Борышкерлердiң сот орындаушылары тыйым салған мүлiктерін сату жөнiнде аукциондар ұйымдастыру мен өткiзудiң Ережелерiн бекiту туралы
БҰЙРЫҚ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі 2000 жылғы 28 ақпан N 21. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасы 2000 жылғы 9 наурыз өзгертулер мен толықтырулар енгізіліп тіркелді. Тіркеу N 1079 Күші жойылды - ҚР Әділет министрлігінің 09.06.2000 жылғы бұйрығымен.
Сот орындаушыларының соттар мен басқа да органдардың қаулыларын атқару жөнiндегi жұмысын жетiлдiру мақсатында, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Z980253_ Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшiн
БҰЙЫРАМЫН:
1. Борышкерлердiң сот орындаушылары тыйым салған мүлiктерiн сату
жөнiнде аукциондар ұйымдастыру мен өткiзудiң ережесi бекiтiлсiн.
2. Әдiлет министрлiгiнiң Сот қаулыларын атқару жөнiндегi комитетi,
Тiркеу қызметi комитетi және осы Ереже жөнiнде өздерiнiң аумақтық
бөлiмшелерін хабардар етсiн және орындауға шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағалары Т.Е.
Дiлмұхамбетовке және Б.Ғ. Рахымбековке жүктелсiн.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2000 ж. 28 ақпандағы
N 21 бұйрығымен
бекітілген
Борышкерлердiң сот орындаушылары тыйым салған мүлiктерiн сату
жөнiнде аукциондар ұйымдастырудың және өткiзудiң
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Жалпы ережелер
1. Борышкерлердiң тыйым салынған мүлкiн сату бойынша алдын ала белгiленген орында және уақытта сот орындаушысы арнайы ұйымдастырған көпшiлiк сауда борышкерлердiң тыйым салынған мүлкiн сату жөнiндегi аукцион болып ұғынылады.
2. Борышкерлердiң тыйым салынған мүлкiн аукционға шығару туралы шешiмдi сот орындаушысы (бұдан әрi - сатушы) қабылдайды.
Сатушы тыйым салынған мүлiктi сатуды қолданылып жүрген заңдарда және осы Ережелерде көзделген тәртiппен жүзеге асырады.
3. Сатушы аукционды өз бетiмен ұйымдастырады және өткiзедi не Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң "Жылжымайтын мүлiк орталығы" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен және оның филиалдарымен не "Әдiлет министрлiгiнiң Шаруашылық Басқармасы" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен және оның филиалдарымен және өзге де мамандандырылған ұйымдармен (бұдан әрi - ұйымдастырушы) тыйым салынған мүлiктi сату жөнiндегi аукционды ұйымдастыруға және өткiзуге шарт жасасады. <*>
Ескерту: 3-тармақ толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2000 жылғы 24 мамырдағы N 41 бұйрығымен.
V001142_
4. Тыйым салынған мүлiк аукциондарын тиiстi ұйымдастыру және өткiзу
мақсатында сатушыда:
1) тыйым салынған мүлiктiң бастапқы және ең төменгi бағаларын,
кепiлдi жарнаны белгiлеу;

Об утверждении Правил организации и проведения аукционов по реализации арестованного имущества должников судебными исполнителями
Приказ Министерства юстиции Республики Казахстан от 28 февраля 2000 года N 21 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9.03.2000 г. за N 1079. Утратил силу - приказ Министерства юстиции РК от 9 июня 2000г. N 52
В целях совершенствования работы судебных исполнителей по исполнению постановлений судов и других органов, во исполнение Закона Республики Казахстан Z980253_ "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", приказываю:
1. Утвердить Правила организации и проведения аукционов по реализации арестованного имущества судебными исполнителями.
2. Комитету по исполнению судебных постановлений, Комитету регистрационной службы Министерства юстиции настоящие Правила довести до сведения своих территориальных подразделений и принять меры к исполнению.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателей Комитетов Дильмухамбетова Т.Е. и Рахимбекова Б.Г.
