Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1998 жылғы 2 маусымдағы N 3963.
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуына, Қазақстанның жаңа астанасын абаттандыру мен оның құрылысына елеулi үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында және Астана қаласының Қазақстан Республикасының астанасы ретiндегi ресми тұсаукесерiнiң құрметiне қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалi тағайындалсын.
2. Мыналар бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалi туралы ереже (қоса берiлiп отыр).
2) Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалiнiң сипаттамасы (қоса берiлiп отыр).
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi Республиканың қажеттiгiне қарай естелiк медальдарды жасап шығару үшiн қаражат бөлсiн.
4. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1998 жылғы 2 маусымдағы
N 3963 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi
құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалiмен (бұдан былай - Естелiк медаль) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуына, Қазақстанның астанасын абаттандыру мен оның құрылысына елеулi үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары наградталады.
2. Естелiк медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентiне Үкiмет, министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, шығармашылық одақтар мен басқа да ұйымдар енгiзедi.
3. Естелiк медальдi Қазақстан Республикасының Президентi тапсырады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан және оның тапсыруы бойынша Естелiк медальдi, сондай-ақ:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы;
2) Астана, Алматы қалаларының, облыстардың әкiмдерi, сондай-ақ Мемлекет басшысы осыған уәкiлдiк берген басқа да лауазымды тұлғалар тапсыра алады.
4. Естелiк медальдi тапсыру салтанатты жағдайда және жариялы жүргiзiледi. Ол наградталушының жеке өзiне тапсырылады. Естелiк медаль тапсырылар алдында Қазақстан Республикасы Президентiнiң наградтау туралы Жарлығы жария етiледi.
5. Естелiк медаль тапсырылғаны туралы тапсыру хаттамасы (хаттама нысанын президент Әкiмшiлiгi белгiлейдi) жасалып, ол награда тапсырған адамның қойған қолымен, тапсырған органның мөрiмен бекiтiледi, содан кейiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жiберiледi.

О Памятной медали в честь презентации столицы Республики Казахстан "Астана"
Указ Президента Республики Казахстан от 2 июня 1998 г. N 3963.
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в социально - экономическое развитие Республики Казахстан, в обустройство и строительство новой столицы Казахстана и в ознаменование официальной презентации города Астаны, как столицы Республики Казахстан, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить Памятную медаль в честь презентации столицы Республики Казахстан "Астана".
2. Утвердить:
1) Положение о Памятной медали в честь презентации столицы Республики Казахстан "Астана" (прилагается);
2) описание Памятной медали в честь презентации столицы Республики Казахстан "Астана" (прилагается).
3. Правительству Республики Казахстан выделить средства для изготовления памятных медалей, исходя из потребностей Республики.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено Указом
Президента Республики Казахстан
от 2 июня 1998 г. N 3963
ПОЛОЖЕНИЕ
О Памятной медали в честь презентации
столицы Республики Казахстан "Астана"
1. Памятной медалью в честь презентации столицы Республики Казахстан "Астана" (в дальнейшем - Памятная медаль) награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в социально - экономическое развитие Казахстана, в обустройство и строительство столицы Республики Казахстан.
2. Представления к награждению Памятными медалями вносятся Президенту Республики Казахстан Правительством, министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами, творческими союзами и другими организациями.
3. Памятная медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
Памятную медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан могут вручать также:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) акимы городов Астаны и Алматы, областей, а также иные должностные лица, уполномоченные на это Главой государства.
4. Вручение Памятной медали производится в торжественной обстановке и гласно. Она вручается награжденному лично. Перед вручением Памятной медали оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
5. О произведенном вручении Памятной медали составляется протокол вручения (форма протокола определяется Администрацией Президента), который скрепляется подписью лица, вручившего медаль и печатью органа, производившего вручение, после чего направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалi омыраудың сол жағына тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар болған жағдайда, Естелiк медаль солардан кейiн орналасады.
7. Әрбiр наградталған адамға Естелiк медальдi тапсырумен бiрге медальға куәлiк берiледi, ол тапсыру жасалған жерде толтырылады.
8. Жасалған наградтау есебiн, сондай-ақ Естелiк медальдардың тапсырылуы туралы есептiлiктi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1998 жылғы 2 маусымдағы
N 3963 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi
құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалiнiң
сипаттамасы
Қазақстан Республикасы астанасының тұсаукесерi құрметiне арналған "Астана" Естелiк медалi диаметрi 34 мм болатын шеңбер пiшiндес нысанды болып келедi. Медалдiң бет жағында Астана қаласындағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң Резиденциясы бейнеленген. Оның аясында сол жақта Қазақстан Республикасы Парламентiнiң үйi, оң жағында - биiк ғимарат сұлбасы бар. Естелiк медальдiң жоғарғы жағында Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туындағы күннiң бiр үзiгi, күннiң астында "Қазақстан" жазуы бедерленген. Медальдiң төменгi жағында түрiк өрнегiндегi шрифтпен орындалған "Астана" жазуы бар. Жазудың астында ұлттық ою кескiленген.
Медальдiң сыртқы бетiнде орта шенде мифологиялық қанатты барыс бейнеленген. Оның астында "1998" деген дата ойылып жазылған. Айнала жиегiнде жұлдызшалармен бөлiнген "СТОЛИЦА", "АСТАНА", "CAPITAL" жазулары орналасқан.
Медаль томпактан жасалған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы бесбұрыш нысанындағы тағанмен ұштасады. Тағанның биiктiгi - 50 мм, ең үлкен енi - 50 мм. тағанның төменгi сол жағы - қызыл түстi, жоғарғы оң жағы - Қазақстан Республикасының туымен түстес таспамен көмкерiлген.

6. Памятная медаль в честь презентации столицы Республики Казахстан "Астана" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан Памятная медаль располагается после них.
7. Каждому награжденному одновременно с вручением Памятной медали выдается удостоверение к медали, которое заполняется по месту вручения.
8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения Памятных медалей ведется Администрацией Президента Республики Казахстан.
Утверждено Указом
Президента Республики Казахстан
от 2 июня 1998 г. N 3963
ОПИСАНИЕ
Памятной медали в честь презентации
столицы Республики Казахстан "Астана"
Памятная медаль в честь презентации столицы Республики Казахстан "Астана" имеет форму круга диаметром 34 мм. На аверсе медали изображена Резиденция Президента Республики Казахстан в городе Астана. На втором плане слева здание Парламента Республики Казахстан, справа - высотное здание. В верхней части Памятной медали фрагмент солнца с Государственного флага Республики Казахстан, под солнцем расположена надпись "Казахстан". В нижней части медали расположена надпись "Астана", выполненная шрифтом в тюркском стиле. Под надписью находится элемент национального орнамента.
На реверсе медали в центре изображен мифический крылатый барс. Под ним дата "1998". По окружности расположены надписи "СТОЛИЦА", "АСТАНА", "САРIТАL", разделенные звездочками.
Медаль изготовлена из томпака.
Медаль при помощи ушка и кольца соединяется с колодой пятиугольной формы. Высота колодки - 50 мм, наибольшая ширина - 50 мм. Колодка обтягивается лентами: левая нижняя - красного цвета, правая верхняя - цвета Государственного флага Республики Казахстан.