Мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiк сыныптары туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 12 шiлде N 3055. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 1999.12.29. N 318 жарлығымен. ~U990318
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын U952730_ iске асыру мақсатындағы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2731 N952731_ өкiмiне (Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж, N 24, 170-құжат) сәйкес қаулы етемiн:
1. Мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiк сыныптары туралы ереже
(қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Осы Жарлық 1996 жылдың 1 шiлдесiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 12 шiлдедегi
N 3055 Жарлығымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiк
сыныптары туралы
Ереже
1. Осы Ереже мемлекеттiк қызметшiлерге бiлiктiлiк сыныптарын берудiң, төмендетудiң, одан айырудың, өзге мемлекеттiк лауазымдарға ауысқан кезде оларды сақтаудың тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.
2. Мемлекеттiк қызметшiлерге бiлiктiлiк сыныптарын тағайындау кәсiптiк бiлiмi, мемлекеттiк қызмет стажы, мамандығы бойынша стажы мен жұмыс тәжiрибесi, алып отырған тиiстi санаттағы мемлекеттiк қызметi бойынша лауазымдық мiндеттердi орындауға қолданылатын Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуi жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк қызмет атқарып отырған мемлекеттiк қызметшiлерге
мынадай бiлiктiлiк сыныптары тағайындалуы мүмкiн:
жоғары санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - жоғары, 1 және 2-сыныптар;
бiрiншi санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - 3 және 4-сыныптар;
екiншi санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - 5 және 6-сыныптар;
үшiншi санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - 7 және 8-сыныптар;
төртiншi санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - 9 және 10-сыныптар;
бесiншi санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - 11 және 12-сыныптар;
алтыншы санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - 13 және 14-сыныптар;
жетiншi санатқа жатқызылған лауазымдағы мемлекеттiк
қызметшiлерге - 15 және 16-сыныптар.
Осы тармақта аталған бiлiктiлiк сыныптарына қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Президентi өзгертулер енгiзедi.
4. Әскери және өзге атақтары, сыныптық шендерi, дипломатиялық дәрежелерi бар мемлекеттiк қызметке ауыстырылған (iссапарға жiберiлген) адамдарға мемлекеттiк қызметшiнiң тиiстi сыныбы берiледi, бұрын тағайындалған атақтар, шендер мен дәрежелер сақталады.
Мемлекеттiк қызметшi сыныптық шен немесе дипломатиялық дәреже берiлген мемлекеттiк органнан басқа мемлекеттiк органға ауысқан кезде бұрын тағайындалған сыныптық шенi мен дипломатиялық дәрежесi және ол үшiн көзделген төлемдер алып отырған мемлекеттiк лауазымы бойынша белгiленген тәртiппен тиiстi бiлiктiлiк сыныбы берiлгенге дейiн сақталады.

Об утверждении Положения о квалификационных классах государственных служащих
Указ Президента Республики Казахстан от 12 июля 1996 г. N 3055. Утратил силу - Указом Президента РК от 29 декабря 1999 г. N 318 ~U990318.
В соответствии с распоряжением Президента Республики Казахстан от 26 декабря 1995 г. N 2731 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной службе" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г.,
N 24, ст. 170) постановляю:
1. Утвердить Положение о квалификационных классах
государственных служащих (прилагается).
2. Настоящий Указ вступает в силу с 1 июля 1996 года.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 12 июля 1996 г. N 3055
П О Л О Ж Е Н И Е
о квалификационных классах государственных служащих
1. Настоящее Положение определяет порядок и условия присвоения, лишения квалификационных классов государственных служащих, понижения в них и их сохранения при переводе на иные государственные должности.
2. Присвоение квалификационных классов государственным служащим производится в соответствии с установленными законодательством Республики Казахстан квалификационными требованиями по профессиональному образованию, стажу государственной службы, стажу и опыту работы по специальности, знанию законодательства Республики Казахстан применительно к исполнению должностных обязанностей по занимаемой государственной должности соответствующей категории.
3. Государственным служащим, занимающим государственные
должности, могут быть присвоены следующие квалификационные классы:
государственным служащим занимающим должность, отнесенные к
высшей категории, - высший, 1 и 2 классы;
государственным служащим, занимающим должности, отнесенные к
первой категории, - 3 и 4 классы;
государственным служащим, занимающим должности, отнесенные ко
второй категории, - 5 и 6 классы;
государственным служащим, занимающим должности, отнесенные к
третьей категории, - 7 и 8 классы;
государственным служащим, занимающим должности, отнесенные к
четвертой категории, - 9 и 10 классы;
государственным служащим, занимающим должности, отнесенные к
пятой категории, - 11 и 12 классы;
государственным служащим, занимающим должности, отнесенные к
шестой категории, - 13 и 14 классы;
государственным служащим, занимающим должности, отнесенные к
седьмой категории, - 15 и 16 классы.
Изменения в перечисленные настоящим пунктом квалификационные классы при необходимости вносятся Президентом Республики.
4. Лицам, имеющим воинские и иные звания, классные чины, дипломатические ранги, переведенным (прикомандированным) на государственную службу, присваивается соответствующий класс государственного служащего, сохраняются присвоенные ранее звания, чины и ранги.
При переводе государственного служащего из государственного органа, в котором ему присвоен классный чин или дипломатический ранг, в другой государственный орган ему сохраняется ранее присвоенный классный чин или дипломатический ранг и предусмотренные за это выплаты до присвоения соответствующего квалификационного класса по занимаемой государственной должности в порядке, установленном настоящим Положением.

5. Мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiк сыныптары мемлекеттiк қызметшiлердiң кәсiби даярлық деңгейiнiң мемлекеттiк қызметтiң тиiстi санаттарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарына лайықтылығын көрсетедi.
Жоғары, бiрiншi және екiншi санаттағы мемлекеттiк қызметшiлерге бiлiктiлiк сыныптары атқарып отырған қызметiне, кәсiби бiлiктiлiк деңгейi мен жұмыс нәтижелерiне сәйкес берiледi.
Үшiншi - жетiншi санаттағы мемлекеттiк қызметшiлерге кезектi бiлiктiлiк сыныптары аттестация нәтижелерi бойынша берiледi.
6. Қазақстан Республикасының Президентi жоғары, 1, 2, 3 және 4 бiлiктiлiк сыныптарын, сондай-ақ Республиканың Орталық сайлау комиссиясы Төрағасы орынбасарының, хатшысы мен мүшелерiнiң лауазымдарына сәйкес бiлiктiлiк сыныптарын бередi.
7. Мемлекеттiк қызметке алған кезде қызметшiлерге лауазымдардың тиiстi санаттарының шегiнде бiлiктiлiк сыныптары берiледi.
Лауазымдардың тиiстi санаттарының шегiнде кезектi бiлiктiлiк сыныбын беру үшiн мемлекеттiк қызметшi атқарып отырған қызметiнде кемiнде екi-үш жыл мiнсiз жұмыс iстеуге тиiс.
Аса жауапты тапсырмалар орындағаны үшiн мемлекеттiк қызметшiге лауазымдардың тиiстi санаттарының шегiнде кезектi бiлiктiлiк сыныбы мерзiмiнен бұрын тағайындалуы мүмкiн.
Берiлген бiлiктiлiк сыныбы мемлекеттiк қызметшiде сақталып қалады.
Кезектi бiлiктiлiк сыныбы мемлекеттiк қызметшiнiң бастамашылығымен өткiзiлген аттестация нәтижелерi бойынша кейiн басқа қызметке ауыстырмай-ақ берiлуi мүмкiн.

5. Квалификационные классы государственных служащих указывают на соответствие уровня профессиональной подготовки государственных служащих квалификационным требованиям, предъявляемым к государственным должностям соответствующих категорий.
Квалификационные классы государственным служащим высшей, первой и второй категорий присваиваются в соответствии с занимаемой должностью, уровнем профессиональной квалификации и результатами работы.
Очередные квалификационные классы государственным служащим третьей - седьмой категорий устанавливаются по результатам аттестации.
6. Президент Республики Казахстан присваивает высший, 1, 2, 3 и 4 квалификационные классы, а также квалификационные классы, соответствующие должностям заместителя Председателя, секретаря и членов Центральной избирательной комиссии Республики.
7. При приеме на государственную службу служащим присваивается квалификационный класс в пределах соответствующей категории должностей.
Для присвоения очередного квалификационного класса в пределах соответствующей категории должностей государственный служащий должен безупречно отработать на занимаемой должности не менее двух-трех лет.
За выполнение особо ответственных задач государственному служащему может быть досрочно присвоен очередной квалификационный класс в пределах соответствующей категории должностей.
Присвоенный государственному служащему квалификационный класс сохраняется за ним.
Очередной квалификационный класс без последующего перевода на другую должность может быть присвоен по результатам аттестации, проведенной по инициативе государственного служащего.