И.о.Министра
Утверждены
Приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 февраля 2000 г. N 21
ПРАВИЛА
организации и проведения аукционов по реализации
арестованного имущества должников судебными исполнителями
1. Общие положения
1. Под аукционом по реализации арестованного имущества должников понимается специально организованные судебным исполнителем публичные торги в заранее определенном месте и времени по продаже арестованного имущества должников.
2. Решение о выставлении арестованного имущества должников на аукцион принимает судебный исполнитель (далее - продавец).
Продавец осуществляет продажу арестованного имущества в порядке, предусмотренном действующим законодательством и настоящими Правилами.
3. Продавец организует и проводит аукцион самостоятельно либо заключает договор на организацию и проведение аукциона по реализации арестованного имущества с Республиканским государственным предприятием "Центр по недвижимости" Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан и его филиалами, либо с Республиканским государственным предприятием "Хозяйственное Управление Министерства юстиции" и его филиалами и с иными специализированными организациями (далее - организатор). <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными приказом Министерства юстиции РК от 6 мая 2000 года N 41 V001142_ .
4. В целях надлежащей организации и проведения аукционов
арестованного имущества у продавца определены следующие функции:
1) утверждение начальных и минимальных цен арестованного имущества,
размер гарантийных взносов;

2) аукционды өткiзудiң әдiсiн белгiлеу;
3) ұйымдастырушылармен аукциондарды ұйымдастыруға және өткiзуге
шарттар жасасу;
4) сауда-саттықта жеңiп шыққан сатушылармен сатып алу-сату шарттарын
жасасу;
5) есеп айырысуды жүзеге асыру функциялары белгiленген.
5. Тыйым салынған мүлiктi сату жөнiндегi аукционды ұйымдастыруға және
өткiзуге шарт сатушы мен ұйымдастырушының арасында жазбаша нысанда
жасалады және онда:
1) тыйым салынған мүлiктiң тiзбесi;
2) аукционды өткiзудiң шектеулi мерзiмдерi;
3) тыйым салынған мүлiктi сату жөнiндегi аукционды өткiзудiң әдiсi;
4) тыйым салынған мүлiктi жеткiзу мен сақтау тәртiбiн;
5) аукционды ұйымдастырудың және өткiзудiң барысы туралы
ұйымдастырушыға берiлетiн есеп-қисаптың дүркiндiлiгi;
6) өзара мiндеттемелер мен мүлiктiк жауапкершiлiктi;
7) ұйымдастырушымен өзара есеп айырысу тәртiбi қамтылуға тиiс.
6. Аукционға сатушы немесе ұйымдастырушы, борышкер және оның өкiлi
қатысуға тиiс. Егер борышкер немесе оның өкiлi тыйым салынған мүлiктi сату
жөнiндегi аукционды өткiзудiң күнi, уақыты және орны туралы тиiстi түрде
хабардар бола тұрып оған қатыспаса, сауда-саттықтар олардың қатысуынсыз
өтедi.
7. Сатып алушылар ретiнде аукционға қатысуға осы Ережелердiң
19-тармағымен белгiленген тәртiппен тиiстi тiркеуден өткен жеке және заңды
тұлғалар жiберiледi.
2. Аукционды өткiзуге дайындық
8. Тыйым салынған мүлiктi сату жөнiндегi аукционды дайындау және
өткiзу кезiнде мынадай iс-әрекеттер мен тәртiптi сақтау қажет:
1) аукционға шығарылатын тыйым салынған мүлiктiң тiзбесiн белгiлеу;
2) сауданың әдiсiн белгiлеу;
3) тыйым салынған мүлiктiң бастапқы және ең төменгi бағаларын
белгiлеу;
4) кепiлдi жарнаны енгiзудiң көлемi мен тәртiбiн белгiлеу;
5) аукционды өткiзудiң күнiн белгiлеу;
6) алдағы сауда туралы ресми республикалық немесе жергiлiктi баспасөз
органдарын хабардар ету.
9. Мүлiктiң бастапқы бағасын сот орындаушысы борышкермен келiсiлген тыйым салу туралы актiде көрсетiлген бағалау құнының негiзiнде белгiлейдi. Қарсылық келiп түскен жағдайда жылжымайтын мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар "Жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталық" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорны мен оның филиалдарының, "Әдiлет министрлiгiнiң Шаруашылық Басқармасы" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорны мен оның филиалдарының, Сот сараптамасының облыстық
ғылыми-өндiрiстiк лабораториясының мамандары және өзге де мамандар
бағалайды.
