"Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның арнайы әскериленген күзет қызметтерін құру туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрлігінің 2000 жылғы 4 қаңтардағы N 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 2 наурызда N 1040 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2004 жылғы 6 қыркүйектегі N 513 бұйрығымен
Күзет бөлімшелерінің қызметтік жұмысын жетілдіру, қызмет атқару сапасын көтеру, нарықты кеңейту және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның бөлімшелері көрсететін күзет қызметтерін арзандату мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК құрылымында арнайы әскериленген күзет қызметтері құрылсын.
2. "Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің қызметін ұйымдастыру ережелері" (N 1 қосымша) бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК (К.Б.Өскембаев) бір ай мерзім ішінде:
1) бөлімшелердің рентабельділігін ескере отырып, арнайы әскериленген күзет қызметтері қызметкерлерінің еңбекақылары мен сыйақыларының көлемін белгілесін;
2) арнайы әскериленген күзет қызметтерінің қызметкерлері үшін бірыңғай нысандық киім үлгісін әзірлесін және бекітсін;
3) Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның еншілес мемлекеттік кәсіпорындары мен олардың филиалдарының арнайы әскериленген күзет қызметтерінің штатын бекітсін.
4. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның арнайы әскериленген күзет қызметтерін құру туралы" 1999 жылғы 10 қыркүйектегі N 452 бұйрығының күші жойылды деп есептелсін.
5. Бұйрық Қазақстан республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК мен оның еншілес кәсіпорындарының басшы құрамына жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2000 жылғы 4 қаңтардағы
N 2 бұйрығына N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның
арнайы әскериленген күзет қызметтерінің қызметін ұйымдастыру
ЕРЕЖЕЛЕРІ
I. Жалпы ережелер
1. Арнайы әскериленген күзет қызметтері Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның құрылымдық бөлімшелері болып табылады, оның еншілес кәсіпорындары мен филиалдары меншіктің барлық түріндегі объектілерде тауарлық-материалдық құндылықтарды және ақша қаражаттарын күзетуге, сондай-ақ өзге де күзет қызметтерін көрсетуге арналған.

О создании специальных военизированных служб охраны РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 января 2000 года N 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3.02.2000г. за N 1040. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 6 сентября 2004 года N 513
Извлечение из приказа Министра внутренних дел РК
от 6 сентября 2004 года N 513
"В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2001 года № 1433 "Некоторые вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан", приказываю:
...
3. Признать утратившим силу Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 января 2000 года N 2 "О создании специальных военизированных служб охраны РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1040)...
Министр".
-------------------------------------------------------------------
В целях совершенствования служебной деятельности подразделений охраны, повышения качества несения службы, расширения рынка и удешевления охранных услуг, оказываемых подразделениями РГП "Кузет" МВД РК, приказываю:
1. Создать в структуре РГП "Кузет" МВД РК специальные военизированные службы охраны.
2. Утвердить: "Правила организации службы специальных военизированных служб охраны" (Приложение N 1).
3. РГП "Кузет" МВД РК (Ускимбаев К.Б.) в месячный срок:
1) установить размеры оплаты труда и премирования работников специальных военизированных служб охраны с учетом рентабельности подразделений;
2) разработать и утвердить форму одежды единого образца для работников специальных военизированных служб охраны;
3) утвердить штаты специальных военизированных служб охраны дочерних государственных предприятий РГП "Кузет" МВД РК и их филиалов.
4. Приказ МВД Республики Казахстан от 10 сентября 1999 года N 452 "О создании специальных военизированных служб охраны РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан" считать утратившим силу.
5. Приказ объявить руководящему составу РГП "Кузет" МВД РК и его дочерних предприятий.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение N 1
к приказу МВД РК
от 4 января 2000 года
N 2
ПРАВИЛА
организации службы специальных военизированных
служб охраны РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Специальные военизированные службы охраны являются структурными подразделениями РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан, его дочерних предприятий и их филиалов и предназначены для охраны товарно-материальных ценностей и денежных средств на объектах всех форм собственности, а также оказания других охранных услуг.

2. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның арнайы әскериленген күзет қызметтері өз қызметін шарттық негізде жүзеге асырады және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-на, оның еншілес кәсіпорындары мен олардың филиалдарына тікелей бағынады.
3. Арнайы әскериленген күзет қызметтеріне, кадр іріктеуге, қаруландыруға, оқыту мен біліктілігін көтеруге бақылау жасауды Қазақстан республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК, оның еншілес кәсіпорындары мен олардың филиалдары жүзеге асырады.
4. Арнайы әскериленген күзет қызметінің бөлімшелері жеке құрамының санына байланысты отрядтар мен бөлімшелер болып ұйымдастырылады.
5. Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің бөлімшелері жеке құрамы атқаратын лауазымдарына қарай аға, орта, кіші басшы және қатардағы құрамға бөлінеді, олар қызметтік міндеттерін орындау кезінде белгіленген нысанды киім киіп жүруге тиіс.
6. Арнайы әскериленген күзет қызметтері өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің, Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның бұйрықтары мен нұсқаулықтарын, сондай-ақ осы Нұсқаулықты басшылыққа алады.
II. Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің
негізгі міндеттері мен функциялары
7. Арнайы күзет қызметтерінің өз құзыреті шегіндегі негізгі міндеттері мен функциялары:
1) меншіктің барлық түріндегі объектілерді қылмыстық қол сұғушылықтан қорғауды, шарттық негізде күзет салаларында өзге де қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
2) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына (әкімшілік ұстау, қарау, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттама толтыру) сәйкес күзетілетін объектілерде қылмыстық қолсұғушылықтарға байланысты құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу;
3) күзетілетін объектілерді өрт пен тұтанудың алдын алу;
4) ішкі істер органдарының басқа бөлімшелеріне көмек көрсету;
5) құқыққа қарсы іс-әрекеттердің алдын алу, ұрланған мүліктерді табу және алып қою үшін нормативтік құқықтық актілерде қарастырылған арнаулы құралдарды, қаруларды, жекпе-жек ұрыс әдістерін, қызметтік және қарауылдық иттерді қолдану болып табылады.
III. Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің
жұмысын ұйымдастыру
8. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның арнайы әскериленген күзет қызметі оның еншілес кәсіпорындары мен филиалдарының құрылымында құрылады және шарт бойынша жұмыс істейтіндердің қаржысына ұсталады;

2. Специальные военизированные службы охраны РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан осуществляют свою деятельность на договорной основе и непосредственно подчиняются РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан, его дочерним предприятиям и их филиалам.
3. Контроль за деятельностью специальных военизированных служб охраны, подбором кадров, вооружением, обучением и повышением квалификации, осуществляет РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан, его дочерние предприятия и их филиалы.
4. В зависимости от численности личного состава подразделений специальной военизированной службы охраны организуются в отряды и отделения.
5. Личный состав специальных военизированных служб охраны в зависимости от занимаемых должностей подразделяется на старший, средний, младший начальствующий и рядовой состав, которые при исполнении служебных обязанностей должны носить установленную форму одежды.
6. В своей деятельности специальные военизированные службы охраны руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативными актами, регламентирующие деятельность ОВД Республики Казахстан, РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
II. Основные задачи и функции
специальных военизированных служб охраны
7. Основными задачами и функциями специальных военизированных служб охраны в пределах своей компетенции являются:
1) организация охраны объектов всех форм собственности от преступных посягательств, оказание других услуг в области охраны на договорной основе, осуществление на объектах пропускного режима;
2) предупреждение и пресечение правонарушений, связанных с посягательством на охраняемые объекты, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан (административное задержание, досмотр, составление протокола об административном правонарушении);
3) предупреждение пожаров и возгораний на охраняемых объектах;
4) оказание содействия другим подразделениям органов внутренних дел;
5) применение предусмотренных нормативными правовыми актами специальных средств, оружия, приемов рукопашного боя, служебных и караульных собак для предотвращения противоправных действий, обнаружение и изъятие похищенного имущества.
III. Организация деятельности специальных
военизированных служб охраны
8. Специальные военизированные службы охраны РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан создаются в структуре его дочерних предприятий и их филиалов и предназначены для охраны объектов всех форм собственности, с содержанием за счет средств, поступающих по договорам.

9. Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің құрылымын, штатын, нысандық киімін, жеке құрамдарды бір-бірінен ажырату белгілерін Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК бекітеді.
10. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-нің арнайы әскериленген күзет қызметтерінің өз қарулануында қызметтік тегіс ұңғылы қаруы және арнаулы құралдары болады.
11. Қызметтік қаруды және оның патрондарын, сондай-ақ арнаулы құралдарды алу, беру, сақтау, есепке алу және пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау саласындағы заңдарымен бекітіледі.
12. Арнайы әскериленген күзет қызметтері қызметкерлерінің меншікті, адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғау жөнінде өздеріне заңмен жүктелген міндеттерді орындау кезінде және өздерін өздері қорғау үшін арнаулы құралдар мен қызметтік қаруды қолдануға құқығы бар.
13. Арнаулы құралдар мен қару қолданудан бұрын қарсы қару қолданатын адамға ол туралы айқын түрде ескерту жасалады.
14. Әйелдерге, мүгедектіктің айқын белгісі бар адамдарға, жастары белгілі немесе айқын кәмелетке толмағандарға қатысты, олар қарулы немесе топтасып шабуыл (зорлық-зомбылық) жасаған жағдайдан басқа кезде, қызметтік қару мен арнаулы құралдарды қолдануға тыйым салынады.
15. Қызметтік қару қолданудың барлық жағдайында айналадағы азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету, ішкі істер органдарына және прокуратураға хабарлау үшін қажетті шаралар қабылдау қажет.
16. Объектілерді күзету және патрульдеуді жүзеге асыру үшін қызметтік және қарауылдық иттерді пайдалануға болады.
17. Қызметті ұйымдастыру, арнайы әскериленген күзет қызметтерін қаруландыру мәселелері, жеке құрамның өзге де құқықтары мен міндеттері Ішкі істер министрлігі белгілеген тәртіппен бекітілген қызметтік нұсқаулықтармен реттеледі. Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің дербес құрылымдық бөлімшелері болып табылатын буындары отрядтарға немесе бөлімшелерге ұйымдастырылады және ҚР Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның және оның еншілес кәсіпорындарының құрамына кіреді.
18. Арнайы әскериленген күзет қызметтері қызметкерлерінің қызмет атқаруы қарауылдық бойынша да, сол сияқты күзеттік есеп бойынша да ұйымдастырылуы мүмкін.
IV. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның
арнайы әскериленген күзет қызметтерінде қызмет өткеру
тәртібі
19. Арнайы күзет бөлімшелерінің қызметіне жасы 20-дан кем емес және 45-тен жоғары емес, нақты әскери қызметтен өткен, психоневрологиялық және наркологиялық диспансерде есепте тұрмайтын, қылмыстық жауапкершілікке тартылмаған, денсаулық жағдайы бойынша күзет қызметіне жарамды, міндетті даярлықтан өткен Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.

