Шағын кәсiпкерлiкті дамытуға мемлекеттiк қолдауды күшейту және оны жандандыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 6 наурыз N 3398. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Шағын кәсiпкерлiктi дамытуды ынталандыру, Қазақстан азаматтарының кәсiпкерлiк бастамаларын жүзеге асыру үшiн қолайлы құқықтық және экономикалық жағдайлар жасау мақсатында қаулы етемiн:
1. Шағын кәсiпкерлiктi қолдау мен дамыту мемлекеттiк экономикалық саясаттың басым саласы болып саналсын.
Жүзеге асырылатын шаралар, бiрiншi кезекте, халықты жұмыспен қамтамасыз етуге, оның әлеуметтiк проблемаларын шешу мен еңбек белсендiлiгiн дамытуға, тұтыну рыногын тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң алуан түрлерiмен толықтыруға бағытталсын.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстармен Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан экономикасының осынау маңызды секторын нығайту мен дамытуға iс жүзiнде жан-жақты практикалық көмек пен қолдау көрсету жөнiндегi жұмысты ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi жанынан Шағын кәсiпкерлiктi қолдау жөнiндегi агенттiк құрып, оның жұмысын ұйымдастырсын. Оның басты мiндеттерi шағын кәсiпкерлiктi қолдау жөнiнде орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың iс-қимылын үйлестiру, оны ең алдымен материалдық өндiрiс саласында дамыту бағдарламасын талдап жасау мен жүзеге асыруға қатысу, шағын кәсiпкерлiкке қаржылық және техникалық көмек көрсету мәселелерiнде халықаралық қаржы институттарымен өзара iс-қимыл жасау, экономиканың осы секторына шетелдiк инвестицияларды тарту үшiн қолайлы жағдайлар туғызуға жәрдем жасау болып табылады;
2) 1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде қолданылып жүрген заңдарға толықтырулар мен өзгертулер енгiзудi қоса алғанда, заң актiлерiнiң жобаларын Қазақстан Республикасының Парламентiне енгiзсiн, оларда:
- жұмыс iстейтiн адамдар саны мен жиынтық табысына қарай шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мәртебелерiн анықтау;
- шаруа (фермер) қожалығын қоса алғанда жеке және отбасылық кәсiпкерлiктi заң тұрғысынан қамтамасыз ету, бұл ретте мемлекеттiк органдардың заңсыз араласпауына кепiлдiк беру көзделсiн, олардың жеке кәсiпкерлердiң құқықтарын бұзатын iс-әрекеттерiне шағым жасаудың айқын рәсiмдерi;
- тiркеуге келетiн мерзiм мен төлемдi қысқартуды, жарғылық қордың талап етiлетiн мөлшерiн азайтуды, мемлекеттiк меншiктiң шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне өтеусiз берiлуiн көздей отырып, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн мемлекеттiк тiркеудiң оңайлатылған тәртiбiн енгiзу;
- мемлекеттiк бақылаушы және тексерушi органдарға шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен және жеке кәсiпкерлермен өзара қатынастарын шарттық негiзде жүзеге асыруға, сондай-ақ олардан заңмен белгiленген айыппұлдарды, өсiмдер мен басқа да санкцияларды қоспағанда, қосымша төлем алуға мүмкiндiк беретiн қолданылып жүрген заң нормалары мен ережелерiн алып тастау;
- материалдық өнiм өндiрумен айналысатын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне салық пен кеден салығын салу саласында жеңiлдiктер қолдану көзделсiн;

О мерах по усилению государственной поддержки и активизации развития малого предпринимательства
Указ Президента Республики Казахстан от 6 марта 1997 г. N 3398. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696)(вводится в действие со дня подписания)
В целях стимулирования развития малого предпринимательства, создания благоприятных правовых и экономических условий для реализации предпринимательской инициативы граждан Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Считать поддержку и развитие малого предпринимательства приоритетной сферой государственной экономической политики.
Направить осуществляемые меры, в первую очередь, на обеспечение занятости населения, решение его социальных проблем и развитие трудовой активности, наполнение потребительского рынка широким ассортиментом товаров и услуг.
