде Республика Президентiнiң айқындамасын Президент Әкiмшiлiгi Мемлекеттік құқық бөлiмiнiң меңгерушiсi, Президенттің Парламенттегі өкілдігінің басшысы немесе ол уәкiлдiк берген өзге лауазымды адамдар бiлдiредi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді – ҚР Президентінің 21.09.2007 № 413, 24.04.2008 № 576 Жарлықтарымен.

7. При возвращении в Мажилис Парламента неподписанного закона для его повторного обсуждения и голосования Глава государства выражает свое несогласие с законом в целом или его отдельными статьями (положениями). По усмотрению Главы государства возражения могут содержать редакцию всего закона или его отдельных статей (положений).
8. Президент Республики Казахстан в ходе рассмотрения в Парламенте возражений вправе с учетом предложений депутатов Парламента внести уточненную редакцию закона или его отдельных статей (положений). Предложение о необходимости уточнения редакции закона или его отдельных статей (положений) представляется на рассмотрение Главы государства Администрацией Президента.
Сноска. Пункт 8 - в редакции Указа Президента РК от 15.02.2023 № 127 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. В рассмотрении возражений Главы государства в Парламенте позицию Президента Республики представляют заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента, руководитель Представительства Президента в Парламенте либо иные уполномоченные им должностные лица.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 21.09.2007 N 413 ; от 24.04.2008 N 576 .