9. Структура, штаты, форма одежды, знаки различия личного состава специальных военизированных служб охраны устанавливаются РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан.
10. Специальные военизированные службы охраны РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан имеют на своем вооружении служебное оружие и специальные средства.
11. Порядок приобретения, выдачи, хранения, учета и использования служебного оружия и патронов к нему, а также специальных средств устанавливается законодательством Республики Казахстан в сфере государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.
12. Работники специальных военизированных служб охраны имеют право применять специальные средства и служебное оружие при выполнении возложенных на них законодательством задач по охране собственности, защиты жизни и здоровья людей и для самообороны.
13. Применению специальных средств и служебного оружия должно предшествовать четко выраженное предупреждение об этом лица, против которого они будут применены.
14. Запрещается применять служебное оружие и специальные средства в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности, несовершеннолетних, когда их возраст известен или очевиден, кроме случаев совершения ими вооруженного либо группового нападения (насилия).
15. Во всех случаях применения служебного оружия необходимо принять меры для обеспечения безопасности окружающих граждан, оказания неотложной медицинской помощи пострадавшим, сообщить органам внутренних дел и прокуратуры.
16. Для охраны объектов и осуществления патрулирования могут применяться служебные и караульные собаки.
17. Вопросы организации службы, вооружения специальных военизированных служб охраны, другие права и обязанности личного состава регламентируются должностными инструкциями, утвержденными в установленном порядке Министерством внутренних дел. Подразделения специальной военизированной службы охраны организуются в отряды или отделения, которые являются самостоятельными структурными подразделениями и входят в состав РГП "Кузет" МВД РК и его дочерние предприятия.
18. Несение службы работниками специализированной военизированной службы охраны может быть организована как по караульному, так и по сторожевому расчету.
IV. Порядок прохождения службы в специальных
военизированных службах охраны РГП "Кузет"
МВД Республики Казахстан
19. На службу в специальные подразделения охраны принимаются граждане Республики Казахстан в возрасте не моложе 20-ти и не старше 45 лет, прошедшие действительную военную службу, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансере, не привлекавшиеся к уголовной ответственности, годные по состоянию здоровья для службы в охране, прошедшие обязательную специальную подготовку охранника.

20. Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің жеке құрамы Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК бекіткен тәртіппен және арнайы бағдарлама бойынша мамандандырылған оқу орталықтарында міндетті алғашқы даярлықтан және қайта даярлықтан өтеді.
Әскери-оқу дайындығынан өтпеген адамдар объектіні күзету қызметін атқаруға жіберілмейді.
21. Кадрлар даярлау, оларды оқыту және арнайы әскериленген күзет қызметі қызметкерлерінің біліктілігін көтеру Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК-ның еншілес кәсіпорындарына жүктеледі.
22. Арнайы әскериленген күзет қызметтерінің қызметкерлеріне Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК бекіткен арнайы үлгідегі қызметтік куәлік беріледі.
23. Еңбекақы нысанын, штат кестесін, жалақы көлемін, сыйақы және басқа да көтермелеу жүйесін бекітілген еңбекақы төлеу қоры шегінде Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Күзет" РМК белгілейді. Арнайы әскериленген күзет қызметінің  қызметкерлерімен еңбек шарттары, оның ішінде контракт түріндегі шарттар жасалынады. Қызметкерлермен жасалатын контракт нысанын және лауазымдар тізбесін ҚР Ішкіісминінің "Күзет" РМК бекітеді.
24. Арнайы әскериленген күзет қызметтері қызметкерлерінің жұмыс күні мен жұмыс аптасының ұзақтығы, жыл сайынғы ақылы және өзге де демалыстары қолданылып жүрген еңбек туралы заңдар ескеріле отырып белгіленеді.

20. Личный состав специальных военизированных служб охраны проходит обязательную первоначальную подготовку и переподготовку в специализированных учебных центрах по специальным программам и в порядке, установленном РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан.
Лица, не прошедшие учебно-боевую подготовку, к несению службы по охране объектов не допускаются.
21. Подготовка кадров, их обучение и повышение квалификации работников специальных военизированных служб охраны возлагается на дочерние предприятия РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан.
22. Работникам специальных военизированных служб охраны выдаются служебные удостоверения специальной формы, должностных утвержденной РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан.
23. Форма оплаты труда, штатное расписание, размер окладов, система премирования и иного вознаграждения определяются РГП "Кузет" МВД Республики Казахстан в пределах установленного фонда оплаты труда. С работниками специальных военизированных служб охраны заключаются трудовые договора, в том числе в виде контрактов. Форма контракта и перечень должностей, по которым заключаются контракты с работниками, утверждаются РГП "Кузет" МВД РК.
24. Продолжительность рабочего дня и рабочей недели, ежегодных оплачиваемых и иных отпусков работникам специальных военизированных служб охраны устанавливается с учетом действующего законодательства о труде.