Бағалау үшiн төлем борышкер қаражаттарының есебiнен жүргiзiледi, ал
қаражат болмаған жағдайда төлем борышкердiң мүлкiн сатқаннан кейiн
жүргізіледі.
10. Валюталық құндылықтар, бағалы металдар мен бағалы тастардан
жасалған зергерлiк және басқа да бұйымдар, антиквариат, кескiндеме мен
мүсiн туындылары Республиканың Үкiметi белгiлеген ережелерге сәйкес
сатылады.
Сатушыларды аукционда қатысу шарттары

2) определение метода проведения аукциона;
3) заключение договоров на организацию и проведение аукционов с
организаторами;
4) заключение договоров купли-продажи с покупателями, выигравшими
торги;
5) осуществление расчетов.
5. Договор на организацию и проведение аукциона по реализации
арестованного имущества заключается в письменной форме между продавцом и
организатором и должен содержать:
1) перечень арестованного имущества;
2) предельные сроки проведения аукциона;
3) метод проведения торгов по реализации арестованного имущества;
4) порядок доставки и хранения арестованного имущества;
5) периодичность отчетности организатора о ходе подготовки и
проведения аукциона;
6) взаимные обязательства и имущественная ответственность;
7) порядок взаиморасчетом с организатором.
6. На аукционе должны присутствовать продавец или организатор, должник и его представитель. Если должник или его представитель, оповещенные надлежащим образом о дате, времени и месте проведения, не явились на аукцион по реализации арестованного имущества, торги проводятся без их участия.
7. В качестве покупателей к участию в аукционе допускаются физические и юридические лица, прошедшие соответствующую регистрацию в порядке, установленном пунктом 19 настоящих Правил.
2. Подготовка к проведению аукциона
8. При подготовке к проведению аукциона по реализации арестованного имущества необходимо соблюдать следующие действия и порядок:
1) определить перечень арестованного имущества, выставляемого на аукцион;
2) определить метод торгов;
3) определить начальные и минимальные цены арестованного имущества;
4) определить размер и порядок внесения гарантийного взноса;
5) установить дату проведения аукциона;
6) оповестить в официальных республиканских или местных печатных органах о предстоящих торгах.
9. Первоначальная оценка имущества производится судебным исполнителем на основании указанной в акте об аресте оценочной стоимости, согласованной с должником. В случае поступления возражений оценка производится специалистами Республиканского государственного предприятия "Центр по недвижимости" и его филиалов, Республиканского государственного предприятия "Хозяйственное Управление Министерства юстиции" и его филиалов, областных научно-производственных лабораторий Центра судебной экспертизы, имеющими лицензию на осуществление деятельности по оценке недвижимости и иными специалистами.
Оплата за проведение оценки производится за счет средств должника, а в случае отсутствия средств, оплата производится после реализации имущества должника.
10. Валютные ценности, ювелирные и другие изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней, антиквариат, произведения живописи и скульптуры реализуются в соответствии с правилами, устанавливаемыми Правительством Республики.
3. Условия участия покупателей в аукционе

11. Аукционда қатысу үшiн кепiлдi жарна мүлiктiң бағалау құнының
5% мөлшерiнде белгiленедi.
12. Қатысушылар кепiлдi жарнаның кез-келген мөлшерiн енгiзуге құқылы.
13. Кепiлдi жарнаны қатысушының атынан кез-келген жеке немесе заңды
тұлға енгiзе алады.
14. Сауда-саттықта жеңiп шыққан және сатып алу-сату шартын жасасқан адамның кепiлдi жарнасы сатып алу құнының есебiне жатқызылады.
Егер мүлiктiң құны кепiлдi жарна сомасынан кем болған жағдайда, олардың арасындағы айырманы үш банктiк күннен кешiктiрмей ұйымдастырушы сауда-саттықта жеңiп шыққан адамға қайтарады. Егер сауда-саттыққа қатысушылар енгiзген кепiлдi жарналардың мөлшерi сауда-саттықта сатып алынған мүлiк мөлшерiнен көп болса, пайдаланылмаған кепiлдi жарналар сауда-саттық өткiзiлген күннен бастап бес банктiк күннен кешiктiрiлмей қатысушылармен қайтарылады.
