Қазақстан Республикасы мемлекеттік әкімшілік қызметшісі антының мәтінін және Қазақстан Республикасы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің ант беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 1999 жылғы 29 желтоқсан N 319. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 29.12.2015 № 152 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік әкімшілік қызметшісі антының мәтіні;
2) Қазақстан Республикасы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің ант беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Осы Жарлық 2000 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 29 желтоқсандағы
N 319 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің
анты
Ескерту. Антының мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік қызмет атқаруды қоғам мен мемлекет тарапынан айрықша сенім білдіру ретінде бағалап, Қазақстан халқы алдындағы өзімнің биік жауапкершілігімді сезіне отырып, елдің Конституциясы мен  заңнамасын сақтауға, халқыма адал да біліктілікпен қызмет етуге салтанатты түрде ант етемін.
А.Ә.Т. ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 29 желтоқсандағы
N 319 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің
ант беру қағидалары
Ескерту. Ант беру қағидалары жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының әрбір азаматы мемлекеттік әкімшілік қызметке тұңғыш рет кіре отырып, ант береді.
2. Мемлекеттік қызметті тоқтатқан адамдар мемлекеттік әкімшілік қызметке жаңадан кіре отырып, антты қайтадан береді.
3. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер лауазымға тағайындалған немесе сынақ мерзімінен табысты өткен күнінен бастап бір ай ішінде ант береді.

Об утверждении текста присяги административного государственного служащего Республики Казахстан и Правил принесения присяги административными государственными служащими Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 1999 года № 319. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 29.12.2015 № 152 (вводится в действие с 01.01.2016).
Сноска. Заголовок Указа в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе" постановляю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) текст присяги административного государственного служащего Республики Казахстан;
2) Правила принесения присяги административными государственными служащими Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Настоящий Указ вступает в силу с 1 января 2000 года.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 1999 года № 319
ПРИСЯГА
административного государственного служащего
Республики Казахстан
Сноска. Текст присяги в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Расценивая несение государственной службы как выражение особого доверия со стороны общества и государства, осознавая свою высокую ответственность перед народом Казахстана, торжественно клянусь соблюдать Конституцию и законодательство страны, добросовестно и профессионально служить народу.
Ф. И. О.                              _____________________
(подпись, дата)
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 1999 года № 319
ПРАВИЛА
принесения присяги административными
государственными служащими Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Каждый гражданин Республики Казахстан, впервые поступая на административную государственную службу, приносит присягу.
2. Лица, прекратившие государственную службу, поступая на административную государственную службу вновь, принимают присягу повторно.
3. Присяга принимается административными государственными служащими в течение одного месяца со дня назначения на должность или успешного прохождения испытательного срока.

4. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер мемлекеттік органның басшысына немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамға ант береді.
5. Егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгедей шешім қабылдамаса, «А» корпусының мына мемлекеттік әкімшілік қызметшілері:
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысына – орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары;
облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қаланың әкiмдерiне – облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қаланың әкiмдері аппараттарының басшылары; облыстық маңызы бар қалалардың (облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдерін қоспағанда), облыстар аудандарының және қалалардағы аудандардың әкімдері ант береді.
6. Орталық атқарушы органдар комитеттерінің төрағалары тиісті орталық атқарушы органның басшысына немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамға ант береді.
Қазақстан Республикасы Парламенті Шаруашылық басқармасының басшысы және оның орынбасарлары Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқарушысына немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамға ант береді.
Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссияларының төрағалары және мүшелері облыс, астана, республикалық маңызы бар қала мәслихатының сессиясында ант береді.
Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері облыстар аудандарының әкімдеріне ант береді.
2. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің ант беру тәртібі
7. Ант салтанатты жағдайда мемлекеттік орган басшысының немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамның не осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген адамдардың, сондай-ақ тиісті мемлекеттік орган (құрылымдық бөлімше) қызметкерлерінің қатысуымен қабылданады. Ант беру рәсіміне өзге де лауазымды адамдар, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
8. Белгіленген уақытта мемлекеттік орган басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адам не осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген адамдар, тиісті мемлекеттік органның (құрылымдық бөлімшенің) қызметкерлері, шақырылған лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері – Мемлекеттік Ту және Мемлекеттік Елтаңба орнатылған үй-жайға жиналады.
9. Ант беру салтанаты мемлекеттік орган басшысының немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамның не осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген адамдардың кіріспе сөз сөйлеуімен басталады. Персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) өкілі мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді шақырып, оларға ант мәтіні бар бланкілерді тапсырады. Содан кейін әрбір ант беруші мемлекеттік әкімшілік қызметші жиналғандардың алдында ант мәтінін мемлекеттік тілде не орыс тілінде оқиды.
Ант берілген күні көрсетілген, мемлекеттік әкімшілік қызметшінің қолы қойылған ант мәтіні бар бланк оның жеке істері материалдарында сақталады.

4. Административные государственные служащие приносят присягу руководителю государственного органа или по его поручению иному должностному лицу.
5. Если иное не будет решено Президентом Республики Казахстан, следующие административные государственные служащие корпуса «А» приносят присягу:
Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан – ответственные секретари центральных исполнительных органов;
акимам областей, столицы и города республиканского значения – руководители аппаратов акимов областей, столицы и города республиканского значения; акимы городов областного значения (за исключением акимов городов, являющихся административными центрами областей), районов областей и районов в городах.
6. Председатели комитетов центральных исполнительных органов приносят присягу руководителю соответствующего центрального исполнительного органа или по его поручению иному должностному лицу.
Руководитель Хозяйственного управления Парламента Республики Казахстан и его заместители приносят присягу Управляющему делами Президента Республики Казахстан или по его поручению иному должностному лицу.
Председатели и члены ревизионных комиссий областей, столицы, города республиканского значения приносят присягу на сессии маслихата области, столицы, города республиканского значения.
Акимы городов районного значения, сел, поселков, сельских округов приносят присягу акимам районов областей.
2. Порядок принесения присяги административными
государственными служащими
7. Присяга приносится в торжественной обстановке в присутствии руководителя государственного органа или по его поручению иного должностного лица либо лиц, указанных в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, а также работников соответствующего государственного органа (структурного подразделения). На церемонию принесения присяги могут быть приглашены иные должностные лица, представители средств массовой информации.
8. В назначенное время руководитель государственного органа или по его поручению иное должностное лицо либо лица, указанные в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, работники соответствующего государственного органа (структурного подразделения), приглашенные должностные лица собираются в помещении, в котором установлены государственные символы Республики Казахстан – Государственный Флаг и Государственный Герб.
9. Церемония принесения присяги начинается с вступительной речи руководителя государственного органа или по его поручению иного должностного лица либо лиц, указанных в пунктах 5 и 6 настоящих Правил. Представитель службы управления персоналом (кадровой службы) приглашает административных государственных служащих, вручает им бланки с текстом присяги. Затем каждый приносящий присягу административный государственный служащий зачитывает перед собравшимися текст присяги на государственном либо русском языке.
Бланк с текстом присяги с указанием даты принесения присяги, подписанный административным государственным служащим, хранится в материалах его личного дела.

Ант берілгеннен кейін мемлекеттік органның басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адам не осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген адамдар, сондай-ақ шақырылған лауазымды адамдар (соңғылар – қалауы бойынша) құттықтау сөз сөйлейді. Ант беру рәсімі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін орындаумен аяқталады, қатысушылар оны орнынан тұрып айтады (тыңдайды), бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтары оң қолын жүрек тұсына қояды.
10. Мемлекеттік әкімшілік қызметшінің қызметтік тізіміне ант бергені туралы тиісті жазба енгізіледі.

После принесения присяги руководитель государственного органа или по его поручению иное должностное лицо либо лица, указанные в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, а также приглашенные должностные лица (последние – по желанию) произносят поздравительную речь.
Церемония принесения присяги завершается исполнением Государственного Гимна Республики Казахстан, который присутствующие поют (выслушивают) стоя, при этом граждане Республики Казахстан прикладывают правую руку к сердцу.
10. В послужной список административного государственного служащего заносится соответствующая запись о принесении присяги.