2. Правительству Республики Казахстан, акимам областей и города Алматы организовать работу по оказанию всемерной практической помощи и поддержки в укреплении и развитии этого важного сектора экономики Казахстана.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) создать и организовать работу Агентства по поддержке малого предпринимательства в составе Министерства экономики и торговли Республики Казахстан. Определить его главными задачами координацию действий центральных и местных исполнительных органов по поддержке малого предпринимательства, участие в выработке и реализации программ его развития, прежде всего в сфере материального производства, взаимодействие с международными финансовыми институтами в вопросах оказания финансовой и технической помощи малому предпринимательству, содействие в создании благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций в этот сектор экономики;
2) в срок до 1 апреля 1997 г. внести в Парламент Республики Казахстан проекты законодательных актов, включая дополнения и изменения в действующие законы, в которых предусмотреть:
- определение статуса субъектов малого предпринимательства, исходя из численности работающих и совокупного дохода;
- законодательное обеспечение индивидуального и семейного предпринимательства, включая крестьянские (фермерские) хозяйства, предусмотрев при этом гарантии от неправомерного вмешательства государственных органов, четкие процедуры обжалования их действий, нарушающих права индивидуальных предпринимателей;
- введение упрощенного порядка государственной регистрации субъектов малого предпринимательства, имея в виду сокращение сроков и платы за регистрацию, уменьшение требуемого размера уставного фонда, безвозмездной передачи в собственность субъектам малого предпринимательства государственной собственности;
- исключение действующих законодательных норм и положений, позволяющих государственным контролирующим и инспектирующим органам осуществлять свои взаимоотношения с хозяйствующими субъектами и индивидуальными предпринимателями на договорной основе, а также взимать с них дополнительную плату, за исключением законодательно установленных штрафов, пени и других санкций;
- распространение на субъекты малого предпринимательства, занимающихся производством материального продукта, льгот в области налогового и таможенного обложения;

3) 1997 жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, қазақстандық заңды тұлғалар мен кәсiпкерлердiң, халықаралық қаржы ұйымдары шетелдiк үкiметтiк және үкiметтiк емес құрылымдардың қатысуымен шағын кәсiпкерлiктi дамыту қорын құру туралы ұсыныстар енгiзсiн. Аталған Қордың негiзгi қызметi кредиттердi шағын бизнес жобалары бойынша дербес түрде беруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi Қордың қаражатын конкурстық негiзде шартты орналастыру арқылы беруге бағытталуға тиiс. <*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Президентінің 2002.08.29. N 936   жарлығымен .
4. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп:
1) мемлекеттiк банктер мен мемлекеттiң қатысуымен екiншi деңгейдегi банктерде жеке кәсiпкерлердi қоса алғанда, шағын кәсiпкерлiк кәсiпорындары үшiн төлем алмай шоттар ашуды қамтамасыз ететiн тиiстi шешiмдер мен шаралар қабылдасын;
2) екiншi деңгейдегi банктердi шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне бiрiншi кезекте кредиттiк қызмет көрсетуге ынталандыратын шаралар жүйесiн жасасын.
5. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгiмен бiрлесiп:
1) 1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiн мемлекеттiк кәсiпорындардағы пайдаланылмай жатқан өндiрiстiк объектiлер мен алаңдарға, офистiк үй-жайларға түгендеу жүргiзсiн және жарғылық капиталында мемлекеттiк қатысу үлесi бар ұйымдарда осындай түгендеу жүргiзудi қамтамасыз етсiн.
1997 жылдың II тоқсаны iшiнде аталған объектiлердi (үй-жай, алаңдарды) өндiрiстiк қызметпен айналысатын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне сомасын төлеу мерзiмiн созып 3 жыл iшiнде өтейтiн етiп тендер арқылы сататын болсын.
1997 жылдың III тоқсаны iшiнде пайдаланылмай жатқан өндiрiстiк үй-жайлар туралы ақпарат берген кәсiпкерлердiң таңдауы бойынша оларды өндiрiстiк мақсаттар үшiн пайдалану шартымен кейiн меншiгiне беру құқығымен оларға бiр жыл мерзiмге жалға немесе сенiм көрсетiп басқаруға берсiн.
Мүлiктi беру туралы жасасылған шарттарда, егер осындай шарт жасасылған күннен бастап алты ай өткенге дейiн өндiрiстiк қызмет жүзеге асырылмайтын болса, оларды бұзуды қарастыратын талаптар көзделсiн. Қайтарылған мүлiк қайтадан конкурсқа қойылады;
2) шағын бизнес орталықтары мен инкубаторларын салуға арналған жер учаскелерiн анықтасын, өндiрiспен айналысатын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне нысаналы жолмен 5 жылға дейiн мерзiмiн созып төлеуге жер учаскелерiн сату жөнiнде ай сайын конкурстар өткiзсiн, оларға жер иелену актiлерiн тегiн берсiн;

3) в срок до 1 мая 1997 г. внести предложения о создании Фонда развития малого предпринимательства с участием Правительства Республики Казахстан, казахстанских юридических лиц и предпринимателей, международных финансовых организаций, зарубежных правительственных и неправительственных структур. Основная деятельность указанного Фонда должна быть направлена на предоставление кредитов по проектам малого бизнеса самостоятельно, а также путем обусловленного размещения на конкурсной основе средств Фонда в банках второго уровня Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - Указом Президента РК от 29 августа 2002 г. N 936  U020936_  .
4. Правительству Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан:
1) принять соответствующие решения и меры, обеспечивающие открытие счетов в государственных банках и банках второго уровня с участием государства для предприятий малого предпринимательства, включая индивидуальных предпринимателей, без взимания платы;
2) выработать систему мер, стимулирующих банки второго уровня в первоочередном кредитном обслуживании субъектов малого предпринимательства.