8. Мемлекеттiк қызметшiлердiң өздерiне жүктелген мiндеттердi орындамағаны немесе тиiстi түрде орындамағаны, лауазымдық өкiлеттiгiн асыра пайдаланғаны, мемлекеттiк және еңбек тәртiбiн бұзғаны, сонымен қатар "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар Жарлығындағы мемлекеттiк қызметте болуға байланысты белгiленген шектеулердi орындамағаны үшiн мемлекеттiк қызметшiге кезектi бiлiктiлiк сыныбын беру бiр жылға дейiнгi мерзiмге кiдiртiлуi мүмкiн.
Егер мемлекеттiк қызметшi аттестация нәтижелерi бойынша атқарып отырған қызметiне лайықсыз деп танылса, тиiстi мемлекеттiк органның басшысы оның бiлiктiлiк сыныбын төмендете алады.

8. За неисполнение и ненадлежащее исполнение государственным служащим возложенных на него обязанностей, превышение должностных полномочий, нарушение государственной и трудовой дисциплины, а равно за несоблюдение установленных Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О государственной службе" ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе, государственному служащему может быть задержано присвоение очередного квалификационного класса на срок до одного года.
Государственный служащий может быть понижен в квалификационном классе руководителем соответствующего государственного органа, если он по результатам аттестации признан не соответствующим занимаемой должности.

9. Мемлекеттiк қызметшiнiң қызметтiк тiзiмiнде (еңбек кiтапшасында) тиiстi бiлiктiлiк сыныбын беру, өзгерту мен одан айыру туралы жазылып отырады.
10. Лауазымдардың тиiстi санаты бойынша сынып белгiлеу туралы ұсынысты мемлекеттiк қызметшiнiң тiкелей басшысы 1-қосымшаға сәйкес енгiзедi, мемлекеттiк қызметшi кейiн онымен таныстырылады.
Мемлекеттiк органның кадр қызметi берiлген бiлiктiлiк сыныптарын 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алуды жүзеге асырады.
Сынақ мерзiмi бiткенге дейiн мемлекеттiк қызметшiге кезектi бiлiктiлiк сыныбы берiлмейдi.
Республика Президентi беретiн бiлiктiлiк сыныптарынан басқа, бiлiктiлiк сыныптарын мемлекеттiк қызметшiнi тиiстi лауазымға тағайындаған мемлекеттiк органдар немесе лауазымды адамдар бередi.
Мемлекеттiк қызметшiнi бiлiктiлiк сыныбынан оған осы сыныпты
берген мемлекеттiк орган немесе лауазымды адам заңдарда белгiленген
негiздер мен тәртiп бойынша айыруы немесе сыныбын төмендетуi мүмкiн.

9. В послужном списке (трудовой книжке) государственного служащего производится запись о присвоении, изменении и лишении соответствующего квалификационного класса.
10. Представление о присвоении класса по соответствующей категории должностей вносится непосредственным руководителем государственного служащего согласно приложению 1, с последующим ознакомлением государственного служащего.
Кадровая служба государственного органа осуществляет учет присвоенных квалификационных классов по форме согласно приложению 2.
Государственному служащему до окончания срока испытания очередной квалификационный класс не присваивается.
Квалификационные классы присваиваются государственными органами или должностными лицами, назначившими на соответствующие должности государственных служащих, за исключением квалификационных классов, присваиваемых Президентом Республики.
Государственный служащий может быть лишен квалификационного класса или понижен в нем государственным органом или должностным лицом, присвоившим ему этот класс, по основаниям и в порядке, установленном законодательством.

11. Осы Жарлық күшiне енгiзiлгенге дейiн тиiстi санаттағы
мемлекеттiк қызметтi атқарып отырған мемлекеттiк қызметшiге
бiлiктiлiк сыныбын беру осы Ереженiң 5-тармағында көзделген
тәртiппен аттестациядан өткiзiлмей-ақ жүзеге асырылады.
12. Бiлiктiлiк сыныбы үшiн мынадай ай сайынғы қосымша ақы мөлшерi
белгiленедi:
___________________________________________________________________
Берiлген сынып             | Лауазымдық жалақыға қосымша
| ақының проценттiк мөлшерi
___________________________________________________________________
Жоғары                                   80

11. Государственному служащему, занимающему государственную
должность соответствующей категории до введения в действие
настоящего Указа, присвоение квалификационного класса производится в
порядке, предусмотренном пунктом 5 настоящего Положения, без
прохождения аттестации.
12. Устанавливаются следующие ежемесячные размеры доплаты за
квалификационные классы:
--------------------------------------------------------------------
Присвоенный класс          ! Размер доплаты в процентах
!   к должностному окладу
--------------------------------------------------------------------
Высший                             80

1                                        70
2                                        65
3                                        63
4                                        58
5                                        55
6                                        50
7                                        45
8                                        43
9                                        38
10                                       35
11                                       33
12                                       28

1                                70
2                                65
3                                63
4                                58
5                                55
6                                50
7                                45
8                                43
9                                38
10                                35
11                                33
12                                28

13                                       23
14                                       18
15                                       15
16                                       10
___________________________________________________________________
13. Бiлiктiлiк сыныбы үшiн қосымша ақы мемлекеттiк қызметшiнiң
орташа жалақысын есептегенде ескерiледi.
14. Мемлекеттiк қызметшiге бiлiктiлiк сыныбын беруге,
төмендетуге және одан айыруға байланысты даулар заңдарда белгiленген
тәртiппен шешiледi.
1-қосымша
Бiлiктiлiк сыныбын беру туралы
Ұсыныс
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
Атқарып отырған қызметi ___________________________________________
(лауазым мен басқару органының
___________________________________________________________________
толық атауы)
Туған күнi (күнi, айы, жылы)_______________________________________
Бiлiмi ____________________________________________________________
(қашан және қай оқу орнын бiтiрдi)
Ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы______________________________________
Наградалары, құрметтi атақтары ____________________________________
___________________________________________________________________-
___________________________________________________________________-
___________________________________________________________________
Атқарып отырған қызметiнде ________________________________бастап
(күнi, айы, жылы)
iстейдi.
Жұмыс стажы: жалпы _________________оның iшiнде мемлекеттiк
қызметте __________________________________________________________
Бiлiктiлiк сыныбы бар _____________________________________________
(қандай лауазым бойынша, берiлген күнi)
___________________________________________________________________
_________________________ бiлiктiлiк сыныбын беруге ұсынылып отыр,
Бiлiктiлiк сыныбын
беруге негiздеме
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ұсыныс енгiзген адамның лауазымы мен қолы)
199__жылғы " "______________
Ұсыныспен таныстым __________________________________________
(ұсынылып отырған адамның қолы, күнi)
2-қосымша
Бiлiктiлiк сыныбын берудi есепке
алу карточкасы
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)              (жеке iс қағазының N )
___________________________________________________________________
Бiлiктiлiк сыныбын беру | Бiлiктiлiк  | Берiлген бiлiктiлiк
туралы шешiм қабылдаған | сыныбы      | сыныбы бойынша
органның атауы және     |             | атқаратын қызметi
құжат нөмiрi            |             |
___________________________________________________________________

13                                23
14                                18
15                                15
16                                10
13. Доплата за квалификационные классы учитывается при
исчислении среднего заработка государственного служащего.
14. Споры, связанные с присвоением, понижением и лишением
квалификационного класса государственного служащего, разрешаются в
порядке, установленном законодательством.
Приложение 1
П Р Е Д С Т А В Л Е Н И Е
о присвоении квалификационного класса
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Занимаемая должность________________________________________________
(полное наименование должности
____________________________________________________________________
и органа управления)
Дата рождения (число, месяц, год)___________________________________
Образование_________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил)
Ученая степень, ученое звание_______________________________________
Награды, почетные звания____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
В занимаемой должности с_______________________________________
(число, месяц, год)
Стаж работы: общий___________________, в том числе на
государственной службе______________________________________________
Имеет квалификационный класс___________________________________
(по какой должности, дата присвоения)
Представляется к присвоению квалификационного класса________________
____________________________________________________________________
Обоснование присвоения
квалификационного класса
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность и подпись лица, внесшего представление)
"____"_______________199___года
С представлением ознакомлен____________________________________
(подпись представляемого, дата)
Приложение 2
Карточка учета
присвоения квалификационного класса
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)                  (N личного дела)
____________________________________________________________________
Наименование органа, принявшего!Квалификационный!Должность, по
решение о присвоении           !класс           !которой присвоен
квалификационного класса, и    !                !квалификационный
номер документа                !                !класс
_______________________________!________________!___________________

1             |      2      |             3
___________________________________________________________________
_________________________             _____________________
_________________________              (карточка түзген
(қызметшiнi босату туралы                адамның қолы)
шешiм қабылдаған органның
атауы және құжат нөмiрi)

1                 !       2        !         3
_______________________________!________________!___________________
___________________                         ________________________
(подпись составившего
___________________                          карточку)
(наименование органа,
принявшего решение об
увольнении служащего,
дата и номер документа)