15. Кепiлдi жарнаны:
1) аукционға қатысудан оны өткiзуге дейiн бiр күннен де кем уақыт
қалғанда бас тартылған;
2) тыйым салынған мүлiктi сатып алу-сату шарты жөнiндегi
мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған;
3) қатысушының оған осы Ережелермен және Қазақстан Республикасының
заңдарымен қойылатын талаптарға сәйкес келмейтiнi анықталған жағдайларда
ұйымдастырушы қайтармайды.
16. Аукционды өткiзу жөнiндегi хабар аукцион өткiзiлгенге дейiн ең
кемi 10 күн бұрын республикалық ресми немесе жергiлiктi баспасөзде қазақ
және орыс тiлдерiнде жариялануға тиiс.
17. Сауда-саттықты өткiзу жөнiндегi хабарда:
1) аукционды өткiзу күнi, орны мен уақыты;
2) сауда-саттықты өткiзу әдiстерi;
3) сатуға қойылатын мүлiктiң бастапқы бағалары;
4) кепiлдi жарнаның мөлшерi мен ұйымдастырушының банктiк шоты;
5) тапсырыстарды қабылдаудың орны мен мерзiмдерi;
6) анықтамалар ушiн телефондар мен мекен-жайлар болуға тиiс.
18. Хабар жарияланған күннен бастап қатысушыларды тiркеу басталады
және аукцион басталғанға дейiн бiр күн қалғанда аяқталады.
19. Аукционға қатысушыны тiркеу үшiн:
1) аукционға қатысуға өтiнiш;
2) төлқұжат немесе оны ауыстыратын өзге құжат;
3) кепiлдi жарна төленгенiн растайтын төлем құжаты;
4) өкiлдiң өкiлеттiгiн куәландыратын құжат;
5) заңды тұлғалар қосымша заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң
көшiрмесiн ұсынады.
20. Аукционға қатысушылар:
1) сауда-саттыққа жеке немесе өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысуға;

11. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в размере 5% от оценочной стоимости имущества.
12. Участники вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки одного имущества.
13. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника любым физическим или юридическим лицом.
Получателем гарантийного взноса является организатор. Гарантийный взнос зачисляется на счет организатора.
14. Гарантийный взнос лица, выигравшего торги и заключившего договор купли-продажи, относится в счет покупной цены.
В том случае, если стоимость имущества окажется меньше суммы гарантийного взноса, разница между ними не позднее трех банковских дней организатором возвращается лицу, выигравшему торги. Если количество гарантийных взносов, внесенных участниками торгов окажется больше, чем количество приобретенных на торгах имущества, неиспользованные гарантийные взносы возвращаются участникам не позднее пяти банковских дней со дня
проведения торгов.
15. Гарантийный взнос не возвращается организатором в случаях:
1) отказа от участия в аукционе менее чем за один день до его
проведения;
2) неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору
купли-продажи арестованного имущества;
3) обнаружившегося несоответствия участника требованиям,
предъявляемым к нему настоящими Правилами и законодательством Республики
Казахстан.
16. Извещение о проведении аукциона должно быть опубликовано не менее
чем за 10 дней до проведения аукциона в республиканской официальной или
местной печати на казахском и русском языках.
17. Извещение о проведении торгов должно содержать:
1) дату, место и время проведения аукциона;
2) метод проведения торгов;
3) начальные цены имущества, выставляемых на продажу;
4) размер гарантийного взноса и банковский счет организатора;
5) место и сроки приема заявок;
6) телефоны и адреса для справок.
18. Со дня публикации извещения начинается регистрация участников и
заканчивается за один день до начала аукциона.
19. Для регистрации в качестве Участника аукциона необходимо
представить:
1) заявку на участие в аукционе;
2) паспорт или иной заменяющий его документ (удостоверение личности,
военный билет, временное удостоверение личности);
3) платежный документ, подтверждающий внесение гарантийного взноса;
4) документ, удостоверяющий полномочия представителя;
5) юридические лица дополнительно представляют копию свидетельства
о регистрации юридического лица.
20. Участники аукциона имеют право:
1) участвовать в торгах лично или через своих представителей;

2) мүлiк жөнiнде қосымша мәлiметтердi тегiн алуға;
3) сауда-саттықта өткiзiлетiн мүлiктi алдын-ала қарап көруге;
4) оның құқықтары бұзылған жағдайда сотқа жүгiнуге;
5) өзiнiң өтiнiмін аукцион өткiзгенге дейiн бiр күннен кешiктiрмей
қайтарып алуға құқылы.
21. Ұйымдастырушылар қатысушылар ушiн мынадай мәлiметтерi бар
билеттердi дайындайды:
1) сатып алушы сауда-саттыққа қатысатын нөмiр;
2) сатып алушы қатысатын тауардың атауы;
22. Тiркеуден өткен адам аукцион өтетiн күнi аукциондық нөмiрге
ауыстырылатын қатысушының билетiн алады. Аукциондық нөмiрдi басқа адамның
сауда-саттық процесiнде пайдалануына тыйым салынады.
3. Аукционды өткiзу тәртiбi
23. Аукционды сатушы немесе ұйымдастырушы өткiзедi. Аукцион оны
өткiзудiң Ережесi хабарланғанда басталады.
24. Сауда-саттық, егер оған ең кемi 2 сатып алушы қатысатын болса,
өткiзiле алады.
25. Сауда-саттық сатушының немесе ұйымдастырушының сату затын, оның
қысқаша сипаттамасын, сауда-саттықты өткiзу әдiсiн, алғашқы (бастапқы)
бағаны, баға өзгеру адымын хабарлағанда басталады.
Сатушы немесе ұйымдастырушы сауда-саттық процесiнде адымды жариялай
отырып, өзгертуге құқылы. Өзгеру адымы объектiнiң ағымдағы бағасы 5%-тен
10%-ке дейiнгi шектерде белгiленедi.
26. Сауда-саттық барысында қатысушылар аукцион нөмiрiн көтередi және
өзiнiң бағасын айтады.
27. Мүлiк сауда-саттықта неғұрлым жоғары баға ұсынған адамға сатылды
деп есептелiнедi.
28. Сауда-саттықта мүлiкке неғұрлым жоғары баға ұсынған қатысушы ұйымдастырушыға билетiн көрсетуге және сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюға тиiс.
29. Хаттамада сатып алушы туралы мәлiмет, мүлiктiң атауы, бастапқы құны және тауардың сату бағасы көрсетiледi.
30. Аукцион аяқталғаннан кейiн сатып алушы мен сатушының арасында сатып алу-сату шартына қол қойылады.
Сатып алушы сатылған мүлiктiң түпкiлiктi сомасын төлегеннен кейiн сатушы оған сатылған мүлiктiң сату-сатып алу шартының бiр данасын бередi.
Шартта сатып алушы сауда-саттық басталғанның алдында кепiлдi жарнаның төленгенi есепке алынып ол сатып алған мүлiктiң, толық сомасын сауда-саттық аяқталғаннан кейiн банктiк бес күн iшiнде төлеуге міндеттi.
Сатып алушы белгiленген уақытта түпкiлiктi соманы төлемеген кезде және сатып алушы сауда-саттыққа қатысуға құқығы жоқ фактiсi анықталған жағдайда оған кепiлдi жарна қайтарылмайды және аукционды ұйымдастыру жөнiндегi шығындарды өндiргеннен кейiн сома мемлекет кiрiсiне түседi, ал сатып алу-сату шарты бұзылған деп есептеледi.
31. Өткiзiлген сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан сауда-саттық жеңiмпазы сауда-саттыққа одан әрi қатысу құқығынан айырылады. Бұл жағдайда осы мүлiк бойынша сауда-саттық қалпына келтiрiледi және мүлiк келесi сауда-саттыққа шығарылады. Бұл жөнiндегi шешiмдi ұйымдастырушы қабылдайды.

2) бесплатно получать дополнительные сведения по имуществу;
3) предварительно осматривать реализуемое на торгах имущество;
4) обращаться в суд при нарушении его прав;
5) отозвать свою заявку, но не позднее, чем за 1 сутки до проведения
аукциона.
21. Организатором изготавливаются билеты для участников аукциона, в
которых содержатся следующие сведения:
1) номер, под которым участвует покупатель в торгах;
2) наименование товара, по которому участвует покупатель.
22. Лицо, прошедшее регистрацию, получает билет участника, который в
день аукциона обменивается на аукционный номер. Использование аукционного
номера другим лицом в процессе торгов запрещено.
4. Порядок проведения аукциона
23. Аукцион проводит продавец или организатор. Аукцион начинается с
объявления Правил его проведения.
24. Торги могут состояться, если в нем участвуют не менее двух
покупателей.
25. Торги начинаются с объявления продавцом или организатором предмета продажи, краткой его характеристики, метода проведения торгов, начальной (стартовой) цены, шага изменения цены.
Продавец или организатор вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 5% до 10% текущей цены объекта.
26. В ходе торгов участники поднимают аукционные номера и называют свою цену.
27. Имущество считается проданным тому лицу, которое предложило на торгах наиболее высокую цену.
28. Участник, предложивший в ходе торгов наиболее высокую цену на имущество, должен предъявить организатору билет участника и подписать протокол о результатах торгов.
29. В протоколе указываются сведения о покупателе, наименовании имущества, стартовой стоимости и цене продажи товара.
30. По окончании аукциона между покупателем и продавцом подписывается договор купли-продажи.
После уплаты покупателем окончательной суммы реализованного имущества продавец передает ему один экземпляр договора купли-продажи проданного имущества.
В договоре указывается, что покупатель обязан в течение 5-ти банковских дней после окончания торгов внести полностью сумму, за которую им куплено имущество с зачетом гарантийного взноса, внесенного перед началом торгов. При не внесении покупателем окончательной суммы в установленный срок и в случае установления факта о том, что покупатель не имел права участвовать в торгах, гарантийный взнос ему не возвращается, и после возмещения расходов по организации аукциона сумма поступает в доход государства, а договор купли-продажи считается расторгнутым.
31. Победитель торгов, отказавшийся подписать протокол о результатах состоявшихся торгов, лишается права дальнейшего участия в торгах. В этом случае торги по данному имуществу возобновляются, и имущество выносится на следующие торги. Решение об этом принимает организатор.

32. Сатушы немесе ұйымдастырушы:
1) егер сауда-саттыққа екiден де кем сатып алушы келген;
2) егер келгендердiң ешқайсысы мүлiктiң бастапқы бағасына үстеме бағалар қоспаған;
3) егер сатып алушы бес күннiң iшiнде оларға сатып алынған мүлiк сомасын толық енгiзбеген жағдайларда сауда-саттықты өткiзiлмедi деп жариялайды.
Егер сауда-саттықтар өткiзiлмесе, кепiлдеме жарнасы, осы Ережелердiң 15-тармақшасымен көзделген жағдайды қоспағанда, оны енгiзген адамға қайтарылады.
33. Сауда-саттықтар өткiзiлмедi деп жарияланған жағдайда алғашқы аукционнан кейiн өндiрiп алушыға борышкердiң мүлкiн бастапқы баға сомасымен өзiнде қалдыру құқығы берiледi.
34. Мүлiктi өзiнде қалдыру ұсынысынан өндiрiп алушы бас тартқан жағдайда, сатушы немесе ұйымдастырушы бастапқы бағалау құнынан 20 процентке төмендете отырып және сауда-саттықтар өткiзiлмедi деп жарияланғаннан кейiн 10 күннен ерте емес мерзiмде қайтадан сауда-саттықтар өткiзедi. Қайталанатын сауда-саттықтар жарияланады және алғашқы сауда-саттықтар ушiн белгiленген ережелер сақтала отырып өткiзiледi.
35. Қайталанатын сауда-саттықтар өткiзiлмедi деп танылған жағдайда, сатушы өндiрiп алушыға борышкердiң мүлкiн бастапқы бағалау құны бойынша борышкердiң мүлкін өзiнде қалдыруды қайтадан ұсынады.
36. Өндiрiп алушы бұл жолы да мүлiктi қабылдаудан бас тартқан жағдайда, сауда-саттықтар төмендетiле отырып үшiншi рет өткiзiледi. Бұл ретте қайталанатын сауда-саттықтар үшiн белгiленген баға жарияланған адыммен қатысушылардың бiрi оны жарияланған баға бойынша сатып алуға келiскен сәтке дейiн төмендетiледi.
37. Сауда-саттықтар үшiншi рет өткiзiлмедi деп жарияланған және өндiрiп алушы сатылатын мүлiктi бастапқы бағасы бойынша өзiнде қалдырудан бас тартқан жағдайда, бұл мүлiктен тыйым салу алынады және ол борышкерге қайтарылады.
38. Сатушы өткiзетiн аукциондық сатулардан алым бiр айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде алынады және жергiлiктi бюджетке аударылады.
39. Сауда-саттықтарды өткiзу жөнiндегi шығындар сатылған мүлiк құнының 10 процентiнен аса алады және борышкерден өндiрiлiп алынады, осыған байланысты борышкердiң мүлкiне тыйым орындау құжаттарының орындалуы жөнiндегi шығыстарды ескерiле отырып салынады.
40. Сауда-саттықтарды өткiзу жөнiндегi шығындарға: сауда-саттықтарды
өткiзу жөнiндегi шын мәнiсiндегi шығындар, аукциондық сатулардан алым,
комиссиялық сыйақы, мүлiк құнын бағалау және басқалары жатады.
41. Борышкердiң тыйым салынған мүлкiн сатудан түскен қаражаттар,
сауда-саттықтарды өткiзу жөнiндегi шығыстар есептен шығарыла отырып,
ұйымдастырушымен Сот қаулыларын атқару жөнiндегi комитет Департаментiнiң
және оның аумақтық бөлiмшелерiнiң депозиттiк шоттарына оларды өндiрiп
алушыға беру үшiн аударылады.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Қасымбеков Б.А.

32. Продавец или организатор объявляет торги несостоявшимися:
1) если на торги явилось менее двух покупателей;
2) если из явившихся никто не сделает надбавки к первоначальной цене имущества;
3) если покупатель в течение пяти дней не внесет полностью сумму, за которую им куплено имущество.
Если торги не состоялись, гарантийный взнос возвращается лицам, его внесшим, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 15 настоящих Правил.
33. В случае объявления торгов несостоявшимися после первого аукциона взыскателю предоставляется право оставить имущество должника за собой в сумме первоначальной оценки.
34. В случае отказа взыскателя от предложения оставить за собой имущество, продавец или организатор проводит повторные торги со снижением на 20 процентов от первоначальной оценочной стоимости и не ранее чем через 10 дней после объявления торгов несостоявшимися. Повторные торги объявляются и проводятся с соблюдением правил, установленных для первых торгов.
35. В случае признания повторных торгов несостоявшимися, продавец повторно предлагает взыскателю оставить за собой имущество должника по цене первоначальной оценки.
36. В случае отказа взыскателя принять имущество и в этот раз, торги проводятся в третий раз на понижение. При этом цена, установленная для повторных торгов, понижается с объявленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить его по объявленной цене.
37. В случае объявления торгов несостоявшимися в третий раз и отказа взыскателя оставить за собой продаваемое имущество по цене первоначальной оценки, арест с этого имущества снимается, и оно возвращается должнику.
38. Сбор с аукционных продаж, проводимых продавцом, взимается в размере одного месячного расчетного показателя и перечисляется в местный бюджет.
39. Расходы по проведению торгов не могут превышать 10 процентов от стоимости реализованного имущества и взыскиваются с должника, в связи с чем арест на имущество должника должен накладываться с учетом расходов по исполнению исполнительных документов.
40. К расходам по проведению торгов относятся: фактические затраты по
проведению торгов, сбор с аукционных продаж, комиссионное вознаграждение,
оценка стоимости имущества и др.
41. Средства, вырученные от реализации арестованного имущества
должников, за вычетом расходов по проведению торгов, перечисляются
организатором на депозитный счет Департамента Комитета по исполнению
судебных постановлений и его территориальных участков для выдачи их
взыскателю.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Склярова И.В.)