5. Акимам областей и города Алматы совместно с Министерством финансов Республики Казахстан:
1) до 1 апреля 1997 г. провести инвентаризацию неиспользуемых производственных объектов и площадей, офисных помещений на государственных предприятиях и обеспечить проведение такой инвентаризации в организациях с государственной долей участия в уставном капитале.
В течение II квартала 1997 г. через тендер продать указанные объекты (помещения, площади) в рассрочку со сроком погашения этих сумм в течение 3 лет субъектам малого предпринимательства, занимающимся производственной деятельностью.
В течение III квартала 1997 г. по выбору предпринимателей, предоставивших информацию о неиспользуемых производственных помещениях, передать им в аренду или доверительное управление сроком на один год с правом последующей передачи в собственность, при условии использования их для производственных целей.
В заключенных договорах о передаче имущества предусмотреть условия, при которых они подлежат расторжению, если производственная деятельность не осуществляется по истечении шести месяцев со дня заключения такого договора. Возвращенное имущество повторно выставляется на конкурс;
2) определить земельные участки, предназначенные для строительства центров и инкубаторов малого бизнеса, ежемесячно проводить конкурсы по продаже в рассрочку до 5 лет земельных участков целевым путем субъектам малого предпринимательства, занимающимся производством, выдавать им акты на землевладение без оплаты;

3) бiр ай мерзiмде көп қабатты үйлерде бiрлесiп тұру талаптарын бұзбай, өндiрiстiк қызметпен айналысатын кәсiпкерлерге тұрғын үйлердiң пәтерлерiмен жертөлелерiн қайта жоспарлауды келiсу рәсiмдерiн оңайлатсын. Тиiстi құжаттарды ақысыз беретiн болсын;
4) шағын кәсiпкерлiк кәсiпорындарына өндiрiстiк қызметтi ұйымдастыру үшiн пайдалану шартымен құрылысы аяқталмаған мемлекеттiк объектiлердi тендерлiк негiзде берудi қамтамасыз етсiн;
5) өндiрiстiк-шаруашылық қызметтерiн лицензиялауды ұйымдастыру жөнiнде бұрын қабылданған барлық шешiмдер, егер "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығында лицензиялардың түрлерi мен оларды беру тәртiбi тiкелей көзделмеген болса, сондай-ақ қалалар мен аудандарды дамытуға, әр түрлi мерекелер мен басқа да шараларды өткiзуге арнап жиналатын мәжбүрлi жарналардың барлық түрлерi жойылсын;
6) 1997 жылғы 1 сәуiрге дейiн шағын кәсiпкерлiктi және шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн дамыту жөнiнде қоғамдық құрылымдар өкiлдерiмен осы Жарлықтың талаптарынан туындайтын мiндеттердi талқыласын және олардың қызметiн қолдау мен жандандыру жөнiнде нақты шаралар қолдансын;
7) шағын кәсiпкерлiктi дамыту жөнiнде жұмыс iстеп тұрған қоғамдық құрылымдардың жұмысын ұйымдастыруға, олардың консультациялар өткiзуiне және кәсiпкерлердi өндiрiстiк бизнес негiздерiне оқытуына, оларды қажеттi нормативтiк, әдiстемелiк материалдармен, анықтамалық және өзге де әдебиетпен қамтамасыз етуге жан-жақты жәрдем жасап, көмектесетiн болсын.
6. Осы Жарлықтың атқарылуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3) в месячный срок упростить процедуры согласования перепланировки квартир и подвалов жилых домов тем предпринимателям, которые занимаются производственной деятельностью, не нарушая требований совместного проживания в многоэтажных домах. Выдавать соответствующие документы без взимания платы;
4) на основе тендеров обеспечить передачу предприятиям малого предпринимательства государственных объектов незавершенного строительства с условием использования их для организации производственной деятельности;
5) отменить все ранее принятые решения по организации лицензирования производственно-хозяйственной деятельности, если виды лицензий и порядок их выдачи прямо не предусмотрены в Указе Президента Республики Казахстан, имеющем силу Закона,  Z952200_  "О лицензировании", а также все виды принудительных взносов на развитие городов и районов, проведение различного рода празднований и других мероприятий;
6) до 1 апреля 1997 г. обсудить задачи, вытекающие из требований настоящего Указа, с представителями общественных структур по развитию малого предпринимательства и субъектов малого предпринимательства и принять конкретные меры по поддержке и активизации их деятельности;
7) оказывать всемерное содействие и помощь в организации работы
действующих общественных структур по развитию малого
предпринимательства, проведению ими консультаций и учебы
предпринимателей основам производственного бизнеса, обеспечении их
необходимыми нормативными, методическими материалами, справочной и
иной литературой.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на
Администрацию Президента Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан